«Πειραιάς Μόνιμος Πρωταθλητής»
15/04/2014 19:43
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

«Πειραιάς Μόνιμος Πρωταθλητής»

Ο κ. Μώραλης περιέγραψε το όραμά του για τον Πειραιά, λέγοντας πως επιδιώκει μια πόλη «εξωστρεφή, με δυναμική οικονομία, με κύρος και με αυτοπεποίθηση».

Ποδοσφαιρικό «άνεμο» όπως αναμενόταν, είχε το όνομα του συνδυασμού του Γιάννη Μώραλη για τον δήμο του Πειραιά. Και το όνομα αυτού «Πειραιάς Νικητής». Πάλι καλά που δεν το ονόμασε «Πειραιάς Μόνιμος Πρωταθλητής», έτσι για να μην μπερδευτεί ο κόσμος με ποιους έχουμε να κάνουμε. Και όπως όλοι γνωρίζουν πλέον, ο Ολυμπιακός κυριαρχεί στην παράταξη με τον Β. Μαρινάκη και τον Πέτρο Κόκκαλη να είναι τα ηχηρά ονόματα στη λίστα των υποψηφίων. Μαζί τους βέβαια και κάποιοι παντελώς αποτυχημένοι πολιτικοί όπως ο Ανδρέας Ανδριανόπουλος. Όλοι τους βρέθηκαν στην παρουσίαση της παράταξης και φωτογραφήθηκαν όλο καμάρι μπροστά στα μεγάλα αφεντικά, τον Β. Μαρινάκη και τον Σωκράτη Κόκκαλη.

Ο κ. Μώραλης κατά την παρουσίαση του συνδυασμού περιέγραψε και το όραμά του για τον Πειραιά, λέγοντας πως επιδιώκει μια πόλη «εξωστρεφή, με δυναμική οικονομία, με κύρος και με αυτοπεποίθηση και όχι έναν Πειραιά που θα πανηγυρίζει για αυτονόητες παρεμβάσεις».

«Βασική στρατηγική του προγράμματός μας είναι ο Πειραιάς να κοιτάξει προς τη θάλασσα, χάρη στην οποία μεγάλωσαν γενιές και γενιές Πειραιωτών, που ανοίγει του ορίζοντες του Πειραιά στα πέρατα του κόσμου. Να γιατί μιλάμε για την ανάγκη ο Πειραιάς να κοιτάξει στην θάλασσα. Να γιατί στρατεύονται μαζί μας ηγετικές προσωπικότητες από το χώρο της ναυτιλίας και της επιχειρηματικότητας όπως ο Βαγγέλης Μαρινάκης. Να γιατί στρατεύεται μαζί μας ο Πέτρος Κόκκαλης. Να γιατί ζητάμε την στράτευση και πολλών άλλων άξιων συμπολιτών μας. Μας ενώνει η θέληση ενίσχυσης της επιχειρηματικότητας», είπε και πρόσθεσε: Μας ενώνει η θέληση ενίσχυσης των νέων που θέλουν να γίνουν επιχειρηματίες και η γνώση που διαθέτουμε για να αποκτήσουν πρόσβαση σε αρχική χρηματοδότηση, για να στεγαστούν σε χώρους γραφείων που θα διαθέτουν σύγχρονες υποδομές, και για να υποστηριχθούν τα επιχειρηματικά τους σχέδια έως ότου μπορέσουν να ανοιχτούν, με τις δικές τους δυνάμεις, στις διεθνείς αγορές», πρόσθεσε ο κ. Μώραλης.

Κακές γλώσσες είπαν ότι μίλησε και ο Σωκράτης Κόκκαλης αλλά ήταν ψέματα. Πήγε για να στηρίξει το γιο του...

