#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
19/05/2011 13:16
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πιάσε τοίχο Ντομινίκ

[caption id="attachment_101657" align="aligncenter" width="600" caption="Λεζάντα: 'Περιμένοντας το ...κοτοπουλάκι""][/caption]

Του Φαήλου Μ. Κρανιδιώτη

Τι θέλουν οι άνθρωποι; Μια τόση δα «δεξιά Βάρκιζα» θέλουν, που λέει κι ο φίλος μου ο Παναγιώτης. Να παραδώσει τα όπλα ο Αντώνης και να αυτοχειριαστεί πολιτικά.

Είναι ένα σαραβαλιασμένο λεωφορείο μ’ όλους τους μνημονιακούς σκιντζήδες μέσα, που κατρακυλάει στην κατηφόρα με σπασμένα φρένα. Και του ζητάνε να τρέξει ν’ αρπαχτεί από την πόρτα και να πηδήξει κι αυτός μέσα, λίγο πριν φουντάρει η καθεστωτική μπακατέλα στο γκρεμό.

Ορισμένα μπετατζίδικα  montblanc της βαριάς προόδου και ατζέντηδες των σκουπιδιαραίων, κάθονται όλοι μέρα με τον φακό και το υποδεκάμετρο. Ψειρίζουν σαν τις μαϊμούδες το Ζάππειο 2 μπας και βρουν υπονοούμενο συναίνεσης στο μέγα θαύμα, που τσιμεντάρισε και φέτος το έλλειμμα στο 10%, εξακόντισε το χρέος και την ανεργία, ενώ η κοινωνία σύμπασα κάνει μακροβούτι στην ύφεση και στην κατάθλιψη.

Αυτοί, παίδες, δεν κάνουν ούτε για να βόσκουν πασχαλίτσες.

Θα σας πω όμως τον βασικό στόχο της καθεστωτικής παράγκας (μπετά, σίδερα, όπλα, ντιριντάχτα κι ενημέρωση): θέλουν όλες τις αλεπούδες κολοβές. Έτσι μετά θα παίξουν πάλι μόνοι, κυρίαρχοι κι ακαταδίωκτοι το «μετά την κρίση» παιχνίδι. Θέλουν να ελέγξουν την πτώση, θέλουν οι δουλειές να γίνονται όπως πριν. Σου λέει, έχει γούστο να τα εννοεί τα περί ευνομίας κι ισονομίας! Η θέση «στηρίζω ότι ωφελεί την Πατρίδα, κριτικάρω και πολεμάω θεσμικά ότι την βλάπτει», τους είναι ακατανόητη. Κυβέρνηση και διαπλοκή ένα πράγμα ζητάνε στην ουσία: συνενοχή. Ψωνίσανε από σβέρκο.

Αδέρφια, άμα συναινέσει στην φορομπηχτική, αντιαναπτυξιακή πολιτική τους, θα βάλω σκουλαρίκι και θα κάνω τατουάζ την μελαγχολική κυρία στο δεξί μου μπράτσο.

Στο ενδιάμεσο βέβαια,  οι γνωστοί επιτήδειοι, θέλουν να «δαγκώσουν» τις ιδιωτικοποιήσεις, να πάρουν κοψοχρονιά τα φιλέτα και να τα εκμεταλλευτούν ή να τα μοσχοπουλήσουν. Να γίνει με τρόπο επωφελή γι’ αυτούς και χωρίς να πάρει είδηση η πραγματική οικονομία, η μείωση του ελλείμματος και του χρέους, οι Άνθρωποι του λαού. Μετά την λεηλασία, η σκύλευση. Ήδη στις επιλογές των Συμβούλων ή πως διάολο τους λένε, γίνεται του Κουτρούλη ο γάμος. Ποιος δουλεύει για ποιον. Οι ύαινες, αδέρφια, έχουν μπει στην αυλή μας.

Μου εξηγούσε, φίλος οικονομικάριος εκ των πλέον κωλοπετσωμένων, τι είναι τα περίφημα CDS. Ρε συ, τον έκοψα, αυτό είναι στοίχημα! Ακριβώς, μου λέει. Αντί να ποντάρουν γκανιάν, τρίδυμο κλπ, στον Αστραχάν, στην Αρτεμούλα και στην Ευχή της Μάνας - ναι, υπήρχε τέτοιο άλογο, σας ορκίζομαι στα μάτια της Έλλης και στην τιμή του Τσουκάτου – ποντάρουν ότι θα χρεωκοπήσει η χώρα. Ο δε τζίρος σ’ όλο τον πλανήτη αυτού του πράγματος είναι πολλαπλάσιος του ετήσιου πραγματικού προϊόντος της παγκόσμιας οικονομίας. Δηλαδή ότι πραγματικά παράγουν όλοι οι αγρότες, βιομήχανοι, βιοτέχνες, μεταλλωρύχοι, πετρελαιάδες του κόσμου, είναι υποπολλαπλάσιο της αεριτζίδικης αυτής μπίζνας. Ξέρουμε άραγε ποιοι είναι όλοι αυτοί που πραγματικά κατέχουν στα χέρια τους τα ελληνικά cds; Και δεν μιλάω παρακαλώ για τους αχυρανθρώπους, τις παρένθετες εταιρείες κλπ. Υπάρχουν κι Έλληνες; Ποιοί και τι είναι; Ποιοι ποντάρουν στην χρεωκοπία της Πατρίδας; Να το «συζητήσουμε» μαζί τους εκεί δεξιά ανεβαίνοντας την Μεσογείων. Στη γνωστή συνοικία. Θα βρούμε τοίχο γι’ αυτούς, ή έστω έξι γερά δέντρα.

Όμως, αδέρφια είμαι πολύ στεναχωρημένος. «Κι αν η μισή μου καρδιά βρίσκεται, γιατρέ, εδώ πέρα», η άλλη μισή στον Ντομινίκ βρίσκεται. Άγριο πράγμα. Την μια να ξεκολλάς με κόπο απ‘ το πόδι σου τον Παπακωνσταντίνου, είχα ένα ζοχαδιακό γκριφόν που το ‘κανε αυτό, και να φωτογραφίζεσαι βγαίνοντας με την κυρά σου από Πόρσε Παναμέρα και τώρα να σου στέλνει φιλάκια ο «κακαράπης», που ΄λεγε η μακαρίτισσα η γιαγιά μου, απ’ το απέναντι κελί. Ο παγκόσμιος σινιέ τοκογλυφικός «σοσιαλισμός» κρατάει την ανάσα του. Καλά ξεμπερδέματα, σύντροφε, και ποτέ, μα ποτέ, στο Ράϊκερς, μην σκύβεις για το σαπούνι. Πιάσε τοίχο

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. roberto ioannou avatar
    roberto ioannou 19/05/2011 13:21:34

    ΚΟΡΥΦΑΙΟΣ ΟΠΩΣ ΠΑΝΤΑ ΦΑΗΛΟ! ΣΕ ΑΠΟΛΑΜΒΑΝΩ ΚΑΙ ΣΤΗΝ "ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ".ΝΑΣΑΙ ΚΑΛΑ...

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ roberto ioannou 19/05/2011 16:35:41

      καμμία σχέση ... τα καλά τα φυλάει για εμάς!

  2. anagnostopoulos panagiotis avatar
    anagnostopoulos panagiotis 19/05/2011 13:21:51

    Σωστός ο οικονομικάριος. Τέλειο αυτό με τον τοκογλυφικό σοσιαλισμό. Από το
    http://www.casss.gr/PressCenter/Articles/2350.aspx (πηγή)
    "Από τον Πίνακα VII συμπεραίνουμε εύκολα ότι, εάν στα 265 δις € του αρχικού δανείου των 20 δις €, προσθέταμε «πρωτογενή» ελλείμματα του προϋπολογισμού της τάξης των 35 δις € μόλις (συνολικά για 25 έτη), ένα ποσόν που δεν είναι υπερβολικό, συγκρινόμενο με το «αντίκρισμα» του, με τις επενδύσεις δηλαδή του δημοσίου (έργα υποδομής κλπ.), θα καταλήγαμε (θεωρητικά βέβαια) σε ένα δημόσιο χρέος ύψους περί τα 300 δις € (τέλη του 2009) - χωρίς ιδιαίτερα, «διαχειριστικά» και λοιπά «σφάλματα» (διαφθορά κα).

