11/08/2010 10:53
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πεταλωτής και Κόκλα για ποτά και για ουίσκια



Η Περιφερειάρχης Ανατολικής Μακεδονίας Θράκης Θεοδώρα Κόκλα "παραδέχεται" πως εκείνη ήταν που ...ήπιε τα ουίσκι σε μπαρ του Κολωνακίου!

Το σκηνικό

Ο δημοσιογράφος της εφημερίδας "Φωνή της Ροδόπης" Λευτέρης Γλερίδης ρωτά την Θεοδώρα Κόκλα για τις αποκαλύψεις της εφημερίδας του σχετικά με φαγοπότια στελεχών της Περιφέρειας ΑΜΘ σε μπαρ στο Κολωνάκι, το λογαριασμό των οποίων χρέωσαν στην υπηρεσία τους με τιμολόγιο που κόπηκε στης 1 τα ξημερώματα.



Μία απίστευτη αποκάλυψη έκανε η Περιφερειάρχης ΑΜΘ Θεοδώρα Κόκλα σε ερώτηση του δημοσιογράφου της “Φωνής της Ροδόπης” Λευτέρη Γλερίδη. Ούτε λίγο – ούτε πολύ παραδέχτηκε πως η ίδια επισκέφτηκε μπαρ στο Κολωνάκι και κατανάλωσε προϊόντα (μεταξύ των οποίων και ουίσκι) αξίας 210 ευρώ!

Βέβαια το πρόβλημα δεν είναι τι είδους ποτά και ξηρούς καρπούς προτιμά κάποιο δημόσιο πρόσωπο (αιρετό ή μη) στις νυχτερινές ή ημερήσιες εξόδους του αλλά το γεγονός πως δημόσιοι λειτουργοί έχουν το δικαίωμα να χρεώνουν τέτοιου είδους δραστηριότητές τους στο Ελληνικό Δημόσιο και να τα πληρώνει ο ελληνικός λαός! Τη στιγμή μάλιστα που υπάρχουν άνθρωποι που λαμβάνουν ακόμη και μικρότερη σύνταξη από τα 210 ευρώ του γεύματος και των ουισκίων της Θεοδώρας Κόκλα!

Μάλιστα τίθεται ακόμη ένα θέμα, αυτό της ώρας κατά την οποία σύμφωνα με την εφημερίδα κόπηκε το συγκεκριμένο τιμολόγιο, δηλαδή στις 1 τα ξημερώματα. Εφ όσον κατά την Περιφερειάρχη ΑΜΘ επρόκειτο για “γεύμα εργασίας” δε θα πρέπει αυτό να αποδειχτεί κι από άλλα στοιχεία; Οπως τον χώρο στον οποίο έλαβε χώρα αυτό το “γεύμα εργασίας”, αν οι …εργαζόμενοι του “γεύματος” στο συγκεκριμένο νυχτερινό κατάστημα είχαν στη διάθεσή τους άνετο χώρο ή “συνεργάστηκαν” στα όρθια (η εφημερίδα μιλά για μπαρ κι όχι για εστιατόριο) κι αν για την εργασία τους αυτή τα συγκεκριμένα στελέχη της Περιφέρειας λόγω του προχωρημένου της ώρας χρέωναν στην υπηρεσία τους και …υπερωρίες!

Η αρχή είχε γίνει με δημοσίευμα της εφημερίδας “Φωνή της Ροδόπης” το οποίο κατήγγειλε “ξενύχτια και γλέντια” στελεχών της Περιφέρειας ΑΜΘ τα οποία χρέωναν στον ελληνικό λαό:

http://rodopinews.gr/?p=10302

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Bodinus1576 avatar
    Bodinus1576 11/08/2010 10:58:17

    Το αγωνιστικό- σοσιαλιστικό κορμί στη φωτογραφία επάνω σμιλεύτηκε σε μπαρ του Κολωνακίου, για να είναι έτοιμο να αγωνιστεί για την πραγμάτωση του σοσιαλισμού όταν φτάσει η ώρα. Αυτό εννοεί η Κόκλα λέγοντας "γεύμα εργασίας"

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Bodinus1576 11/08/2010 11:01:34

      Μα, πρώτος ο Γιάννος δεν το είχε πει; "Για το Σοσιαλισμό αγωνιζόμαστε όλοι!"

