#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
14/06/2011 12:39
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πετάξτε τις ασπίδες και ενωθείτε με τον Λαό



Όλα είναι έτοιμα για την αυριανή μεγαλειώδη συγκέντρωση στο Σύνταγμα και πέριξ της Βουλής  για να βροντοφωνάξουμε ΌΧΙ στο μεσοπρόθεσμο και όποιος δεν μπορεί να κυβερνήσει με γνώμονα το εθνικό συμφέρον και το δίκιο του εργαζόμενου, να πάει σπίτι του. Όμως η αυριανή προσπάθεια θα πρέπει να έχει πανεθνικό χαρακτήρα. Όλοι να βγούμε στους δρόμους και να κάνουμε ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ στο καθεστώς που μας κυβερνά χωρίς να έχει τη λαϊκή ετυμηγορία.

Θα ήθελα όμως να δω και τους αστυνομικούς να συμμετάσχουν στην καθολική αυτή προσπάθεια. Όχι, διαδηλώνοντας, αλλά να πετάξουν τις ασπίδες τους και να ενωθούν με το λαό ενώνοντας μαζί του και τη δική τους φωνή. Από 12% έως 49% θα είναι οι περικοπές σε εργαζόμενους και συνταξιούχους στην Αστυνομία, την Πυροσβεστική και το Λιμενικό. Δεν μπορεί λοιπόν να βρίσκονται απέναντι από τους άλλους εργαζόμενους, τους συνταξιούχους τους ανέργους.

ΠΕΤΑΞΤΕ ΤΙΣ ΑΣΠΙΔΕΣ ΚΑΙ ΕΝΩΘΕΙΤΕ ΜΕ ΤΟ ΛΑΟ. Αυτό θα είναι το ηχηρότερο μήνυμα προς την κυβέρνηση.

Αντικοινοβουλευτικός

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Κρης avatar
    Κρης 14/06/2011 12:44:00

    “Αν έχετε τιμή , αν έχετε πατρίδα ,
    ανάποδα... ανάποδα γυρίστε την ασπίδα”

    είχε αναφερθεί εδω πριν μέρες.

  2. Φακ Κωστας avatar
    Φακ Κωστας 14/06/2011 13:06:48

    Οι ασπίδες δεν πετιούνται...
    Δεν μπορείς να ζητάς κάτι τέτοιο από όργανα της τάξης...μένω στο συμβολισμό, όχι στην ουσία...

    Ζήτησε ανοχή...να μην κινηθούν εναντίον των αγανακτισμένων αλλά και οι αγανακτισμένοι να σεβαστούν το ρόλο των αστυνομικών και ειδικά το γεγονός ότι βάλονται και αυτοί αλλά λόγω της θέσης τους δεν μπρούν να κάνουν αλλιώς..
    Δεν συμφέρει κανέναν (πέραν ίσως του πολιτικού συστήματος) η διαμάχη αγανακτισμένων-αστυνομικών...και οι αστυνομικοι αγανακτισμένοι ειναι..

    • Κοντη Λιζα avatar
      Κοντη Λιζα @ Φακ Κωστας 14/06/2011 16:59:52

      Και κυρίως σοβαρή περιφρούρηση. Με συμπεριφορά και οργάνωση ανάλογη με αυτή του ΠΑΜΕ για τους γνωστούς "αγνώστους". Να τους δίνουν μια σοκολάτα, καταγραφή στοιχείων, και μετά παράδοση στον εισαγγελέα υπηρεσίας.

  3. Dee Jay Stelios avatar
    Dee Jay Stelios 14/06/2011 13:25:22

    Επειδή παίζει να έχουν πάρει εντολή να κτυπήσουν και αυτοί αλλά και τα άλλα τα αλάνια με τις μαϊμού κοτσίδες,τα σκουλαρίκια και τις μπλούζες IRON MAIDEN που πληρώνονται από ΓΑΔΑ μεριά,καλό είναι αύριο να το σκεφτούν δύο φορές πριν κάνουν τις προβοκάτσιες τους όπως στη Μαρφίν.Φέτος τα πράγματα είναι τελείως διαφορετικά και ο τσαμπουκάς τους ίσως αποβεί μοιραίος,για όλους..

