Πετάει το μπαλάκι στους «έξω» για το επικείμενο εσωτερικό χάος ο Τσίπρας;
16/04/2015 16:56
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πετάει το μπαλάκι στους «έξω» για το επικείμενο εσωτερικό χάος ο Τσίπρας;

Δεν λέει ξεκάθαρα τι προτίθεται να κάνει η κυβέρνηση αν δεν γίνουν σεβαστές και αποδεκτές από τους Ευρωπαίους οι θέσεις της. Ή μήπως ο Τσίπρας εννοεί ότι θα το κάνει Κούγκι;

Με μια δήλωση στο Reuters παρενέβη ο Αλέξης Τσίπρας στις διαπραγματεύσεις που γίνονται και ουσιαστικά αυτό που λέει είναι ότι δεν πρόκειται να κάνει πίσω από τις κόκκινες γραμμές σε ασφαλιστικό, εργασιακές σχέσεις, ΦΠΑ αλλά και στις ιδιωτικοποιήσεις.

Επί πλέον δηλώνει ότι δεν υπάρχει ακόμα κοινός βηματισμός με τους εταίρους σε σχέση με τη συμφωνία του Eurogroup της 20ης Φεβρουαρίου, αλλά την ίδια ώρα που καταγγέλλει χρηματοδοτικό εκβιασμό εκφράζει αισιοδοξία ότι θα υπάρξει συμφωνία μέχρι το τέλος του Απριλίου!

Τελικά αυτή η δήλωση είναι σημαντική μόνο για όσα δεν λέει. Και δεν λέει ξεκάθαρα τι προτίθεται να κάνει η κυβέρνηση αν δεν γίνουν σεβαστές και αποδεκτές από τους Ευρωπαίους οι θέσεις της. Ή μήπως ο Τσίπρας εννοεί ότι θα το κάνει Κούγκι;

Ολόκληρη η δήλωση του πρωθυπουργού στο Reuters έχει ως εξής:

«Η ελληνική κυβέρνηση εργάζεται σκληρά σε όλα τα επιμέρους πεδία διαπραγμάτευσης, τόσο στις Βρυξέλλες όσο και στην Αθήνα, προκειμένου να βρεθεί μια αμοιβαία επωφελής λύση, ένας έντιμος συμβιβασμός με τους εταίρους μας. Ένας συμβιβασμός που θα σέβεται τόσο τη πρόσφατη λαϊκή εντολή όσο όμως και το πλαίσιο λειτουργίας της ευρωζώνης.

Τα σημεία σύγκλισης και επαφής των δύο πλευρών είναι ήδη πάρα πολλά και συγκροτούν το πλαίσιο μέσα στο οποίο θα κινηθεί η συμφωνία μας.

Σε σύγκριση με την αφετηρία έχει γίνει αξιόλογη πρόοδος σε σειρά θεμάτων που αφορούν την βελτίωση του φοροεισπρακτικού μηχανισμού και την ενίσχυση της αυτονομίας του, την καταπολέμηση της διαφθοράς, την αποτελεσματικότητα των διοικητικών υπηρεσιών αλλά και για φορολογικές παρεμβάσεις που θα εξασφαλίσουν ένα κατάλληλο πρωτογενές πλεόνασμα για το τρέχον έτος δίχως να επιβαρύνουν την κοινωνική πλειοψηφία αλλά κατανέμοντας τα βάρη σε αυτούς που αποδεδειγμένα έχουν υψηλή φοροδοτική ικανότητα.

Παραμένουν, βεβαίως, τέσσερα σημεία διαφωνίας στα πεδία των εργασιακών σχέσεων, στο ασφαλιστικό, στην αύξηση του ΦΠΑ αλλά και στη φιλοσοφία για την αξιοποίηση της δημόσιας περιουσίας. Θέλω να είμαι σαφής: Δεν πρόκειται εδώ για αδυναμία τεχνικής προσέγγισης αλλά για πολιτική διαφωνία, που, όμως, όλοι γνώριζαν εκ των προτέρων στο βαθμό που αναγνώριζαν και εξακολουθούν να αναγνωρίζουν ότι ο συμβιβασμός που επιδιώκουμε θα σέβεται τη σαφή εντολή του ελληνικού λαού έτσι όπως αυτή εκφράστηκε στις εκλογές του Ιανουαρίου.

Παρά τις κακοφωνίες και τις αλλοπρόσαλλες διαρροές και δηλώσεις των τελευταίων ημερών από την άλλη πλευρά, παραμένω σταθερά αισιόδοξος για συμφωνία μέχρι το τέλος του μήνα. Γιατί γνωρίζω ότι η Ευρώπη έχει μάθει να ζει μέσα από τις διαφωνίες της, να συνθέτει προωθητικά και να προχωράει.

