#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
06/02/2013 09:15
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Περί φοροδιαφυγής...



Θεωρώ πως η φοροδιαφυγή είναι η απόλυτη ξευτίλα για το ελληνικό κράτος γενικότερα και για τον εκάστοτε ΥΠΟΙΚ ειδικότερα. Μπορεί να μην είναι τόσο τεράστια όσο ορισμένοι ισχυρίζονται αλλά η πάταξή της είναι ίσως το κλειδί, για την ανάκτηση ταυτόχρονα δύο πολύ κρίσιμων πλεονεκτημάτων στην μάχη για την σωτηρία της χώρας: του σεβασμού των εταίρων-δανειστών μας  και του αισθήματος δικαίου της κοινωνίας μας. Σε μια τόσο δύσκολη περίοδο, είναι αδιανόητο οι έχοντες και κατέχοντες «επιτήδειοι» να συμπεριφέρονται φορολογικά ως η χώρα να ήταν υπερπόντιος φορολογικός παράδεισος, την ίδια ώρα που η εφορία προσπαθεί να αποκομίσει «ξύγκι» από τις λυμφατικές μύγες των φτωχών και των μικρομεσαίων φορολογούμενων.

Επί τριάντα συναπτά έτη, η πάταξη της φοροδιαφυγής υπήρξε η προεκλογική σημαία όλων των κομμάτων που κυβέρνησαν την χώρα και ταυτόχρονα, το Βατερλό όλων των ΥΠΟΙΚ που παρέλασαν από το κτίριο της πλατείας Συντάγματος. Στα λόγια όλοι παίρνανε άριστα, στην πράξη όμως, ολοστρόγγυλα μηδενικά. Έτσι, η φοροδιαφυγή, ενώ αποτέλεσε τον προσφιλέστερο στόχο όλων των πολιτικών, παραμένει ακόμη και σήμερα κοινή επαγγελματική πρακτική, μηχανισμός δημιουργίας αθέμιτου ανταγωνισμού στην αγορά, ασφαλές καταφύγιο των πλουσίων, ανάθεμα των μικρομεσαίων, των μισθωτών και των συνταξιούχων, καθημερινή καταισχύνη των φοροεισπρακτικών μηχανισμών και όνειδος για την χώρα σε πανευρωπαϊκό επίπεδο.

Στην αρχή, οι όρκοι και οι διαβεβαιώσεις των αυτοχθόνων πολιτικών, είχαν καταφέρει να ξεγελάσουν ακόμη και τις «αλεπούδες» της τρόικας. Γρήγορα όμως κατάλαβαν πως τα έσοδα που προ-υπολόγιζε και προσδοκούσε να εισπράξει το ελληνικό κράτος από την (ούτως ειπείν) πάταξη της φοροδιαφυγής, ήταν στην ουσία εικονικά και ανύπαρκτα. Το μόνο που γνώριζε αυτό το κράτος να παράγει εν αφθονία, ήταν ευνοϊκές ρυθμίσεις, περαιώσεις και φορολογικές αμνηστίες για τους εγχώριους μπαταχτσήδες, όμως ακόμη και αυτές, σπάνια τηρούνταν ώστε να αποφέρουν κάποια επιπλέον έσοδα. Έτσι, πολύ γρήγορα έμαθαν οι υπάλληλοι της τρόικας να μην δίνουν καμιά αξία σε μελλοντικά έσοδα από τον τομέα της φοροδιαφυγής, αρκούμενοι στην «σιγουράντζα» των  περικοπών από μισθούς και συντάξεις, την αύξηση των έμμεσων φόρων, καθώς και την αδιάκριτη επιβολή άδικων χαρατσιών. Και έτσι, οι μισθωτοί, οι μικρομεσαίοι και οι συνταξιούχοι έφθασαν σιγά-σιγά στα όριά τους.

Αυτό δεν μπορεί να συνεχισθεί! Η διατήρηση αυτής της κατάστασης θα οδηγήσει σε κοινωνική έκρηξη. Η φοροδιαφυγή πρέπει να καταπολεμηθεί και μάλιστα σε δύο διαστάσεις. Και αναδρομικά και σε παρόντα χρόνο. Για να συμβεί αυτό, χρειάζεται να αλλάξει ο τρόπος αντιμετώπισής της από τον φοροεισπρακτικό μηχανισμό. Ο έφορος θα πρέπει να επικεντρωθεί στον προσδιορισμό του ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΥ εισοδήματος του κάθε φορολογουμένου, χωρίς να στηρίζεται σε αποκλειστικά, γελοία, ισοπεδωτικά και ατελέσφορα «αντικειμενικά κριτήρια». Αυτό γίνεται, αρκεί να εφαρμοσθεί το «πόθεν» επάνω στο «έσχες». Αρκεί δηλαδή να προσδιοριστεί με αντικειμενικό τρόπο το τεκμαρτό εισόδημα του φορολογουμένου.

