#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
22/10/2010 16:28
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Περί νοημοσύνης…



Γράφει στα NEA ο άρθρο του Γιώργου Χρ. Παπαχρήστου:

«ΕΧΕΙ ενδιαφέρον η επιχειρηµατολογία του Αντώνη Σαµαρά όπως την προβάλλει στις περιοδείες ανά τη χώρα που πραγµατοποιεί αυτές τις ηµέρες για τη στήριξη των κοµµατικών υποψηφίων. Τι λέει; Ότι τα µέτρα δεν ήταν απαραίτητα. Μάλιστα. Αλλά αφού δεν ήταν απαραίτητα τα µέτρα, γιατί δεν λέει ποιος είναι ο “άλλος δρόµος ο οποίος υπάρχει”, όπως υποστηρίζει µε επιµονή; Απλά είναι τα πράγµατα:

Στην επόµενη οµιλία του, σήµερα, αύριο, µεθαύριο, δεν έχει σηµασία, ας πει ποιος είναι αυτός ο “άλλος δρόµος”. Τι περιλαµβάνει. Συγκεκριµένα. Οχι µε καλαµπούρια του είδους «θα µπορούσα να µηδενίσω το έλλειµµα µέσα στο 2011». Επίσης κατηγορεί τον Παπανδρέου ότι δυσφηµεί τη χώρα. Μα αν τη δυσφηµεί ο Παπανδρέου, η κυβέρνηση Καραµανλή που έφερε τη χώρα σ’ αυτή την κατάσταση, και στην οποία συµµετείχε ο ίδιος, τι την έκανε; Και ποια είναι η δική του θέση για τα έργα και τις ηµέρες εκείνης της κυβέρνησης; Προφανώς δεν θα τη µάθουµε ποτέ, γιατί οι δεσµεύσεις που έχει αναλάβει έναντι του Κ. Καραµανλή είναι ακατάλυτες.

Τουλάχιστον όµως, ας µην υποτιµάει τη νοηµοσύνη του κόσµου»



Οφείλουμε να το παραδεχτούμε. Ήταν μονόδρομος για τον ΓΑΠ

Παρά τις υπεράνθρωπες προσπάθειες της κυβέρνησης: εν αρχή το Τ+10, τους μήνες που δεν υπήρχαν γραμματείς, τους μήνες που δεν ελήφθη κανένα μέτρο, τους μήνες που θα μπορούσαμε να δανειστούμε, τις περιοδείες στο εξωτερικό που τρέλαιναν τα σπρεντ, το ανεκδιήγητο «πιστόλι στο τραπέζι», το αν ήξερε και πόσα ήξερε ο ΓΑΠ και άλλα πολλά μαγικά, που συνθέτουν την ταινία τρόμου του τελευταίου χρόνου.

Και το θέμα δεν είναι τι λέει ο κόσμος (72% πιστεύει ότι μπορούσαμε να αποφύγουμε το μνημόνιο. 28% είναι οι ιδιοφυείς και μεγαλοφυείς συμπολίτες μας, μαζί με τους  δεν ξέρω/δεν απαντώ) αλλά τι λέει ο κ. Παπαχρήστου

Λεφτά άλλωστε υπάρχουν. Προεκλογικά. Το βράδυ των εκλογών γίνεται ριφιφί και μας τα κλέβουν.

Αλλά το ακαταμάχητο επιχείρημα είναι η συμμετοχή στην κυβέρνηση Σαμαρά και άρα και οι ευθύνες του Σαμαρά απο 9μηνη παρουσία του στο υπουργείο Πολιτισμού

Στο καταληκτικό περί νοημοσύνης υπερθεματίζουμε.

Τέτοια ένδεια λογικών ή έστω λογικοφανών επιχειρημάτων πια;

Ξαναπροσαθήστε. Sorry, try again.