Είμαι πεπεισμένος ότι η Ευρώπη των δημοκρατικών παραδόσεων και του Διαφωτισμού δεν θα υποκύψει σε ακραίες φωνές κάποιων, δεν θα επιλέξει τον δρόμο ενός ανήθικου και στυγνού χρηματοδοτικού εκβιασμού, αλλά το δρόμο της γεφύρωσης των διαφορών, το δρόμο της σταθερότητας και του αμοιβαίου σεβασμού, πάνω από όλα στη δημοκρατία, προς όφελος του κοινού ευρωπαϊκού μας μέλλοντος».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΤΤ avatar
    ΤΤ 16/04/2015 17:41:43

    Κατηγορει για αλλοπρόσαλλες διαρροές και εκβιασμό η κυβερνηση που λεει "αν δεν κανετε οτι θελουμε, θα σας στείλουμε ισλαμιστες, θα στραφούμε στη Ρωσία, θα το κάνουμε κουγκι"; Η κυβερνηση που δημοσίως λεει "θα τους πουμε μεταρρύθμιση την αύξηση του ΦΠΑ σε κατι άσχετο, στα καλαμάκια του φραπέ"; Δυστυχώς για ολους μας, τους πήρανε χαμπάρι. Χάθηκε η αξιοπιστία μας, εξαντλήθηκε η καλή θέληση τους.

    • χχ avatar
      χχ @ ΤΤ 16/04/2015 20:41:38

      Ti θα πρεπε να πει Περάστε μεραρχίες της Μέρκελ τα υπογράφουμε όλα αφού μας εκβιάζετε εσείς που δικαιούστε μόνοι να εκβιάζετε τους εταίρους σας και να μην εκβιάζεστε?

      • Νικηφορος Φωκας avatar
        Νικηφορος Φωκας @ χχ 16/04/2015 22:16:22

        Αγαπητε ΧΧ ξυπνειστε παρακαλω, οι γερμανικες μεραρχιες συνετριβησαν το 1945.... τωρα μονο κατι συριζο-σουργελα τις βλεπουν.. δυστυχως για σας και εμας δεν διεξαγεται καποιος αγωνας μεταξυ Ελληνων και Γερμανων οπως ισως θα θελατε ΑΛΛΑ ΜΕΤΑΞΥ ΜΙΑΣ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΗΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗΣ ΗΛΙΘΙΩΝ και 18 ΕΥΡΩΠΑΙΚΩΝ ΧΩΡΩΝ (μεταξυ των οποιων και η Κυπρος μας..) εκει καταντησατε την χωρα μας, χωρις ουτε ΕΝΑ ΦΙΛΟ , ΟΥΤΕ ΕΝΑ ΣΥΜΜΑΧΟ... Ο λαος αποσβολωμενος σημερα παρακολουθει την εγκληματοφιλη και τρομολαγνα ακρα αριστερα να συνομιλει με πολιτικους εγκληματιες-δολοφονους και να τους αποφυλακιζει, να εχει μετατρεψει την χωρα μας σε αποπατο ΑΦΡΙΚΗΣ και ΑΣΙΑΣ... να ακουει σουργελα να μιλανε για 'δημιουργικες ασαφειες' και 'perpetual bonds' φορωντας εμπριμε πουκαμισα.... να βλεπει ημιτρελλες να απειλουν βενζινοπωλες με το χαρακτηριστικο του αριστερου φασιστα 'ΞΕΡΕΙΣ ΠΟΙΑ ΕΙΜΑΙ ΕΓΩ ΡΕ'.... να εχουν διορισει σε ενα μηνα ολες τις συζυγους , τα αδελφια τα ξαδελφια τις μετρέσες και τα σκυλια τους στο δημοσιο...και κερασακι στην τουρτα ξαναανοιγουν το χοιροστασιο της αριστερας του ΕΡΤερατος σε μια εποχη που δεν αφησαν λεφτα ουτε για να πληρωσουν μισθους και συνταξεις.... Αυτη η χουντα της ακρας αριστερας να ειστε σιγουρος δεν θα φυγει απλα ,αλλα ΘΑ ΣΥΝΤΡΙΒΕΙ ΥΠΟ ΤΗΝ ΛΑΙΚΗ ΟΡΓΗ που ερχεται ταχεως...

        • χχ avatar
          χχ @ Νικηφορος Φωκας 16/04/2015 23:08:32

          Την Γερμανική Ευρώπη ούμπερ άλλες της Μέρκελ την βλέπουν οι ίδιοι οι Γερμανοί. Ναι κυβερνήσεις Μερκελογλυφτών δεν έχουμε φίλους. Υπάρχουν όμως και φωνές στην Αυστρία την ίδια την Γερμανία και αλλού που άλλα λένε. Για τα άλλα "την μπάλα στην εξέδρα" αλλά στο σπίτι του κρεμασμένου δεν μιλαν για σκοινί. Η λαικη οργή πάντα συντρίβει την ύβρη όπως και την προηγούμενη κυβερνηση

