#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
28/05/2012 22:35
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Περιμένουμε με αγωνία την επίσκεψη του κ. Τσίπρα στο υπουργείο Εθνικής Άμυνας



Επίσκεψη στο υπουργείο Εθνικής Άμυνας, πραγματοποιεί την Τρίτη το πρωί ο υποψήφιος πρωθυπουργός και πρόεδρος του ΣΥΡΙΖΑ κ. Αλέξης Τσίπρας. Θα έχει ενημέρωση από τον υπουργό κ. Φράγκο για την κατάσταση στο στράτευμα και πιθανότατα για τα προβλήματα που αντιμετωπίζει η εθνική μας άμυνα εξαιτίας των περικοπών που έχουν γίνει. Και φυσικά δε μιλάμε για τις σωστές περικοπές που έγιναν ούτε για τις μίζες που περιορίστηκαν.

Μιλάμε για τα ελικόπτερα που δεν έχουν ανταλλακτικά ή ακόμη και για τους φαντάρους που ενώ απολύονται δεν φεύγουν από το στρατόπεδο γιατί δεν έχουν ούτε για τα εισιτήρια να πάνε σπίτι τους.

Εν πάσει περιπτώσει, τώρα θυμήθηκαν στην Κουμουνδούρου ότι καλώς ή κακώς υπάρχει… Εθνική Άμυνα; Ότι υπάρχουν εν δυνάμει εχθροί που εποφθαλμιούν την Ελλάδα; Ότι ο εξ ανατολών κίνδυνος δεν έχει εκλείψει, αντίθετα είναι πανταχού παρόν;

Άραγε μαζί με τον κ. Τσίπρα θα πάει και το δεξί του χέρι ο κ. Μπαλάφας ο οποίος είπε ότι θα περικοπούν οι εξοπλισμοί ακόμη κι αν το ρισκάρουμε με τους Τούρκους απέναντι;

Ή μήπως ο κ. Μπαλάφας είναι καμιά συνιστώσα οπότε μπορεί να λέει ότι θέλει;

Τόσους μήνες που ο κ. Τσίπρας διεκδικεί την ψήφο του ελληνικού λαού δεν έχει πει κουβέντα για τα εθνικά θέματα. Δε γνωρίζουμε απολύτως τίποτε για τις θέσεις του πέρα από κάτι φιλειρηνικές και διεθνιστικές μπούρδες που είναι καλές για τη θεωρία ή για καμιά χώρα όπως η Ελβετία που δεν έχει γείτονες – εχθρούς.

Με ανυπομονησία αναμένουμε τις δηλώσεις του για να μας πει τι σκέπτεται να κάνει όταν γίνει κυβέρνηση και πώς θα επαναφέρει το αξιόμαχο του στρατεύματος που έχει πληγεί από την οικονομική κρίση. Διότι ακόμη και στη Βενεζουέλα στην οποία ορκίζεται ο κ. Τσίπρας, πιστεύουν στο δόγμα ότι αν θέλεις ειρήνη είναι καλύτερο να προετοιμάζεσαι για πόλεμο.

Ο κ. Αλέξης τι λέει για όλα αυτά;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Γιαννης1965 avatar
    Γιαννης1965 28/05/2012 22:44:20

    Στειλτε τον πρωτα στην πλατεια Ταξιμ να παρει μια ιδεα απο γκριζους λυκους...και μετα παει στο Υπουργειο

  2. Μικρασιάτης avatar
    Μικρασιάτης 28/05/2012 23:07:57

    Aν υπαρχει εστω κι ενας ενστολος σε εν. δυναμεις ή σωμ ασφ (ή συγγενεις τους) που θα ψηφισει τσιπρα, τοτε ειμαστε αξιοι της μοιρας μας..

    • anonynous avatar
      anonynous @ Μικρασιάτης 29/05/2012 00:11:12

      είναι εύκολο να βγάλεις συμπεράσματα. Αρκετοί στρατιωτικοί (και ένστολοι γενικά) ψηφίζουν σε ειδικά εκλογικά κέντρα. Προχειρα που είδα αποτελέσματα απο το υπουργείο σε μερικά από αυτά (Αττικη) ο ΣΥΡΙΖΑ πηρε 24% !!!!

