#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
08/03/2011 11:50
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Περισσότερες φυλακές….λιγότερα σχολεία



Tαχύρρυθμο πρόγραμμα κατασκευής νέων καταστημάτων κράτησης ανακοινώνει η κυβέρνηση. Αυτό αναφέρει σε έγγραφο του, που διαβιβάστηκε στη Βουλή, ο υπουργός Δικαιοσύνης, Χάρης Καστανίδης.

Για την υλοποίηση του συγκεκριμένου προγράμματος, έχει ήδη συσταθεί στο Υπουργείο Δικαιοσύνης, Διαφάνειας και Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων, ειδική νομοπαρασκευαστική επιτροπή, για την αναμόρφωση των διατάξεων του Σωφρονιστικού Κώδικα. Επίσης ήδη, έχει σχεδιαστεί και ήδη υλοποιείται ένα "ταχύρρυθμο πρόγραμμα κατασκευής τριών νέων Καταστημάτων Κράτησης συνολικής χωρητικότητας 2.500 κρατουμένων, στη Νιγρίτα Σερρών (που άρχισε ήδη να λειτουργεί), στα Χανιά και στη Δράμα (αναμένεται να λειτουργήσουν εντός του 2011). Ταυτόχρονα, γίνονται κατασκευαστικές παρεμβάσεις σε ήδη λειτουργούντα Καταστήματα Κράτησης προς δημιουργία πρόσθετων χώρων κοιτωνισμού".

ΤΗΝ ίδια ώρα το Υπουργείο Παιδείας ανακοινώνει κλείσιμο σχολείων ανά την επικράτεια με τη δικαιολογία των…συγχωνεύσεων.

Όπως λένε δηλαδή: «όταν κλείνει ένα σχολείο, ανοίγει μια φυλακή»…

 

ΑntiΚοινοβουλευτικός

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. HOOLIGAN avatar
    HOOLIGAN 08/03/2011 12:00:27

    ΓΙΑ ΨΑΞΤΕ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΣΧΕΔΙΟ ΤΑ ΣΧΟΛΕΙΑ ΠΟΥ ΚΛΕΙΝΟΥΝ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΚΕΝΤΡΑ ΥΠΟΔΟΧΗΣ ΛΑΘΡΟΜΕΤΑΝΑΣΤΩΝ? ΤΕΤΟΙΑ ΦΗΜΗ ΕΧΕΙ ΕΞΑΠΛΩΘΕΙ ΕΔΩ ΣΤΗΝ ΑΡΤΑ.ΑΝ ΣΥΜΒΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΑΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ ΜΕ ΜΙΑΣ ΤΑ ΧΩΡΙΑ

    • Στεγόσαυρος avatar
      Στεγόσαυρος @ HOOLIGAN 08/03/2011 19:19:13

      Γιατί;
      Μ ένα σμπάρο δυό τρυγόνια. Θα μάθουν ελληνικά, θα γίνουν ευρωπαίοι και θα πάνε για τουρισμό στα λονδίνα

  2. Στέργιος avatar
    Στέργιος 08/03/2011 12:01:54

    Μόνο που με τα χάλια που έχουν τα ελληνικά σχολεία, κι αυτά σαν φυλακές είναι.
    Όχι μόνο τώρα, εδώ και 30 χρόνια.

    Βλέπεις παιδιά 16 και 17 χρονών με ύψος 1μ80 να σκύβουν σαν γέροι πάνω σε αυτά τα θρανία προδιαγραφών νηπιαγωγείου.

    Βλέπεις, ή μάλλον δεν βλέπεις, τις ανύπαρκτες βιβλιοθήκες, τα εργαστήρια -όπου υπάρχουν- με εξοπλισμό από το 1950, τις αίθουσες υπολογιστών με έναν υπολογιστή ανά πέντε μαθητές, τον φωταγωγό που παίζει τον ρόλο τής αυλής για να "προαυλίζονται" οι μαθητές, όπως οι κρατούμενοι στις φυλακές, βλέπεις τις άθλιες τουαλέτες, το κυλικείο με τις βρωμοτυρόπιττες...

    Δεν θα ξεχάσω την καθηγήτρια ιστορίας που είχα στο λύκειο, η οποία μάς δίδασκε ότι ο Στάλιν μπορεί να σκότωσε εκατομμύρια ανθρώπων, αλλά το έκανε για ένα σκοπό, ενώ ο Χίτλερ επειδή ήταν φασίστας. Ένας θαρραλέος συμμαθητής μου που τόλμησε να διαφωνήσει, είδε τον βαθμό τριμήνου του να κατρακυλάει από το 18 στο 12.

