#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
20/07/2010 22:12
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Περιοριστικοί όροι στον Γιάννη Αγγέλου!!!



Ελεύθερος με τους περιοριστικούς όρους της απαγόρευσης εξόδου από τη χώρα και της χρηματικής εγγύησης ύψους 400.000 ευρώ αφέθηκε μετά την απολογία του στην εφέτη ειδική ανακρίτρια Ειρήνη Καλού ο κατηγορούμενος στην υπόθεση της Μονής Βατοπεδίου, διευθυντής του Γραφείου του πρώην πρωθυπουργού Κώστα Καραμανλή, Γιάννης Αγγέλου.

Όπως μεταδίδει το ΑΠΕ-ΜΠΕ, ο κ. Αγγέλου είναι ο μοναδικός από τους κατηγορούμενους στην υπόθεση στον οποίο επιβλήθηκε τόσο υψηλή χρηματική εγγύηση. Μέχρι στιγμής σε άλλους κατηγορούμενους για την ίδια υπόθεση ανακρίτρια και εισαγγελέας έχουν επιβάλει χρηματικές εγγυήσεις από 30.000 και 100.000 ευρώ.

Ο κ. Αγγέλου απολογήθηκε επί περίπου 11 ώρες για την κατηγορία της ηθικής αυτουργίας σε απιστία σχετικά με τις ανταλλαγές της Μονής Βατοπεδίου με το δημόσιο.

Εξερχόμενος του ανακριτικού γραφείου αρνήθηκε να κάνει οποιαδήποτε δήλωση στους δημοσιογράφους.

Καταθέτοντας στην εξεταστική επιτροπή της Βουλής έχει αρνηθεί οποιαδήποτε εμπλοκή του στην υπόθεση.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. lamοgios avatar
    lamοgios 20/07/2010 22:18:51


    Άλλο ένα μπουμπούκι της πράσινης δικαιοσύνης που, ως γνωστόν είναι τυφλή και αμερόληπτη . . .
    Α ρε Παπανδρέου, α ρε Καστανίδη, α ρε Χρυσοχοίδη, δεν μπορείτε κάν να διανοηθείτε το κοινωνικό τσουνάμι που έρχεται κατα πάνω σας.
    Ούτε κάν αλοιφή για τους κάλους.

  2. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 20/07/2010 22:27:00

    Μοναδική είδηση για τα ελληνικά δεδομένα. Ήδη γκρεμίστηκαν 6 φούρνοι...
    Ερώτηση αφελούς: Που βρήκε τα 400.000 Ε της εγγύησης;

    • socrates avatar
      socrates @ Strange Attractor 20/07/2010 22:30:21

      Ωραίο σχόλιο strange. Καπελλάκι φοράς στην παραλία;

    • Άλκης Πατσαβούρας avatar
      Άλκης Πατσαβούρας @ Strange Attractor 20/07/2010 23:37:20

      ...μα τι είναι 400.000 euro την σήμερον ημερα ?ας μην είμεθα εμπαθείς,ας κάνουμε έναν έλεγχο εις την ιδιοσυγκρασία μας με αυτόν τον τρόπο δικαιολογούμε την έξωθεν μη καλήν μαρτυρια βλέπε Γερμανούς "με εβραίους",Δ.Ν.Τ. και της παναγιας τα ματια...δεν επαίρομαι ότι εγώ την έλεγχω όμως ας μην πλειοδοτούμε σε μη βάσιμα συμπεράσματα διά τον αδελφό μας κυρ γιάννη Αγγέλου της μαρίας και του Αναστασίου του γένους κανε μια αρπαχτή και εσύ μπορείς ...

    • ΑΡΚΑΣ avatar
      ΑΡΚΑΣ @ Strange Attractor 21/07/2010 12:19:23

      Παρε και ένα μπουκαλάκι νερό.... όχι πολύ κρύο....

  3. petros avatar
    petros 20/07/2010 22:35:00

    εκανε και δευτερη δουλεια τ απογευματα .κρατουσε τα βιβλια της μονης!

