#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
28/05/2011 16:46
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Περνάει μπροστά στις δημοσκοπήσεις η ΝΔ



Ελαφρύ προβάδισμα της ΝΔ έναντι του ΠΑΣΟΚ, και χαμηλά ποσοστά για τα δύο κόμματα εξουσίας, καταγράφει δημοσκόπηση της εταιρείας Pulse - RC που δημοσιεύει ο "Τύπος της Κυριακής".

Συγκεκριμένα, στην εκτίμηση της πρόθεσης ψήφου η ΝΔ συγκεντρώνει το 19,5% έναντι 19% του ΠΑΣΟΚ. Ακολουθεί το ΚΚΕ με 9%, ο ΛΑΟΣ με 5,5%, ο ΣΥΡΙΖΑ με 4%, οι Οικολόγοι Πράσινοι με 2,5%, ενώ από 2% συγκεντρώνουν Δημοκρατική Αριστερά, Δημοκρατική Συμμαχία και Αρμα Πολιτών.

Ένα 3,5% δηλώνει πως θα ψηφίσει άλλο κόμμα, το 23,5% δηλώνει πως θα ψηφίσει λευκό είτε θα απέχει από την ψηφοφορία, ενώ το 7,5% δηλώνει αναποφάσιστο.

Ισοπαλία υπάρχει μεταξύ του Γιώργου Παπανδρέου και του Αντώνη Σαμαρά στο ερώτημα για το ποιός είναι καταλληλότερος για πρωθυπουργός καθώς συγκεντρώνουν από 20,5%, με το 56% να μην επιλέγει πάντως κανέναν από τους δύο.

Χαρακτηριστικό είναι το γεγονός ότι το 74% των ερωτηθέντων, εκτιμά πως η Ελλάδα πρέπει να προχωρήσει σε επαναδιαπραγμάτευση των όρων του Μνημονίου, ενώ το 53% τάσσεται κατά των πρόωρων εκλογών.

Την ίδια ώρα, το 76% των πολιτών εκτιμά πως τα προτεινόμενα μέτρα από την κυβέρνηση δεν μπορούν να βγάλουν τη χώρα από την κρίση. Το 52% θεωρεί σωστή την απόφαση του Αντώνη Σαμαρά να μην συμφωνήσει με τα περισσότερα μέτρα της κυβέρνησης, ενώ το 53% εμφανίζεται θετικό όσον αφορά τις προτάσεις του προέδρου της ΝΔ για τη μείωση της φορολογίας. Τέλος, ένα 46% εκτιμά πως οι αποκρατικοποιήσεις που εξήγγειλε η κυβέρνηση θα βοηθήσουν στην ανάπτυξη της οικονομίας.

Δημοσκόπηση της ALCO για το "Πρώτο Θέμα": Οριακό προβάδισμα του ΠΑΣΟΚ και μείωση της ψαλίδας με τη ΝΔ

Οριακό προβάδισμα του ΠΑΣΟΚ και μείωση της ψαλίδας με τη ΝΔ καταγράφει δημοσκόπηση της εταιρίας ALCO, που δημοσιεύει το Πρώτο Θέμα. Συγκεκριμένα, στην πρόθεση ψήφου το ΠΑΣΟΚ συγκεντρώνει το 20,7% έναντι 20,4% της ΝΔ. Ακολουθεί το ΚΚΕ με 7,9%, ο ΛΑΟΣ με 5,6 , ο ΣΥΡΙΖΑ με 3,2, η Δημοκρατική Συμμαχια με 2,6, η Δημοκρατική Αριστέρα με 2,3, οι Οικολόγοι με 2 και το Αρμα Πολιτών με 1,1%.

Την ίδια ώρα, το 43% των πολιτών συμφωνεί με την αρνητική στάση του Αντώνη Σαμαρά μετά τη συνάντησή του με τον πρωθυπουργό στο Μέγαρο Μαξίμου, ενώ το 40% διαφωνεί. Το 82% ξεκαθαρίζει πως δεν θα δέχθει πληρώσει νέους φόρους για να αυξηθούν τα δημόσια έσοδα, ενώ το 62% φοβάται ότι η χώρα θα χρεοκοπήσει και θα υπάρξει αδυναμία ακόμα και στην πληρωμή μισθών και συντάξεων. Το 68% ζητά μάλιστα την αντικατάταση του Γιώργου Παπακωστανίνου, την ώρα που επτά στους δέκα πιστεύουν πως τα νέα μέτρα της κυβέρνησης κινούνται προς τη λάθος κατεύθυνση. Χαρακτηριστικό πάντως είναι το γεγονός ότι το 54% συμφωνεί με απολύσεις δημοσίων υπαλλήλων που πλεονάζουν, το 60% συμφωνεί με την αποκρατικοποίηση των ΔΕΚΟ, το 61% με την κατάργηση οργανισμών του δημοσίου, ενώ το 68% διαφωνεί κάθετα με την πώληση δημόσιας γης και ακινήτων.

ΑΠΕ-ΜΠΕ

ΣΧΟΛΙΑ

  1. nick avatar
    nick 28/05/2011 16:50:58

    Ήταν απλά θέμα χρόνου.
    Η κοινωνία στρέφεται προς τον Α. Σαμαρά. Περισσότερο απ' όλα νομίζω ότι μετράει το γεγονός ότι δεν υποκύπτει σε έσωθεν και έξωθεν πιέσεις.
    Αυτό το βλέπει ο κόσμος.
    Μέσα στους επόμενους σε 2 μήνες η ΝΔ θα να είναι από 3 έως 5 μοινάδες μπροστά.

    • Κάποιος avatar
      Κάποιος @ nick 28/05/2011 16:56:34

      Αυτό που πρέπει να μας απασχολεί είναι το που θα βρίσκεται η Ελλάδα σε δυό μήνες και όχι η διακύμανση των κομματικών ποσοστών στις δημοσκοπήσεις.
      Μέχρι το 2013 που θα γίνουν εκτός απροόπτου οι εκλογές, έχουμε να δούμε πολλά.

