#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
16/11/2009 13:18
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Περιορισμός δαπανών: 4. 170.00 Ευρώ θα στοιχίσει το πολιτικό γραφείο του κ. Πάγκαλου

 

Πριν από ένα περίπου μήνα η βουλευτής του ΚΚΕ κ. Λιάνα Κανέλλη σε πρωινή εκπομπή του τηλεοπτικού σταθμού MEGA είχε χαρακτηρίσει τον σημερινό αντιπρόεδρο της κυβέρνησης κ. Θ. Πάγκαλο ως ....«μεγάλο τραγουδιστή» που κάποτε έλεγε ότι «εάν ο Γ. Παπανδρέου γίνει πρωθυπουργός εγώ θα φύγω από το ΠΑΣΟΚ».

Ο κ. Παπανδρέου έγινε πρωθυπουργός και σκεπτόμενος προφανώς ότι μια φυγή του κ. Πάγκαλου θα ήταν ...τεράστια (κυριολεκτικώς) απώλεια για το σοσιαλιστικό (;) κόμμα, τού ανέθεσε την αντιπροεδρία της κυβέρνησης με αρμοδιότητες συντονισμού του κυβερνητικού έργου σε θέματα ΚΥΣΕΑ.

Άλλωστε, έχει τεράστια εμπειρία ως ....συντονιστής. Θυμηθείτε την εποχή των Ιμίων, όσο και την περίοδο Οτσαλάν...Ο μοναδικός υπουργός Εξωτερικών που επί των ημερών του έκαναν οι Τούρκοι απόβαση σε ελληνικό έδαφος κι αυτός .....βρισκόταν σε talk show!!
Η ικανότητα του στον συντονισμό είναι παροιμιώδης: .....«Να πούμε ότι την σημαία την πήρε ο αέρας και να κλείσουμε την υπόθεση».

Αυτά βέβαια είναι καταγεγραμμένα στην πολύ πρόσφατη ιστορία μας, αλλά ως λαός με κλινικά συμπτώματα πολιτικού Αλτσχάιμερ τα λησμονούμε. Αυτό το γνωρίζει πολύ καλά ο κ. Πάγκαλος και με μεγάλη χαρά ανέλαβε τον ρόλο τού χωρίς ουσιαστικές αρμοδιότητες ( εκτός των ....ειδικών αποστολών) αντιπροέδρου.

Αμέσως υπογράφει την 3/19.10.2009 απόφασή του (κοινή με τον μετέχοντα στα ΔΣ του ΟΤΕ όταν η SIEMENS είχε μετονομαστεί σε MIZENS, κ.Παπακωνσταντίνου), με τον βαρύγδουπο τίτλο “Σύσταση Πολιτικού Γραφείου του Αντιπροέδρου της Κυβέρνησης και ενιαίων θέσεων ειδικών συμβούλων – συνεργατών , μετακλητών διοικητικών υπαλλήλων και αποσπασμένων υπαλλήλων του Δημοσίου ή Νομικού Προσώπου του Δημοσίου Τομέα”.

Η απόφαση τους δημοσιεύεται στο ΦΕΚ υπ’ αριθμ. 2316 της 30ης Οκτωβρίου 2009, τεύχος Β΄.  Σύμφωνα λοιπόν με την απόφαση τους:

«1. Συνιστάται από 8.10.2009 (....Αναδρομικά ;) Πολιτικό Γραφείο του Αντιπροέδρου της Κυβέρνησης για να επικουρεί στο έργο του τον Αντιπρόεδρο της Κυβέρνησης
2. Στο ως άνω Πολιτικό Γραφείο συνιστώνται, για την εκπλήρωση του σκοπού του, 10 (δέκα) θέσεις μετακλητών διοικητικών υπαλλήλων και 5 (πέντε) ενιαίες θέσεις ειδικών συμβούλων και ειδικών συνεργατών.