Κάτι τέτοιο μπορεί να γίνει πραγματικότητα, με μεθόδους που εφαρμόζονται κατά κόρον σε άλλα κράτη και μάλιστα μπορεί πολύ εύκολα να γίνει και αναδρομικά, τόσο για όσους εμπλέκονται στις διάφορες λίστες, όσο και για τους άλλους, τους «φοροφυγάδες εσωτερικού» που δηλώνουν επί χρόνια εισοδήματα εργάτη, ενώ οφθαλμοφανώς διάγουν ζωή πριγκίπων και βασιλέων. Ο συμβιβασμός με όλους αυτούς τους «ευγενείς κλέπτες» του δημοσίου πλούτου, μπορεί να γίνει πράξη, αφού πρώτα αποκαλυφθεί το μέγεθος  του κρυμμένου εισοδήματος του καθενός τους και πάντα νομίμως, ανεξαρτήτως ποινικής μεταχείρισης και με ευδιάκριτη ωφέλεια για τον δημόσιο κορβανά.

Μοναδική προϋπόθεση για όλα αυτά, είναι η πολιτική βούληση και ένας απλός και ξεκάθαρος φορολογικός νόμος τον οποίο θα γνωρίζουν καλά και θα εφαρμόζουν αυστηρά οι φοροελεγκτές του Υπουργείου Οικονομικών. Οι εταίροι μας στην Ευρώπη, περιμένουν να «βάλουμε χέρι» στους φοροφυγάδες ως τελευταία απόδειξη πως επιτέλους αυτό το κράτος έχει αρχίζει να σοβαρεύει και να αλλάζει προς το καλύτερο. Η ελληνική κοινωνία αξιώνει δικαιοσύνη στα βάρη, αναλόγως με την φοροδοτική ικανότητα του κάθε πολίτη. Μέχρι πότε η κυβέρνηση και ο ΥΠΟΙΚ θα κάνουν πως δεν ακούν και πως δεν βλέπουν;

Akenaton  

ΣΧΟΛΙΑ

  1. cool avatar
    cool 06/02/2013 09:24:39

    μειωση των φορολ.συντελεσρων κ του ΦΠΑ αμεσα !

  2. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 06/02/2013 09:27:00

    Δεν είναι τεράστια η φοροδιαφυγή; Τεραστιότατη, όχι απλά τεράστια....
    Γνωστή μας οικογένεια, με πολύ καλή βιοτεχνία σιδηροκατασκευών-αλουμινοκατασκευών, πλήρωναν φόρο ένα ασήμαντο ποσό κάθε χρόνο. Δεν θυμάμαι πόσο μου είχαν πει, αλλά ήταν κάτι το εκπληκτικά χαμηλό. Επί Παπακωνσταντίνου, με το κυνήγι των αποδείξεων, μας έδιναν και αποδείξεις να συμπληρώσουμε!
    Όσο για άλλα επαγγέλματα, κάτι γιατρούς, κάτι υδραυλικούς, κάτι ηλεκτρολόγους, κάτι αγιογράφους (ο μπαμπάς του Μπουρτζούκου, ας πούμε...), δεν το συζητούμε καν...
    Για ρωτήστε επίσης πόσοι μηχανικοί δίνουν απόδειξη για τα "πράσινα πιστοποιητικά"...

    • Ρηνα avatar
      Ρηνα @ ΒΙΣ 06/02/2013 12:16:29

      Σωστα ολα αυτα ΒΙΣ αλλα εκει που φτασαμε αυτα ειναι η μαριδα.
      Τωρα μολις στη Τσαπανιδου τρια βουλευτακια-τα λεω ετσι λογω ηλικιας και εμφανους απειριας-παραδεχθησαν εμμεσως πλην ΣΑΦΩΣ οτι η κατασταση αυτη δεν φαινεται να εξομαλυνεται συντομα, αντιθετα θα φθασει μετα το εικοσι τοσο...αυτη ηταν ακριβως η εκφραση και οτι δεν μπορουμε να κανουμε τιποτα αλλο παρα μονο να υπολειτουργουμε το κρατος στην καθοδικη του πορεια......με οτι αυτο συνεπαγεται.
      Η κουβεντα γινοταν με φοντο τον Πειραια οπου χιλιαδες τεως νοικοκυραιοι προσετρεξαν για λιγα κιλα πορτοκαλια και λιγο μπροκολο που μοιραζονταν δωρεαν.....Το πρωϊ ο Παπαδακης παρακαλεσε την καμερα να μην πλησιασει για να μην ξεφτιλιζονται οι ανθρωποι.
      Αχ πατριδα πατριδα...