      ΥΓ: Αλλώστε μη ξεχναμε τις τεμεναδες του Αβραμοπουλου (Υπουργός Εθνικής Αμυνας) στο Γλέζο.....

  3. ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
    ΚΥΘΗΡΙΟΣ 28/05/2012 23:25:27

    Θἀ ἀνέμενα μέ ἐνδιαφέρον ἐπίσκεψη καί δηλώσεις τοῦ ὑποψηφίου Πρωθυπουργοῦ κ.Τσίπρα καί στό Ὑπουργεῖο Προστασίας τοῦ Πολίτη,ἀλλά καί στή ΓΑΔΑ...

  4. aggelosview avatar
    aggelosview 28/05/2012 23:29:37

    Πάει εκεί πρωτα για να μας πείσει ότι τον ενδιαφέρει η ασφάλεια της χώρας. Μετά θα πάει στο Υγείας να μας πει ότι πρέπει να περικοπούν οι αμυντικές δαπάνες για να έχουμε δημόσια νοσοκομεία.
    Μετά θα πάει στο Εργασίας για να μας πει πάλι ότι πρέπει να περικόψουμε αμυντικές δαπάνες για να έχουμε κοινωνικό κράτος και θα καταλήξει στο ανάπτυξης για να ξαναπεί ότι έχουμε πολλές αμυντικές δαπάνες και πρέπει να περικοπούν για να έχουμε ανάπτυξη.
    Ύστερα θα τον περιμένει στο Παιδείας ο Καμμένος, που είναι και κολλητοί, να του εξηγήσει τη σημαντικότητα της ιδιωτικής παιδείας και την πολυτέλεια της δημόσιας.
    Τέλος θα πάει στο ΠΡΟΠΟ για να μιλήσει για το νέο εξοπλισμό και το savoir vivre των ΜΑΤ μετά τις εκλογές. Πλέον: οι κουκουλοφόροι είναι φίλοι μας. Οι μετανάστες επίσης είναι φίλοι μας. Κινδυνεύουμε από τους Έλληνες ρατσιστές. Τα ΜΑΤ θα ονομαστούν σε antifaMAT.

    Άσχετο: έβγαλε ανακοίνωση ο ΣΥΡΙΖΑ κατά της ανακεφαλαιοποίησης των τραπεζών σήμερα; Τι θα κάνουν; θα τα γυρίσουν τα φράγκα στους κουτόφραγους ή θα μπουν κι αυτά στο επαχθές χρέος; Η κυρία Δούρου δεν έχει άποψη επί του θέματος;

  5. airman avatar
    airman 28/05/2012 23:31:49

    Επικοινωνιακά σκίζει ο Αλέξης. ''Έπαιξε" το θέμα με τη δήλωση Μπαλάφα, έπεσε ο κουρνιαχτός, νάτος στο ΥΠΕΘΑ.
    Θα πετάξει κανένα τσιτάτο στις δηλώσεις για να έχουν απάντηση οι ''συνιστώντες'' και έκλεισε.
    Απλά και μεθοδικά.
    Υ.Γ. Άντε και στο Γουδί! (στη ''βάση'' των ΜΑΤ εννοώ .....)

  6. Inno avatar
    Inno 28/05/2012 23:33:00

    μια χαρά θα τους στηρίξει γιατί πρόκειται για ΔΥ.
    "δεν αγγίζουμε ΔΥ, είναι πολλά τα κουκιά τους, αυτοί θα μας κάνουν κυβέρνηση, δεν παίζουμε με αυτά τα πράγματα, ζήτω ο στρατός, ζήτω η αστυνομία, ζήτω ο φωτόπουλος και οι ένδοξες ...δημόσεις δυνάμεις της χώρας. "

    • airman avatar
      airman @ Inno 28/05/2012 23:41:07

      ''..... πρόκειται για ΔΥ''.
      Είχαμε το Βενιζέλο που μίλαγε για ''ένστολους πολίτες''. Το να θεωρεί ο Τσίπρας ότι τα στελέχη των Ενόπλων Δυνάμεων είναι Δημόσιοι Υπάλληλοι δεν είναι παράξενο, κάθε άλλο.
      Το κακό είναι ότι η προσπάθεια να καλλιεργηθεί νοοτροπία ΔΥ στα στελέχη των ΕΔ πιάνει τόπο σιγά-σιγά.

