#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
07/09/2012 10:15
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Περί των πανεπιστημιακών και των απειλούμενων προνομίων τους



Στην κοινωνία γίνεται σφαγή: ένα τεράστιο κομμάτι της βυθίζεται στην ανεργία, ένα άλλο στα χρέη και το υπόλοιπο -ομού με τα πρώτα δύο- στο χαράτσια. Οι πανεπιστημιακοί όμως, οι «πνευματικοί άνθρωποι του τόπου», δεν ξεσηκώθηκαν με την απειλή κινητοποιήσεων και απεργιών κυρίως για την κακοποίηση της κοινωνίας από το Μνημόνιο, όχι.

Οι «πνευματικοί άνθρωποι του τόπου» ξεσηκώθηκαν και ξεσηκώνονται (και απειλούν ότι θα ξεσηκωθούν περαιτέρω) για την περιστολή του δικού τους μισθού και των δικών τους προνομίων.

Τους πανεπιστημιακούς τους αναμέναμε να είναι μιας άλλης τάξεως: όμως, κι εκείνοι συνδικαλίζονται ωσάν οι περικοπές στα δικά τους να είναι εν κενώ και να μην συγκρίνονται με την κατάσταση στην κοινωνία.

Οι προτεινόμενες περικοπές είναι όντως βαρύτατες: τα κάποτε 2.500 θα κατεβούν στα 1.900. Μια μείωση της τάξεως των 600 Ευρώ φυσικά και γίνεται παραπάνω από αισθητή σε κάθε νοικοκυριό, μα έχουμε συναίσθηση του τί συμβαίνει στην κοινωνία;

Του πόσο... προνομιακή είναι μια μείωση των 600 Ευρώ, από τα 2.600 στα 1.900; Του πόσο προκλητική είναι η κινητοποίηση και των πανεπιστημιακών, όταν οι στενάζοντες ιδιωτικοί υπάλληλοι δεν έχουν τέτοιες πολυτέλειες; Ξανά, οι πανεπιστημιακοί στον κόσμο τους: στην συντεχνία τους. Φυσικά, δεν ισχυριστήκαμε ότι μια τέτοια μείωση είναι «σωστή». Το μέτρο σύγκρισης όμως δεν είναι η ονειρική πολιτεία, αλλά η Ελλάς του Μνημονίου... Οι υπόλοιπες κοινωνικές ομάδες τί να πουν;

Αν όντως απεργήσουν οι καθηγητές κατά τη διάρκεια της εξεταστικής, αναλογιστείτε τί σημαίνει οικονομικά για έναν φοιτητή της μέσης οικογενείας η επιβάρυνση της παραμονής του για ένα παραπάνω εξάμηνο στον τόπο σπουδής του, επειδή η εξεταστική χάθηκε για να βρουν το δίκιο τους οι διδάσκοντες....

Και ένα παράπονο, διπλούν, προς την κυβέρνηση:

Πρώτον, εδώ γίνεται το ίδιο λάθος που γίνεται για όλον τον δημόσιο τομέα. Όπως προσελήφθησαν πάρα πολλοί αχρείαστοι δημόσιοι υπάλληλοι ρουσφετολογικά, για τα συμφέροντα των κομμάτων, έτσι ιδρύθηκαν ολόκληρα πανεπιστήμια για λόγους κομματικών συμφερόντων (ανεξάρτητα από τα τοπικά συμφέροντα: μιλάμε για τα κομματικά καθ΄ αυτά). Αντί, λοιπόν, στις περικοπές να απολύονται οι πρώτοι και να κλείνουν τα δεύτερα, αφήνοντας σχεδόν ανέπαφο ή λιγότερο μειούμενο τον μισθό των δημοσίων υπαλλήλων και των πανεπιστημιακών αντίστοιχα, διατηρούνται όλες οι νοσηρές καταστάσεις με παράλληλες οριζόντιες περικοπές επί δικαίων και αδίκων. Αυτός ο τρόπος «επίλυσης της κρίσης», φευ, δεν έχει μέλλον!

Δεύτερον, προτείνεται μείωση του μισθού του Λέκτορα στα 950 Ευρώ. Η μείωση του μισθού της εισαγωγικής βαθμίδας στην ακαδημαϊκή καριέρα κάτω από τετραψήφιο αριθμό, κάτω από 1.000 Ευρώ, έχει ένα βαρύ συμβολικό φορτίο. Μεταπτυχιακά, διδακτορικά, δημοσιεύσεις, εκλογή στην θέση του λέκτορα (μία από τις πλέον ελάχιστες θέσεις λεκτόρων) για τριψήφιο μισθό; Πάει πολύ.

Αστυάναξ Καυσοκαλυβίτης

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Nik avatar
    Nik 07/09/2012 10:27:33

    Επανεξέταση όλων των ντοκτορά τώρα, για να δούμε πόσοι επιδόθηκαν στην προσφιλή τακτική της λογοκλοπής.

    • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
      ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ Nik 08/09/2012 11:33:47

      Τι ποσοστό εκτιμάς ότι είναι;

  2. ΠΑΙΑΝΙΩΤΗΣ avatar
    ΠΑΙΑΝΙΩΤΗΣ 07/09/2012 10:51:12

    Στα ελληνικά πανεπιστήμια υπάρχουν όντως "επιστήμονες" οι οποίοι θα έπρεπε να αμείβονται (αναλογικά των προσόντων τους - δημοσιεύσεις, επιστημονικές ανακοινώσεις, βιβλία κοκ) με... 100 ως 200 Ευρώ το μήνα!!! ΠΡΟΣΟΧΗ ΟΜΩΣ: ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΙ ΕΤΣΙ! Προσοχή, μήπως "μαζί με τα ξερά καούν και τα χλωρά". Υπάρχουν στα ελληνικά πανεπιστήμια ορισμένοι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟΙ επιστήμονες, οι οποίοι κάλλιστα θα μπορούσαν να διδάξουν σε ευρωπαϊκά ή αμερικανικά πανεπιστήμια. Αυτό που υφίσταται στα ελληνικά ΑΕΙ είναι η ΙΣΟΠΕΔΩΣΗ! Δεν είναι δυνατόν να έχουν την ίδια "μοίρα" ένας γιός μεγαλοκαθηγητή του οποίου ο πατέρας του έγραψε το διδακτορικό, με επιστήμονες των οποίων το βιογραφικό είναι γεμάτο από διακρίσεις και εύσημα! Και κάτι ακόμα: έχοντας την ατυχία να έχω πάρει το πτυχίο μου από το πολύπαθο Πάντειο Πανεπιστήμιο, έχω να παρατηρήσω το εξής: όσο αναδεικνύονται στα ελληνικά πανεπιστήμια "μορφές" οι οποίες το μόνο εχέγγυό τους είναι η κομματική τους ταυτότητα (στην περίπτωση του Παντείου "πρασινο-ροζ-κόκκινης απόχρωσης", με λίγους.... γαλάζιους κόκκους), προκοπή δεν θα δούμε...

