29/01/2009 13:35
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πες ΟΧΙ στην τσιμεντοποίηση των ακτών και των νησιών


_______________________________________________________________________________________________
Το ΥΠΕΧΩΔΕ  όρισε νέα ημερομηνία ψηφοφορίας στο Εθνικό Συμβούλιο Χωροταξίας για το Χωροταξικό του Τουρισμού στις 4 Φεβρουαρίου 2009. Η ψηφοφορία είχε αναβληθεί αιφνιδίως στις 16 Δεκεμβρίου 2008 μετά τη μαζική αντίδραση 10 περιβαλλοντικών οργανώσεων, κοινωνικών, πολιτικών κομμάτων  και χιλιάδων πολιτών.

Ο αγώνας είναι δριμύς, τα συμφέροντα είναι τεράστια και οι πιέσεις προκειμένου να επιτραπεί μέσα από το Χωροταξικό η αλλεπάλληλη διάσπαρτη δόμηση τουριστικών χωριών σε όλη την Ελλάδα και ιδιαίτερα στα  νησιά και στις ακτές με επιδότηση έως και 50% και υπέρ-πολλαπλάσια δόμηση από ότι επιτρεπόταν έως σήμερα κλιμακώνονται.

Πες ΟΧΙ στην τσιμεντοποίηση των ακτών και των νησιών.

Υπόγραψε για την απόσυρση του Χωροταξικού: http://www.diktioaigaiou.gr/contents/chorotaxiko.php?lang=1  

Μάθε περισσότερες πληροφορίες: http://www.diktioaigaiou.gr/contents/draseis.php?kkid=78&kid=63&action=show&m1=4&lang=1

ΣΧΟΛΙΑ

  1. (Α)θανάσης avatar
    (Α)θανάσης 29/01/2009 13:51:46

    Ε, όχι δα! Απλά, ότι και να θεσμοθετηθεί απλά στη συνέχεια καταστρατηγείται από τους ημέτερους...

  2. anonymous avatar
    anonymous 29/01/2009 14:10:48

    Μα τι μοχθηροί που είστε!

    Και να πάει χαμένη, τέτοια οργάνωση για την εκμετάλλευση του ΚΑΒΟ Σίδερο στην Κρήτη...Μετά τι θα την κάνει η Μονή Τοπλού;

  3. KaryID avatar
    KaryID 29/01/2009 14:12:52

    Που και πως θα αποχετεύονται τα λύμματα;

  4. ο δείμος του πολίτη avatar
    ο δείμος του πολίτη 29/01/2009 14:28:44

    Να δούμε τι θα γίνει αυτή τη φορά. Πάντως το έχουν βάλλει πλώρη σε κάθε περίπτωση να οικοδοποιήσουν τα πάντα.

  5. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 29/01/2009 14:55:37

    Όσο το σκέφτομαι, όσο και αν προβληματίζομαι, όσο και αν πολιτικολογούμε ή αμπελοφιλοσοφούμε, το μόνο που μας έχει μείνει είναι η γλώσσα μας και το τοπίο μας. Καμμία ανάπτυξη, κανένα συμφέρον δεν πρέπει να είναι πάνω από αυτά. Αυτά μας άφησαν οι προηγούμενοι, και δυστυχώς τα παραδίδουμε υποβιβασμένα.

    Υπέγραψα το κείμενο

  6. donaE avatar
    donaE 29/01/2009 15:09:31

    @7 Να λοιπον που η ιδεολογια,πανω απο το μανατζμεντ.

  7. anonymous avatar
    anonymous 29/01/2009 15:11:24

    Ας αναμορφώσουν πρώτα, τα ήδη υπάρχοντα και μετά θεσμοθετούν για επεκτάσεις!

  8. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 29/01/2009 15:20:54

    Ο/Η κάθε ένας/μία μας έχει έναν κρυφό πυρήνα που είναι άβατος. Λύση πολιτική ή οικονομική προσωπικά δεν περιμένω μεσοπρόθεσμα.

    Οι πειναλέοι εκσκαφείς έρχουν αρχίσει και μου πατάνε τον "άβατο κάλο" μου.

  9. anonymous avatar
    anonymous 29/01/2009 15:29:25

    Δηλαδή, αν δεν περνούσε κρίση ο Τουρισμός, τι θα κάνανε;

    ...θα μεταφέρανε ίσως, τους μόνιμους κατοίκους των νησιών και των παραθαλασσίων περιοχών προς αξιοποίηση, κάπου κοντά στο Ζάλογγο;

  10. Davos avatar
    Davos 29/01/2009 15:33:40

    Φαίνεται να έχουμε ακόμα μπόλικο μαύρο χρήμα για την «ανάπτυξη»

  11. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 29/01/2009 15:35:47

    Οι μεμονωμένοι υπεργολάβοι/εκσκαφείς που αναλαμβάνουν μέρη δημοσίων έργων ή εργασίες σε ΔΕΗ,Λαρκο και άλλες τέτοιες επιχειρήσεις βρίσκονται ένα βήμα πριν τη φυλακή .