Μικρός Οδυσσέας

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Οδυσσέας avatar
    Οδυσσέας 22/10/2010 16:34:58

    Όταν πέφτει το επιχείρημα "και ο Σαμαράς συμμετείχε στις κυβερνήσεις Καραμανλή που κατέστρεψαν τη χώρα" κλπ., κάποιος από τη ΝΔ πρέπει να υπενθυμίζει ότι ο Σαμαράς στο ΥΠΠΟ όχι μόνο ήταν αναρμόδιος για την οικονομία, αλλά και έκανε ό,τι μπορούσε για οικονομία στον τομέα του, ακυρώνοντας τα πανάκριβα εγκαίνια του Μουσείου Ακροπόλεως που είχε παραγγείλει ο Λιάπης και οργανώνοντας εγκαίνια λιτά και καλαίσθητα.

    Βέβαια θα μου πείτε όποιος χάφτει το παραμύθι ότι για τη χρεωκοπία μας φταίνε τα δύο τελευταία χρόνια του Καραμανλή, μάλλον έχει τέτοιες παρωπίδες, που είναι μάταιη κάθε απόπειρα λογικής επιχειρηματολογίας...

    • Μικρός Οδυσσέας avatar
      Μικρός Οδυσσέας @ Οδυσσέας 22/10/2010 20:14:15

      Θα τσακωθούμε για το νικ μου φαίνεται χαχαχα

  2. Greg avatar
    Greg 22/10/2010 16:37:49

    Ο εν λόγω αρθρογράφος μπορεί να διαβαστεί μόνο από αναγνώστες με πασοκικό DNA. Να το γράφει ο γενετικός κώδικας, ούτε προσμίξεις, ούτε ροζ αποχρώσεις χωράνε. Είναι σοβαρό θέμα. Μόνο αναγνώστης με πράσινο αίμα μπορεί να παρακολουθήσει τη συλλογιστική του..

    • Μικρός Οδυσσέας avatar
      Μικρός Οδυσσέας @ Greg 22/10/2010 20:15:59

      Homo pasokous

  3. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 22/10/2010 16:39:55

    Μπράβο Οδυσσέα και για το άρθρο και για το σχόλιο.
    Αυτή η χοντροκομένη παραπληροφόρηση δεν πρέπει να περνάει έτσι.
    Βέβαια, στου κουφού την πόρτα

    • Μικρός Οδυσσέας avatar
      Μικρός Οδυσσέας @ Κώστας Ροδινός 22/10/2010 20:17:44

      Τέτοια επιχειρήματα πρέπει να τα αναδεικνύουμε, να μην μένομε πίσω στην εξέλιξη οτυ ανθρώπινου στοχασμού

  4. ΓΙΑΝΝΗΣ - ΑΛΙΜΟΣ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ - ΑΛΙΜΟΣ 22/10/2010 16:55:36

    Μιλάμε για άρρωστο, διεστραμμένο Πασοκόσκυλο. Μην μεταφέρετε εδώ μέσα τους ρύπους του ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΑΣΤΕΙΟ.

  5. Panoptis avatar
    Panoptis 22/10/2010 16:56:11

    Μια και μιλάμε για ευθύνες θα ήθελα να ακούω τον Αντώνη Σαμαρά να επαναλαμβάνει πιό συχνά τα περί εξεταστικής για τον Παπανδρέου, τον Παπακωνσταντίνου και τον Προβόπουλο. Θα ήθελα να επαναλαμβάνει πιό συχνά το Τ+10, τα έγγραφα και τις δηλώσεις αξιωματούχων της Κομισιόν ότι ήταν τραγελαφικές (σε σημείο ...παρεξήγησης) οι κινήσεις και οι δηλώσεις των ανωτέρω τριών τον τελευταίο χρόνο. Όποιος έχει κάνει μπόξ στη ζωή του ξέρει ότι με την άμυνα δεν κερδίζονται ποτέ οι αγώνες.
    Εδώ δεν τίθεται μόνο θέμα δικαιοσύνης και ηθικής τάξεως, τίθεται θέμα αποτελεσματικότητας.
    Ο πασόκος δεν αντιμετωπίζεται με αμυντικές και ισορροπημένες λογικές, ρωτήστε τον Κ.Κ.

