#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
25/08/2011 11:10
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Περιφερόμενος Βορίδης

[caption id="attachment_119002" align="alignnone" width="600" caption="στην φωτό ο κ. Βορίδης διακρίνεται δεύτερος πίσω από τον κ. Κουβέλη"][/caption]

Διαβάζουμε ότι ο αντιπρόεδρος της κυβέρνησης Θόδωρος Πάγκαλος και ο βουλευτής του ΛΑ.Ο.Σ. Μάκης Βορίδης συζητούσαν προχθές σε στέκι του Κολωνακίου  επί αρκετή ώρα τις τρέχουσες πολιτικές εξελίξεις. Μάλιστα, ο αντιπρόεδρος έδειχνε να παρακολουθεί με ιδιαίτερο ενδιαφέρον τις απόψεις που διατύπωνε ο βουλευτής του ΛΑ.Ο.Σ.

Μεγάλη γκαντεμιά. Μόνο προχθές δεν πήγα στο συγκεκριμένο στέκι του οποίου είμαι τακτικός θαμώνας με τον Ροδινό. Έχασα έτσι την μεγάλη ευκαιρία να ακούσω ποιές ήταν οι απόψεις  του ακροδεξιού βουλευτού που συνάρπασαν τον πρώην κομμουνιστή και νυν τροΊκανό σοσιαλιστή Πάγκαλο.

Κατά τα άλλα δεν με εκπλήσσουν καθόλου οι συναντήσεις του κ. Βορίδη. Ούτε οι δημόσιες σχέσεις του. Περνάει μια μεγάλη πολιτική αγωνία για το μέλλον του ο άνθρωπος. Την μια φεύγει από το ΛΑΟΣ και την  άλλη παραμένει. Την μια ψηφίζει το Μνημόνιο και την άλλη κάνει την αυτοκριτική του επειδή το ψήφισε. Την επομένη ακούγεται ότι θα πάει στη Ντόρα και την μεθεπομένη γράφουν ότι συζητά με τον Σαμαρά. Ενίοτε δε φέρετε ως υπουργοποιούμενος από το ΠΑΣΟΚ, είτε μόνος τους είτε στο πλαίσιο μιας "συγκυβέρνησης ΠΑΣΟΚ – Μητσοτάκη, με Βορίδη και Κουβέλη!!!"

Ο δε Καρατζαφέρης σαν Πρόεδρος επαρχιακής ΠΑΕ που βλέπει το αστέρι της ομάδας να θέλει να πάρει μεταγραφή, φροντίζει κάθε τόσο να τον επαναφέρει δημόσια στην τάξη, θυμίζοντας του πόσα του οφείλει και «πόσο έντεχνα έχει κρύψει το ακραίο παρελθόν του».

Κατανοούμε τον κ. Βορίδη, καθώς στον ΛΑΟΣ πρέπει να πλήττει και να νιώθει απέραντη μοναξιά. Αλλά όχι και κουβεντούλα "εξωσχολική" με τον Πάγκαλο. Εκτός αν επιθυμεί να σβήσει μια και καλή τους λογαριασμούς με το παρελθόν: αν ενταχθεί στο ΠΑΣΟΚ, μέχρι λουλούδια θα φέρεται να κρατά στην περιβόητη φωτογραφία.

Αδέξιος Δεξιός

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ avatar
    Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ 25/08/2011 11:28:24

    Ο Βορίδης αποδείχθηκε πολιτικάντης και παγιδεύτηκε.

    Αρχικά με το παρελθόν του. Ο κόσμος δεν θα είχε πρόβλημα να βγει ο Βορίδης και να πει "οκ ρε παιδιά, μικρός ήμουν, άλλοι το παίζαν Τσε Γκεβάρα εγώ την είδα ότι πρεπει να κόβω κεφάλια κομμουνιστών με τσεκούρια". Δεν χάθηκε ο κόσμος. Αντ αυτού, προσπαθεί να το κρύψει επιμελώς με αποτέλεσμα να παγιδεύεται από Καρατζαφέρηδες

    Και δεύτερο , δεν έχει ξεχαστεί η αρχαιοπρεπής μεν, νεοφιλελεύθερη δε ομιλία του στη Βουλή κατά την ψήφιση του μνημονίου όπου είχε πει φωνάζοντας "ΜΗΤΡΟΣ ΤΕ ΚΑΙ ΠΑΤΡΟΣ ΤΕ ΚΑΙ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ ΠΡΟΓΟΝΩΝ ΑΠΑΝΤΩΝ ΤΙΜΙΟΤΕΡΟΝ ΕΣΤΙ ΠΑΤΡΙΣ" για να το υποστηρίξει πιο ένθερμα κι από τους πασόκους.