      • nick avatar
        nick @ Κάποιος 28/05/2011 17:04:38

        Ποιο 2013;
        Αυτή η κυβέρνηση το πολύ να σταθεί μέχρι τις αρχές φθινοπώρου.
        Η κοινωνία βράζει, είναι ένα βήμα πριν τον ξεσηκωμό. Όσο και να τους στηρίζουν τα συμφέροντα είναι ήδη μια κυβέρνηση τελειωμένη.
        Όσο για το που θα βρίσκεται η Ελλάδα σε 2 μήνες, μην αγχώνεσαι. Το ΠΑΣΟΚ προσπάθησε να τρομοκρατήσει τον κόσμο και να πιέσει τον Σαμαρά. Τώρα που τους είπε ΟΧΙ και τους ίσιωσε, το άρχισαν το παραμυθάκι:"δεν θα υπάρξει πρόβλημα με την χρηματοδότηση", "τελικά θα πάρουμε την 5η δόση". Όλο το σκηνικό ήταν μια καλοστημένη παγίδα. Και ο Αντώνης είναι πολύ γάτος, δεν τα μασάει κάτι τέτοια.

        • Γιώργος Μεσσηνία avatar
          Γιώργος Μεσσηνία @ nick 28/05/2011 18:46:24

          Καλά τα λες, αλλά μάλλον για 2013 πάει το πράγμα.
          Δεν είναι απλή υπόθεση η κουτάλα της εξουσίας...
          Αυτοί έλεγαν πως θα ρίξουν τον ΠτΔ για να εκλεγούν, και τώρα θα φύγουν έχοντας 156 βουλευτές και με Καρατζαφέρη, Ντόρα ανά πάσα στιγμή διαθέσιμους;
          Δε νομίζω!
          Εκτός αν γίνει της τρελής στους δρόμους...
          Από την άλλη, όσο πιο νωρίς σπεύσουν για εκλογές, τόσο πιο πιθανόν να διεκδικήσουν ξανά τα οφίτισια, ειδάλλως σε δυο χρόνια θα ζήσουμε σκηνές απείρου κάλλους!
          Μη δούμε το Πασοκ να "χαροπαλεύει" με το τρίτο/τέταρτο κατά σειρά κόμμα και τρίβουμε τους οφθαλμούς μας...

    • o kyrios lefta yparxoyn avatar
      o kyrios lefta yparxoyn @ nick 28/05/2011 18:10:11

      αν το 19% ειναι Η ΚΟΙΝΩΝΙΑ.......το 19% ειναι το 1/5 της ελληνικης κοινωνιας και αυτο δεν ειναι αρκετο,εκτος αν διαβαζουμε οτι θελουμε.

      • o kyrios lefta yparxoyn avatar
        o kyrios lefta yparxoyn @ o kyrios lefta yparxoyn 28/05/2011 18:43:38

        και εξηγουμε,θελω να ερθει ο Σαμαρας στην θεση του "οδηγου"της χωρας,αλλα εκτος του οτι πρεπει να εχει ΧΑΛΥΒΔΙΝΕΣ ΑΝΤΙΣΤΑΣΕΙΣ ,μιας και η πιεση αυξανεται δραματικα,πρεπει πρωτου προχωρησει παρακατω και αν θελει να συσπείρωσει τους ΕΛΛΗΝΕΣ και οχι να αντλησει ευκαιριακους ψηφους απο κομματικες δεξαμενες,θα πρεπει να μιλησει καθαρα για τις κοινωνικες παροχες(υγεια,παιδεια,ΣΥΝΤΑΞΕΙΣ,αφου αυτο καιει πολυ κοσμο)ιδιως μετα την λελαπα του "θα προχωρησω μονος" και αφου το κανει αυτο, ωστε το ΣΥΝΟΛΟ ΤΗΣ ΚΟΙΝΩΝΙΑΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΟ 19% κατανοησει και δεχτει τον δρομο του ,να ΑΠΑΙΤΗΣΕΙ ΕΚΛΟΓΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΕΦΑΡΜΟΣΕΙ....μεχρι τοτε θα εχει το 1/5 με μειωτικες τασεις!

      • Κωσταντινος Π. avatar
        Κωσταντινος Π. @ o kyrios lefta yparxoyn 28/05/2011 18:48:56

        στις εκλογες ο κοσμος διαλεγει και συσπυρωνεται. Καταλαβαινει οτι με τον ενα η τον αλλο τροπο θα πρεπει να κυβερνηθει, να υπογραφουν χαρτια, να παρθουν αποφασεις. Σε κανενα δεν αρεσει η αναρχια.

    • ΔΩΡΙΟΣ avatar
      ΔΩΡΙΟΣ @ nick 28/05/2011 19:55:42

      KAI ΛΟΙΠΟΝ;;
      ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΟΤΙ ΕΙΧΕ "ΣΟΥΤΕΡΕΙ" ΤΟΥΣ ΑΧΡΗΣΤΟΥΣ ΓΛΥΦΤΕΣ ΟΤΑΝ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΘΑ ΗΤΑΝ ΗΔΗ 3-4 ΜΟΝΑΔΕΣ ΜΠΡΟΣΤΑ;;;
      Ο ΚΟΣΜΟΣ ΕΜΠΙΣΤΕΥΕΤΑΙ ΤΟ ΣΑΜΑΡΑ, Ο Χ Ι ΟΜΩΣ ΤΟΥΣ ΤΕΛΕΙΩΜΕΝΟΥΣ ΤΟΥ ΚΑΡΑΜΑΝΛΗ. ΑΝΑΡΩΤΙΕΜΑΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑ ΛΑΒΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΑΥΤΟΙ ΔΗΛΗΤΗΡΙΑΖΟΥΝ ΤΗΝ ΠΡΟΟΠΤΙΚΗ ΜΙΑΣ ΑΞΙΟΠΙΣΤΗΣ ΠΡΟΤΑΣΗΣ ;;;;;

    • Panagiotis avatar
      Panagiotis @ nick 28/05/2011 20:23:18

      Συμφωνώ αν και νωρίτερα νομίζω..

  2. giotgos avatar
    giotgos 28/05/2011 16:53:54

    Ρε παιδιά γιατί δεν λέτε οτι το 4,35%που αφορά το "άλλο κόμα" είναι για την Χρυσή Αυγή??? Δεν είναι κακό δημοκρατία έχουμε και όλοι έχουν δικαίωμα έκφασης !

