03/05/2009 20:37
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Περίεργα συμβάντα

Περίεργα πράγματα συμβαίνουν. Πριν από μερικές ημέρες συνελήφθη (μάλλον κατά λάθος) από αστυνομικούς κοντά στο Προεδρικό Μέγαρο υπάλληλος της ΕΥΠ ο οποίος είχε μαζί του το ειδικό μηχάνημα παρακολούθησης τηλεφωνικών συνομιλιών.

Μεταφέρθηκε στο αστυνομικό τμήμα όπου ενημέρωσε ότι ήταν σε διατεταγμένη αποστολή, χωρίς να δώσει περισσότερες λεπτομέρειες. Στην συνέχεια αφέθηκε ελεύθερος

Όμως, οι υποψίες των υπευθύνων ασφαλείας του Προέδρου της Δημοκρατίας  οδηγούν προς την κατεύθυνση ότι ο συλληφθείς υπάλληλος της ΕΥΠ παρακολουθούσε τηλεφωνικές συνομιλίες στον χώρο του δικού τους κτιρίου και πιθανότατα του Κάρολου Παπούλια.

Οι υποψίες έφθασαν στις εφημερίδες κι ακολουθούσαν σχετικά ρεπορτάζ. Η αντίδραση της ΕΥΠ ήταν μία (βλακώδης) ανακοίνωση χωρίς να «ακουμπάει» την ουσία της υπόθεσης.

Εάν ήθελαν (από την ΕΥΠ) και είχαν καθαρή τη φωλιά τους θα έπρεπε να επικοινωνήσουν με την ασφάλεια του Προέδρου (άλλωστε γνωρίζονται μεταξύ τους) να έδιναν τις εξηγήσεις και το θέμα θα τελείωνε.

Δεν το έχουν κάνει όμως και οι υποψίες παραμένουν, ενισχυμένες μάλιστα, όταν ο συλληφθείς υπάλληλος, όπως αποκαλύπτει η Ελευθεροτυπία «συμμετείχε ως αντιπρόσωπος της ΔΑΚΕ στο συνέδριο των εργαζομένων της υπηρεσίας στα Χανιά. (έχουμε και τέτοια στην Ελλάδα, συνέδριο εργαζομένων στην ΕΥΠ)

osaperas

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Dubai Expatriate avatar
    Dubai Expatriate 03/05/2009 20:46:56

    Μήπως ο στόχος ήταν η Τουρκική Πρεσβεία εκεί΄κοντά, ή τα υποκαταστήματα δεκάδων εταιρειών και ΜΚΟ που ε΄΄ιναι εκεί κοντά ή κάποιο άλλο γραφείο που είναι εκεί κοντά?

    Βασικά εάν αληθεύουν αυτά που γράφει η εφημερήδα περί 2 χλ ακτίνας δράσης του μηχανήματος παρκαολούθησης, τότε περικλείει το κέντρο των Αθηνών.

    Ίσως το παρκο, να εξασφαλίζει διακριτικότητα.

  2. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 03/05/2009 21:15:32

    Συνδικαλιστές κομματικοί κατάσκοποι! Μόνο στο Ελλάντα.
    Εξ`ού και η ανικανότητα.

  3. Raven avatar
    Raven 03/05/2009 21:37:52

    Αμετανοητοι και προδοτες, δυστυχως αυτη ειναι η ιστορια τους.

  4. Λασπογιο avatar
    Λασπογιο 03/05/2009 23:01:08

    Ααα ρε μόνο στην Ελλαδα τέτοια γλέντια.... Μα ειναι και τοσο ηλιθιοι που τους συλαμβανουν !!! Ελπιζω να μην στελνουν τους ιδιους σε αποστολες στο εξωτερικο γιατι θα γελαει και το παρδαλο κατσικι. Με τετοιο IQ οτι και να ακουσε αχρηστο του φανηκε...

  5. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 03/05/2009 23:13:05

    Οι χώρες έχουν τις μυστικές υπηρεσίες που τις αξίζουν....

  6. Ξενητεμενος avatar
    Ξενητεμενος 04/05/2009 01:08:13

    Ποιες ειναι οι ΜΚΟ στην περιοχη του Προεδρικου Μεγαρου και του Μαξιμου που αναφερει ο Dubai Expatriate? Για να ειναι εγκαταστημενες στη συγκεκριμενη περιοχη πρεπει να ειναι απο εκεινες στις οποιες πεφτει τρελλο παραδακι απο τις γνωστες (αλλα και αγνωστες) πηγες. Ειναι, συνεπως, ευλογη η αξιωση να τις μαθουμε ολοι.

  7. ΣΚΑΙς avatar
    ΣΚΑΙς 04/05/2009 01:11:03

    Ρε παιδιά καλό είναι να μεταφερθεί αυτούσιο εδώ το άρθρο της Ελευθεροτυπίας για το θέμα. Είναι ξεκαρδιστικό, ειδικά όταν περιγράφει το βαλιτσάκι. Αυτό το βαλιτσάκι γίνεται και βαν παραακολούθησης.


    Εν κατακλείδι... ΔΕΞΙΑ κυβέρνηση χώρις ΚΥΠ γίνεται?? Ε δε γίνεται ρε παιδάκι μου.... Και όταν δεν γίνεται την φτιάχνουμε.. άκου της ΔΑΚΕ ΕΥΠ. Τι άλλο θα κάνουν για να πέσει ο ΚΚ, τι άλλο(?) ε μα να τον δολοφονήσουν! Όλα τα κάνανε, μόνο αυτό έμεινε!

  8. Dubai Expatriate avatar
    Dubai Expatriate 04/05/2009 02:22:09

    Πέριξ του Προεδρικού μένει περί το 50% της πολιτικοικονομικής εξουσίας της χώρας, άρα μην μπαίνουμε στη λογική της παρακολούθησης του ΠτΔ.

    Προσωπικά μου φαίνεται το άρθρο ως μπούρδα με την έννοια ότι όντως "πιάστηκε" στέλεχος της ΕΥΠ εκεί, δόθηκαν οι εξηγήσεις και εν τέλει κάποιος της ασφάλειας που "εκτελεί" εντολες του Γκολντστάιν, έδωσε πληροφορίες με ολίγη σάλτσα στην εφημερίδα η οποία ήδη μυνήθηκε από την ΕΥΠ.

    Κάτι σαν την περίφημη λίστα με τους "υποψήφιους στόχους" που και σε αυτή την περίπτωση είχαμε δάκτυλο Γκολντστάιν.

    Τη τρίτη φορά καιγεται πάντως.

  9. kanis avatar
    kanis 04/05/2009 02:26:52

    @9 ...μήπως βάζει και δάχτυλο στις δημοσκοπήσεις για τα δημοφιλέστερα πρόσωπα του κόμματός του, δηλαδη;

  10. thanos avatar
    thanos 04/05/2009 03:43:56

    10-kanis Says:
    May 4th, 2009 at 2:26 am


    Τι ρωτας τωρα και εσυ...χαχαχαχαχα

  11. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 04/05/2009 13:42:29

    Συνδικαλισμος στους ...κατασκοπους!!!

  12. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 04/05/2009 15:42:24

    @12 μέχρι να καταλάβω τι ή ποιόν εννοείς με το:
    "re sy frakota," είδα και έπαθα.
    Μέχρι και στο φραγκόκοτα πήγε το μυαλό μου.
    Πολύ πλάκα έχεις τελικά.

  13. ο αγιος avatar
    ο αγιος 04/05/2009 15:49:56

    dubai

    οτιδήποτε μπορεί να είναι εναντίον τουκαθεστώτος είναι της cia και οτιδηποτε ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΑ στρέφεται κατα των ελαχιστων εναπομείναντων αληθινών πολιτικών να είναι ΑΘΩΟ?

    ΜΚΟ παρακολοθούσε?

    η ΕΥΠ που έχει κεντρικά γραφεία;

    γιατι είναι γνωστό οτι είναι δημιούργημα της cia....

