06/12/2008 06:07
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πενήντα δις πρέπει να δανειστεί η κυβέρνηση

Περίπου 50 δις ευρώ είναι το ποσό που πρέπει να δανειστεί η κυβέρνηση, σύμφωνα με πληροφορίες, προκειμένου να μην υπάρξει στάση πληρωμών το 2009.

Υψηλά επιτόκια και γρήγοροι χρόνοι αποπληρωμής είναι οι όροι που θέτουν μεγάλες τράπεζες.

Αυτό σημαίνει ότι θα εκτιναχθεί το χρέος και μπορεί άμεσα να μπούμε υπό επιτήρηση, κάτι που ως γνωστόν άφησε ανοιχτό σε πρόσφατες δηλώσεις του ο Γ. Αλογοσκούφης.

Η χώρα αντιμετωπίζεται εκτός συνόρων ως «αναπτυσσόμενη οικονομία», λένε καλά πληροφορημένες πηγές.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. tony avatar
    tony 06/12/2008 08:22:50

    χωρίς να είμαι και ειδικός νομίζω ότι στην συγκεκριμένη στιγμή η επιτήρηση είναι ότι καλύτερο μπορεί να μας τύχει.

  2. ataktos avatar
    ataktos 06/12/2008 10:14:08

    Τι ευχές είναι αυτές tony πάλη παρέμβαση «ξένων δυνάμεων» ονειρεύεσαι .Τι τους έχουμε τόσους συμβούλους επικοινωνιών και εξυπνάκηδες στα ΜΜΕ τυπου Βήματος σε αυτών τον τόπο ,θα μας βρουν καμία μπαμπεσιά να ασχολούμαστε κανα δυο-τρεις μήνες .Δεν πρόκειται να πήξουμε .

  3. Μεταναστευση avatar
    Μεταναστευση 06/12/2008 10:27:54

    "Αναπτυσομενη χωρα" η Ελλαδα μετα τον πακτωλο χρηματων απο το 1981 που εγινε μελος της Ευρωπαικης Ενωσης. Ειναι για γελια η κατασταση...? Περνουμε οτι μας αξιζει με αυτους τους πολιτικους που ψηφιζουμε και διαχειριζονται τα χρηματα του Δημοσιου...

  4. γάιδαρος avatar
    γάιδαρος 06/12/2008 10:33:54

    Αντιλαμβάνεστε πλέον με τι χαρά οι δανειστές θα εισηγούνται στην δανειζόμενη ψωροκώσταινα αγορές δομημένων ομολόγων τρίτης γενεάς (αντιρρυπαντικά) και με τι μεγαλύτερη χαρά εμείς θα τα αγοράζουμε ;
    Γιατί αν πάς στο Super Market γεμίσεις ένα καρότσι με 100 € με δανεικά θα σου φορτώσουν και 10 € σάπια. Φαντάσου τι θα γίνει με τα 50 δίς.

  5. μανώλης avatar
    μανώλης 06/12/2008 11:11:38

    Και δεν υπάρχουν πιά τα "έσοδα των κρατικών μονοπωλίων (αλατιού,φωτιστκού πετρελαίου, σπίρτων, παιγνιόχαρτων, χαρτιού σιγαρέτων, τα έσοδα απ΄την εξόρυξη της σμύριδας της Νάξου, το φόρο καπνού, τα λιμενικά δικαιώματα του Πειραιά, το φόρο χαρτοσήμου)" με τα οποία μετά την πτώχευση του 1893,η χώρα πλήρωσε τα χρέη της.

  6. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 06/12/2008 12:37:05

    TRENDY ..."NEW DEAL"!

    Τετάρτη, 3 Δεκέμβριος 2008

    "Εξαγορά συνειδήσεως με 50 ευρώ!"

    Οι "πρακτικές" που ακολουθεί εδώ και χρόνια η ΔΑΠ-ΝΔΦΚ στα ελληνικά πανεπιστήμια για να στερεώσει τις "πολιτικές" της θέσεις έχουν φτάσει φέτος στο ζενίθ τους. Είχαμε γίνει μάρτυρες πολλών μεθόδων ψηφοθηρίας, αλλά οι δωροεπιταγές είναι κάτι που πρώτη φορά εμφανίζονται στο ελληνικό πανεπιστήμιο!

    Αν είναι δυνατόν να μοιράζονται στους φοιτητές δωροεπιταγές με απώτερο σκοπό την ψήφο τους στις φοιτητικές εκλογές, στις Γενικές Συνελεύσεις και γενικότερα την προώθηση της κυβερνητικής πολιτικής στα πανεπιστήμια και την κοινωνία!

