27/12/2008 22:31
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Περίεργο άρθρο στην «Ουάσιγκτον Ποστ» για τα γεγονότα

Με το Σκοπιανό συνδέει τις ταραχές στην Ελλάδα, με επίκεντρο την Αθήνα, το φύλλο με ημερομηνία 23/12/2008, της εφημερίδας «Ουάσιγκτον Ποστ», κύριος εκφραστής του αμερικανικού κατεστημένου και υποστηρικτής των απόψεων της εκάστοτε Αμερικανικής Κυβέρνησης. Το «άρθρο» είναι γραμμένο από την Anne Applebaum.

Μεταξύ άλλων στο εξαιρετικά αρνητικό «άρθρο» της Anne Applebaum για τα γεγονότα υπάρχει εκτεταμένη αναφορά και στο ...σκοπιανό : «Παρά το γεγονός ότι η Ελλάδα είναι μέλος της Ε.Ε., η μεγαλύτερη συνεισφορά της Ελλάδας στην ευρωπαϊκή εξωτερική πολιτική συνίσταται στην ξεροκέφαλη πολιτική της να θέτει προσκόμματα στην διεθνή αναγνώριση της «Δημοκρατίας της Μακεδονίας» - για λόγους που είναι περίπλοκοι να τους αναλύσουμε - εκτός αν η τελευταία αλλάξει το όνομά της σε FYROM «Πρώην Γιουγκοσλαβική Δημοκρατία της Μακεδονίας», ένα ακρωνύμιο που όλοι οι υπόλοιποι θεωρούν καταγέλαστο. Σε ότι αφορά την  εσωτερική πολιτική  οι Έλληνες είναι διαβόητοι για την χάλκευση οικονομικών στοιχείων που ήταν απαραίτητα για  την είσοδό τους στην ζώνη του ευρώ».

Εντύπωση προκαλεί ότι το ίδιο ακριβώς κείμενο δημοσιεύθηκε πρώτα στο American Enterprise Institute της αμερικανικής πρωτεύουσας, που έχει τίτλους συνεργασίας με την Αμερικανική Κεντρική Υπηρεσία Πληροφοριών C.I.A και βασικά αποτελεί παρακλάδι αυτής! Όπως έλεγαν πηγές, προσκείμενες στο αμερικανικό Intelligence, πρόκειται για συνταγμένο κείμενο από αμερικανικό κρατικό φορέα, που δόθηκε και στην «Ουάσιγκτον Ποστ», όπως στο προαναφερόμενο Ινστιτούτο προς δημοσίευση.

Πρέπει να επισημάνουμε, με την ευκαιρία αυτή, πώς σύσσωμος ο αμερικανικός Τύπος και τα Μέσα Μαζικής Ενημέρωσης εξακολουθούν να κρατούν ζωντανά - αν και δεν υπάρχουν - τις ταραχές στην Ελλάδα και προς την κατεύθυνση, ότι αποβλέπουν στην ανατροπή της Κυβέρνησης Καραμανλή και, κατά περίεργο τρόπο, να επιμένουν στην προκήρυξη γενικών εκλογών στην Ελλάδα.

Διαβάστε όλη την ανταπόκριση του Λάμπρου Παπαντωνίου για το  http://www.noiazomai.net/wpskopiataraxes.html

Διαβάστε και για την Anne Applebaum εδώ: http://en.wikipedia.org/wiki/Anne_Applebaum

Ολόκληρο το άρθρο εδώ:

http://www.washingtonpost.com/wp-dyn/content/article/2008/12/22/AR2008122201849.html?nav=rss_opinion/columns

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 27/12/2008 22:42:22

    Δεν πειράζει.Η Μέση Ανατολή θα το διώξει από τα πρωτοσέλιδα.
    Αλλωστε το Αmerican Enterprise Institute και η Αππλμπάουμ είναι του νεοσυντηρητικού κλίματος που υποστηρίζει το Ισραήλ και θα έχουν πολύ δουλειά προσεχώς.
    Εννοείται ότι αν αντιμετωπιζαν αυτοί παρόμοια εξέγερση θα καλούσαν την Εθνοφρουρά που θα πυροβολούσε στο ψαχνό.

