15/03/2009 17:17
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Περί του φασισμού της «συλλογικής ευθύνης»


_______________________________________________________________________________________________
Πολύ λόγος γίνεται σήμερα στην μπλογκόσφαιρα για την ανάρτηση του γιου του Βουλγαράκη στο face book του, όπου λέει ότι ο οι δημοσιογράφοι, είναι όλοι sons of bitches, στα ελληνικά.

Η γνώμη μου είναι ότι ο γιος του Βουλγαράκη είναι μεγάλο παιδί πια, άρα ενήλικος, άρα κάνει ο,τι θέλει και δε δίνει λόγο σε κανένα, παρά μόνο στη δικαιοσύνη, και άρα ο πατέρας του δε μπαίνει μέσα στην εξίσωση. Σε περίπτωση, δε που πιστεύουν κάποιοι ότι ο πατέρας φταίει, για ό,τι έκανε ο μικρός, αυτο σημαίνει εφαρμογή της συλλογικής ευθύνης και άρα είναι φασισμός του κερατά.

Αν δεν τους άρεσαν τα γραφόμενα στο face book, ας έμπαιναν εκεί και ας του τα σούρνανε. Του ιδίου, όχι να ζητάνε το κεφάλι του Βουλγαράκη στο ταψί. Γιατί αυτο κάνανε.

Προβοκάτορας

ΣΧΟΛΙΑ

  1. osaperas avatar
    osaperas 15/03/2009 17:33:05

    Έχεις δίκιο. Με μία μικρή λεπτομέρεια. Ο γιός Βουλγαράκη χρησιμοποιεί (με την ανοχή του πατέρα του) τα "κεκτημένα" Βουλγαράκη από την δραστηριότητα του ως πολιτικού.
    Έχεις την εντύπωση ότι επί της ουσίας είναι αυτό που γράφεις "μεγάλο παιδί πια, άρα ενήλικος, άρα κάνει ο,τι θέλει"; Σε καμία περίπτωση φυσικά. Κια το με΄λλον θα το δείξει . Ένα και το αυτό είναι με τον πατέρα του.

    Κια σε τελευταία ανάλυση . Δεν ακούσαμε πουθενά το (πατέρα) Βουλγαράκη να λεει αυτό που λες εσύ ότι ο γιός του "είναι μεγάλο παιδί πια, άρα ενήλικος, άρα κάνει ο,τι θέλει" με τη προσθήκη ότι ο ίδιος (ο πατέρας) δεν έχει την άποψη ότι όλοιι οι δημοσιογράφοι είναι αυτό που νομίζει ο γιός του ότι είναι

  2. Skorpios!!! avatar
    Skorpios!!! 15/03/2009 17:44:53

    Αφου ειναι μεγαλο παιδι γιατι βγαινει ο πατερας του στα ραδιοφωνα και τον υποστηριζει και δεν βγαινει ο ιδιος να υπερασπισθει τον εαυτο του αγαπητε factorx!!Συμφωνω επισης με τα επιχειρηματα των 1 και 2..Ολα αυτα τα κ....α ειναι κακομαθημενα και αναγωγα και μιλανε εκμεταλλευομενα τα λeφτα και την κοινωνικη θεση των γονιων τους!!Τελικα πιστευω οτι ειναι λαθος η τοποθετηση σου αγαπητε factorx!!Οι ενηλικοι αναλαμβανουν οι ιδιοι την ευθυνη των οσων λεγουν και των οσων πραττουν!!

  3. PATRA avatar
    PATRA 15/03/2009 17:57:21

    Αλήθεια, ποιους εννοεί;
    Όλους τους δημοσιογράφους γενικώς;
    Αυτούς που έκαναν και συνεχίζουν να κάνουν την αγιογραφία του πατρός του;
    Αυτούς που πρωτοστάτησαν στην αποκαθήλωση του πατρός;
    Και η γνώμη που διαμόρφωσε για τους δημοσιογράφους είναι άσχετη με την αντιμετώπιση του πατρός από τον κλάδο και του κλάδου από τον πατέρα;
    Είναι sons of bitches και οι κουμπάροι τους δημοσιογράφοι;
    Προφανώς και δεν φταίει ο πατέρας ή η οικογένεια για ό,τι λέει ο μικρός.
    (αν και αυτό είναι καπως δύσκολο να το εξηγησεις στον δεξιο ψηφοφορο του πατρις –θρησκεια- οικογενεια, του Νομου και της Ταξεως και αλλων παλαιοσυντηρητικων φληναφηματων)

    Για άλλα φταιν αυτοί και ήδη τα ψάχνουν εφέτες.

