01/10/2010 15:42
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Περί “Αθηνοκεντρικού Κράτους” και άλλων δεινών


Στην γνωστή λίστα που περιλαμβάνει όλους τους υποψηφίους που καταγγέλλουν κατά καιρούς το αντιπαραγωγικό και διεφθαρμένο κράτος των Αθηνών, προστέθηκε πρόσφατα και το όνομα του Απόστολου Παπατόλια, υποψήφιου Περιφερειάρχη Θεσσαλίας του ΠΑΣΟΚ.


Ο κ. Παπατόλιας μάλλον θα έκανε τη διαπίστωση αυτή από τις θέσεις στις οποίες ορίστηκε στο παρελθόν και συγκεκριμένα ως μέλος του ειδικού επιστημονικού προσωπικού του Υπουργείου Μεταφορών και Επικοινωνιών στην Αθήνα, ως ειδικός επιστήμονας στο Συνήγορο του Πολίτη στην Αθήνα, ή ως ειδικός σύμβουλος στο Δήμο Χαϊδαρίου και γραμματέας στη θεματική οργάνωση Θεσμών και Δικαιωμάτων της νεολαίας ΠΑΣΟΚ και πάλι στην Αθήνα.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. aengus avatar
    aengus 01/10/2010 17:05:51

    Το κατέχει το θέμα! Είναι ο κατ΄εξοχήν αρμόδιος….

  2. Στέργιος avatar
    Στέργιος 01/10/2010 17:27:18

    Έχω πάρα πολλές φορές γράψει εναντίον τού αθηνοκεντρικού κράτους γιατί θεωρώ ότι όλα τα δεινά τής Ελλάδας οφείλονται σε αυτό.

    Αλλά οφείλω να διευκρινίσω ότι ως αθηνοκεντρικό κράτος πρέπει να νοείται κάθε πλοκάμι τής κομματικής και πολιτικής μηχανής τού κράτους που υπερασπίζεται την κατεστημένη κατάσταση.

    Έτσι, ο φιλοκυβερνητικός δήμαρχος περιφερειακής πόλης που σφυρίζει αμέριμνα όσο υποβαθμίζεται η πόλη του από την εκάστοτε κυβέρνηση για να μη διαταράξει κομματικές ισορροπίες, ή ο φιλοκυβερνητικός νομάρχης που χτυπιέται στα τηλεπαράθυρα τάχα υπέρ τής περιφέρειας, αλλά όταν του πει ο πρωθυπουργός "θέλω να μου κάνεις μια εξυπηρέτηση" αυτός σιωπά και σπεύδει να εξυπηρετήσει, ή ο διορισμένος από το κράτος πρόεδρος περιφερειακού εκθεσιακού φορέα που απλώς προεδρεύει ενόσω ο εκθεσιακός φορέας φθίνει και ξεκοκκαλίζεται από αντίστοιχους αθηναϊκούς, όλοι αυτοί είναι ενεργά στελέχη τού αθηνοκεντρικού κράτους γιατί αυτό εξυπηρετούν.

    Άρα, συμφωνώ απολύτως με τη διαπίστωση τού συγγραφέα τού άρθρου.

  3. anonymos avatar
    anonymos 01/10/2010 18:15:54

    Παπατόλιας ο κύριος τίποτα θα φάει φούμο που θα το θυμάται σε ολη του τη ζωή

  4. athamas avatar
    athamas 01/10/2010 19:08:46

    Με την σημερινή τεχνολογική εξέλιξη ένα πλήρως αποκεντρωμένο κράτος, μια αποκεντρωμένη διοίκηση, είναι εύκολο να υπάρξει.
    Αρκεί λίγη πολιτική βούληση και βέβαια η αποδοχή απ τους πολίτες.

    Τίθεται βέβαια το ερώτημα «τι να το κάνεις το αποκεντρωμένο κράτος όταν η μισή και βάλε Ελλάδα βρίσκεται στο κέντρο;»

    Αυτό είναι ένα σοβαρό ζήτημα.
    Δεν νομίζω ότι αυτή η μισή Ελλάδα που ζεί στο Αττικό λεκανοπέδιο ενθουσιάζεται σε μια ιδέα αποκεντρωμένου κράτους.

    • Στέργιος avatar
      Στέργιος @ athamas 01/10/2010 19:26:39

      Αυτό είναι ένα άλλο θέμα, που πονάει πολύ.

      Σου λέει ο Αθηναίος, χαζός είμαι να θέλω την αποκέντρωση, να φύγουν οι δουλειές από την πόλη μου;

      Πρέπει να καταδειχτεί στον μέσο Αθηναίο ότι η παραπάνω σκέψη είναι λαθεμένη.

      Η συνεχώς διογκούμενη εσωτερική μετανάστευση προς την Αθήνα γεμίζει την πόλη με νέους Αθηναίους που παίρνουν τις δουλειές από τους παλιούς.

      Ακόμη και για τους Αθηναίους, δηλαδή, η αποκέντρωση θα είναι ευεργετική.

      Από την εμπειρία μου και τις συζητήσεις μου, οι "παλιοί" Αθηναίοι, όσοι δηλαδή γεννήθηκαν στην Αθήνα από γονείς που κι αυτοί γεννήθηκαν στην Αθήνα, είναι πολύ πιο διαλλακτικοί σε σχέση με την αποκέντρωση.

      Αυτοί που σαν ταλιμπάν καταφέρονται με φανατισμό εναντίον της παραμικρής υποψίας αποκέντρωσης είναι αυτοί που αποκαλώ "γενίτσαροι", οι "νέοι" Αθηναίοι που άφησαν την ιδιαίτερη πατρίδα τους για να αναζητήσουν το αμέρικαν ντριμ στην Αθήνα. Αυτοί ΤΡΕΛΛΑΙΝΟΝΤΑΙ στη σκέψη της αναβάθμισης τής υπόλοιπης Ελλάδας, επειδή θεωρούν τον εαυτό τους "καλύτερο", "αξιότερο", "πιο καπάτσο" που άφησε την "Επαρχία" για την Αθήνα. Τρελλαίνονται στη σκέψη να χάσουν το πλεονέκτημα που απέκτησαν ρίχνοντας μαύρη πέτρα πίσω τους. Δεν είναι τυχαίο ότι όποτε μιλούν για τον τόπο καταγωγής τους κοιτούν πώς να τον υποβαθμίσουν και να τον μειώσουν περισσότερο.

      Και φυσικά, οι χειρότεροι γενίτσαροι από όλους είναι οι πρώην Θεσσαλονικείς. Ένα μυστήριο πράγμα... Έχετε διαβάσει άρθρο σε αθηναϊκή εφημερίδα από πρώην Θεσσαλονικιό δημοσιογράφο; Όξος και χολή, χωρίς καμμία σχέση με την πραγματικότητα τής πόλης.

      • Greco avatar
        Greco @ Στέργιος 01/10/2010 20:46:55

        βλ. φασουλα

      • sintonistis avatar