  2. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 27/12/2008 22:44:02

    Ειμαστε φοβεροι.
    Μας εκαναν πρωτοσελιδο τα κορακια του Σορος. ρε οοοουυυυυστ !

    Δεν ασχολουνται με τον Αχματινετζατ, Το Πακισταν/Ινδια, τη Γαζα, τον Μαντοφφ και τις 3 αδερφες αυτοκινητοβιομηχανιες και το μπουρδελο που εκαναν ολοκληρο τον κοσμο !!!!

    Τωαρ που θα σκασουν και οι Πιστωτικες Καρτες στο Αμερικα να δειτε γελια ! ΘΑ μαυρισει η ψυχη του Ομπαμα !

    ΠΠ

  3. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 27/12/2008 22:45:26

    Αυτη η Anne Applebaum, φερνει του Τσιαρτα !

    ΠΠ

  4. Astegos avatar
    Astegos 27/12/2008 22:45:59

    Γελάει καλύτερα όποιος γελάει τελευταίος.. αυτή τη στιγμή το 1,5% των Αμερικανών είναι άστεγοι και το 5% ζουν σε τρώγλες και χαμόσπιτα ΠΡΟΤΟΥ ακόμα εμφανιστούν τα σημάδια της πραγματικής κρίσης που έρχεται. Προσθέστε ότι το 15% δεν έχει καμία είδους ιατροφαρμακευτική περίθαλψη και άλλο 25% περιορισμένη ενώ το 10% αγωνιά εάν θα του πάρουν το σπίτι και έχουμε περίπου το 25% παντελώς αποκλείσμένο απο τα κοινωνικά δρώμενα με άλλους τόσους να αγνίζονται να μείνουν στην επιφάνεια.


    Πόσο θα χρειαστεί να αρχίσουν και οι Ελληνικές εφημερίδες να ασχλούνται με "κοινωνικές εκρήξεις" στις ΗΠΑ?

    Απο Μάρτιο-καλοκαίρι θα ρχίσουν τα όργανα εκεί...

  5. Αθωος Περαστικος avatar
    Αθωος Περαστικος 27/12/2008 22:46:45

    Τα λεγαμε αλλα μας βγαζανε τρελους και γραφανε υποτιμητικα για "θεωριες συνομωσιας"...
    Τωρα τι πουνε παλι? Μυθευματα και αυτα?

  6. popolaros avatar
    popolaros 27/12/2008 22:53:02

    "Born in Washington, DC in 1964 to a wealthy Jewish couple..."

    Factorx, είσαι κακός άνθρωπος, τι το ήθελες το βιογραφικό της 'κυρίας' στη wikipedia ;

    Πέρα από την πλάκα, θέλω να πιστεύω ότι αυτά είναι τα τελευταία σκιρτήματα ενός ετοιμοθάνατου συστήματος, στο D.C.

    Ελπίζω ο ηλιοκαμμένος χαβανέζος να ικανοποιήσει τις ελπίδες όσων πιστεύουν σε αυτόν...αν και πάντα κρατάω μικρό καλάθι.
    Ιδίως μετά την σημερινή εκκαθάριση στην λωρίδα της Γάζας με 200 νεκρούς.
    Χριστούγεννα διάλεξαν οι αντίχριστοι.

    Ερώτηση κρίσεως.
    Γιατί μετά από κάθε sorosonian άρθρο που διαβάζω και το οποίο διασύρει τη χώρα και προτείνει ως μοναδική λύση τον Γιωργάκη....τρομοκρατούμε.

    Γιωργάκη,Γιωργάκη, τι μας φέρνεις στο καλαθάκι;;;

  7. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 27/12/2008 22:57:46

    @ πορτα
    Μία διορθωση : Το ΑΕΙ και οι τύποι αυτοί είναι των απερχόμενων Ρεπουμπλικάνων ενώ ο Σόρος στηρίζει τους επερχόμενους Δημοκρατικούς.
    Οχι ότι έχει και μεγάλη διαφορά αλλά να ξέρουμε και τις εσωτερικές αποχρώσεις.

  8. miamar avatar
    miamar 27/12/2008 23:00:29

    Τσουτσέκι είναι η γυνή εκτός απο Εβραία παντρεμένη και με τον πολωνό υπουργό εξωτερικών δείτε τι έγραψε για το ποδόσφαιρο το 2004, η "βαλτή" !!

