18/10/2010 16:05
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Περιφερειάρχης του ΛΑΟΣ στηρίζει Σαμαρά

ΣΤΑΥΡΟΣ ΚΑΡΚΑΛΕΤΣΗΣ

ΙΣΤΟΡΙΚΟΣ – ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΕΛ.Κ.Ε.Δ.Α. (www.elkeda.gr)

τέως ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΡΧΗΣ ΛΑ.Ο.Σ. ΣΤΕΡΕΑΣ & ΕΥΒΟΙΑΣ

τέως ΑΝΤΙΠΡΟΕΔΡΟΣ ΛΑ.Ο.Σ. ΕΥΒΟΙΑΣ



ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΣΤΗΡΙΞΗΣ ΤΟΥ ΑΘ. ΧΕΙΜΑΡΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ ΜΑΣ

Μαλεσίνα, 18.10.2010

Συμπατριώτισσες και Συμπατριώτες

Όλοι γνωρίζουμε την σημασία των επικείμενων εκλογών, αφού για πρώτη φορά οι περιφέρειες αποκτούν τόσες και τέτοιες αρμοδιότητες, κάτι που βεβαίως μένει να αποδειχθεί και στην πράξη.

Οι εκλογές αυτές φέρουν πρωτίστως αυτοδιοικητικό, αλλά και πολιτικό παρονομαστή.

Ως προς το πρώτο, θεωρώ και προτάσσω το αυτονόητο: Να στηρίξουμε όλοι για περιφερειάρχη άνθρωπο αυτοδημιούργητο, καταξιωμένο και έμπειρο περί τα αυτοδιοικητικά. Τα γνωρίσματα αυτά, στα χρόνια που διετέλεσα περιφερειάρχης Στερεάς & Εύβοιας του ΛΑ.ΟΣ., θεωρώ πως συγκεντρώνονται στο πρόσωπο του Αθ. Χειμάρα, τον οποίο δεν γνωρίζω προσωπικά αλλά από το έργο του: Επιτυχημένος Νομάρχης Σάμου επί τριετία, Βουλευτής Φθιώτιδος σε τρεις συνεχόμενες εκλογικές αναμετρήσεις  και δις εκλεγείς Νομάρχης Φθιώτιδος, με ποσοστά της τάξης του 52 και 53%. Έχοντας να επιδείξει έργο, πολύπλευρο και ουσιαστικό.

Η περιφέρειά μας δεν χρειάζεται πολιτικούς γυρολόγους, που αλλάζουν θέσεις και κόμμα κάθε 4ετία. Η ανάπτυξη της περιφέρειάς μας ζητά πολιτική ανιδιοτέλεια και διάθεση παραγωγής έργου για το κοινό καλό. Θεωρώ ότι στήριξη στον Αθ. Χειμάρα σημαίνει εμπιστοσύνη στην σταθερότητα, στην συνέπεια  και στην διάρκεια.

Ως προς το πολιτικό σκέλος, στήριξη στον Αθ. Χειμάρα σημαίνει ταυτόχρονα στήριξη στον Αντώνη Σαμαρά και την προσπάθεια αναγέννησης της παράταξης, έχοντας απέναντι όχι μόνο την ανεπάρκεια του Παπανδρέου, αλλά και τα υποστυλώματά του, Καρατζαφέρη και Μπακογιάννη.

Καλούμαστε λοιπόν να επιλέξουμε ανάμεσα στο αποδεδειγμένο έργο και τα ευχολόγια. Ανάμεσα στην αυτοδιοικητική και πολιτική συνέπεια και τον μικροπολιτικό σαλτιμπαγκισμό. Ανάμεσα στην ελπίδα που φέρνει ο υγιής πατριωτισμός του Αντώνη Σαμαρά και το γκρίζο εξαρτημένων πολιτικών, με ευκαιριακό λόγο και ανύπαρκτο έργο.

Συμπατριώτισσες, Συμπατριώτες

Τώρα που ξεκαθάρισε ο ρόλος κομμάτων και ηγετών, οι πολίτες γνωρίζετε ποιοι στηρίζουν μνημόνια, μεθοδεύουν τον αργό θάνατο της περιοχής μας και ονειρεύονται αξιώματα όχι υπέρ πατρίδος αλλά υπέρ παρτίδος. Με πολλούς από εσάς, από τον Δομοκό μέχρι την Κάρυστο και από την Άμφισσα μέχρι την Κύμη, γνωρίστηκα προσωπικά και συμπορευτήκαμε, πιστεύοντας σε λάθος ανθρώπους και σε ψεύτικα λόγια.

Καλώ όλους όσους με τίμησαν πέρυσι με την ψήφο τους στην Εύβοια, αλλά και όλα τα στελέχη του ΛΑ.Ο.Σ. στην περιφέρειά μας που συνεργάστηκα μαζί τους ως περιφερειάρχης, και που αποχώρησαν μην αντέχοντας την μετριοκρατία και τις ιδεολογικές κολοτούμπες, να στηρίξουμε τον άνθρωπο των έργων, για να μείνει η ελπίδα ζωντανή: Τον Αθανάσιο Χειμάρα.















