#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
15/09/2010 12:15
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Περισσότερα μέτρα ασφαλείας για τον λαοπρόβλητο Πρωθυπουργό






Εντατικοποιούνται, σύμφωνα με πληροφορίες, τα μέτρα ασφαλείας για την προστασία του Πρωθυπουργού, αλλά και του Μεγάρου Μαξίμου, μετά το επεισόδιο με την... εκτόξευση υποδήματος στη Διεθνή Εκθεση Θεσσαλονίκης.

Η φρουρά του Πρωθυπουργού μπορεί να μειώθηκε σε αριθμό, έπειτα από σχετική εντολή του κ. Γ.Παπανδρέου , αλλά οι αστυνομικοί που έχουν αναλάβει την προστασία του Πρωθυπουργού εμφανίζονται σήμερα να είναι καλύτερα εκπαιδευμένοι: «Ουδείς πάει με μέσον εκεί, πρέπει να διαθέτει ειδικά προσόντα και την κατάλληλη εκπαίδευση» τονίζουν πηγές από το πρωθυπουργικό γραφείο.

Ο επικεφαλής της ασφάλειας του Πρωθυπουργού έχει θέσει σε επιφυλακή όλο το προσωπικό της φρουράς και το τελευταίο διάστημα τις γυναίκες αστυνομικούς. Η «δουλειά» της φρουράς όντως είναι δυσκολότερη, τη στιγμή που χρησιμοποιούνται λιγότερα μέσα και λιγότεροι άνδρες και επιπλέον από το γεγονός ότι ο Πρωθυπουργός μετακινείται με μη θωρακισμένο αυτοκίνητο, ένα υβριδικό 1.600 κ.εκ.

Οι γυναίκες φρουροί (που, όπως βεβαιώνεται, πραγματοποίησαν την ίδια σκληρή εκπαίδευση που πραγματοποίησαν και οι άνδρες συνάδελφοί τους) είναι ειδικευμένες στην προστασία υψηλών προσώπων, που βρίσκονται μέσα στο Μέγαρο Μαξίμου.

Κινούνται συνεχώς αθόρυβα και για ευνόητους λόγους ασφαλείας ούτε τα ονόματά τους δίνονται ούτε φωτογραφίζονται. Ουδείς, βλέποντάς τες, αναγνωρίζει ότι είναι αστυνομικοί, με τόσο σκληρή μάλιστα εκπαίδευση, αφού όλες είναι νέα κορίτσια (ορισμένες πανύψηλες), ντυμένες με πολιτικά (συνήθως με ταγέρ), ευγενέστατες, που υποδέχονται όλους τους επισκέπτες του Μεγάρου Μαξίμου και τους οδηγούν προσωπικά στα γραφεία που θέλουν να επισκεφθούν. Οι ίδιες αναλαμβάνουν να οδηγήσουν τους επισκέπτες και στην έξοδο.

Οι γυναίκες αστυνομικοί του Μαξίμου δεν περιορίζονται όμως μόνο σε υπηρεσία στο πρωθυπουργικό μέγαρο, αλλά και έξω από αυτό, μετέχοντας, ισότιμα με τους άνδρες συναδέλφους τους, στην προσωπική φρουρά του Πρωθυπουργού. Οι πληροφορίες αναφέρουν ότι ανάμεσα στις αποστολές που αναλαμβάνουν είναι να αναμειγνύονται στο πλήθος και να παρατηρούν τη συμπεριφορά ορισμένων υπόπτων στην πιθανή ρίψη διαφόρων αντικειμένων.

Διαβάστε περισσότερα: http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&ct=32&artId=354401&dt=15/09/2010#ixzz0zaQfda1n

(στην φωτογραφία ο κ. Παπανδρέου εν μέσω τριών σωματοφυλάκων του)

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Tassos Karras avatar
    Tassos Karras 15/09/2010 12:19:57

    Αντε και η επομενη κινηση να ειναι με μολοτοφ

  2. Misha avatar
    Misha 15/09/2010 12:23:07

    Επιτέλους, μάθαμε γιατι ήρθε ο Νετανιάχου στην Αθήνα.
    Υποθέτω πως το Μαξίμου και καρφίτσα να πέσει ακούγεται σαν ντουντούκα στο Τελ Αβίβ...Ε, ρε έρμη πατρίδα..

  3. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 15/09/2010 12:24:20

    Αντί μολότωφ κλπ. Ελληνική Σημαία με μαύρη κορδέλα πένθους, τυπωμένη και σε μπλουζάκι.

