31/07/2013 10:31
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Περίεργο e-mail προαναγγέλλει εκλογές για τον ... Σεπτέμβριο

Έφτασε χτες στους υπολογιστές όλων των φοροτεχνικών της Ελλάδας ένα ενημερωτικό e-mail από την Πανελλήνια Ένωση Φοροτεχνικών Επιστημόνων Ελλάδας (ΠΕΦΕ), ενός φορέα του οποίου επικεφαλής είναι ο γνωστός και μη εξαιρετέος Μανούσος Ντουκάκης. Πρώην βουλευτής για λίγους μήνες με το κόμμα του Καρατζαφέρη, ο πολυπράγμων κ. Ντουκάκης έστειλε το σημείωμα ενημερώνοντας για διάφορα φοροτεχνικά ζητήματα. Όμως στο τέλος είχε κι ένα πολύ εντυπωσιακό, αλλά και πολύ περίεργο σημείωμα. Ενημέρωνε όλους τους φοροτεχνικούς της χώρας, οι οποίοι αυτή την περίοδο συναλλάσσονται με εκατομμύρια Έλληνες, ότι ανακαλούνται οι άδειες των στρατιωτικών από τις 22 Αυγούστου λόγω... εθνικών εκλογών.

Να είναι από προηγούμενο χρόνο και να... παρεισέφρησε η εν λόγω επισήμανση; Να ξέρει ο κ. Ντουκάκης κάτι περισσότερο μιας και γνωρίζει πρόσωπα και πράγματα; Ή μήπως κάποιοι θέλουν να δημιουργήσουν πρόβλημα και κλίμα; Ό,τι και να είναι αυτό σίγουρα είναι πολύ περίεργος ένας επαγγελματικός σύλλογος να προαναγγέλλει εκλογές τις οποίες κανείς δε θέλει και κυρίως η κυβέρνηση απεύχεται. Γιατί αν ανακαλούνται οι άδειες στις 22 Αυγούστου τότε αυτό σημαίνει ότι γύρω στα μέσα Σεπτεμβρίου στήνονται κάλπες.

Πολύ περίεργα πράγματα εν μέσω του θέρους...

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Για τα Μπάζα Είμαστε. avatar
    Για τα Μπάζα Είμαστε. 31/07/2013 11:10:17

    Πάντως ο Κουβέλης (αλήθεια η ψέμματα ας το αποδείξει ο ίδιος) μας ενημέρωσε πρόσφατα πως ο Σαμαράς ήθελε εκλογές λίγο καιρό πριν !!Γιατί να σταμάτησε να τις θέλει ;Οπότε δεν κολλάει το "κανείς δεν τις θέλει" θα δούμε ,το ζήτημα είναι και εκλογές να γίνουν τι θα αλλάξει ουσιαστικά όσο εξαρτόμαστε από δανειστές ;

  2. ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ avatar
    ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ 31/07/2013 11:56:32

    Kανείς δε θέλει και κυρίως η κυβέρνηση απεύχεται;;;; Δεν νομιζω....

  3. Μεγαλες στιγμες avatar
    Μεγαλες στιγμες 31/07/2013 12:05:32

    Θα μπερδευτηκε με τις Γερμανικες εκλογες και τις εκει ενοπλες δυναμεις.Μπορει και να διαβασε κανενα σχετικο αρθρο απο τα εκατονταδες mufa-blogs και το διακινει

  4. περιμπανού avatar
    περιμπανού 31/07/2013 12:28:15

    Πότε είπαμε ότι είναι οι Γερμανικές εκλογές;

    • Nick avatar
      Nick @ περιμπανού 31/07/2013 12:30:27

      22 Σεπτεμβρίου.

  5. Hawk avatar
    Hawk 31/07/2013 15:14:00

    Είπανε να κάνουν την πρωτιά, τι μόνο οι γερμανοί θα ανακοινώνουν πρώτοι τις αλλαγές στον χώρο της υγείας και του ΕΟΠΠΥ?

  6. Uncle Stgm avatar
    Uncle Stgm 01/08/2013 00:52:31

    "Μανιτάρι"...
    Θα ρίξουν πάλι "τεχνικό" φαλιμεντο (όπως λέμε τεχνικό οφφσάιντ) διάφορες επιχειρήσεις της πυρκαιάς, περιμένοντας τον Γκοντό...