    ΥΓ Μόλις χθες, εδώ στο antinews, σοβαροι σχολιαστες επεμεναν πως τα βιαια ξεσπασματα των νεων είναι θεμα καλων τρόπων, ανατροφης και γονικης μεριμνας, (και τα ακουσε από ορισμενους ο tiramola για το γιο του)

  4. nikosx avatar
    nikosx 15/03/2009 18:00:59

    Αυτά περί της "συλλογικής ευθύνης" μου έφεραν στο μυαλό τα περί χ"ειραφέτησης της γυναίκας" που έλεγαν σε μια άλλη περίπτωση.
    Βρείτε μια καλύτερη υπερασπιστική γραμμή αγαπητοί factorες

  5. aionios avatar
    aionios 15/03/2009 18:13:01

    Αυτό το βίντεο στο κότερο είναι όλα τα λεφτά.
    Ένα μάτσο φλώροι που ακούν Ρουβά!!!

  6. Keep Talking avatar
    Keep Talking 15/03/2009 18:33:50

    Κριμα που κατεβασε την αναρτηση, θα μπορουσαν οι δημοσιογραφοι να του κανουν μηνυση για εξυβριση.

    Σθμφωνω οτι σαν μεγαλο και ενηλικο "παιδι" θα επρεπε να βγει και να υποστηριξει τη θεση του η να ζητησει συγνωμη (πχ. Με συχγωρειτε, ακουγα Ρουβα και τα ΄χα χασει, κουναγε και το κοτερο, ζαλιζομουνα...) οχι να βαζει το μπαμπα του να δικαιολογει τα αδικαιολογητα.

  7. Ο Φυγάς avatar
    Ο Φυγάς 15/03/2009 18:34:42

    Θα ήθελε το παιδί να κλέψει λίγο από την δόξα του πατέρα του.

  8. Factorx avatar
    Factorx 15/03/2009 18:40:47

    @nikosx. Σιγα μην μας πεις οτι υπερασπιζόμαστε και τον Βουλγαράκη. Μην σου πω που τον έχουμε γραμμένο. Αλλά οχι και να το παίζουν τιμητές τα λαδωμένα καλάμια

  9. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 15/03/2009 18:54:25

    Καλα ρε σεις,ξαφνικα τους αγαπησατε ολους τους δημοσιογραφους,επιδη ο υιος Βουλγαρακης,τους στολισε,για δικους του λογους,και ζητατε το κεφαλι του πατερα του,στο ταψι;Μεχρι χτες,τους χεζατε πατοκορφα.
    Αν ειχε κανει φονο,ο υιος,θα κλεινατε στη φυλακη τον πατερα;
    Αντε γιατι πολυ κατινες εχετε γινει.
    Και τα λεει αυτα καποιος,που δεν ψηφισε ποτέ ΕΡΕ,απο το 63,που ψηφιζω,και ΝΔ,απο το 74,που ιδρυθηκε.

  10. osaperas avatar
    osaperas 15/03/2009 19:06:02

    @12
    ρε συ προβοκάτορα στα τέτοια μας οι δημοσιογράφοι.
    Με το βουλγαράκη ασχολούμαστε ο οποίος έχει το θράσος και εξακολουθεί να το παίζει πολιτικός

  11. Hase avatar
    Hase 15/03/2009 20:56:18

    Προβοκατορα

    Αλλο πραγμα ειναι να βγαινει ο γυιος του Βουλγαρακη και να λεει τις μαλακιες του (ασχετα αν τους παμε τους δημοσιογραφους η οχι) και αλλο πραγμα να βγαινω εγω ο ασημος (η ο γυιος μου) και να λεω τα ιδια που ειπε το καμαρι. Σαν δασκαλος που εισαι γνωριζεις επισης, πως με οποιον δασκαλο καθισεις τετοια γραμματα θα μαθεις και ο μπαμπακας του ηταν και δασκαλος του. εχει λοιπον και αυτος ευθυνη.

  12. DIKAIOS avatar
    DIKAIOS 15/03/2009 21:06:22

    κομπλεξάρες αριστεροί δεν έχετε τον θεό σας...ανακατώνεστε εκεί που δεν σας σπέρνουν (=προσωπική ζωή πολιτών) και έχετε και την μια ιδιαίτερα εντυπωσιακή πουριτανική αντίληψη...η υποκρισία σας φτάνει στα όρια της γελοιότητας.

  13. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 15/03/2009 21:06:31

    Τοτε,να το βαλουμε και στον ποινικο κωδικα.Καθε αδικημα του ΕΝΗΛΙΚΟΥ υιου,επιφερει ποινη και στον πατερα.
    Θα ειμαστε οι μονοι στον κοσμο.
    Μπραβο ρε.

  14. αλογοσκουφιτσα avatar
    αλογοσκουφιτσα 15/03/2009 21:19:25

    Αυτος ο μικρος αναγωγος γιος ποιανης μανας και ποιανου μπαμπα τεκνο ειναι;;;

  15. Hase avatar
    Hase 15/03/2009 21:25:41

    Προβοκατορα, αλλο πραγμα το ποινικο και αλλο πραγμα το ηθικο. Ουτε μιλησε καποιος εδω μεσα για ποινες. Το καμαρι βγηκε να υπερασπιστει τον μπαμπα. Οσα ειπε για τους δημοσιογραφους τα ειπε γιατι οι τελευταιοι τασουραν στον μπαμπα. Αυτον πηγε να υπερασπιστει. Και δεν μιλαω για ποινικες αδικιες. Για ηθικες μαλακιες λεω.