    • Misha avatar
      Misha @ αλλενάκι 15/09/2010 13:08:58

      H μολότωφ είναι ένα εξαιρετικό όπλο που εξουδετέρωσε εκατονταδες ναζιστικά οχήματα στο Β ΠΠ.Όταν σε πολεμάνε (και) με απαγορευμένα χημικά και οικονομικά όπλα , τότε δικαιολογείσαι να τους βάλεις φωτιά στα μπατζάκια.
      Εκτός αν μας προκύψει κάποιος νέος Γκάντι , και διώξει τους νεοαποικιοκράτες με την αχίμσα και την ασιτία σου, κάτι που θα με βρεί περισσότερο σύμφωνο.

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ Misha 15/09/2010 13:27:56

        Θα είναι πολύ πιο ενοχλητικό για το καθεστώς αν άρχιζαν να κυκλοφορούν ολοένα και περισσότεροι άνθρωποι με μπλούζα με την ελληνική σημαία και ένα ΟΧΙ ΣΤΟ ΚΑΤΟΧΙΚΟ ΜΝΗΜΟΝΙΟ ως ένδειξη αποδοκιμασίας.

      • Misha avatar
        Misha @ Misha 15/09/2010 13:59:38

        Αλλενάκι, εδω και μήνες αναρωτιέμαι γιατί ΚΑΝΕΝΑΣ «αντιμνημονιακός» φορεας , από τα κόμματα της αριστεράς που ωρυονται μέχρι εμάς τους ανένταχτους σε κομματικά σχήματα πολίτες, δεν έχει οργανώσει ΣΥΛΛΟΓΗ ΥΠΓΡΑΦΩΝ ενάντια στο μνημόνιο!
        Ενα περιπτερακι σε κεντρικές πλατειες πολεων θα αρκούσε για να συγκεντρωθούν εκατομμύρια ΟΧΙ σε μερικές μέρες.
        Είναι ΑΞΙΟ ΑΠΟΡΙΑΣ το ότι κανείς δεν προχωρά σε αυτή την απλή και πολύ αποδοτική πρωτοβουλία.

      • (A)θανάσης avatar
        (A)θανάσης @ Misha 15/09/2010 14:03:45

        Ισχύει και το ανάποδο Misha... Γιατί όλα τα τιραμολοειδή που επιμένουν ότι τουλάχιστον 50% των πολιτών στηρίζουν το μνημόνιο δεν στήνουν περιπτεράκια συλλογής υπογραφών ΥΠΕΡ του μνημονίου?

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ Misha 15/09/2010 14:05:53

        Δεν θα αργήσουν να ξεφυτρώσουν τα πρώτα Κέντρα Συγκροτημένης Ενημέρωσης Πολιτών κατά του Μνημονίου και της Τρόικας.
        Έξω από κόμματα, μέσα σε κόμματα λίγο ενδιαφέρει.

  4. sting avatar
    sting 15/09/2010 12:33:25

    sniper απο μακρια..

  5. παπαδοπαιδι avatar
    παπαδοπαιδι 15/09/2010 12:35:44

    φαρμάκι οι οννεδίτες ..πως θα δολοφονήσουν τώρα τον ελληνα πρωθυπουργό?

    • (A)θανάσης avatar
      (A)θανάσης @ παπαδοπαιδι 15/09/2010 12:46:11

      Τον ελληνα, καλά το είπες. Γιατί Έλληνας φυσικά δεν είναι.

      Ε, παπαροπαίδι?

      • παπαδοπαιδι avatar
        παπαδοπαιδι @ (A)θανάσης 15/09/2010 13:27:13

        karaman-anlis

      • (A)θανάσης avatar
        (A)θανάσης @ (A)θανάσης 15/09/2010 13:51:25

        Μελιτζάνες καπαμά.

    • Μετανάστης στη χώρα μου avatar
      Μετανάστης στη χώρα μου @ παπαδοπαιδι 15/09/2010 13:57:29

      πριν δολοφονηθεί οποιοσδήποτε, αν δεν πεθάνουμε απ΄την πείνα λόγω κενού - GAP- στομάχου, θα πεθάνουμε απ' τα γέλια που μας προκαλεί ο απαστράπτων Φωστήρ (συνώνυμος της ποδοσφαιρικής ομάδας των Σφαγείων -τυχαίο; ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ!)