    "Αν οι ΗΠΑ κυριαρχούσαν στο ποδόσφαιρο όπως το κάνουν στο μπάσκετ, ο αντιαμερικανισμός ίσως να γινόταν πραγματικά επώδυνος.
    Οι Αμερικάνοι είναι πολίτες μίας μοντέρνας χώρας, κι έχουν ένα σωρό ευκαιρίες να δείχνουν τον πατριωτισμό τους σε τελετές, σχολικές συνελεύσεις και εθνικές επετείους.(αλήθεια πόσες εθνικοές επετείους έχουν;)
    Οι Ευρωπαίοι από την άλλη έχουν όλο και λιγότερες ευκαιρίες να το κάνουν, με αποτέλεσμα να χρειάζονται πραγματικά τις ευκαιρίες που τους δίνει το ποδόσφαιρο.
    Ζητωκραυγάστε για τις ΗΠΑ αν θέλετε, κάντε όμως το σταυρό σας, να μην ανατρέψουν τις ποδοσφαιρικές ισορροπίες οι ΗΠΑ και να μην αρχίσουν να κερδίζουν υπερβολικά πολλά ματς."

  9. popolaros avatar
    popolaros 27/12/2008 23:01:15

    Κύριε Soros, Kα Anne Applebaum και λοιποί υπαλληλίσκοι, έχετε σκεφτεί το ενδεχόμενο, από την εμμονή σας να διασύρεται την χώρα λόγω των 'ταραχών, εξέγερσης,επανάστασης', ή όπως αλλιώς το προμοτάρετε;;;

    Να παραδειγματιστούν και οι 'κολασμένοι' της αμερικής και να σηκωθούν από τους καναπέδες.

    Μαύρο φίδι που σας έφαγε, εάν γυρίσει μπούμεραγκ.
    Ασάλιωτο...

  10. o βουνισιος avatar
    o βουνισιος 27/12/2008 23:11:56

    Είναι γεγονός ότι, το «(Πρώην)- Γιουγκοσλαβική Δημοκρατία της Μακεδονίας-» ως όνομα κράτους είναι απαράδεκτο,

  11. popolaros avatar
    popolaros 27/12/2008 23:17:47

    Επίσης, στο άρθρο στην washington post έχει και το email της κυρίας, καθώς επίσης και comments, όπου γίνεται πανηγύρι.

    Πήγα να γράψω σχόλιο, αλλά ήθελε membership.

    Aς στείλουμε κανένα 'ευχαριστήριο' email στην λαλάκο, με καμία φώτο attachment από την Λωρίδα της Γάζας.

  12. Orestios avatar
    Orestios 27/12/2008 23:18:38

    Η χαρά των συνωμοσιολόγων!

  13. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 27/12/2008 23:20:05

    Τα πρωτοσέλιδα των NYTimes.com και της Washingtonpost.com

    Υπέρ του φόρου στην βενζίνη
    Λευκοί αγρότες εναντίον του Mugabe
    Μετακινήσεις Πακιστανών στρατιωτών, ένταση με την Ινδία
    Υπέρ της ενεργειακής αρχιτεκτονικής σε σπίτια
    Το Μεξικό σταμάτησε εισαγωγές κρέατος από 20 εργοστάσια

    Μην τρελαθούμε… Οι Αμερικάνοι κοιτάν την δουλειά τους και τα συμφέροντά τους. Για την «διαμάχη» μας με τα Σκόπια, το 80% του 10% που έχει πάρει χαμπάρι το θέμα νομίζει ότι τα Σκόπια λέγονταν «Μακεδονία» και εμείς θέλουμε να τους καταλάβουμε. Θυμάστε τα ταμπελάκια «Macedonia is Greece» σε όλα τα αεροδρόμια και λιμάνια;

    Η κυρία Applebaum δεν λέει πολλά που δεν έχουν ήδη γραφτεί σε τούτη εδώ την ιστοσελίδα, και να μην μας πιάνει θυμική υστερία.

    Τσιμπίσαμε σαν χάνοι στο θέμα, και τα Σκόπια από προάστιο της Φλώρινας είναι τώρα ορκισμένος εχθρός, φίλοι των …Τούρκων. Ανάλογα πως θα πάει η οικονομία της Βουλγαρίας σε σχέση με την δικιά μας, τα επόμενα 5 χρόνια θα παιχτεί αν θα είναι Μεγάλη Βουλγαρία ή κάτι άλλο.