3. Στο ως άνω Πολιτικό Γραφείο για την εκπλήρωση του σκοπού του, αποσπώνται μέχρι 5 (πέντε) υπάλληλοι του Δημοσίου ή Νομικού Προσώπου του Δημοσίου Τομέα».Η διατύπωση του ΦΕΚ όπως διαπιστώνετε και εσείς λαμβάνει χαρακτήρα ....δελφικού χρησμού. Δέκα πέντε (15) υπάλληλοι συνολικά για το γραφείο του -χωρίς ουσιαστικού περιεχομένου- Αντιπροέδρου ή ...είκοσι(20) ;

Τα πιο καλά έρχονται στην συνέχεια όπου εν μέσω τεραστίου δημοσιονομικού «στραγγαλισμού» και εν μέσω διαφόρων φωνών περί... κατασπατάλησης του δημοσίου χρήματος οι δύο Υπουργοί (Πάγκαλος και Παπακωνσταντίνου) αποφασίζουν ότι: «4. Από τις διατάξεις της απόφασης αυτής προκαλείται δαπάνη σε βάρος του κρατικού προϋπολογισμού ύψους 227.000 ευρώ περίπου, για το τρέχον οικονομικό έτος 2009, 1.123.000 ευρώ περίπου για το 2010 και 1.015.000 ευρώ περίπου, για καθένα από τα επόμενα έτη (2011-2014)».

Δηλαδή για να καταλάβουμε απλά: Σε μια κυβέρνηση που ευαγγελίζεται τον περιορισμό των δαπανών, σε μια οικονομία χρεοκοπημένη (κατά τους ίδιους), δημιουργείται μια θέση Αντιπροέδρου , άνευ ουσιαστικού περιεχομένου (εκτός του ρόλου του bulldog και ...των ειδικών αποστολών που έτσι και αλλιώς δεν χρειάζονται αυτή την τεράστια γραμματειακή υποστήριξη ) η οποία θα μας στοιχίσει 4,17 εκατομμύρια Ευρώ για μια τετραετία.

Και επειδή από τότε που μπήκε το Ευρώ στην ζωή μας έχουμε πάθει μια ομαδική παράκρουση , υπενθυμίζω ότι το ανωτέρω ποσόν αντιστοιχεί σε... 1,5 δισεκατομμύριο παλαιές δραχμούλες!

Κουίζ: Πόσο αμείβεται ετησίως και κατά μέσο όρο το προσωπικό του πολιτικού γραφείου του κ. Πάγκαλου. Μια απλή διαίρεση θα βοηθήσει! Μόνο για καλό και κακό να .....κάθεστε πριν την κάνετε!

 http://politis-gr.blogspot.com/2009/11/15.html

ΣΧΟΛΙΑ

  1. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 16/11/2009 13:21:37

    Τέτοια βλέπω και αποφασίζω να κόψω το φαϊ και να πιάσω τρέξιμο...

    • ΠΕΤΡΟΣ avatar
      ΠΕΤΡΟΣ @ archaeopteryx 16/11/2009 20:56:25

      ΑΡΧΑΙΟΠΤΕΡΥΓΑ ΚΑΚΩΣ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΕΣΑΙ!!
      ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΠΑΕΙ ΑΝΑΛΟΓΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΣΩΜΑΤΙΚΟ ΒΑΡΟΣ!!
      ΤΙ ΝΟΜΙΖΕΙΣ! ΠΑΓΚΑΛΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ!!

  2. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 16/11/2009 13:26:10

    Είχε νομίζω και την αρμοδιότητα να προεδρεύει στην επιτροπή επιλογής των πλέον "αρίστων" ως γεν. γραμματέων στα υπουργεία. Αυτής που επέλεξε τον Τσιώκα ντε...

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Strange Attractor 16/11/2009 13:28:52

      Αν κόψει και τα σουβλάκια και τις μακαρονάδες ο Πάγκαλος, που χρεώνονται στο δημόσιο, τότε μπορεί και να βγούμε από την επιτήρηση!

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ Strange Attractor 16/11/2009 13:30:55

        είπες "σουβλάκια"; τι ήθελες και είπες "σουβλάκια"...

        • Ο Ιθαγενής avatar
          Ο Ιθαγενής @ archaeopteryx 16/11/2009 18:52:28

          ...μέσα για σουβλάκια....

