09/01/2009 13:59
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Περί αερίου και ρωσικής εξωτερικής πολιτικής

Ρωσία και Ουκρανία συμφώνησαν στην παρουσία παρατηρητών στα εδάφη τους, ώστε να αρχίσει και πάλι η ροή ρωσικού φυσικού αερίου μέσω Ουκρανίας στην Ευρώπη. Βάσει της συμφωνίας, παρατηρητές με τη συμμετοχή και ρώσων ειδικών έφτασαν στο Κίεβο και το Σάββατο αναμένονται στη Μόσχα. «Η Ρωσία είναι έτοιμη να δεχθεί Ευρωπαίους και Ουκρανούς παρατηρητές με την προϋπόθεση ότι το Κίεβο θα δεχτεί Ρώσους παρατηρητές στο έδαφός του», αναφέρει η ρωσική κυβέρνηση στην ιστοσελίδα της.

Για μια ακόμα φορά, λοιπόν, επιβεβαιώνεται πως η Ρωσία αντιλαμβάνεται το ρόλο της ως μεγάλης δυνάμεως. «Η Ουκρανία είναι ζωτικός χώρος για μας» διαμήνυσε μέσα στο καταχείμωνο και δεν δίστασε να κόψει το αέριο (και να ξεπαγιάσει συμμάχους και μη) προκειμένου να υπερασπίσει τα συμφέροντά της. Θα τα πούμε βεβαίως και στη συνέχεια, αλλά κάνουμε αυτή την παρατήρηση με αφορμή και τα ρωσικά γυμνάσια που προκαλούν ρίγη αντιαμερικανισμού σε πολλούς. Καλά είναι τα γυμνάσια αλλά να μην ξεχνάμε ποτέ τα ...«ορλοφικά», όπως και ότι η Ρωσία έχει αυτή τη στιγμή καλύτερες σχέσεις με την Τουρκία σε σχέση με την Ελλάδα. Γι αυτό και η Τουρκία έκανε σε γενικές γραμμές την πάπια στον πόλεμο του Καυκάσου.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Nick avatar
    Nick 09/01/2009 14:02:51

    Γι αυτό και η Τουρκία έκανε σε γενικές γραμμές την πάπια στον πόλεμο του Καυκάσου.
    ---------------------

    Έκανε τη πάπια γιατί ο Αμερικανικός και Ισραηλίτικος οπλισμός πήγαινε στη Γεωργία μέσω Τουρκίας.

    Ένας άλλο λόγος που έκανε τη πάπια είναι και το μέτωπο των Κούρδων.

  2. stelios avatar
    stelios 09/01/2009 14:26:25

    Νick,ξερεις ποσα εκατομμυρια Ρωσοι κανουν διακοπες στην Τουρκια?
    Ξερεις το υψος των μεταξυ τους συναλλαγων?
    Ξερεις ποσα εκατομμυρια ρουχα αγοραζουν απο τη Τουρκια οι Ρωσοι?
    Τα μεταξυ τους οικονομικα συμφεροντα ειναι εκατονταπλασια απο τα ελληνορωσικα,χωρια απο τον ελεγχο των ασφυκτικα απο κινηση πλοιων στενων.
    Η Αμερικη παρακμαζει οικονομικα,οσο δε και αν παραμενει υπερδυναμη,δεν εχει πια ουτε το 1/1000 των πορων για να ελεγχει πολιτικα οπως καποτε αλλες χωρες,η ισορροπια αρχιζει και αποκαθισταται κι αυτο το αντιλαμβανονται ολοι πλεον.
    Η απελευθερωση των αγορων πουλησε το σχοινι που θα τους κρεμασουν.Καποτε για να εισαι στη λιστα των χωρων χωρις δασμους επρεπε να προσκυνας τους Δυτικους,τωρα αυτο ειναι αυτονοητο ακομη και για τη Βενεζουελα και την Κολομβια.

  3. ataktos avatar
    ataktos 09/01/2009 14:33:54

    Agapite factorx χχχχχχχχχχχχχχχχχχχχ......