  4. tzager avatar
    tzager 20/07/2010 22:57:52

    Γιατί τρία θαυμαστικά στον τίτλο..;

    Ποιός είναι ο κύριος; Διαφορετικός από οποιονδήποτε άλλο Έλληνα πολίτη, που παρεμπιπτόντως με τις κατηγορίες που αντιμετωπίζει ο εν λόγω κύριος μάλλον αυτή τη στιγμή θα είχε ήδη προφυλακιστεί με τη σύμφωνη γνώμη ανακριτή και εισαγγελέα..;

    • Μάρκος avatar
      Μάρκος @ tzager 23/07/2010 15:11:55

      Τι κατηγορίες αντιμετωπίζει βρε ξερόλα; Που βασίζονται οι κατηγορίες, ξέρεις; Σε μια και μόνη κατηγορία της κατηγορούμενης κας Μαντέλη. Και προφανώς αντιμετωπίζεται διαφορετικά, αφού την ίδια ώρα ο Τσουκάτος κι ο Μαντέλης είναι ελεύθερη, κι ο Καραβέλας ενώ κάνει πάρτι στην Πάρο, τον ψάχνουν ακόμη...

  5. Olympia avatar
    Olympia 20/07/2010 23:03:27

    Ναι, ναι. Το τεράστιο σκάνδαλο που αποτιμήθηκε (ως ηθική αυτουργία!!!) 10 εκ. Ευρώ όταν προεκλογικά έλεγαν για 1 δις. ΣΣ. 11 εκ. Ευρώ εισέπραξε η Siemens πριν ένα μήνα για την περιβόητη σύμβαση που ...δεν υπάρχει! Μεσούσης της εξεταστικής!!! Σα να λέμε 11 Τσουκάτοι ή 29 Μαντέληδες. Μόλις σε ένα μήνα. Αυτό είναι το ΠΑΣΟΚ.

    • Olympia avatar
      Olympia @ Olympia 20/07/2010 23:03:55

      "Ηθική βλάβη" εννοώ

  6. σιδεράκιας avatar
    σιδεράκιας 20/07/2010 23:26:08

    το αν είναι ένοχος ή όχι θα το δούμε....
    την επιταγή της εγγύησης ποιός την έκοψε, θα το δούμε;

    δεν νομίζω!

    στραγάλια είναι τα 400 χιλιάρικα; από τους μισθούς του τα μάζεψε;
    λέτε να εξεπλάγην κι η ανακρίτρια; μάλλον δεν περίμενε ότι θα βρίσκονταν αυτό το ποσό....τι πλάνη οικτρά!

    όσο για τους συμψηφισμούς...αυτοί μας έφαγαν!

    αθάνατη Ελλάδα, όλα αλλάζουν κι όλα τα ίδια μένουν!

    με το συμπάθιο, αλλά μου ήρθε αναγούλα!

    • zonitis avatar
      zonitis @ σιδεράκιας 23/07/2010 15:20:18

      Τα δανειστηκε. Θα τα επιστρεψει ομως, δεν θα χτισει "κολοσπιτο" σε κανενα αμπελι

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ zonitis 23/07/2010 15:23:58

        Κι εγώ γιατί δεν μπορώ να δανειστώ πάνω από 8-10.000 Ε; Στο πηγάδι κατούρησα;

  7. Πιτσιρικάς avatar
    Πιτσιρικάς 20/07/2010 23:40:43

    Για τα 400.000 επειδή ακούω και τον Παπαγιαννη να το λέει στο αποκαλυπτικό, λογικά θα κατέθεσε εγγυητική επιστολή από τράπεζα όχι cash...

  8. ΙΩΑΝΝΗΣ ΕΝΑΤΟΣ avatar
    ΙΩΑΝΝΗΣ ΕΝΑΤΟΣ 20/07/2010 23:47:41

    Ούτε τώρα θα μιλήσει ο Καραμανλής;

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ ΙΩΑΝΝΗΣ ΕΝΑΤΟΣ 21/07/2010 08:54:44

      Σκέφτεται, λέει, να κατέβει για δήμαρχος Ραφήνας!

