10/10/2008 18:40
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Περί χρυσών λιρών

Φάκτορα,

Επειδή σχολιαστές σας έχουν "φαγωθεί" με τις λίρες, ιδού ένα γράφημα της τιμής του χρυσού που λέει ότι ΑΝ είχες αγοράσει πριν από 12 μήνες και είχες πουλήσει πριν από 6, θα είχες κερδίσει. Αν είχες αγοράσει πριν από 6 μήνες και είχες πουλήσει τώρα θα ήσουν λίγο χαμένος. Αν είχες την πολυτέλεια να διαλέξεις κάποια ιδανική στιγμή του παρελθόντος, σίγουρα θα είχες κερδίσει. Αν είχα λεφτά θα ήμουν πλούσιος, αν η γιαγιά μου κλπ κλπ.

Με κανένα γράφημα δεν προκύπτει τίποτα για το μέλλον. Δεν υπάρχει πληροφόρηση στο παρελθόν για το μέλλον, λένε οι αναλυτές.
Τουλάχιστον θα ηρεμήσουν τίποτα νευρικοί και δεν θα πάνε να κάνουν λίρες και να κλαίνε μετά επειδή δεν τρώγονται;

Χρυσοδάκτυλος

ΣΧΟΛΙΑ

  1. PORTA PORTA avatar
    PORTA PORTA 10/10/2008 19:01:27

    O Χρυσος βρισκεται περαν του Ατλαντικου, στα σπιτια που ειναι στο σφυρι στο 10% της εμπορικης τους αξιας.

    Εφραιμ ακους???


    ΠΠ

  2. PORTA PORTA avatar
    PORTA PORTA 10/10/2008 19:07:16

    Δειτε κι αυτο :

    NO TOUCH BARRIER NOTE
    On Gold – 18 Months in USD
    Maturity: 18 Months
    Rating: AA- at least
    Currency: USD
    Capital Guarantee: 100% at maturity
    Underlying: Gold
    (Bloomberg GOLDS Index)
    Coupon: 10%
    Range: 70% to 130% of Initial Strike

    Redemption at maturity:
    • If during lifetime of the structure, Gold never trades outside of its Range, then redemption will be at 100% plus a coupon of 10%
    • Else, redemption will be at 100%

    !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    ΠΠ

  3. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 10/10/2008 19:20:17

    Δεν είναι καλό χαρτί αυτό, αδύνατον να αξιολογήσει ο θνητός το 70-130% του strike price... και θα χάσεις από τις προμήθειες. Αν θέλεις χρυσό πάρε μέταλο (άσε που λένε ότι αν φας τα ρινίσματα είναι καλύτερο από Βιάγκρα)

  4. ο νοών...νοείτω avatar
    ο νοών...νοείτω 10/10/2008 19:27:27

    Τα γραφήματα σε βάθος χρόνου (τεχνική ανάλυση)αποτυπώνουν τιμές και διακυμάνσεις σε διάφορες χρονικές περιόδους (απο 1 λεπτό μέχρι χ χρόνια).
    Δεν συνοδεύονται από τις αιτίες που διαμορφώνουν τις τιμές.
    Η παρατήρησή τους σε μακρό χρονικό διάστημα αποτυπώνει επναλαμβανόμενες συμπεριφορές που μετετράπηκαν σε θεωρίες, και κάποιοι τις χρησιμοποιούν για να δίνουν έμφαση στις προτάσεις τους προς τους επενδυτές (είτε είναι κράτη, είτε μεγαλοεπενδυτές, είτε ιδιώτες).
    Το γεγονός ότι υπάρχουν φορές που προβλέπουν σωστά κάποιες διακυμάνσεις δεν σημαίνει ότι είναι και ασφαλής πρόβλεψη.
    Η διακίνηση των μετοχών ηλεκτρονικά άϋλα και πολλές φορές χωρίς αντίκρυσμα καθώς και εκατοντάδες άλλες υποπεριπτώσεις που μπορεί να καθορίσουν τις τιμές ανά πάσα στιγμή κάθιστούν την πρόβλεψη απίθανη.
    Οι εξαιρέσεις αποτελούν επιβεβαίωση του κανόνα.
    Εάν τα χρηματιστήρια λειτουργούσαν με κριτήριο μόνο τα θεμελιώδη μεγέθη των εταιρειών, και εάν δεν υπήρχε εσωτερική πληροφόρηση, και εάν δεν υπήρχε μόχλευση και τέλος εάν η γιαγιά μου είχε καρούλια, τότε θα την λέγανε ωτομοτρίς (sic), και τα χρηματιστήρια δεν θα είχαν λόγω ύπαρξης.