  16. PATRA avatar
    PATRA 15/03/2009 21:27:57

    Προβοκατωρ. Says:

    March 14th, 2009 at 7:13 pm
    Αν τα καλοπαιδα,κλεισουν τις Σχολες,να βγει να πει στους γονεις,οτι δεν προκειται να κανει πισω και να πουνε στα παιδια τους να πανε στα Σχολεια τους,αλλοιως θα τ αφησει να χασουν τη χρονια.

    March 14th, 2009 at 7:24 pm
    απαιτω,το ελαχιστο που μπορω,αφου ουτε παιδια δεν εχω,τουλαχιστον τα λεφτα μου,να πιανουν τοπο,και να μην πηγαινουν στο βροντο,για να εκτονωνεται το δικο σου το καμαρι,απο την καταπιεση που του ασκουσες ολα αυτα τα χρονια

    March 14th, 2009 at 7:49 pm
    Τοτε και οι γονεις τους,θα αναγκαστουν να το κταλαβουν αυτο,και να στριμωξουν τα καμαρια τους,τα οποια εχουν αφησει ασυδοτα

    Προβοκατορα,
    χθεσινα δικα σου ειναι τα αποσπασματα.
    Προφανως σημερα αλλαξες γνωμη, αφου αλλωστε σημερα μιλαμε για "αλλους" γονεις και αλλα "καμαρια."

  17. Hase avatar
    Hase 15/03/2009 21:32:52

    216
    Ακομπλεξαριστε δικαιε δεξιε. Αν δεν μπορουμε να κρινουμε ( και να κατακρινουμε) δημοσια προσωπα, τοτε εχεις δικιο. Η υποκρισια η δικια σου μας περισσευει. Ο μικρος οτι ειπε το ειπε για να μειωσει ανθρωπους που κετεκριναν τον πολιτικο και πρωην υπουργο και νυν βο(υ)λευτη μπαμπακα του, ο οποιος πιαστηκε στα πρασσα (μαζι με την μαμα). Και ο ιδιος ειναι δημοσιο προσωπο εφοσον οσα λεει τα λεει υπο μορφην δημοσιευματων.

  18. Orestios avatar
    Orestios 15/03/2009 21:46:13

    Ζήτω ο αριστερής έμπνευσης political correct φασισμός.

  19. tiramola avatar
    tiramola 15/03/2009 21:59:28

    Δεν θα κρίνω την συμπεριφορά του υιού.Δικαίωμα του να γουστάρει κότερα και Ρουβά.Εκείνο που είναι εντυπωσιακό είναι η εργολαβική εκπροσώπηση ενός μέρους της κοινωνίας από τον πατέρα του.
    Αν είχε σχέση με την "ιδεολογία" που τόσα χρόνια φανατικά υποστηρίζει , μετά την αποτυχία του ως πολιτικός θα έπρεπε στηριζόμενος στις δυνάμεις του να ζούσε από την εργασία του όπως όλοι μας.
    Όχι μόνο αυτό δεν κάνει αλλά ζητάει μιά ευκαιρία ακόμα για να δείξει πόσο καλός εκπρόσωπος του λαού μπορεί να γίνει...
    Το απίστευτο είναι ότι θα ξαναεκλεγεί...

    Ο συλλογισμός μου Ορέστιε είναι τύπου "αριστερής έμπνευσης political correct φασισμός".....

  20. osaperas avatar
    osaperas 15/03/2009 22:01:05

    @22
    Ορέστιε έχει δίκιο. Μόνο ένας politicsl incorrect θα ασχολιόταν με κάποιον πολιτικό ο οποίος εξεδιώχθη από την κυβέρνηση του για τους γνωστους λόγους: "αμάρτησα για τα παιδιά μου". Ασ αφήσουμε τον Βουλγαράκη στην ησυχία του ελπίζοντας ότι κι αυτός θα μας αφήσει στην δική μας.

  21. Orestios avatar
    Orestios 15/03/2009 22:25:02

    Τι να μας πεις κι εσύ βρε τιραμόλα. Μόλις εχθές ανερυθρίαστα μας είπες για τον γιό σου και τα καλλητάρια του που φτιάχνουν μπόμπες εντός του πανεπιστημίου. Δηλαδή με την λογική αυτή τι να σκεφτεί ο καθένας μας για σένα ως πατέρα?

    Οσα-πέρα, αν δεν μπορούν οι δημοσιογράφοι να αντέξουν και το "π.....ας γιοι" αυτό είναι δικό τους πρόβλημα. Κάθε εργασιακή ομάδα ή συντεχνία ακούει διάφορα από τον κάθε άσχετο δημοσιογραφίσκο. Καιρός λοιπόν να κάνει και η συντεχνία αυτή την αυτοκριτική της και να αποφασίσει τι θέλει. Δεν ανακαλύψατε την φωτιά σήμερα και αφού είδατε μια πρόταση. Αρκεί να σερφάρετε λίγο και θα δείτε πολύ χειρότερα να γράφονται από δημοσιοκάφρους. Τουλάχιστον αυτός τα είπε επώνυμα!