    ELLINIKA FILE,

  4. Αθωος Περαστικος avatar
    Αθωος Περαστικος 09/01/2009 14:46:04

    H αμερικανοφιλη και αμερικανο-στηριζομενη Ουκρανικη ηγεσια κανει οτι μπορει, κατοπιν εντολων της Ουασιγκτον, για να δημιουργησει προβληματα στη Ρωσια και στη τροφοδοσια με φυσικο αεριο της Ευρωπης.
    Οι αμερικανοι θελουν να υποβαθμισουν τη Ρωσια σε αναξιοπιστο προμηθευτη, ωστε να στραφει η Ευρωπη στους αμερικανικους αγωγους και το πετρελαιο

  5. alone avatar
    alone 09/01/2009 14:49:58

    Diavaste kai edw
    http://grbloopers.blogspot.com/2009/01/blog-post_758.html

  6. t avatar
    t 09/01/2009 14:52:51

    Oι Ρώσοι ανακοίνωσαν σήμερα πως θα προχωρήσουν σε κοινές ασκήσεις με τους..Τούρκους!

    Σύμφωνα με το ΑΠΕ,ρωσο-τουρκική ναυτική άσκηση με την ονομασία «TURRUSS-2009» θα πραγματοποιηθεί την Παρασκευή στη λεκάνη της Ανατολικής Μεσογείου, όπως δήλωσε ο βοηθός του αρχηγού του ρωσικού Στόλου και επικεφαλής της υπηρεσίας Ενημέρωσης πλοίαρχος Ίγκορ Ντιγκάλο.
    Σύμφωνα με τον πλοίαρχο Ντιγκάλο η άσκηση θα διεξαχθεί κατά την ολοκλήρωση της επίσκεψης της μοίρας του ρωσικού Στόλου της Βόρειας Θάλασσας στην τουρκική ναυτική βάση Ακζάς-Καραγκάτς, στην οποία μετείχε το αεροπλανοφόρο «Ναύαρχος Κουζνετσόφ», το οποίο δεν θα πάρει μέρος στα γυμνάσια.
    Από ρωσικής πλευράς στην άσκηση θα συμμετάσχει το αντιτορπιλικό «Ναύαρχος Λέφτσενκο», το οποίο θα πραγματοποιήσει κοινούς ελιγμούς, ασκήσεις επικοινωνίας και έρευνας-διάσωσης με χρήση του ελικοπτέρου τύπου «Κάμοφ-27», το οποίο «σταθμεύει» επί του πλοίου.
    Από τουρκικής πλευράς συμμετέχουν η φρεγάτα «Γκερμλίκ», οι πυραυλάκατοι «Φιρτίνα» και «Γκιουρμπέτ» και το περιπολικό «Κασίργκα», σύμφωνα με τις δηλώσεις του Ρώσου πλοιάρχου...

  7. apistos avatar
    apistos 09/01/2009 14:54:07

    Factorx, δε θα γράψεις τίποτα και για τη ρωσοτουρκική άσκηση που γίνεται αυτή τη στιγμή στη Μεσόγειο; Ή μήπως ότι δε συμφωνεί με το γνωστό «ελληνορωσικό» παραμύθι που προωθείται από τη Ρηγίλλης για να καλύψει την απίστευτη ανικανότητα αυτής της κυβέρνησης (και το οποίο προβάλετε και εσείς, έστω έμμεσα και με υπονοούμενα) το αγνοούμε;
    Περιμένουμε Factorx...

  8. popolaros avatar
    popolaros 09/01/2009 15:07:57

    Η Τουρκία σε αντίθεση με το ελληνικό μπακάλικο, είναι ισότιμος συνομιλητής τόσο της Αμερικής, όσο και της Ρωσίας.
    Την σέβονται και την υπολογίζουν βλπ. G20 κ.λ.π σε αντίθεση με τους έλληνες πολιτικούς, που δεν τους εμπιστεύονται ούτε για απλές συμφωνίες και θεωρούν την Ελλάδα χώρα μειωμένης κυριαρχίας.

    Οι μισοί έλληνες πολιτικοί διαγωνίζονται με τους άλλους μισούς, στο ποιός θα κάνει την καλύτερη κολοτούμπα στους αμερικάνους-ευρωπαίους και ρώσους-κινέζους.

    Ο ρώσικος στόλος λοιπόν θα επισκεφτεί την βάση του Ακζάς και όχι την ψωροκώσταινα.