      • Bodinus1576 avatar
        Bodinus1576 @ Αυριανιστής 11/08/2010 11:36:50

        Αφού έβρισκε άτομα σαν και μας που τον πιστεύανε καλά έκανε και τα έλεγε

  2. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 11/08/2010 11:00:30

    Συγγνώμη που θα γίνω λίγο κοινωνικός ρατσιστής, αλλά η εν λόγω κυρία, από το παρουσιαστικό της και μόνο, φέρνει να έχει άμεση σχέση με τον συνεπώνυμό της μεγαλοχονδρέμπορο λαϊκής αγοράς, του οποίου το όνομα εμείς οι παλαιότεροι βλέπαμε τυπωμένο πάνω σε ουκ ολίγα τελάρα φρούτων πριν από 2-3 δεκαετίες.

    Πάντως, από γούστα σκίζει η κυρία. Κάθε μέρα νομίζετε ότι κατεβαίνει από την Κομοτηνή στην Αθήνα ώστε να έχει την ευκαιρία να απολαύσει τα θέλγητρα του Κολωνακίου; Ουστ "λαϊκιστές"... μη δείτε έναν άνθρωπο να χαίρεται και να προκόβει, πέφτετε πάνω του να τον φάτε...

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ Αυριανιστής 11/08/2010 11:27:56

      Πήγε η μαντάμ σε μπαρ του Κολωνακίου για το γεύμα εργασίας, γιατί τη "Φαντασία" την είχε μόλις κατεδαφίσει η Μπιρμπίλη παρουσία του ΓΑΠ.

      • Factorx avatar
        Factorx @ ΒΙΣ 11/08/2010 12:00:51

        !!!

  3. Aphroditeschild avatar
    Aphroditeschild 11/08/2010 11:22:17

    Πάλι καλά που δεν πήγε για γεύμα εργασίας σε κανένα "πολιτιστικό κέντρο" που έλεγε ο συγχωρεμένος ο Γιαννόπουλος. Εκεί θα είχαμε ακόμα μεγαλύτερο λογαριασμό...

  4. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 11/08/2010 11:24:46

    Αφού η ίδια δεν ντρέπεται καθόλου, τουλάχιστον ας ζητήσει ο "αδιάφθορος" "πρωθυπουργός" μας την παραίτησή της. Υπάρχουν εργαζόμενοι που κερδίζουν τόσα τον μήνα.

    • ΒΡΑΧΟΣ avatar
      ΒΡΑΧΟΣ @ ΒΙΣ 11/08/2010 11:29:44

      Το πιθανότερο είναι να την επιβραβεύσει, γιατί "εργαζόταν" μέχρι το πρωϊ...
      Τέτοιο φιλότιμο...

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ ΒΡΑΧΟΣ 11/08/2010 11:35:22

        Όταν άνθρωποι με το ύφος της Κόκλα αφήνονται να βλέπουν το ρόλο τους ως λαθρεπιβασία της εξουσίας, είναι επόμενο να έχουν αποθρασυνθεί. Άλλωστε, τα τελευταία χρόνια η νοφιλελεύθερη σχολή σκέψης κόπτεται για την αντιμετώπιση του κράτους ως εταιρείας. Τι διαφορετικό έκανε η Κόκλα; Είπε να βάλει τα τιμολόγια του μπαρ στα... εταιρικά έξοδα!

      • dimitris avatar
        dimitris @ ΒΡΑΧΟΣ 11/08/2010 14:46:20

        Αυτοί ειναι ταπατζήδες πατριώτες...δεν πληρώνουν.
        Τιμολόγιο δεν υπάρχει..., αργότερα θα γίνει εκεί κάποια εκδήλωση κάποιας τοπικής και θα υπερτιμολογηθεί η απόδειξη
        έτσι ώστε να τα ξαναπάρουν και να πληρωθεί εμμέσως και ο ιδιοκτήτης.

  5. ΒΡΑΧΟΣ avatar
    ΒΡΑΧΟΣ 11/08/2010 11:42:46

    Το ΑΦΜ ποιο είναι σε αυτήν την περίπτωση;

  6. thespieys avatar
    thespieys 11/08/2010 12:04:18

    Κοιτα ρε κάτι άτομα που έχουν αξιώματα σ΄αυτη τη χώρα.