    Την πάτησε. Απορώ πως τον θεωρούν ακόμα μερικοί στην ΝΔ έξυπνο και τον θέλουν. ΤΟΣΑ στελέχη υπάρχουν εκεί έξω

    • Κώστας Δημητρίου avatar
      Κώστας Δημητρίου @ Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ 25/08/2011 12:08:04

      ...Και ο Τατούλης στο ΕΚΚΕ ήταν και άλλοι στα νιάτα τους ...

      Πάντως ασχέτως των ανωτέρω, είναι άτομο με ικανότητες. Και χάνεται . Ίσως πρέπει να σκεφθεί τι θα κάνει. Μια λύση είναι να μείνει λίγο στην απέξω και να επανέλθει αργότερα. Τον βοηθά κι η ηλικία.

  2. mhtsos karditsa avatar
    mhtsos karditsa 25/08/2011 11:35:19

    παντως εγω θα τον ηθελα στη ν.δ. ειναι το μονο σοβαρο στελεχος που εχει στο κομμα του ο καρατζαφερης.οιλοι οι αλλοι ειναι για γελια. πιστευω πως θα καταληξει συντομα στη ν.δ. ,ενα νευμα να του κανει ο σαμαρας και εφτασε.

    • Theo avatar
      Theo @ mhtsos karditsa 25/08/2011 11:59:09

      ελα ντε που ΔΕΝ θα του κανει το νευμα!!!!

  3. man8os avatar
    man8os 25/08/2011 13:12:55

    Aφου ψηφισε το μνημονιο μονο με δημοσια συγνωμη μπορει να εξηλεωθει. Και ακομη και αν ζητησει δημοσια συγνωμη ισως να μην πρεπει να ερθει στη ΝΔ.

  4. Delta Lamda avatar
    Delta Lamda 25/08/2011 17:00:15

    η ψήφιση του μνημονίου είναι ο μόνος λόγος που ο Βορίδης δεν μεταπήδησε μέχρι τωρα στην Ν.Δ.! Ο Μήτσος Καρδίτσα κατι ξέρει... αλλά εσύ Μάνο στό τέλος μάλλον το χάλασες...

  5. Diamond Angel avatar
    Diamond Angel 25/08/2011 17:01:11

    Τόσοι και τόσοι ικανοί άνθρωποι υπάρχουν εκεί έξω , με γνώσεις , με εμπειρία , με δουλειές και κυρίως με κότσια......... Που λένε τα πράγματα με τ'όνομά τους και δεν κρύβουν το παρελθόν τους. Στο Βορίδη κολλήσαμε; Αντε πιά.......

  6. Dee Jay Stelios avatar
    Dee Jay Stelios 26/08/2011 00:34:43

    Η κατρακύλα της Μητσοτάκαινας,από πανίσχυρη ΥΠΕΞ κάποτε,κατάντησε να δίνει συνεντεύξεις στα δεύτερα του ΑΛΤΕΡ.Αρκεί να φαίνεται ότι κάπου υπάρχει.Το επόμενο βήμα της το κόβω να είναι ή στο Κους Κους ή στο dancing with the stars.....

  7. τακης avatar
    τακης 27/08/2011 04:11:04

    Ο Βοριδης εχει τρομερα ορθη πολιτικη σκεψη,μακαρι να τον ειχε η Ν.Δ η οποια θα πρεπε να διωξει κατι κωμικους του παρελθοντως τυπου παυλοπουλου! Επισεις πιο παρελθον και βλακειες ακουω τωρα,πιτσιρικας ητανε και το αιμα εβραζε,τι σας χαλαει.δηλαδη οι αλλοι οι κρυφοαδερφες που μας κυβερνησανε με το σις και με το σας δρν καταστρεψανε τη χωρα μας; Προσωπικα εχω σιχαθει τους καθως πρεπει πολιτικους του κολου.