          Αυτό λέω και φωνάζω τόσο καιρό μόνο εξαγγελίες και φρου φρου και δουλειά γιοκ.
          Μην μου πει ο κ Παπανδρέου ότι δεν υπάρχουν σε όλο το δημόσιο 1000 υπάλληλοι με διδακτορικά, μεταπτυχιακά και πτυχία για να στελεχώσουν τα γραφεία με τις ειδικότητες που απαιτούνται.
          Γιατί δεν σταματά το σπορ των μετακλητών και των συμβούλων; Εγώ ξέρω ότι είναι για βόλεμα κολλητών..
          Ετσι το έλλειμμα κ Παπακωνσταντίνου είναι 12,7%...
          Τολμά κανένας πολιτικάντης να σταματήσει το φρούτο των μετακλητών; των πολιτικών γραφείων στις Δημόσιες Υπηρεσίες; των συμβούλων;

          ΥΓ

          Ελπίζω να μην έρθουν 10 άτομα για να ελέγξουν τα στοιχεία της Οικονομίας αλλά να φέρουμε μετακλητούς 10,000 ΔΥ που να καταλάβουν τις θέσεις από τμηματάρχης έως Γ Δ/ντες. Αφήστε που όχι μόνο αποτελεσματικότεροι αλλά και οικονομικότερα θα μας έρθει από τον στρατό μετακλητών, συμβούλων και εκτάκτων που κάθε επίδοξος σωτήρας σέρνει...
          Έτσι ίσως κάτι θα γίνει, γιατί με τους πολιτικούς που έχουμε και την νοοτροπία που διαχέουν στο Δημόσιο, καμένη γη δεν παραδίδουν αλλά δημιουργούν.

  3. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 16/11/2009 13:35:31

    Το να θέλεις να διατηρήσεις μια στοιχειώδη αξιοπρέπεια και να μην ασχολείσαι με αυτά συνεπάγεται ότι τους αφήνεις και αλωνίζουν. Αυτό θέλουν και αυτοί.
    Από την άλλη με τα συμβατικά μέσα έχει αποδειχθεί μέχρι στιγμής ότι στην Ελλάδα τουλάχιστον δεν γίνεται τίποτα.
    Πόσες δεκάδες χιλιάδες ψήφους πήρε ο εικονιζόμενος; Και από ποιες κατηγορίες ψηφοφόρων;
    Αυτοί γνωρίζουν πολύ καλά την ποιότητα του υλικού τους (ψηφοφόροι).
    Γι' αυτό είναι ανενδοίαστοι και ανερυθρίαστοι και απροκάλυπτοι.
    Εμείς μόνο εξακολουθούμε να έχουμε απορίες.

  4. Αρμάντος avatar
    Αρμάντος 16/11/2009 13:52:13

    ντροπή....

  5. γιωργος avatar
    γιωργος 16/11/2009 14:22:44

    πραγματικα ντροπη!
    δεν εχω λογια....
    1,5δισ παλιες δραχμες για το γραφειο του παγκαλου!!
    ελεος!!!
    μας κοροιδευουν και εμεις τους κοιταμε απλως...

  6. ΙΑΝΟΣ avatar
    ΙΑΝΟΣ 16/11/2009 16:02:35

    ΚΑΤΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ..... ΑΠΕΦΑΣΙΣΕ ΚΑΙ ΔΙΕΤΑΞΕ ΜΕ ΥΦΟΣ ΚΑΡΙΚΑΤΟΥΡΑΣ ΔΙΚΤΑΤΟΡΑ ΚΕΝΤΡΙΚΗΣ ΑΦΡΙΚΗΣ ΝΑ ΣΤΕΙΛΗ ΣΤΟ ΠΥΡ ΤΟ ΕΞΩΤΕΡΟ ΤΑ ΑΝΥΠΕΡΑΣΠΙΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΩΝ STAGE ΔΙΟΤΙ ΚΑΤΑ ΔΗΛΩΣΗ ΤΟΥ ΗΤΑΝ ΤΕΜΠΕΛΗΔΕΣ ΚΑΙ Ο ΜΙΣΘΟΣ ΤΟΥΣ ΗΤΑΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΒΕΝΖΙΝΗ ΤΗΣ PORCHE TOYΣ !!! ΑΙΔΩΣ ΑΡΓΕΙΟΙ !!!!ΤΕΤΟΙΑ ΑΘΛΙΟΤΗΣ ΑΚΙ ΥΠΟΚΡΙΣΙΑ !!!