  3. Ευθύμης avatar
    Ευθύμης 19/05/2011 13:26:33

    :D

  4. ΜΑΝΙΑ avatar
    ΜΑΝΙΑ 19/05/2011 13:36:04

    "Αδέρφια, άμα συναινέσει στην φορομπηχτική, αντιαναπτυξιακή πολιτική τους, θα βάλω σκουλαρίκι και θα κάνω τατουάζ την μελαγχολική κυρία στο δεξί μου μπράτσο."...............
    Ε, ΟΧΙ ΚΙ ΕΤΣΙ!!!!!!
    Η ΑΠΟΛΥΤΗ ΦΡΙΚΗ!!!!!!!!
    ΚΑΘΕ ΛΟΓΙΚΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΘΩΡΙΟ ΣΥΝΑΙΝΕΣΗΣ.
    ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΦΟΒΑΜΑΙ ΕΙΝΑΙ Η "ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΚΗ ΛΑΙΛΑΠΑ" ΤΟΥ ΠΑΣΟΚ ΚΑΙ ΤΟ ΠΩΣ ΘΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΕΙ ΤΗΝ ΣΤΗΡΙΞΗ ΤΗΣ ΝΔ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΣΕ ΕΠΙΜΕΡΟΥΣ ΘΕΜΑΤΑ.
    ΕΧΟΥΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΣΤΟ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΤΟ ΑΣΠΡΟ ΜΑΥΡΟ...

  5. ΚΩΣΤΑς Β avatar
    ΚΩΣΤΑς Β 19/05/2011 13:40:56

    Ρουμπινί λέγεται αυτός που έχει μεγάλη εταιρία στοιχημάτων και ποντάρουν στον θάνατο των εθνών-κρατών.Του δώσανε και βραβείο νόμπελ οικονομίας ,για να γίνεται πιο πιστευτός.Ποιοί άραγε δίνουν τα γνωστα βραβεία;;;;Στο Ομπάμα στον Αλ-Γκόρ για το περιββάλλον αν είναι δυνατόν και τωρα στον απίθανο Ρουμπινί κολλητό του δικού μας υποψήφιου για νόμπελ ανασυγκρότησης.

  6. Κ.Π. avatar
    Κ.Π. 19/05/2011 13:57:17

    "Σου λέει, έχει γούστο να τα εννοεί τα περί ευνομίας κι ισονομίας!"

    Φυσικά, ούτε λόγος! Τα εννοεί μέχρι κεραίας! Ειδάλλως τι πήγε να κάνει στο πονηρό ροζ τετ α τετ με τον καταδικασμένο περιφερειάρχη στο αεροδρόμιο; Στήριξη του παρείχε; Όχι δα! Συζητούσαν περί ευνομίας προφανώς...

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Κ.Π. 19/05/2011 18:01:16

      Είσαι και δικαστικήγ αρχή; Δικάζεις και αναιρέσεις;

    • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
      ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ Κ.Π. 20/05/2011 00:45:49

      @ Κ.Π.

      Ενώ ο φίλος σου ο Αντρίκος και ο Νίκος, τα παιδιά της μαμάς του Γιώργου μας (του Παπανδρέου, ντε) όταν κάνουν μπίζνες με το Κατάρ, συμμετοχή σε παιχνίδια με τα CDS προφανώς με την ανοχή (κάλυψη;) του αδελφού τους ...

      Στο κάτω κάτω ο Πανίκας περιμένει να δικαστεί αμετάκλητα η υπόθεσή του.

  7. ballomatou avatar
    ballomatou 19/05/2011 13:59:49

    Φαηλο, ενα ακομη καταπληκτικο φιλολογικα αρθρο γιατι κατα τα αλλα εχεις μαυρα μεσανυχτα και απιστευτες εμμονες για καταστασεις τις οποιες ψιλικαταλαβαινεις χωρις να κανεις το κοπο να ψαξεις. Η Ελλαδα μας Ελληναρα μου θα μαθει πως ο κοσμος δεν γυριζει γυρω της αλλα οτι επιτελους πρεπει να γιατρευτει απο τη διχασμενη προσωπικοτητα που παρουσιαζει στην διεθνη κοινοτητα. Μην απλωνεσαι τοσο πολυ με τετοια σχολια γιατι θα εκτεθεις και δεν θα βαλεις τον ποπο σου σε βουλευτικο εδρανο ποτε καψερε μου.

    • Greece Pleading avatar
      Greece Pleading @ ballomatou 19/05/2011 14:12:10

      Ντορα?
      Is that you?

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ ballomatou 19/05/2011 14:15:17

      Είναι ωραία να εκτίθεσαι, σε φυσάει και το δροσερό αεράκι.
      Μήπως είσαι η μυλωνού τελικά; Γιατί βλέπω πολύ διανοητική καλλιγραφία.
      Μην με πληγώνεις έτσι, χωρίς να μου εξηγείς, του αδαούς, την χαζομάρα μου. Και για να δεις τι κιμπάρης είμαι, σου εκχωρώ από τώρα την έδρα μου, για να κάθεσαι άνετα να με διαβάζεις και να μου εξηγείς εσύ που χοντροκαταλαβαίνεις αυτά που εγώ δεν καταλαβαίνω.

      • ballomatou avatar
        ballomatou @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 19/05/2011 14:37:33

        Καμμια προθεση η/και διαθεση να υποτιμησω τις γνωσεις σου εξ'αλλου ανοικτα παραδεχομαι οτι η πεννα σου ειναι καταπληκτικη. Προσωπικα δεν μου αρεσει ανθρωποι-επιστημονες του δικου σου διαμετρηματος να καταφευγουν σε απαλα, αβαθη και επιπολαια σχολια που αφορουν ανθρωπους οι οποιοι προσπαθησαν να βοηθησουν την Ελλαδα μας. Ας μην διαφευγει της προσοχης μας η σκληρη πραγματικοτητα των αγορων την οποια οσο και να προσπαθησουμε δεν θα αλλαξει ποτε. Ειδες λοιπον οτι πριν αλεκτωρ λαλησει ο Στρος ειναι εξω!!! Ψαξε να βρεις το γιατι. Οσο για τα ασφαλιστρα δεν ειναι τιποτα αλλο παρα μια ασφαλεια που κανεις οταν φοβασαι οτι αυτος που δανεισες ειναι μπαταχτσης.

        • ballomatou avatar
          ballomatou @ ballomatou 19/05/2011 14:42:11

          Για τα ασφαλιστρα θα μπορουσαμε να πουμε οτι ειναι αναλογα του Μπραβου που σου στελνει ο τοκογλυφος μονο που εκφραζονται(τα ασφαλιστρα) με μαθηματικους ορους.

          • Bodinus1576 avatar
            Bodinus1576 @ ballomatou 19/05/2011 14:59:28

            Με μία διαφορά: Ότι ενώ στην πραγματική οικονομία τα CDS προϋποθέτουν ύπαρξη ασφαλιστικού συμφέροντος (π.χ. να πρόκειται για το σπίτι ή το αυτοκίνητό σου ή ο ασφαλιζόμενος να είναι δανειστής όπως λες και να θέλει να σιγουρέψει ότι θα πάρει τα λεφτά του πίσω) στο χρηματιστήριο δεν απαιτείται να έχεις κάποιο δικαίωμα ή συμφέρον για να αγοράσεις CDS. Μπορείς δηλ. να αγοράσεις ασφάλιστρα κατά της χρεοκοπίας κάποιου, ο οποίος δεν σου χρωστάει με τον οποίο δεν έχεις κανένα άμεσο συμβατικό δεσμό. Λόγω της έλλειψης ασφαλιστικού συμφέροντος μία καθόλα νόμιμη και συνετή κίνηση μετατρέπεται σε στοίχημα. Βάλε και το Τ+10, που επετράπη από Προβόπουλο- Παπακωνσταντίνου, το οποίο δείχνει ότι ανοίξαν "Κερκόπορτες".