  7. Αλέξανδρος avatar
    Αλέξανδρος 01/08/2013 01:03:12

    Αν έχετε προσέξει, όλοι οι φοροτεχνικοί επιτίθενται με σφοδρότητα στην κυβέρνηση και με κάθε ευκαιρία. Έχουν τους λόγους τους.
    Δηλαδή:
    1. Με την υποβολή των δηλώσεων ηλεκτρονικά, μελλοντικά θα χάσουν πολλά χρήματα γιατί σιγά- σιγά οι φορολογούμενοι θα τις κάνουν μόνοι τους(οι νεώτεροι χειρίζονται άριστα Η/Υ.)
    2. Από του χρόνου οι μισθωτοί και συνταξιούχοι αν δεν έχουν εισόδημα από άλλη πηγή δεν θα κάνουν φορολογικές δηλώσεις. Πολλαπλασιάστε τον αριθμό αυτών (1.500.000*50 ευρώ=75.000.000 εκατομ. ευρώ). Δεν τους συμφέρει. Είναι πολλά τα λεφτά.
    3. Όταν συνδεθούν οι ταμειακές μηχανές με το TAXIS, δεν θα χρειάζεται κανείς να κάνει δήλωση ΦΠΑ. Εδώ να δείτε πόσα χάνουν. Εγώ τουλάχιστον δεν είμαι σε θέση να υπολογίσω, αλλά από ότι έχω διαβάσει αν δεν κάνω λάθος θα χάσουν σχεδόν 5000.000 δηλώσεις ανά δίμηνο.
    4. Γκρινιάζουν για το TAXIS γιατί θέλουν παράταση για να κάνουν τις διακοπές τον Αύγουστο και να μην χάσουν οι μεγαλολογιστές πελάτες που μπορεί να πάνε σε άλλον λογιστή που μπορεί να κάνει τη δουλειά γρηγορότερα. Θέλουν να εξασφαλίσουν τηνάνεση του χρόνου που τους στερούν οι σφικτές ημερομηνίες.
    5. Αν γίνουν εκλογές τίποτα από τα παραπάνω δεν θα γίνει. Έχουν απίστευτα συμφέροντα. Από κοντά και οι εφοριακοί, γιατί αν γίνουν αυτές οι αλλαγές θα απομακρυνθούν και οι λογιστές και οι πολίτες από τους γκισέδες και φυσικά διαπλοκή και λαδώματα αποκλείονται.
    ΕΚΛΟΓΕΣ ΟΤΑΝ ΓΙΝΟΥΝ ΟΛΛΕΣ ΟΙ ΑΛΛΑΓΕΣ ΚΑΙ ΑΡΧΙΣΕΙ ΝΑ ΑΝΑΚΑΜΠΤΕΙ Η ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ. ΤΟΤΕ ΑΝ ΚΕΡΔΙΣΕΙ ΤΙΣ ΕΚΛΟΓΕΣ Ο ΣΥΡΙΖΑ, Ο ΤΣΙΠΡΑΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΘΑ ΦΥΓΕΙ ΜΕ ΕΛΙΚΟΠΤΕΡΟ ΓΙΑ ΤΑΖΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΑΛΛΑ ΘΑ ΒΟΥΛΙΑΞΕΙ ΤΗ ΧΩΡΑ ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ. ΤΟΤΕ ΘΑ ΣΥΝΑΝΤΗΘΕΙ Ο ΣΥΡΙΖΑ ΜΕ ΤΟΝ ΛΑΟ ΣΤΑ ΓΟΥΝΑΡΑΔΙΚΑ.

    • παρατηρητης avatar
      παρατηρητης @ Αλέξανδρος 01/08/2013 22:41:42

      ΤΟΤΕ ΑΝ ΚΕΡΔΙΣΕΙ ΤΙΣ ΕΚΛΟΓΕΣ Ο ΣΥΡΙΖΑ, Ο ΤΣΙΠΡΑΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΘΑ ΦΥΓΕΙ ΜΕ ΕΛΙΚΟΠΤΕΡΟ . Δεν νομίζω θα εχει πουλήσει και το ελικόπτερο μα τα πόδια θα φυγει

  8. ntek avatar