ΣΤΑΥΡΟΣ ΚΑΡΚΑΛΕΤΣΗΣ

τέως ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΡΧΗΣ ΛΑ.Ο.Σ. ΣΤΕΡΕΑΣ & ΕΥΒΟΙΑΣ

τέως ΑΝΤΙΠΡΟΕΔΡΟΣ ΛΑ.Ο.Σ. ΕΥΒΟΙΑΣ

ΣΧΟΛΙΑ

  1. loretta avatar
    loretta 18/10/2010 16:39:42

    ο προεδρος καρτζαφυρερ....το ξερει??...την αδεια της θεοδωρας την ζητησε??οχι τιποτα αλλο αλλα....μην φαει καμια...ευχη απο τον καληνυχτα σας...ο χριστιανος.

  2. ΑΥΓΕΡΙΝΟΣ Κ.Χ. avatar
    ΑΥΓΕΡΙΝΟΣ Κ.Χ. 18/10/2010 17:30:07

    Σκέψου και να σηκωθούμε από τον καναπέ!

    Σκέψου και να ξυπνήσουμε στις εκλογές!

    Μα έμαθαν από την καλή με το μνημόνιο,

    θα μα μας δουν κι από την ανάποδη...

  3. καθρέφτης avatar
    καθρέφτης 18/10/2010 17:46:28

    Ενώ σε όμορο νομό γίνεται του Κουτρούλη ο γάμος από τα υποστυλώματα και τα εξαπτέρυγα.

  4. Y. avatar
    Y. 18/10/2010 18:34:25

    Φάκτορα, για άνοιξε αρχεία, τα % Λάος στη Στερεά?

  5. onned pantanassas patron avatar
    onned pantanassas patron 18/10/2010 22:25:19

    Μεγαλε Καρκαλέτση ευχαριστούμε για το πόνημα σου για τον αγώνα της ΕΟΚΑ φράσεις όπως του Μάτση θα μένουν πάντα στις μνήμες μας ..ελπίζω όλοι οι αγνοί πατριώτες της επαρχίας να ξυπνήσουν και να εγκαταλείψουν τον κωλοτούμππα που δεν έχει αφήσει τηλεοπτικό στασίδι...

  6. DRAKOS avatar
    DRAKOS 19/10/2010 11:51:23

    Ο "κύριος" αυτός ήταν ἐμισθος υπάλληλος του ΛΑΟΣ και αποχώρησε όταν δεν εξελέγη βουλευτής,μετά μετάνοιωσε και προσπάθησε να απαναπροσληφθεί αλλά έφαγε πόρτα.

    • EΛΕΝΗ ΣΚΛΑΒΕΝΙΤΗ avatar
      EΛΕΝΗ ΣΚΛΑΒΕΝΙΤΗ @ DRAKOS 19/10/2010 13:17:04

      Kάποιο λάθος κάνεις ΄΄Δράκε΄΄. Ο Καρκαλέτσης ήταν με απόσπαση από το Δημόσιο, όχι έμμισθος του ΛΑ.Ο.Σ. και είχε την λεβεντιά να φύγει από την σαπίλα και τον καιροσκοπισμό του ΛΑ.Ο.Σ. και να στηρίξει τον Σαμαρά από την πρώτη στιγμή, απέναντι στην Ντορολίζα. Εμείς στην Κύπρο τον εκτιμούμε απεριόριστα, έχει αφιερώσει την ζωή του στην υπόθεση της Κύπρου και ήταν πρωτεργάτης στο ΟΧΙ στο σχέδιο Ανάν. Ρώτα λίγο πρώτα...

  7. ΓΙΩΤΑ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΥΣ avatar
    ΓΙΩΤΑ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΥΣ 19/10/2010 13:33:57

    Δράκε είσαι κομματόσκυλο,ο πολυς φανατισμος βλάπτει και δεν υπάρχει αντικειμενικότητα στην κρίση μας και οχι μόνο, δεν μπαίνουμε καν στο κόπο να ψάξουμε και λεπτομέρειες πριν εκφράσουμε μια τεκμηριωμένη απόψη.Επίσης σου συνιστώ να ψάχνεις καλλίτερα τους κανονισμούς που αφορούν αποσπάσεις κλπ.για τον πολύ απλό λόγο ότι κάποιες φορές για περιορισμένο χρονικό διάστημα εξυπηρετούν όχι μόνο τους πολιτικούς αλλά κ τα πρόσωπα που βρίσκονται σε απόσπαση, τους δίνεται η ευκαιρία να δείξουν οτι αξίζουν πραγματικά και πόσο αξίζουν. Γιατί υπάρχουν νέοι άνθρωποι με τσαγανό ηθος και πολιτικά πιστεύω κ δεν τους δόθηκε η ανάλογη συμπαράσταση.Ο Καπποδίστριας είχε πεί: Δέν υπάρχουν διεφθαρμένοι πολιτικοί αλλά διεφθαρμένοι άνθρωποι.Δηλ. οταν αναλάβουν εξουσία βγάζουν τον πραγματικό τους εαυτό...