  14. Dubai Expatriate avatar
    Dubai Expatriate 04/05/2009 16:35:37

    "Dubai calling-Radio free beduin"

    Η λέξη αποδεδειγμένα μπορεί να διεγραφεί. Ν αείσαι βέβαιως ότι εάν παρακολουθούσαν τον Παπούλια ήδη θα είχαμε σοβαρότατες εξελίξεις. Καμία σχέση λοιπόν με αυτόν, αλλά με μια άσχετη παρακολούθηση που λαμόγια της ασφάλειας που συνδέονται με τον Γκόλντσταιν προσπαθούν να διαδώσουν στο Τύπου.

    Η ΕΥΠ όντως ιδρύθηκε απο τη ΣΙΑ, αλλά πλέον διανύουμε το σωτήριο έτος 2009 και πολλά έχουν αλλάξεις, μεταξύ των άλλων σοβαρότατες συγκρούσεις μεταξύ τν δυο υπηρεσιών για "υπηρεσιακά θέματα".

    Η λέξη ΜΚΟ περιλαμβάνει όλους τους οργανσιμούς που δεν συνδέονται με το κράτος. Από το Καλιμάρμαρο μέχρι και το Χίλτον έχει καμία 30ρια ενδιαφέροντες ΜΚΟ που δυνητικά θα μπορούσαν να αποτελέσουν στόχο. Θεωρητικά πάντα χωρίς να ξέρουμε τίποτα άλλο.

    Τα γραφεία της ΕΥΠ που είναι? Τους νοικιάζω ένα πολυώροφο κτίριο λίγα πάνω απο τη Μεσογείων. Θέλω να τους κάνω έξωση όμως γιατι δεν μου πληρώνουν νοίκια λόγω περικοπών για τη κρίση.


    Ο Βγενόπουλος είναι κορυφή! Αυτός και κάποιοι άλλοι θα παίξουν σημαντικό ρόλο στην Ελλάδα τα επόμενα χρόνια.


    Υ.Γ Η ΕΥΠ έχει υποβάλλει μηνύσεις για αυτή την ιστορία και όταν μετά απο χρόνια γίνει η δίκη θα επαναληφθεί το φαινόμενο του "πρώτου θέματος", δλδ, ολοσελιδες απολογίες για το τραγικό λάθος-παρανόηση κτλ. Πάντως ακόμα σε αυτή τη χώρα το λαθος οργανισμό ξέρουν ορισμένοι δημοσιογράφοι να χτυπάνε. Η ταπεινή συμβουλή μου στους κρατικούς αξιωματούχους οποιασδήποτε κυβέρνησης είναι να χτυπήσουν αλύπητα σαν χταπόδια όσους εξυπηρετούν με κακόβουλους σκοπούς ξένα συμφέροντα στην Ελλάδα πλήτωντας την αξιοπιστία των θεσμών.

    "Μπλε μαρέ" που λένε και στον Περαία.

  15. ο αγιος avatar
    ο αγιος 04/05/2009 16:46:46

    17 σωστά σε κατάλαβα.

    πάμε λοιπόν

    πότε ακριβώς υπήρξαν συγκρούσει μεταξύ της ΕΥΠ και της σια; για ποιά θέματα; για τις υποκλοπές; και τα χαμόγελα και τις αβροφροσύνες στο langton λίγες μέρες μετά την αποκάλυψη της ύπαρξης τους πώς τα εξηγείς;

    ο βγενόπουλος εξυπηρετεί τα "ελληνικά συμφέροντα"; (όπως ο μπρελουσκόνι τα ϊταλικα"?

    προχθες παρεθεσες μια "π[ληροορία" απο ιταλικές και γαλλικές"πηγες" σου περι cia-δεκεμβριανών. σχέτως απο τον αριθμό των αυτοπτών μαρτύρων στα γεγονότα
    θα δώσεις το λινκ των δημοσιευμάτων που επικαλείσαι?


    δήλωση παπούλια στις 3-4 «Αν δεν βγούμε ρημαγμένοι (απο την κρίση)εγώ είμαι αισιόδοξος και ρομαντικός ότι τα πράγματα θα πάνε καλύτερα. Στο τέλος μπορεί να γίνει και κάτι καλό, μια επανάσταση».

    εαν παρακολουθούσαν τον παπούλια θα είχαμε σοβαρότατες εξελίξεις; τι είδους εξελίξεις θα ήταν αυτές?
    θα τις είχαμε σε προεκογική περίοδο;
    τη στιγμή που η ΕΥΠ έχει στελεχωθεί και απο αξιωματούχους που υπηρέτησαν επι χούντας;

    για πές μας αγαπητέ "βγενόπουλε" (μπερλουσκόνι)

  16. ο αγιος avatar
    ο αγιος 04/05/2009 16:48:24

    για το Υ.Γ σου να πώ οτι αποκελείεται μιας και ο τόπος σύλληψης του πράκτορα (έξω απο το προεδρικό μέγαρο) είναι ένα αδιμφησβήτητο στοιχείο, καταγεγραμμένο απο την αστυνομία, οπότε η μήνυση είναι απλώς για τα μάτια του κόσμου

  17. ο αγιος avatar
    ο αγιος 04/05/2009 16:50:43

    και πότε ακριβώς έπαψε να υφίσταται ο ομφάλιος λώρος μεταξύ μαμάς cia και κοράκλας (ντορ.'[=-@#$% ΕΥΠ)?

    για δωσε μας απαντήσεις αγαπητέ βγενόπουλε (μπερλουσκονι)

  18. Dubai Expatriate avatar
    Dubai Expatriate 04/05/2009 17:18:59

    Καταρχάς τα λινκ τα έδωσα στον Φάκτωρ μαζί με κάποιες επιπλέον πληροφορίες. Ευελπιστώ να τα βγάλει προσεχώς.


    Για τις χεραιτούρες κτλ με Λάνγκλευ, δεν ξέρω δεν έχω πάει τώρα τελευταία εκεί για να σου πω, εκτός εάν εσύ μπαινοβγαίνεις στα άβατα των Αμερικανικών μυστικών υπηρεσιών. Βρε μπας και ίσαι ο Γκολντστάιν?? Εγώ μόνο μέχρι το ταπεινό FBI έχω πάει εδώ στο Ντουμπάι.

    Ο ομφάλιος ρόλος κόπηκε κατά διαστήματα από το 1963 έως και το 1985. Πλέον η ΕΥΠ συνεργάζεται με πάμπολλες υπηρεσίες και τα στελέχη της δεν εκπαιδεύονται μόνο στις ΗΠΑ. Αυτο δεν σημαίνει ότι δεν είμαστε σύμμαχοι με τις ΗΠΑ για να μην παραξηγηθούν τα λόγια μου. Απλά, τη σημερινή εποχή η λέξη σύμμαχος έχει σχετική έννοια πλέον...


    Επίσης, σε ότι αφορά το Βγενό. εξυπηρετεί καλά τα Ελληνικά συμφέροντα έχοντας φέρει κάποια δις. στην Ελλάδα που οι ανίκανοι πολιτικοί δεν ήθελαν να έρθουν.
    Το ίδιο ισχύει για όλους τους εξωστρεφείς Έλήνες επιχειρηματίες που χάρης αυτούς η Ελλάδα δεν έχει βουλιάξει ακόμα.

    Οι ντόπιοι πολιτικοί το μονο που κάνουν ως επί το πλείστον είναι να ρουφάνε μίζες ή/και να αραδιάζουν παπαρολογίες.

  19. ο αγιος avatar
    ο αγιος 04/05/2009 17:47:42

    πολύ περίεργα τα λες. παρα πολυ. πατριώτης ο βγενόπουλος με αγνωστου προελεύσεως κεφάλαια, και "θεσμός" η επανδρωμένη με χουντικούς ΕΥΠ...παραλληλα πασχίζεις να περάσεις οτι η αριστερά ειναι της cia, ακριβως οπως ο μπερλουσκόνι δηλ...θελεις να πλήξεις την αριστερα...εκμεταλλευόμενος το πατριωτικό αίσθημα των σχολιαστών...ξερεις τι σημαινει propaganda due βγενόπυλε;

    πριν λοιπόν αρχίσεις να εξυμνείς αυτούς που αφού έβγαλαν 30 τρις μεσω καρτελ των τραπεζων τους σημερα κατεβαζουν την τιμη του γαλακτιος κατα 30 σεντς, για τους εκπροσωπους των καρτελ μιλω, θα ήτο καλόν, να διάβαζες και κάποια δημοσιεύματα που ξέφυγαν της "δράσης" σου....