    Όταν πήρα απολυτήριο από το λύκειο ένιωσα όπως νιώθει ένας φυλακισμένος που βγαίνει από τη φυλακή.

    • Ευθύμης avatar
      Ευθύμης @ Στέργιος 08/03/2011 13:13:38

      Έτσι ακριβώς, εδώ και 35 χρόνια αυτή η δουλειά.

      • siakkas-gagauz avatar
        siakkas-gagauz @ Ευθύμης 08/03/2011 13:38:29

        Λίγη σοβαρότητα δε βλάπτει. ΕΊΝΑΙ δυνατόν να συγκρίνουμε έναν κακό εκπαιδευτικό που ενδεχομένως να υπάρχει και να διδάσκει στην τάξη και αυτο είναι πρόβλημα του συστήματος αξιολόγησης των εκπαιδευτικών απο το να κλείνουν σχολειά και να ανοίγουν φυλακές;
        Και στο τέλος τέλος καλύτερα με κακό δασκαλο στην τάξη το παιδί παρά εκτός σχολικής κοινότητας και απο έφηβος στη φυλακη.

  3. ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
    ΣΟΝ ΠΕΝ 08/03/2011 12:09:09

    Το ότι δολοφόνοι βγαίνουν από τη φυλακή σε 8-10 χρόνια ή ότι για πολλά εγκλήματα που σε ευρωπαϊκές χώρες τιμωρούνται με έκτιση ποινών στη φυλακή, εδώ επιβάλλονται μόνο χρηματικές ποινές είναι αποτέλεσμα της έλλειψης φυλακών.

  4. τσώφλι πασατέμπου avatar
    τσώφλι πασατέμπου 08/03/2011 12:19:48

    Η αντιδιαστολή δέν είναι τόσο επιτυχής. Γιατί όχι περισσότερες φυλακές ;

    Εγώ θα έλεγα : Αυστηρότερες φυλακές, αυστηρότερα σχολεία !

  5. anonymous avatar
    anonymous 08/03/2011 12:31:45

    αν οι αλλοδαποι καταδικασθεντες απελαυνονταν στις χωρες τους αμεσως μετα την καταδικη οι φυλακες θα αδειαζαν απο τους μισους κρατουμενους

  6. ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
    ΝΙΚΟΛΑΣ 08/03/2011 12:36:39

    Δια Βίου σωφρονισμός αγαπητοί συμπολίτες. Θα είναι η νέα εκπαιδευτική στρατηγική..

  7. Γιώργος Μεσσηνία avatar
    Γιώργος Μεσσηνία 08/03/2011 12:42:24

    Αυτό και αν είναι κατάντια...
    Ο Διον. Σολωμός, έλεγε: -"όπου ανοίγει ένα σχολείο, κλείνουν 10 φυλακές".
    Φαίνεται, ο ημιμαθής δεν είχε ρωτήσει τους φωστήρες του σάπιου μεταπολιτευτικού συστήματος!
    Παρατεταμένη αλητεία και χυδαιότητα...

  8. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 08/03/2011 12:44:35

    Εν Πλω...

    ΠΠ

  9. BABIS & BABIS avatar
    BABIS & BABIS 08/03/2011 13:02:21

    Η ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΑΛΗΤΕΙΑ ΣΕ ΟΛΟ ΤΗΣ ΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ. Oι χώρα είνα ενα ξέφραγο αμπέλι. Όλοι οι εγκληματίες απο χώρες της πρώην Σοβιετικής Ένωσης βρίσκονται στην Ελλάδα με Ελληνοποιημένα ονόματα. Χωρίς δουλειά τι άλλο θα κάνουν? Ληστείες, εκβιασμούς, πορνεία, εμπόριο ναρκωτικών , κλοπές αυτοκινήτων , και ιδιοκτητών απο περίπτερα μέχρι μπαρ. Δεν το ξέρει η πολιτική αλητεία ΠΡΑΣΙΝΗ & ΜΠΛΕ. Φυσικά και το ξέρει. Τι κάνει τίποτα απολύτως. Γιατί? Επειδή τους ανεχόμαστε. Εάν τους είχαμε στείλει στο διάβολο , θα είχαν ενδιαφερθεί. Το ίδιο ισχύει και με τους Αλβανούς. Πόσοι βρίσκονται στην χώρα μας χωρίς εργασία. Να πάνε πίσω στην Αλβανία ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΩΡΑ. Το ίδιο θα πώ και για τιυς Αφρικανούς το ίδιο και για τους Ασιάτες. Το να τους δώσεις πολιτικό άσυλο δεν λύνεις απολύτως κανένα πρόβλημα. Το μετακινείς στο μέλλων.