  3. Φωτεινη Αθανασοπουλου avatar
    Φωτεινη Αθανασοπουλου 07/09/2012 11:11:04

    Κυριοι δεν ειμαστε ολοι ετσι.....δεν ειναι σωστα τα νουμερα που δινετε εδω. Ηδη απο την κριση και μετα μας εχουν κοψει 1000 περιπου ευρω (απο 2700 που επαρνα καθαρα τωρα 1900 χωρις να υπολογιστουν τα δωρα, 13ος μισθος κλπ)!!!

    Τωρα απειλουμαστε με ΕΠΙΠΛΑΟΝ περικοπες κλειμακωτα μεχρι και 35% του μισθου μας... σφαλλετε αν νομιζετε οτι την εχουμε ευκολα!!!

    Οσο για την απεργια μας ΠΑΝΤΑ καναμε απεργιες απλα οπως σε ολους τους κλαδους οταν πια φτανουμε στο αμην αντιδρουμε μαζικα. Μπορω να σας στειλω ολες τις αποφασεις των συνδικαλιστικων μας οργανω για απεργια ΔΙΑΧΡΟΝΙΚΑ......να δουμε τι εκαναν οι αλλοι κλαδοι πρωτα!!

    Ξερετε οτι μας πηραν τα χρηματα των αποθεματικων και τακαναν χωρις να μας πουν τιποτα ομολογα? Ξερετε οτι δεν υπαρχει κρατικος προυπολογισμος και σπουδαζουμε τα παιδια μας με ερευνητικα κονδυλια, χωρις θερμανση και air condition? Σας προσκαλω στη Καρδιτσα να δειτε πως δουλευουμε....
    Ειναι πολυ ευκολο να παφτρουμε στη παγιδα της αλληλοκατηγοριας οταν η μιζερια και η φτωχεια χτυπα.... ΑΥΤΟ ΟΜΩΣ ΘΕΛΟΥΝ!!!! ΜΗΝ ΤΟΥΣ ΕΞΥΠΗΡΕΤΕΙΤΕ ΕΤΣΙ... αυτος ο λαος απο διχονοια μονον ηττηθηκε στην ιστορια....

    ΟΛΟΙ ΕΝΩΜΕΝΟΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΧΤΥΠΗΣΟΥΜΕ... Αλλιως παραγγειλτε φερετρα....θα χρειαστουν συντομα!!

    • Thesti avatar
      Thesti @ Φωτεινη Αθανασοπουλου 07/09/2012 12:40:40

      Αλήθεια, ο μισθός (1700 πριν, 1900 σήμερα ΚΑΘΑΡΑ) για πόσες ώρες δουλειάς είναι; Γιατί αυτό είναι κάτι που δεν το συνυπολογίζετε στη συλλογιστική σας.
      Επίσης, τα ερευνητικά μάλλον δεν είναι για θέρμανση και air condition. Είναι για την έρευνα. με τίνος ευθύνη καταλήγουν αλλού; Και, αν συμπεριφέρεστε έτσι, πώς να σας εμπιστευτεί κανείς ως καθηγήτρια (που δήθεν προάγετε και την έρευνα);
      Κι ένα σχολιάκι ψιλοάσχετο: αν τόνιζα έτσι τα γραπτά μου, θα έμενα στην ίδια τάξη από την πρώτη Γυμνασίου. Αν τα γραπτά μου είχαν τέτοια ορθογραφία και στίξη, δε θα έβγαζα ούτε το Δημοτικό. Αλλά μάλλον για τους Καθηγητές των ΑΕΙ μας (ή μήπως για τους ΑνΕλ) δεν ισχύουν οι κανόνες της Ελληνικής που ισχύουν για όλους τους άλλους.

      • Chris Theocharis avatar
        Chris Theocharis @ Thesti 07/09/2012 12:59:09

        Και που να δεις τι μισθό παίρνουν καθηγητές με 2 διδακτορικά και 3-4 "μάστερ" σε πανεπιστήμια της ευρωζώνης λόγω γενικής κρίσης. Να τους πούμε ότι τα "φτωχαδάκια", οι έλληνες συνάδελφοί τους, "καθαρίζουν" μόνο δύο χιλιαρικάκια, έτσι για να μην αποκτήσουν και σύμπλεγμα κατωτερότητας...

        • Heaven avatar
          Heaven @ Chris Theocharis 07/09/2012 14:46:15

          αξιότιμη κα. Αθανασοπούλου,
          πριν παραγγείλουμε τα ...φέρετρα, θα σας παρακαλούσα πάρα πολύ να μου δώσετε τα παρακάτω στοιχεία:
          1. Σε ποια θέση της παγκόσμιας κατάταξης βρίσκεται σήμερα το Παν/μιο Θεσσαλίας, το οποίο κατ' ομολογία σας υπηρετείτε;
          (απλά δεν ...υπάρχει!!!!)
          2. Για πόσες ώρες αμείβεστε το ποσόν των 1900 Ευρω;
          (για το ...πολύ 20 ώρες εβδομαδιαίως. Το σύνηθες 10 και ...πολλές ειναι!!!!)

          • sawas avatar
            sawas @ Heaven 07/09/2012 14:56:18

            Μιλάς για το επίσημο ή ανεπίσημο ωράριο?

            Ο Συνήγορος Του Διαβόλου ρωτάει:
            Η έρευνα έχει ωράριο?

          • Thesti avatar
            Thesti @ sawas 07/09/2012 17:00:16

            ΠΟΙΑ έρευνα; Ποια Πανεπιστήμια κάνουν έρευνα; Ποιες δημοσιεύσεις κάνουν οι φίλτατοι καθηγητάδες μας (και μιλάω για δημοσιεύσεις όχι τόσο σε ελληνικά "επιστημονικά" περιοδικά, τα οποία τα φτιάχνουμν μεταξύ τους για να ευλογούν τα γένια τους, αλλά σε διεθνή, αναγνωρισμένα έντυπα); Γιατί, αν έκαναν πραγματική έρευνα, η θέση τους στην παγκόσμια κατάταξη δε θα ήταν τόσο χαμηλά.
            Ανάμεσα στα ελάχιστα που έχει πραγματικά αποδώσει η εγχώρια έρευνα είναι η δημιουργία του (σχεδόν) τέλειου αλγορίθμου είσπραξης και αφανούς διανομής των ερευνητικών κονδυλίων. Κατά κανόνα σε βάρος των φοιτητών που συμμετέχουν στην έρευνα (τα κορόιδα της υπόθεσης).

          • Γιάννης avatar
            Γιάννης @ Thesti 07/09/2012 18:58:11

            Thesti, είσαι μάλλον εμπαθής και κακοήθης.

