#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
19/09/2013 22:35
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πες τα, Αντώναρε!

 

Θυμάστε τον Οκτώβριο του 2008, όταν οι γνωστοί άγνωστοι θαμώνες της πλατείας Εξαρχείων υποδέχθηκαν τον τότε αναπληρωτή κυβερνητικό εκπρόσωπο Ευάγγελο Αντώναρο, που επισκέφθηκε την περιοχή, με φρέσκο γιαουρτάκι; Ο αξιαγάπητος Ευάγγελος είχε απαντήσει τότε καταδικάζοντας την άσκηση βίας με οποιονδήποτε τρόπο και αναφερόμενος σαφώς στον ΣΥΡΙΖΑ, όπως άλλωστε έκανε πολλές φορές κατά την θητεία του ως εκπροσώπου.

Από τότε πέρασαν χρόνια πολλά και όπως και άλλοι ο κ. Αντώναρος  άλλαξε άποψη για τον ΣΥΡΙΖΑ. Έτσι, μέσα στο τραγικό συμβάν και στον ορυμαγδό των εξελίξεων, βρήκε την ευκαιρία να επιπλήξει, όσους κατηγορούν τον ΣΥΡΙΖΑ. "Όποιος ισχυρίζεται ότι ο ΣΥΡΙΖΑ δεν είναι συνταγματικά αποδεκτό κόμμα είναι επικίνδυνα ανιστόρητος και πολιτικά ανόητος" δήλωσε συγκεκριμένα με σχόλιό του στο twitter.

Ο δημοφιλής Ευάγγελος (βγήκε βουλευτής τρίτος από το τέλος) χαρακτηρίζεται πάντα από το σωστό timing. Μετά τις εκλογές του Μαΐου του 2012 είχε μιλήσει για «ιστορικό πάτο», «καρφώνοντας» όσους είχαν τολμήσει να χαρακτηρίσουν  «ιστορικό χαμηλό» το ποσοστό της ΝΔ το 2009. Από το 2009 ως το 2012 μεσολάβησαν κάποιες εξελίξεις δευτερευούσης σημασίας (κρίση, Μνημόνια, ύφεση, ανεργία) που ασφαλώς και δεν επηρεάζουν τη ρωμαλέα πολιτική σκέψη του ανδρός.

Πάντως δεν είναι και λίγο πράγμα ένα tweet να φιλοξενείται στην Αυγή online. Δεν έχει γίνει ωστόσο γνωστό αν πρόκειται για προσωπική άποψη ή είναι μια δήλωση του κ. Αντώναρου στο πλαίσιο των καθηκόντων του ως Εξωτερικού Συμβούλου για θέματα επικοινωνίας στην Ευρωπαϊκή Τράπεζα Επενδύσεων για την Ελλάδα και την Κύπρο. Το σίγουρο είναι πάντως ότι εκθέτει και τη  ΝΔ και τον κ. Καραμανλή του οποίου επιμένει να παρουσιάζεται ως εκπρόσωπος.

Οι κακές γλώσσες λένε ότι ετοιμάζεται  για την επόμενη μέρα και έτσι το προφίλ του πρέπει να γίνει πιο υπερκομματικό, υπεράνω κομματικών αντεγκλήσεων και παθών.

Στο μεταξύ , δεν διασταυρώνεται η πληροφορία ότι προμηθεύτηκε όλη τη νέα σειρά υποκαμίσων Burberry , μαζί με μια ντουζίνα T-shirt με λογότυπο ΑΚ-47…

Ας είναι καλά, πάντως. Γιατί κάθε φορά που μιλάει μας θυμίζει έντονα εκείνες τις ωραίες  εποχές που οι τράπεζες μας κυνηγούσαν για να πάρουμε δάνειο, που το Δημόσιο έκανε προσλήψεις και ο ΣΥΡΙΖΑ έβγαινε στους δρόμους μόνο για καφέ.

Μ.Ο.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Χμμμμ avatar
    Χμμμμ 19/09/2013 23:00:56

    Κρίμα που δεν χαμογελάει στην φωτογραφία και κρύβεται η χρυσή μασέλα!

  2. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 19/09/2013 23:19:45

    "Ετοιμάζεται για την επόμενη μέρα"; Τι σημαίνει αυτό; Για Πρόεδρος Δημοκρατίας μήπως;;; Μην το δω αυτό, γιατί θα ψηφίσω στο δημοψήφισμα υπέρ της ελέω Θεού μοναρχίας....