    • akenaton avatar
      akenaton @ ΒΙΣ 06/02/2013 13:59:16

      Αυτό καταλάβατε εσείς από όλο το σημείωμα; Γιατί τόση μιζέρια;

      • Ρηνα avatar
        Ρηνα @ akenaton 06/02/2013 15:11:45

        Γιατι στο φιλοπτωχο που βοηθω καθως και στη διανομη των συσσιτιων βλεπω ολο και πεισσοτερους νοικοκυραιους γειτονες που τους ηξερα και που ντρεπονται να παρουν φαγητο και ματωνει η καρδια μου .
        Γιατι δεν εχουν ουτε το pc για να εκτονωθουν και να μαθουν πως παει η οικονομια απο τους μεγαλους γκουρου, απλα το νοιωθουν στο πετσι τους....
        Οι περισσοτεροι δεν εχουν ουτε ρευμα και σημερα η εκκλησια πληρωσε για μερικους.
        Ενας που μου ανοιξε γιατι του πηγα φαγητο ηρθε στη πορτα με το stand και τον ορρο σερνομενος.
        Γιατι βλεπω οτι οσο και να προσφερουν ολοι καποια στιγμη τελειωνουν και μετα τι;
        Αν ολα αυτα ειναι μιζερια; ναι ειναι αλλα θυμηθειτε να τους το πειτε αμα ποτε τους συναντησετε γιατι και τη δικη μου εμφυτη αισιοδοξια την εχουν κατρακυλησει στα Ταρταρα κυριως γιατι ειναι Ελληνες. Αυτα.

        • akenaton avatar
          akenaton @ Ρηνα 06/02/2013 21:15:14

          Με συγχωρείτε, δεν απάντησα σε εσάς αλλά στον ΒΙΣ. Αν δείτε την γραμμή σχολίων θα καταλάβετε. Άδικα λοιπόν εξανίστασθε.

  3. klik avatar
    klik 06/02/2013 11:39:33

    Το έχω ξαναγράψει. Η φοροδιαφυγή για να παταχθεί πρέπει πρώτα να οριστεί.
    Δεν είναι δυνατόν να πληρώνεις οτιδήποτε παραπάνω από 10% του πραγματικού σου εισοδήματος. Εξάλλου ποια ανταποδοτικότητα υπάρχει?
    Αν είσαι φτωχός το 10% αντέχεται.
    Αν είσαι πλούσιος το 10% θα σε αφήσει να επενδύσεις, άρα να δουλέψουν και οι μη έχοντες.
    Α, και κάτι ακόμα. Η βενζίνη πλέον είναι απλησίαστη. Άμεση κατάργηση όλων των φόρων επί της βενζίνης που προσεγγίζουν το 1 ευρώ ανά λίτρο.

    • Uncle Stgm avatar
      Uncle Stgm @ klik 07/02/2013 13:14:01

      Άν έχεις ετήσιο εισόδημα 10.000 ευρώ, δεν πρέπει να πληρώνεις ούτε κάν 10 %. Δεν αντέχεται. Μηδέν.
      Άν έχεις ετήσιο εισόδημα ΑΤΟΜΙΚΟ 100.000 ευρώ, το να πληρώνεις 30.000 (30 %) μου φαίνεται λογικό και πρέπον.
      Άν έχεις ετήσιο ΑΤΟΜΙΚΟ εισόδημα 300.000 ευρώ, το να πληρώνεις 120.000 (40 %) μου φαίνεται λογικό και πρέπον.
      Δεν μιλώ για εταιρείες. Γι' αυτές θα προτιμούσα ΜΗΔΕΝ φόρο στα επενδυόμενα κέρδη, και φορολόγηση των διανεμόμενων με την ατομική κλίμακα.
      Αυτό άλλωστε ισχύει σε κάθε σοβαρή χώρα της Ευρώπης.
      Τα flat tax 10 % ισχύουν προς το παρόν μόνον σε 2 Βαλκανικές,σε μερικές πρώην Σοβιετικές Δημοκρατίες και στην Κεντρική Αφρική. Άν αυτό είναι το όραμά σας, πείτε το καθαρά.