      • GSV avatar
        GSV @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 19/05/2011 14:53:36

        Αγαπητε/η ballomatou,

        Υπαρχει ο υπολοιπος κοσμος, υπαρχει και η Ελλαδα. Αυτοι ειμαστε εμεις, το Ελληναριο, λαος με εμμονες! Ετσι γουσταρουμε! Ετσι δημιουργηθηκε πολιτισμος, μεσω εμμονων, θεσεων και αντιπαραθεσεων.

        Ας απαγκιστρωθουμε επιτελους απο την ουτοπια της Ευρωπαικης αλληλεγγυης διοτι οι "αλληλεγγυοι" Ευρωπαιοι εταιροι μας εχουν γραψει στη περιοχη που δεν πιανει το μελανι εδω και πολλα ετη!

        Δαγκωθηκε ο Ολι Ρεν διοτι δεν υπαρχει κλιμα συναινεσης στη χωρα! Βρε κακομοιρη, εδω και 3000 χρ0νια η συναινεση στην Ελλαδα ειναι αγνωστη λεξη! Γιαυτο επιβιωσαμε και θα συνεχισουμε να επιβιωνουμε! Οσο υπαρχει αντιδραση θα υπαρχει και μελλον!

        Οι Γερμανοι οπου και αν κοιταξουν στη χωρα τους, βλεπουν εργοστασια, βλεπουν χρημα! Εμεις βλεπουμε μνημεια, βλεπουμε πολιτισμο! Τα παιδια των παιδιων των Γερμανων θα βλεπουν αλλα εργοστασια στη θεση αυτων που εβλεπαν οι παππουδες τους. Τα δικα μας τα εγγονια θα συνεχιζουν να βλεπουν τα ιδια μνημεια που ειδαμε και εμεις! Τα ιδια μνημεια που εβλεπαν και οι παππουδες οι δικοι μας! Πως γινεται να καταστραφει ενα εθνος οπου ολες οι γενιες εχουν κοινες μνημες? Οπου και να σκαψεις βρισκεις ιστορια! Βρισκεις πολιτισμο! Αυτοι οπου και να σκαψουν στη καλυτερη των περιπτωσεων θα βρουν νερο!

        Δεν υπαρχει ευρωπαικη ολοκληρωση! Υπαρχει ελληνικη ολοκληρωση! Οσο και να προσπαθουμε να τους ανοιξουμε τα ματια να γινουν ανθρωποι, ειναι ματαιο! Δεν διαθετουν τα εργαλεια! Δεν διαθετουν πολιτισμο! Βαρβαροι λαοι θα παραμεινουν! Αυτοι μετρανε ευρω στον υπνο τους, εμεις ονειρευομαστε την Ελλαδα που αγαπαμε! Γιαυτο εχουμε εμμονες!

        Εαν δεν υπηρχε ενας Αριστοτελης να τους ξεστραβωσει ακομα κουτσουρα θα μαζευαν για να καψουν μαγισσες και δαιμονισμενους!

        Συγχαρητηρια Φαηλε για τα πυρινα λογια σου!

        • ballomatou avatar
          ballomatou @ GSV 19/05/2011 15:08:27

          Αγαπητε GSV,
          Αυτο το " ετσι γουσταρουμε" πληρωνουμε τωρα ολοι μας. Δεν μιλησα ποτε για ευρωπαικη αλληλεγυη απλα γιατι δεν υφισταται. Φιλε, ο πολιτισμος εχει υποσταση και εννοια οταν δεν απειλειται η υπαρξη σου. Οσο εντεινεται και οξυνεται ο ανταγωνισμος για την διασφαλιση ζωτικου χωρου τοσο εννοιες οπως ο πολιτισμος υποχωρουν στην λιστα προτεραιοτητων μιας χωρας και ενος λαου. Η Ευρωπη αυτη την στιγμη μαχεται για την μακροπροθεσμη επιβιωση της και λιγο την ενδιαφερει ο πολιτισμος μας. Αυτο πρεπει να το κατανοησουμε. Πιστευω οτι οι Γερμανοι φωναζουν και πιεζουν για να πεισουν τους υπολοιπους ευρωπαιους οτι μονο ως μια ομαδα θα εχουμε πιθανοτητες να επιβιωσουμε απο τον εξ'ανατολης κατακλυσμο.

          • GSV avatar
            GSV @ ballomatou 19/05/2011 15:23:24

            "Η Ευρωπη αυτη την στιγμη μαχεται για την μακροπροθεσμη επιβιωση της και λιγο την ενδιαφερει ο πολιτισμος μας"

            "Πιστευω οτι οι Γερμανοι φωναζουν και πιεζουν για να πεισουν τους υπολοιπους ευρωπαιους οτι μονο ως μια ομαδα θα εχουμε πιθανοτητες να επιβιωσουμε απο τον εξ’ανατολης κατακλυσμο"

            Η πρωτη χωρα που θα υποστει τις συνεπειες του εξ΄ανατολης κατακλυσμου οπως αναφερεις ειναι η Ελλαδα λογω γεωγραφικης θεσης. Τοσα χρονια εχουμε τα μαντροσκυλα τους Τουρκους να γαυγιζουν λυσσασμενα! Να μας δειχνουν τα δοντια μας! Ειδες ποτε την Γερμανια να ασκει πιεσεις στη Τουρκια? Μηπως το συντηρουν? Μηπως οσο υπαρχει απειλη θα αγοραζουμε οπλα απο αυτους? Αποτελει δειγμα ευρωπαικης αλληλεγγυης η καταπτιστη συμφωνια του Δουβλινου? Γιναμε εμεις η χαβουζα της Ευρωπης για να μην λερωθει το Βερολινο και το Παρισι! Εαν πιστευαν οτι μονο ως ομαδα θα μπορεσει να επιβιωσει η ευρωπη δεν θα μας εστελναν στις δαγκανες των τοκογλυφων του ΔΝΤ. Θα το διαχειριζονταν ως ευρωπαικο εσωτερικο προβλημα! Αυτο ειναι ομαδα τουλαχιστον.

            Μηπως οι Γερμανοι ονειρευονται την ηγεμονια τους στην Ευρωπη και οχι τη συνεργασια?

            Η δυναμη του πολιτισμου φαινεται οταν απειλειται η υπαρξη σου! Ο πολιτισμος ειναι ο λογος που σε κανει να αντιστεκεσαι!

            Πολιτισμος δεν ειναι οι κολωνες και τα αγαλματα! Πολιτισμος ειναι η αισθηση του ποιος ειμαι και απο που προερχομαι! Πολιτισμος ειναι ολα εκεινα που σε κανουν να εκνευριζεσαι οταν ακους καποιον να μιλαει απαξιωτικα για τη πατριδα σου!

            Εαν περιμενεις την Ευρωπη να σε σωσει, θα σε φαει το περιμενε!

          • Archimedes avatar
            Archimedes @ GSV 19/05/2011 15:41:23

            Πέστα GSV Χρυσόστομε!
            Μας έπνιξαν τα ευρωλιγούρια και οι παγκοσμιολάγνοι!
            Φαήλο σε ευχαριστώ για ένα ακόμη καταπληκτικό άρθρο!

          • δρόμος avatar
            δρόμος @ GSV 19/05/2011 16:45:15

            Πέστα GSV Χρυσόστομε!

            Ντόρα, μπαλωματού, ευχαριστούμε, δεν θα πάρουμε ...

          • ΚΜ avatar
            ΚΜ @ GSV 19/05/2011 17:12:43

            Και στο Μέγκα προχτές, τον λιβανίζανε τον Στρως-Καν: «Τί καλός που είναι και τί φιλέλληνας και τί κακό που μας βρήκε...» Αηδία μου ήρθε...