  6. Vangelis. avatar
    Vangelis. 22/10/2010 17:15:21

    O Samaras apo mia apopsi einai 'tuxeros'. Htan autos pou upostirize oti den xreazetai na ginoun ekloges to 2009. Fantazestai na min eixane ginei na eixame xreokkopisei kuriolektikos omos, tote filoi mou den tha 'upirxe' kan ND gia na einai arxigos o Samaras.

    Oso gia allos dromos, asxetos ean itan h oxi mplegmenos me tin oikonomia:

    1. Den mporei na leei oti uparxei allos dromos otan den ekane tpt ta last 2-xronia na apotrepsei tin xreokopia
    2. Aporo pantos h Agglia/Irlandia/Ispania/Portougalia pou einai einai IMF giati pairnoun toso sklira metra (mou kanei exkplixi pantos pou den eida arthro sto antinews sxetika me programma prosarmogis)
    3. Basei europaikon sunthikon prepei na exoume to eleima 3% tou AEP, dhl fantazetai kaneis oti ean upirxe mono europaikos mixanismos stirixis den tha pairname to idia metra? Eimaste gelasmenoi ....
    4. ......exei kai alla .......

  7. νεφέλη avatar
    νεφέλη 22/10/2010 17:47:53

    Ο εν λόγω δημοσιογράφος έχει σχολιογραφήσει αντιστοίχως, υπουργούς του ΠΑΣΟΚ όπως πχ ο κ.Σκανδαλίδης, που ήταν γραμματέας αλλά και μετέπειτα πρωτοκλασάτος υπουργός της κυβέρνησης Σημίτη, τότε που καταστρεφόταν η ελληνική οικονομία κι οι φίλοι της Ζμνσ θησαυρίζαν;

    Προς τι ο πόνος τώρα, για το ελάχιστο παρόν του Σαμαρά στην προηγούμενη κυβέρνηση , όπου η Ντόρα έλυνε κι έδενε και ούτε κι αυτήν βέβαια, έτυχε να σχολιάσει δια της γραφίδος του, για τις πολιτικές φιλοδοξίες της που μας επιφυλάσει;

    Εχουν γίνει πολύ βαρετοί οι έγκριτοι...!

    • Μικρός Οδυσσέας avatar
      Μικρός Οδυσσέας @ νεφέλη 22/10/2010 20:18:45

      και προβλέψιμοι

  8. ΚΑΨΙΩΤΗΣ avatar
    ΚΑΨΙΩΤΗΣ 22/10/2010 17:49:45

    ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΑΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΝ ΤΟ ΕΝ ΛΟΓΩ "ΓΙΟΥΣΟΥΦΑΚΙ" ΤΗΣ ΜΙΝΤΙΟΚΡΑΤΙΑΣ ΤΩΝ ΝΤΑΒΑΝΤΖΗΔΩΝ ΕΙΝΑΙ ΚΡΑΤΙΚΟΔΙΑΙΤΟ? ΑΥΤΟ ΓΙΑΤΙ ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΙ ΑΠΑΝΩ ΤΟΥ ΟΛΟ ΣΧΕΔΟΝ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΤΗΣ ΥΠΕΡΑΣΠΙΣΗΣ ΤΟΥ ΜΕΓΑΛΟΥ ΑΡΧΗΓΟΥ Γ.Α.Π.

  9. LEWNIDAS avatar
    LEWNIDAS 22/10/2010 18:12:05

    ε τι να πουν μωρε και αυτοι ! ειναι δυσκολες εποχες για γλυφοπαπαγαλακια

  10. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 22/10/2010 18:33:31

    Ο εν λόγω θεράπων και ιερουργός του εκσυγχρονισμού, είναι γνωστό ότι διαθέτει τενητή νοημοσύνη. Έχει εμφυτευμένο τον υπερπεξεργαστή SIM-Pasok0086-GAP ο οποίος δουλεύει με πράσινη ηλιακή ενέργεια.
    Τελικά δεν ξέρων αν πρέπει να γελάει κανείς μαζί τους, να οργίζεται ή να τους ανγοεί. Όσο πιο πολύ τσιρίζουν, τόσο πιο πολύ εκτίθενται, σημάδι της πτώσης τους.