            Σύμφωνα με το παρακάτω λινκ, οι ελληνικές επιστημονικές δημοσιεύσεις διεθνώς καταλαμβάνουν την 26η θέση ανάμεσα σε 236 χώρες.
            h**p://www.scimagojr.com/countryrank.php?area=0&category=0&region=all&year=all&order=it&min=0&min_type=it

            Σύμφωνα με το παρακάτω λινκ, τρία ελληνικά πανεπιστήμια (δεν έχει σημασία ποια) αξιολογήθηκαν και κατατάγησαν στις θέσεις 82, 86 και 95, δηλαδή βρίσκονται ανάμεσα στα 100 καλύτερα πανεπιστήμια της Ευρώπης. Υπ'όψιν ότι στην Ευρώπη υπάρχουν περί τις 4.000 πανεπιστήμια.
            h**p://www.4icu.org/topEurope/

          • Thesti avatar
            Thesti @ Γιάννης 08/09/2012 10:50:47

            Είναι χαμηλά τα Ελληνικά Πανεπιστήμια. Τρία έχουμε όλα κι όλα (σοβαρά, όχι αστεία) και αυτά είναι (Shanghai list) σε θέσεις από 201-300 παγκοσμίως το ΕΚΠΑ (πολύ καλά είναι), από 301-400 το ΑΠΘ (μέτρια είναι και εκτός 500άδας το ΕΜΠ. Θμίσου ότι αυτά τα rankings τα παίρνουν με κρατικά κονδύλια, αντίθετα με τη συντριπτική πλειοψηφία των ανωτέρων τους, που βρίσκουν χρήμα μόνα τους.
            Όσο για τις δημοσιεύσεις, ο αριθμός δε μου λέει τίποτα. Γιατί ο αριθμός τους αυξάνει με εγχώριες, αμφισβητούμενου κύρους δημοσιεύσεις και το πλήθος των citations Με υποχρεωτικά citations από τους υποψήφιους διδάκτορες του κάθε τμήματος.
            Τα ερωτήματα τελικά είναι τα εξής: είμαστε ικανοποιημένοι από τα Πανεπιστήμιά μας; Και είμαστε ικανοποιημένοι από τους καθηγητές μας;

    • ΕΛΛΗΝ avatar
      ΕΛΛΗΝ @ Φωτεινη Αθανασοπουλου 07/09/2012 14:23:33

      Κυρία Αθανασοπούλου

      Είστε απόλυτα ακριβής.

      ''..........και σπουδαζουμε τα παιδια μας με ερευνητικα κονδυλια, χωρις θερμανση και air condition?...........''

      Έχω θυγατέρα που σπουδάζει στην Καρδίτσα και το γνωρίζω απο 1ο χέρι.

      Αλλά θα ήθελα να ρωτήσω αυτούς που όταν τους βολεύει αναφέρονται σε Μέσους όρους κλπ....κλπ................ της Ευρώπης , να μου υποδείξουν έστω και ένα Πανεπιστήμιο στην Ευρώπη χωρίς θέρμανση - βιβλία-ερευνητικά προγράμματα.............

  4. kotstak avatar
    kotstak 07/09/2012 11:28:22

    Η αδικία τις περισσότερες φορές είναι απλά μια αίσθηση.
    Ένας άνθρωπος μπορεί να συμβιβαστεί με λιγότερα εάν νοιώθει ότι δεν αδικείται.
    Μερικοί βέβαια, ως επί το πλείστον αριστεροί, είχαν συνηθίσει σε ευνοϊκή μεταχείριση και σε ίσες συνθήκες νοιώθουν ότι αδικούνται.
    Αυτό που πρέπει να κάνει η κυβέρνηση είναι να συνδέσει με μια σχέση τους μισθούς όλων.
    Δηλαδή να πει:
    Οι αμοιβές όλων των εργαζομένων στο δημόσιο γίνονται με βάση τα μόρια που έχουν.
    Οι εργαζόμενοι, με βάση την προϋπηρεσία, την θέση, τις σπουδές, κλπ έχουν από ένα έως δυο μόρια.
    Εξαιρούνται:
    Δάσκαλος, καθηγητής: 1,1 - 2,2 μόρια
    Πανεπιστημιακός: 1,3 - 2,6 μόρια.
    Δικαστικός: 1,5-3 μόρια
    Βουλευτής, υπουργός: 3 μόρια

    Αυτομάτως κανείς δεν νοιώθει ότι αδικείται.
    Σήμερα 1 μόριο = 600 ευρώ.
    Αύριο, εάν αγοράζουν ελληνικά προϊόντα, 1μοριο=800. Εάν αγοράζουν εισαγόμενα 1μοριο=500 ευρώ.
    Είναι απλά τα πράγματα.

    • Darki avatar
      Darki @ kotstak 07/09/2012 14:35:16

      Δηλαδη εμεις που εχουμε ενα μοριο?

  5. Moduscide avatar
    Moduscide 07/09/2012 11:30:43

    Κατάργηση του διαχωρισμού ΑΕΙ-ΤΕΙ, όλα Ανώτατα Εκπαιδευτικά Ιδρύματα είναι βάση της Νομοθεσίας (οπότε οι καθηγητές ΑΕΙ μονοπωλούν διδακτορικά, κονδύλια κλπ), κατάργηση τμημάτων Πιγκουινολογίας, αξιολόγηση του ερευνητικού έργου και της διάθεσης των ερευνητικών κονδυλίων (εδώ είναι το μπαγιόκο) και θέσπιση νομοθετικού υπόβαθρου για την προσέλκυση ερευνητικών επενδύσεων. Όλα τα πανεπιστήμια στο εξωτερικό δουλεύουν εν πολλοίς με κονδύλια από εταιρείες για ερευνητικά προγράμματα και εμείς πολεμάμε το "κακό" κεφάλαιο μην τυχόν και μαγαρίσει τη... θεάρεστη παιδεία μας. Αν δεν δουλέψει το Πανεπιστήμιο βάσει ανταγωνισμού θα συνεχίσουν οι θέσεις λεκτόρων και οι έδρες να διαμοιράζονται από τους καθηγητές σε συγγενείς και τσιράκια, ενώ τα κονδύλια θα πηγαίνουν σε πενιχρή μισθοδοσία μικρών στρατών ειλώτων, διδακτορικών και βοηθών, που το μόνο που κάνουν είναι να αντιγράφουν τις λυμένες ασκήσεις από τα κακομεταφρασμένα συγγράμματα στον πίνακα και να αναπαράγουν με copy-paste δημοσιεύσεις για τον καθηγητή.