          • SAS avatar
            SAS @ ballomatou 19/05/2011 16:56:27

            Είναι δυνατόν να υπάρχουν σήμερα άνθρωποι που να δικαιολογούν την στάση της Ευρώπης απέναντι στον Ελληνικό λαό .
            Είναι δυνατόν να λές πως '' Η Ευρωπη αυτη την στιγμη μαχεται για την μακροπροθεσμη επιβιωση της και λιγο την ενδιαφερει ο πολιτισμος μας’’ και πώς '' οι Γερμανοι φωναζουν και πιεζουν για να πεισουν τους υπολοιπους ευρωπαιους οτι μονο ως μια ομαδα θα εχουμε πιθανοτητες να επιβιωσουμε απο τον εξ’ανατολης κατακλυσμο '' .
            Μήπως ξεχνάς πως έχεις να κάνεις με ανθρώπους και όχι με μηχανές με ένα λαό και όχι με πληθυσμό . Δεν είναι δυνατόν να θεωρείς τον εαυτό σου Έλληνα και να έχεις τέτοιες απόψεις .
            Τα προβλήματα της Ελλάδας είναι πολιτικά και όχι οικονομικά δεν το κατάλαβες ακόμα ?
            Εάν η Ευρώπη δεν μπορεί να βασιστεί στην αλληλεγγύη τότε έχει αποτύχει . Περιμένω από ανθρώπους που λένε ότι είναι ενημερωμένοι να βλέπουν τα πράγματα όπως είναι και όχι όπως τους τα σερβίρουν .

  8. mixalios avatar
    mixalios 19/05/2011 14:04:09

    Φαήλο εδώ στο Αργος εχω ενα φίλο τον Γιωργούλη. Οταν τα πράγματα σκουραίνουν μου λέει. Μιχαλιό αλλο το μουρκούρισμα και αλλο το μαρκάλιμα. Ο θεός να τους φυλάει απο αγριεμένο μάρκαλο.

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ mixalios 20/05/2011 01:16:50

      Χαχαχαχαχα! Οι γνώσεις μου για τον λαϊκό πολιτισμό΄τυγχάνουν επαρκείς για να αντιληφθώ τι εννοείς!

  9. giatros avatar
    giatros 19/05/2011 14:13:15

    Φαήλο καλημέρα,
    -Ποιοί να είναι αυτοί οι κερατάδες?Τί σκατά σύστημα είναι αυτό πού έκανε τον λαό της Αργεντινής να πεινάσει?Της χώρας με τα μεγαλύτερα βοσκοτόπια στόν πλανήτη.
    Ξέρεις θέλω όσο και εσύ όλα να ξεκινήσουν από το "χωριό μας".
    Αλλά δυστυχώς είμαστε ραγιάδες (οι πιό πολλοί..).Μακάρι...
    -Σέ οτι αφορά τον DSK (σάν φερόμενο ύποπτο)η γνώμη μου είναι οτι οι Αμερικάνοι είναι απαράδεκτοι και απορώ πού οι Γάλλοι δεν αντιδρούν δυναμικότερα.Τον σέρνουν 2-3 ημέρες σε αστυνομικά τμήματα χωρίς να του επιτρέψουν να ξυριστεί,να αλλάξει ενα πουκάμισο βρε αδερφέ και τον κάνουν ρόμπα σε όλα τα κανάλια του κόσμου ON LINE.Δηλαδή εάν την είχε δείρει την Οφηλία θα τον σέρνανε πισω απο το περιπολικό?Δέν ξέρω δικηγόρος είσαι αλλά εμένα μου βρωμάει.
    -Να μήν είμαστε και άδικοι είδες δουλειά που πήρε στην Ρωσία και εδώ κόλλησε στήν Κερατέα?
    Ο συμμαθητής

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ giatros 19/05/2011 14:22:10

      Ντοτόρε μου,
      Στην Αμερική έτσι δουλεύει το σύστημα. Δεν πα να 'σαι κι ο Πάπας, άμα σε μπαγλαρώσουν κι ο Τύπος έχει ενδιαφέρον, σε κάνουν γερή λεζάντα.
      Εδώ κοτζάμ Πρόεδρο τους τον αναγκάσανε να δείξει την μαλαπέρδα του σε επιτροπή του Κογκρέσου για να δουν εάν ήτο ακριβής η περιγραφή της δεσποσύνης Λεβίνσκι.
      Εκεί δεν έχει τηλέφωνα κολλητών, ούτε "σκίζονται" και χάνονται βιβλία συμβάντων και συλλήψεων αστυνομικών τμημνάτων, όπως έγινε κάποτε για προοδυτικιά πολιτική "νούλα" που έδερνε την γυναίκα του. Αυτή έκανε μήνυση αλλά μετά την ψήσανε να το "πνίξουν" όταν όμως είχε ήδη επιληθφθεί το Α.Τ. Ο "αστικός μύθος" λέει ότι Υπουργάρα πήρε τηλέφωνο κι αποφασίσανε να "χαθεί" το βιβλίο, για να μην τους πάρουν κι οι δημοσιογράφοι με τα ζαρζαβατικά. Στο Αμέρικα, χειροπέδες, στη γραμμή γι' αναγνώριση, επικοινωβνείς με τον δικηγόρο σου αλλά η διαδικασία δουλεύει στον αυτόματο. Κι η δημοσιότητα ελεύθερη.

  10. ΝΤΑΝΤΟΝ avatar
    ΝΤΑΝΤΟΝ 19/05/2011 14:24:35

    ¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨
    ¨...ορκίζομαι στα μάτια της Έλλης και στην τιμή του Τσουκάτου...¨

    ¨...κι αν η μισή μου καρδιά βρίσκεται, γιατρέ, εδώ πέρα», η άλλη μισή στον Ντομινίκ βρίσκεται...¨

    ¨...δεξιά Βάρκιζα...¨
    ¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨
    Έγραψαν , όπως και τόσα άλλα ...

    Όπως παλαιότερα συνήθιζε να χαιρετά και να αποχαιρετά ο ¨Αντώνης¨ ...

    ¨Να 'σαι καλά ¨

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ΝΤΑΝΤΟΝ 19/05/2011 21:20:27

      που εισαι συντροφε!!!!!

      ΠΠ

  11. Γιάννης Καλαματιανός avatar
    Γιάννης Καλαματιανός 19/05/2011 14:31:44

    Να δω τα έξι δέντρα με κόσμο επάνω τους και τι στον κόσμο...

    Θα τα δω;

  12. ΧΡΗΣΤΟΣ avatar
    ΧΡΗΣΤΟΣ 19/05/2011 14:34:37

    Θα συμφωνησω για το αρθρο.Το μονο που θα διαφωνησω, ειναι το "υποννοουμενο" του τιτλου για αυτον τον Γεροσατυρο.Πιο πιθανο ειναι να φυλαγονται οι αραπαδες, παρα ο ιδιος!!!Για να λεμε και του στραβου το δικιο...

  13. Νίκος Θ. avatar
    Νίκος Θ. 19/05/2011 14:36:27

    Φαήλο, συγχαρητήρια. Παρουσιάζεις τα πράγματα με τ'όνομά τους.

  14. ΝΑΥΤΗΣ avatar
    ΝΑΥΤΗΣ 19/05/2011 14:38:32

    @κ. Φ.Κρανιδιώτη
    Συγνώμη για την ασχετη ερώτηση, αλλά το όνομά σας είναι Φαήλος ή Φάηλος ?
    Φιλικά Ναύτης

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ ΝΑΥΤΗΣ 19/05/2011 15:23:35

      Φαήλος, από το Γαρουφαήλ, κληρονομιά και τα δυο από τον Μαυρομματαίο αγρότη παππού. Πως λέμε Γαβρίλης ή Γαβρήλος από το Γαβριήλ;

      • ΝΑΥΤΗΣ avatar
        ΝΑΥΤΗΣ @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 19/05/2011 15:27:35

        Ευχαριστώ. Νομίζω ότι υπάρχει και αρχαίο όνομα Φάηλος. Θα βρω πληροφορίες και θα στις μεταφέρω.

        • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
          Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ ΝΑΥΤΗΣ 19/05/2011 18:05:00

          Υπάρχει και βιβλίο "Η ναύς του Φαΰλου", ήταν ο κυβερνήτης της μοναδικής τριήρους από τον Κρότωνα της Σικελάς που ναυμάχησε στην Σαλαμίνα. Αν θυμάμαι καλά ήταν με ύψιλον.
          Υπήρχε κι ένας στρατηγός σ' έναν από τους Ιερού Πολέμους για τους Δελφούς.

          • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
            Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 20/05/2011 00:51:22

            Σικελίας

      • ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
        ΝΙΚΟΛΑΣ @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 19/05/2011 15:41:44

        Πάντα είχα την απορία: Καμιά μακρινή σχέση με τον μακαρίτη Γιάννο Κρανιδιώτη;

        • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
          Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ ΝΙΚΟΛΑΣ 19/05/2011 18:12:39

          Ο προπάππους μου έφυγε από το9 Κρανίδι, πήγε στην Κερύνεια, άλλά δεν ρίζχωσε γιατί σκότωσε ένα τούρκο κι έφυγε νύχτα και κατέληξε στη Μυτιλήνη, όπου έμεινε. Το 1999 όταν γνωριστήκαμε με τον Γιάννο, με αφορμή το Οτσαλάνειο άγος, ηπρώτη του ερώτηση ήταν από που είμαι. Όταν του είπα τα παραπάνω, μου είπε ότι είναι πολύ πιθανόν να είμαστε μακρινοί συγγεμνείς, γιατί οι Κρανιδιώτες που πήγαν στην Κερύνεια, ήταν λίγοι και συγγενείς μεταξύ τους. Το Κρανιδιώτης είναι προφανώς προσωνύμιο δηλωτικό καταγωγής κι όχι το κανονικό επίθετο. Ο Γιάννος κι ο πατέρας του, ο Νίκος, είχαν βρει την ρίζα τους στο Κρανίδι και μου είπε ότι το πραγματικό όνομα της οικογένειας ήταν Βουρλέτης ή Βουρλέτσης. Μάλιστα ο Δήμος Κρανιδίου είχε τιμήσει τον πατέρα του, Γραμματέα της Εθναρχίας, ποιητλή και πρώτο Πρέσβυ της Κύπρου στην Ελλάδα. Κάποτε θα καταφέρω να πάω στα αρχεία της πάλαι ποτέ Κοινότητας Σκουτάρου Λέσβου και ίσως βρω κάτι παραπάνω για τον προπάππου μου, που ήταν ζόρικο παληκάρι, όπως κι ο γιος του, ο παππούς μου, πολεμιστής της Στρατιάς της Μ. Ασίας.

          • ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
            ΝΙΚΟΛΑΣ @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 19/05/2011 23:54:01

            Τί ιστορίες κρύβονται πίσω από τα ονόματα. Το Γιάννο Κρανιδιώτη τον θαύμαζα.

  15. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 19/05/2011 14:42:23

    Ποιο σαπούνι; Θα τον λούζουν νουμεράδα κάθε βράδυ ο Τζαμάλ με τον Ντενζέλ... τα νέα φιλαράκια του.

  16. Tassos avatar
    Tassos 19/05/2011 14:43:58

    Γιατί έχω την εντύπωση ότι ξέρεις ποιοί ποντάρουν στον οικονομικό μας θάνατο? Και ότι όταν μαθευτούν τα ονόματα ούτε το ελικόπτερο δεν θα τους σώσει?

  17. AWACS avatar
    AWACS 19/05/2011 14:44:30

    Ενιαφέρον αποκαλύψεις από την Olympia:

    ΑΠΟΚΑΛΥΨΗ ΤΩΡΑ! ΙΔΟΥ ΠΟΙΟΙ ΔΙΑΚΙΝΗΣΑΝ ΤΟ ΠΕΡΙΒΟΗΤΟ CDS. Οι βουλευτές της κυβέρνησης οφείλουν άμεσα να αποσύρουν την στήριξη στην κυβέρνηση.

    Τα στοιχεία συγκεντρώθηκαν μετά από την ενδελεχή έρευνα του βουλευτή Πάνου Καμμένου που πραγματικά δεν υπολόγισε τίποτα και φέρνει στο φως την εταιρεία που κερδοσκόπησε εις βάρος της πατρίδας. Μετά από αυτό, η κυβέρνηση δεν μπορεί να σταθεί ούτε μία ημέρα. Όσοι την στηρίζουν είναι συνυπεύθυνοι. 26 δις εκτιμάται το κέρδος της υπεραξίας.

    Η εταιρεία έχει τον απίστευτο τίτλο: Informed Justice Partners, Που βέβαια ανταποκρίνεται πλήρως στην πραγματικότητα αφού ο βαθμός πληροφόρησης της είναι τεράστιος ώστε να ποντάρει στο επίμαχο CDS την ώρα που μία πανίσχυρη κυβέρνηση είχε διαδεχθεί την παραπαίουσα κυβέρνηση Καραμανλή.

    Δείτε τώρα τα πρόσωπα που απαρτίζουν την Informed Justice Partners:

    Και στο Advisory board φιγουράρει η πασίγνωστη κυρία Μιράντα Ξαφά, του …ΔΙΕΘΝΟΥΣ ΝΟΜΙΣΜΑΤΙΚΟΥ ΤΑΜΕΙΟΥ. Πήγε εκεί μετά την παραίτηση της!

    "Jose Maria Figueres: Σύμβουλος στο ίδρυμα i4cense που ιδρυσε ο Ανδρίκος Παπανδρέου, αδερφός του πρωθυπουργού! Σας λέει κάτι το περιβόητο “σκουώς” που έπαιξε με τον αδερφό του και πρωθυπουργό προ ολίγων ημερών; Το ντοκουμέντο που ακολουθεί αποδεικνύει ότι η κυβέρνηση του Γιώργου Παπανδρέου συνεργάζεται 1. Με εταιρεία του αδερφού του και 2. Με εταιρεία που συμμετέχει στέλεχος της IJ Partners!"

    “Πράσινη Ανάπτυξη”. Καμαρώστε* την κυρία Figueres και τον Γιώργο Παπανδρέου στο Davos πριν από λίγο καιρό.

    Ξέρετε όμως γιατι δεν ήταν ο κύριος Figueres στο WEF; Γιατί απλούστατα παραιτήθηκε όταν ξέσπασε το σκάνδαλο με μίζες από την εταιρεία Alcatel που φερόταν να έχει λάβει!

    Θεόδωρος Μαργέλλος, ο οποίος στο εξαιρετικά λιτό βιογραφικό του στην ιστοσελίδα του fund αναφέρει «ότι είχε μια άκρως επιτυχημένη καριέρα ως έμπορος προϊόντων και επιχειρηματίας στον τομέα των γεωργικών επιχειρήσεων». Επισημαίνεται ότι επιχειρηματίας με το όνομα Θεόδωρος Μαργέλλος είχε εμπλακεί στη δεκαετία του ’90 με την υπόθεση του γιουγκοσλαβικού καλαμποκιού, το οποίο επιτήδειοι «βάφτιζαν» ελληνικό και καρπώνονταν επιδοτήσεις εκατομμυρίων δραχμών. (πηγή: Το Ποντίκι). Ο επιχειρηματίας βρίσκεται σε συνεχή επικοινωνία με τον πρωθυπουργό, ενώ οι πληφορορίες που τον θέλουν να “εξαφανίζεται” μαζί του με το ιδιωτικό του αεροσκάφος στα ταξίδια – μυστήριο του πρωθυπουργού στο Παρίσι, διαρρέονται από το ίδιο το ΠΑΣΟΚ.