    Όσο για τον αντιαμερικανισμό... Κάποτε το υποψιαζόμουν, τώρα αρχίζει και δένει: ΟΤΕ, Ναυπηγεία, ΟΑ, παρ' ολίγον ΔΕΗ... Ξυπνάμε;

  14. Αλεξάνδρα avatar
    Αλεξάνδρα 27/12/2008 23:26:29

    Μ΄αρέσει η ετοιμότητα των σχολιαστών και το καχύποπτο πνεύμα τους. Δεν χρειάτηκε να διαβάσω το βιογραφικό της και το profil αυτού του ισνστιτούτου. Βρήκα τα στοιχεία απο τα πρώτα σχόλια.

  15. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 27/12/2008 23:29:51

    και φυσικά, στα πρωτοσέλιδα τα περί Γαζας, Ιρακ και Αφγανιστάν

  16. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 27/12/2008 23:35:58

    Και ας πούμε ότι οι Αμερικάνοι κάνουν την προπαγάνδα που τους βολεύει... Γιατί έχουν πρηξει τα ούμπαλα των Βαλκάνιων γειτόνων μας με την δόξα των Μινώων, των Μυκηναίων, των Αθηναίων, των Σπαρτιατών, και δεν ξέρω τι άλλη προπαγάνδα επκέμπουν τα εργαλεία του Σατανά το History Channel, το Discovery... Αμ το άλλο το απερίγραπτο έργο με τους 300; Αίσχος! Να παραπονεθούμε.

  17. Σπύρος avatar
    Σπύρος 27/12/2008 23:46:31

    Oι 300 πάντως παρουσίαζαν τούς Πέρσες σαν Προϊστορικά Τέρατα ,ενώ από τούς Σπαρτιάτες ο Leonidas έφερνε λιγάκι πρός τον George...
    E τώρα Aρχαιοπτέρυξ ,αυτή η σαχλαμάρα τών 300 ήταν γιά μικρά παιδιά...
    Τώρα εάν κάτοικος τής Χώρας μας ΄συγκινήθηκε΄περαστικά του...

  18. popolaros avatar
    popolaros 27/12/2008 23:47:06

    archaeopteryx υπάρχουν αμερικανοί και αμερικανοί.

    Το πρόβλημα πιστεύω είναι οι neocons και το βαθύ military-industrial complex (MIC) της νεο-ατλαντίδας.

    Εξάλου, το 'εγκόλπιο του καλού έμπορου όπλων' αναφέρει ρητά, ότι για να πετύχεις πρέπει να 'παίζεις' και τις 2 πλευρές.

    Σε μια σύρραξη, και οι δύο πλευρές είναι potential customers.

  19. Οργή avatar
    Οργή 27/12/2008 23:48:23

    Όσο αφορά την πάρτη τους έχουν γνώση οι φύλακες. Διαβάστε γιατί δεν τους απασχολούν τα δικά τους. Πως άλλωστε? έχουν έτοιμο το 'φαρμακο' να γιατρευτεί πάσα 'ασθένεια'

    http://www.greekamericannewsagency.com/gana/index.php?option=com_content&task=view&id=4028&Itemid=83

  20. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 27/12/2008 23:48:48

    @ archaeopteryx
    Δεν θεωρώ το δημοσίευμα σημαντικό γεγονός.Απλώς είναι ενδεικτικό το πνεύμα που υπάρχει σε ορισμένους κύκλους.
    Ως σημαντικότερο σημείο δεν θεωρώ το μακεδονικό αλλά τα περίμ πλαστογραφίας των στατιστικών για την είσοδο στην ΟΝΕ.Θα παρατήρησες ότι πολύ περισσότερα ήταν τα αγγλικά δημοσιεύματα για τις ταραχές.
    Ο λόγος είναι ο εξής : Βασική πολιτική της Αγγλίας είναι η αποτροπή της ευρωπαικής ενοποίησης εξ ου και η αντιπαλότητα στο ευρώ.Αν πετύχουν να αποβληθεί μία χώρα από την ευρωζωνη θα έχουν καταφέρει μεγάλο πλήγμα στο κύρος της.
    Αδύνατοι κρίκοι είναι η Ιταλία και περισσοτερο η Ελλάδα.Εάν η άνοδος των spread των ελλληνικών ομολόγων συνδυαζόταν με ταραχές για μεγάλο χρόνο που παρέλυαν την οικονομία μπορεί να το πετύχαιναν.Αυτό θα το ήθελαν ανεξάρτητα από Σκόπια ή συμφωνίες με Ρώσους ή Κινέζους.
    Τώρα κατά πόσο μπορούν να επηρεάσουν και να αναμιχθούν δεν ξέρω.
    Προηγούμενο άρθρο του Μπράμπαντ στο BBC αναφερόταν στο ΚΚΕ ως sleeping giant- κοιμώμενο γίγαντα και απορούσε γιατί έμειναν έξω από το χορό.Ρε κουκουέδες γιατι κοιμάστε-το Λονδίνο περιμένει να επαναστατήσετε,κάπως έτσι.