    • Ευθύμης avatar
      Ευθύμης @ BABIS & BABIS 08/03/2011 13:22:36

      Ακριβώς, λες και άπαξ και πάρει άσυλο θα γίνει άγγελος και δεν θα παρανομήσει ξανά.
      Το παρουσιάζουν μερικοί υποστηρικτές τους οτι τάχα μου παρανομούν γιατί δεν έχουν νομιμοποιηθεί και μας εκδικούνται.

      Και με άσυλο και χωρίς, αυτός που δεν μασάει να σε σκοτώσει για 10 ευρώ θα το κάνει όσες φορές μπορέσει.

      Άλλά εδώ ζούμε στην χώρα της λήθης...

  10. Ευθύμης avatar
    Ευθύμης 08/03/2011 13:10:47

    ε πώς αλλιώς περιμένεις να πριμοδωτήσει την "τσαμουριά" ο φιλέλλην GAP;

  11. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 08/03/2011 13:41:38

    καταστήματα κράτησης; χαχαχα! η πολιτική ορθότητα δε γνωρίζει όρια.

  12. Αστραπόγιαννος avatar
    Αστραπόγιαννος 08/03/2011 13:48:02

    Τώρα πως μπορούν κάποιοι να συγκρίνουν τα υπαρκτά χάλια του εκπαιδευτικού συστήματος με την ανέγερση νέων φυλακών, οι οποίες όντως χρειάζονται με δεδομένη την επέλαση των λαθροεγκληματιών, είναι απορίας άξιο. Το σύνδρομο ΣΥΡΙΖΑ ξαναχτυπά. Βάλτε τον Αλκέτ Ριζάι σε λύκειο. Τέρμα οι...εξοντωτικές ποινές τον 12 ετών για ανθρωποκτονία.

  13. Μαύρος Ιάκωβος avatar
    Μαύρος Ιάκωβος 08/03/2011 14:05:54

    2 σημερινές ειδήσεις,απο αυτές που έχουν συνηθίσει να βλέπουμε κάθε μέρα:1)Συνελήφθησαν Αλβανοί κακοποιοί στα Γιάννενα που με την απειλή κατσαβιδιού λήστευαν περαστικούς στο κέντρο της πόλης 2)Συνελήφθη στη Ρόδο Αλβανός που πουλούσε προστασία σε μαγαζιά της πόλης μαζί με άλλους 5 ομοεθνείς του,ξυλοκόπησαν ιδιοκτήτη μαγαζιού κ τον γιό του επειδή αρνήθηκαν να πληρώσουν τα χρήματα για να μην σπάσουν το μαγαζί τους,ενώ απαιτούσαν να πίνουν τα αλβανά και δωρεάν ποτά........Τι συνδέει τις 2 περιπτώσεις;Πέρα απο το προφανές οτι είναι Αλβανοί,είχαν πρόσφατα αποφυλακισθεί με περιοριστικούς όρους,στη περίπτωση της Ρόδου ο κακοποιός ήταν μέσα για εμπορία ναρκωτικών........Γειά σου υπουργέ μου,χτίσε και άλλες φυλακές και δώσε άδειες σε μπουμπούκια να μας σκοτώνουν