    Michael Demirel (!!). Πρώην στέλεχος της Goldman Sachs, την εποχή που η κυβέρνηση Σημίτη υπέγραφε τα περιβόητα Swaps με τον κύριο Παπακωνσταντίνου σύμβουλο, για τα οποία η νυν κυβέρνηση δεν έχει δώσει ακόμα τα στοιχεία στην Ευρωπαϊκή Ένωση, παρά τις μηνύσεις. Εάν θέλετε να μάθετε την ιστορική οικογένεια που κατάγεται ο κύριος Demirel, διαβάστε εδώ: Πως ήταν η μέρα σου Γιαβρί μ’; Λάδωσα δυό υπουργούς και δυό διοικητές αγάπη μου.

    http://olympia.gr/2011/05/19/ijpartners/#more-67273

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ AWACS 19/05/2011 16:54:21

      Φαήλο, τα περί τοίχου τα λες της νύφης για ν'ακούει η πεθερά?

  18. ballomatou avatar
    ballomatou 19/05/2011 14:47:43

    Γιατι εχει ο Κ(Ρ)ουμπινι εκπροσωπο στην Ελλαδα? και ποιος ειναι?

  19. Γιώργος Μεσσηνία avatar
    Γιώργος Μεσσηνία 19/05/2011 14:53:44

    Και δε ψηφίζω Πειραιά γ... το κέρατο!

    • Archimedes avatar
      Archimedes @ Γιώργος Μεσσηνία 19/05/2011 15:45:50

      Έλα τυχερέ μην παραπονιέσαι! Αφού ψηφίζεις στη Μεσσηνία εσύ!!!!

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Γιώργος Μεσσηνία 20/05/2011 01:14:09

      Ψήφισε Σαμαρά και ΝΔ, όπου και να 'σαι κι είναι το ίδιο. Έτσι κι αλλιώς έχω ήδη εκχωρήσει παραπάνω την έδρα μου στην Μπαλωματού!

      • ballomatou avatar
        ballomatou @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 20/05/2011 10:10:35

        Φαηλο, μην παραχωρεις την εδρα σου τοσο ευκολα και σε αγνωστους, θελω να πιστευω οτι εισαι παλικαρι.

        • ballomatou avatar
          ballomatou @ ballomatou 20/05/2011 10:11:54

          Την 'εδρα' σου

          • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
            Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ ballomatou 20/05/2011 10:40:16

            Εσύ δεν ξέρω τι είσαι και πήγε ο νους σου εκεί. Τς τσ τς, δεν μου αρέσει νο τρόπος που σκλέφτεσαι. Ρε, συ, μήπως είσαι τάση του ΣΥΡΙΖΑ;

  20. Dee Jay Stelios avatar
    Dee Jay Stelios 19/05/2011 14:59:29

    Πριν απο λίγο στις ειδήσεις άκουσα τον κο (λέμε τώρα) Δασκαλόπουλο να λέει ότι αν δε υπάρξει συναίνεση σε λίγο καιρό θα πεινάσουμε (έτσι ακριβώς είπε ο αθεόφοβος,θα πεινάσει κι αυτός!!!!).Και σας ρωτάω ο Σαμαράς τι θα κάνει?Θα πάει κόντρα στα μεγάλα αφεντικά?Αφού είπε ότι θα τιμήσει τις υπογραφές της χώρας.Σας μοιάζει για τον Κορέα της Ελλάδας και δεν το ξέρουμε?Γιατί δε ζητάει να γίνει ΕΛΕ για το χρεός?Γιατί δε κατεβάζει το κόσμο της ΝΔ στο δρόμο στο κάτω κάτω είναι κοντά στα δύο εκατομμύρια ετσι δεν είναι?Τόσο δύσκολο είναι?Και όλοι εσείς που τον θαυμάζετε και δικαιώμα σας τι έχετε να πείτε που πρότεινε να νομιμοποιηθούν τα αυθαίρετα (να γίνει νόμιμη και η πρέζα και η πορνεία τότε),τι εχετε να πείτε που οι μισοί υπάλληλοι του Μουσείου της Ακρόπολης είναι από την Καλαμάτα,τι έχετε να πείτε που όταν βρισκότανε στο Καραϊσκάκη στο ντέρμπι του αίσχους Ολυμπιακού-Παναθηναϊκου και ξεκίνησαν τα επεισόδια την έκανε με ελαφρά πηδηματάκια και δεν σχολίασε τίποτα, μάλλον για να μη χάσει τις ψήφους των γάβρων?Και αν πείτε ότι εδώ μέσα μαζευτήκαμε πολλοί αριστεροφρενείς θα σας πω ότι πάνω από όλα είμαστε Ελληνες και αγαπάμε την πατρίδα μας,τα στερεότυπα για κόκκινο φασισμό και τέτοια δεν παίζουν,γιατί θα μπορούσαμε με αυτόν τον τρόπο να πούμε φασίστες τον Βέγγο και τον Σάντα που ήταν και αριστεροί και αγαπάγανε την χώρα και σε αυτό δεν νομίζω ότι διαφωνεί κανείς.Το θέμα είναι πως θα γλυτώσουμε από αυτά τα κοράκια του ΔΝΤ και τους εδώ παρατρεχάμενους, αυτό το άθλιο κόμμα που λέγεται ΠΑΣΟΚ!Και ο Αντωνάκης δεν πείθει,αν πείθει εσάς τότε πάω πάσο......

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Dee Jay Stelios 20/05/2011 01:08:36

      Δεν γνωρίζω όλους τους υπαλλήλους της Ακρόπολης. Αφού εσύ είσαι ο ληξίαρχος τους και τους ξέρεις έναν έναν, εγώ τι να πω;
      Ναι, είπε να νομιμοποιηθούν μια κι έξω και για τελευταία φορά τα αυθαίρετα (όχι όλα) κι ύστερα αεροφωτογράφηση της χώρας και ΤΕΛΟΣ, μετά κόψιμο κώλου κι άμεση κατεδάφιση, σε όποιον χτίζει χωρίς άδεια, όπως γίνεται σε όλες τις σοβαρές χώρες. Όχι την γελοιότητα του "προστίμου διατήρησης". Κι είναι το ίδιο με την ...πρέζα; Μεγάλη φαντασία έχεις.
      Δεν κατάλαβα αυτό με τα επεισόδια; Μήπως ήθελε να συμμετάσχει; Κι όλα αυτά με την "αριστεροφροσύνη" που κολλάνε;
      Το πρόβλημα, φίλε Στέλιο, δεν είναι να βγει ο κόσμος στους δρόμους αλλά να υπάρξει κυβέρνηση που θα εφαρμόσει πατριωτική, αναπτυξιακή πολιτική. Σαμαρά χρειάζεται η χώρα, ούτε Κορρέα, ούτε Τσάβεζ.
      Κι αυτό που είπε για την υπογραφή, είναι αυτονόητο και δεν είναι σε αντίθεση με την επαναδιαπραγμάτευση του Μνημονίου και το σοκ επανεκκίνησης τα οποία προτείνει με πολύ συγκεκριμένο, αναλυτικό και κοστολογημένο πρόγραμμα.