  4. ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΑΣΤ. avatar
    ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΑΣΤ. 14/06/2011 13:35:54

    ΟΙ ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΟΙ ΒΡΑΖΟΥΝ ΑΠΟ ΜΕΣΑ ΤΟΥΣ ,ΟΥΤΕ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ.ΑΠΛΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΝ ΚΑΤΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΟΥΝ ΘΕΣΗ ΜΕ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ.ΑΣ ΕΛΠΙΖΟΥΜΕ Η ΕΠΟΜΕΝΕΣ ΜΕΡΕΣ ΝΑ ΒΡΟΥΜΕ ΕΝΑΝ ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗ ΠΟΥ ΝΑ ΜΑΣ ΟΔΗΓΗΣΗ ΚΑΙ ΝΑ ΑΠΟ ΤΙΝΑΞΟΥΜΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΤΩΝ ΞΕΝΟΔΟΥΛΩΝ.

  5. ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΣΑΓΝΟΣ avatar
    ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΣΑΓΝΟΣ 14/06/2011 13:44:20

    Θα το σχολιάσω ευθέως: οι ένοπλοι/ένστολοι συμπολίτες μας ασφαλώς και συντάσσονται με τον διαμαρτυρόμενο λαό εφόσον είναι αναπόσπαστο κομμάτι του.Πρέπει όμως να τηρηθεί και η τάξη δοθέντος ότι οι πάσης φύσεως προβοκάτσιες είναι και πιθανές και αναμενόμενες.Δημόσιοι χώροι δεν πρέπει να καταλυθούν/καταληφθούν και φυσικά πρέπει να υπάρχει ένα minimum ευταξίας.Οι πάσης φύσεως κεκράκτες/προβοκάτορες αυτό εύχονται: την δημιουργία επεισοδίων για να ατονήσει και εκφυλιστεί το κίνημα των διαδηλωτών.
    Φίλε "Αντικοινοβουλευτικέ" για να μπορούμε σήμερα ελεύθερα να διαδηλώνουμε και να εκφραζόμαστε, έχουν χυθεί ποτάμια αίματος απ' όλο το πολιτικό φάσμα.Οι "αντικοινοβουλευτικές" λύσεις δεν έφεραν ΠΟΤΕ το επιθυμητό αποτέλεσμα παρά μόνο δεινά στον τόπο.Θα σε παρότρυνα με κάθε σεβασμό προς το πρόσωπό σου και πάντα καλοπροαίρετα να αλλάξεις το nickname σου και να το κάνεις "ΑντικοινοΒΟλευτικός" .Οι λύσεις δίνονται στα Κοινοβούλια,στους χώρους εργασίας,στα πανεπιστήμια και όπου αλλού ζυμώνονται οι ελέυθεροι άνθρωποι.Ex cathedra λύσεις δεν επέφεραν αποτελέσματα

    • Γιωργος avatar
      Γιωργος @ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΣΑΓΝΟΣ 14/06/2011 13:56:42

      Και η πιτα γερη και ο σκυλος χορτατος - δεν γινεται.

      • ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΣΑΓΝΟΣ avatar
        ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΣΑΓΝΟΣ @ Γιωργος 15/06/2011 00:17:58

        Η πίτα φίλε μου εδώ και πολλά χρόνια έπαψε να είναι ολόκληρη.
        Τα σκυλιά δε, από πολλού χρόνου δεν είναι χορτάτα.Την μεν πίτα κάποιοι έβγαλαν στο εξωτερικό στα δε σκυλιά πέταξαν,όπως πάντα, το κόκκαλο

    • Οργη avatar
      Οργη @ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΣΑΓΝΟΣ 14/06/2011 14:52:30

      Χμμμμμ.....Καλη η θεωρια,αλλα οταν σου εκμηδενιζουνε ονειρα,ζωη,και ψυχολογια,οταν σε πετανε σα σκουπιδι,ολα αυτα τα βλεπεις απλως σα.....γραμματα.ΟΡΓΗ λοιπον,αυτη ειναι η λεξη που θα κυριαρχησει αυριο εναντια στους φονιαδες ενος λαου,και μιας πατριδας!!!!!

      • ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΣΑΓΝΟΣ avatar
        ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΣΑΓΝΟΣ @ Οργη 15/06/2011 00:14:46

        Οργή, και λοιπόν;Να φύγουν όλοι, συμφωνώ, καμμιά αντίρρηση.Και την επόμενη μέρα τι, ποιός, τα σημάδια της οργής;Η ανεξέλεγκτη οργή φίλε μου τυφλώνει τη λογική και η λογική λέει ότι ο "μπάτσος" που είναι αδελφός,ξάδελφος, φίλος, ουμπάρος,συμμαθητής απ' το σχολείο κάνει τη δουλειά του.Και αυτουνού η ζωή ρημαδιό είναι, μην έχεις αμφιβολία.Η οργή μας να μην γίνει βούτυρο στη σπέκουλα του συστήματος.

  6. Εnzo avatar
    Εnzo 14/06/2011 14:00:17

    να πει καποιος στα παιδια και να τους ενημερωσει οτι στην Ρουμανια απελυσαν 100.000 προσωπικο απο τα σωματα ασφαλειας λογω ΔΝΤ και γινεται το ελα να δεις απο εγκληματικοτητα!
    Αυριο ειναι δεν ειναι στις δουλειες τους.

  7. Οργη avatar
    Οργη 14/06/2011 14:55:33

    Ας ξυπνησουμε μια μερα πρωι..............ας ειμαστε αυριο εκει...απο νωρις................ας κανουμε τη ζωη των ανδρεικελων,των ξεπουλημενων,εφιαλτικη..........

  8. parsifal avatar
    parsifal 14/06/2011 14:59:14

    Τα κοινοβούλια δίνουν λύσεις σε συντεταγμένες κοινωνίες πολιτών, οχι σε συνομαδώσεις συμμοριών και ομάδων συμφερόντων...
    Οσο για τις ασπίδες, τις πετούν οι ριψάσπιδες.
    Οσοι φέρουν ασπίδες ΗΞΕΡΑΝ τι δουλειά πήγαιναν να κάμουν, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ "εργαζόμενοι", είναι οι ανθρωποφύλακες στους οποίους το Κράτος εδωσε το προνόμιο να οπλοφορούν και να καταστέλλουν τους υπολοίπους ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ εργαζόμενοι.
    Οι ΙΔΙΟΙ, με τις ιδιες ασπίδες και τα ιδια χημικά θα επιβάλλουν μεθαύριο τις οποιες πολιτικές του εκλεκτού πολλών εδώ μέσα. Η νομίζετε οτι οι συνδικαλιστικές συμμορίες θα κηρύξουν ανακωχή για τον Αντώνη ? Ξύλο, πολύ ξύλο γιατί δεν θα παραδώσουν αμαχητί προνόμια, αργομισθίες, λουφέδες και κλοπιμαία δεκαετιών !
    Τι θα λέτε τότε ?
    Μήν χαλάτε την πιάτσα με στασιαστικά συνθήματα, εάν διαλυθεί και οτι απέμεινε απο το Κράτος πάμε κατά διαβόλου...

    • BILL avatar
      BILL @ parsifal 14/06/2011 23:14:08

      φιλε................ Οσο και να συμεριζομαι ολα αυτα τα οποια λενε ολοι οτι χρειαζετε να φυγει ο ΓΑΠ................... θα ηθελα να σε ρωτησω............ ΄΄τι νομιζεις οτι οι αστυνομικοι προασπιζουν στον φραγμο της β.Σοφιας την ασφαλεια των βουλευτων ή την συμβολικη προασπιση του ναου της δημοκρατιας?΄΄
      εαν απαντησεις σε αυτο το ερωτημα θα καταλαβεις οτι εαν ειχαν ρεπο θα ηταν με τους διαδηλωτες αλλα οταν εργαζονταν θα προσπιζαν τον συμβολικο αντικρισμα του κτηριου !!