    Προφανώς η ΔΑΠ-ΝΔΦΚ κοστολογεί την ψήφο του κάθε φοιτητή στα 50 ευρώ! Ή τους θεωρεί πελάτες που θα "τυλίξει" με μια καλή προσφορά ...

    Η κυβερνητική παράταξη έχει αποθρασυνθεί τόσο που νομίζει ότι μπορεί να εξαγοράζει τους φοιτητές! Κάνει λάθος ...

    Οι εποχές που ο λαός εκβιαζόταν ή προσπαθούσαν να τον εξαγοράσουν έχουν περάσει ανεπιστρεπτί! Στις μέρες μας οφείλουμε όλοι να κρίνουμε και να αποφασίζουμε για το μέλλον μας. Τι θέλουμε ;

    Περισσότερες δωροεπιταγές ή περισσότερες ιδέες , απόψεις, πολιτικό λόγο;

    Εμείς αποφασίζουμε...


    Υ.Γ. Για την ιστορία , την δωροεπιταγή έβγαλε η ΔΑΠ Θεσσαλονίκης ...

    (Αναρτήθηκε από Nomikarios στο μπλογκ "ideodoxeio")

  7. Lakis, Spain avatar
    Lakis, Spain 06/12/2008 13:45:20

    @Γεροντα,

    οι Φοιτητες στην Ελλαδα εχουν "εξαγοραστει" απο τη νομενκλατουρα του αριστερου Φασισμου του κ.λου εδω και 34 ετη...

    Εβγαζε νομο το ΠΑΣΟΚ για να αλλαξουν τα πραγματα στα Πανεπιστημια και γινοταν χαμος απο τους Φοιτητοπατερες και συγκεκριμενες φοιτητικες παραταξεις (που λειτουργουν με δομες σταλινικου φασισταριου)...

    Εβγαζε/βγαζει νομο η Ν.Δ για να αλλαξουν τα πραγματα στα Πανεπιστημια και γινεται χαμος απο τους Φοτητοπατερες και συγκεκριμενες φοιτητικες παραταξεις (που λειτουργουν με δομες σταλινικου φασισταριου)...

    Δηλαδη, τι θελουν???

    Να μην αλλαξει τιποτε???

    Να μεινουν ως εχουν???

    Περναω στην Ισπανια εξω απο τα πανεπιστημιακα ιδρυματα και νομιζεω οτι περναω εξω απο ιδωτικη κλινικη!

    Περναω στην Ελλαδα εξω απο τα πανεπιστημιακα ιδρυματα και απο τα πολλα γκραφιτι κτλ. καθως και απο τους περιξ των κτιριων παρευρισκομενους (με κουτια μπυρες στο χερι και περιβολη αστα να πανε...) νομιζω οτι περναω εξω απο γηπεδο που γινεται συναυλια χεβι μεταλ...

  8. exiled avatar
    exiled 06/12/2008 13:59:31

    Lakis, να κουρευτούν πάραυτα! Και να περιπολείται ο χώρος από τεθωρακισμένα! Ε, μα είναι πράγματα αυτά; Άκου μπύρες...


    Τελικά ο λαός έχει δίκιο: Άλλος πίνει, άλλος μεθάει.

  9. ιδιωτικος υπαλληλος avatar
    ιδιωτικος υπαλληλος 06/12/2008 14:14:58

    επιτελους
    σε λιγο το χρεωκοπημενο ελληνικο κρατος ,δεν θα
    μπορει να πληρωση τα κοπροσκυλα του.
    δημοσιοι υπαλληλοι απληρωτοι..

  10. Lakis, Spain avatar
    Lakis, Spain 06/12/2008 14:22:02

    @exiles

    μην κολλας στο "κουτακι μπυρας".

    Ξερεις καλα τι εννοω.

    Δεν γνωριζω εαν υχον εχεις σπουδασει στο Εξωτερικο η εχεις κανει μεταπτυχιακο αλλ πες μου ειλικρινα (εαν εχεις παει εξω) εα εχεις συναντησει πουθενα παρομοια κατασταση...

    Ουτε και σε Ρουμανια κτλ.

  11. ερευνητής avatar
    ερευνητής 06/12/2008 14:28:06

    Λογικό ακούγεται. Μόνο να σκεφτεί κανείς πόσοι σχολιάζουν σε ιστολόγια αντί να εργάζονται :-)

  12. ΑΤΑΚΤΟΣ avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ 06/12/2008 15:00:12

    ερευνητής-εσυ "φιλε"μας μερα νυχτα . Πλακα μας πουλας ?????