  6. Αλέξανδρος Αρβανιτάκης avatar
    Αλέξανδρος Αρβανιτάκης 07/09/2012 12:22:26

    Ο μισθός που αναφέρεται το άρθρο αφορά στους καθηγητές πρώτης βαθμίδας, υπάρχουν και οι λέκτορες, οι επίκουροι, οι αναπληρωτές.
    Στη βαθμίδα του λέκτορα τα χρήματα είναι αστεία, ήταν 1400 ευρώ προ κρίσης, σήμερα θα φτάσουν κάτω από 1000.
    Υπάρχει μείζον ζήτημα με το θέμα των ειδικών μισθολογίων και είναι κρίμα να υπάρχει γενική βελτίωση της εικόνας της χώρας στο εξωτερικό, να βελτιώνεται γενικά το εξωτερικό περιβάλλον και να μπαίνουμε σε νέα φάση περιδίνησης για 240 εκατ. που είναι τα ειδικά μισθολόγια που αφορούν 200000 οικογένειες, και που έχουν ήδη υποστεί περικοπές από 25-40%.

    • Thesti avatar
      Thesti @ Αλέξανδρος Αρβανιτάκης 07/09/2012 18:25:30

      Τι είναι αυτό που κάνει τον καθηγητή άξιο ειδικής μεταχείρισης; Ο κανόνας είναι ότι:
      -εργάζεται λιγότερο χρόνο από το μέσο εργαζόμενο.
      -το Ίδρυμα, για του οποίου την πρόοδο είναι εκ του Συντάγματος υπεύθυνος (γιατί η αυτοτέλεια δεν είναι μόνο δικαίωμα, είναι και ευθύνη), παραπαίει.
      -η διαχείριση των οικονομικών πόρων είναι τουλάχιστο σκοτεινή.
      -η έρευνά του δεν υπάρχει. Υπάρχει μόνο η παροχή διδακτορικών διατριβών, στη συντριπτική πλειοψηφία σε συγγενείς ή φίλους (προσωπικούς ή πολιτικούς).
      -ΑΔΥΝΑΤΕΙ να βρει άλλη χρηματικκή επιχορήγηση της έρευνάς του, ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΠΕΙΔΗ αυτή είναι ανύπαρκτη. Αν υπήρχε (και όπου υπάρχει) η υποψία έστω ότι η έρευνα θα μπορούσε να αποδώσει κάτι πρωτότυπο, τα πράγματα θα ήταν εντελώς διαφορετικά.
      -οι δημοσιεύσεις του είναι ελάχιστες σε σύγκριση με τα παγκόσμια στάνταρ.
      -το όποιο προϊόν της έρευνάς του (το οποίο είναι ΜΟΝΟ τα βιβλία του) το καρπώνεται ο ίδιος ως αντικείμενο της πνευματικής του ιδιοκτησίας (λες και τα βιβλία του δεν τα γράφει συντηρούμενος από το Πανεπιστήμιο και χρησιμοποιώντας αποκλειστικά τους πόρους, την υλικοτεχνική υποδομή και τους φοιτητές αυτού).
      -μπορεί να εργάζεται και στον ιδιωτικό τομέα. Με εξαίρεση γιατρούς, δικηγόρους, μηχανικούς, οι άλλοι ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ. Για δύο λόγους. 1) Γιατί ΒΟΛΕΥΟΝΤΑΙ με μια εξαιρετική (μέχρι σήμερα, ευτυχώς) αμοιβή, για ΕΛΑΧΙΣΤΗ εργασία. Κοινώς, τεμπελιάζουν. 2) Γιατί ελάχιστοι από αυτούς θα μπορούσαν να σταθούν στον ιδιωτικό τομέα. Η ανικανότητά τους δε, φαίνεται από την αποτυχία τους όσες φορές η "αφρόκρεμα" αυτών χρησιμοποιήθηκε σε κυβερνητικά/πολιτικά αξιώματα.

      Αλήθεια, πριν μιλήσεις έτσι επιπόλαια για 200.000 οικογένειες που έχουν ήδη υποστεί περικοπές 25%-40% (όχι στο μισθό, φυσικά, αλλά μάλλον στα "επιδόματα αργομισθίας"), ξέρεις πόσα ακόμα "σετ" των 200.000 οικογενειών έχουμε στην Ελλάδα, που να έχουν ήδη υποστεί περικοπές; Και που θα ξαναϋποστούν; Γιατί αυτή η εύνοια στους καθηγητάδες; Και η θέση αυτή είναι προσωπική, εκφράζει τον υπογράφοντα, ή και τη ΝΔ και την κυβέρνησή;

      • Γιάννης avatar
        Γιάννης @ Thesti 07/09/2012 18:53:51

        Thesti, είσαι μάλλον εμπαθής και κακοήθης.

        Σύμφωνα με το παρακάτω λινκ, οι ελληνικές επιστημονικές δημοσιεύσεις διεθνώς καταλαμβάνουν την 26η θέση ανάμεσα σε 236 χώρες.
        h**p://www.scimagojr.com/countryrank.php?area=0&category=0&region=all&year=all&order=it&min=0&min_type=it

        Σύμφωνα με το παρακάτω λινκ, τρία ελληνικά πανεπιστήμια (δεν έχει σημασία ποια) αξιολογήθηκαν και κατατάγησαν στις θέσεις 82, 86 και 95, δηλαδή βρίσκονται ανάμεσα στα 100 καλύτερα πανεπιστήμια της Ευρώπης. Υπ'όψιν ότι στην Ευρώπη υπάρχουν περί τις 4.000 πανεπιστήμια.
        h**p://www.4icu.org/topEurope/

        • Thesti avatar
          Thesti @ Γιάννης 08/09/2012 10:53:03

          Γιάννη, κάνεις copy-paste το ίδιο σχόλιο. Άσε, μη μου πεις, θα μαντέψω: είσαι πανεπιστημιακός που κάνει self-cite. Συγχαρητήρια.

          • Γιάννης avatar
            Γιάννης @ Thesti 08/09/2012 13:29:55

            Thesti, η κακοκήθειά σου τρέχει από τα μπατζάκια. Όποτε σε βολεύει μια έρευνα κατάταξης αναφέρεσαι σε αυτή σαν να είναι το Ευαγγέλιο, όποτε δεν σε βολεύει, την απαξιώνεις. Και δέκα νόμπελ να έπαιρναν οι Έλληνες πανεπιστημιακοί, εσύ πάλι θα έβρισκες λόγο να ξυνίσεις τα μούτρα σου.

  7. GNM avatar
    GNM 07/09/2012 13:44:36

    Γιά όσους γνωρίζουν τις λεπτομέρειες τα ειδικά μισθολόγια των πανεπιστημιακών, μόνο ειδικά δεν είναι. Αλλά αυτο δεν έχει και τόση σημασία σε μία χώρα που έχει βουλιάξει στο λαικισμό.
    Αυτό που έχει σημασία και θάχει δραματικές επιπτώσεις, είναι ότι σε μιά τετραετία το πολύ όλοι οι πραγματικά καλοί νεώτεροι πανεπιστημιακοί θάχουν φύγει απο τη χώρα, και όσοι καλοί μείνουν δεν θα μπορούν να αναπτύξουν τίποτα σημαντικό γιατί απλά όλες οι ερευνητικές ομάδες θα διαλυθούν. Αλλά και πάλι ποιός νοιάζεται!! Στη μετασοσιαλιστική μας κοινωνία αυτά δεν έχουν σημασία. Καλή διάλυση!!