  22. tiramola avatar
    tiramola 15/03/2009 22:33:37

    Ορέστιε λυπάμαι για λογαριασμό σου...
    Έχεις και το θράσος να γράφεις περί political correct συμπεριφορές...
    Απέκτησε πρώτα ανθρώπινη συμπεριφορά...

  23. osaperas avatar
    osaperas 15/03/2009 22:41:57

    @25 Ορέστιε διαβάζεις αυτά που γράφουν οι άλλοι; Ή απλά λές αυτά που θέλεις να πεις;
    Υπερασπίστηκα εγώ τους δημοσιογράφους;
    Συμφωνώ απόλυτα με αυτό που λες περί δημοσιοκαφρίλας;Καφρίλα και κάτι ακόμη περισσότερη. Έμμισθα όργανα.
    Εσύ όμως βλέπεις μόνο τους δημοσιογράφους; Το Βουλγαράκη (το πατέρα το πολιτικό) τον βλέπεις καθόλου; Κι εάν ναι σου αρέσουν αυτά που έχει κάνει;

  24. Skorpios!!! avatar
    Skorpios!!! 15/03/2009 22:45:13

    Δεν καταλαβαινω μερικους συνομιλητες γιατι ασχoλουντε και απαντουν στον ανεκδιηγητο orestio!!!Ο ρολος του δεν σας εχει γινει αντιληπτος??

  25. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 15/03/2009 22:54:13

    Τουλάχιστον το παιδί είναι περήφανο για τους γονείς του. Απο μικρό στα κότερα το είχαν.

  26. pagouras avatar
    pagouras 15/03/2009 22:55:16

    ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΧΤΥΠΑΝ ΤΟ ΓΙΟ ΤΟΥ ΒΟΥΛΓΑΡΡΑΚΗ ΓΙΑΤΙ ΚΑΝΟΥΝ ΤΟΥΜΕΠΚΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΓΙΟ ΤΟΥ ΒΟΥΤΣΗ ΤΟΥ ΒΟΥΛΕΥΤΗ ΤΟΥ ΣΥΡΙΖΑ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ ΕΝΟΠΛΕΣ ΛΗΣΤΕΙΕΣ ΚΑΙ ΟΙ ΣΥΝΤΡΟΦΟΙ ΤΟΥ ΠΡΟΧΘΕΣ ΕΣΠΑΝ 50 ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΑ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΕΣ...

    ΔΥΟ ΜΕΤΡΑ ΚΑΙ ΔΥΟ ΣΤΑΘΜΑ...
    ΤΟΥΣ ΑΡΙΣΤΕΡΟΥΣ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΑΓΓΙΖΕΙ Η ΚΡΙΤΙΚΗ ΣΑΣ
    Α ΡΕ ΛΑΜΟΓΙΑ

  27. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 15/03/2009 23:01:40

    Ρε συ Πατρα,κατ αρχας ευχαριστω,που μου εκανες την τιμη, να κανεις αποδελτιωση των γραφομενων μου.Δεν το περιμενα να γινω και καποιος,τωρα στα γεραματα.
    Τωρα,νομιζω οτι δεν υπαρχει αναλογια σ αυτα και σ εκεινα.
    Εγω τωρα λεω να μη ζητατε να κανει χαρακιρι ο πατηρ Βουλγαρακης,για κατι που πιστευει, και το εγραψε ο υιος,και που στο κατω κατω,και για τους περισσοτερους,εστω δημοσιογραφους,το πιστευω και εγω.
    Δηλαδη,το "πιστευω" καποιου,εχει γινει ποινικο αδικημα,και αν ναι,απο πότε;
    Εσεις,δεν εχετε πει για καποιον η καποιους,αυτο η εκεινο;
    Για χαλαρωστε λοιπον,και αφηστε τα κομματικα,γιατι δε θα μας βγαλουν πουθενα.

  28. Orestios avatar
    Orestios 15/03/2009 23:02:35

    Σκορπιέ, πρόσφερέ μας τις υψηλού επιπέδου αναλύσεις σου.

  29. tiramola avatar
    tiramola 15/03/2009 23:03:16

    Έχεις δίκιο 32...
    Όλοι αυτοί που εννοούσε το καμάρι του Βουλγαράκη είναι αυτοί που τους "παγίδεψαν" οικογενειακώς στο Βατοπέδι και τους "ανάγκασαν" να ιδρύσουν off shore...
    Αυτούς εννοούσε το παιδί , "τα ανδρείκελα των κομμάτων, της διαπλεκόμενης Αληταρχίας, τους πράκτορες ξένων δυνάμεων, τους εγκάθετους της Ενωσης Αλητων" που συνωμότησαν ενάντια στην οικογένειά του...
    Εν τω μεταξύ ο πατέρας δεν θέλει να δώσει συνέχεια και δεν τους καταγγέλει...
    Ρε τρέλλα πουλάτε??