  11. aristotelis avatar
    aristotelis 22/10/2010 18:51:07

    Συμφωνώ απολύτως με τον προηγούμενο φίλο...ο κ. Παπαχρήστου αποτελεί δε τον χαρακτηριστικότερο εκπρόσωπο των δημοσιογραφίσκων που στελεχώνουν με επιτυχία τα πράσινα ΜΜΕ. Αν και είμαι ενάντια σε κάθε είδους τραμπουκισμό, ο συγκεκριμένος τύπος αποτελεί ίσως την μοναδική περίπτωση που θα δοκίμαζα ευχαρίστως την επίδραση γιαουρτιού σε πράσινο χόμπιτ.

  12. 3birdssitting avatar
    3birdssitting 22/10/2010 18:55:48

    Δείτε το ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ ΓΛΥΨΙΜΟ του Γιωργου Χρ. Παπαχρηστου, απο τα NEA, για να κατλάβεται τι άτομο εστι ο Γιώργος Χρ. Παπαχρήστου

    http://www.youtube.com/watch?v=EJKi4hbbQnY


    Χαχαχαχαχα......

  13. TASSOS avatar
    TASSOS 22/10/2010 19:15:46

    Ο συγκεκριμένος "αρθρογράφος"(χα,χα!!!) δεν νοιάζεται για τι Τ+10 γιτί έγινε επί ημερών των γερμανοτσολιάδων του Μνημονίου. Αν γινόταν επί ημερών Καραμανλή θα θυμόταν την ηθική ,το συμφέρον τησ Χώρας και όλα αυτά τα ωραία. Κύριοι μην ασχολείστε μαζί τους. Καλά έκανε ο Μικρός Οδυσσέας και τα ανέφερε διότι όλα αυτά τα ασπόδυλα του Τύπου ΔΥΣΤΥΧΩΣ ανήκουν στον εδώ και 30 χρόνια διαμορφωμένο μηχανισμό προπαγάνδας στον οποίο οι μάζες είναι ανύμπορες. Φωνές σαν του antinews τις κοντράρουν αλλά η εμβέλεια των Γκαιμπελίσκων - δυστυχώς- είναι ακόμη πολύ πιό διεισδυτική στον μέσο πολίτη.

  14. Professor Moriarty avatar
    Professor Moriarty 22/10/2010 19:21:49

    Η καλύτερη απάντηση στον Παπαχρήστου με Άκη Πάνου:

    "Για σένα ο δρόμος είναι δρόμος
    τι πάει να πεί είναι στραβός
    να ξέρεις το φινάλε όμως
    δεν το μαντεύεις ακριβώς."

  15. kiki avatar
    kiki 22/10/2010 19:27:06

    @ Νεφελη,
    Πως να σχολιασει τον Σκανδαλιδη,οταν η γυναικα του δουλευε στο γραφειο του Σκανδαλιδη.

    • νεφέλη avatar
      νεφέλη @ kiki 22/10/2010 20:20:23

      Σοβαρά; Δεν το ήξερα!

  16. 11888 avatar
    11888 22/10/2010 19:53:56

    Mη βρομιζετε το χωρο με δηλωσεις πασοκοδημοσιογραφων.