    • V-BLOOD avatar
      V-BLOOD @ Μαύρος Ιάκωβος 08/03/2011 16:49:39

      ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΠΡΟΣ "ΜΑΥΡΟΣ ΙΑΚΩΒΟΣ":ΚΑΛΑ ΜΗΝ ΤΡΕΛΑΘΟΥΜΕ ΚΙΟΛΑΣ.!ΣΤΗΝ ..... ΑΡΧΕΣ ΤΟΥ 90 Ο ΤΟΤΕ .....ΤΗΣ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ ΗΤΑΝ ΜΠΛΕΓΜΕΝΟΣ ΜΕ ''ΠΡΟΩΘΗΣΗ " ΓΥΝΑΙΚΩΝ (ΑΛΛΟΔΑΠΩΝ).ΣΥΝΑΜΑ Ο .....ΤΗΣ ΤΟΤΕ ΔΙΩΞΗΣ ΝΑΡΚΩΤΙΚΩΝ ΠΙΑΣΤΗΚΕ ΜΕ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΚΟΚΑΣ.ΑΠΛΑ ΣΕ ΔΙΑΘΕΣΙΜΟΤΗΤΑ ΓΙΑ ΛΙΓΟ Η ΠΟΙΝΗ.ΠΡΙΝ 7 ΧΡΟΝΙΑ 2 ΑΔΕΡΦΙΑ ΜΠΑΤΣΟΙ ΣΤΗΝ ΣΑΛΟΝΙΚΗ ΚΛΕΒΑΝ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΤΟΞΙΚΟΜΑΝΕΙΣ ΟΝΤΑΣ ΚΑΙ ΟΙ ΙΔΙΟΙ.ΤΑ ΚΛΕΜΕΝΑ ΤΩΝ ΤΑΜΕΙΩΝ ΞΕΡΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΠΩΣ ΤΑ ΦΑΓΑΝ ΕΛΛΗΝΕΣ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΟΣΟΙ ΣΤΙΣ ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΜΟΥ ΜΕ ΕΚΜΕΤΑΛΕΥΤΗΚΑΝ (ΕΝΣΗΜΑ,ΥΠΕΡΩΡΙΕΣ ΚΛΠ) ΕΠΙΣΗΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΗΤΑΝ.ΚΑΙ ΓΩ ΔΕΝ ΚΑΤΑΓΟΜΑΙ ΑΠΟ ΑΛΛΟΥ ΜΑ ΝΤΡΕΠΟΜΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΝΤΙΑ ΜΙΑΣ ΚΟΙΝΩΝΙΑΣ ΠΡΟΔΟΜΕΝΗΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΕΚΛΕΓΜΕΝΟΥΣ ΑΡΧΗΓΟΥΣ ΤΗΣ ΜΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΗΘΙΚΗ ΚΑΤΑΠΤΩΣΗ ΤΗΣ ΠΟΥ ΣΤΡΕΦΕΙ ΤΟ ΑΝΗΛΕΕΣ ΜΙΣΟΣ ΤΗΣ ΣΕ ΟΠΟΙΟΝ ΕΥΚΟΛΟ ΣΤΟΧΟ ΒΡΕΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΤΗΣ ,ΕΙΤΕ ΕΙΝΑΙ Η ΜΟΛΟΤΩΦ ΠΟΥ ΕΚΑΨΕ ΖΩΝΤΑΝΟΥΣ 3 ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΠΕΡΣΙ,ΕΙΤΕ ΕΙΝΑΙ Ο ΜΕΤΑΝΑΣΤΗΣ ΠΟΥ ΠΑΕΙ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΑΠΟ ΑΚΡΟΔΕΞΙΟΥΣ ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΝΑΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΗΣ.ΚΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΕΞΩ ΑΠΟ ΕΛΛΑΔΑ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΩΣ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΜΙΣΟΥΣ ΠΟΥ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΔΩ.ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΛΕΩ ΚΑΙ ΛΙΓΟΥΣ......

      • what avatar
        what @ V-BLOOD 08/03/2011 17:09:09

        και το μυαλό σου είναι θολό και το δικό της πιο λειψό. Σας εθολώσαν τα λεφτά, γεια σου Φανφάρα φαφλατά. Κοκορίκο!... Κοκορίκο!

  14. Σταύρος avatar
    Σταύρος 08/03/2011 21:32:59

    Φάκτορα, πως σου ξέφυγε η "διαφήμηση" στο κέντρο της φωτογραφίας;
    Μου φαίνεται ότι αλλαξοπίστησες!
    Ο Μικρός Οδυσσέας το ξέρει;

    • factorx avatar
      factorx @ Σταύρος 08/03/2011 21:44:38

      Έλεος, δεν το ξανακάνω, δεν φορουσα τα γυαλιά μου

      • sinemetu avatar
        sinemetu @ factorx 09/03/2011 08:45:40

        Μήπως έχεις ακούσει για κάτι κασέτες ,για κάποια λαδώματα,για κάποιες αλητείες,για κάποια οχήματα της Ντόρας.
        Οπου και να στρέψεις το βλέμα σου το μεγαλείο του "διαφημιζόμενου" θα σε πληφγώνει

  15. Αφροδίτη avatar
    Αφροδίτη 08/03/2011 22:25:11

    Τώρα ισορρόπησαν τα πράγματα! Η υπουργός της «απαιδευσίας» κλείνει σχολεία, ως μη βιώσιμα και ο υπουργός της ακριβοθώρητης δικαιοσύνης, κτίζει φυλακές!
    Τα «ευεργετήματα» του ΔΝΤ σε πλήρη εξέλιξη!
    Ελπίζω πως δεν θα κάνουν τα άδεια σχολεία, που τα συγχώνευσαν «ορθολογικά», κέντρα υποδοχής μεταναστών ως αποκεντρωμένες «Υπατίες»!

  16. Skarpas Yorgos avatar
    Skarpas Yorgos 09/03/2011 17:33:34

    Τις φυλακές τις κτίζουν για τους εαυτούς τους. Γιατί δεν μπορεί κάποια στιγμή θα σπάσει ο διάβολος το ποδάρι του και θα τους χώσουν μέσα και τους 300 ή μάλλον τους 299.