    για διαβασε


    - Στις 23/3/05, δυο βδομάδες μετά την επίσκεψη του Κορωνιά στο πρωθυπουργικό γραφείο, επισκέφτηκε τον κ. Βουλγαράκη στο υπουργείο Δημόσιας Τάξης ο τότε πρέσβης των ΗΠΑ στην Ελλάδα Τσαρλς Ρις. Σύμφωνα με την επίσημη ανακοίνωση, «κατά τη διάρκεια της συνάντησης συζητήθηκαν θέματα διμερούς ενδιαφέροντος και ιδιαίτερα η επικείμενη επίσκεψη του υπουργού Δημόσιας Τάξης στις ΗΠΑ, όπου θα έχει σειρά επαφών με Αμερικανούς υψηλούς αξιωματούχους». Ο χρόνος της επίσκεψης ορίστηκε μέσα στο πρώτο δεκαπενθήμερο του Απριλίου.

    - Στις 8/4/05 ανακοινώθηκε το επίσημο πρόγραμμα της επίσκεψης: «Ο υπουργός Δημόσιας Τάξης, κ. Γιώργος Βουλγαράκης, μεταβαίνει αύριο στην Ουάσιγκτον, στο πλαίσιο της επίσημης επίσκεψης που πραγματοποιεί στις ΗΠΑ από 9 έως 16/4/05. Τον κ. υπουργό θα συνοδεύουν ο διοικητής της ΕΥΠ, πρέσβης κ. Ιωάννης Κοραντής, και υπηρεσιακοί παράγοντες του υπουργείου. Κατά τη διάρκεια της επίσκεψης, ο κ. Βουλγαράκης θα έχει σειρά συναντήσεων με υψηλούς Αμερικανούς αξιωματούχους. Συγκεκριμένα, στην Ουάσιγκτον θα συναντηθεί με τον υπουργό Εσωτερικής Ασφάλειας των ΗΠΑ, κ. Michael Cher-toff, τον υπουργό Δικαιοσύνης των ΗΠΑ, κ. Albert Gonzalez, τον υφυπουργό Εξωτερικών για Πολιτικές Υποθέσεις των ΗΠΑ, κ. Nicholas Burns, τη σύμβουλο του προέδρου των ΗΠΑ για θέματα Εσωτερικής Ασφάλειας, κ. Frances Town-send, τον διευθυντή του FBI, κ. Robert Mueller, και τον διευθυντή της CIA, κ. Porter Goss. Στο πλαίσιο των συναντήσεων θα συζητηθούν θέματα διμερούς ενδιαφέροντος και ιδιαίτερα το θέμα της συνεργασίας στη μεταολυμπιακή εποχή. Παράλληλα, ο κ. Βουλγαράκης θα συμμετάσχει σε συζήτηση στρογγυλής τραπέζης, στο Κέντρο Στρατηγικών και Διεθνών Σπουδών (CSIS: Center for Strategic and International Studies), με θέμα: Καταπολέμηση της τρομοκρατίας και διατλαντικές σχέσεις: Η ελληνική εμπειρία».

    --------
    τι εκαναν τα παλλουκάρια εκεί; πρακαλούσαν τη ΣΙΑ να μην ξαμολήσει τον σόρος;

  20. Dubai Expatriate avatar
    Dubai Expatriate 04/05/2009 18:54:50

    @ Αγιος

    Όλοι αυτοί οι παραπάνω Αμερικανοί αξιωματούχοι που ανέφερες έχουν πάρει τον μπ... ενώ οι δικοί μας ζουν και βασιλεύουν.

    Όπως και να το κάνουμε αυτό που ονομάζεις "θεσμό" υποτιμητικά, φροντίζει μέσω των στελεχών του να κοιμάσε εσύ ήρεμα το βράδυ. Εάν πάλι έχεις αυπνίες τότε πάρε ηρεμηστικά αλλά σε αυτό δεν μπορέι να σε βοηθήσει ο θεσμός.

    όσο αφορά το Βγενόπουλο, μακάρι να είχαμε άλλους δέκα σάυτόν.

    Θα έρθει ο καιρός όμως που θα κάνουν ντου μαζικά στην Ελλάδα οι Έλληνες του εξωτερικού και θα πάρουν και τα σώβρακα από όλους τους νταβατζήδες που έχουν κατακρεουργήσει τη χώρα.

    Το γάλα αγαπητέ φίλε δεν το πληρώνεις ακριβά γιατί υπάρχουν καρτέλ, αλλά για άλλους λόγους


    1) Μικρή σχετικά κατανάλωση σε σχέση με την Εύρωπη καιέντονη εποχική διακύμαμση
    (τουρισμός)


    2) Γεωγραφική πολυδιάσπαση της χώρας (χωριουδάκια-νησιά)= ακριβά μεταφορικά και αποθηκευτικά


    3)Πολλές μικρές εταιρειούλες (Περίπτερα-ψιλικατζίδικα) που πουλούν γάλα με συνέπεια να μην επιτυγχάνεται οικονομία κλίμακος στις πωλήσεις


    4) Και τέλος το σημαντικότερο, το Ελληνικό κράτος προκειμένου να διαφυλάξει το εισόδημα των παραγωγών έχει θεσπίσει το μέτρο να μην πωλείται το παστεριωμένο γάλα πάνω από πέντε μέρες ενώ στην Ευρώπη φτάνει μέχρι και 10.


    όλα τα παραπάνω που ανέφερα δεν ισχύουν στην ΕΕ και έτσι εξηγείτε πλήρως η ακριβότερη τιμή του γάλακτος στην Ελλάδα. Καμία σχέση με καρτέλ και άλλες βλακείες. Ο Βγενό ήταν μέγας μάγκας με τη μείωση των τιμών, παρόλο που θα χάσει αρκετά εκ. ευρω από αυτή τη κίνηση.

  21. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 04/05/2009 19:00:02

    Dubai. @23 Thanks.
    Τελικά μαθαίνουμε πιο πολλά από σχόλια και αναρτήσεις σε μπλογκ παρά τόσα χρόνια από παραδοσιακά ΜΜΕ.
    Απεδείχθη οριστικώς.

  22. ο αγιος avatar
    ο αγιος 04/05/2009 19:18:24

    εχούν πα΄ρει το πούλο οι αμερικανοί που παραθέτει το άρθρο γιατί άλλαξε η κυβλερνηση στην αμερική. το αναφέρεις σαν απα΄ντηση;

    ΤΙ ΕΚΑΝΑΝ ΟΙ ΕΥΠΑΔΕΣ ΣΤΑ ΚΕΝΤΡΙΚΑ ΤΗΣ CIA ΤΟ 2005 ΠΡΙΝ ΜΑΘΕΙ Ο ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ΛΑΟΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΥΠΟΚΛΟΠΕΣ?

    ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΑΣ?

    ΚΑΙ ΕΠΙΣΗΣ

    εαν παρακολουθούσαν τον παπούλια θα είχαμε σοβαρότατες εξελίξεις; τι είδους εξελίξεις θα ήταν αυτές?
    θα τις είχαμε σε προεκογική περίοδο;
    τη στιγμή που η ΕΥΠ έχει στελεχωθεί και απο αξιωματούχους που υπηρέτησαν επι χούντας;
    ωράιο το press release της vivartia που παραθέτεις.αποδεικνύειε

    ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΑ ΑΠΑΝΤΑΣ?