    • factorx avatar
      factorx @ giotgos 28/05/2011 16:59:21

      1. πόσ0 σίγουρος είσαι και
      2. βλέπεις να την έχουμε κάνει εμείς την δημοσκόπηση;

      • giorgos avatar
        giorgos @ factorx 28/05/2011 17:06:42

        Είμαι σίγουρος γιατί μου το είπε φίλος που συμμετείχε στην διαδικασία. Δεν λεω οτι εσείς κάνατε την δημοσκόπηση το αντίθετο μάλιστα. Το δαχτυλάκι σε αυτή το βάζει πρόεδρος "συνεδριάζοντος κόμματος" που δεν μπορεί να "χωνέψει" οτι ακόμη και με τόσο "σπρώξιμο" είναι πίσω από το "άλλο κόμα" ...
        έτσι για ενημέρωση........

      • Romios avatar
        Romios @ factorx 28/05/2011 17:17:54

        Γιατί, εσύ είσαι σίγουρος γιά τα στοιχεία της δημοσκόπισης;
        Υπολόγισε και εσύ ένα + ή - 2,5% των δημοσκόπων και θα βρεις την αλήθεια.
        Πάντως δεν είμαι Χρυσαυγήτης αλλά αυτοί τουλάχιστον έχουν στόχους. Εμείς; Εμείς η τάχα έξυπνοι;
        Και κάτι ακόμη, ο κόσμος αποστρέφετε πλέον το ΠΑΣΟΚ αλλά πρέπει ο Σαμαράς να καταβάλει μεγάλη προσπάθεια να πείσει τον κόσμο γιά τις προθέσεις του. Εγώ προσωπικά τον εμπιστεύομαι και αγωνίζομαι σ' αυτό το μετερίζει.

        • giorgos avatar
          giorgos @ Romios 28/05/2011 17:33:26

          Εγώ δεν λέω οτι είμαι με κάποιον. Θέλω μόνο να ξεσκεπαστούν τα προεδρικά και οικογενειακά καμώματα του "συνεδριάζοντος κόμματος" μεγάλο πατατρακ για όλο το σόι .......... πίσω από την ΧΑ !!!! με τόσες συνεντεύξεις στα κανάλια !!!!! χαχαχα. Γι' αυτό και μόνο αξίζει να το λέει κανείς !

  3. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 28/05/2011 17:07:03

    Η ΣΤΑΣΗ ΤΟΥ ΣΑΜΑΡΑ ΣΤΗ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΧΘΕΣ ΕΧΕΙ ΑΠΗΧΗΣΗ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ...ΓΙΑΤΙ ΟΜΩΣ ΤΟΣΟ ΜΙΚΡΟ ΠΟΣΟΣΤΟ; ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΞΕΚΑΘΑΡΕΣ ΚΑΙ ΠΙΟ ΠΑΤΡΙΩΤΙΚΕΣ ΑΠΟΨΕΙΣ, ΠΟΥ ΑΦΟΡΟΥΝ ΚΥΡΙΩΣ ΤΗ ΔΗΜΟΣΙΑ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑ, ΘΑ ΦΕΡΟΥΝ ΚΟΝΤΑ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ...

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ ΕΥΑ 29/05/2011 00:16:46

      Ακριβως επειδη εχει απηχηση.Τη ΝΔ την ψηφιζε παλια κοσμος που θεωρουσε εθνικα υπευθυνη τη ευρωπαικη σταση.

  4. Μηνάς avatar
    Μηνάς 28/05/2011 17:08:05

    Ο κόσμος προτιμά Σαμαρά, καλά κάνει, απλά αν είναι και αυτός σαν τον Καραμανλή, τότε τέλος η εμπιστοσύνη! Όλοι οι πολιτικοί, χωρίς εξαίρεση πραγματικά είναι συμφεροντολόγοι και αυτό το έχει καταλάβει ο κόσμος!

  5. Νίκος avatar
    Νίκος 28/05/2011 17:10:54

    Tα ποσοστά ΠΑΣΟΚ και ΝΔ είναι πολυ χαμηλά.

  6. alarmist avatar
    alarmist 28/05/2011 17:18:49

    Το 19,5% και το 20,4% αν είναι αληθινά τότε είναι χαμηλότερα και από τα ποσοστά της Νέας Δημοκρατίας πριν ένα χρόνο. Κυβέρνηση έτσι δεν σχηματίζεται. Ούτε υπάρχει κάτι που να δείχνει ότι το εκλογικό σώμα στις εκλογές θα αλλάξει άποψη και θα σπεύσει μαζικά στις κάλπες για να υπερψηφίσει τα κόμματα εξουσίας.

    • nick avatar
      nick @ alarmist 28/05/2011 17:26:23

      Έτσι έλεγαν όλοι και τον Οκτώβρη του 2009. Τότε που ήταν πολύ μικρά τα ποσοστά των κομμάτων ακόμα και στις τελευταίες προεκλογικές δημοσκοπήσεις, φάνταζε πολύ δύσκολη η αυτοδυναμία και τελικά το ΠΑΣΟΚ πήρε 44% (η συντριπτική πλειοψηφία των αναποφάσιστων ψήφισε ΠΑΣΟΚ, υπήρξαν απευθείας μετακινήσεις της τελευταίας στιγμής από ΝΔ σε ΠΑΣΟΚ), και όχι μόνο πήρε αυτοδυναμία αλλά έφτασε τις 160 έδρες. Βέβαια είχε όλο το νταβατζο-μιντιακό καθεστώς μαζί του, κάτι που η ΝΔ δεν έχει και δεν προβλέπεται να έχει στο μέλλον.
      Αλλά το πολιτικό σκηνικό αυτή τη στιγμή είναι σε φάση πλήρους ανατροπής και αναδιάταξης. Συνεπώς, τα απόλυτα δημοσκοπικά ποσοστά μπορεί να μη σημαίνουν και πολλά μετά από ελάχιστο χρονικό διάστημα...

      • alarmist avatar
        alarmist @ nick 28/05/2011 17:31:27

        είναι λάθος να συγκρίνεις δύο εντελώς διαφορετικές εποχές. Καμία απολύτως ομοιότητα πουθενά. Όπως και να χει ό,τι είναι να γίνει θα γίνει.