  30. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 15/03/2009 23:08:18

    Και για σενα κυριε Οσα-περα,θα ελεγα το εξης.
    Το προβλημα ειναι ο πατερας Βουλγαρακης,ή ο ΕΝΗΛΙΚΟΣ υιος του,που ΕΙΠΕ κατι,και ΔΕΝ εκανε,οπως οι διαφοροι τραμπουκοι που εχουν διαλυσει τα Παν/μια,και για τους οποιους εγραψα παλια;

  31. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 15/03/2009 23:18:28

    Και για να εχετε και μια αλλη γραφη,να αλλο ενα σχολιο για το θεμα.
    http://adiavroxoi.blogspot.com/

  32. Orestios avatar
    Orestios 15/03/2009 23:23:30

    @ 39
    Τα ίδια πιστεύεις και για τον GAP ανώνυμε?

  33. osaperas avatar
    osaperas 15/03/2009 23:23:43

    Προβοκάτορα το θέμα δεν είναι νομικό για να μας "βομβαρδίζεις " με τα περί ενήλικου γιού. Το θέμα είναι πολιτικό. Ο γιος Βουλγαράκης -ο ενήλικος γιος βουλγαράκης, όπως γράφεις εσύ, είπε μια παπαριά. Είπε ότι "κάθε δημοσιογράφος είναι πουτάνας γιός".. Θα μπορούσε να πει "κάθε αστυνομικός είναι πουτάνας γιός" ή κάθε αριστερός είναι πουτάνας γιός ή κάθε χριαστιανός είναι πουτάνας γιός". Οτιδήποτε

    Εάν δεν ήταν γιος του εκδιωχθέντος από την κυβέρνηση Βουλγαράκη ουδείς θα ασχολείτο ΠΟΛΙΤΙΚΑ μαζί του.


    Για μέα το θεμα ειναι ο ο πατέρας Βουλγαράκης. ΄Δεν τον άκουσα να λεει "ότι δεν είναι σωστά αυτά που είπε ο γιός μου".

    Τουναντίον λέει τις δικές του παπαριές ότι "χτυπάνε το παιδί του" και άλλες ανοησίες.

    'Εχει την άποχη ο πολιτικος Βουλγαράκης -ο πατέρας ότι ο"κάθε δημοσιογράφος ειναι πουτάνας γιός;"

    Αυτό είναι το θέμα.

    Εγώ ή εσύ και να έχουμε την άποψη ότι είναι πουτάνας γιοί οι δημοσιογράφοι δεν μετράμε γιατί δεν είμαστε πολιτικοί, δεν είμαστε βουλευτές δεν ψωφίζουμε νόμους, δεν κυβερναμε-ούτε και κλέβουμε φυσικά τη δημόσια περιουσία

  34. PATRA avatar
    PATRA 15/03/2009 23:25:36

    @ 34 Προβοκατωρ

    Προβοκατορα,
    αφου σου ζητησω συγνωμη για το κραξιμο, να σου πω πως το εκανα ακριβως γιατι νομιζω οτι υπαρχει αναλογια στις περιπτωσεις.
    Δεν αναφερθηκα σε ποινικες ευθυνες.

    Η γνωμη μου ειναι πως καθε ενηλικος νεος φερει ακεραιη την ευθυνη των πραξεων και των λογων του.

    Το θεμα ομως στην περιπτωση του νεαρου Βουλγαρακη ειναι το ΘΡΑΣΟΣ, με το οποιο αναφερεται για επαγγελματιες (μαλλον βρωμικους) οι οποιοι ανεδειξαν τον ...μπαμπα του και εξακολουθουν να τον στηριζουν ακομα και τωρα.
    Ειναι το ιδιο ΘΡΑΣΟΣ που επεδειξαν οικογενειακως οταν τους επιασαν ...με τη γιδα στην πλατη.
    Και οσο κι αν δεν ειμαι ρατσιστης τεινω να πιστεψω πως το θρασος ειναι κληρονομικως μεταβιβαζομενο ... χαρισμα

  35. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 15/03/2009 23:27:17

    Κι εσυ φιλε παρα μια τεσσαρακοντα,πιστευεις,οτι οι δημοσιογραφοι,ειναι ολοι καλοι καγαθοι;
    Και για σενα,η γνωμη,που εχει καποιος και την εκφραζει,κρινεται απο το ποιος ειναι αυτος,(δηλαδη, κοντος η ψηλος, φτωχος η πλουσιος,εχει πατερα πολιτικο,ή οχι),ή απο το αν ειναι ορθη η γνωμη του;
    Για ν ακουσω.