  8. Κυαίστωρ avatar
    Κυαίστωρ 07/09/2012 15:38:50

    Πάνω απο 2000 (κοντά στα 2700) έπαιρναν οι πρωτοβάθμιοι καθηγητές και όχι επίκουροι ή λέκτορες. Για τις τελευταίες 2 κατηγορίες πλέον οι αμοιβές κινούνται λίγο πάνω απο τα 1000 ευρώ (καθαρά).
    Όπως σε όλες τις δουλειές υπάρχουν κατηγορίες εργαζομένων, δεν χρειάζεται να εξισώνονται τα πάντα στο πλαίσιο ενός αντιπανεπιστημιακού μένους.
    Αν θες σώνει και καλά να κάνεις μειώσεις ρίξε 20% τον μισθό του πρωτοβάθμιου, και μετά κλιμακωτά 5 ως 15% των υπολοίπων βαθμίδων. Να υπάρχει και μια δικαιοσύνη στις περικοπές. Όπως υπάρχουν κατηγορίες και στους δικαστικούς, στα σώματα ασφαλείας κτλ, έτσι πρέπει η οποιαδήποτε μείωση να γίνεται με υψηλό αίσθημα δικαιοσύνης.
    Και συν τοις άλλοις ας μην ξεχνούμε πως δεν είναι όλοι οι πανεπιστημιακοί το ίδιο : πχ καθηγητές της νομικής με μεγάλα εξωτερικά γραφεία, καθηγητές ιατρικής με τα ιατρεία τους, οικονομολόγοι ως σύμβουλοι σε εταιρείες, μηχανικοί σε κατασκευαστικές και ούτω καθεξής. Ένας καθηγητής ας πούμε της Φιλοσοφικής δεν μπορεί να έχει τέτοια έξτρα, ένα μισθό περιμένει να πάρει (υπάρχουν και κάποιοι λίγοι που μπορεί να κάνουν καμιά έξτρα δουλειά ως σύμβουλοι εκδόσεων, κανένα φροντιστήριο ΑΣΕΠ , αλλά είναι απείρως λιγότεροι απο τους υπόλοιπους).
    Όσο για τα ερευνητικά προγράμματα, ανάλογα με το ΑΕΙ που υπηρετείς υπάρχουν προγράμματα στήριξης λεκτόρων/επίκουρων που έχουν προυπολογισμούς 4-5 χιλιάδων ευρώ απο τα οποία η αμοιβή η καθαρή του καθηγητή είναι κοντά στα 800 ως 1000 ευρώ, για πρόγραμμα που μπορεί να διαρκεί απο 6 μήνες ως ένα έτος (κατά περίπτωση και παραπάνω).. Άρα διαιρείς τα 800 ευρώ ας πούμε με 6/12 μήνες και βγάζεις το ποσό που αναλογεί (και φυσικά φορολογείται, δεν αποκρύπτεται τίποτε, είναι τόσο μεγάλο το χαρτομάνι και οι διαδικασίες που και να ήθελες πολύ απλά ΔΕΝ μπορείς). Ακόμη χάρη σε αυτά τα προγράμματα, όπου προβλέπονται θέσεις απασχόλησης (απο μία ως τρεις συνήθως) εργάζονται για κάποιο χρονικό και μεταπτυχιακοί φοιτητές ή υποψήφιοι διδάκτορες (συνήθως με οικονομικά/κοινωνικά κριτήρια ή αλλιώς με βάση την απόλυτη συνάφεια με το αντικείμενο) για ποσά που φτάνουν τα 400 ευρώ το άτομο για διάστημα που δεν ξεπερνά το δίμηνο ή το τρίμηνο (κάθε περίπτωση είνα εξατομικευμένη). Θα μου πείτε "ΟΚ αστείο ποσο 400 ευρώ για 2 μήνες", όμως για παιδιά που δεν έχουν τη δυνατότητα απλά να σπουδάζουν και να κάθονται είναι μια βοήθεια.
    Όσο για το ωράριο εργασίας. Μπορεί σε ένα εξάμηνο να διδάσκω ένα μάθημα φροντιστηριακό (3 ώρες εβδομαδιαίως), ένα μάθημα "κορμού" (3 ώρες εβδομαδιαίως), που δίνουν ένα άθροισμα 6 ωρών. Όμως πέραν αυτών υπάρχουν στάνταρ ώρες συνεργασίας με τους φοιτητές που πρέπει να τηρούνται , δηλαδή τουλάχιστον 4 ώρες εβδομαδιαίως, πάμε επομένως στις 10 (που είναι εκ των πραγμάτων λίγες σε σχέση με άνθρωπο που δουλεύει 48ωρο). Αν έχεις ως επόπτης και 2-3 μεταπτυχιακούς φοιτητές πρακτικά σημαίνει αρκετές παραπάνω ώρες παρακολούθησης των εργασιών τους εφόσον θες να είσαι συνεπής (σ.σ για τα μεταπτυχιακά μαθήματα οι διδάσκοντες δεν παίρνουν έξτρα χρήματα, τουλάχιστον στην Φιλοσοφική του ΑΠΘ). Ακόμη για τις εργασίες προπτυχιακές και μεταπτυχιακές πρέπει να εργαστείς αρκετά παραπάνω ώστε να τις διορθώσεις και μην κάνεις δουλειά άρπα κόλλα (υπάρχουν και αυτά προφανώς).
    Σίγουρα μισθοί 2000+ ευρώ είναι προκλητικοί στα μάτια κάποιου που έχει μείνει άνεργος, έχει οικογένεια να ζήσει και οι υποχρεώσεις τρέχουν. Σίγουρα οι μειώσεις πρέπει να είναι αναλογικές ώστε να εξορθολογιστεί το σύστημα. Πχ 1000 ευρώ λέκτορας, 1250 επίκουρος, 1500 αναπληρωτής και το πολύ 1700 ο καθηγητής... 900-1100-1300-1500. Βέβαια στα μάτια αυτού που ΔΕΝ έχει τίποτε απολύτως λαμβάνειν πάλι είναι είναι πρόκληση και τα 900 ευρώ.
    Αλλά με τη λογική να ψοφήσει η κατσίκα του γειτόνα ΔΕΝ πας μπροστά.
    Επίσης δεν μπορείς να συγκρίνεις ένα Δ.Υ κλητήρα στο Υπ.Εξ ή Υπ.Οικ που παίρνει 1000+ ευρώ με ανθρώπους που έχουν φάει τη ζωή τους διαβάζοντας και έχουν και ένα επιστημονικό έργο. Φαίνεται ρατσιστικό; Αφού πρέπει οι ΔΥ να αξιολογούνται με βάση τα προσόντα τους ας ισχύσει η αναλογικότητα.
    Και ενδοπανεπιστημιακά να υπάρξει ένα ποιοτικό σύστημα αξιολόγησης του επιστημονικού έργου ώστε να μην εξελίσσονται άνθρωποι με μηδενικό έργο, δημοσιεύσεις σε ανυπόληπτα περιοδικά, με ανακοινώσεις σε συμπόσια συγγενών και φίλων.
    Ευχαριστώ για το χρόνο σας,