    ωραία τα πρες ριλις της vivartia που παραθέτεις, ξεχνάς όμως οτι έχει ήδη καταδικαστεί για καρτελ

    απο την εισήγηση της γεν διεύθ. ανταγωνισμού 12/2006

    "Eιδικά η Vivartia (πρώην ΔΕΛΤΑ), εμφανίζεται να έχει ηγετικό ρόλο στην παράβαση της εναρμονισμένης πρακτικής, με αντικείμενο τη συνεννόηση ως προς τις τιμές χονδρικής και εν μέρει προτεινόμενης λιανικής των γαλακτοκομικών προιόντων. Eίχε γνώση των τιμών χονδρικής όλων σχεδόν των υπολοίπων εμπλεκομένων γαλακτοβιομηχανιών από το 2003 έως σήμερα. Iδιαίτερα σκληρή είναι η εισήγηση και για τον Σύνδεσμο Eλληνικών Bιομηχανιών Γαλακτοκομικών Προϊόντων (ΣEBΓAΠ), που απ' ό,τι φαίνεται «φρόντιζε» για τα συμφέροντα μιας ολιγάριθμης ομάδας μελών του, από τα 19 που φιλοξενεί στους κόλπους του."

    Η ΣΥΖΕΥΞΗ ΜΥΣΤΙΚΩΝ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ/ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΚΩΝ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΩΝ/ ΒΓΕΝΟΠΟΥΛΟΥ/ ΚΑΙ Η ΣΙΩΠΗ ΣΟΥ ΓΙΑ ΤΑ ΚΕΝΤΡΑ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΟΝ ΜΠΕΡΛΟΥΣΚΟΝΙ (PROPAGANDA DUE)

    ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΩΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΣΑ.

    ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΔΕΝ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΕΠΙ ΤΗΣ ΟΥΣΙΑΣ. ΣΕ ΞΕΡΩ. ΣΕ ΒΛΕΠΩ.

    ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΗΝ ΑΝΑΡΤΗΣΗ ΜΕ ΤΑ "ΛΙΝΚ", ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΘΑ ΕΛΕΓΧΘΟΥΝ ΕΞΟΝΥΧΙΣΤΙΚΩΣ, ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ.

  23. Dubai Expatriate avatar
    Dubai Expatriate 04/05/2009 19:28:02

    ΟΚ φίλε μου.

    Καταρχάς, αξιωματούχοι όπως ο Τσάρλς Ρις και ο Νίκολας Μπερνς όπως και η Ελληνό-Αμερικανίδα Τάουνσεντ, έφυγαν (βράδυ) προτού αλλάξει η κυβέρνηση, πολύ προτού μάλιστα. Και οι τρεις είχαν άμεση σχέση με την Ελλάδα...

    "Οι Ευπάδες" φαντάζομαι πάνε σε γραφεία ξένων υπηρεσιών για υπηρεσιακούς λόγους τους οποίους δεν γνωρίζω, εγώ είμαι από το Ντουμπάι και κάνω δουλιές με το Εφ-Μπι-Αι όπως λέει και το τραγοπύδι. Για κατασκοπευτικά θέματα παρακαλώ όπως αποταθείς στο άλλο μέλος του φόρουμ ονοματι Τζον Λε Καρέ.

    Παρεπιπντόντως δεν πιστέυω ότι η ΣΙΑ είχε σχέση με τις υποκλοπές, αλλά η εταιρεία που προμήθευσε το "Συμφοράι" στην Ελλάδα και στελεχωνόταν από πρώην μέλη της ΝΣΑ. Άρα ρώτα Τρεπεκλή μεριά τι παίζει.

    Για την επιτροπή ανταγωνσιμού και όλες τις λεγόμενες ανεξάρτητες αρχές τι να πει κανείς. Ο πρώην πρόεδρος ήταν στο Κορυδαλλό ενώ ΄σοι είναι "καθαροί" εκει μέσα είναι συνταξιούχοι ραμολιμέντα δικαστικοί και καθηγητάδες.

    Μακριά απο το κόσμο της αγοράς τον οποίο οι πολιτικοί τον ρουφάνε καθημερινά.


    Περιτό να σου πω ότι τον πάω και τον Μπερλουσκόνι. Αλλά μάλλον θα σε κάνω τούρμπο τώρα?

    Είναι πάντως και γαμώ τα παιδιά. Κατάφερε να αποδέιξει σε πρακτικό επίπεδο ότι η Ιταλική Αριστερά αποτελείται απο οργισμένες 65χρονες φεμινίστριες και ελαφρόμυαλους υποψήφιους δημάρχους της Ρώμης καβάλα..σε ποδήλατα 9Ποιόν μου θυμίζει-ποιόν μου θυμίζει)

    Φόρτσα Ιτάλια-Μπάστα Σοσιαλίσμο!

  24. Dubai Expatriate avatar
    Dubai Expatriate 04/05/2009 19:28:55

    Την απάντηση με τα λινκ την αναμένω και εγω με το φάκτορα. Εάν για τον άλφα ή βήτα λόγο δεν την εμφανίσει ενδεχομένως να την αναρτήσω εδώ ή αλλού.

  25. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 04/05/2009 21:13:54

    απίστευτο ραμολί το ιταλό

  26. ο αγιος avatar
    ο αγιος 04/05/2009 21:54:09

    σπέυδεις όμως να βγάλεις λάδι την ΕΥΠ -αν υποθέσουμε οτι δεν ξέρεις - ακριβώς διοτι ξέρεις οτι έχει λερωμένη τη φωλιά της.

    όπως ακριβως γνωρίζεις οτι η στοά/οργάνωση propaganda due που εξέθρεψε ανέδειξε τον μπερλουσκόνι ήταν μέχρι τα μπούνια χωμένη στη cia και την MI6, με δακτυλακια στις χούντες της χιλής (δολοφονία αλιέντε) και αργεντινής, με βομβιστικές επιθέσεις στη μπολόνια και στις ερυθρές ταξιαρχίες.

    για αυτόν τον λογο μην μου παριστάνεις τον cia φαγο ούτε τον άτεγκτο πατριώτη / κεφαλαιούχο.

    "όσο μεγαλύτερο το ψέμα τόσο μεγαλύτερη η πιθανότητα να το πιστέψουν" αυτοι που ο επίδοξος μπερλουσκονι της αλλάδας βγενο, η στοά του και ώτα σαν της αφεντιάς σου θεωρούν ζώα έτοιμα να μασήσουν οτι του πετάξετε.

    μου βγάζεις κατι σκοτεινό και μυστικοπαθές.θα επανέλθω

  27. ο αγιος avatar
    ο αγιος 04/05/2009 22:10:07

    όσο για το παραμυθάκι με τις αιτίες της αυξημενης τιμης του γάλακτος, είναι ευανάγνωστο αλλα ευάερο και αυήλιο. κοινώς μπάζει απο παντού

    δηλ το επιχείρημα οτι έχουμε σχεδον διπλάσιες τιμες απο τη γερμανία επειδή λειτουγούν... πρείπτερα και έχουμε...νησιά, σπαέι κόκκαλα. η γεμανια δεν έχει εκατομμυρια κιόσκια και έκταση 10 πλάσια της δικής μας...αλλά είπαμε

    η αλαζονεία σας σας έχει κανει να πιστεύετε οτι απευθύνεσ(τ)αι σε ζωα. αλλά κάποια στιγμή θα σου (σας) επιστραφεί και με το παραπάνω.

    εδώ είμαστε

  28. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 04/05/2009 22:34:38

    κι' ο άλλος πάει με τη στολή 'δω κι' εκεί

  29. Dubai Expatriate avatar
    Dubai Expatriate 04/05/2009 23:30:26

    @ Agios

    Μου φαίνεται ότι έχεις μια ελαφρά τάση να ανεβάζεις πίεση μόλις αντιλαμβάνεσαι ότι η Ελληνική κοινωνία μπορεί να είναι περισσότερο ώριμη από ότι την φαντασιώνεται η Αριστερά.

    ΕΥΠ-Στοές-ΣΙΑ, ήταν μια σχέση που υπήρχε αναμφίβολα αλλά δεν υφίσταται πλέον εδώ και μια γενιά. Τα πράγματα έχουν αλλάξει δραματικά και μάλλον πρέπει λόγω ηλικίας να έχεις μείνει πίσω.