      • Dee Jay Stelios avatar
        Dee Jay Stelios @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 21/05/2011 00:03:37

        Φίλε Φαήλο διάβασα την απάντηση σου στο σχόλιο μου και παρόλο που νομίζω ότι είσαι λίγο επιθετικός και αλαζονικός, αλλά το αντιπαρέρχομαι,πιστεύω ότι δε με διάβασες σωστά.Και τι εννοώ για το θέμα των αυθαιρέτων δε νομίζω το σύνταγμα της χώρας να λέει για επιλεκτικό χρονικό ορίζοντα δηλαδή ο καθένας να κτίζει όπου γουστάρει και κάποια στιγμή ο Σαμαράς και ο κάθε Σαμαράς θα πει stop και οι διάφοροι που καίνε τα δάση θα το σεβαστούν γιατί όπως ξέρεις παίζονται πολλά συμφέροντα με τη γη.Πάμε παρακάτω στο θέμα του Μουσείου,αυτά που σου αναφέρω τα γράψανε οι εφημερίδες και τα δείξανε τα κανάλια,αν είναι και γνωρίζεις το αντίθετο πάω πάσο.Και τέλος στο μεγάλο θέμα του αν εμπνέει ο Σαμαράς, αυτό φαίνεται μέχρι στιγμής από τις δημοσκοπήσεις και αν θα υπήρχε δυναμική στο κόσμο αυτή τη δεδομένη χρονική στιγμή θα το καταλαβαίναμε,εκτός κι αν διαβλέπεις το αντίθετο.Πιστεύεις αλήθεια ότι μπορεί να κατεβάσει το λαό στο πεζοδρόμιο ενάντια σε αυτό τι αίσχος που ζούμε και θα ζήσουμε σύντομα τα χειρότερα?Το τι γίνεται αυτές τις μέρες στην Ισπανία το βλέπεις?Μπορεί να το κάνει η ΝΔ?Τι περίμενει να διαλυθεί η χώρα?Και αφου διαφωνείς με Κορέα και Τσάβες να πάμε στον Κίρσνερ?Ενας δεξιός πολιτικός που πήρε ένα τσακισμένο λαό από το χέρι και τον βοήθησε να κερδίσει τουλάχιστον την αξιοπρέπεια του.Ξέρεις, έχω την αίσθηση ότι θα ζήσουμε σκηνές Αργεντινής ίσως και χειρότερες και κάποιοι πρέπει να σταθούν στο ύψος των περιστάσεων.Και κάτι τελευταίο,παρ΄ολο που ψηφίζω ΚΚΕ ( με πολλές ενστάσεις τώρα τελευταία λόγω του ότι το περίμενα πιο δυναμικό και όχι με πορείες-παρελάσεις όπως πολύ σωστά έχουν πει αρκετοί φίλοι σε αυτό το site) στις εκλογές του Νοεμβρίου ήθελα Σαμαρά, γιατί ξέρεις κάτι παθαίνω με το σόι απο την Κρήτη.....

  21. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 19/05/2011 15:04:13

    Φαηλε καλησπερα,
    ειμαι υπερ του ηπιου ξεβρακωματος γενικως.. Με ποια νομιμοποιηση ασκουν εξουσια οι φιλοι των φιλων? Εχουν πολιτικο αναστημα?? χαχαχαα
    Ο Σημιτης δεν σχολιασα Καστανιδη.. αλλα για να αναδιαρθωσουμε ( που ουτε αθυτος ξερει τι ειναι!! ) βγηκε να μιλησει η σουπια μη πω καμια βαρια κουβεντα !

    Πλακωσαν οι Συμβουλοι που εργαφα !! να παρουν προμηθεια συμβουλων ! πανω στο πτωμα να ξεσκισουν τα σεντονια ! ΠΟΙΟΙ?? αυτοι που σε ζοριζουν!

    CDS's xaxaxa εκει εχει γινει ο χαμος της μαιμους !... μαζι με τα Τ+3 , Τ+10
    θα ερθει η ωρα !...

    ΠΠ

  22. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 19/05/2011 15:06:35

    χαχαχάαα... Πάει Π-Π σου πήρε τα πρωτεία!! χαχαχαχάααα.

    (όσο για τον κούνελο, μάλλον θα τον βγάλουν με βραχιολάκι)

  23. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 19/05/2011 15:13:05

    Μα whales on line ?? χαχαχχαχαααααααααααααα
    τι τραβαμε ρε π η μου

    ΠΠ

  24. ballomatou avatar
    ballomatou 19/05/2011 15:15:40

    Μα τα αφαλιστηρια συμβολαια δεν τιτλοποιουνται? Η πονταρισια οπως λες ειναι ο Μπραβος. Οσο για το Τ+10 μηπωσ διαφωνεις οτι κατι επρεπε να δωσουμε για να ποφυγουμε τα χειροτερα εκεινη την εποχη.

    • Bodinus1576 avatar
      Bodinus1576 @ ballomatou 19/05/2011 15:26:37

      Άλλο τα ασφαλιστήρια, που έχουν συναφθεί λόγω ύπαρξης ασφαλιστικού συμφέροντος και στη συνέχεια τιτλοποιήθηκαν και άλλο η αγορά ασφαλιστηρίων από κάποιον που δεν είναι δανειστής, λόγω του ότι τέτοια "στοιχήματα" επιτρέπονται στο χρηματιστήριο και λόγω του ότι κάποιοι Ευρωπαίοι "τσιμπήσαν" και δέχτηκαν να τα εκδώσουν. Π.χ. ενώ οι αμερικανικές τράπεζες κατέίχαν μόνο 8% του χρέους, οι Ευρωπαίοι 60κάτι και το υπόλοιπο οι ελληνικές τράπεζες, οι αμερικάνοι μας οδήγησαν εκεί που μας οδήγησαν. Για το Τ+10 συγγνώμη, αλλά διαπιστώνω ότι υπάρχει μια ακτηγορία ανθρώπων που μπερδεύουν το κράτος με τις ΜΚΟ. Ναι, ένα κράτος, ακόμα και στα πλαίσια της παγκοσμιοποιημένης οικονομίας μπορεί να το μπλοκάρει. Και είμαι σίγουρος ότι υπήρξαν σύμβουλοι, οι οποίοι ενημέρωσαν Παπ. και ΚΤΕ γαι το έκνομο (τουλάχιστον) του Τ+10.

  25. Δανάη avatar
    Δανάη 19/05/2011 15:33:32

    Ποιοι προώθησαν τα cds ; Μήπως υπάρχει ήδη μια αποκάλυψη που κυκλοφορεί ήδη στα blogs ; Μήπως ήδη "κάποιοι" περιμένουν να εισπράξουν τα δισεκατομμύρια ευρώ; Πώς προδόθηκε έτσι η πατρίδα μας;

  26. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 19/05/2011 15:58:05

    ''οι Γερμανοι φωναζουν και πιεζουν για να πεισουν τους υπολοιπους ευρωπαιους οτι μονο ως μια ομαδα θα εχουμε πιθανοτητες''...ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΑΣ ΑΡΕΣΟΥΝ ΤΑ ΟΜΑΔΙΚΑ...ΜΠΕΡΔΕΥΟΜΑΣΤΕ ΠΟΛΛΟΙ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΟΥΣΙΑ.....
    ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΝΤΟΜΙΝΙΚ...ΚΑΙ ΠΛΑΤΗ ΣΤΟΝ ΤΟΙΧΟ ΝΑ ΠΑΕΙ ΕΙΝΑΙ ΕΚΤΕΘΕΙΜΕΝΟΣ ΑΠΟ ΜΠΡΟΣ.....

  27. man8os avatar
    man8os 19/05/2011 16:02:17

    Αισθανομαι οτι τον εβαλαν στον τοιχο τον Προεδρο και τη μια του δινουν τυρι, την αλλη του δινουν φακα, και ολο απειλουν και εκβιαζουν. Η κατασταση ειναι δυσκολη. Δεν θελω να ενδωσει. Θα ειναι αυτοκτονια οπως σωστα επισημαινεται.
    Αν τωρα τα καταφερει και αντεξει θα γινει ενας πολυ αξιολογος προθυπουργος αμμεσως μολις εκλεγει.