  8. Ευθύμιος Περίσσιος Χαλάνδρας avatar
    Ευθύμιος Περίσσιος Χαλάνδρας 27/08/2011 08:41:04

    παντως εγω θα τον ηθελα στη ν.δ. ειναι το μονο σοβαρο στελεχος που εχει στο κομμα του ο καρατζαφερης.οιλοι οι αλλοι ειναι για γελια. πιστευω πως θα καταληξει συντομα στη ν.δ. ,ενα νευμα να του κανει ο σαμαρας και εφτασε.

  9. Ευθύμιος Περίσσιος Χαλάνδρας avatar
    Ευθύμιος Περίσσιος Χαλάνδρας 27/08/2011 08:45:23

    Ο Βοριδης εχει τρομερα ορθη πολιτικη σκεψη,μακαρι να τον ειχε η Ν.Δ η οποια θα πρεπε να διωξει κατι κωμικους του παρελθοντως τυπου παυλοπουλου! Επισεις πιο παρελθον και βλακειες ακουω τωρα,πιτσιρικας ητανε και το αιμα εβραζε,τι σας χαλαει.δηλαδη οι αλλοι οι κρυφοαδερφες που μας κυβερνησανε με το σις και με το σας δρν καταστρεψανε τη χωρα μας; Προσωπικα εχω σιχαθει τους καθως πρεπει πολιτικους του κώλου.

  10. Ευθύμιος Περίσσιος Χαλάνδρας avatar
    Ευθύμιος Περίσσιος Χαλάνδρας 27/08/2011 08:49:23

    παντως εγω θα τον ηθελα στη ν.δ. ειναι το μονο σοβαρο στελεχος που εχει στο κομμα του ο καρατζαφερης.οιλοι οι αλλοι ειναι για γελια. πιστευω πως θα καταληξει συντομα στη ν.δ. ,ενα νευμα να του κανει ο σαμαρας και εφτασε.
    η ψήφιση του μνημονίου είναι ο μόνος λόγος που ο Βορίδης δεν μεταπήδησε μέχρι τωρα στην Ν.Δ.! Ο Μήτσος Καρδίτσα κατι ξέρει… αλλά εσύ Μάνο στό τέλος μάλλον το χάλασες…

  11. Νίκος Τζιόπας avatar
    Νίκος Τζιόπας 27/08/2011 20:47:14

    Δεν βαρεθήκατε βρε παιδιά? Ποιά ΝΔ και ποιό ΠΑΣΟΚ! Από την πρώτη μέρα που έχει εκλεγεί βουλευτής ο Βορίδης, τον "πηγαινοφέρνουν" εδώ κι εκεί! Η πραγματικότητα λέει ότι 4 χρόνια μετά βρίσκεται στο ΛΑΟΣ και δεν πρόκειται να πάει πουθενά. Μην παρασύρεστε από τα "παπαγαλάκια....

  12. αντι-αριστερος avatar
    αντι-αριστερος 27/08/2011 21:19:44

    Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί πρέπει να αποτελεί είδηση μια δημόσια συνάντηση ενός βουλευτή του ΛΑΟΣ με ένα βουλευτή του ΠΑΣΟΚ. Αν ήθελαν να συνομοτήσουν εναντίον της ΝΔ δεν νομίζω πως θα πήγαιναν στην "βιβλιοθήκη" να το κάνουν. Απορώ με την "δημοσιογραφικό ένστικτο" σου Αδέξιε. Η βλαχοκουτσομπολίστικη κουλτούρα που διακατέχει τους περισσότερους δημοσιογράφους στην Ελλάδα "χτύπησε" τελικά και σε αυτό το site. Όσο για τον Βορίδη το αν θα πάει ή όχι στην ΝΔ, εξαρτάται από τον ίδιο και από τον Πρόεδρο. Και επιτρέψτε τουλάχιστο στον Πρόεδρο να ξέρει καλύτερα τι αξίξει για την ΝΔ και τι όχι.