  6. μικρός οδυσσέας avatar
    μικρός οδυσσέας 15/09/2010 12:36:44

    Οι υπεύθυνοι ασφαλείας ΝΤΌΠΙΣΑΝ κενό, ο πρωθυπουργός θα μειώσει στις απολύτως απαραίτητες τις επαφές με τον απλό κόσμο, χάνοντας και αυτή τη μικρή επαφή με την πραγματικότητα των "κανονικών" ανθρώπων.
    Στο σημείο ενδυναμώνει τη θέση του το "περιβάλλον", το οποίο μεταφέρει (κατά το δοκούν) τα τεκταινόμενα από τον πραγματικό κόσμο.
    Κάπου το έχω ξαναδεί αύτό το έργο

    • μικρός οδυσσέας avatar
      μικρός οδυσσέας @ μικρός οδυσσέας 15/09/2010 12:37:30

      εντόπισαν...

  7. tsilivithras avatar
    tsilivithras 15/09/2010 12:40:59

    Αν φοβούνται τόσο πολύ τότε του δίνουν too much space.
    Και σε αυτή και σε άλλη φώτο που είχα δει ήταν πολύ εκτεθειμένος μετωπικά.
    Πάντως χαρά στο κουράγιο των παιδιών που κάνουν αυτή τη ψυχοφθόρα δουλειά.

  8. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 15/09/2010 12:45:12

    Είναι τέτοιος ο βαθύτατος ΦΟΒΟΣ τους, που κάνουν ρεπορτάζ στην Πράβδα, εεε, στο Βήμα εννοούσα για να δείξουν πόσο πολλά μέτρα έχουν και πόσο πρέπει να τρέμουν οι καινούργιοι επίδοξοι παπουτσορίχτες.

    Ψάρωμα είναι του τύπου "κοιτάτε ρε, μην τολμήσετε να μας κουνηθείτε"...

    Αυτή η πρωτοφανής αστυνομοκρατία φανερώνει και τη βαθύτερη στάση τους απέναντι σε αυτό το λαό.

    Είναι στάση ΕΝΟΧΟΥ για τον τρόπο που κατευθύνουν τις τύχες αυτής της χώρας. Κατά βάθος ξέρουν πάρα πολύ καλά τι κάνουν.

    Αν τυχόν και είχαμε οποιαδήποτε αμφιβολία για το αν κινούνται έτσι από ανοησία ή από σχέδιο, τώρα πια δεν έχουμε καμία.

  9. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 15/09/2010 12:50:13

    Αγαπητοί, δεν βλέπω να υπάρχει αίσθηση του πραγματικού και αυτοσυνείδηση: Από που ερχόμαστε, που βρισκόμαστε, τι διακυβεύεται, σε τι μορούμε να ελπίζουμε. Η σκληρή οπαδική λογική είναι αδιέξοδη, έχει αποδειχθεί πολλές φορές.
    Ορθολογική συζήτηση, σύγκρουση επιχειρημάτων, διαγωνισμός προτάσεων, εφαρμόσιμες λύσεις: Αυτά είναι τα ζητούμενα.
    Η πολλή αδρεναλίνη (αυτο)δηλητηριάζει.

    • neotera avatar
      neotera @ Ο Θείος 15/09/2010 16:44:40

      Μάλλον ξέρεις πονηρέ τι χρειάζεται, πόσο απλό είναι και το πας απ' εξω απ΄έξω...

  10. zackii avatar
    zackii 15/09/2010 12:51:38

    Ο παπουτσορίχτης γλύτωσε πάλι το ΓΑΠ από τις πορείες αφού όλοι ασχολούντο με τη λαλακία του?...η κάνω λάθος?

    • undercover gpr avatar
      undercover gpr @ zackii 15/09/2010 12:57:01

      Καθόλου λάθος δεν κάνεις , δυστυχώς η ουσία σε αυτή τη χώρα έχει μεταναστεύσει εδώ και δεκαετίες.

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ zackii 15/09/2010 12:57:35

      Έτσι γίνεται πάντα, με τον κάθε "ΓΑΠ" και τον κάθε "αντι-ΓΑΠ":
      Είθισται από αρχαιοτάτων χρόνων, τα ξαναμμένα κεφάλια να βοηθούν άθελά τους τον αντίπαλο.
      Αυτό, στη φύση των πραγμάτων είναι.

      • ΗΛΕΚΤΡΑ avatar
        ΗΛΕΚΤΡΑ @ Ο Θείος 15/09/2010 13:05:27

        ..."άθελά τους";;;;;;;

      • Misha avatar
        Misha @ Ο Θείος 15/09/2010 13:11:48

        Θείο, τα «ξαναμμένα κεφάλια» σε ενοχλούν;
        Τα προσκυνημένα δε τα βλέπεις;
        Ρώτα και την Μαρί με το παντεσπάνι για το ποιον εξυπηρετούν (ενίοτε , όχι πάντα) τα «ξαναμμένα κεφάλια»....