        • alarmist avatar
          alarmist @ alarmist 28/05/2011 17:56:40

          Να προσθέσω ότι αν ρίξουμε μια ματιά στις δημοσκοπήσεις του 2009 που λες θα δούμε ότι τα ποσοστά που έδιναν στην ΝΔ και το ΠΑΣΟΚ ήταν της τάξης του 35-37% που έφτανε (με εκτίμηση εκλογ. αποτελέσματος μέχρι και το 40%). Ενώ αν δούμε και τις δημοσκοπήσεις του 2008 (που δεν ήταν και προεκλογική περίοδος) θα δούμε ότι η ΝΔ έπιανε άνετα το 35%. Το 19,5% απέχει πάρα πολύ από το 35% ή και το 30%.

          • maniakos avatar
            maniakos @ alarmist 28/05/2011 18:41:57

            Δημοσκοπικά δεν είχε συμβεί ποτέ αυτό που λες. Αν έχεις κρατήσει αρχείο΄και συγκεκριμμένες ημερομηνίες μπορείς να το αναφέρεις. Μην το συγχέεις με την αναγωγή των αναποφασίστων και των άκυρων που κάνουν μερικές εταιρείες. ΑΝ θυμάσαι στο γκάλλοπ της real την περασμένη κυριακή με την αναγωγή και τα δυο κόμματα έπαιρναν από 32,5%.Είμαι σίγουρος ότι τελικά η ΝΔ θα αγγίξει το 40%.

          • nick avatar
            nick @ alarmist 28/05/2011 19:06:30

            Μάλλον δε θυμάσαι καλά.
            Κύριακή 6 Σεπτεμβρίου 2009 (28 μόλις μέρες πριν τις εθνικές εκλογές)
            Δημοσκόπηση Kappa Research στο Βήμα:
            ΠΑΣΟΚ 30,8% (στις εκλογές 44%, διαφορά +13%)
            ΝΔ 24,1 % (στις εκλογές 33,5%, διαφορά +10%)

            Ορίστε και ο σύνδεσμος:
            h--p://www.eklogika.gr/uploads//files/Dimoskopiseis/KapaResToVima.pdf

      • Geo avatar
        Geo @ nick 28/05/2011 17:46:21

        Οι εποχές έχουν αλλάξει - δεν είμαστε στον Οκτώβριο του 2009. Τότε υπήρχε ακόμα "προοπτική" και ο κόσμος δεν συναισθανόταν τις δυσκολίες. Ακόμα και τώρα ελάχιστοι έχουν κατανοήσει τι ακριβώς έχει γίνει και ποια είναι η βαθύτερη αιτία του προβλήματος.
        Νομίζω ότι δύσκολα θα υπάρξει αυτοδυναμία - μέχρι την τελευταία στιγμή θα παίζεται και θα εξαρτάται κυρίως και από την προεκλογική εκστρατεία που θα διεξάγει ο κ. Σαμαράς. Καλώς ή κακώς δεν υπάρχει ρεύμα στην κοινωνία υπέρ της ΝΔ - όλα αυτά που έχουν ειπωθεί αυτό το διάστημα έχουν κάνει το κόσμο να απορρίπτει συλληβδην τα δύο μεγάλα κόμματα εξουσίας, πολλοί δε θεωρούν ότι η αποχή αποτελεί λύση.
        Εάν ο κ. Σαμαράς μπορούσε, με κάποιο "μαγικό" τρόπο, να σχηματίσει και να αναδείξει μια ομάδα 50 νέων ανθρώπων ηλικίας 30 - 45 ετών, οι οποίοι έχουν γνώσεις, είναι ήδη επαγγελματικά επιτυχημένοι και δεν χρειάζονται την πολιτική για να καταξιωθούν, είναι σχεδόν σίγουρο ότι η ΝΔ θα λάμβανε ποσοστό μεγαλύτερο του 50% στις προσεχείς εκλογές.
        Αυτό όμως είναι, για ευνόητους λόγους, σχεδόν ακατόρθωτο.

        • Theo avatar
          Theo @ Geo 28/05/2011 18:52:42

          30 ετων επαγγελματικα επιτυχημενοι!!!
          τελειο!

  7. DefenceNews avatar
    DefenceNews 28/05/2011 17:20:19

    Σημασία έχει ότι πέρασε μπροστά. Είναι θέμα χρόνου για τον κόσμο να στραφεί στη ΝΔ. Όλοι έχουν αντιληφθεί ότι το μέλλον του τόπου είναι μακριά από το ΠΑΣΟΚ

    • nick avatar
      nick @ DefenceNews 28/05/2011 17:27:58

      Ακριβώς.

    • ΔΩΡΙΟΣ avatar
      ΔΩΡΙΟΣ @ DefenceNews 28/05/2011 20:04:47

      ΑΓΑΠΗΤΕ ΜΟΥ, ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ...
      ΜΠΟΡΕΙ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑ.ΣΟ.Κ, Η ΤΣΕΠΗ ΟΜΩΣ ΚΑΙ Η ΕΞΑΡΤΗΣΗ, ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΤΟ ΠΑ.ΣΟ.Κ ΓΙΑ ΜΕΓΑΛΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ...
      ΜΟΝΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ, Ο ΚΛΟΟΥΝ ΝΑ ΑΠΟΚΟΠΕΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΕΣ ΜΕΘΟΔΟΥΣ ΤΟΥ ΚΟΜΜΑΤΟΣ ΤΟΥ "ΠΕΡΙ ΑΛΙΕΥΣΗΣ ΨΗΦΩΝ ΙΘΑΓΕΝΩΝ ΚΑΙ ΑΛΛΩΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΩΝ"...
      ΠΕΣΜΟΥ ΠΟΣΟ ΔΥΝΑΤΟΝ ΤΟ ΒΛΕΠΕΙΣ, ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΒΓΕΙ...