    • Giannis avatar
      Giannis @ Inno 28/05/2012 23:42:48

      Μα οι ΔΥ απο την νεα δημοκρατια και το πασοκ διοριστηκανε

      • fantomas avatar
        fantomas @ Giannis 29/05/2012 09:42:00

        θα ηθελα να σας θυμισω οτι απο το 1985 ΔΕΝ ΔΙΟΡΙΖΟΝΤΑΙ τα στελεχη τον ΕΔ αλλα επιλεγονται μετα απο αξιοκρατικο διαγωνισμω των πανελληνιων εξετασεων !

  7. Μάνια avatar
    Μάνια 28/05/2012 23:51:30

    Aντε στο δι@λ@ μ αυτό το τσούτσεκι.!
    Το πρόβλημα δεν είναι αυτος ο νεοταξιτης φίλοι μου, αλλά αυτη η μερίδα των νεοελληνων(αν είναι και γνησιοι ΕΛληνες) η ιδια που καποτε ψηφιζε χρονια ΠΑΣΟΚ και τωρα θα ψηφίσει αυτον τον ανθελληνα.
    ΣΙγουρα υπάρχουν καποιες διαφοροποιησεις,
    πχ καποιοι νεαροι για μαγκια και αντίδραση
    ή καποιοι πρωην αριστεροι που ξαφνικα βλεπουν μια ελπιδα αναγεννησης της αριστερας
    η καποιοι απο αντιδραση , προκειμενου να διαλυθουν ολα , κατα γνωστα απο τις σταχτες μας ν αναγεννηθουμμε
    Αλλά πανω κατω μια ιδια ιστορια με το ΠΑΣΟΚ.
    Για ν αλλαξει η νοοτροπια ή η παιδεία σ ενα μηνα σ΄αυτους τους κάφρους δεν γίνεται
    Οποτε κατι αλλο πρέπει ν αλλάξει .
    ΚΑτι δραστικό πρεπει να κανει η ΝΔ και ο ΣΑμαρας προκειμενου να προλάβουμε τα χειρότερα και να μπει επιτελους στην θεση του αυτο το νεοταξίτικο τσουτσέκι!
    (δεν θα ξεχασω που ειχε παει με την μαυρη στο Προεδρικο ΜΕγαρο , στην γιορτη της Δημοκρατίας.!αλλά προφανως για καποιους που το ελληνικο ειμα μαλλον δεν ρεει γνησιο και αφθονο , αυτα δεν ενοχλουν)

  8. adidrust avatar
    adidrust 29/05/2012 00:01:28

    δίκοπο μαχαίρι είναι για τον Τσίπρα...μία που θα προσπαθεί να προσελκύσει καμιά χαζοψήφο από το "πατριωτικό" Πασοκ...μία που θα του φεύγουν για Ανταρσύα μεριά...δεν θα βγάζει και πολύ άκρη. Η απόφαση για περιθωριοποίηση των ακραίων του και παρουσία μιας πιο "αστικής" εικόνας είναι σαν να προσπαθεί ο Βενιζέλος να κρύψει τον Παπακωνσταντίνου...
    ο Φράγκος προχθές επιτηρούσε την τάφρο στον Έβρο και αύριο θα ακούσει τι;
    άιντε Άλεξ ρίξε τα συνθήματα σου...ο οπλοβαστός και ο θαλαμοφύλακας είναι η εμπροσθοφυλακή του καπιταλισμού κτλ... όρνια εντελώς...

  9. roadrunner avatar
    roadrunner 29/05/2012 00:23:02

    Λέτε να μας κάνει την έκπληξη και να του ξεφύγει κανένα πατριωτικό: ¨Πάλι με χρόνους με καιρούς πάλι δικιά μας θάναι..."; Μέρα που είναι κιόλας ....Η άλωση της Πόλης είχε γίνει ημέρα Τρίτη, 29 Μαίου 1453 (Ιουλιανό ημερολόγιο..).