      • klik avatar
        klik @ Uncle Stgm 07/02/2013 16:02:50

        10% επί του εισοδήματος είναι γραμμική αναλογικότητα.
        Δικαιοσύνη δηλαδή.
        Βγάζεις 10 δίνει 1, βγάζεις 100 δίνεις 10.
        Εγώ δεν βγάζω 100.000 (που τέτοια τύχη), αλλά αν έβγαζα και έδινα 10.000 χωρίς περαιώσεις, ελέγχους, μίζες κλπ, τα υπόλοιπα θα τα κατανάλωνα. Θα "γύριζε" το χρήμα.

        Δυστυχώς οι περισσότεροι που έχουν ψηλά εισοδήματα είναι συνήθως λαμόγια, οπότε υπάρχει τιμωρητική διάθεση (αλλά μόνο διάθεση και όχι πρακτική) από την Εφορία.

      • akenaton avatar
        akenaton @ Uncle Stgm 07/02/2013 16:05:07

        Έτσι Θείε, συμφωνώ και πιστεύω πως είναι θέμα απλής λογικής.

  4. klik avatar
    klik 06/02/2013 11:41:50

    Ως μηχανικός σου λέω ότι αυτά τα τελευταία που λες δεν γίνονται. Αν μπορούσα να το κάνω θα το έκανα και εγώ.
    Μην παπαγαλίζεις ό,τι εκμέμπεται από το μεγκα.

    • πολιτης avatar
      πολιτης @ klik 06/02/2013 13:55:49

      μην ορκιζεσαι. προσφατα εκανα ρυθμιση και ο μηχανικος ήθελε να μου κοψει αποδειξη για 500 ευρω ενω του εδωσα 1500. φυσικα αφου τα ειπαμε ενα χερακι μου εκοψε.....

      • klik avatar
        klik @ πολιτης 06/02/2013 15:41:04

        Αγαπητέ πασόκε αυθαιρετούχε, εγώ είπα οτι δεν γινεται να μην κόψεις καθόλου απόδειξη, γιατί δεν περαιώνεται η διαδικασία.
        Αν τώρα σου ζητησε αμοιβή 1500, μιλάμε για έκπτωση τουλάχιστον 50% οπότε η "νόμιμη" αμοιβή ήταν 3000, δηλαδή για αυθαιρεσία τουλάχιστον 100 τμ (ανάλογα με την τιμή ζώνης που είναι το ακίνητό σου).

        Άρα δεν μιλάμε για ένα απλό κλειστό μπαλκόνι για λειτουργικότητα αλλά πιθανόν για ολόκληρο αυθαίρετο όροφο.
        Και δηλώνεις πολίτης?

        Σου έχω ένα δυσάρεστο. Εκτός από τα 20000 ευρώ που έδωσες πρόστιμο για τακτοποίηση έρχεται και το ΙΚΑ να ζητήσει εργοδοτικές εισφορές μεροκαμάτων που με την υπογραφή σου πραγματοποιήθηκαν. Καλά ξεμπερδέματα...

        • maquis avatar
          maquis @ klik 07/02/2013 01:07:30

          Ετσι. Και μένα μου σκίστηκε η τέντα, ο τεντάς ζήτησε 1400 ευρώ με απόδειξη ή 850 χωρίς απόδειξη. Σε λίγο με τη φορολόγηση απο τα -1000 ευρώ θα είναι 2000 με αποδειξη, 600 χωρίς. Πρόκειται για ηλίθιους εκεί στο "οικονομικών" ή για παράφρονες;

        • πολιτης avatar
          πολιτης @ klik 07/02/2013 09:08:00

          πασοκος εισαι και φαινεσαι.
          επισης απο το στυλ και την ποιοτητα των γραφομενων σου προκυπτει αβιαστα οτι εισαι αμετανοητος ξερολας και βλαξ με περικεφαλαια.

          αντε κανε μας τη χαρη χτεσινε δεξιε της φακης.....

          κατι τετοιους εχει στο επιτελειο του ο σαμαρας και γι αυτο θα παμε ακλαφτοι.
          βγες στην αγορα λιγο φωστηρα να δεις τι γινεται μπας και ξυπνησεις.......επιστημονα !!!!μηχανικε.....

          λες και εισαι ο μονοδικος μηχανικος εδω μεσα......μπρρρρρρρ

          • klik avatar
            klik @ πολιτης 07/02/2013 10:49:12

            Στην αγορά είμαι και υποφέρω όπως οι περισσότεροι. Επ' αυτού που έγραψες απάντησα για να σου αποδείξω ότι ή το παπαγαλησες ή δεν έχεις δικαίωμα να παραπονιέσαι.