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ man8os 20/05/2011 01:09:49

      Μην τον υποτιμάς. Πες μου πότε κάμφθηκε για να καμφθεί τώρα; Ποτέ.-

  28. LamdaSigma avatar
    LamdaSigma 19/05/2011 16:02:42

    Ξεκάθαρα το λέω, ΠΑΣΟΚ δεν υποστηρίζω. Έχω μια εσωτερική ανάγκη για αλλαγή. Πρέπει να ελπίζω σε κάτι. Και ναι, ελπίζω στον Αντώνη Σαμαρά. Αλλά ρε παιδιά, όταν με το καλό κυβερνήσει, που θα κυβερνήσει αργά η γρήγορα, τι είναι αυτό που σας κάνει να είστε τόσο σίγουροι ότι θα κάνει όλα αυτά που φέρεται να προτίθεται να κάνει... που μακάρι να βρισκόταν κάποιος και να έκανε τα μισά από αυτά, θα ήταν τεράστιο βήμα... αλλά γιατί φοβάμαι ότι τη δεύτερη μέρα της κυβέρνησης του θα βρει (ή θα του βρουν) μια φόρμουλα ώστε να ντύσει όμορφα όλα αυτά τα άσχημα που βλέπουμε σήμερα... γιατί φοβάμαι ότι σε πολύ σύντομο διάστημα θα γίνει ( ή θα τον αναγκάσουν να γίνει) ίδιος και απαράλλαχτος με τον σημερινό... γιατί να πάει κόντρα σε όλα και σε όλους... Μακάρι να το κάνει, ειλικρινά το εύχομαι και το ελπίζω, αλλά εξακολουθώ να φοβάμαι για το αντίθετο, εξακολουθώ να φοβάμαι ότι θα είναι μόνο λόγια.

  29. Δώρα Γκανούλη avatar
    Δώρα Γκανούλη 19/05/2011 16:20:45

    Καλησπέρα Φαήλο!! Όπως πάντα ανυπέρβλητος.
    Να είσαι καλά που μου δίνεις ιδέες, τις χρειάζομαι για τη Bild!!!

  30. ballomatou avatar
    ballomatou 19/05/2011 19:00:40

    Αγαπητοι co-writers(l' ami du peuple, SAS, ΚΜ, δρόμος, archimedes, GSV),
    Μια δευτερη ματια-αναγνωση των σκεψεων που παρεθεσα αποκαλυπτει οτι θα ηταν καλυτερο? για μας να σταματησουμε να πουλαμε κατι που λιγοι θελουν να αγορασουν και να αρχισουμε να παιζουμε με τους ιδιους ορους που παιζουν οι Ευρωπαιοι. Μπορουμε να τους κοιταξουμε στα ματια στα ισια. Τι μας λειπει? η αυτοπεποιθηση, η πιστη στις δυναμεις μας και στο δικαιο του αγωνα μας. Μια ερωτηση που θα σας προβληματισει φανταζομαι ειναι η εξης¨απο την στιγμη που το pet των υπεραντλαντικων φιλων μας πηρε την αποφαση να μας βαλει σε αυτην την περιπετεια εχετε ακουσει κανεναν Ελληνα ειδικο στα εργαλεια αυτα(CDS) να μιλαει? Υπαρχουν πολλοι Ελληνες που ασχολουνται με αυτα τα εργαλεια ενας απο αυτους ειμαι και εγω και θελω να σας πω οτι αναμεσα σ'αυτους που περνουν θεσεις ειναι και παρα πολλοι ευπατριδεις Ελληνες( εσωτερικου-εξωτερικου).

    • ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
      ΝΙΚΟΛΑΣ @ ballomatou 19/05/2011 23:52:18

      Θα στοιχημάτιζα κι εγώ για το τελευταίο balomatou. Και σίγουρα κάποιοι από αυτούς είναι και πολιτικοί μας..Κατα τα άλλα είναι ένα χυδαίο παιχνίδι, στοιχήματα σε αρένα με μονομάχους τους Έλληνες κι άλλους λαούς.

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ ballomatou 20/05/2011 01:18:20

      Δηλαδή; Για λέγε, για λέγε....

    • SAS avatar
      SAS @ ballomatou 20/05/2011 08:05:51

      Δεν θα διαφωνήσω καθόλου μαζί σου , άλλωστε αν δεν υπάρχουν Εφιάλτες είναι δύσκολο να πάρεις ''χώρο'' από τον Έλληνα .
      Γι' αυτό και σου έγραψα ότι το πρόβλημα είναι πολιτικό και όχι οικονομικό .
      Η Ελλάδα πάσχει από έλλειμμα ηγεσίας . Αν δεν βρεθεί αυτός που θα γίνει η αιχμή του δόρατος όση δύναμη και να έχουμε οι υπόλοιποι το αποτέλεσμα θα είναι μηδέν .

  31. Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
    Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 21/05/2011 10:28:51

    Στέλιο καλημέρα,
    Το μοντέλο έτσι είναι από το εργοστάσιο και δεν επιδέχεται μετατροπές. Το ύφος μου όμως κι οι εκφράσεις μου, είναι μεν κοφτά, όμως δεν έχουν ούτε υπαινιγμό καταφρόνησης. Φιλικά σου έγραψα.
    Λέω απλά ότι ο Κορρέα κλπ είναι άλλες περιπτώσεις, γι' άλλους λαούς. Τα προβλήματα, η θέση μας, είναι διαφορετικά. Εμείς ανήκουμε στην Ευρώπη, έχουμε ευρώ, την ισλαμοφασιστική Τουρκία να καραδοκεί. Θα εκπλαγείς αν γράψω την άποψη μου για την Λατινική Αμερική. Αναζήτησε στο google "Patria o Muerte Φαήλου Μ. Κρανιδιώτης", παλιό αλλά θα καταλλάβεις.
    Λέω απλά ότι αυτό που χρειάζεται τώρα δεν είναι 1.000.000 κόσμο στον δρόμο. Αύριο ίσως χρειαστεί, ελπίζω να ΜΗΝ χρειαστεί. Πίστεύεις στα σοβαρά ότι αν ο Αντώνης έκανε μια δραματικήγ έκκληση στην βάση, δεν θα έβγαζε εκατοντάδες χιλιάδες στο Σύνταγμα; Σε διαβεβαιώ ότι αν θέλει να το κάνει, γίνεται απόψε κιόλας.
    Όμως, αυτή τη στιγμή, δεν είναι αυτό που χρειάζεται η Πατρίδα. Η Πατρίδα χρειάζεται να φύγουν οι άχρηστοι του Μνημονίου και Κυβέρνηση του Αντώνη Σαμαρά να εφαρμόσει με ατσάλινο χέρι νέες πολιτικές, να τρίβουν όλοι τα μάτια τους. Θα γίνει όμως με εκλογές, έτσι γίνεται στη Δημοκρατία. Δεν θα τους αναγκάσει το πλήθος. Ήδη καταρρέουν.
    Μια τέτοια πρωτοβουλία μαζικών κινητοποιήσεων, ώσπου να υποχρεωθούν να παραιτηθούν, φαντάζομαι αυτό υπαινίσεσαι, ακούγετε ενδιαφέρουσα έως ριζοσπαστικά γοητευτική, όμως υπάρχουν οι οργανωτικοί μηχανισμοί να ελέγξουν αυτό πράγμα, να προστατεύσουν τον κόσμο, την Δημοκρατία από π0ροβοκάτσιες; Κι αν αυτό προκαλέσει μια παρατεταμένη περίοδο αστάθειας, με την αγορά ήδη ψόφια, τι συνέπειες θα έχει;
    Μπορεί οι άθλιες κι αδιέξοδες πολιτικές τους να οδηγήσουν τα πράγματα εκεί. Αν γαντζωθούν στην εξουσία και κωφεύουν στην πραγματικότητα, μπορεί εξ ανάγκης να οδηγηθούμε εκεί. Πάντως οι μαζικές κινητοποιήσεις, η ριζοσπαστική δράση δεν είναι αυτοσκοπός και απαιτούν οργάνωση και προσοχή. Κι αυτά στα λέει κάποιος που τίποτα δεν του ταιριάζει ως χαρακτήρα περισσότερο από την αληθινή δράση.
    Για τις δημοσκοπήσεις θα πω και πάλι ότι σύμφωνα με αυτές Αρχηγός στην ΝΔ είναι σήμερα η Ντόρα, στο ΠΑΣΟΚ ο Βενιζέλος και το Σχέδιο Ανάν είναι πολύ μερακλαντάν.