    • Κυθήριος Τ. avatar
      Κυθήριος Τ. @ ΒΙΣ 19/09/2013 23:45:41

      Γιά Δήμαρχο μή τόν δεῖς,ἐκεῖ πᾶνε ὅλοι τῶρα...

  3. Μεγαλες στιγμες avatar
    Μεγαλες στιγμες 19/09/2013 23:33:40

    Κεντροδεξια μου ηθελες Κωστα με εμφαση στο κεντρο-
    Να τα τωρα μπροστα μας τα μαργαριταρια

  4. Orpheus 24 avatar
    Orpheus 24 19/09/2013 23:34:14

    Τέτοιους βλέπει ο νέο δημοκράτης και του έρχεται αναγουλα...γι αυτό στρέφεται αλλού....

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Orpheus 24 20/09/2013 11:51:10

      Δηλαδή ο νεοδημοκράτης δε βλέπει Σαμαρά που παίρνει τις αποφάσεις και διαβάζει τα tweets του Αντώναρου; Ωραία λογική έχεις...

  5. Κυθήριος Τ. avatar
    Κυθήριος Τ. 19/09/2013 23:43:44

    Ἀφῆστε το,τό ὀρφανό,κάτι ἔπρεπε νά πεῖ κι αὐτό γιά νά τό πάρουν κάποιοι σοβαρά...

  6. Γιώργος Αχαιός avatar
    Γιώργος Αχαιός 19/09/2013 23:55:13

    Μπράβο στα αντινέα που βρίσκουν χρόνο και διαθεση να ασχολούνται με τον Αντώναρο.

  7. Μara avatar
    Μara 20/09/2013 00:30:53

    Μωρέ είναι μιά μουσίτσα.... αυτός.

  8. ΓΙΑΝΝΗΣ ΑΛΙΜΟΣ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ ΑΛΙΜΟΣ 20/09/2013 01:09:23

    Ο Καραμανλής εφόσων επέλεξε να εκπροσωπείται από ασημαντότητες είναι άξιος της μοίρας του..

    • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ avatar
      ΜΑΝΩΛΗΣ Μ @ ΓΙΑΝΝΗΣ ΑΛΙΜΟΣ 20/09/2013 11:45:18

      Αυτός και τα όψιμα ντοράκια (Κακλαμάνης, Καλαντζής) υπονομεύουν τον Σαμαρά. Είναι λίγοι. Μωραίνει Κύριος ...

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ ΓΙΑΝΝΗΣ ΑΛΙΜΟΣ 20/09/2013 11:52:38

      Αφού δε τους διαπομπεύει δημόσια να πάψουν να μιλάνε έχει ευθύνη για την εικόνα που δημιουργείται. Δυστυχώς δε μιλάει για τίποτα.

  9. Jim Bim avatar
    Jim Bim 20/09/2013 01:54:57

    Ο μέγας πολιτικός άνδρας ..... ο κολαούζος έχει άποψη για όλα και για όλους !!!
    Δεν πάμε καλά .....

  10. el avatar
    el 20/09/2013 03:26:04

    ......καλη ειναι η κριτικη......ολοι διορθωνομαστε..........φτανει να γινεται αμεροληπτα......

  11. alex avatar
    alex 20/09/2013 04:57:35

    καποιοι αντι να ευχαριστουν τον κ.καραμανλη που τους εδωσε την ευκαιρια να υπηρετησουν τον τοπο (ασχετα αν αποδειχτηκαν τελικα λιγοι), τον εκθετουν με το να εμφανιζονται σαν σωματοφυλακες του συριζα καθε φορα που αυτος βρισκεται σε δυσκολη θεση και πρεπει να εξηγησει και να αποδειξει με εργα οτι εχει σταθερες αρχες, θεσεις και προγραμμα..

    εκτος αν προκειτε για ενα συντονισμενο επικοινωνιακο χτυπημα πανω στην πετυχημενη οπτικη και επικοινωνια της νεας δημοκρατιας για την βια των ακρων, που κανει τεραστια ζημια στο νεο προφιλ που φτιαχνει ο συριζα για να πεισει εκλογικο κοινο που δεν τον εμπιστευεται και που συντονιζεται απο φιλικα του δημοσιογραφικα και επιχειρηματικα κεντρα, που ανοιξαν μαζικα πυρ ομαδων εναντιον του θεωρητικου της και συνεπικουρουνται απο πολιτικους της νεας δημοκρατιας που εχουν ειδικες σχεσεις σε αυτα τα κεντρα..