  21. donaE avatar
    donaE 27/12/2008 23:59:39

    @ 20 ψυχραιμια Καλα ακουγεται.Δηλαδη θελουν να το περασουν αυτο για το ΚΚΕ,γιατι οντως το μακεδονικο ειναι χιλιοφορεμενο.

  22. popolaros avatar
    popolaros 28/12/2008 00:01:15

    ψυχραιμια, θα συμφωνήσω μαζί σου.

    Απώτερος στόχος είναι η ευρωζώνη κσι το ευρώ.

    Άλλωστε το πρώτο πράγμα που έκανα οι αγγλοσάξωνες, όταν 'απελευθέρωσαν' το Ιράκ, ήταν να γυρίσουν το πετρέλαιο, από ευρώ σε ντολλάρος.

    Στην Ιταλία ο τρελο-μπερλουσκό κατέβεσε τα στρατά στους δρόμους και δεν έδεσε το γλυκό.

    Η μπουρδελοαγγλία πρέπει να πάρει πόδι από EU.

  23. tiramola avatar
    tiramola 28/12/2008 00:06:40

    Αφου εκαναν την πρωτη μαλακια οι δικοι σου ψυχραιμια θελοντας να πουν στον Ελληνικο λαο την "αληθεια" , συνεχιστηκε η μαλακια συνεφο αφου αρχισαν να πλαστογραφουν για να μαζεψουν τα πλαστογαφημενα με αποτελεσμα να ξαναμπουμε σε επιτηρηση με το νεον ετος οπως η σημερινη "ΚΕ" αναφερει...
    Τετοια ταλεντα σπανιζουν...
    Εδωσαν και αφορμη στους Αγγλους να πραγματοποιησουν το σατανικο τους σχεδιο....

  24. donaE avatar
    donaE 28/12/2008 00:19:23

    @24 tiramola Πριν την πρωτη και την δευτερη μαλακια,πως το λενε αυτο που ειχε γινει.Εξυπνο να αποφευγεις αναφερθεις με επιθετο,δημιουργεις εντυπωσεις.

  25. tiramola avatar
    tiramola 28/12/2008 00:48:08

    donaE
    Κοιταξε...θα σου πω μονο οτι ανθρωπος που εργαζεται στις Βρυξελλες και τον θεωρω αδερφο μου , μου ειχε πει οτι μεταξυ των γραφειοκρατων των Βρυξελλων και παραγοντων του υπουργειου η συμβουλη ηταν να μην κανουν αναθεωρηση των στοιχειων....
    Αλλα στου κουφου την πορτα....

    ΚΑΙ Εδωσαν αφορμη στους Αγγλους ψυχραιμια να πραγματοποιησουν το διαβολικο σχεδιο τους!!!!!!!!

  26. donaE avatar
    donaE 28/12/2008 00:52:49

    @28 Παντως θα συμφωνησεις οτι αυτη η ...σειρα κρατα καιρο.Μοιαζει λιγο με την κοτα και το αυγο.Καληνυχτα.

  27. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 28/12/2008 01:09:20

    Applebaum

    Το μηλο επεσε κατω απ τη μηλια...

  28. kanis avatar
    kanis 28/12/2008 01:43:37

    @28
    tiramola
    "ΚΑΙ Εδωσαν αφορμη στους Αγγλους ψυχραιμια να πραγματοποιησουν το διαβολικο σχεδιο τους!!!!!!!!"