          • Giorgis avatar
            Giorgis @ χχ 17/04/2015 04:18:15

            Καλά με αυτά τα λόγια ... αφού χάψαμε τη περιγραφή της πραγματικότητας που μας έλεγε ο Τσίπρας, πάμε καλά. Πολύ απλά, Ο Τσίπρας και η παρέα του ζητάνε λεφτά άλλων ψηφώρων αλλά χωρίς περιορισμούς. Αυτό δεν θα γίνει ποτές. Η επιλογή είναι δικιά μας. Μόνο άμα είσαι εκτός Ελλάδος καταλαβαίνεις μια απλή πραγματικότητα. Κανενός δεν του καίγεται το καρφί για την Ελλάδα. Όσο μαθαίνεις νέα για την Εσθονία στην Ελλάδα άλλο τόσο μαθαίνουν αυτοί για μας. Η κεντρική ιδέα λοιπόν είναι ... αυτοί είναι οι όροι για τα λεφτά, πάρτα όποτε θέλεις η βρες αλλού λεφτά, και αυτό ευχάριστο είναι.

          • χχ avatar
            χχ @ Giorgis 17/04/2015 09:46:48

            Ποτές των ποτών? Τους απλούς πολίτες δεν τους νοιάζει ρώτα όμως και τους τραπεζίτες

      • ΤΤ avatar
        ΤΤ @ χχ 16/04/2015 23:06:25

        Εκβιάζεις κι εκβιάζεσαι λοιπόν, μην μυξοκλαίς μετά...

        • χχ avatar
          χχ @ ΤΤ 16/04/2015 23:09:45

          επειδή εκβιάζομαι αναγκάζομαι να εκβιάζω

          • tt avatar
            tt @ χχ 17/04/2015 00:55:01

            Οκ. Μόνο κλάματα δεν θέλω. Θέλω περήφανα να λέτε και του χρόνου ''ναι, εγώ ψήφισα ΣΥΡΙΖΑ το 2015''. ¨Οχι σαν τον ΓΑΠ που πήρε μόνος του 44%

          • χχ avatar
            χχ @ tt 17/04/2015 09:45:39

            Τα κλάματα ως τώρα ήταν των ΝΔτων για το τράβηγμα του χαλιού από την Μέρκελ παρά το mea culpa

          • Δημήτρης avatar
            Δημήτρης @ tt 17/04/2015 10:30:49

            Σιγά οι δειλοί ελληνάρες μην παραδεχτούν ότι ψήφισαν σύριζα.

  2. Μάνια avatar
    Μάνια 16/04/2015 20:17:55

    Τελικά πλεον είμαι σιγουρη ποιος τους ψηφισε Δημοσιοι υπάλληλοι και μονον αυτοι! Στον ιδιωτικο τομεα κανενας δεν ηθελε εκλογες. Ολοι συμφωνουμε οτι η κατασταση πηγαινε να στρωσει . Ο τουρισμος περσι πηγε πολυ καλα., ΜΕχρι και Νοεμβριο η Αθηνα ηταν γεματη τουριστες ! ΜΕ την λυσσα του για εκλογες και απο την στιγμη της προκηρυξης τους , τιποτα δεν παει καλα. ΝΑι μεν εχουμε τουριστες - λογω της καλης περσινης χρονιας - αλλα΄πολυ λιγοτερους απο αυτους που περιμεναμε και απο αυτους που θα ερχονταν αν δεν υπηρχε αυτο μπαχαλο που εχουν δημιουργησει οι κατσαπλιαδες . Απο την μια οι βρωμιαρηδες αναρχικοι , απο την αλλη οι λαθροεισβολεις,,,πειτε μου τι να δει ο τουριστας ., Παλι καλα που ερχονται ! Απο την αλλη και ο λαθροκαμινης και η κοκκινη Δουρου , αντι να βαλει να καθαρισουν το ιστορικο κεντρο, αντι να παρουν τους αστεγους κατα μηκος της Ερμου , Σταδιου , ,,να τους δωσουν στεγη , περιλθαψη , αντι να φτιαξουν την εικονα της πολης , την κανουν να φαινεται τριτικοσμικη ΜΟνος φαρος ομορφιας και καθαροτητας η Ακροπολη , δεσποζει και μας κραταει ζωντανους . Περα απο τον τουρισμο , παντου στον ιδιωτικο τομεα υπαρχει προβλημα λογω της αβεβαιοτητας. Ειλικρινα τους μισω για το κακο που κανουν στις ζωες μας και στην χωρα μας

    • Βαγγέλης avatar
      Βαγγέλης @ Μάνια 16/04/2015 23:36:09

      Πράγματι, στον ιδιωτικό τομέα ευγνωμονούσαν όλοι οι εργαζόμενοι και επαγγελματίες την προηγούμενη κυβέρνηση για τα καλά που είδαν.

      • Giorgis avatar
        Giorgis @ Βαγγέλης 17/04/2015 04:19:44

        Περίμενε μέχρι τον Σεπτέμβριο :-) Να δείς που θα τους κάνεις τραπέζι ...