  8. axis avatar
    axis 28/05/2011 17:30:15

    Όλα τα στοιχεία δείχνουν ότι η αντιμνημονιακή στάση του Σαμαρά έφερε τη ΝΔ στην 1η θέση και όσο περνά ο καιρός η διαφορά θα διευρύνεται. Όσο και να το παλέψει ο Παπανδρέου δεν τη βγάζει την τετραετία με τίποτα. Ο κόσμος βράζει. Κάτσε να ανεβάσει ΦΠΑ, τέλη κυκλοφορίας, πετρέλαιο θέρμανσης κλπ με το μεσοπρόθεσμο και θα δεις τι έχει να γίνει... Η σθεναρή στάση του Σαμαρά και οι διεθνείς πιέσεις που του ασκούνται τον καθιστούν αδιαμφισβήτητο ηγέτη του αντιμνημονιακού αγώνα στη συνείδηση των Ελλήνων. Η ΝΔ είναι καθαρά πλέον η μόνη ελπίδα για τον τόπο και θα κληθεί γρήγορα να αναλάβει το πατριωτικό καθήκον της διακυβέρνησης της χώρας. Η επαναφορά της παράταξης στην πολιτική πρωτοκαθεδρία είναι ένα αποτέλεσμα που οφείλεται κυρίως στον Πρόεδρο και τους συνεργάτες του αλλά και σε όλους αυτούς που πίστεψαν στο Σαμαρά και τον στήριξαν μέχρι σήμερα. Τα εξαπτέρυγα προσκύνησαν το ΠΑΣΟΚ και βλέπουμε την κατάντια τους... Βέβαια, πίστευαν ότι μετά από μια τεράστια ήττα η ΝΔ θα έχανε περίπατο και τις επόμενες εκλογές και έτρεξαν να βρουν στέγη κάτω από τις πράσινες φτερούγες. Όμως η εξέλιξη των πραγμάτων τους διέψευσε αφού ο Σαμαράς κατάφερε μέσα σε ελάχιστο χρόνο να επιτύχει την ολική επαναφορά του κόμματος η οποία φαίνεται σε όλες τις δημοσκοπήσεις.

  9. Aggelos avatar
    Aggelos 28/05/2011 17:39:43

    και οι δυο πεσανε,παιδια..
    αλλα ο Σαμαρας εχει τραβηξει χειροφρενο,,και πεφτει κιγοτερο..
    ενω ο Γαπ πεφτει σαν πετρα..

    το θεμα ειναι πότε θα περασουμε στην αλλαγη πορειας προς τα πανω αφου χτυπησουμε πατο..

  10. TopGunZ avatar
    TopGunZ 28/05/2011 17:40:39

    Οι δημοσκοπήσεις καταγράφουν τάσεις, καταγράφουν το όριο της πραγματικότητας στο dt που γίνονται. Είμαστε σε μη-προεκλογική περίοδο και ο κόσμος είναι μουδιασμένος και απογοητευμένος συγχρόνως. Οπότε η σημειολογία των παρόντων δημοσκοπήσεων εξαντλείται στις τάσεις σε ότι αφορά τα κόμματα και όχι σε απόλυτα νούμερα. Το σημαντικό είναι η σταδιακή μεταστροφή της εμπιστοσύνης του κόσμου προς το πρόσωπο του Σαμαρά.

  11. lampros ioannou avatar
    lampros ioannou 28/05/2011 17:48:18

    το 19% ειναι ποσοστο για πανηγυρι....
    Κατα τη γνωμη μου η αλλαγη πρεπει να επελθει με ολοκληρωτικη καταργηση του εκλογικου νομου και αντικατασταση του με πεντακαθαρη ΑΤΟΜΙΚΗ ψηφο (ατομικη ψηφος = ατομικη ευθυνη). Τις καλυτερες προθεσεις να εχει ο Σαμαρας, ποιος μου λεει οτι δεν θα καραμανλοποιηθουν οι λαμογιες και θα κρυφτουν για παντα πισω απο τη δαδα με τη φλογα...ετσι...χωρις ονοματα... ΑΝΤΩΝΗ, ΟΣΗ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ ΚΑΙ ΝΑ ΣΟΥ ΕΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΟΙ, ΤΗΝ ΧΑΝΟΥΝ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΣΥΝΕΡΓΑΤΕΣ ΣΟΥ....

  12. Φακ Κωστας avatar
    Φακ Κωστας 28/05/2011 17:54:30

    Καλή αρχή...
    Προσωπικά βλέπω σύντομα 42% για τον Σαμαρά (σε εκλογές οχι δημοσκοπήσεις)...
    Τώρα που ο κομματικός στρατός του πασόκ χάνει την πολύτιμη μονιμότητα θα ψάξει με αγωνία να βρει αλλού στέγη..αυτό εχει μάθει να κάνει..
    Οι υπόλοιποι αναποφάσιστοι δεν νομίζω να δυσκολεύονται να διαλέξουν μεταξύ ΓΑΠ και Σαμαρά..οι συγκρίσεις είναι περιττές..

  13. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 28/05/2011 17:58:55

    To ποσοστό των ερωτηθέντων που συμφωνούν με τον Σαμαρά που δε συμφωνεί με τα μέτρα της κυβέρνησης θα μεγαλώνει όσο τα μέτρα θα ...μπαίνουν πιο βαθιά.
    52% είναι ακόμη πολύ λίγο. Η ελληνική κοινωνία είχε αποβλακωθεί σε βαθμό αποκτήνωσης και ακόμη και τώρα μόλις έχει αρχίσει να ξυπνάει. Αλλά ποτέ δεν είναι αργά, ελπίζω.

  14. armagedon avatar
    armagedon 28/05/2011 18:23:03

    ΤΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΤΗΣ ΑΥΤΟΔΥΝΑΜΙΑΣ ΘΑ ΤΟ ΠΕΡΑΣΕΙ ΕΥΚΟΛΑ Ο ΣΑΜΑΡΑΣ,ΑΝ ΑΡΓΗΣΟΥΝ ΟΙ ΕΚΛΟΓΕΣ,ΑΝ ΠΑΝΕ ΤΟ 2012.ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ 37,5

  15. κακα avatar
    κακα 28/05/2011 18:27:30

    Η ΝΔ μπροστα τα στελεχη της (χατζηδακης) ομως εξακολουθουν να την κανουν κατα δρακουλινας μερια...παιρνει σειρα η Ελσα τωρα.....

    • κακα avatar
      κακα @ κακα 28/05/2011 18:36:02

      Πλήρη δικαίωση για τον τέως δημοτικό σύμβουλο Π.Φαλήρου και σκληροπυρηνικό ΄Σαμαρικό΄ Τρύφων Μπουγα. Ο Σαμαράς, τον ΄άδειασε΄ στις δημοτικές για τον πουλημένο δήμαρχο Διονύση Χατζηδάκη. Ο Τρύφωνας το έλεγε πως ο Χατζηδάκης δεν πιάνετε φίλος. Τελικά δικαιώθηκε σήμερα…

    • Κωσταντινος Π. avatar
      Κωσταντινος Π. @ κακα 28/05/2011 18:55:38

      ποσο χαρη κανουν στο Σαμαρα, δεν μπορεις να φανταστεις.
      Δεν θα κανει και τον κοπο να τους αποκλεισει απο τις λιστες!!