            Αυτά δεν τα σχολίασες αλλά προτίμησες να απαντήσεις στην ειρωνία μου, χωρίς το παραμικρό επιχείρημα.

            Είσαι η επιτομή του πασόκου, αυθαιρετούχος αλλά παραπονούμενος...

          • πολιτης avatar
            πολιτης @ klik 07/02/2013 14:48:09

            καλα θα σου απαντησω για τελευταια φορα αφου επιμενεις.
            ο τροπος που βγαζεις συμπερασματα τοσο μαθηματικα οσο και λογικα μου θυμιζει τον μπακαλογατο.
            ποιος σου ειπε οτι παραπονιεμαι για κατι? σχολιαζω κατι που δεν συμφωνω απλα.
            σε τι να επιχειρηματολογησω? σε μια απαντηση που προερχεται απο μια μαθηματικη προσεγγιση που ουτε ο γιος μου δεν θα εκανε τοσο αστεια?
            αν οπως λες εισαι στην πιατσα τοτε σιγουρα δεν εχεις καταλαβει πως δουλευει η πιατσα ή θελεις να αρλουμπολογεις....

            αυτα απο εναν "επιτιμο πασοκο"

          • klik avatar
            klik @ πολιτης 07/02/2013 15:53:33

            Παραπονιέσαι που δεν σου κόβουν απόδειξη, ενώ με την υπογραφή σου δήλωσες αυθαιρετούχος.
            Αν είμαι ή όχι μπακάλης θα το θυμηθείς όταν το ΙΚΑ σου χτυπήσει την πόρτα.

  5. Zame avatar
    Zame 06/02/2013 12:04:02

    να πού κατάντησε το πραγμα..
    μου θυμίζει τις πυρκαγιές ..
    τοτε όπου σε κάθε δέντρο χρειαζότανε και έναν πυροσβέστη..

    όταν καλλιεργείτε & κυριαρχεί εχθρική σχέση κράτους-πολίτη στο ποιός εξαπατά τον άλλον καλυτέρα ..τι αλλο περιμένετε ..?
    αστυνομικά μέτρα..?
    για να μην αναφέρουμε το τεράστιο θέμα που αφορά το
    "κεντρικό μοντέλο"
    & είναι εφιαλτικό, αφου στο 70% του παγκόσμιου πληθυσμού αντιστοιχεί κάτι περισσότερο από το 3% του παγκόσμιου πλούτου!
    και με αυτό πρέπει να -αυτοεξυπηρετηθεί..-!!!
    αφού ο συσσωρεμένος πλούτος είναι ανενεργός
    στην εύρυθμη κοινωνική ανταποδοτικότητα

  6. Zame avatar
    Zame 06/02/2013 12:17:22

    ..Η Γλώσσα ως Λογική
    ..και τα Μαθηματικά ως Γλώσσα ειναι Η Λογικότητα των αθανάτων
    ..αλλά εντάξει είπαμε πως δεν είναι δίκαιος ο κόσμος αυτός
    ..αλλά όχι και να εξιδανικευτεί..!!