    • Μαρίζα avatar
      Μαρίζα @ Κυαίστωρ 07/09/2012 18:43:37

      "Mε ανακοινώσεις σε συμπόσια συγγενών και φίλων"; Νάταν μόνο αυτό;
      Με τα τάχατες επιστημονικά συνέδρια που διοργανώνουν αυτοί οι ίδιοι με τη σύμπραξη υπόπτων χορηγών, τι γίνεται; Από ποιους ελέγχονται τα οικονομικά των εσόδων; Ας το ψάξει ο ΣΔΟΕ το θέμα και θα ανακαλύψει πράματα και θάματα.

      • Κυαίστωρ avatar
        Κυαίστωρ @ Μαρίζα 07/09/2012 20:07:03

        Τα λεφτά πάνε εκεί που όπου υπάρχει η πιθανότητα κέρδους Μαρίζα.
        Δεν είναι τυχαίο όπως το έγραψα. Ξέρεις τι είναι να εκλιπαρείς για 500 ευρώ (όχι χιλιάδες, σκέτα ευρώ) για να κάνεις μια ημερίδα πχ για την Βυζαντινή Θεσσαλονίκη και να μη σου δίνουν σεντ τσακιστό;
        Θα μου πεις, τι να κάνουν και 500 ευρώ, ούτε καν τα μηχανήματα δεν μπορείς να νοικιάσεις καλά καλά, ένας αξιοπρεπής μπουφές, φυσικά οι ομιλητές που έρχονται απο μακριά καλύπτουν μόνοι τους τα έξοδα μετακίνησης και διαμονής.
        Οι χορηγοί επομένως πάνε σε συνέδρια φαρμακευτικά και ιατρικά κατά κύριο λόγο, και είναι προφανές το γιατί.
        Να προσθέσω κάτι που ξέχασα στην ανάρτησή μου : Impact Factor, η νούμερο ένα προτεραιότητα θα έπρεπε να είναι για τους καθηγητές αυτή....
        Έχει ακούσει κανείς αυτόν τον όρο ?

        • Οδυσσέας avatar
          Οδυσσέας @ Κυαίστωρ 08/09/2012 10:14:26

          "......και είναι προφανές το γιατί...." λες Κυαίστωρ.
          Θα συμφωνήσω. Όλοι οι σχετικοί με τους χώρους αυτούς ξέρουν τι κρύβεται πίσω από την αγωνία των διοργανωτών να μορφώσουν όλους τους άλλους επιστήμονες, γνωρίζουν ακόμη και τους χορηγούς και τους ωφελούμενους οργανωτές .
          Άγνοια δεν έχουν ούτε οι υπηρεσίες του Κράτους που εγκρίνουν τα τόσα και τόσα γενικά και ειδικά, όμοια και παρόμοια συνέδρια που γίνονται κάθε χρόνο από "επιχειρηματίες" καθηγητές ορισμένων πανεπιστημιακών σχολών.
          Αναγκασμένος πλέον να εργάζομαι μετά από βασικές σπουδές στην Ελλάδα και μεταπτυχιακές στην Αγγλία σε εργοστάσιο της Στουτγκάρδης καθώς η τεχνική εταιρεία που εργαζόμουν στη Μακεδονία έκλεισε μπορώ να κάνω συγκρίσεις. Και οι συγκρίσεις αυτές είναι δυστυχώς αρνητικές για τη χώρα μου που την αγαπώ και ας με έδιωξε από την αγκαλιά της.
          Έτσι, αναρωτιέμαι γιατί να προστατεύονται με συγκάλυψη όσοι πανεπιστημιακοί καθηγητές δεν σέβονται τους Νόμους και αδιαφορούν για τη μόρφωση των φοιτητών και νέων επιστημόνων επιδιδόμενοι κατά προτεραιότητα σε ατομικές ή οικογενειακές επιχειρηματικές δραστηριότητες μέσα ή δίπλα ή παραδίπλα από τα πανεπιστήμια;
          Επιτέλους, ποιος θα μας ξεβρωμίσει από την κόπρο του Αυγεία;

          • Κυαίστωρ avatar
            Κυαίστωρ @ Οδυσσέας 08/09/2012 14:51:09

            Για να τα ελέγξει το κράτος πολλά απο αυτά χρειάζεται και τη συνεργασία των διοικήσεων των Ιδρυμάτων. Χωρίς αυτήν κάθε προσπάθεια είναι καταδικασμένη...