    Τι εννοείς;

  29. Οργή avatar
    Οργή 28/12/2008 01:44:50

    Προς ανώνυμο 27,

    Το παρακάτω link είναι σωστό reference ή απλά άλλος ένας φαντασιόπληκτος??http://www.jfklibrary.org/Historical+Resources/Archives/Reference+Desk/Speeches/JFK/003POF03NewspaperPublishers04271961.htm

    Ο εμφανιζόμενος στο παρακάτω video, ακόμα ενας φαντασιόπληκτος???
    http://www.youtube.com/watch?v=GswsUFr2yJ0

    Άραγε με αυτά που είπαν κάνανε ρεζίλι την πατρίδα τους και οι πηγές τους είναι απο τηλεπωλητές????

    (Τα αγγλικά τους ελπιζω να ανταποκρίνονται στο ζητούμενο επιπεδό σου)

  30. PATRA avatar
    PATRA 28/12/2008 02:00:00

    ΑΝ, ΓΙΑ ΤΟ "ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΝ" ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΑΔΙΚΟ
    (ΠΟΥ ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ),
    ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΟΓΡΑΦΕΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΑΝΑΘΕΩΡΗΣΕΙΣ ΕΧΟΥΝ ΔΙΚΙΟ
    (ΠΟΥ ΜΑΛΛΟΝ ΕΧΟΥΝ),
    ΜΗΠΩΣ ΑΠΛΩΣ ΜΑΣ ΠΗΡΑΝ ΧΑΜΠΑΡΙ?
    ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΒΕΒΑΙΩΣ ΕΙΝΑΙ
    ΠΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΜΑΣ ΕΧΟΥΝ ΠΑΡΕΙ ΧΑΜΠΑΡΙ?
    ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΤΩΡΑ ΤΡΑΒΑΝ ΤΟ ΧΑΛΙ?

    ΜΗΠΩΣ ΤΕΛΙΚΑ ΤΑ ΝΕΟ ΔΕΔΟΜΕΝΟ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ
    "καμία δημοκρατική λειτουργία δεν διασώζει ένα καθεστώς που αποξενώνεται από τον πληθυσμό και δεν παράγει Ελπίδα ή Προοπτική" ΟΠΩΣ ΛΕΕΙ Ο ΣΑΜΑΡΑΣ,

    Ή ΠΙΟ ΩΜΑ
    Η ΚΑΤ'ΕΠΙΦΑΣΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΑ ΝΟΜΙΜΟΠΟΙΗΜΕΝΗ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΔΙΕΦΘΑΡΜΕΝΗ ΠΟΥ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΑΞΙΟΛΟΓΕΙ ΩΣ ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΥΠΕΡΑΣΠΙΖΕΤΑΙ ΤΑ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ ΜΙΑΣ ΔΡΑΚΑΣ ΜΑΦΙΟΖΩΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΩΝ (ΣΑΝ ΑΥΤΟΥΣ ΜΕ ΤΙΣ ΕΤΑΙΡΙΕΣ ΚΑΘΑΡΙΣΜΟΥ), ΚΟΛΛΗΤΩΝ, ΣΥΓΓΕΝΩΝ, ΠΑΠΠΑΔΩΝ ΚΑΙ ΚΟΥΜΠΑΡΩΝ,
    ΧΩΡΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΕΧΕΓΓΥΟ, ΟΧΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ ΤΩΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΩΝ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΚΟΙΝΩΝΙΑΣ,
    ΑΛΛΑ ΟΥΤΕ ΚΑΝ, ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΙΑΧΕΙΡΗΣΗ ΚΟΙΝΩΝΙΚΩΝ ΕΝΤΑΣΕΩΝ,
    ΕΧΟΝΤΑΣ ΧΑΣΕΙ ΚΑΘΕ ΙΧΝΟΣ ΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑΣ ΤΟΣΟ ΣΤΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΟΣΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ?