  7. Νατάλης avatar
    Νατάλης 06/02/2013 12:50:49

    To έχω γράψει και άλλη φορά. Το κράτος αν ήθελε θα μπορούσε να μειώσει τη φοροδιαφυγή. Ας πάρουμε για παράδειγμα την οικοδομή (όσο ήταν ζωντανή)
    Για να προσδιορίσει το κόστος κατασκευής, ανά τετραγωνικό μέτρο, μιας κατοικίας το κράτος έχει ορίσει έξι (6) διαφορετικούς τρόπους
    1. 45 €/μ2 για τον προσδιορισμό των εισφορών των ιδιοκτητών
    2. 112,5 €/μ2 για τον προσδιορισμό των νομίμων αμοιβών των μηχανικών
    3. 300 €/μ2 για τον προσδιορισμό του κόστους κατασκευής σύμφωνα με τον αναλυτικό προϋπολογισμό της πολεοδομίας
    4. 400 €/μ2 για τον προσδιορισμό του Ε.Κ.Κ.Ο. (ελάχιστο κόστος κατασκευής οικοδομής) σύμφωνα με τον οποίο ο ιδιοκτήτης υποχρεούται να προσκομίσει τιμολόγια και αποδείξεις στην εφορία για να πάρει μετά ρεύμα
    5. 1100 €/μ2 για τον προσδιορισμό του κόστους κατασκευής σύμφωνα με τα τιμολόγια "Σουφλιά"
    6. 1200 και άνω, το πραγματικό κόστος.
    Βγάλτε συμπέρασμα μόνοι σας. Όταν το κράτος θεωρεί πως με 400 €/μ2 μπορείς να κτίσεις σπίτι, τότε προφανώς όλοι οι εμπλεκόμενοι θα φοροδιαφύγουν. Ίσως η φοροδιαφυγή να είναι δυσκολότερη με τις εταιρείες που υποχρεωτικά εκδίδουν τιμολόγια (πχ εργοστάσια σκυροδέματος, τούβλων κ.ο.κ.), και τους μηχανικούς (προσοχή, γράφω για μηχανικούς και όχι εργολάβους μηχανικούς). Σίγουρα ευκολότερη, για να μην πω, επιβεβλημένη είναι για όλα, μα όλα τα συνεργεία, με τη σιωπηρή αποδοχή των ιδιοκτητών.
    Λύσεις υπάρχουν. Ανθρωποι που να έχουν δουλέψει και να πουν τη γνώμη τους για τον τρόπο περιορισμού της φοροδιαφυγής στην οικοδομή, ακόμα και αν βρεθούν, κανείς πολιτικός δε θα τους ακούσει. Ο υπουργός συνήθως ακούει συμβούλους που μάλλον δεν έχουν εργασθεί πραγματικά.
    Κρίμα και είναι τόσο εύκολο

    • akenaton avatar
      akenaton @ Νατάλης 06/02/2013 14:02:34

      Πολύ ενδιαφέροντα όσα λέτε και στην κατακλέιδα σας έχετε απόλυτο δίκιο!

    • Uncle Stgm avatar
      Uncle Stgm @ Νατάλης 07/02/2013 13:36:38

      Η ιδιωτική οικοδομή θα παραμείνει ανενεργή για πολλά χρόνια, είναι ανώφελο να το συζητάμε. Υπάρχει τεράστιο απόθεμα απούλητων νεόδμητων, η ζήτηση είναι και θα είναι για καιρό μηδενική. Μόνον σε πολύ χαμηλότερες τιμές αγοράς απο τη σημερινή θα ενεργοποιηθει (ως επένδυση). Η δε αντιπαροχή νεκρώθηκε, για δεκαετίες τουλάχιστον.
      Έχει νόημα να συζητάμε όμως για τα δημόσια έργα, κτιριακά και άλλα, που κάποια στιγμή θα ενεργοποιηθούν ως μέτρα τόνωσης.
      Ξέρετε όμως ότι ο περιβόητος "μαθηματικός τύπος Σουφλια"των προεκτιμώμενων αμοιβών για μελέτες δημοσίων έργων (2006) ισχύει ακόμα; Ξέρετε σε τι υπερτιμημένες αμοιβές μηχανικών οδηγεί; Ξέρετε τι κόστη ανα τετραγωνικό υποκρύπτει - άν και πουθενά δεν υπάρχει ρητά ως μεταβλητή το κόστος του τετραγωνικού μέτρου;
      Τα γράφω αυτά ως μηχανικός, άν και δεν με συμφέρει. Αλλά με τέτοια μέσα, το κράτος αυτό το χρεωκοπημένο έφτιαξε τη (σκασμένη πιά) φούσκα.
      Και πολλοί οραματίζονται να την ξαναφουσκώσουν.