  13. Μποτίλια στο πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο πέλαγος 06/12/2008 16:44:46

    Γιατί δεν δίνει μερικά δις ακόμη για να αγοράσει σκουριά από την πολεμική βιομηχανία και να φάνε και οι μεσάζοντες; Πως θα χρηματοδοτηθεί ο επόμενος γάμος υπουργού άμυνας στο Παρίσι; Τι άφησαν όρθιο από την έννοια της Εθνικής Άμυνας, όταν ο γονέας του φαντάρου ως συνταξιούχος λιμοκτονεί;
    Ή το πιο απλό: Γιατί δεν δίνουν ακόμη μερικά δις στις τράπεζες, που όλο αυτά τα χρόνια πείναγαν, για ταΐσουν τα ορφανά τους;

  14. Μποτίλια στο πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο πέλαγος 06/12/2008 16:46:06

    @ερευνητής
    Ενώ εσύ σχολιάζεις για να πληρώνεσαι (τον μισθό της ανομίας).

  15. α..αχ!! avatar
    α..αχ!! 06/12/2008 18:04:14

    Μήπως ακούσατε το πρωί, ότι υπάρχουν μονές που παίζουν με ΤΡΙΣ;Μάλιστα ειπώθηκε:Γιατί εκπλήσεσθε δεν ξέρετε, πως υπάρχουν καμιά 50ριά εφοπλιστές;Έτσι υπάρχουν και μονές που έχουν τρισεκατομμύρια....ΚΙ ΑΥΤΟ ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ ΑΠΟΛΥΤΑ ΦΥΣΙΚΟ....ΣΤΗΝ ΜΠΑΝΑΝΙΑ ΤΩΝ ΕΦΡΑΙΜΟΝΤΑΒΑΤΖΗΔΩΝ ΚΑΙ ΤΗΣ ΠΕΙΝΑΣ!!!!!ΕΚΕΙ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΓΙΑ ΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΧΡΕΟΣ ΚΑΙ Ο ΧΡΙΣΤΟΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΣ ΘΑ ΤΑ ΜΟΙΡΑΖΕ ΣΤΟΥΣ ΠΕΙΝΑΣΜΕΝΟΥΣ!!!!

  16. ΑΤΑΚΤΟΣ avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ 06/12/2008 18:53:18

    Μποτίλια στο πέλαγος-και που να έβλεπες εκατομμύρια τόνους σίδερα π.χ. σιδηροτροχιές ,περιστροφής καινούργια παλιά ,αχρησιμοποίητα που τα τελευταία χρόνια έφυγαν ,εξαφανίστηκαν σε μια νύχτα από την περιοχή μου τα περισσότερα χρηματοδοτούμενα από Ε.Ε .Ούτε γάτα ούτε ζημία για κανέναν??? .(ΟΣΕ,ΔΕΗ κλπ)σημερα .Για να το καταλάβουν και τα εγγονια μας πόσο άχρηστη η εξυπνάκηδες ήμασταν ..

  17. ΑΤΑΚΤΟΣ avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ 06/12/2008 19:03:16

    Και το όνομα του εξυπνάκια όλοι το ξέρουν στην περιοχή αλλά βλέπεις κουμπάρος του Πανικα είναι .Πρόσφατα μέλος Κ.Ε. Ν.Δ. τον χτυπούσε πρωτοσελιδα σε μονοπωλιακή του εφημερίδα μέρα –νύχτα για προσωπικούς λόγους αλλά όλοι οι άλλοι μουκου ….

  18. Αθ. Κλάρας avatar
    Αθ. Κλάρας 06/12/2008 21:18:59

    Διάβαζα σήμερα ότι το κράτος έχει βγει στην γύρα για δανεικά προς Ρωσία και Ασία μεριά.
    Μάλιστα υπάρχει και μία υπηρεσία του Υπουργείου Οικονομικών που ονομάζεται Οργανισμός Διαχείρισης Δημοσίου Χρέους ( ΟΔΔΗΧ ), όπου την αράζουν κάτι κηφήνες και ξύνουν το κεφάλι τους όλη μέρα μήπως και βρουν υποψήφιους δανειοδότες.

  19. δημοσθενης avatar
    δημοσθενης 07/12/2008 00:59:30

    Αθ. Κλάρας- αφου η Αλεκα ,ΓΑΠ ,ΚΚ εκει τους πανε εμεις θα τους ανοιξουμε τα γκαβα τους. Κομματικη(γαρ) δεν ειναι ?