    Θυμίζεις κάτι ηλικιωμένους που όταν τους μιλάς για το Καραμανλή αρχίζουν να σου λένε για τις εκλογές του '61 και το Λαικό κόμμα του Τσαλδάρη...το '36 που δεν μπόρεσε να αποτρέψει τον Μεταξά.

    Εάς έθουμε στο σήμερα λοιπόν. Αυτά που έγραψα για το γάλα ισχύουν μέχρι κεράιας. Απομώνοσες εσφαλμένα δύο μόνο στοιχεία χωρίς να τα παραμετροποιήσεις με ταυπόλοιπα. Όσο αφορά τη Γερμανία ειδικότερα, έχει και λιγόταρα αναλογικά κίοσκια από ότι η Ελλάδα και μια πεδινή έκταση με υπερταχείς εμπορικές σιδηροδρομικές γραμμές μειώνοντας κάθετα το κόστος μεταφοράς.

    Η Ελλάδα είναι ειδική περίπτωση, ρώτησε επί αυτού και άτομα της αγοράς και όχι οικονομολόγους που παριστάνουν τους δημοσιογράφους (ή το αντίστροφο)

  30. Dubai Expatriate avatar
    Dubai Expatriate 04/05/2009 23:43:17

    @ allenaki


    Είσαι γυναίκα?

  31. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 05/05/2009 00:02:35

    προφανώς Ντουμπάϊ

  32. ο αγιος avatar
    ο αγιος 05/05/2009 00:03:20

    οι πρακτικές που βλέπουμε σήμερα να εφαρμόζονται στην ελλάδα είναι οι ίδιες με αυτές που είχαν μπει στηνπράξη και στην ιταλία ώστε να ανέλθει ο μπερλουσκόνι. η σύζευξη υπάρχει, υφίσταται και εφαρμόεται κατα γράμμα.

    είσαι ο ίδιος τρανό παράδειγμα αυτού. ΕΥΠ/βγενόπουλος, σπορά ciaλογίας για τους εκατοντάδες χιλιάδες του δεκεμβρίου δηλ cia-αριστερά

    επίσης στα πράγματα βρίσκονται ακριβώς οι ίδιοι εδώ και 40 χρόνια.

    και ο βγενόπουλος, θα βασιστεί στους φασίστες, ενώ η πολιτική θα έχει πλήρως απαξιωθεί και η αριστερα θα έχει παλουκωθεί

    ------
    στη γερμανία υπάρχουν περισσότερα συνοικιακά μάρκετ και κιοσκια αποτι στην ελλάδα αριθμητικα). το ίδιο και στην αγγλία. σε καθε γειτονιά υπάρχουν 2-3 στις πόλεις, λειτουργούν παράλληλα με τις μεγάλες αλυσλιδες. όπως και στη γαλλία. και την ιταλία

  33. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 05/05/2009 00:10:52

    @35: βασίζονται στη δημιουργία κλίματος φόβου,
    όχι στα συμβατικά μέσα

  34. Dubai Expatriate avatar
    Dubai Expatriate 05/05/2009 01:38:37

    Για να σας ποδείξω ότι τίποτε από όλα αυτά δεν συμβαίνει τη σήμερον, παρακαλείσθε όπως μου αποστείλεται ε-μαιλ στη κάτωθι διεύθυνση

    intelligenceservice@ymail.com

    Αλλενάκι, με όλο το θάρρος, είσαι ελέυθερη?


    @Αγιος

    Ξανακοίτα τις παραμέτρους που έχω θέσει σε όλο το φάσμα και ποσοτικά και ποιoτικά και αναλογικά
    τα 7-11 που αναφέρεις σε Αγγλία και Γερμανία, κάνουν πολύ μεγαλύτερο τζίρο από τα δικά μας.

    Θα τα πούμε αύριο γιατί ετοιμάζω κατάσταση για να αποτρεψω ένα ετοιμαζόμενο πραξικόπημα στο Κονγκο.

    Δεν κάνω πλάκα (Sector blue security λέγεται η επιχείρηση που έχουν οι "κακοί")

    Το παραπάνω δεν είναι πλάκα.

  35. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 05/05/2009 09:46:26

    @36: Ντουμπάϊ Εξπάτριετ, για το σχολιασμό των αναρτήσεων συνσχολιαστών και επαϊόντων και την διατύπωση αποριών ή αντιρρήσεων και κριτικής μέσα από το antinews η προηγούμενη απάντησή είναι κάτι περισσότερο από επαρκής.

  36. Dubai Expatriate avatar
    Dubai Expatriate 05/05/2009 10:44:57

    @ Allenaki

    Σε ευχαριστώ για την άκρως κατατοτοπιστική απάντηση.

    Σχετικά με το ερωτημά μου, είσαι?

    Μου αρέσουν πάρα πολύ οι συζητήσεις σε πολιτικά θέματα με έξυπνες και πνευματώδεις γυναίκες.

    Τελικά με το Κονγκό επιτεύχθει ο σκοπός. Οι "Κακοί" άλλαξαν ρότα και θα προσπαθήσουν να επιβάλλουν τη κυριαρχία τους με /"εκλογές" το 2010.
    Ο αγώνας συνεχίζεται.

  37. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 05/05/2009 12:46:09

    @38: ένας σχολιασμός που βασίζεται σε στοιχειώδη κοινή λογική και σε παρατήρηση των γεγονότων στην πατρίδα μας - στο μέτρο που είναι δυνατό αυτό για έναν μη επαϊοντα - δεν μπορεί να είναι απόδειξη εξυπνάδας ή πνευματικότητας, ούτε επιδιώκεται καταξίωση μέσω των σχολίων. Σε κάθε περίπτωση ευχαριστώ για τα ευνοήτως ευγενικά και βιαστικά συμπεράσματα (κομπλιμέντα ...) και καλή σου μέρα (θα περιμένω και εγώ τα λινκ - όσο για το πρίζον πλάνετ αυτός είναι ένας συνωμοσιολόγος τηλε-ευαγγελιστής, ένα φρούτο που ανθεί στην αντίπερα όχθη του ωκεανού, αλήθειες και ψέμματα μαζί ανακατεμένα). Το μόνο που αξίζει να διαβάζει κανείς σε αυτόν είναι τα σχόλια, που είναι τάλε κουάλε με τα σχόλια στα εδώ βλογ.

  38. Dubai Expatriate avatar
    Dubai Expatriate 05/05/2009 13:45:51

    @allenaki & Agios


    Αυτές είναι οι παραπομπές


    Για εμπλοκή Σόρος μέσω ομολογίας κεντρικού στελέχους ότι οι "επαναστάσεις" πλέον οργανώνονται με το διαδίκτυο και η Ελλάδα ήταν ουσιαστικά ένα πείραμα

    http://www.larouchepac.com/node/9990



    Για Ιταλική ανάλυση στις ταραχές που τις αποδίδουν σε οικονομικό πόλεμο εναντίον της ΕΕ

    euro-holocaust.splinder.com/post/20441048/Rivolte+teleguidate%3F


    Η συνέντευξη του γνωστού Γάλλου δημοσιογράφου Thierry Meyssan, όπου στη δεύτερη και τρίτη απάντηση αναφέρει ότι έφεραν Κοσοβάρους για "μπαχαλοποίηση" της Ελλάδας οι ξένες μυστικές υπηρεσίες

    http://www.comedonchisciotte.org/site/modules.php?name=News&file=article&sid=5834&mode=thread&order=0&thold=0


    Και σε ότι αφορά τη δολοφονία του Αμερικανού πράκτορα, Μπένετ και τα "πυρηνικά" και η 11/9
    Εφημερίδα "Αξία", φύλλο προηγούμενου Σαβάτου, Σελίδα 17 του Κώστα Τζεβελέκου



    @ Αλλενακι, εκτιμώ το γεγονός ότι μου απαντάς παρόλη την απρόκλητη μου ενέργεια να θέσω προσωπικά ερώτημα προς εσέ. Παρόλα αυτά ξανά παίρνοντας θάρρος θα ήθελα να θέσω την ίδια ερώτηση και εάν δεν θέλεις να απαντήσεις, τότε απλά θα μπορούσα να σε ρωτήσω με τι ασχολείσαι?