    Αλλά επειδή ο alexis είναι και πρακτικό πνεύμα, ότι και να δηλώσει, θα φροντίσει πρωτίστως να τσεκάρει και το καλύτερο ελικόπτερο (!) ...
    μπορεί να του τύχει και να κυβερνήσει, ποτέ δεν μπορεί να είναι σίγουρος.
    Ένα ελικόπτερο (άντε και ένα ακόμη για τη συντρόφισσα Ρένα) θα πρέπει να φροντίσουν να το καταστήσουν αξιόπλοο, για μια δύσκολη ώρα...

  10. adidrust avatar
    adidrust 29/05/2012 00:35:16

    να με συγχωρείς, αλλά δεν έχω κανένα πρόβλημα να πάει ο οποιοσδήποτε εκεί εφόσον είναι πολίτης αυτού του κράτους.

  11. anonymous avatar
    anonymous 29/05/2012 00:38:26

    Το πρόβλημα δεν είναι αυτος ο νεοταξιτης φίλοι μου, αλλά αυτη η μερίδα των νεοελληνων(αν είναι και γνησιοι ΕΛληνες) η ιδια που καποτε ψηφιζε χρονια ΠΑΣΟΚ και τωρα θα ψηφίσει αυτον τον ανθελληνα.

    Παλιοί Ρηγάδες είναι όλοι αυτοί. Μη σε παραξενεύει. Από όπου έχουν περάσει έχουν αφήσει καταστροφή. Μεταλλάσσονται σαν το χαμαιλέοντα. το πρόβλημα είναι ότι στη ΝΔ φυσάνε τη φράντζα τους, δεν τους έχουν μελετήσει επαρκώς και δεν έχουν σχέδιο αντιμετώπισης. Κάνεις έλεγχο των προσλήψεων και των χρηματοδοτήσεων μέσω μαύρου χρήματος και σε 2 τετραετίες έχουν τελειώσει.

    • Enas-Petros avatar
      Enas-Petros @ anonymous 29/05/2012 03:16:24

      Και ποιός ακριβώς θα κάνει αυτόν τον έλεγχο :
      Και γιατί δεν τον έκανε κανένας μέχρι τώρα ;

  12. ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
    ΚΥΘΗΡΙΟΣ 29/05/2012 00:41:09

    Καλά κάνεις καί τό ἀναφέρεις,πραγματικά,σημαδιακή ἡ αὐριανή ἐπίσκεψη τοῦ Τσίπρα σό Ὑπουργεῖο Ἐθνικῆς Ἂμυνας...Σίγουρα θά ἢθελε νά συνδιάσει τήν Ἐπέτειο τῆς Ἀλώσεως τῆς Κωνσταντινούπολης μέ τήν ἐπίσκεψή του αὐτή γιά νά τονιστεῖ ἡ προσπάθεια ἀλώσεως τοῦ μνημονίου ἀπό τίς φιλοπάτριδες συνιστῶσες.......

    • roadrunner avatar
      roadrunner @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 29/05/2012 01:04:15

      Το να γνωρίζουν, (πόσο μάλλον και να θυμούνται) μέσα στο συνοθύλευμα των συνιστωσών, τι αφορά η σημερινή ημερομηνία, δεν το θεωρώ πολύ πιθανό (εκτός αν διαβάζουν τα σχόλια μας).

      Ωστόσο, πολύ θα ήθελαν να "παίξουν" με τέτοιους εθνικούς συμβολισμούς, αλλά θαρρώ πως δεν τους "παίρνει", αφού παραμένουν το μόνο κόμμα με ανύπαρκτες -άγνωστες θέσεις στα εθνικά μας θέματα (με εξαίρεση τις γνωστές και εθνικά επικίνδυνες θέσεις τους για το μεταναστευτικό). Μάλλον είναι μια ατυχής, για αυτούς, επιλογή ημερας. Ειδικά αν πέσουν σε σαϊνια δημοσιογράφους...

      • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
        ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ roadrunner 29/05/2012 01:29:05

        Συμφωνῶ ἀπολύτως μαζί σου!Μά δέν θά βρεθεῖ ἒστω καί ἓνας δημοσιογράφος νά κάνει τήν ἐρώτηση πού κάνει τζίζζζ.....;
        Ὂχι πώς τό περιμένω κιόλας...