  9. epal avatar
    epal 07/09/2012 18:31:20

    Δεν θα πέσω στην παγίδα όλα να τα τσουβαλιάσω. Όπως συμβαίνει σε κάθε επαγγελματική ομάδα (κοινωνικές τάξεις εξακολουθούν να υπάρχουν στην Ελλάδα;) υπάρχουν και άριστοι επιστήμονες και φελλοί που πάντα θα επιπλέουν στα Πανεπιστήμιά μας. Υπάρχουν ελεύθεροι στη σκέψη και αξιοπρεπείς καθηγητές Πανεπιστημίων, υπάρχουν και τα κομματόσκυλα που γαυγίζουν κατ' εντολή του αφέντη τους. Υπάρχουν καθηγητές που λόγω γνωστικού αντικειμένου ζουν κυρίως από τον πανεπιστημιακό μισθό τους και άλλοι που ζουν κυρίως από τις εξωπανεπιστημιακές ασχολίες του νόμιμες μεν αλλά και όχι πάντα άμεμπτες και ηθικές. Υπάρχουν καθηγητές που ζούν στην πόλη έδρα του Πανεπιστημίου όπου υπηρετούν καθώς αυτό απαιτεί ο Νόμος και άλλοι που μετακινούνται προς τα περιφερειακά Πανεπιστήμια για να διδάξουν για 20 ώρες μέσα σε 2 μέρες της εβδομάδας. Υπάρχουν καθηγητές που διδάσκουν και τη γνώση και το ήθος και άλλοι που απλά παρευρίσκονται κάποιες ώρες στα γραφεία τους. Υπάρχουν καθηγητές που απαιτούν οι φοιτητές να γνωρίζουν τη διδαχθείσα ύλη για να περάσουν το μάθημα και άλλοι που βαθμολογούν με βάση τις γνωριμίες τους, τις δημόσιες σχέσεις τους και τις λίστες που τους δίδονται από τις κομματικές νεολαίες και από αρκετά πολιτικά κόμματα. Υπάρχουν .....Υπάρχουν......Υπάρχουν .......και πολλές πολλές άλλες διαφορές στο συνεχές του καλού και του κακού (με τις καθολικές έννοιες των όρων) καθηγητού. Άρα δεν περίμενα από όλους να δράσουν ενωρίς για το κατάντημα της Πατρίδας άρα και της Ανωτάτης Παιδείας κατά τα τελευταία χρόνια παρά μόνο να αντιδράσουν ιδιωτελώς. Περίμενα όμως από ελάχιστους πνευματικούς ανθρώπους των Ελληνικών Πανεπιστημίων να ξεσηκωθούν και δεν ξεσηκώνονται γι αυτό το κατάντημα. Έτσι συντάσσομαι με το γενικό πνεύμα του σημειώματος του Αστυάνακτος Καυσοκαλυβίτου.
    Όμως, τις πταίει;
    Μόνο η μια πλευρά των ανικάνων, ακαταλλήλων, αδιαφόρων, ανελευθέρων, ανυπόληπτων, ασυνείδητων κλπ....κλπ καθηγητών ή και το από ετών εγκαθιδρυθέν κομματικό κράτος που τρέφονταν και έτρεφε τα θλιβερά φαινόμενα παντοειδούς συναλλαγής; Ασφαλώς και οι δυο πλευρές. Πλην όμως το Κράτος είναι εκείνο που διαθέτει τους μηχανισμούς ελέγχου των παρανομούντων και των όσων υπαλλήλων και λειτουργών του δεν τηρούν όσα υπογράφουν και προβλέπονται από τους Νόμους.
    Πότε εφήρμοσαν μετά το 1974 τους νόμους που ψήφιζαν οι κυβερνήσεις; Πόσες φορές δεν άλλαξαν την επαύριο ως ξεπερασμένο και ακατάλληλο εκείνο που μόλις χθες είχαν ψηφίσει πανηγυρικά ως καινοτόμο και λυσιτελές; Από αυτές τις ζυμώσεις και συναλλαγές πολλοί πλούτισαν και πολλοί γυμνοσάλιαγκες αναριχήθηκαν στην κορυφή.
    ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΕΛΠΙΖΟΥΜΕ ΣΕΚΑΤΙ ΑΛΛΟ; ΝΑΙ ΑΝ ΟΙ ΠΟΛΙΤΕΣ ΜΕ ΤΙΣ ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΤΟΥΣ ΚΑΤΑΛΥΣΟΥΝ ΤΗΝ ΑΝΑΞΙΟΚΡΑΤΙΑ, ΤΗΝ ΠΑΡΕΟΚΡΑΤΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΣΩΒΙΝΙΣΜΟ ΩΣΤΕ ΚΑΙ ΟΙ ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΝΑ ΕΡΓΑΖΟΝΤΑΙ ΜΟΝΟ ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ ΣΤΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΚΑΙ ΟΧΙ ΝΑ ΤΟ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝ ΩΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΕΣ.
    Αυτά εγώ είχα να σας πω στα 89 μου και τίποτα περισσότερο. Θα διαβάσω όμως με προσοχή και χωρίς προκαταλήψεις ότι πει ο καθένας γύρω από αυτά.

  10. Ίωνας avatar
    Ίωνας 07/09/2012 19:58:04

    Σήμερα είναι η σειρά των καθηγητών των Πανεπιστημίων αύριο θα είναι η σειρά των καθηγητών των λυκείων κ.ο.κ. έτσι για να έχουμε να λέμε και να προχωράνε και οι μεταρρυθμίσεις που φυσικά είναι για το καλό μας.Η δωρεάν παιδεία στην Ελλάδα τελειώνει, όσοι έχουν την οικονομική δυνατότητα θα σπουδάζουν οι υπόλοιποι θα τουρτουρίζουν μέσα στα σχολεία θα προσπαθούν να βρίσκουν βιβλία από δεύτερο ή τρίτο χέρι και όσοι καταφέρνουν να μπουν σε κανένα πανεπιστήμιο θα διδάσκονται από καθηγητές απαξιωμένους.Όσοι από εμάς σπούδασαν όντας φτωχοί όπως εγώ καταλαβαίνουν την σημασία που έχει στο πανεπιστήμιο ο καθηγητής να έχει κύρος και να αμοίβεται ανάλογα.Οι σπουδές μου πριν 20ετίας στο Ε.Μ.Π. και οι καθηγητές που υπήρχαν εκεί κάλυψαν προσδοκίες και όνειρα .Η αξία κάποιων καθηγητών σε αυτή την σχολή είναι αστείο να αμοίβεται με 1.700 €, φυσικά και δεν είναι όλοι ίδιοι αλλά οι γενικεύσεις που είναι το όπλο του κοινωνικού αυτοματισμού πρέπει να αποφεύγονται.