    ισως και να μην ειναι τυχαιο που ο πατερας πολιτικου επιλεγει να κανει μηνυσεις τωρα και οχι οταν η κορη του ηταν στα 'καγκελα' με πολιτικο που ηταν προεδρος επιτροπης αλλα ειχε καλες σχεσεις με επιχειρηματιες που καλοβλεπουν το συριζα..

  12. Agrofylakas avatar
    Agrofylakas 20/09/2013 05:39:23

    95% ταυτιση αποψεων! Για τουτο θα επρεπε να συγχαρουμε το αντινιους.

  13. Stathis avatar
    Stathis 20/09/2013 09:00:09

    Aγαπητέ Μ.Ο. Το άρθρο σου δείχνει ξεκάθαρα πρός κάθε πλευρά, οτι η ΝΔ εκτός απο τα άλλα κουσούρια που έχει και τα αξεπέραστα προβλήματα της κυβέρνησης, είναι σαφώς διχασμένη σε Καραμανλικούς και Σαμαρικούς.
    Πέραν του ο οτι ο Αντώναρος προφανώς τώρα που δεν έχει να χάσει τίποτε, λέει την αλήθεια.
    Γιατί μη μου πείς οτι ακόμα κι εσύ πιστεύεις το "μεγαλοφυές εφεύρημα" του ΠΑΣΟΚ και του Σαχινίδη οτι ο λαός και τώρα 40% Πασοκ θα ψήφιζε, αν ο ΣΥΡΙΖΑ δεν ήταν τρομοκρατική οργάνωση της άκρας αριστεράς και δεν ήταν αυτός ο υπεύθυνος για την πτώση του αφού σε κάθε "επιτυχία"του ΠΑΣΟΚ έβαζε τους κουκουλοφόρους του να το παίζουν αγανακτισμένοι πολίτες και έτσι παρέσυρε όλο το λαό, να αγανακτήσει πραγματικά κατά του ΠΑΣΟΚ...
    Eν πάσει περιπτώσει, επειδή μπορεί να κάνω και λάθος, κάντε ένα γκάλλοπ μεταξύ των ψηφοφόρων της ΝΔ για να δείτε πόσοι απ' αυτούς πιστεύουν οτι ο ΣΥΡΙΖΑ είναι τρομοκρατική οργάνωση σαν τη Χ.Α. και επίσης πόσοι ψηφίζουν ΝΔ εξ, αιτίας και μόνο αυτού του γεγονότος, κι αν το αποτέλεσμα σας ικανοποιήσει, συνεχίστε το...

  14. M.O. avatar
    M.O. 20/09/2013 09:44:03

    Ναι, είδες πόσο εύκολα σχολίασες;

  15. Hawk avatar
    Hawk 20/09/2013 09:52:07

    Και μετά ενοχλούν οι συνιστώσες του σύριζα. Αχ, βαχ, μπαχ.

  16. Tonia G. avatar
    Tonia G. 20/09/2013 10:46:07

    Πιο πολλές πιθανότητες ο συγκεκριμένος έχει να ψηφιστεί από Συριζαίους παρά από ΝΔκράτες. Με τέτοιες λογικές η Δεξιά ιδεολογία έκανε καμπούρα από τις υποκλίσεις... κατωτερότητας στο κατεστημένο. Με τις λογικές "μην ανοίξει ρουθούνι" (Πάκης, Άρης, Μίλτος, Πάνος αρχηγός, Φάνη, Αναστάσης, Δημήτρης απ΄την Καρδίτσα έρχομαι και στην Βουλή διορίζω). Με τέτοιες λογικές δημιουργήθηκε ένας ολόκληρος στρατός "αναρχικών" και "αριστερών" παρακρατικών και νομιμοποποίησης τους. Και άντε τώρα να τους μαζέψεις...