    Muchacho bonita.

  39. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 05/05/2009 14:51:02

    @40: βρέθηκαν τελικά τα λινκ.
    Στο ερώτημα που έθεσες, ευχαρίστως, μπορώ να απαντήσω, το έχω αναφέρει στο μπλογκ αυτό, όπως μαρτυρά και το nick το βασικό αντικείμενο της κατάρτισης ήταν τεχνικό παραγωγικό.
    Ευχαριστώ και εγώ.

  40. Dubai Expatriate avatar
    Dubai Expatriate 05/05/2009 14:53:24

    @Allenaki

    Δλδ ασχολείσαι με μοτοσυκλέτες? Το αλλενάκι εάν δεν κάνω λάθος είναι ένα εργαλείο που χρησιμοποιείται σε μηχανές.

  41. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 05/05/2009 15:24:53

    Παντού χρησιμοποιείται. Σε ποδήλατα επίσης, σε αυτοκίνητα, σε μεγάλα μηχανήματα παραγωγής, στην ξυλουργική, στην αεροναυπηγική. Είναι ένα εργαλείο που χρειάζεται σε όλα τα τεχνικά επαγγέλματα, σε μοντάρισμα ξεμοντάρισμα των πάντων, και όταν εργαζόμαστε στο παραγωγικό εργοστάσιο μας εφοδίαζαν ανάμεσα σε άλλα και με δωδεκάδες άλλεν, τα οποία ήταν ασιατικής κατασκευής και στράβωναν, αναγκαζόμαστε λοιπόν να αγοράζουμε με δικά μας έξοδα από καλές εταιρείες με καλά κράματα. Έχω φυλάξει ενθύμια αλλενάκια από την εποχή αυτή. Αυτά.

  42. Λέμε τώρα... avatar
    Λέμε τώρα... 05/05/2009 23:25:56

    Ετσι τυχαία πέρασα από δώ...
    αλλού ντ' αλλού!
    Εισαστε πολύ ωραία παρέα.
    Μια συμβολή λοιπόν, στον στοχασμό, αν μου επιτρέπεται!
    Πολύ βάση δίνεται στον "υπάλληλο Αρη" της Ελευθεροαυτης, που του δώσαν τα αφεντικά -ποιά άραγε- ένα "χαρτί" και το υπέγραψε.
    Ολο το άρθρο του "υπαλλήλου", είναι ένα κλασσικό κατασκεύασμα από αυτά που ο έμπειρος απόστρατος του ΚΚΕ Γιωργαλάς, θα τα λεγε "υφάδι"...
    Στοιχεία αλήθειας, χιλιάδες ψέματα, η γνωστή στοχοποίηση (βαλιτσάκια, Όλαφ και προπάντων ΔΑΚΕ) και ένας αποδιοπομπαίος τράγος!
    Πολύ ψευταράδες...
    όσο για την "βλακώδη απάντηση" της Ευπ, είναι προφανές ότι άφησαν τον "υπάλληλο Αρη" να συνεχίσει και να μπορεί έτσι να γελάσει κάθε πικραμένος, όταν θα φθάσει η υπόθεση στην αίθουσα!
    Ξύπνησάμε, Ξύπνησάμε!
    Κατι προφανές ψεύτικο υπάρχει στην υπόθεση...ώστε εύκολα να καταρρεύσει το μύθευμα και να καεί το ΧΑΛΙ!!
    Όχι τίποτ' άλλο, αλλά θα μπορούσε να "αναλωθεί" τσάμπα και βερεσέ ο ...αναλώσιμος φουκαράς που λόγω θέσης δεν μπορεί καν να υπερασπίσει τον εαυτότ του, για να κάνει την δουλίτσα του ο «υπάλληλος Άρης», είτε ώς "ανεξάρτητος", είτε αξίζοντας τα μισθά του!

    Έτσι, για παράδειγμα ύφους της Ελευθεροτέτοιας, που αφορά στο τρόπο μαγαρίσματος που συνηθίζουν οι «υπάλληλοί της", δείτε άρθρο στο τομέα των Ιών και των κολοβακτηριδίων της

    Θέλει που λέτε να καταγγείλει τον Δήμαρχο Πειραιά για την επιλογή του Σκουπιδοφοίνικα εκείνου του τρομερού Σουκου (μεγάλη φίρμα!) και να :
    "Φοίνικας ο σκουπιδοφάγος
    Μέρες Σκυλίτση θυμιζει στον Πειραιά ο κάδος "τρενσφόρμερ"
    Τώρα τί δουλειά έχει ο ...σχωρεμένος με τον Φοίνικα των Σκουπιδιών;;;
    Βρήκαν τρόπο να τον ...καυτηριάσουν… τοιουτοτρόπως, ώστε να περάσει η κατ΄ εντολή ή κατ΄ ανταπόδοση επιταγής(;) θέση, για το καταλληλότερο της επιλογής της ανακύκλωσης…
    Μέρες Σκυλίτσιες…Χουντοποίηση…δακτυλοδειξιά …
    τα Παβλόφεια σύνδρομα, για τα … δημιουργήματά της, τα… ΕλευθερΟυτοπικά.

    Γαβ,Γαβ Γαβ!!

    Αυτή είναι "η εγκυρη" και αυτοί οι "υπάλληλοί" της.
    Μικρό το καλάθι λοιπόν για την αλήθεια και τους σκοπούς του «άρθρου-παραγγελιά» και να με συγχωρείτε για την παρενόχληση!

  43. Κανένας avatar
    Κανένας 06/05/2009 12:04:35

    Dubai Expatriate, το άρθρο που παρέθεσες (τουλάχιστον το αγγλικό, γιατί ιταλικά ντεν γκνωρίζω καρντιά μου) δε λέει πουθενά για Σόρους και λοιπούς ελληνικής προέλευσης μπαμπούλες. Το μόνο που λέει είναι ότι ο κόσμος οργανωνόταν το Δεκέμβρη αυθόρμητα μέσω facebook, πράγμα που φυσικά ισχύει. Χιλιάδες Έλληνες έγραφαν σχετικά μηνύματα στο status τους, επί ένα μήνα, αλλά και σχολίαζαν τα αντίστοιχα των φίλων τους. Όπως ακριβώς γίνεται κάθε μέρα, όπου ο καθένας γράφει ότι σκέφτεται και τον απασχολεί. Μόνο που το Δεκέμβρη μας απασχολούσε όλους συγκεκριμένο θέμα, τόσο εμάς που δεν μπορούμε να δεχθούμε την εν ψυχρώ δολοφονία ενός παιδιού, όσο κι εσάς που ονειρεύεστε χούντες και τανκς. Είναι προφανές ότι δεν έχεις ιδέα από αυτό το καινούριο μαραφέτι που λέγεται facebook.

  44. Dubai Expatriate avatar
    Dubai Expatriate 06/05/2009 13:43:49

    Διάβασες επί τροχάδην το άρθρο. Αναφέρει ότι το ίδρυμα Σόρος πειραματίζεται με αυτό το είσος διαδικτυακής κινητοποίησης σε συγκεκριμένες χώρας, όπως Μολδαβία κτλ.

    Επιπλέον αναφέρει ότι σε κέντρο ερευνών στο Χαρβαρντ, επιστήμονες κοιωνικής μηχανικής επιτελούν τις ίδιες έρευνες.

    Από εκεί και πέρα εάν νομίζεις ότι ασχολούνται με συγκεκριμένες χώρες και συγκεκριμένες κοινωνικές συμπεριφορές (ταραχές), γιατί δεν έχουν κάτι άλλον να κάνουν, τότε είμαστε σε άλλο πλανήτη.


