#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
20/03/2012 12:45
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Περί τους 3.500 τυφλούς… είδαν το φως το αληθινό!



Το πόρισμα για τα μαϊμού προνοιακά επιδόματα έδωσε τη Δευτέρα στη δημοσιότητα το υπουργείο Υγείας και σύμφωνα μ’ αυτό 37.000 επιδοματούχοι δεν πήγαν να απογραφούν, ως εκ τούτου είναι «φαντάσματα» και έπαιρναν επιδόματα χωρίς κανένα λόγο. Για τους περίπου 37.000 δόθηκαν 111 εκατ. ευρώ πέρυσι, επομένως, φέτος που θα εξοικονομηθούν να φανταστούμε ότι θα πάει για αναξιοπαθούντες Έλληνες. Για πραγματικούς ανάπηρους ή για την κατώτατη εγγυημένη σύνταξη για την οποία γράφαμε χθες;

Περί τους 3.500 τυφλούς… είδαν ξαφνικά το φως το αληθινό, άλλοι περπάτησαν αν και έπαιρναν επίδομα για καροτσάκι, άλλοι μίλησαν και άκουσαν παρ’ ότι πληρώνονταν ως κωφάλαλοι. Μάλιστα κάποιοι τυφλοί αποδείχθηκε ότι είχαν… δίπλωμα οδήγησης. Επίσης, κάποιες ηλικιωμένες 90 ετών εμφανίζονταν να παίρνουν επίδομα αναπήρων και λίγο μετά πέθαιναν.

Εντυπωσιακά πράγματι τα στοιχεία αφού ένας στους έξι φαίνεται να έπαιρνε επίδομα παράνομα. Και είναι ευχάριστο συνάνθρωποί μας να βρήκαν το φως, την ακοή ή την ομιλία τους λίγες ημέρες πριν από το Αγιον Πάσχα.

Όμως, γιατί ξαφνικά το πολιτικό σύστημα και ειδικά το ΠΑΣΟΚ, πέφτει από τα σύννεφα. Γιατί ο Λοβέρδος λέει ότι κάθε κατεργάρης θα πάει στον πάγκιο του;

Δεν ήξερε τόσα χρόνια το σύστημα ποιοι έπαιρναν επιδόματα; Ηταν τόση δύσκολη η απογραφή ώστε να την κάνει μέσα σε λίγες εβδομάδες ο… Μπόλαρης;

Δεν γνώριζε κανείς τη βιομηχανία πλαστών δικαιολογητικών ή μήπως όλοι έκαναν τα στραβά μάτια. Από πολιτικούς, υπουργούς και βουλευτές μέχρι δημοσίους υπαλλήλους, διοικητές ταμείων ή προϊσταμένους υπηρεσιών;

Φυσικά και όλοι το ξέρουν το κόλπο, όμως είναι ψήφοι που δεν πρέπει να πάνε χαμένοι. Στη Ζάκυνθο για παράδειγμα δε μπορεί να είναι πάνω από 500 τυφλοί και κανείς επί δεκαετίες να μην καταλαβαίνει ότι κάποια κομπίνα έχει στηθεί.

Επιτέλους, η υποκρισία πρέπει να σταματήσει από όλους. Τώρα που στη χώρα δεν υπάρχει φράγκο, κάποιοι αποφάσισαν να σπάσουν το απόστημα που είχαν οι ίδιοι δημιουργήσει. Το καταλάβαμε κ. Λοβέρδε. Όμως, εσείς και οι όμοιοί σας φτιάξαμε αυτό το σύστημα. Μην κάνετε τις μωρές παρθένες.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Δεν έχει σημασία avatar
    Δεν έχει σημασία 20/03/2012 12:58:27

    Ήταν τόσο δύσκολο να γίνει από το 2004; Ο Παναγιωτόπουλος, ο Τσιτουρίδης, ο Μαγγίνας και η Πετραλιά τι κάναν; Υψηλή πολιτική; Ή έπρεπε να έρθει η τρόικα;

  2. Ηλίας avatar
    Ηλίας 20/03/2012 13:35:20

    Δηλαδή σύμφωνα με τον αρθρογράφο κακώς έγιναν όλα αυτά ??
    Και αν ακόμα ο Λοβέρβος και ο Μπόλαρης συμμετείχαν τα προηγούμενα χρόνια στη "βιομηχανία" (πράγμα που δεν είναι αυταπόδεικτο), το ότι μέσα από τους μηχανισμούς που ελέγχουν βρήκαν τα στατιστικά στοιχεία, τα επεξεργάστηκαν, τα βρήκαν ύποπτα και προχώρησαν στη διαδικασία της απογραφής είναι σοβαρή και αξιέπαινη προσπάθεια. Έχοντας όμως στοιχεία από την περιοχή που ζω τέτοιου είδους 'βιομηχανίες" δεν είχαν στίσει μόνο οι ΠΑΣΟΚΟΙ.