    • ΑΡΚΑΣ avatar
      ΑΡΚΑΣ @ ΙΩΑΝΝΗΣ ΕΝΑΤΟΣ 21/07/2010 12:21:41

      Όχι, να μην μιλήσει.

      Θα μιλήσει όταν θα είναι έτοιμος ο κόσμος να τον ακούσει. Όταν θα έχουν σκάσει όλες οι μπαρούφες του ΓΑΠ για να καταλάβουν την αλήθεια...

      μόνο ελπίζω να μην είναι πολύ αργά για τον τόπο

      • tiramola avatar
        tiramola @ ΑΡΚΑΣ 21/07/2010 12:36:00

        Έχεις κανένα νέο από τον δικό σου στις Βρυξέλλες?

  9. Χρήστος avatar
    Χρήστος 21/07/2010 00:48:44

    συνέχισε έτσι γαπ και το ειδικό δικαστήριο που θα στηθεί για την παρτη σου θα συγκρίνεται μόνο με αυτά του παττακού και του παπαδόπουλου.

  10. 30ς δρομος για τον κορυδαλλο avatar
    30ς δρομος για τον κορυδαλλο 21/07/2010 09:05:43

    η παγκοσμιοποιηση-ο σιωνισμος και η νεα ταξη των "ανθρωπων με τα μαυρα" κερδιζουν τη μαχη..πεει και ο θεοσεβουμενος Αγγελου

  11. ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
    ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ 21/07/2010 11:05:02

    Γιατί αυτοί που αποδεδειγμένα -με δικές τους δηλώσεις ενθυλάκωσαν κρατικό χρήμα- ήτοι Νεολαία Πασοκ, Τσουκάτος, Μαντέλης και οι λοιποί που δεν ομολόγησαν αλλά ομολογούν οι περιουσίες και τα έργα τους ήτοι Τζοχατζόπουλος, Γιάννος, Τρεπεκλής κλπ. είναι εξω;

  12. ΑΡΚΑΣ avatar
    ΑΡΚΑΣ 21/07/2010 12:38:48

    Στο Βατοπέδι συγκεκριμένα θα καταπέσουν όλες οι κατηγορίες. Αυτό θα είναιτο νόμιμο μέρος. Το ηθικό μέρος που θα πρέπει να εξεταστεί είναι εάν θα έπρεπε να γίνουν οι ανταλλαγές αυτές έστι όπως έγιναν και με τους συγκεκριμένους εμπλεκόμενους.

    Όσον αφορά τον Καστανίδη τον Θεό πρέπει να είναιπολύ ευχαριστημε΄νος γιατί η Ντόρα θατου είναι πολύ ευγνώμων.

    Εγώ θα έβαζα του Αγγέλου 500.000 ευρώ εγγύηση αλλά θα έβαζα τα ίδια και στον μαντέλη, το Τσοχατζόποθλο, στο Βερελή κλπ.

    Δύο μέτρα και άγνωστος αριθμός σταθμών........

  13. Νίκος Α avatar
    Νίκος Α 21/07/2010 14:22:45

    Προσπαθώ να καταλάβω το ύφος της ανάρτησης. Ασχολίαστη η είδηση. Μπράβο ουδετερότητα μπροστά στο νέο παραδικαστικό, που νωρίς νωρίς έπιασε δουλειά.

  14. takis avatar
    takis 21/07/2010 16:07:26

    εδω πρεπει να παρεμβει αμεσα το σδοε να μας αποκαλυψει με ποια εισοδηματα η με ποιες χορηγιες βρεθηκαν τα 4οο.000 μακαρι να αποδειξει οτι τα ειχε απο τη μισθοδοσια των ετων που βρισκοτανε διπλα στο κουρασμενο.