    Γνωρίζω πολύ καλά όλα τα εργαλεία που είναι διαθέσιμα στο διαδίκτυο και έχω επιτυχημένα πειραματιστεί στη διοργάνωση "αυθόρμητων" event μέσω facebook, twitter και άλλων εργαλείων δικτύωσης.


    Ξέρω τι κάνουν και αυτοί αφού το έχω κάνει και εγω. Επιπλέον ξέρω και κάποια άλλα πράγματα τα οποία θα τα θέσω εν ευθέτω χρόνο. Σιγά-σιγά για λόγους που για το παρόν θα τους κρατήσω για ατον εαυτό μου.


    Για τα Ιταλικά υπάρχει και το google translate

  45. Κανένας avatar
    Κανένας 06/05/2009 16:25:40

    Πολύ μυστικοπαθή σε βρίσκω. Γιατί μας τα κρύβεις και δε μας τα λες; Μήπως δουλεύεις για κανένα αντίπαλο ίδρυμα;

    Δε μου κάνει πάντως καμία εντύπωση που οι (ακρο)δεξιοί σε Ελλάδα και ΗΠΑ έχετε την ίδια επιχειρηματολογία. Θα ξέρεις φυσικά ότι τον Σόρος τον κατηγορούν για κομμουνιστή οι Αμερικάνοι ομοϊδεάτες σου (και οπαδοί του Μπους μέχρι πρότινος). Τα δε site που συμβουλεύεσαι (και υιοθετείς απόλυτα, όπως βλέπω) είναι ξεκάθαρα ακροδεξιάς ιδεολογίας. Το συγκεκριμένο (LaRouche) έχει σήμερα για πρώτη είδηση την εξής: "Obama Is Being Brainwashed By Nazi Doctors".

  46. Κανένας avatar
    Κανένας 06/05/2009 16:55:30

    Και μπορεί εσύ να ισχυρίζεσαι πως έχεις «επιτυχημένα πειραματιστεί στη διοργάνωση “αυθόρμητων” event μέσω facebook, twitter και άλλων εργαλείων δικτύωσης», όμως οι χιλιάδες νέοι (και μη) που εξέφρασαν (άλλοι με λόγια και άλλοι με πράξεις) την οργή και την αγανάκτησή τους μόλις έμαθαν για το εξωφρενικό γεγονός της εκτέλεσης του Γρηγορόπουλου, δε χρειαζόταν κανέναν για να τους οργανώσει. Στο λέω από προσωπική εμπειρία.

    Αν όμως εσύ επιμένεις να πλάθεις ιστορίες για να δικαιολογήσεις τα αδικαιολόγητα, την ανικανότητα, τη διαφθορά και τον αυταρχισμό, και θέλεις οπωσδήποτε να βρεις ξένους πράκτορες, τότε θα πρέπει να ψάξεις προς τη μεριά του Κορκονέα και όσων συναδέλφων και προϊσταμένων του έσπευσαν να τον δικαιολογήσουν και να τον καλύψουν. Είναι χαρακτηριστικό ότι η αυτοψία στο χώρο έγινε με καθυστέρηση εβδομάδων, ώστε να σβηστούν τα όποια ίχνη και στοιχεία. Για να μη μιλήσω για τους εξοργιστικούς ισχυρισμούς περί εξοστρακισμών (με σφαίρες που βρίσκουν κατευθείαν στην καρδιά), επιθέσεων από επικίνδυνα 15χρονα, κλπ, αλλά και το ασύλληπτο επιχείρημα «τι δουλειά είχε ο 15χρονος στα Εξάρχεια», λες και τα Εξάρχεια είναι απαγορευμένη περιοχή και πρέπει να δολοφονείται πάραυτα οποιοσδήποτε βρεθεί σε αυτήν.

    Η εξέγερση του Δεκεμβρίου δεν πυροδοτήθηκε τόσο από αυτό καθαυτό το γεγονός της εν ψυχρώ δολοφονίας ενός 15χρονου, αλλά από την εμφανή και εξοργιστική προσπάθεια συγκάληψης που ακολούθησε. Αν ο Κορκονέας είχε περάσει αυτόφωρο την επόμενη μέρα και είχε δικαστεί με την ποινή που του αξίζει, δε θα είχε συμβεί απολύτως τίποτα, να είσαι σίγουρος. Οπότε, ψάξε για πράκτορες του Σόρος μέσα στην αστυνομία και στην κυβέρνηση.

    Εκτός αν θεωρείς πράκτορα και τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας, ο οποίος δήλωσε χθες από το Ελσίνκι, απαντώντας σε σχετική ερώτηση της Φινλανδής ομολόγου του: «Τον περασμένο Δεκέμβριο είχαμε μια εξέγερση των νέων ανθρώπων, που εκδήλωσαν την οργή τους για όλα αυτά, για τα οποία δεν συμφωνούν και τους κάνουν να υποφέρουν. Θεωρώ, ότι είναι παρήγορο πως η νεολαία εξεγείρεται για πράγματα, τα οποία δεν μας πηγαίνουν, δεν μας αρέσουν.»

    Προφανώς, την άποψή σου συμμερίζονται και κάποιοι ΚΥΠατζήδες, όπως αυτός που πιάστηκε επ' αυτοφόρω έξω από το προεδρικό μέγαρο (για να επανέλθουμε και στο θέμα μας).

  47. Dubai Expatriate avatar
    Dubai Expatriate 06/05/2009 17:44:52

    Μια απλή ερώτηση θα σου κάνω φίλε μου, για να δεις πως τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά όπως τα αναφέρεις.

    Ο Κορκονέας πιόν έχει προσλάβει ως δικηγόρο... Ξέρεις πόσα χρήματα θέλει για τη δίκη του?
    Ο ίδιος υποτίθεται ότι δεν διαθέτει χρήματα ούτε για τα βασικά. Σημειωτέων ότι προτού υπηρετήσει στην Αστυνομία ήταν στην ελίτ των ειδικών δυνάμεων και άρα δεν πρόκειται για ανειδίκευτο-ιερμόειμο αστυνομικό.

    Πέρα από αυτό και εγω έχω προσωπική πείρα για τη νύχτα των γεγονότων γιατί κατάρτισα και συνεχίζω, έρευνα για τα γεγονότα και από όσους πήρα συνέντευξη που συμμετείχαν εμμέσως ή αμέσως, όλοι είχαν δεχθεί συγκεκριμένα μηνύματα στα κινητά τους ΤΑΥΤΌΧΡΟΝΑ. Δυστυχώς ο εισαγγελέας δεν έχει διατάξει έρευνα ακόμα και έτσι δεν μπορούμε να μάθουμε ποιο τηλεφωνικό κέντρο βαρούσε υπερωρίες εκείνη την ώρα και με ποιανού τα έξοδα. Τις επόμενες μέρες τα ΣΜΣ ήταν κυριολεκτικά δεκάδες χιλιάδες και εκεί σύμφωνα με τις εκτιμήσεις -σε ότι αφορά τους μαθητές- τα τηλεφωνά τους είχαν δωθεί από καηθηγητές που πρόσκεινται στον ΣΥΡ. οι οποίοι έδιναν σε τηλεφωνικά κε΄ντρα τα κινητά των μαθητών τους. Αυτό λέγεται παραβίαση των προσωπικών δεδομένων.

    Αυτά και άλλα πολλά φίλε μου, γιατί μη νομίζεις ότι δεν υπάρχουν άτομα που δεν ψάχνουν τι ακριβώς παίχθηκε" και ποιοί συμμετείχαν ως εκτελεστικά όργανα.

    όπως επίσης γνωστές είναι και οι δύο συναντήσεις σε κεντρικό ξενοδοχείο των Αθηνών στελεχών του ΣΥΡ. με στελέχη ξένων πρεσβειών το καλοκαίρι του 2008, όπως και η αύξηση των χρηματοδοτήσεων συγκεκριμένων ΜΚΟ απο όργανισμούς στο εξωτερικό που κατά κοινή ομολογία ξεπλένουν χρήμα από μυστικά κονδύλια κυβερνήσεων.