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ Ο Θείος 15/09/2010 13:18:22

        Misha, τα ξαναμμένα κεφάλια έχουν ανάψει από το πολύ προσκύνημα: Έχουν τα δικά τους είδωλα αυτοί.
        Πάνω-κάτω επικύψεις, στο τέλος ανάβεις.

      • Misha avatar
        Misha @ Ο Θείος 15/09/2010 13:21:44

        Τα είδωλα μπορεί και να είναι χρήσιμα όταν είναι στην απέξω, όταν δεν παίζουν στη μονόπολυ της καθεστωτικής «πολιτικής ορθότητας».Ως πηγή αντίστασης.

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ Ο Θείος 15/09/2010 13:41:22

        Φίλε μου Misha, δεν ωφελεί να γίνεται κανείς εθνικός νεοπαγανιστής.
        Η Μαρί με το παντεσπάνι τό 'χασε το κεφάλι της από την λαιμητόμο του Μαξιμιλιανού, άλλά η ίδια λαιμητόμος πήρε σε λίγο και του Μαξιμιλιανού το "σοφό" αναμμένο κεφάλι.
        Η Ιστορία διδάσκει. Μιά χαρά καθηγήτρια. Αλλά εμείς είμαστε σκράπες μαθητές.

      • Misha avatar
        Misha @ Ο Θείος 15/09/2010 13:55:16

        Θείο, μεταξύ της Μαρί-Αντουανέτ και του Μαξιμιλιάν Ροβεσπιέρ, υπάρχει κι ένας Θοδωράκης με το «τσεκούρι και φωτιά στους προσκυνημένους» όταν ο Μπραϊμης ροβόλησε στο ελλαδίτικο φάσκελο.
        Η ιστορία μάς διδάσκει, πράγματι...Οι νενέκοι κι οι κιοτήδες συνήθως την περναγαν φίνα...αλλά όχι πάντα.

  11. man8os avatar
    man8os 15/09/2010 13:19:13

    Καθολου δεν τον βοηθουν.
    Ερχονται οι πορειες.
    Και θα ειναι πολλες. Αλλα μονες οι πορειες δεν ριχνουν την κυβερνηση. Ας ελπισουμε οι εκλογες να ειναι διπλες...

  12. Aggelos avatar
    Aggelos 15/09/2010 13:35:44

    οι γυναικες με τα ταγιερ συμμετεχουν και εκπαιδευονται τελειως ισοτιμα με τους ανδρες..

    ναι καλα..τους πιστεψαμε..

    πότε θα κοψουν την καραμελα?

  13. Σολιαληστής avatar
    Σολιαληστής 15/09/2010 13:36:14

    Ο παπουτσομένος ΓΑΠΟΣ ας ετοιμάσει κανένα ελικόπτερο καλού κακού. Αλλά για αυτό λείπει στο εξωτερικό σου ποιος πολλές οι πιθανότητες να την σκαπουλάρω αν γίνει τίποτα...

    Αλήθεια το παιντί λέει θα είναι μέχρι τις 25 Σεπτεμβρίου στο εξωτερικό εκεί μπορεί να κάνει με την ησυχία του κανό και ποδήλατο.

  14. loretta avatar
    loretta 15/09/2010 13:42:10

    ....his name is bond gap bond!!!

  15. Minnie avatar
    Minnie 15/09/2010 13:48:42

    If I may...
    his name is Bend, GAP Bend.

    As in... "Bend, everybody!...and enjoy the GAP".

    • loretta avatar
      loretta @ Minnie 15/09/2010 13:57:57

      minnie...

      by all means my friend...

      needless to say by far the best comment!!!!

      • Minnie avatar
        Minnie @ loretta 15/09/2010 14:03:11

        *blushes charmingly*

  16. vonchristoforakos avatar
    vonchristoforakos 15/09/2010 13:52:39

    Τέσσερις σωματοφύλακες είναι Φακτορα (ένας δεξιά ψηλά επάνω, που φαίνεται μόνο το κεφάλι του).

    Με την ευκαιρία, ισχύει ότι ένας εκ των υπευθύνων της ασφάλειάς του, είναι αξιωματικός που η ΝουΔουλα είχε τοποθετήσει σε πρωτοκλασάτη θέση στο Α. τμήμα Ακροπόλεως; Ενα τμήμα που μόνον ... αμαρτωλό δεν ήταν! Ιδιαίτερα αυτό της Ασφαλείας!