  36. tiramola avatar
    tiramola 15/03/2009 23:29:31

    Ο Προβοκάτωρ κάνει ότι δεν καταλαβαίνει , λες και δεν ξέρει σε ποιά χώρα ζει και πως παίζεται το παιχνίδι απο τους ηθοποιούς κυβερνώντες...
    "Κτυπάνε το παιδί μου , κτυπάνε την οικογένεια μου"
    Τα υβρίδια της Α΄Αθήνας θα συγκινηθούν για άλλη μια φορά...

  37. Orestios avatar
    Orestios 15/03/2009 23:44:55

    @ 46
    Μάλλον δεν μπορούν τα ματάκια σου λόγω κομματικής αμβλυωπίας να δούν τις αυταπόδεικτες ομοιότητες με τον κανακάρη του Ανδρέα, GAP. Που πουλάει το χιλιοπαιγμένο "είμαι pure σοσιαλιστής, για σας νοιάζομαι. Η Ελλάδα ανήκει στους έλληνες".
    Όσο για τα κολλήματα θα προτιμούσατε να παπαγαλίσει το γνωστό σύνθημα, που αναπαράγεται σωρηδόν?
    Τι κρίμα που δεν είναι "καθαρός".

  38. Orestios avatar
    Orestios 16/03/2009 00:14:54

    @ 48
    Δεν δικαιολογώ κανέναν βατοπεδινο και ούτε έχω πρόθεση να το κάνω. Όμως δεν μπορώ να δικαιολογήσω την στρεψόδικη πρακτική που ορίζει να είμαστε αφοριστικοί σε κάθε τι που λέγεται και δεν είναι political correct. Αν οι δημοσιογράφοι δεν αντέχουν να τους αποκαλούν έτσι όπως τους αποκάλεσε ο νεαρός, ας ασχοληθούν με κάτι άλλο. Και για την ελευθεριότητα του λόγου των νεαρών δεν νομίζω να έχεις να πεις κάτι.
    Όσο για τα απορρυπαντικά, κανείς δεν ξέρει να τα χρησιμοποιεί καλύτερα από το ΠΑΣΟΚ, που νομίζει πως δείχνοντας τα βρώμικα ρούχα της γειτόνισσας, θα φαντάξουν στα μάτια μας κάτασπρα τα δικά του λερωμένα.

  39. tiramola avatar
    tiramola 16/03/2009 00:18:43

    Ρε Ορέστιε χχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχ
    Αν εσύ ήσουν Βουλγαράκης και είχαν αποκαλυφθεί όσα έχουν τι θα έκανες?
    Θα παρέμενες στην πολιτική?

  40. Orestios avatar
    Orestios 16/03/2009 00:28:11

    Δεν είμαι όμως ο Βουλγαράκης τιραμόλα! Άστοχο το ερώτημα μιας και το τι θα κάνει αφορά τον ίδιο και όχι εμάς. Άλλωστε το αν θα παραμείνει εξαρτάται από το αν τον εκλέξουν οι ψηφοφόροι του. Συνεπώς ο λόγος, τόσο ο δικός σου, όσο και ο δικός μου, περιττεύει.
    Μην πας μακριά όμως. Τόσοι πολιτικοί έχουν δείξει σρο παρελθόν εμπλακεί σε σκάνδαλα κι όμως εκλέγονται.

  41. PATRA avatar
    PATRA 16/03/2009 00:56:35

    Πεντε χρονια η ιδια ιστορια.
    Τους φτυνουν και φωναζουν οτι βρεχει.
    tiramola, ...περα βρεχει..., μην ασχολεισαι._

  42. Λ avatar
    Λ 16/03/2009 08:54:30

    O Αποστόλης είναι 17 ετών, δηλαδή ανήλικος. Άρα τα περί συλλογικής ευθύνης που γράφονται είναι μπούρδες.
    Φυσικά και είναι οι γονείς υπεύθηνοι για ότι ανοησία κάνει ο μικρός.
    Φυσικά ο μικρός άκουγε από τους γονείς του τα λαμόγια (52 σπίτια είχε αγοράσει ο πατέρας του σε 10 χρόνια με το γνωστό κόλπο) ότι οι δημοσιογράφοι φταίνε για το ξεβράκωμά του

    Καλά κάνανε λοιπόν όσοι επισημάνανε τις βλακείς του μικρού Αποστλότη. Να τον μαζέψει η μαμά του γιατί θα έχει την τύχη του πατέρα του στην πολιτική που όπως λέγεται φιλοδοξεί να έχει ως επάγγελμα