  5. t avatar
    t 10/10/2008 19:35:57

    Dow Jones 10.10.2008 Range: 7,882 - 8,687

  6. PORTA PORTA avatar
    PORTA PORTA 10/10/2008 19:53:41

    http://money.cnn.com/magazines/fortune/global500/2008/full_list/

    Στη λιστα με τις 100 μεγαλυτερες εταιριες στον κοσμο, υπαρχουν και πολλες Τραπεζες.

    Το σημαντικο ειναι οτι οι 10 πχ μεγαλυτερες Αμερικανικες εχουν Ενεργητικο μεγαλυτερο του ΑΕΠ 200 Κρατων ! Φυσικα τα 200 αυτα Κρατη "Χρωστουν" στη WB ect...

    Ειναι μια εικονα του κοσμου σημερα. 5-6 απ αυτες ειναι μεγαλυτερες και της Ελλαδας !

    ΠΠ

  7. PORTA PORTA avatar
    PORTA PORTA 10/10/2008 19:57:45

    Αρχαιε,

    φυσικα και εχεις δικιο. Ασ πουμε τωρα οτι αυτο ηρθε σε Ελληνικο Ταμειο. Σε Χρυσο λεει. Ποιο ξεφτερι θα αναλυσει το term sheet ?? ΘΑ πουληθει ως 100% cap g.!!!


    ΠΠ

  8. Ξένος Δάκτυλος avatar
    Ξένος Δάκτυλος 10/10/2008 20:29:34

    Παίξε μας και μία πλατίνα

  9. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 10/10/2008 20:56:10

    ΠΠ
    Το έγκλημα με τα δομημένα ομόλογα είναι ότι κανείς φυσιολογικός επενδυτικός τραπεζίτης δεν μπορέι να αξιολογήσει όλα τα οψιόν που περιέχουν.

    Μετατρέψιμο ομολογιακό δεν μπορεί κανείς νορμάλ άνθρωπος να αξιολογήσει, όχι τα δομημένα. Το έγκλημα ήταν εκ προμελέτης και κυκλοφορούν ελεύθεροι!

  10. Simon avatar
    Simon 10/10/2008 21:59:00

    При встрече с достойным человеком думай о том, как сравняться с ним. Встречаясь с низким человеком, присматривайся к самому себе и сам себя суди.

  11. σαγιοναρα avatar
    σαγιοναρα 10/10/2008 23:08:31

    αχ γιατι να μην ημουνα προφητης....
    ο simon επιασε το νοημα...... τον ευχαριστουμε
    για την πληροφορηση.

    simon:

    月 日,随着北京 年残奥会闭幕式的结束,整个残奥会划上了圆满的句......
    老少同乐,共度重阳

    συμφωνω απολυτα

  12. apis avatar
    apis 10/10/2008 23:22:16

    @ SImon
    Εάν αυτά που γράφεις είναι ρώσικα τότε μια μηχανή αυτόματης μετάφρασης στα Αγγλικά τα εξήγησε ως εξής:

    "With the encounter with the worthy person think about how it was equaled with it. Encountering with the low person, look at itself and itself it judged"

    Θα μπορούσες να γίνεις πιο συγκεκριμένος;

  13. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 11/10/2008 04:24:27

    1 ΠΠ

    Που να σε ακουσει ο Εφραιμ 7000 χλμ μακρυα...

  14. DipTeaxia avatar
    DipTeaxia 25/05/2009 13:30:06

    Очень хороший пост

  15. Unsocky avatar
    Unsocky 18/06/2009 19:26:56

    Молодец, чувак, пали темы! Я за тебя болею!