    • Agrofylakas avatar
      Agrofylakas @ Tonia G. 20/09/2013 14:26:18

      Εσυ Τονια που δεν κανεις επικλυσεις γιατι δεν λες τιποτα για το σκανδαλο του Βατοπεδιου που μονο σκανδαλο δεν ηταν, γιατι δεν λες τιποτα για τα λαικα δικαστηρια που εστειλαν στο πυρ το εξωτερο Ρουσοπουλο και Καραμανλη για ενα σκανδαλο που μονο σκανδαλο δεν ηταν.

      • Tonia G. avatar
        Tonia G. @ Agrofylakas 20/09/2013 16:20:45

        Να συμφωνήσω μαζί σου αλλά δεν μιλούσαμε γι αυτό.

  17. ΜΑΝΩΛΗΣ Μ avatar
    ΜΑΝΩΛΗΣ Μ 20/09/2013 11:42:31

    Ο κύριος αυτός παρουσιάζεται ως συνομιλητής του Καραμανλή το οποίο είναι ένα μεγάλο ψέμα. Όσοι γνωρίζουν το περιβάλλον του πρώην πρωθυπουργού θα ξέρουν ότι καμία σχέση δεν έχει όπως και όλο το περιβάλλον Ρουσόπουλου το οποίο έχει αποκοπεί από τότε. Ανοησία του Καραμανλή που δεν το έχει διαψεύσει ο ίδιος και αφήνει κάθε καραγκιόζη να χρησιμοποιεί το όνομά του.

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ ΜΑΝΩΛΗΣ Μ 20/09/2013 11:51:30

      Σωστό!

    • Agrofylakas avatar
      Agrofylakas @ ΜΑΝΩΛΗΣ Μ 20/09/2013 14:21:19

      Μηπως θα επρεπε να απαντησει και στις δικες σου 'ανοησιες' ο Καραμανλης?

  18. Νικηφορος Φωκας avatar
    Νικηφορος Φωκας 20/09/2013 15:45:16

    Καποιος να κοινοποιησει σε αυτο το νουμερο οτι δεν αντιπροσωπευει τιποτα, ηταν ειναι και θα μεινει σαν ενας οικτρα αποτυχημενος πολιτικαντης κοπης του 1920 με εκατονταδες χιλιαδες αντιπαθειες και μια μονο συμπαθεια , αυτη του γιαουρτοπωλη ο οποιος φανταζομαι ειναι και ο μονος που θα θρεφει συμπαθεια για αυτον διοτι αμα τη εμφανιση του ξεπουλα τα προιοντα του στα φασισταρια του συριζαριου που κατα το ιδιο (αντωναρο) εκτελουν το 'δημοκρατικο' τους δικαιωμα , δηλαδη του δημοσιου γιαουρτωματος μετα φαπας. Ενδεχομενως οι κλωτσιες που θα δεχθει οσονουπω απο το ιδιο τσογλαναριο να τον δυσανασχετησουν κατα τι, αλλα υποθετω θα τις περιλαβει και αυτες στη γκαμα των νομιμων αντιδρασεων 'δημοκρατικων πολιτων'...

    Με τετοια σουργελα τυπου Αντωναρου φτασαμε εδω που φτασαμε και εγινε η ΧΑ 20 τοις εκατο... με Αντωναρους, Τατουληδες, Λουληδες, Γιαννακου, Πακηδες ,Τζανετακου κλπ δεν καταλαβαινω γιατι να βρωμιζει το κομμα της ΝΔ αυτο το κατασκευασμα ? Τι φοβουνται να του δειξουν την εξοδο ? μην τον παρει μεταγραφη το Πασοκ (μακαρι για να το βυθισει κατω απο το 3% γρηγοροτερα) και χασουμε το κελεπουρι ?

    Eιναι τοσο δυσκολο να αντιληφθουν στην Συγγρου οτι με τετοια νουμερα ΧΑΝΟΥΝ ΚΟΣΜΟ ?

  19. ο εμπεσών εις τους ληστάς avatar
    ο εμπεσών εις τους ληστάς 20/09/2013 15:50:41

    “Όποιος ισχυρίζεται ότι ο ΣΥΡΙΖΑ δεν είναι συνταγματικά αποδεκτό κόμμα είναι επικίνδυνα ανιστόρητος και πολιτικά ανόητος”

    Ενώ ο Αντώναρος την Ιστορία την παίζει στα στα δάχτυλα. Σαν τη Ρεπούση ένα πράμα!

  20. G. K avatar
    G. K 20/09/2013 23:37:05

    Ν' αγιάσει το στόμα σου Χρύσανθε!