  8. MCA. avatar
    MCA. 06/02/2013 15:08:18

    Η φοροδιαφυγή είναι τεράστια και είναι μια από τις σημαντικότερες ΕΣΩΤΕΡΙΚΕΣ αιτίες της κρίσης.Οι εταίροι και δανειστές μας, καθώς και η ίδια η Μέρκελ,τον έχουν επανειλημμένα επισημάνει.Ειδικά για τους Έλληνες πλούσιους έχει πει ότι δεν συνεισφέρουν αυτά που τους αναλογούν.Για να το επισημαίνει, προφανώς συγκρίνει την προσφορά των Γερμανών πλουσίων στην Χώρα τους,με την αντίστοιχη προσφορά των Ελλήνων πλουσίων στην δικιά μας,σε σχέση πάντα με αυτά που κερδίζουν.Μπορεί να ήμασταν Σοβιέτ στην οικονομία και στην οργάνωση τους κράτους,αλλά στην φορολόγηση και στον έλεγχο του κεφαλαίου,μικρού και μεγάλου,ήμασταν άκρως νεοφιλελεύθεροι και παγκοσμιοποιημένοι.Πρέπει να καταλάβουν πρώτα από όλα οι κυβερνόντες,ότι οι Ελλάδα δεν είναι όπως ήταν πριν 30 ή 40 χρόνια.Τότε τα χρήματα των φοροφυγάδων έμεναν στην Ελλάδα και επέστρεφαν,έστω και με πλάγιο τρόπο στην Εθνική οικονομία, καθώς η μεγάλη πλειοψηφία των προϊόντων ήταν Ελληνικά και τα χρήματα τα αποταμίευαν ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ σε Ελληνικές τράπεζες στο ΕΘΝΙΚΟ ΝΟΜΙΣΜΑ.Ήταν εξαιρετικά δύσκολο να βγάλεις χρήματα στο εξωτερικό.Τώρα πλέον,ακόμα και τα νόμιμα εισοδήματα φεύγουν στο εξωτερικό,καθώς η πλειοψηφία των προϊόντων είναι εισαγόμενα,ενώ τα χρήματα μπορούν πολύ εύκολα να αποταμιεύτουν και να επενδύθουν έξω,σε νόμισμα που ουσιαστικά έχουμε πάνω του ελάχιστη επιροή.Αναγκαστικά λοιπόν για να επιβιώσουμε ως Χώρα μέσα στο ΕΥΡΩ,πρέπει να σταματήσουμε την φοροδιαφυγή,νόμιμη"αυτή με τα παραθυράκια"και παράνομη.ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΡΑΤΗΣΟΥΜΕ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΣΤΗΝ ΧΩΡΑ.

  9. Αριστείδης1.Δ. avatar
    Αριστείδης1.Δ. 06/02/2013 16:51:32

    1. Nα καταργηθούν άμμεσα ΟΛΕΣ οι φοροαπαλλαγές των βουλευτών.
    2. ΟΛΕΣ οι φοροαπαλλαγές διαφόρων κοινωνικών ομάδων γενικώς.
    3. Να αναρτηθουν στο διαδίκτυο ΟΛΕΣ οι λίστες φοροφυγάδων με κόκκινο τα ονόματα και τα ποσά που απέκρυψαν, τι εισέπραξε μέχρι τώρα απ' αυτά το κράτος και με πράσινο τα ονόματα και τα ποσά που δικαίως εξήχθησαν.
    4.Να απαγορευτεί σε Ελληνες να διαθέτουν Off shore στην οποία να ανήκουν κινητές ή ακίνητες αξίες εντός Ελλάδος και οι ξένοι που έχουν οικονομική δραστηριότητα στην Ελλάδα να έχουν υποχρεωτικά έδρα στην Ελλάδα και να κάνουν φορολογικη δήλωση στην Ελλάδα πληρώνοντας ακριβώς τον ίδιο φόρο με τους Ελληνες.
    5. Να οριστεί μέγιστος φορολογικός συντελεστής 12% όπως στην Ιρλανδία και να υπάρχει ενιαίος τρόπος φορολόγησης φυσικών προσώπων και εταιρειών.
    6. Ο ΦΠΑ να εισπράτετται στην πηγή ΜΟΝΟ.
    7. Οι φορολογικοί έλεγχοι να διεξάγονται απο εναλλασσόμενα κινητά συνεργεία ΣΔΟΕ καθ' άπασαν την επικράτεια και να καταργηθούν οι εφορίες

  10. Μυρριναίος avatar
    Μυρριναίος 07/02/2013 10:55:33

    Οταν πιπιλάμε συνεχώς την καραμέλα της φοροδιαφυγής σήμερα , για ποιούς μιλάμε; Ποιοί φοροδιαφεύγουν , πως και πόσο;Πχ. να παραδεχθώ οτι προ κτίσης βγάζαμε 100 , έπρεπε να δώσουμε τα είκοσι και δίναμε τα δέκα. Τώρα ποτ βγάζουμε , αν βγάζουμε. πενήντα μας ζητάνε τα τα τριάντα . Αλλά τώρα δεν ΜΠΟΡΟΥΜΕ ούτε τα προηγούμενα δέκα να δώσουμε. Με λίγα λόγια στην μεγάλη μάζα ειδικά των ελεύθερων επαγγελματιών φοροδιαφυγή ΥΠΗΡΧΕ. Τώρα δεν υπάρχει παρά η αδυναμία φοροδότησης.