    • NIKOS avatar
      NIKOS @ Ηλίας 21/03/2012 13:55:26

      ΠΟΣΟΙ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΣΥΝΤΑΞΕΙ ΕΘΝΙΚΗΣ ΑΝΤΙΣΤΑΣΙΣ ΕΝΩ ΓΕΝΗΘΗΚΑΝ ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΠΟΛΕΜΟ?

      • juliet avatar
        juliet @ NIKOS 21/03/2012 14:06:32

        Ισως και ο πρόεδρος της Δημοκρατίας .Και να σκεφτείς ότι εδώ δεν μιλάνε .

      • Ηλίας avatar
        Ηλίας @ NIKOS 21/03/2012 16:26:23

        Δηλαδή αυτό δικαιολογεί και τα "μαϊμού" επιδόματα ??

  3. ΞΕΝΟΦΩΝΤΑΣ avatar
    ΞΕΝΟΦΩΝΤΑΣ 20/03/2012 13:35:57

    ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΓΙΝΕ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΟ Ν.Δ. ΗΤΑΝ Η ΔΙΟΙΚΗΣΗ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΕΛΕΕΙΝΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ ΤΩΝ ΝΕΟΕΛΛΗΝΩΝ.
    ΕΠΙΣΗΣ Η ΕΠΑΝΙΔΡΥΣΗ ΤΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ, ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΕΙΛΙΚΡΙΝΕΙΣ ΠΡΟΘΕΣΕΙΣ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΚΑΙ ΙΚΑΝΟΥΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥΣ, ΕΜΠΕΙΡΟΥΣ ΚΑΙ ΑΠΟΦΑΣΙΣΜΕΝΟΥΣ ΝΑ ΤΑ ΒΑΛΟΥΝ ΜΕ ΜΙΚΡΗ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΗ ΔΙΑΠΛΟΚΗ, ΚΑΙ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΕΙΧΑΜΕ ΕΛΛΕΙΨΕΙΣ ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΕΣ...

  4. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 20/03/2012 13:41:04

    Ήταν πολύ δύσκολο: Όπως στον Καραγκιόζη, που άλειψε τα μάτια με ρετσίνι για να μοιαζει τυφλός.
    Εκτός από τον "red-Panos", τον Τσίτουρα, τον Μαγγίνα και την Πετραλιά, την είχε πατήσει ολόκληρος Πασάς και ο Βεζύρης του. Δύσκολο πράγμα και να ασκείς εξουσια και να βλέπεις.

    • Δεν έχει σημασία avatar
      Δεν έχει σημασία @ Ο Θείος 20/03/2012 15:24:55

      Οι προαναφερθέντες με ποια κριτήρια θα ξαναβρεθούν στα ψηφοδέλτια της ΝΔ;

  5. ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
    ΚΥΘΗΡΙΟΣ 20/03/2012 13:51:38

    Τυφλοί ξαναβλέπουν,ἀνάπηροι σηκώνονται καί περπατοῦν,νεκροί...εὐεργετοῦν τούς πάσχοντες συνανθρώπους τους χαρίζοντάς τους συντάξεις,θαύματα πολλά...ἡ Δευτέρα Παρουσία μᾶλλον ἒγινε,ἦλθε ξανά ὁ Χριστός στόν κόσμο καί...ξέρετε,ἀκολουθεῖ ἡ Μέλλουσα Κρίση...

    • juliet avatar
      juliet @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 20/03/2012 14:04:54

      Xαιρετώ,
      έτσι εξηγείται και το +10% ....στραβοί μετρούσανε και νεκροί ψηφίζανε.

      • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
        ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ juliet 20/03/2012 14:11:29

        Χαίρετε,ἐκεῖ Juliet ξέρεις,ἒγινε τό θαύμα τοῦ πολλαπλασιασμοῦ τῶν πέντε ἂρτων καί τῶν δυό ψαριῶν...

  6. juliet avatar
    juliet 20/03/2012 14:24:32

    Αυτό το κόμμα είναι η αυλή των θαυμάτων ......

  7. Τορυ avatar
    Τορυ 20/03/2012 14:29:40

    Ω! Δεν μπορει να τα λενε αυτα οι "αγυρτες" ..