  31. ataktos avatar
    ataktos 28/12/2008 09:33:05

    Το δημοσίευμα Έχει σχέση με τα δημοσιεύματα τον εφημερίδων όλου του κόσμου που συνδέουν την χθεσινή επίθεση στην Γάζα με τα 200 αθώα θύματα με την εκλογή του Ομπαμα και ενθάρρυνση του καταστημένου στο Ισραιλ

  32. Provocator. avatar
    Provocator. 28/12/2008 10:01:21

    Ρε σεις,δε θυμοσαστε οτι με το που ξεκινησε την καμπανια ο αραπης, περασε πρωτα "για καφε", απο την παντοσυναμη, τουλαχιστον τοτε,AIPAC,και πηρε γραμμη, αλλα και δηλωσε υποταγη;
    Το καλο ειναι, οτι απο τοτε,χαθηκαν παρα πολλα απο τα φραγκα που υπηρχαν στα ταμεια τους, λογω του εντιμοτατου μιστερ Μαντοφ, και ετσι ουδεν κακον...

  33. salmonellas avatar
    salmonellas 28/12/2008 10:04:30

    Ti exei arage na pei i eklekti ka Applebaum me to evraiko tis epitheto gia tis prosfates Christougeniatikes epitheeis tou Istail sti Gaza? Mipws tha prepei na aschliei ligo me ta tou oikou tis kai na mas afisei sta provlimata mas?

  34. ataktos avatar
    ataktos 28/12/2008 11:23:34

    Επιδρομή χερσαίων δυνάμεων επιβεβαιώνει ο Barak Υπουργός Άμυνας του Ισραήλ .270 είναι τα θύματα

    http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80277,6102111,Izrael__Kontynuujemy_ataki.html

  35. ataktos avatar
    ataktos 28/12/2008 11:34:49

    Ο ΟΗΕ δια του πρέσβη Nevena Juricα ζητά την άμεση κατάπαυση τον πυρρών

  36. sfirao kleftika avatar
    sfirao kleftika 28/12/2008 12:46:50

    Τωρα μετα απο αυτο να δειτε και τα αρπακτικα της τουρκιας πως θα αρπαξουν την ευκαιρια ...

  37. ataktos avatar
    ataktos 28/12/2008 13:17:46

    εμεις εχουμε Ντορα και ΓΑΠ ειναι κολωνες αυτοι οπως η ΔΕΗ !!!

  38. Provocator. avatar
    Provocator. 28/12/2008 13:22:24

    Αν εννοεις εναντιον μας,γιατι οχι; Ποιον θα φοβηθουν,το χοντρο, η τον Τσιπρα;
    Εμεις, εται κι αλλοιως, βγαζουμε μονοι μας τα ματια μας.Και απο επιχειρησιακη ετοιμοτητα,εκει να δεις.Ουτε 100 ξεβρακωτους αναρχες δε μπορουμε να κανουμε καλα,τους Τουρκους θα καταφερουμε με τα χαλια που εχουμε;
    Οπως εχετε δει εξ αλλου, το μονο μελημα των απανταχου Ελληνων μπαμπαδων, ειναι να μην πανε τα καμαρια τους στο Στρατο.
    Αλλα και οι αξιωματικοι απο την αλλη μερια, εχουν γινει απλοι δημοσιοι υπαλληλοι, με την εξαιρεση των πιλοτων.
    Γι αυτο,φατε χωμα ρεε,θα πουνε τα μεμετια.Απο ευκαιριες,θα βρεθουνε.Ειδατε τι εγινε δυο φορες παλαιοτερα.Πρωτα το 87 με το Σεισμικ,και μετα στα Ιμια.
    Εγω,βλεποντας το τι γινεται γυρω μας,εντος και εκτος, φοβαμαι πολυ.Τι λετε,αδικο εχω;

  39. ataktos avatar
    ataktos 28/12/2008 13:25:17

    Provocator- Αλλου αυτα τα μασσαλια kolega ετσι.
    Τα e-meil ειναι στην διαθεσει σου

  40. ataktos avatar
    ataktos 28/12/2008 13:26:38

    Η Μηδεία κοκκινησε απο ντροπη ?

  41. tony avatar
    tony 28/12/2008 13:47:45

    Εγω,βλεποντας το τι γινεται γυρω μας,εντος και εκτος, φοβαμαι πολυ.Τι λετε,αδικο εχω;
    φΟΒΆΜΕ ΠΩς ναι.Η νοτιοανατολική πτέρυγα του νατο
    θα χρησιμοποιηθεί συμπαγείς και ενωμένη σέ κάτι μεγαλύτερο.Ρωσία Κίνα Ινδία, εκεί κάπου βρίσκεται η ουσία.Εμεις η Τουρκία και το Ισραηλ μικρά πιόνια στό μεγάλο παιχνίδι.Τό παιχνίδι είναι μεγαλύτερο.Οι
    Ινδοί στην υψηλή τεχνολογία φύγαν πολύ πάρα πολύ.