  16. Drake avatar
    Drake 28/05/2011 18:47:40

    Δηλαδή η ΝΔ παίρνει σε δημοσκόπηση παραταξιακής εφημερίδας 19% και θεωρείτε επιτυχία;(Πότε έπαιρνε η ΝΔ 19νιάρα σε δημοσκοπήσεις προ Σαμαρά Θυμάται κανεις;)

    • Κωσταντινος Π. avatar
      Κωσταντινος Π. @ Drake 28/05/2011 19:20:47

      Ενω εσεις που παιρνετε 1,8%, πανηγυρισμοι!!
      Αν δεν κανω λαθος αυτη η δημοσκοπηση δεν σας εχει καν. Ειστε στα λοιπα κομματα! Καταπληκτικο!

  17. JOS avatar
    JOS 28/05/2011 19:01:04

    ΡΩΤΑΩ ΦΙΛΟΥΣ ΚΑΙ ΓΝΩΣΤΟΥΣ ΓΙΑ ΤΟ ΤΗ ΘΑ ΨΗΘΙΖΑΝ , ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑΣ ΠΟΥ ΝΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΠΑΣΟΚ. ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΣΤΙΣ ΔΗΜΟΣΚΟΠΗΣΕΙΣ ΝΑ ΠΕΡΝΕΙ 20%.

  18. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 28/05/2011 19:06:22

    Ο ΚΟΣΜΟΣ ΕΧΕΙ ΔΙΚΑΙΟ ΝΑ ΜΗΝ ΕΜΠΙΣΤΕΥΕΤΑΙ ΚΑΝΕΝΑΝ, ΑΛΛΑ ΜΕΤΑΞΥ ΓΑΠ ΚΑΙ ΣΑΜΑΡΑ Η ΣΥΓΚΡΙΣΗ ΕΙΝΑΙ ΑΝΙΣΗ. Η ΑΙΣΘΗΣΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ Ο ΓΑΠ Η ΠΑΡΕΑ ΤΟΥ, Ο ΣΕΒ ΚΑΙ ΟΙ ΤΡΑΠΕΖΙΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΥΠΑΛΛΗΛΙΣΚΟΙ ΤΗΣ ΤΡΟΙΚΑΣ , ΚΑΘΕ ΕΝΑΣ ΓΙΑ ΤΟ ΔΙΚΟ ΤΟΥ ΛΟΓΟ, ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΠΕΦΤΩ ΕΞΩ. ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΜΑΣ ΑΤΟΥ ΣΑΝ ΧΩΡΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΔΕΝ ΣΥΜΦΕΡΕΙ ΝΑ ΠΤΩΧΕΥΣΟΥΜΕ, ΓΙΑΤΙ ΕΜΕΙΣ ΜΕΝ ΘΑ ΚΑΤΑΣΤΡΑΦΟΥΜΕ ΑΛΛΑ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΘΑ ΧΑΣΟΥΝ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ.

  19. Μνημων avatar
    Μνημων 28/05/2011 19:24:03

    Ειναι να γελαει κανεις με ολα αυτα. Εδω υπαρχει αβεβαιοτητα αν αυριο θα εχουν εργασια αρα και ψωμι για τα παιδια τους οι ανθρωποι και ασχολουμαστε αν θα νικησει ο ενας η ο αλλος στις επομενες εκλογες.Αλλα και με αυτη την λογικη ξεπερναμε το γεγονος οτι και τα2 κομματα εχουν κατω απο 40 τις 100. Τωρα αν κατω απο τον εκβιασμο οτι πρεπει καποιον να ψηφισουμε και ας μη τον θελουμε τι διαφορα εχει απο αλλες μορφες διακυβερνησης μη δημοκρατικα εκλεγμενες?

  20. Theo avatar
    Theo 28/05/2011 19:24:05

    Θα επρεπεν να γνωριζεις οτι κανενα site δεν δημοσιευει υβριστικα, προσβλητικα και αισχρου περιεχομενου σχολια. Υπαρχει moderation λεξεων απο το συστημα.

  21. Νίκος Θ. avatar
    Νίκος Θ. 28/05/2011 19:35:33

    Μπορώ να σας πώ υπεύθυνα οτι η Νέα Δημοκρατία βρίσκεται ΜΠΡΟΣΤΑ σε ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΔΗΜΟΣΚΟΠΗΣΕΙΣ. Το τι μασάζ πέφτει από όλους τους διαπλεκόμενους δεν λέγεται. Όλοι μας με πίστη, δύναμη και υπομονή συνεχίζομε τον άγώνα μας για την άλλη μέρα.

  22. ΤΙΤΟΡΜΟΣ ΑΙΤΩΛΟΣ avatar
    ΤΙΤΟΡΜΟΣ ΑΙΤΩΛΟΣ 28/05/2011 20:07:47

    O

  23. Αndreas avatar
    Αndreas 28/05/2011 20:10:08

    Εγω πιστευω οτι ο Αντωνης θα σκισει τον παπανδρεου και το επιτελειο του ολο θα τους διαλυσει στις εκλογες που θα γινουν ειμαι βεβαιος νωριτερα απο το 2013 μη τις δειτε και κατα οκτωβρη νοεμβρη ετοιμαστειτε

  24. ΤΙΤΟΡΜΟΣ ΑΙΤΩΛΟΣ avatar
    ΤΙΤΟΡΜΟΣ ΑΙΤΩΛΟΣ 28/05/2011 20:12:53

    Υπάρχει πολύς κόσμος (ανάμεσά τους και εγώ, που ενώ στηρίζει Α. Σαμαρά , στις δημοσκοπήσεις δίνει παραπλανητικά στοιχεία για να αποσυντονίσει το "σύστημα" των δημοσκόπων.

    Θα τους έρθει ταμπλάς το βράδυ των εκλογών! Τα εκλογικά ποσοστά τού Αντώνη θα είναι κατά πολύ ανώτερα ...