    • akenaton avatar
      akenaton @ Μυρριναίος 07/02/2013 12:55:09

      Γενικά δεν διαφωνώ και το έχω γράψει κιόλας με βαρύ τίμημα. Όμως επειδή η φοροδιαφυγή είναι κλοπή, μπορούν να ελεγχθούν αναδρομικά αυτοί που χοντρά κατέκλεψαν παλαιότερα την εφορία και σώρευσαν πλούτο σε ακίνητα ή καταθέσεις και να απαλλοτριωθεί ένα μέρος αυτού του παράνομου πλούτου υπέρ της κοινωνίας, ώστε να πληρωθούν εκ των υστέρων έτσι οι διαφυγόντες φόροι. Διαφωνείτε;

    • Uncle Stgm avatar
      Uncle Stgm @ Μυρριναίος 07/02/2013 13:06:53

      Η φοροδιαφυγή των μεγάλων επωφεληθέντων της εποχής παχειών αγελάδων δεν καταναλώθηκε: Οι πραγματικοί "τυχεροί", την "καταχωνιάσανε" σε πολυτελή ακίνητα (στην Ελλάδα ή στο εξωτερικό) ή την "εξήγαγαν" σε τράπεζες που νόμιζαν ασφαλείς (με την περίπτωση της Κύπρου έπαθαν μεγάλη ταραχή).
      Το λογικό, δίκαιο και επωφελές είναι η ανάκτηση της φοροδιαφυγής δεκαετιών, η απαλλοτρίωση των απαλλοτριωτών, και αυτό μπορεί να γίνει με τον τρόπο που προτείνει ο akenaton.
      Βλέπετε όμως τι γίνεται εδώ με τις "λίστες" (σε αντίθεση με άλλες Ευρωπαικές χώρες, όπου το Δημόσιο τις χρησιμοποιεί και ανακτά φορολογικά έσοδα που υπεξαιρέθηκαν).
      Απο τον μέχρι τώρα χειρισμό, έχω χάσει κάθε εμπιστοσύνη στην παρούσα κυβέρνηση. Ελπίζω να κάνω λάθος, αλλά δεν το βλέπω...

  11. Uncle Stgm avatar
    Uncle Stgm 07/02/2013 14:08:07

    Στην δεκαετία της ονομαστικής ανάπτυξης (1998 - 2008), το Ελληνικό ΑΕΠ υπερδιπλασιάστηκε. Μόνον το 2003 είχαμε ετήσια άνοδο του ΑΕΠ πάνω απο 5,5 %. Και αυτό πολύ πρίν τη "διεύρυνση" του Alogo (sex 'n drugs 'n guns in GDP).
    Ωστόσο, στην ίδια περίοδο, ο λόγος χρέους προς ΑΕΠ δεν μειώθηκε, το χρέος προς ΑΕΠ έμεινε περίπου σταθερό στο 100 %.
    Αυτή η σταθερότητα του κλάσματος όταν ο παρονομαστής υπερδιπλασιάζεται σημαίνει 2 πράγματα:
    1. Το Δημόσιο δεν επωφελήθηκε από την ραγδαία ονομαστική άνοδο του ΑΕΠ. Δηλαδή το πρόσθετο ΑΕΠ δεν έδωσε αναλογικά συγκρίσιμα φορολογικά έσοδα ώστε να μειωθεί το παλαιό χρέος. Η άνοδος ιδιοποιήθηκε εξ ολοκλήρου από μερίδα ιδιωτών, οι οποίοι δεν απέδωσαν τα οφειλομενα φορολογικά έσοδα.
    2. Ο Δημόσιος δανεισμός (απο τις αγορές) συνεχίσθηκε, και μάλιστα με αυξανόμενο ρυθμό - έτσι αντί να στηριχθεί το Δημόσιο σε αναλογικό μερίδιο απο την άνοδο του ΑΕΠ, συνέχισε να τροφοδοτεί τον πλουτισμό μερίδας ιδιωτών με δανεική ρευστότητα, που έγραφε στις δικές του υποχρεώσεις.
    Το τραγικό είναι ότι οι 2 κυβερνώσες παρατάξεις έκαναν ακριβώς το ίδιο, και έκαναν αυτά τα 2 ταυτόχρονα: Και δεν αντλούσαν οφειλόμενα φορολογικά έσοδα, αλλά και φόρτωναν το Δημόσιο με χρέη για να ταίσουν τους πελάτες τους και τα αφεντικά τους.
    Το "έγκλημα" είναι συνεχές, όχι στιγμιαίο. Η επανόρθωση μπορεί να είναι μόνον αναδρομική.
    Κε Αντώνη "κάν' το όπως ο Φράνκλιν" - μου το θύμισε η φωτογραφία του πιό διάσημου "φοροφυγάδα" όλων των εποχών !!!
    Μπορείτε; Δεν το βλέπω...