  11. swthrhs avatar
    swthrhs 08/09/2012 00:28:59

    αναρωτιεμαι αν ο καθε φτωχος ανθρωπος που υποφερει σημερα μπορει να αναλογιστει τι εχει υποφερει, σε τι κοπο εχει μπει, ποσες φορες εφτασε κοντα στην τρελα αυτοσ ο καθηγητης για να μαθει ολα αυτα που ολοι εμεις ουτε καν μπορουμε να φανταστουμε !!! φωναζουμεε για τουσ καθηγητες να τουσ κοπουν τα λεφτα ετσι για να πονεσουν και αυτοι !!! μα ειμαστε σοβαροι ? νιωθετε καλα μωρε ανθρωποι να ζητατε το κατσικι του γειτωνα να ψωφησει γιατι ψωφησε το δικο σας; ειστε ικανοι εσεις και εγω φυσικα μαζι σας, να κρινουμε την ερευνα που κανει ο καθε καθηγητης; φτιαξαμε πανεπηστημια (για μενα κακως) και εκει περα διδασκουν ανθρωποι που ειναι ικανοι (στο δικο μου τουλαχιστον ειναι ΟΛΟΙ) να μεταφερουν γνωσεις ειτε να κανουν ερευνα ! ξερετε ανθρωποι οτι το ΙΤΕ, ΙΔΡΥΜΑ ΕΡΕΥΝΑΣ ΚΑΙ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑΣ του πανεπιστημιου κρητης εφτιαξε την FORTHNET, ξερετε οτι παλι το ΙΤE παιρνει μερος στο πειραμα του αιωνα στο CERN ! ξερετε οτι οι καθηγητες του ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΟΥ ΚΡΗΤΗΣ βγαινουν καθε μεσα στην 10αδα με τισ περισσοτερες δημοσιευσεις, φυσικα και το ΕΠΙΣΤΗΜΗΣ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΩΝ ειναι απο τα καλυτερα στην ευρωπη. το πολυτεχνειο κρητης μπηκε στα 100 καλυτερα ! οι πανεπιστημιακοι μας δεν ειναι ολοι καλοι, αλλα αυτοι αγαπητοι μου οταν εμεις πιναμ μπειρες και βγαιναμε με κοριτσια η αγορια αυτοι ηταν μεσα και διαβαζανε για να φτιαξουν μια διδακτορικη διατριβη, η την κυρια διπλωματικη τουσ εργασια (στο μεταπτυχιακο) τι ζητατε μωρε να πληρωνετε ενας που εχει βγαλει τα καλυτερα πανεπιστημια του κοσμου ως ενας εργατης; ΓΙΑΤΙ ΤΩΡΑ ; γιατι δυστυχως και αυτοι κοιτανε τον εαυτουλη τους, γιατι και αυτοι χασανε καποιοι την δειψα για γνωση και τουσ ηρθε η δειψα για εξουσια. αλλα εμις τουσ καναμε ετσι, ενας διδακτορικος ειναι αγνος επιστημονας (τις περισσοτερες των περιπτωσεων) ενας καθηγητης αποκτα εξουσια και τον διαφθηρει, μα νομιζω ειναι και αυτοι ανθρωποι και εχουν αυτο το δικαιωμα.
    κοιταξτε τον κοσμο σας διπλα σας, αλλαξτε τον, κοιταξτε τον εαυτο σας αλλαξτε τον, και ετσι θα αλλαξετε το κρατος. ετσι θα αλλαξει η κοινωνια, διοτι μετα ερχεται η βια. Ας αλλαξουμε μια φορα ... ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΝΑΜΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΑΥΤΗΣ ΤΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ ΤΟΥ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ!
    υπ. δειτε σας παρακαλω τον καθε καθηγητη του τμηματος μαθηματικων, αν καποιοι απο σας θα μπορουσατε να περασετε εξω απο τα πανεπιστημια που εχουν σπουδασει και εχουν παρει διδακτορικα τοτε μιληστε για την ερευνα που δεν κανουν ... ! http://www.math.uoc.gr:1080/proswpiko/dep/

    • Αγροφύλακας avatar
      Αγροφύλακας @ swthrhs 08/09/2012 07:06:10

      I want to thank this Professor for his shallow humor!

  12. Αγροφύλακας avatar
    Αγροφύλακας 08/09/2012 06:59:02

    Αγαπητοί, εν Ελλάδι αδελφοί,
    Έτσι όπως την καταντήσατε την Ελαδιτσα μας, βράστε την και φάτε την τώρα.
    Γιατί μπορώ και μιλάω έτσι? Γιατί εγώ δεν συμβιβάστηκα, εκλέχτηκα ομόφωνα Επίκουρος Καθηγητής στο ΑΠΘ το 1990 και σε ένα μήνα παραιτήθηκα.
    Όταν αργότερα προσπάθησα πάλι και στην Αθήνα και στην Θεσσαλονίκη δεν με ψήφισε ούτε ένας εκλέκτορας παρότι είχα μεγαλύτερο η ισο H-Factor από όλους τους. Το έγκλημα μου, είπαν ήταν ότι όταν 'με έκαναν' καθηγητή το 1990 ἐπειγα εκεί τους έφτυσα και έφυγα. Επίσης, δεν είχα 'συνδικαλιστική δράση' και δεν ανήκα στις 'προοδευτικές και δημοκρατικές δυνάμεις'!
    Προσέξατε? Το 1990 δεν έγινα επίκουρος καθηγητής με τη αξία μου. ‘με έκαναν’ επίκουρο καθηγητή οι κύριοι Καθηγητές. Θα μπορούσα να γράψω βιβλίο επάνω στο θέμα αλλά είμαι σίγουρος ισχύει το ‘στου κουφού την πόρτα όσο θέλεις βρόντα . Γιατί λοιπόν λέω όπως τα κάνατε ξεμπλέξτε τα τώρα μόνοι σας. Αλώστε πάντα κάνατε ότι τα ξέρατε όλα. Και όταν, μετά από άλλα 30 χρόνια, βρείτε τη ευκαιρία περάστε και ένα νόμο να μπορούμε και εμείς οι απἐξω να ψηφίζουμε στον τόπο διαμονής μας όπως γίνεται σε τόσα άλλα κράτη.

    • Γιάννης avatar
      Γιάννης @ Αγροφύλακας 08/09/2012 13:31:06

      Όποιος είναι έξω, εγκατέλειψε.
      Όποιος εγκατέλειψε δεν μπορεί να ζητά δικαιώματα.

      • Αγροφύλακας avatar
        Αγροφύλακας @ Γιάννης 08/09/2012 13:57:15

        Κανονικά, πρέπει να μας αφαιρέσετε και την Ελληνική Ιθαγένεια!
        Εγώ μάλιστα ορκίστηκα και στο όνομα της βασίλισσας της Αγγλίας. Μιλάμε για μεγάλο εθνικό προδότη! Α ρε τσούκι! Και να ήσουνα ο μόνος!

  13. Γεώργιος Κακαρελίδης avatar
    Γεώργιος Κακαρελίδης 08/09/2012 21:37:41

    Αν οι κυβερνώντες από ΓΑΠ και εντεύθεν είχαν στοιχειώδη γνώση ελληνικού πολιτισμού, πόλης και πολιτικής οικονομίας, τότε δεν θα έκαναν τίς κοπτοραπτούδες, κόβοντας μισθούς δήθεν αναλογικά (γιατί άλλη η ωφελιμότητα τού πχ 10% μείωσης για τον εργαζόμενο τών 1000 ευρώ και άλλη για τον εργαζόμενο τών 10000 ευρώ έστω και με 'αποδυναμωμένη' αναλογικότητα).
    Αντίθετα θα επιχειρούσαν από πάνω προς τα κάτω.
    Θα έλεγαν δηλαδή: όσοι παίρνουν το ανώτατο χορηγούμενο μισθό που δίνει το δημόσιο (ή ΔΕΚΟ ή όποια δημόσια πηγή) θα κατέβουν στον αμέσως χαμηλώτερο. Εν συνεχεία θα ρωτούσαν 'βγαινει ο λογαριασμός?' αν ναι θα σταματούσαν εκεί. Αν όχι θα κατέβαζαν όλους τού 'νεου' ανωτάτου μισθού στον αμέσως επόμενο και ούτω καθ εξής, μέχρι να βγεί ή να σταματήσουν όπου νομίζουν. (Φυσικά, θα φορολογούσαν και οποιοδήποτε ελληνα πολίτη μονιμο κάτοικο Ελλάδος παίρνει αφορολόγητο μισθό οπουδήποτε στον κόσμο !!!. Ετσι για να θυμόμαστε μερικούς....).