24/12/2008 12:19
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Περι ….οπορτουνισμού (χα χα χαααααα)

[youtube Az0OMvCGwYc]
______________________________________________________________________________________________________________________
Το http://www.greekalert.com/ μας έστειλε πρωί - πρωί , με την τσίμπλα στο μάτι, το βίντεο που βλέπετε που αφορά μια μεταμοντέρνα σπουδή στον σύγχρονο ελληνικό οπορτουνισμό. Όπως επίσης μας διευκρινίζει «οπορτουνισμός» είναι « ο τρόπος ενέργειας και συμπεριφοράς (ατόμων ή κοινωνικών ομάδων όχι από την εφαρμογή πάγιων γενικών αρχών και αξιών, αλλά από την επιδίωξη συμφεροντολογικής εκμετάλλευσης των περιστάσεων».

Σιγά το τσιτάτο. Εγώ έχω πρόχειρο στο συρτάρι μου ένα καλύτερο: «Κοινωνική βάση του οπορτουνισμού είναι ένα «ολόκληρο κοινωνικό στρώμα από κοινοβουλευτικούς εκπροσώπους, δημοσιογράφους, υπαλλήλους του εργατικού κινήματος, προνομιούχους υπαλλήλους και ορισμένες ομάδες του προλεταριάτου, στρώμα που αναπτύχθηκε σαν ένα σώμα μαζί με την εθνική του αστική τάξη και που ήξερε να το εκτιμήσει όσο το δυνατόν καλύτερα και να το "προσαρμόσει" στον εαυτό της αυτή η αστική τάξη» (Β. Ι. Λένιν, «Άπαντα», τόμ. 26, σελ. 259, για να μην μου κολλάτε και ρωτάτε που το βρήκα)



Και κοίτα να δεις ρε παιδί μου. Όλο λέμε ότι ο Λένιν είναι ξεπερασμένος και εκτός μόδας. Αν όμως αντικαταστήσει κανείς στο προηγούμενο τσιτάτο τον όρο «αστική τάξη», που δεν υπάρχει κατά δώθε μεριά, και βάλει φερ΄  ειπείν τη λέξη «ελληνικό κατεστημένο», ή «σύστημα» (το «διαπλοκή» είναι πολύ περιοριστικό)  δεν έχουμε τότε μια ακριβή περιγραφή μιας κατάστασης που ζούμε καθημερινά; Όχι πέστε μου.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. oktapus avatar
    oktapus 24/12/2008 12:35:37

    Στην πορεια του χρονου οι λεξεις εξελισσονται ετυμολογικα και συμφραστικα,
    αλλα η εννοιαλογικη τους δομη παραμενει αμεταβλητη και αδιαβλητη.

  2. Τρεις Φάκτορες avatar
    Τρεις Φάκτορες 24/12/2008 12:51:46

    Παίρνουμε αμέσως τις αποστάσεις απο το δημοσίευμα. Ερευνούμε καταγγελίες οτι ο τεταρτος Φάκτορας συνομιλούσε την Κυριακή το βραδυ σε μια σκοτεινή γωνία της Βουλής με την Αλέκα και τη Λιάνα.

  3. εισαι θεος ηλιος καλοκαιρινος avatar
    εισαι θεος ηλιος καλοκαιρινος 24/12/2008 16:50:29

    ουαου. εβρεθη ο φταιχτης για την καταντια της ελλαδος. για τη διαφθορα, τη διαπλοκη, τα παρε δωσε με συμφεροντα, τη μη παραγωγικοτητα της χωρας, για τη τσιμεντοποιηση μεχρι και του βυθου της θαλασσας, των βατοπεδιων και της ζιμενς.

    τι λες βρε παιδι μου... τετοια καθαρματα ε; πω πω...καταδικαζουν επισημα και καποια ομαδα νεολαιας του κομματος (ασαφως) μιλησε για πολεμο...και το αποσπασμα του συριζιακου ομιλητη; που το πας αυτο; δν πιστευω να θελατε να το ακουσετε ολοκληρο;

    ΜΑΥΡΙΣΤΕ ΤΟΥΣ! 0% στις εκλογες. εξαφανιστε τους!

    αυτοι φταινε για ολα (δηλ. δε συνεργαζονται με το πασοκ)

  4. εισαι θεος ηλιος καλοκαιρινος avatar
    εισαι θεος ηλιος καλοκαιρινος 24/12/2008 16:58:39

    @5
    τι λες βρε παιδι μου εσυ...τοσο βαθυστοχαστος δημοκρατης εισαι ε; μπραβο μπραβο... αντε τωρα στη μαμα σου σου πει οτι αυτα που κανετε ειναι για τη φυλακη, αντε μπραβο...

    http://prezatv.blogspot.com/2008/12/e-mail-tv.html

  5. Πρώην ΙΝΤΡΑΚΟΜ avatar
    Πρώην ΙΝΤΡΑΚΟΜ 24/12/2008 17:52:24

    Υπάρχουν κόμματα, υπάρχουν καφενεία, υπάρχει και ο ΣΥΝ.

  6. adbusters avatar
    adbusters 25/12/2008 19:11:33

    και για την ώρα ο Τσίπρας σας έχει πάρει τα σώβρακα, ακροδεξιά και κουκουέδικα. Καλές γιορτές και του χρόνου.

  7. diogenis avatar
    diogenis 27/12/2008 18:01:09

    ΠΡΟΣ ΣΥΝΑΓΩΝΙΣΤΕΣ

    Πολύ ανωνυμία έχει πέσει πια, δεν είναι υποχρεωτικό να δηλώσετε το πραγματικό σας όνομα και ούτε είναι υποχρεωτικό να μεταγγίζετε ό,τι μαλ...α σας έρχεται ρε παιδιά.

    Φιλιά

  8. a xiotis avatar
    a xiotis 27/12/2008 18:35:10

    ΚΟΥΚΟΥΕΔΟΦΑΣΙΣΤΕΣ ΤΟ <> ΤΟΥ ΣΥΡΙΖΑ ΘΑ ΣΑΣ ΤΡΕΛΑΝΕΙ