  42. εισαι θεος ηλιος καλοκαιρινος avatar
    εισαι θεος ηλιος καλοκαιρινος 28/12/2008 14:04:06

    σημασια εχει να συνηδειτοποιησουμε οτι αι ΗΠΑ προπσαθουν να επωφεληθουν απο την κοινωνικη αναταραχη, ΔΕΝ την υποκινουν. ΔΕΝ θα μπορουσαν αλλαωστε σε αυτο τον βαθμο.

  43. ataktos avatar
    ataktos 28/12/2008 14:38:45

    εισαι θεος ηλιος καλοκαιρινος- αυτοί με τον Μπους δεν προκάλεσαν την αναταραχή !!!!.
    Η εδώ νανάκια !!!έκαμαν !!!!
    δεν βλέπεις ο ΚΚ και ΓΑΠ μουκου μας πουλάν ακόμα σήμερα !!!!
    Τα παιδάκια στους δρόμους τους πήραν πρέφα την ανικανότητα τους !!!! ,
    το παρακράτος τους φοβάται με τα 1200 Ευρώ (Βλέπε Χρυσοχοίδες, Ευθυμίου κλπ ) .Εμείς στην ηλικία που έχουμε ….

  44. Africa avatar
    Africa 28/12/2008 16:20:27

    KALO XRONO 2009!

  45. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 29/12/2008 02:50:01

    ...Περίεργο άρθρο στο "i-reporter" για τα γεγονότα

    O δημοσιογράφος Νίκος Καραμπάσης γράφει:

    "Καθώς "βλέπω" τους 150 και πλέον νεκρούς στην Γάζα, τους δικούς μας ... "κουκουλοφόρους" και άλλους να ετοιμάζονται για τον "δεύτερο γύρο" του,,,, "αντάρτικου πόελων" (γλυκού νερού) οφείλω να μεταφέρω μερικές απο τις εντυπώσεις και παρατηρήσεις μου απο την δίωρη περίπου "γνωριμία" και συζήτηση που υπήρξε με τον υπ΄αριθμόν 1 "ακτιβιστή" (: ακτιβιστή;) του κόσμου αυτή την στιγμή (αλλά και τους... "συμπολεμιστές"του). Γιατί εκτός των άλλων νομίζω ότι είμαι και ο πρώτος έλληνας επαγγελματίας δημοσιογράφος στον οποίο και μίλησε.

    ...

    3ον Οταν συζητάς για...αντάρτικο "πόλεων" (και όχι μόνο) με τον αρχηγό αυτή τη στιγμή του...ειδους, αυτόματα (τώρα...) ο νους σου έρχεται στα όσα ζήσαμε στην Αθήνα. Αν και όταν μιλάγαμε εμείς δεν είχαν συμβεί τα τελευταία επεισσόδια στην Αθήνα, έχω να προσθέσω

    - μια αποκάλυψη που γίνεται στο αυριανό "Παρόν" -

    ότι ανάμεσα στους...πλιατσικολόγους του κέντρου των Αθηνών ήταν και...Κοσσοβάροι "αναρχικοί"

    (έχουν καταγραφεί ΟΛΑ τα πρόσωπα τους στο ξενοδοχείο που διέμειναν,

    που κινήθηκαν,

    ποιούς είδους (σσ. "είδαν")

    και πως...έφτασαν μετά στα Σκόπια και

    σε ποιό ξενοδοχείο έμειναν εκεί - τα υπόλοιπα απο την Ντόρα...).

    - οπως και για τα δύο Καλάσνικοφ

    και γιατί ήταν...ανεκπαίδευτοι όσοι τα χρησιμοποίησαν (πήγαιναν για...αίμα)".

    ==========

    ΣΣ. Ορθογραφία, σύνταξη του κειμένου. Τελικά, δημοσιεύτηκαν αυτά στο Παρόν; Ξέρει κάποιος;