    Από τη στιγμή που το κράτος δεν πληρώνει τους μεγάλους κατασκευαστές δημιουργήθηκε μια αλυσίδα υποψήφιων κανονιών .

    (Άσχετο-σχετικό με το θέμα)

  12. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 29/01/2009 15:37:57

    Νομίζω ότι μετά την κρίση το μαύρο/γκρίζο χρήμα της Ελλάδας μειώθηκε κατά , τουλάχιστον , στο ήμισυ .

    Γι' αυτό και οι πολλές γρίνιες από διαφόρους .

    (πάλι άσχετο-σχετικό)

  13. Προφήτης avatar
    Προφήτης 29/01/2009 16:17:58

    Αν θυμάσαι λίγο τις Κυκλάδες, η σημερινή κατάσταση σε κάνει ..Κουφοντίνα.

    Δεν ξέρω τι θα επιτευχθεί. Δεν τους ξέρω καν. Αλλά υπογράψτε.
    Συγγνώμην που κάνω υποδείξεις. Αλλά υπογράψτε.
    Συγγνώμην αν ακούγομαι Ζάχος. Αλλά υπογράψτε.
    Και πέστε το και αλλού.

    Για να βρουν κάτι όμορφο οι ερωτευμένοι 18ρηδες του Μέλλοντος.

  14. KaryID avatar
    KaryID 29/01/2009 18:59:14

    Οι κάτοικοι των νησιών αντιδρούν; Γιατί από αυτούς εξαρτάται κυρίως.
    Μύκονος Μύκονος και μάμα μία.

  15. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 29/01/2009 19:32:11

    Οι κάτοικοι των νησιών είχαν πιστέψει ότι οι ΑΠΕ είναι δωρεάν πράσινη φιλική ενέργεια, και ότι οι μεζονέτες είναι ανάπτυξη.

    Τώρα τους παίρνουν το νερό που ποτζαν χωράφια για πισίνες. Είναι ξένοι στον τόπο τους Σιγά σιγά καταλαβαινουν ότι έχουν πουλήσει την ψυχή τους.

    Αν η ποιότητα της κεντρικής κυβέρνησης είναι αυτή που βλέπουμε, η Τοπική Αυτοδιοίκηση είναι 100 σκάλες κάτω.

  16. KaryID avatar
    KaryID 29/01/2009 20:06:12

    Ονειρεύονται μαρίνες, θαλαμηγούς και το Αιγαίο ένα απέραντο Μόντε Κάρλο, επί το βαλκανικότερο.

    Δεν θα υπάρχει πια χωράφι ούτε βοκαμβίλια, μόνο το σιχαμερό αυτό γκαζόν και οι εντελώς αταίριαστοι με το ελληνικό περιβάλλον φοίνικες.
    Και ιδανικές πισίνες.

  17. anonymous avatar
    anonymous 29/01/2009 21:07:29

    " Για να βρίσκουν κάτι όμορφο οι ερωτευμένοι ..."



    Τα νησιά δε θέλουν κι άλλο τσιμέντο για να "εκσυγχρονιστούν" . Αυτή η επαρχιώτικη, απολίτιστη, νεοπλουτίστικη άποψη, έχει καταστρέψει την ελληνική πανέμορφη φύση, τα μοναδικά ελληνικά νησιά!

    Ποτέ μου δεν κατάλαβα, πως οι Κυκλάδες με το διεγνωσμένο πρόβλημα λειψυδρίας, γεμίσανε πισίνες με υπερχείλιση, γκαζόν και Σουηδικά Λέυλαντ!!!!

    Γιατί κανένας νόμος δεν επιβάλει, δίνοντας σημαντικά κίνητρα, την φροντίδα και την ανανέωση στις ήδη υπάρχουσες δομές. Ηδη, η υπάρχουσα προσφορά καταλειμάτων, ξεπερνά τη ζήτηση...

    Προς τι, η περαιτέρω επέκταση της τσιμεντοκατασκευής και η καταστροφή της φύσης, όταν το φυσικό παρθένο τοπίο αποτελεί το μοναδικό αιτούμενο ...από τις ορδές των υπό προσέλκυση τουριστών;

    ΦΡΟΝΤΙΣΤΕ ΟΣΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΔΙΑΤΗΡΗΣΤΕ ΤΗΝ ΦΥΣΗ ΚΑΘΑΡΗ !

  18. KaryID avatar
    KaryID 02/02/2009 13:43:26

    πρέπει να υπογράψουν όλοι