  25. kouklos avatar
    kouklos 28/05/2011 20:20:00

    βρήκα αυτό εδώ και δείχνει την γερμανική ετερία που δάνεισε την ελλάδα με το μερίδιο της γερμανίας

    http://infopress-gr.blogspot.com/2011/05/blog-post_28.html

  26. Χριστόφορος avatar
    Χριστόφορος 28/05/2011 20:29:45

    Βρε παιδιά, ακόμα βάζετε σε ζυγαριά την παράταξη των νοικοκυριών (με τις όποιες ..παραφωνίες και ατασθαλίες) με τους Νταβέληδες του ΠΑΣΟΚ? και ακόμα βάζετε σε ζυγαριά Σαμαρά με τον Παπανδρέου? έχουν καμιά σχέση αυτοί οι δυο σε κάποιο επίπεδο? αυτόν δεν τον ανεβοκατέβαζε όλη η κοινωνία βλάκα μέχρι λίγο πριν εκλεγεί? και ψηφίστηκε από ένα επιπλέον (το κρίσιμο) ποσοστό νεοελλήνων πέραν των κρατικοδίαιτων και ριζωμένων πασόκων, που ακούσαν ότι υπάρχουν λεφτά και πετάξαν τη σκούφια τους ψηφίζοντας χωρίς να φιλτράρουν τίποτα με την ίδια άνεση που θα πουλούσαν τη μάννα τους για 29 αργύρια! Να’ μαστε σοβαροί , ο Σαμαράς δεν είναι Παπανδρέου, τέλος με τις βαθυστόχαστες αναλύσεις σας.

  27. ΑΧΙΛΛΕΑΣ-ΛΑΡΙΣΑ avatar
    ΑΧΙΛΛΕΑΣ-ΛΑΡΙΣΑ 28/05/2011 20:36:47

    Ο ΑΡΜΑΓΕΔΔΩΝ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΣΟΚ ΞΕΚΙΝΗΣΕ!!!!!!!!!!!!!


    ΑΝΤΩΝΗ ΡΙΞΕ ΤΟ ΦΑΥΛΟ!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  28. orestis avatar
    orestis 28/05/2011 20:51:54

    ΑΝ ΣΥΝΕΧΙΣΕΙ Ο ΣΑΜΑΡΑΣ ΜΕ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΧΡΟΝΟΥ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΙΣ ΔΗΜΟΣΚΟΠΗΣΕΙΣ.ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΔΗΜΗΟΥΡΓΗΣΕΙ ΡΕΥΜΑ ΣΤΗΝ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΑΝΑΔΕΙΞΗ ΝΕΩΝ ΑΦΘΑΡΤΩΝ ΠΡΟΣΩΠΩΝ ΚΑΙ Η ΑΜΕΣΗ ΑΠΟΜΑΚΡΥΝΣΗ Η ΠΑΡΟΠΛΙΣΜΟΣ ΠΡΟΣΩΠΩΝ ΠΟΥ ΠΛΗΓΩΣΑΝ ΤΗΝ ΠΑΡΑΤΑΞΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΟΔΗΓΗΣΑΝ ΣΤΗΝ ΣΥΝΤΡΙΠΤΙΚΗ ΗΤΤΑ .

  29. christof avatar
    christof 28/05/2011 21:06:21

    Με τους Πακηδες,τους ,ντιντιδες και αποτυχημενους τεως υπουργους οι οποιοι συνεχιζουν να βγαινουν καθημερινα στα παραθυρα, οι δημοσκοπησεις για νικη της ΝΔ θα ειναι σε χαμηλα επιπεδα.

    • Νοήμων avatar
      Νοήμων @ christof 28/05/2011 21:28:54

      Ας κάνουμε λίγη υπομονή και να συνεχίσουμε να δείχνουμε εμπιστοσύνη στον Α.Σ. Το να πάρει το σαπιοκάραβο 11 μονάδες πίσω και σε 18 μήνες να το έχει στην πρώτη θέση, με μια διάσπαση και κόντρα σε θεούς και δαίμονες, σημαίνει πως είναι άξιος καπετάνιος. ΄Αλλωστε και η Ρώμη δε χτίστηκε σε μια νύχτα.

  30. Νοήμων avatar
    Νοήμων 28/05/2011 21:12:03

    Προσωπικά ζω 28 χρόνια στην Αττική και κανένας δε με ρώτησε ποτέ σε καμία δημοσκόπηση ουτε γνωρίζω κάποιον άλλο στο φιλικό-συγκενικό μου περιβάλλον. Ποια είναι τελικά αυτά τα διαστρωματωμένα δείγματα των δημοσκόπων;
    Δημοσκοπήσεις είναι αυτό που εισπράτει ο καθένας μας στον κοινωνικό του περίγυρο και είναι μεγάλη αναντισχοιχία από αυτά που μας πασσάρουν τα ΜΜΕ για να κρατάνε ακόμα το ΓΑΠ με αναπνευστήρα στην εντατική. Σκέφτεστε να μην τον σιγοντάραραν τον ΓΑΠ και να του ρίχναν στη μούρη και δημοσκοπήσεις με 2-3 μονάδες πίσω;
    Και κάτι τελευταίο. Αν υπήρχε έστω και μία μικρή πιθανότητα να είναι πρώτο κόμμα το ΠΑΣΟΚ δε θα έμπαιναν στον πειρασμό οι ΡαγκουσοΚαρχημάκηδες να πάνε σε εκλογές με την πιό γελοία πρόφαση;

  31. ΓΙΑΝΝΗΣ ΠΑΠ. avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ ΠΑΠ. 28/05/2011 22:07:04

    Η ΝΔ οφείλει να δώσει τη μάχη της συσπείρωσης. ΛΑΟΣ και Ντόρα πρέπει να πέσουν αθροιστικά κάτω του 5% μαζί για να έχει ελπίδες αυτοδυναμίας η ΝΔ.

  32. περήφανος δεξιός avatar
    περήφανος δεξιός 28/05/2011 22:22:21

    oποιοδήποτε ποσοστό κάτω από 40% για τη ΝΔ στις επόμενες εκλογές είναι αποτυχία..ας βρούνε 2-3 ακόμα Μιχελάκηδες και να τους πατήσουν στο κεφάλι..με αρούληδες-χατζηδάκηδες δεν πας πουθενά..οι εκλογές θα γίνουν το αργότερο τον Οκτώβριο για αυτό καλό είναι να ετοιμάζονται οι λίστες..