    Υπάρχουν και άλλα πολλά που τα ψάχνουν πολλοί, αλλά φίλε μου θα βγούν ώστε και κάποιοι να πάρουν τη δημοσιογραφικοί αποκλειστικότητα και την επιτυχία.

    Μην περιμένεις να τα μάθεις όλα και μάλιστα τσάμπα και άνευ κόπου σε ένα μπλογκ.

    Εδω θα είμαστε και θα τα πούμε.

  48. Κανένας avatar
    Κανένας 06/05/2009 17:57:15

    Επίσης υπάρχουν στοιχεία ότι το Δεκέμβρη κατέβηκε στη Γη ειδικό κλιμάκιο των νεφελίμ, και με ειδικές συσκευές έστελνε τηλεπαθητικά μηνύματα σε όλους όσους είναι κάτω από 18. Η αντίστοιχη ομάδα των ελοχίμ έφτασε με μία μέρα καθυστέρηση κι έτσι δεν πρόλαβε να αντιμετωπίσει την εξέγερση. Ευτυχώς το 2012 θα έρθουν οι ΕΛ και θα τακτοποιηθούν όλα.

    Διάβασε και κανένα διαγαλαξιακό blog, γιατί τα γήινα απ' τα οποία ενημερώνεσαι είναι άκρως αναξιόπιστα.

  49. Dubai Expatriate avatar
    Dubai Expatriate 06/05/2009 18:36:06

    Δεν ενημερώνομαι μόνο από αυτά τα μπλογκ, απλά δείχνω ότι αρκετοί στο εξωτερικό έχουν τα δικά τους συμπεράσματα.

    Βεβαίως την πήδηξες τη συζήτηση, οπότε δεν υπάρχει νόημα να συνεχίσουμε.

  50. Decay avatar
    Decay 06/05/2009 23:51:11

    @ 51 Dubai,

    Αυτό που ίσως δεν γνωρίζεις φίλε μου,
    είναι οτι τόση ώρα καθόσουν και έγραφες απαντήσεις
    σε ένα στέλεχος του Σύριγγα που έστελνε SMS
    το Δεκέμβρη, και ταυτόχρονα λατρεύει τους Αφγανούς,
    όπως και τους Σκοπιανούς.

    Ά, και όσους διαφωνούν μαζί του
    -είναι διεθνώς γνωστό-
    τους βαφτίζει ακροδεξιούς- χουντικούς,
    φασίστες και Νεοναζί....
    Για αυτό μη σου φανεί παράξενο που θεωρεί
    οτι τα Γκουλάγκ ήταν παρθεναγωγεία...

  51. Κανένας avatar
    Κανένας 07/05/2009 02:26:43

    Decay, έχεις μπλέξει τα μπουτάκια σου αγορίνα. Στην προσπάθειά σου να βρεις αποδιοπομπαίο τράγο στο ΣΥΡΙΖΑ, του φορτώνεις ακόμη και τα Γκουλάγκ, του Στάλιν που θαυμάζει η συντρόφισσα Αλέκα. Αλλά εντάξει, το ΚΚΕ δεν είναι πια εχθρός, αλλά μάλλον συνεργάτης, ο ΣΥΡΙΖΑ είναι ο νέος εχθρός του έθνους. Μαζί με όλους τους 15χρονους φυσικά, αλλά και όποιον άλλο αρνείται να σκύψει το κεφάλι (αν ήσουν τόσο Έλληνας όσο θέλεις να περνιέσαι, θα ήξερες ότι αυτό είναι ένα διαχρονικό χαρακτηριστικό της φυλής). Όσον αφορά εμένα, να σου υπενθυμήσω για ακόμη μια φορά ότι ψηφίζω ΠΑΣΟΚ.

    Αυτό για τους Αφγανούς όμως δεν το κατάλαβα πολύ καλά και θα ήθελα να μου το διευκρινήσεις. Θα έπρεπε να τους μισώ; Για ποιο λόγο ακριβώς; Για το ότι κάποιοι τους ρήμαξαν την πατρίδα, αναγκάζοντάς τους να αναζητήσουν την επιβίωση αλλού, όπως ακριβώς ρήμαξαν πριν από κάποιες δεκαετίες και τη δική μας πατρίδα (σε αγαστή συνεργασία με τους ιδεολογικούς, και ίσως και φυσικούς, σου προγόνους), αναγκάζοντας κατά τον ίδιο ακριβώς τρόπο μεγάλο αριθμό Ελλήνων να ξενιτευτούν; Πρέπει ένας Έλληνας να μισεί τους Αφγανούς, όταν οι Έλληνες ήταν οι Αφγανοί του 20ου αιώνα;

    Οι Σκοπιανοί τώρα είναι άλλη υπόθεση, και είναι μέγιστη ηλιθιότητα να τους βάζεις στο ίδιο καζάνι με τους Αφγανούς. Απ' όσο ξέρω, δεν έχουμε Σκοπιανούς μετανάστες στην Ελλάδα. Έχουμε όμως κλοπή του ονόματος, της ιστορίας, και (το κυριότερο) απίστευτη προπαγάνδα και απροκάλυπτες επεκτατικές βλέψεις, με τη μορφή μάλιστα της επίσημης και κυρίαρχης κρατικής ιδεολογίας. Το θέμα είναι βέβαια τι κάνουμε εμείς για να αντιμετωπίσουμε αυτό το (πολύ σημαντικό) πρόβλημα. Σίγουρα πάντως δε θα το λύσουμε ούτε με τους Άνθιμους ούτε με τους Ψωμιάδηδες. Χρειάζεται ευφυία, στρατηγική και διαπραγματευτική ικανότητα, προτερήματα που δυστυχώς ήταν πάντα εν ανεπαρκεία στην ελληνική δεξιά (αλλά και την παγκόσμια, αν κρίνουμε από περιπτώσεις όπως ο Μπους ή ο Μπερλουσκόνι).

    Πάντως εσένα ειδικά δε χρειάζεται κανείς να σε πει χουντικό ή φασίστα. Τα γραπτά σου μιλούν από μόνα τους.

  52. MHTSOS avatar
    MHTSOS 07/05/2009 07:07:27

    Κυρ Κανένας πόσο σίγουροε είσαι ότι ο κυπτζής πιάστηκε επ αυτοφόρω στο Προεδρικό;
    Οσο σίγουρος εσαι ότι κατέβηκαν αυθόρμητα οι νέοι το Δεκέμβρη...
    Οσο είναι θέσφατο πως ότι λέει ο Πρόεδρος είναι ορθό ...
    Οσο ότι ο Σορρος είναι κομμουνιστής και δεν ταιριάζει στους σκοπούς των μη ...κομμουνιστων Αμερικανών:
    αμ δέ:
    Ξεκινώντας από την πρώτη σου βεβαιότητα....

  53. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 07/05/2009 09:01:57

    Decay τα βρήκες τα βουνά, πήγες, σου άρεσε η περιοχή; Δυστυχώς εκεί προγραμματίζεται να γίνει χωματερή.
    :)

  54. Decay avatar
    Decay 07/05/2009 14:55:19

    @ 55 αλλενάκι,

    Θα ήθελα να πάω αλλά είμαι περιπου 500 χιλιόμετρα μακριά...
    [Βορειότερα,και ακριβέστερα Δυτική Μακεδονία]

    Ίσως να τα προλάβω πρίν γίνουν χωματερές εκεί.
    Έχουμε και μείς βέβαια εδώ, τοπία εξαιρετικού κάλλους
    [λίμνες και πανύψηλα βουνά-ανέγγιχτα ακόμη]
    αλλά θα ήθελα να ξαναδώ, ομορφιές της Νότιας Ελλάδας [Ολυμπία-Μάνη-Λακωνία].
    Ίσως αργότερα...

  55. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 07/05/2009 15:28:36

    Ωραία μέρη έχετε εκεί. Ελπίζω να μην τα πιάσει το οικιστικό του σουφλιέ και γεμίσετε μπετά.
    Καλή συνέχεια.

  56. Κανένας avatar
    Κανένας 07/05/2009 18:51:44