  43. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 16/03/2009 09:57:08

    Εαν ειναι 17 χρονων,ειναι πραγματι ανηλικος,και το ουβεντιαζουμε.
    Αλλα ουτως η αλλως,δεν εκανε ρε σεις και τιποτα ,ΕΙΠΕ μια κουβεντα μοναχά.
    Ηρεμηστε ρε γαμωτο.Τι διαολο,εδω λεγονται ΤΑ απιθανα απο ολους για ολους,και σεις πιαστηκατε,απο την οποια χαζομαρα ειπε ο νεαρος,επειδη ειναι γιος του Βουλγαρακη;
    Εσεις δε δινετε συχωροχαρτι σε ολυς αυτους οπυ κανουν τα διαφορα στο Κεντρο,επειδη ειναι νεαροι,επειδη ειναι εξοργισμεμνοι,και δεν ξερω γιατι αλλο;
    Μηπως ξερετε,για ποιο λογο ειναι ολοι αυτοι,εξεγερμενοι;Η μηπως νομιζετε,οτι ειναι ολοι αυτοι,μπατιρια,που τους βαρεσε η πεινα στο κεφαλι, και δεν ξερουν τι κανουν;
    Αν το νομιζετε,μαλλον εχετε χασει,γιατι απο καποιες συλληψεις που ειχαν γινει στο παρελθον,δεν μπορει να βγει ενα τετοιο συμπερασμα.
    Και στο φιναλε,το ξαναλεω,τοσο πολυ ξαφνικα,αγαπησατε τους δημοσιογραφους;
    Εδω χαλαει ο κοσμος, απο το,ΑΛΗΤΕΣ ΡΟΥΦΙΑΝΟΙ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΙ, κι εσεις στην κοσμαρα σας;
    Εκτος και αν αλλοι εχουν το δικαιωμα να τους βριζουν,και αλλοι,οχι.

  44. F avatar
    F 16/03/2009 10:12:24

    Τὸ πιὸ τραγικὸ δὲν ἦταν γιὰ τοὺς δημοσιογράφους, ἀλλὰ ὅτι ἕνα παιδί 17 χρονῶν γράφει conservative στὶς πολιτικὲς του προτιμήσεις...

  45. dr.thess avatar
    dr.thess 16/03/2009 10:19:57

    ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΜΟΝΑΧΟΣ ΣΤΟ ΒΑΤΟΠΑΙΔΙ?

  46. μουτζούρης avatar
    μουτζούρης 16/03/2009 11:12:45

    Άδικα συζητάτε, ο "μικρός" είναι απαράδεκτος για ένα και μόνο λόγο.

    Αντί να θίξει τους ίδιους τους δημοσιογράφους με ότι λόγια θέλει, θίγει τη μάνα τους που και "που..να" να είναι δεν παύει να είναι μάνα.

    Ντροπή του σαν νέο παιδί.

    Αυτή είναι η ουσία.

  47. stelios avatar
    stelios 16/03/2009 11:17:06

    Γιατι δε μας λεει ο σκτοφλωρος τη γνωμη του για ολους τους πολιτικους?
    Ασε που πολιτικοι σαν το μπαμπα του ειναι οι σκυλες που γεναν τους δημοσιογραφους,πατεραδες τους και επιβητορες των σκυλων ειναι οι Νταβατζηδες και οι Εφραιμ.

  48. Helmut avatar
    Helmut 16/03/2009 11:53:53

    Εντάξει, όταν σε κανα-δυο χρόνια μπει και αυτός στον "στίβο της πολιτικής" και πάει να γίνει βουλευτής κληρονομικώ δικαίο, θα εμφανίζεται στα παράθυρα των καναλιών να λέει αστειάκεια και θα πίνει καφέ στο Da Capo με όλους αυτούς που σήμερα θεωρεί sons of bitches... σιγά τα ωά.

  49. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 16/03/2009 11:56:40

    Ενταξει ρε φιλε,ο πατερας του ηταν.Τι διαολο,τοσο δυσκολο ειναι να το καταλαβεις;
    Και εσεις που ουρλιαζετε,εισαστε δημοσιογραφοι,ολοι;
    Ετσι ρωταω,απο απλη περιεργεια.
    Γιατι αν εισαστε,γιατι δεν κρατατε την ευαισθησια σας,για τα κομματια που γραφετε,εκει που δουλευετε;
    Γιατι εγω εχω την εντυπωση,οτι μαλλον μεγαλυτερη ζημια εχετε κανει εσεις στη χωρα,απο ο,τι ενας νεαρος,που θυμωσε,επιδη την πεσανε στον πατερα του,οψιμα,διαφοροι,που πιο πριν τον λιβανιζαν,ενω και αυτος,παρασυρμενος απο την ολη κατασταση διαλυσης,που εχει εγκατασταθει εδω κσι 10ετιες,εκανε τη μαλακια να φτιαξει ια εταιρια στην Κυπρο, για να πληρωνει λιγοτερο φορο,κατι οπυ για σας,και για τον καθενα προσωπικα,θεωρειται,οχι απλως νομιμο,που ειναι,αλλα και πολυ επιθυμητο.
    Και για να δικαιολογησω πληρως το ονομα μου,,θεωρω οτι η ολη συλλογιστικη,κρυβει απλως υποκρισια.
    Και τωρα βριστε με, να το φχαριστηθειτε εσεις,αλλα και εγω.

  50. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 16/03/2009 14:15:08

    Ρε συ προβοκάτωρα τι διάολο έχεις πάθει δυο μέρες τώρα με τον Τόλη και δικηγορείς ακατάπαυστα ?