  9. Posidonas avatar
    Posidonas 14/06/2011 15:04:01

    Αν εχει σκοπο το συστημα να κρατησει τη Βουλη τους ανοιχτη με τη βια, να το ζυγίσουν διπλα. Τωρα θυμηθηκαν τα λαμογια την Ιεροτητα του κοινοβουλιου; Τοσα χρονια που ασελγουσαν επι δικαιων και αδικων,τι εκαναν; Αντιδρουν οι κ.κ. βολευτες με διαφορα λογικοφανοι επιχειρηματα οτι η βουλη δεν πρεπει να μη κλεισει.
    Με τη διαχρονικη τους σταση και πεπραγμενα, την εχουν κλεισει προ πολλου οι ιδιοι!!! Τωρα ειναι η σειρα μας να την "καψουμε" για να καθαρισει η χολερα...

  10. Sgsx avatar
    Sgsx 14/06/2011 15:24:11

    "Ομελετα δε γινεται αν δε σπασεις αυγα"

    **Αυγα ειναι οι προδοτες πολιτικοι και τα φερεφωνα τους!!!

  11. juliet avatar
    juliet 14/06/2011 15:29:50

    Ολοι μαζί ,κανένας απέναντι στον άλλο.Ο εχθρός είναι κοινός και ο αγώνας ίδιος.

  12. Φακ Κωστας avatar
    Φακ Κωστας 14/06/2011 15:58:43

    +1000

  13. anonymos avatar
    anonymos 14/06/2011 16:05:59

    Κανένας αύριο στη δουλεια, κατάρα στους απεργοσπάστες.

  14. xbab avatar
    xbab 14/06/2011 17:22:52

    Αντικοινοβουλευτικέ, είστε πολλά μέτρα οφσάϊντ...παρασάγγας.
    ._

  15. mixalios avatar
    mixalios 14/06/2011 22:18:59

    Ρε σείς, είπαμε, να το πάμε κόντρα το βαπόρι, αλλά οχι και να ζητάμε με το ζόρι απο τα παιδιά μας, να κάνουν αυτό που δεν μπορέσαμε να κάνουμε εμείς, τα προηγούμενα χρόνια.Εγώ ντρέπομαι.

    • Αίθρα avatar
      Αίθρα @ mixalios 15/06/2011 02:25:47

      Θέλω απλώς να σας πω πως το σχόλιό σας για 'μένα σημαίνει πολλά.

  16. ggal avatar
    ggal 15/06/2011 08:36:32

    H ellada einai dhmokratia exei thesmous m exei ekelgmenh kubermsh. oloi diadhlonoume alla sebomaste thn ousia ths dhmokratias allios o kathe athlios mporei na apeilei na mpaineis thn boulh. Ayta teleiosane opoiadhpote prospatheia dia saleushw ths nomimotitas tha syntribei.

  17. sakis avatar
    sakis 15/06/2011 09:45:57

    κυρίες και κύριοι επιτέλους αυτός ο λαός λόγω των δυσάρεστων αυτών καταστάσεων που ζούμε δείχνει να αφυπνίζεται να αποκτά σκέψη και φωνή για πρώτη φορά.Είναι η ώρα να απαγκιστρωθούμε απο διχόνοιες τις οποίες εντέχνως μας πέρασαν τις τελευταίες δεκαετίες οι πολιτικοί.Οι αστυνομικοί και τα παιδιά στην πλατεία ειναι αδέρφια.Στις ίδιες γειτονιές μεγάλωσαν στις ιδιες ζούνε και τα ίδια κεκτημένα και δικαιώματα κινδυνεύουν να χάσουν.Για μια φορά ας σκεφτούμε ώριμα.Οχι άλλο μίσος μεταξύ μας, οχι αλλος αποπροσανατολισμός.Το πρόβλημα δεν ειναι αυτά τα παιδιά,το πρόβλημα ξέρουμε όλοι που είναι.Ας μην δώσουμε δικαίωμα να βαφτίσουν την πανεθνική αυτή προσπάθεια "εκτεταμένα επεισόδια χωρις λόγο"