    Ω!!!

    ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ!!
    Και δηλαδη δυομισυ χρονια (συν-μορια) πασοκ και ..ΤΩΡΑ(!!) ανακαλυψαν αυτα τα .. ετσι επιδοματα???
    Δεν μπορει..
    Χρειαζομαστε επειγοντως ενα σαν τον αειμνηστο Ιωαννη Μεταξα,να στησει κρεμαλες..
    Ειμαι σιγουρος ειναι "αλλα λογια ναγαπιομαστε"..
    Δεν ξερω εγω ΚΑΝΕΝΑ να μπορει να παρει τετοια επιδοματα..
    Οι αγυρτες ,ΠΩΣ ΤΟ ΒΡΗΚΑΝ??????

  8. Τορυ avatar
    Τορυ 20/03/2012 15:05:29

    Περί τους 3.500 τυφλούς… είδαν ξαφνικά το φως το αληθινό, άλλοι περπάτησαν αν και έπαιρναν επίδομα για καροτσάκι, άλλοι μίλησαν και άκουσαν παρ’ ότι πληρώνονταν ως κωφάλαλοι. Μάλιστα κάποιοι τυφλοί αποδείχθηκε ότι είχαν… δίπλωμα οδήγησης. Επίσης, κάποιες ηλικιωμένες 90 ετών εμφανίζονταν να παίρνουν επίδομα αναπήρων και λίγο μετά πέθαιναν.

    ==
    Ω!!! Δεν ειναι δυνατον να πιστευετε τετοιες αλητειες της (συν-μοριας) πασοκ..

    ΟΧΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ ,,ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ !!!!!!!!!!!!!!!

  9. xp avatar
    xp 20/03/2012 15:05:37

    Aπό την άλλη αν είσαι ελ επαγγελματίας και αρρωστήσεις σοβαρά για πάνω από έξι μήνες δεν παίρνεις τίποτε. Το σύστημα είναι άδικο

  10. ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
    ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 20/03/2012 16:01:53

    Βάζουμε στοίχημα ότι 3.480 από αυτούς είναι ψηφοφόροι του ΠΑΣΟκ;

    • juliet avatar
      juliet @ ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 20/03/2012 16:40:56

      Και το κερδίσαμε ! έκανες καλά τις πράξεις ,γιατί θα μας φάνε λάχανο....σκέψου ότι ακόμη και με τυφλούς πήρανε την εξουσία.

  11. pinokio avatar
    pinokio 20/03/2012 16:41:21

    Το οτι ειναι ΝΔ δεν σου φτανει? :) :)

    • Δεν έχει σημασία avatar
      Δεν έχει σημασία @ pinokio 20/03/2012 20:26:22

      Ίσως η παρουσία τους διώξει κάποιους ψηφοφόρους. Ανεξάρτητα πόσο συμπαθείς μπορεί να είναι, η ανικανότητα που αναδεικνύεται από αυτή την ιστορία θα πρέπει να προβληματίσει πολύ.

  12. ΠΑΝΟΣ avatar
    ΠΑΝΟΣ 20/03/2012 23:11:30

    Ασχετα με το τι πιστεύουμε γι αυτόν, ο Τριανταφυλλόπουλος είχε εκπομπή στη zougla πριν από μερικά χρόνια για τον "τυφλό" οδηγό ταξί. Αν δεν την είχα δεί δεν θα το πίστευα αν κάποιος μου το έλεγε τώρα. Μάλιστα είχαν πάρει και κούρσα με το ταξί του και τον μαγνητοφωνούσαν κρυφά.
    Ας σταματήσει αυτό το καραγκιοζλίκι στις τηλεοράσεις που όλοι πέφτουν από τα σύννεφα για τα μαιμού επιδόματα.

  13. Ιωαννης Τ avatar
    Ιωαννης Τ 21/03/2012 02:40:03

    μουφα ανακοινωσεις απλα για να δικαιολογησουν την καταργηση ολων των επιδοματων. αυτο ειναι το σχεδιο. act now!!!

  14. Dexi Extrem avatar
    Dexi Extrem 21/03/2012 09:45:30

    Συμφωνώ. Κατάργηση όλων των προνοιακών επιδομάτων τώρα. Ωραία ιδέα Ιωάννη Τ. Ταυτόχρονα κατάργηση της εισφοράς πρόνοιας και υγειονομικής περίθαλψης των εργαζομένων. Άντε γιατί πολύ σοσιαλισμό φάγαμε.