  33. Θοδωρής avatar
    Θοδωρής 29/05/2011 00:18:27

    Την ΝΔ την τραβάνε πάνω δύο άτομα Σαμαράς Μιχελάκης ... Θέλει ακόμη 6-7 νέους τέτοιους ( όχι τα παλιά κουφάρια ) και το ΠΑΣΟΚ και τα ΜΜΕ παπαγαλάκια του θα κοιτάνε την σκόμη της ΝΔ. Το ΠΑΣΟΚ έχει αποτύχει και θέλουν να παρασύρουν και την ΝΔ στην αποτυχημένη πολιτική του . Κράτα γερά Αντώνη και μην ακούς τα καταπράσινα ΜΜΕ αυτά είναι καταδικασμένα όπως και το κόμμα τους.

  34. anonymous avatar
    anonymous 29/05/2011 01:03:32

    Στο τέλος Ιουνίου η διαφορά θα έχει εκτιναχθεί στις 3 μονάδες και το ΠΑΣΟΚ θα οδεύει πλησήστιο στο 15%

  35. Απολλώνιος avatar
    Απολλώνιος 29/05/2011 03:58:53

    Καταλληλότητα ίση με του ΓΑΠ, σημαίνει παρόμοια Ακαταλληλότητα μάλλον.
    Ποσοστό ίσο με το υπο κατάρρευση ΠΑΣΟΚ, σημαίνει συν-κατάρρευση.
    Αυτή είναι η πραγματικότητα των δημοσκοπήσεων, κι αν επιχαίρετε γιαυτό, τι να πω...
    Ακόμη κι εαν γίνει κάποιο θαύμα και η ΝΔ κερδίσει αυτοδύναμα, εγώ και πάλι χαρούμενος δεν θα είμαι.
    Γιατί θα με κυβερνούνε και πάλι οι Αβραμόπουλοι, οι Αρούληδες, οι τζιτζιφιόγκοι, οι ντιντήδες, οι λιμοκοντόροι.
    Και θα ψάχνει ο Σαμαράς με το δίκανο για κανέναν άξιο να υπουργοποιήσει.
    Η κάθαρση των ανάξιων και αποτυχημένωνπρέπει να γίνει από ΤΩΡΑ, αλλιώς και πάλι θα κλαίμε όλοι μαζί για τα χάλια μας.

  36. Agriemenos avatar
    Agriemenos 29/05/2011 05:13:07

    Δεν καταλαβαίνει κανείς ότι πρώτο κόμμα πια είναι "Ο Κανένας" και ο κόσμος απεχθάνεται τα δύο κόμματα εξουσίας? Έχει δημιουργηθεί ένα ρεύμα στην Ελλάδα που δεν ξεχνά την προϊστορία κανενός κόμματος (ούτε ο Σαμαράς δημιούργησε τη Νέα Δημοκρατία από παρθενογέννηση, αλλά βρίσκεται στην πολιτική κονίστρα από τα 90's). Για το ΠΑΣΟΚ δεν το συζητάω, απόλυτα λογικό να παίρνει αυτά τα ποσοστά, αφού 19 μήνες τώρα έχει "σφάξει" όλο τον κόσμο. Ο κόσμος που συγκεντρώνεται στην Πλατεία Συντάγματος δεν ζητά απλώς να φύγει η κακή κυβέρνηση Παπανδρέου... ζητά από όλο το πολιτικό σύστημα να εξαφανιστεί. Όσο πιο γρήγορα το αντιληφθούν ορισμένοι τόσο το καλύτερο. Απορώ πως ορισμένοι "πανηγυρίζουν" μ' αυτά τα τραγικά ποσοστά, επειδή εμφανίζεται μια διαφορά 0,5% αντί να σκεφτούν γιατί είναι τόσο χαμηλά.
    Όσο για την πρόταση του Geo να βάλει νέους και άφθαρτους 30ρηδες που να είναι πετυχημένοι επαγγελματικά, το μόνο που βρίσκω να πω είναι πως πραγματικά με έκανε να γελάσω νυχτιάτικα. Επιτυχημένους στην ΑΝΕΡΓΙΑ θα βρεί! Ανήκω σε αυτό το ηλικιακό group και ξέρω!

  37. a.p. avatar
    a.p. 29/05/2011 10:40:01

    Σε μυστικα γκαλοπ η ΝΔ προηγείται με 4 μοναδες αυτη τη στιγμη.

    Στην επαρχια δε(ειδικα θεσσαλια-μακεδονια) πιανει και τις 10!!!!!

  38. Aggelos avatar
    Aggelos 29/05/2011 11:47:43

    επεσε το πασοκ 4 μοναδες?
    ή ειναι η ΝΔ στο 24 πχ?

  39. ΜΠ avatar
    ΜΠ 30/05/2011 02:06:11

    Αυτό που πρέπει να καταλάβουμε καλά ΌΛΟΙ ειναι πως ακόμη και αν εκλεγεί η ΝΔ στις επόμενες εκλογές - που είναι πολύ πιθανό να διεξαχθούν πολύ πρίν το 2013 - δεν θα της επιτραπούν άλλα λάθη οφειλόμενα σε εσωκομματικές προστριβές. Αυτό σημαίνει, ότι ο Σαμαράς για να εκλεγεί Πρωθυπουργός, δεν πρέπει να αρκεστεί στις δημοσκοπήσεις: η νίκη του θα οφείλεται στην παρουσίαση ενός στιβαρού κυβερνητικού σχήματος ευρείας αποδοχής, αποκομμένου από κάθε είδους υπόνοιες για καρεκλοκενταυρικές προσβλέψεις.
    Ο λαός είναι πλέον σε θέση να καταλάβει ποιός θεωρείται πολιτικός αριβίστας και ποιός όχι. Είναι μεγάλη η ευθύνη του Σαμαρά να στελεχώσει σωστά την επόμενη κυβέρνηση.
    Άλλη ευκαιρία δεν θα έχει ξανά γιατί απλά δεν υπάρχουν πια τα χρονικά περιθώρια.
    Οφείλει λοιπόν, τόσο στο κόμμα, όσο και στους ταλαιπωρημένους ψηφοφόρους του, ειλικρινή διάθεση για επίλυση των προβλημάτων και ορθή στελέχωση, απαλλαγμένη από τα λάθη του παρελθόντος. Πρέπει πάντα να κοιτάζει πίσω στα λάθη, αν πραγματικά επιθυμεί να πάει μπροστά και να επιτύχει.