    Εντάξει την έγραψες τη γνώμη σου , την είδαμε και ορισμένοι δεν συμφωνούμε τι να κάνουμε τώρα ?

  51. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 16/03/2009 15:34:00

    ΟΚ,πασσο.
    Γεροντικες εμμονες.

  52. Τηλέμαχος avatar
    Τηλέμαχος 16/03/2009 16:01:12

    Όλοι καταλαβαίνουμε ποιους εννοούσε. Σαφώς όχι όλους. Εννοούσε αυτούς που εκμεταλλεύτηκαν 2-3 πραγματικά στοιχεία για να πλασάρουν μία ψευδο-εικονική εικόνα δαιμονοποίησης του πατέρα του, με καθαρά πολιτικάντικα κριτήρια (δηλαδή να πλήξουν την κυβέρνηση). Από την πλευρά του δεν έχει άδικο. Διότι πράγματι η δημοσιογραφία ΚΑΤΗΝΤΗΣΕ μηχανισμός επιβολής απόψεων στην κοινή γνώμη με κίνητρα ανάκτησης της εξουσίας. Ποιος σκεπτόμενος πολίτης δεν αντιλαμβάνεται ότι ζούμε σε μία τηλεοπτική δικτατορία; Αυτό ήθελε να καταδικάσει ο υιός Βουλγαράκης για τον λόγο ότι βρέθηκε για ένα φεγγάρι ο πατέρας του να είναι το θύμα αυτής της δικτατορίας.

    Το πρόβλημα είναι αλλού. Ότι ο καθένας καταγγέλει με τον δικό του τρόπο αυτήν την τηλεοπτική δικτατορία όχι συστηματικά και όχι συνολικά, αλλά περιστασιακά και επιφανειακά και μόνο όταν πέφτει ατομικά ο ίδιος θύμα του. Το υπόλοιπο διάστημα μπορεί μέχρι και να το απολαμβάνει ή να υιοθετεί πλήρως τη θυματοποίηση κατά άλλων στόχων, είτε φιλικών του (πολιτικά) είτε αντιπάλων του.

    Αυτό είναι το πρόβλημα. Και όσο εύκολα υιοθετούμε κι εμείς την οποιαδήποτε προπαγάνδα κατά ενός στόχου, τόσο ανατροφοδοτούμε και ενισχύουμε το τέρας αυτό κάνοντάς το ακόμα πιο δύσκολο αντίπαλο.

    Να περιγράψω αυτό που λέω και με ένα παλιό ανέκδοτο

    Κάποτε κυνηγούσαν τους Εβραίους. Δεν φώναξα γιατί δεν ήμουν Εβραίος.
    Μετά κυνηγούσαν τους μαύρους. Δεν φώναξα γιατί δεν ήμουν μαύρος.
    Μετά κυνηγούσαν τους κομμουνιστές. Δεν φώναξα γιατί δεν ήμουν κομμουνιστής.
    Μετά κυνηγούσαν τους χχχχ. ....
    .κοκ.
    Μετά κυνήγησαν εμένα. Δεν μπόρεσαν καν να ζητήσω υποστήριξη επειδή δεν υπήρχε κανείς που να μην είχε ήδη κυνηγηθεί...

  53. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 16/03/2009 17:24:57

    @66 Δεν είναι ανέκδοτο. Το έγραψε νομίζω ο Μπρέχτ ή ο Κάφκα (δεν είμαι σίγουρος) και αναφέρεται στην αρχική εξάπλωση του Ναζισμού. Κάτι παρόμοιο θα ζήσουμε και εδώ οσονούπω. Ίδια είναι η κατάσταση.

  54. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 16/03/2009 18:18:39

    πόσων ετών είναι αυτός; έχει υπηρετήσει στο στρατό; για να ξεκινήσουμε από τα βασικά.

  55. μπετινα γιοκαρινης avatar
    μπετινα γιοκαρινης 16/03/2009 18:18:55

    λαθος για την ανατροφη του γιου του υπαρχει συλλογικη ευθυνη.αυτος οφειλε να διαμορφωσει χαρακτηρα στα τεκνα του.διαφορετικα ζουγκλα ουτε οικογενεια μονο μονηρεις.αλλα απο που να παρει ανατροφη απο ποια παραδειγματα οικογενειας.αυτοι ειναι αρπαγες.

  56. μπαμπαλης ιωαννης avatar
    μπαμπαλης ιωαννης 17/03/2009 09:52:22

    τι περιμενετε ; ο βουλγαρακης θελει να μας κυβερναει αλλα ας κοιτταξει το δικο του σπιτι να λειτουργησει καλα πρωτα

  57. Αλογοσκουφιτσα avatar
    Αλογοσκουφιτσα 17/03/2009 10:05:03

    71. Αναλογα με το σπιτι του κυβερνησε ο ανθρωπος.
    Δεν εκανε και τιποτα παραπανω απο το να πελεκαει οικογενειακα την πατριδα μας.
    Αλλα απο Βουλγαρο τι να περιμενει κανεις;