  9. stelios avatar
    stelios 09/01/2009 15:14:51

    7@,οχι μονον κυριαρχιας αλλα και αξιοπιστιας.
    Τι συμμαχος μπορει να ειναι μια χωρα που κυβερνιεται απο τον Εφραιμ την Αζελ τον Πανικα και τους Νταβατζηδες?
    Α,ξεχασα τον Κυριακο τη Ντορα το Μιλτιαδη και τον Αρη...Οσα για το Γιωργακη,θα παει να απεγκλωβισει κανα ψηφοφορο στη Μαλακασσα μολις χιονισει,ασε που πηγε να κανει τον παλαιστη σαν τον Πουτιν και κοντεψε να μεινει το ΠΑΣΟΚ χωρις αρχηγο στα καλα καθουμενα.

  10. Nick avatar
    Nick 09/01/2009 15:24:35

    Νick,ξερεις ποσα εκατομμυρια Ρωσοι κανουν διακοπες στην Τουρκια?
    Ξερεις το υψος των μεταξυ τους συναλλαγων?
    Ξερεις ποσα εκατομμυρια ρουχα αγοραζουν απο τη Τουρκια οι Ρωσοι?
    Τα μεταξυ τους οικονομικα συμφεροντα ειναι εκατονταπλασια απο τα ελληνορωσικα,χωρια απο τον ελεγχο των ασφυκτικα απο κινηση πλοιων στενων.
    -------------------------------------

    Δεν είμαι αμαθής Στέλιο. Σαφώς και ξέρω πώς πάνε οι μεταξύ τους συνέργιες. Όπως και ότι ο πυρηνικός σταθμός της Τουρκίας θα γίνει με Ρωσική τεχνολογία.

    Ο στόχος όμως των Ρώσων, δηλαδή ελεύθερη διέλευση από τον Βόσπορο, παραμένει ίδιος και απαράλλαχτος.

    Οι Ρώσοι πάνε βάσει συμφερόντων, και όχι "ορθόδοξης αγάπης και συμπάθειας".

  11. ataktos avatar
    ataktos 09/01/2009 15:32:05

    Nick avta ine ola mistika sto internet sou siniso na rotisis ton taki posin ora efage simera porta ston politiko proistameno tou tetia xeftla kotziam manatzers

  12. Nick avatar
    Nick 09/01/2009 15:42:10

    tetia xeftla kotziam manatzer
    -------

    Αν ήταν κοτζάμ manager δεν θα έφευγα από τη Toyota.

  13. Nick avatar
    Nick 09/01/2009 15:42:41

    *έφευγε. Αλλά και στη θέση του να ήμουν, σιγά μην άφηνα της Toyota Europe.

  14. Factorx avatar
    Factorx 09/01/2009 16:15:51

    @apistos. Πόσο βλάκας είναι κάποιος (δεν αναφερομαι σε σένα)που στο μοναδικό ελληνικό σάιτ (που γνωρίζω εγω) που έχει γραψει οτι οι σχέσεις της ρωσίας με την Τουρκία ειναι καλυτερες απο εκεινες με την Ελλάδα, κριτικάρει οτι αναπαράγει τη γραμμή της Ρηγίλλης με...υπονούμενα;

  15. apistos avatar
    apistos 09/01/2009 16:53:20

    Εγώ δε σε έβρισα, αγαπητέ factorx. Αν αυτός είναι ο τρόπος που εκφράζεσαι, OK.

    Επειδή όμως κάνεις τον ανήξερο, να σου θυμίσω το πρόσφατο άρθρο του defencenet, το οποίο αναπαρήγαγες, έστω και σημειώνοντας ότι δε συμφωνείς. Επίσης, ποτέ δεν έχεις απαντήσει σε παρόμοιες απόψεις που εκφράζονται από κάποιους σχολιαστές εδώ μέσα, ενώ σπεύδεις να απαντήσεις (πολλές φορές με απαντήσεις όπως η προηγούμενη) σε όσους τις αμφισβητούν. Βέβαια, εσύ έχεις το μαχαίρι και το πεπόνι εδώ, και το πιθανότερο είναι πως αυτό το σχόλιο θα σβηστεί. Εγώ πάντως σου τα λέω καλόπιστα, να ξέρεις.