  7. Hase avatar
    Hase 11/08/2010 12:50:07

    Κουκλα η κ. Κοκλα. Αν συνεργαζεται και με τον κ. Παγκαλο τοτε η συνεργασια τους θα εχει ιδιαιτερα μεγαλο ειδικο βαρος για την κυβερνηση. Και φυσικα με τετοιο ειδικο βαρος ο λογαριασμος ειναι μικρος. Τι να σου κανουν δυο τρια μπουκαλια ουισκι. Ουτε για να φιαξουν ατμοσφαιρα δεν φτανουν.

  8. armageddon avatar
    armageddon 11/08/2010 13:41:07

    ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΠΑΣΟΚ ΓΛΕΝΤΑΕΙ ΜΕ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ,ΑΠΟ ΤΗΣ ΠΕΡΙΚΟΠΕΣ ΤΩΝ ΣΥΝΤΑΞΕΩΝ...

  9. ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
    ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ 11/08/2010 14:47:53

    Υπαρχει και ελεγκτικο συνεδριο!!!!! Το ξερουμε, για την ταμπακιερα δεν λεμε τιποτα, μονο απειλες εκτοξευουμε!!!

  10. oddlabs avatar
    oddlabs 11/08/2010 16:18:11

    χάλασε και η πόρτα στο Κολωνάκι...πέρυσι αυτή δεν θα πέρναγε μέσα ούτε με σφαίρες...

  11. xristos avatar
    xristos 11/08/2010 16:49:18

    ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΔΙΑΚΡΙΝΕΤΑΙ Ο ΝΟΜΑΡΧΗΣ ΡΟΔΟΠΗΣ ΑΡΗΣ ΓΙΑΝΝΑΚΙΔΗΣ ΠΟΥ ΩΣ ΕΠΙΤΟΜΗ ΚΛΕΠΤΟΚΡΑΤΗ ΠΑΣΟΚΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΠΑΙΡΝΕΙ ΤΟ ΧΡΙΣΜΑ ΓΙΑ ΠΕΡΙΦΕΡΙΑΡΧΗΣ

    • ανώνυμος avatar
      ανώνυμος @ xristos 12/08/2010 01:21:49

      Ο κατάλληλος άνθρωπος στην κατάλληλη θέση

  12. anna avatar
    anna 11/08/2010 16:53:35

    Φιλικό πρόσωπο ελάμβανε αναπηρική σύνταξη λίγο παραπάνω από το ποσό των 210 Ε της κας Κόκλα ((350 Ε) μηνιαίως, για βαριά καρδιοπάθεια - έμφραγμα κλπ.
    Από τον περασμένο Φεβρουάριο (!!!), η σύνταξη έχει κοπεί μέχρι αυτή τη στιγμή και Κύριος Είδε πότε θα την ξαναδώσουν. Από το ΤΕΒΕ του λένε ότι δεν έχουν γίνει επαναπροσλήψεις των γιατρών που ελέγχουν στις επιτροπές τις αναπηρικές συντάξεις.

  13. ΝΕΜΕΣΙΣ avatar
    ΝΕΜΕΣΙΣ 11/08/2010 17:06:52

    10/2007 – 9/2009:
    Συνεργάτης της Θάλειας Δραγώνα, Βουλευτού Επικρατείας του ΠΑΣΟΚ και Γραμματέα του Τομέα Παιδείας υπεύθυνη για την παρακολούθηση των θεμάτων παιδείας και τη λειτουργία του Τομέα Παιδείας.

    http://paremvasikomotini.blogspot.com/2009/12/blog-post_7174.html

    TYXAIO? ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ

    • (A)θανάσης avatar
      (A)θανάσης @ ΝΕΜΕΣΙΣ 09/09/2010 11:26:15

      Και όχι μόνο! Τα έργα και οι ημέρες της βαριάς κυρίας, στα εθνικά κληροδοτήματα, στην ΤΥΔΚ Αθηνών, στο πανεπιστήμιο κορίνθου, και φυσικά στην περιφέρεια είναι πολλά και οσμηρά...

  14. boy george avatar
    boy george 11/08/2010 19:49:04

    μην ξεχναμε και την αλλη των ιονιων νησων
    που πηγαινε ταξιδια στη τουρκια και τα χρεωνε
    στο δημο, το ιδιο εκανε ακομα και με τα καινουρια
    επιπλα του σπιτιου της!!!

    και ο γιωργακης απλα την εδιωξε..
    την τιμωρησε σκληρα..., σε στυλ τιμωριας ακη!..

    ετσι ετσι και ο μαυρος οκτωβρης του πασοκ ερχεται.

    Ουτε ΕΝΑΣ πρασινος δημαρχος.