  8. ΠΑΝΙΚΟΣ avatar
    ΠΑΝΙΚΟΣ 19/10/2010 13:36:15

    Κάτω τα ξερά σας από τον Καρκαλέτση γιατί όταν είχε τους Αττίλλες με τα όπλα τους να τον σημαδεύουν στην πράσινη γραμμή, εσείς πίνατε καφέ πλατεία Κολωνακίου κύριε Δράκε...Ο άνθρωπος είναι μακράν ο καλύτερος γνώστης του κυπριακού. Μακάρι να τον αξιοποιούσε το μικροπολιτικό κατεστημένο της αθηναικής χωματερής...Αλλά που...Παντού άχρηστοι και άσχετοι...

  9. DRAKOS avatar
    DRAKOS 19/10/2010 13:51:39

    Αποσπασμένος απο το δημόσιο στα γραφεία του ΛΑΟΣ ,απέτυχε να εκλεγεί βουλευτής αποχώρησε,μετα προσπαθησε ανεπιτυχώς να βολευτεί στα γραφεία βουλευτη του ΛΑΟΣ και αφού έφαγε πόρτα απο τον Καρατζαφέρη έκανε την επανάστασή του.Το να έχει κάποιος πατριωτικές απόψεις δεν αποκλείει του να είναι και ΛΑΜΟΓΙΟ.
    Δράκος Θεόδωρος του Κωνσταντίνου

  10. ΠΑΝΙΚΟΣ avatar
    ΠΑΝΙΚΟΣ 19/10/2010 13:58:00

    To Λαμόγιο που ισχυρίζεσαι κύριε Δράκο έχει πίσω του καμμιά 200αριά ομίλίες για Τούρκία και κυπριακό, σε όλο τον κόσμο...και 15 βιβλία, που για μας στην Κύπρο είναι ευαγγέλιο...Εσύ τι έχεις να μας δείξεις; Τι αγώνες έκανες για την πατρίδα; πως φαίνεσαι πως είσαι ανθρωπάκι του Καρατζαπαίρνει, καημένε...

  11. ΕΛΛΗΝ ΚΥΠΡΙΟΣ avatar
    ΕΛΛΗΝ ΚΥΠΡΙΟΣ 19/10/2010 14:08:55

    Αν είχαμε κράτος (πχ Ισραήλ, Τουρκία), άτομα σαν τον Καρκαλέτση θα ήταν στο υπουργείο εξωτερικών να χαράσσουν πολιτική...Αλλά πήξαμε στους ανύπαρκτους...Που δεν ξέρουν να δείξουν την Κύπρο ούτε στο χάρτη...

  12. DRAKOS avatar
    DRAKOS 19/10/2010 15:43:24

    «Τρεις καθηγητές και η πατρίς εχάθη»
    Καλή επιτυχία στον κ. Καρκαλέτση στην νέα προσπάθεια του να βολευτεί.

  13. AKOMMATISTOS avatar
    AKOMMATISTOS 19/10/2010 17:32:32

    TON KAΡΚΑΛΕΤΣΗ ΤΟΝ ΞΕΡΩ ΑΠΟ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΤΟΥ, ΕΤΥΧΕ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΩ ΕΝΑ ΓΙΑ ΤΟ ΕΝΙΑΙΟ ΔΟΓΜΑ, ΑΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΚΑΛΑ...ΣΠΟΥΔΑΙΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΣΤΟΣ ΣΤΑ ΕΛΛΗΝΟΤΟΥΡΚΙΚΑ...ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΝ ΑΞΙΟΠΟΙΗΣΟΥΝ ΣΤΗΝ ΝΔ ΑΝ ΕΧΟΥΝ ΜΥΑΛΟ...ΑΛΗΘΕΙΑ ΒΡΕ ΚΑΡΑΤΖΑΦΥΡΕΡ, ΘΥΜΑΣΑΙ ΠΟΥ ΕΛΕΓΕΣ ΚΑΙ ΞΑΝΑΛΕΓΕΣ ''ΜΕΓΑΛΟ ΠΑΤΡΙΩΤΗ'' ΤΟΝ ....ΧΡΙΣΤΟΦΙΑ??? ΤΙ ΕΧΕΙΣ ΝΑ ΠΕΙΣ ΤΩΡΑ; ελληνικη εισβολη στην κυπρο το 74, ΛΕΕΙ Ο ΧΡΙΣΤΟΦΙΑΣ!!! ΑΝΤΕ ΚΟΥΡΕΥΤΕΙΤΕ, ΞΕΠΟΥΛΗΜΑΤΙΕΣ...