  16. Factorx avatar
    Factorx 09/01/2009 17:10:13

    Όπως είδες δεν σε έκοψα. Επαναλαμβάνω όμως την άποψη μου για του βλάκες που δυστυχώς κυβερνούν αυτόν τον κόσμο: πόσο πολύ κακόπιστος και προκατειλημμένος είναι κάποιος που μιλάει για "μαχαίρι και πεπόνι" σε ένα ιστολόγιο στο οποίο έχουν αναρτηθεί 66.778 σχόλια μεχρι στιγμής και έχιουν κοπεί 20; 501 άντε 100 υβριστικά, εμπαθη, μειοτικά και φασιστικά;

    Τα μπλογκ φίλε μου δεν ειναι για να βγάζει ο καθείς το προβληματάκι του. Και ψυχοθεραπεία κάνουμε άμα λάχει, αλλά δεν έχουμε τα ίδια κέφια όλες τις ημέρες του μηνα

  17. apistos avatar
    apistos 09/01/2009 17:17:02

    Δε θα το συνεχίσω. Απλά, ο καθένας εκφράζεται ανάλογα με τον πολιτισμό και την παιδεία του. Καλό απόγευμα.

  18. Μακρης Κων. avatar
    Μακρης Κων. 09/01/2009 17:41:33

    Γιατι κατακρινετε την σταση των Ρωσων αντι να εξεταζετε την εικονα που τους παρεχουμε σαν Χωρα και σαν ανθρωποι;
    Τι εντυπωση παρεχουν οι πολιτικοι μας, όταν ΄θυσιαζουν` τις διακρατικες σχεσεις, και τις ευτελιζουν για επικοινωνιακο οφελος τους;
    Τι εντυπωση αξιοπιστιας παρεχει μια χωρα ,που για να κανει οποιοσδηποτε ιδιωτικος η κρατικος οργανισμος μια σοβαρη επενδυση η επαγγελματικη συνεργασια πρεπει να «φορτωθει» στην πλατη του, και έναν από τους Μπαιρακταριους Νταβατζηδες, αλλιως δουλεια εδώ δεν γινεται.
    Τι εντυπωση σοβαροτητας και ικανοτητας δινει ενας επιχειρηματικος κοσμος ,που βασιζει τις δουλειες του στην κουτοπονηρια και όχι στην σοβαροτητα και τον επαγγελματισμο;
    Προσφατα μετρησα κοντα 40 Ελληνες εκθετες παραγωγους Ελαιολαδου σε εκθεση στην Ισπανια!!! Μαγκες!! Πονηροι!! Πανε να «κλεψουν» τους πελατες των Ισπανων μεσα από τα χερια τους!! Αμ δε…
    Πρωτοι οι Ισπανοι! και μετα οι Ιταλοι σε εξαγωγες ελαιολαδου στην Ρωσια. Πως αυτό;
    Με σοβαροτητα και επαγγελματισμο, ανελυσαν την Ρωσικη αγορα ,εντοπισαν τα σοβαρα ντοπια δικτυα διανομης, εκλεισαν συνεργασια με αυτά και προωθηθηκαν γρηγορα μεσα στην αγορα πιανοντας καιρια σημεια.
    Θα παρουν και το δικο μας ελαιολαδο κωψοχρονια και θα βγαλουν κερδος και από εμας, όπως κανουν χρονια τωρα οι Ιταλοι.
    Εμεις θα μιλαμε για ανεργια, θα κλαιμε ότι τα βουλγαρικα μεροκαματα είναι φθηνοτερα θα βριζουμε τα παιδια μας ότι είναι ανικανοποιητα με τα 700 ευρω και πρεπει να παρουν λιγοτερα, αυγαταινουν και τα εξοδα, μιας και κυκλοφορουμε τωρα με τζιπαρες, όπως πρεπει να εχουμε βρε αδελφε, σαν επαγγελματιες σοβαροι που ειμαστε.
    Θελετε και αλλα παραδειγματα για να κρινετε πως μας βλεπουν;
    Μια σοβαροτατη επενδυση για αυτους ,που θα τους παρεχει μια ενναλακτικη από την μοναδικη του Βοσπορου ,αντιμετωπιζετε από εμας σαν παιχνιδι επικοινωνιακο και φαγοποτι για καποιους.
    Εσας δεν θα σας προβληματιζε σε πια ξενα χερια θα στηριξετε την επενδυση σας και την γεωπολιτικη σας πολιτικη;
    Σε τι διαφερουν οι δικοι μας πολιτικοι εναντι των Ουκρανων;