  17. Θραξ Αναρμόδιος avatar
    Θραξ Αναρμόδιος 15/09/2010 14:46:30

    Είναι και ωραίες αυτές οι σωματοφυλακίνες; (και πως μ' αρέσουν τα ταγιέρ!)

    Α ρε Strange Attractor, λάθος δρόμο πήραμε στη ζωή. Πρωθυπουργοί έπρεπε να γίνουμε. Να μας προστατεύει μια διοιμιρία δίμετρες με ταγιέρ.

    Θραξ Αναρμόδιος

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Θραξ Αναρμόδιος 15/09/2010 14:47:55

      Αυτές ποιος θα τις προστάτευε από εμάς;

      • Misha avatar
        Misha @ Strange Attractor 15/09/2010 15:41:21

        S.A.

        Xαλάρωσε , γιατί έτσι και σε (μας) περιλάβει καμμιά Τζίπνι Λίβνι βρισκεσαι περδικλωμένος σε θέση yoganidrasana πριν προλάβεις να πεις κιχ... :)

      • ο νοών...νοείτω avatar
        ο νοών...νοείτω @ Strange Attractor 15/09/2010 15:48:32

        Γνωρίζουμε όλοι πολύ καλά, τι στερείται η Λίβνι και έχει πάρει αυτόν τον δρόμο.
        Και για να μην πάει ο νους σας στο κακό...έχετε δίκαιο.

      • Θραξ Αναρμόδιος avatar
        Θραξ Αναρμόδιος @ Strange Attractor 15/09/2010 15:53:56

        @Misha

        yoganidrasana; Καλό ή επικίνδυνο αυτό;

        Για τον S.A. ρωτάω που ναι και μεγάλος άνθρωπος.

        Θραξ Αναρμόδιος

      • Θραξ Αναρμόδιος avatar
        Θραξ Αναρμόδιος @ Strange Attractor 15/09/2010 15:55:19

        @ο νοών...νοείτω

        Σε κόβω για υπέρ της σύσφιξης ελληνο-ισραηλινών σχέσεων (λολ).

        Κακά τα ψέμματα, ωραία η κ. Λίβνι. Ετσι;

        Θραξ Αναρμόδιος

      • ο νοών...νοείτω avatar
        ο νοών...νοείτω @ Strange Attractor 15/09/2010 16:12:43

        @ Θραξ
        Άσε τις συσφίξεις...ακόμα κάνει ζέστη!
        :)

    • Misha avatar
      Misha @ Θραξ Αναρμόδιος 15/09/2010 15:57:26

      Φίλε Θράκα

      Δυστυχώς σου έχω άσχημα νέα. Πρόλαβε και τον τσάκωσε τον φίλο μας, η ρουφιάνα η Τζίπνι:
      h--p://luthar.com/images/hs_magazine/hs_v4/articles/Copy%20of%20Lakshyan-Yoganidrasana.jpg

  18. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 15/09/2010 16:02:05

    ρε παιδια υπαρχουν ανθρωποι που βγαζουν φωτογραφια τον ΓΑΠ με το κινητο????

    ΕΕΕΕΕΛΛΛΛΛΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΣΣ!!!

    Θελω να τους γνωρισω.

    ΠΠ

    • Misha avatar
      Misha @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 15/09/2010 16:03:44

      Υπάρχουν πολλές παραφιλίες, γνωστές και άγνωστες.

      • Orestios avatar
        Orestios @ Misha 15/09/2010 16:14:18

        +1000

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Misha 15/09/2010 16:17:45

        Πισω του χαιρετανε και οι ασχετοι !!! χαχαχαχαααααααααα
        ΓΙΑΤΙ ??
        ΠΑΡΑΦΙΛΙΑ !!! γουσταρω νεα ηθη ! ααα ρε ΓΑΠ τι ατομο εισαι..

        ΠΠ

  19. Thabishop avatar
    Thabishop 15/09/2010 18:17:25

    .577 T-rex και πες κ στους 4 να έρθουν να με βρούν.

    Το θέμα δεν είναι μόνο ο ΓΑΠ ..πρέπει να πέσουν πολλά κεφάλια για να καθαρίσουμε, από υπαλλήλους πολεοδομίας μέχρι αρχιτσιφλικάδες...

    Φτάνει αυτή η σαπίλα...

  20. Enzo avatar
    Enzo 15/09/2010 18:43:03

    ο κανταφι και ο γιωργακης με γυναικες σωματοφυλακη!
    γεια σου ρε αρχοντα τζεφρυ!