  7. Orestios avatar
    Orestios 16/11/2009 16:51:56

    ΛΕΦΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ για πέταμα.

  8. Dubai Expatriate avatar
    Dubai Expatriate 16/11/2009 17:33:20

    Το παλιό καλό ΠΑΣΟΚ....που δεν αλλάζει....και πάλι προς το δημόσιο ταμείο τραβά....


    Μην έχει κανείς αυταπάτες. Οι άνθρωποι πλιάτσικο κάνουν.

    Όπως τα παλιά καλά χρόνια των Πασάδων...τότε που κάποιοι μας συνώστιζαν σε προκυμαίες.




    Υ.Γ Τι ακριβώς ρόλο είχε ο παππούς του Παγκάλου επι Κατοχής?

    Ο ίδιος Θεόδωρος (γεννηθείς το 1938), θυμάται καθόλου τις παλιές καλές εποχές επί Γερμανών μεταξύ '41-44?

  9. «Κασσάνδρα» avatar
    «Κασσάνδρα» 16/11/2009 18:39:24

    Και είμαστε ακόμα στις 40 μέρες.

  10. markella avatar
    markella 16/11/2009 18:55:37

    Αχ βρε! Σαραντησε το παιντι??

    ΕΕΕ αντε να το ευλογησει κι ο παπας της ενοριας του , μπας και βαλει μυαλο....!

  11. markella avatar
    markella 16/11/2009 19:00:44

    Βρε anonymous

    Μη πας μακρυα...Εμενα προσωπικα μου ειναι εξαιρετικα εντυπωσσιακο που περαν των leasing penalties, που δεν φαινεται να απασχολουν τον GAP , ειναι μονο δυο οι εταιρειες που εχουν υβριδικα
    αυτοκινητα "παραδοτεα" στα 1400 και 1600 κκ....και απο τις πρωτες κιολας μερες εχουν βγει οι λυσσαρηδες εμποροι και τα διαφημιζουν...ως μονη επιλογη.
    Αρχισαν οι συναλλαγες μου φαινεται... εξ ου και η επιμονη των υβριδικων!

  12. Orestios avatar
    Orestios 16/11/2009 19:02:46

    Επικοινωνιακή εξαπάτηση με τα υβριδικά. Θα κοστίσουν πανάκριβα, θα πληρώσουμε τα παλιά και κατά τα άλλα το έλλειμα πήγε στα ύψη και για αυτό φταίνε οι μαθητευόμενοι στα stage.

  13. Orestios avatar
    Orestios 16/11/2009 19:05:43

    Η εταιρία με τα υβριδικά είναι χορηγός για την Διάσκεψη της Κοπενχάγης?

    http://en.cop15.dk/about+cop15/sponsorships

  14. Orestios avatar
    Orestios 16/11/2009 19:07:18

    http://en.cop15.dk/about+cop15/sponsorships/sponsored+vehicles

  15. thespieys avatar
    thespieys 16/11/2009 20:32:24

    Καλά, 4,5 εκατ. ευρώ είναι ο συνολικός ετησιος προυπολογισμος της ΕΥΠ!!!!

    • «Κασσάνδρα» avatar
      «Κασσάνδρα» @ thespieys 16/11/2009 21:17:04

      Τι είναι αυτά τα φασιστικά πράγματα απαπα
      ΕΥΠ? πιπέρι.

  16. pizza avatar
    pizza 16/11/2009 22:51:46

    Φτου να μην τον ματιαξουμε

  17. gabriel avatar
    gabriel 17/11/2009 19:16:07

    Γιατί φωνάζουμε ρε παιδιά? Εμείς δεν τους ψηφίσαμε?
    Το ΠΑΣΟΚ δεν το ξέραμε?
    Το +10,5% στις εκλογές προ μηνός (χωρίς να υποστηρίζω την Ν.Δ.) τους δίνει το δικαίωμα να κάνουν αυτές τις "καινοτόμες" μεταρρυθμίσεις.