  17. ΚΟΥΡΙΤΑΣ avatar
    ΚΟΥΡΙΤΑΣ 22/10/2010 20:06:04

    Ο ΄΄ΚΥΡΙΟΣ΄΄ ΠΑΠΑΧΡΗΣΤΟΣ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΓΥΝΑΙΚΑ ΤΟΥ ΓΕΝΙΚΗ ΔΙΕΥΘΙΝΤΡΙΑ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΓΙ ΑΥΤΟ ΤΟΣΣΗ ΑΓΑΠΗ ΜΕ ΤΟΝ ΓΑΠ

  18. ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
    ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 22/10/2010 20:14:54

    Κρατικοδίαιτη αντικειμενικότητα

  19. kiki avatar
    kiki 22/10/2010 20:18:02

    Επισης και η αδελφη του ,και ο ιδιος πρεπει αν θυμαμαι καλα να αριθμισω τις θεσεις του στο δημοσιο πρεπει να ειναι πανω απο πεντε.
    Αμ η εισαι,ο Γεωργαλας του ΠΑΣΟΚ η δεν εισαι.
    Πολλα τα λεφτα μανα μου.Και ως γνωστον και στο χωριο του ειχε πισινα ολυμπιακων διαστασεων στο σπιτι του,εκει στην Ηπειρο ρε παιδι μου,τι σκαφη τι πισινα ενα.

  20. Μικρός Οδυσσέας avatar
    Μικρός Οδυσσέας 22/10/2010 20:23:19

    Να τους αγνοεί κανείς 2 βδομάδες πριν τις εκλογές δεν γίνεται. Να γελάει ενδείκνυται

  21. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 22/10/2010 22:11:12

    Το ενδιαφέρον είναι πάντως ότι στο Μέγκα έχουν αρχίσει ελαφρώς να παίρνουν αποστάσεις από την Κυβέρνηση. Προφανώς, η ώρα της χρήσης του ΓΑΠ ως στιμμένης λεμονόκουπας αργά αλλά σταθερά πλησιάζει.
    Στις τελευταίες "Ανιχνεύσεις" στην ΕΤ 3, οι ομιλητές όλοι ήταν άκρως επικριτικοί απέναντι στο Μνημόνιο, ακόμα και αν αναγνώριζαν θετικά του σημεία. Ουσιαστικά, είδα να ταυτίζονται με τις θέσεις Σαμαρά.

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ ΒΙΣ 22/10/2010 22:15:04

      Υπάρχει φρέσκο επιχειρηματικό παρασκήνιο, με τον "προβληματικό" ΔΟΛ. Αλλά αυτό που ακούγεται προς το παρόν, είναι μόνον η ..."ηχώ..ωωω...χο..χο".
      Αυτές οι διαπραγματεύσεις συνήθως γίνονται κάτω από το τραπέζι.

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ ΒΙΣ 22/10/2010 22:18:00

      Να το πώ σε ευγενικά γαλλικά, "σκοτώνονται" μέσα.

  22. loretta avatar
    loretta 22/10/2010 22:30:41

    ο παπαχρηστου ειναι τοσο αξιοπιστος οσο και το κομμα που στηριζει/....ξεχασε την ημερα εκεινη που στο Μεγκακαναλο εβγαλε μουφα την αποκλειστικοτητα του ΕΛ.Τυπου...

    περαν αυτου μαλλον θαναι και κουφος εκτος απο γκαβος...διοτι εχει μιλησει ο σαμαρας για τροπους εξοδου απο το μνημονιο....και εχει κανει και την αυτοκριτικη του..

    να υποθεσω οτι τα μονα πραγματα που βλεπει ακουει και διαβαζει εχουν αποκλειστικα ΠΡΑΣΙΝΟ ΧΡΩΜΑ????

  23. Panos avatar
    Panos 24/10/2010 18:17:02

    Ύπαρχουν ακομα και οι αθλιοι που προσπαθουν να ξεγελασουν τους ευκολοπιστους πατριωτες. Ακομα δεν εχω ακουσει να γεννιεται καποιος μεγαλος. Μονο για μωρα που μεγαλωνουν και η πολιτια τα θεωρει μεγαλα μετα απο 18 χρονια. Πως το ελλειμμα του κρατους μεγαλωσε σε 5 χρονια; Θελει πολυ μυαλο να καταλαβουμε τι ρολο παιζει ο πρωθυπουργος σε εντολες ξενων;