  13. anonymous avatar
    anonymous 29/05/2012 00:54:01

    Mερικές απορίες:
    1.Τη θητεία ο (κάθε)Τσίπρας την έκανε 9 μήνες;;
    2.Όλοι αυτοί που συνωστίζοταν στα βουλευτικά γραφεία για να υπηρετήσει "το παιδί" στην Αεροπορία ή να παραμείνει Αυλώνα ή να έρθει από τη Λήμνο στο γες, αριστεροί της ήταν;;
    3.Για τα στραβά F16 υπεύθυνος είναι ο Στρατούλης;;Για τα ζουμπρ ευθύνεται ο Σκουρλέτης;;Για τα τορ-μ1 ο Λαφαζάνης;;Τα υποβρύχια που γέρνουν ο Παπαδημούλης τα παράγγειλε;;Τα άρματα χωρίς πυρομαχικά;;
    4.Ποιοί συγκάλυπταν τους μιζαδόρους ;;
    5.Ποιοί άφηναν τέτοιο πολιτικό ψωμί στα χέρια των Τραγάκηδων και ποιοί άφηναν μόνο του το Καμμένο να φωνάζει;;

    • Γιαννης1965 avatar
      Γιαννης1965 @ anonymous 29/05/2012 10:29:15

      Φιλε εχεις δικιο σε πολλα..,αλλα ΝΑΙ και πολλοι αριστεροι στριμωχνονταν σε γραφεια για να παει το "παιδακι" τους σε ευκολη μεταθεση... ΟΛΟΙ παιξανε αυτο το παιχνιδι.. ακομα και δηθεν αντιεξουσιαστες... Ειχα τον κολλητο μου στο Γραφειο Μεταθεσεων Στρατου απο το 2005- 2008. ΑΣΤΑ να πανε σου λεω..

  14. Μάνια avatar
    Μάνια 29/05/2012 01:08:39

    Nαι φίλε μου
    Οριστε μια λυση
    ΚΑι σιγουρα υπάρχουν και άλλες !
    Αλλά κοιμουνται τον υπνο του δικαίου εκεί!

  15. Μάνια avatar
    Μάνια 29/05/2012 01:10:15

    ΝΑ με συγχωρείς ,,,,αλλά ως γνησια Ελληνιδα
    εχω μεγαλο πρόβλημα μ' αυτον τον ανθέλληνα Αλβανοτσαμη Τσιπρα !

  16. Μάνια avatar
    Μάνια 29/05/2012 01:12:49

    Mην το γελας,,,αν του πεσει ο κληρος σιγουρα θα το χρειαστει!
    Τον Τζεφρι τον αντέξαμε ,,,αυτον ΟΧΙ!

  17. Τηλέμαχος avatar
    Τηλέμαχος 29/05/2012 02:13:29

    Νομίζω ότι θ πρέπει ν` ανησυχούμε πολύ περισσότερο αν στις 18 Ιουνίου πάει στο ΥΕΘΑ η Καρυάτις ή ο άλλος που Υπούργευε από την...ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ (όχι την Εθνική καλέ ,την άλλη της Πλατείας!)

    • Ιωάννης33 avatar
      Ιωάννης33 @ Τηλέμαχος 29/05/2012 04:03:26

      Περίμενε λίγο γιατί στις 18 Ιουνίου μπορεί να μην λέγεται Υπουργείο Εθνικής Αμυνας αλλά Υπουργείο Πολέμου.

  18. Γιαννης1965 avatar
    Γιαννης1965 29/05/2012 10:25:31

    Υπαρχουν ενστολοι..κι ενστολοι!!! Ξερετε ποσοι καραβαναδες βοηθητικοι (οχι μαχιμοι δηλαδη) διοριστικαν η μπηκαν απο τα παραθυρα (ιδιως οι χαμηλοβαθμοι...)??? ΑΥΤΟΙ δεν ειναι στρατιωτικοι που εχουν την ψυχη τους δωσμενη στην πατριδα ΑΛΛΑ στην τσεπη και στην μονιμοτητα τους σαν δημοσιοι υπαλληλοι του κερατα...

    ΑΥΤΑ για τις ψηφους στον ΣΥΡΙΖΑ απο στρατιωτικους...

  19. Mara avatar