Δεν ήταν όμως κακές οι γλώσσες ότι πήγε όλος χαρά ο Κωνσταντίνος Αρβανιτόπουλος, υπουργός Παιδείας, διότι τα ολυμπιακά ψηφαλάκια είναι αμέτρητα.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. pvmicha avatar
    pvmicha 15/04/2014 20:04:17

    Η ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΕΓΙΝΕ ΣΤΑ ΚΑΜΙΝΙΑ..... ΤΗΝ ΕΔΡΑ ΤΩΝ ΧΟΥΛΙΓΚΑΝΣ ΤΟΥ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ.....ΕΠΙΣΗΣ ΠΡΟΣΕΞΤΕ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΤΟΥ Σ.ΚΟΚΚΑΛΗ. Ό ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΟΜΑΔΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΟΛΥΣΥΝΘΕΤΗ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ΄. ΒΓΑΛΤΕ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ.

    • Marcelos avatar
      Marcelos @ pvmicha 15/04/2014 23:45:32

      Ο Ολυμπιακός έχει 500 εργαζόμενους δηλωμένους στο ΙΚΑ (εξαιρούνται οι αθλητές). Έχει 300 παιδιά από την επαρχία στις ακαδημίες που ενισχύει οικονομικά τις οικογένειές τους και έχει βρει δουλειά στους γονείς τους. Πώς θα γίνουν αυτά αν δεν είναι και επιχείρηση;;; Έχει 500 υπαλλήλους που πληρώνονται στην ώρα τους. Όχι όπως ο Αλαφούζος που πάει στις καθαρίστριες με χαρτιά να κάνουν διακανονισμό για τα οφειλόμενα και τις απειλεί ότι αν σταματήσουν το καθάρισμα και φύγουν θα χάσουν όσα τους χρωστάει η ΠΑΕ ΠΑΟ;;; Μη λέμε ότι θέλουμε... Κι εγώ αν ήμουν Πειραιώτης θα ψήφιζα Μιχαλολιάκο για να πάρουμε το δήμο αλλά μην λέμε και ότι Μαρινάκης και Κόκκαλης θέλουν το κακό του Πειραιά ενώ ο Μιχαλολιάκος θέλει το καλό του...

      • Κυθήριος avatar
        Κυθήριος @ Marcelos 16/04/2014 07:20:00

        Έτσι!

      • ΝΙΚΟΣ Π avatar
        ΝΙΚΟΣ Π @ Marcelos 16/04/2014 08:01:26

        ο κοκκαλης πειραιωτης ειναι;

  2. Π.Κ. avatar
    Π.Κ. 15/04/2014 21:15:40

    Όσο και να...κτυπάτε την κίνηση Μώραλη τόσο πιο κάτω θα πηγαίνει ο κύριος Μιχαλολιάκος και την επομένη των εκλογών θα το διαπιστώσετε από την πρώτη Κυριακή.

    • ΝΙΚΟΣ Π avatar
      ΝΙΚΟΣ Π @ Π.Κ. 15/04/2014 21:50:37

      φανταζομαι οτι θα ειναι το ιδιο καταπληκτικος δημαρχος οπως ο ετερος ολυμπιακος φασουλας

      • Marcelos avatar
        Marcelos @ ΝΙΚΟΣ Π 15/04/2014 23:36:45

        Ο Φασούλας δήλωνε μια ζωή ότι: "ο Φασούλας πρώτα είναι κομμουνιστής και μετά ΠΑΟΚ"! Τα ίδια δήλωνε και όταν ήταν στον Ολυμπιακό...

  3. Aris avatar
    Aris 15/04/2014 21:46:21

    Καλό θα είναι να απαλλαγούμε από τα πολιτικά παρασιτα που έφεραν την ελλάδα σε κατασταση χρεοκοπίας. Να μπει ενα τελος στις φαύλες πρατικές και νοοτροπίες. Αλλαγή σελίδας στον Πειραιά. Ο Μιχαλολιάκος δοκιμάστηκε και απέτυχε, καιρός για κάτι νέο...

    • ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ avatar
      ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ @ Aris 16/04/2014 17:08:36

      ΦΑΝΕΡΑ ΑΣΧΕΤΟΣ ΜΕ ΤΟΝ ΠΕΙΡΑΙΑ .

  4. occular witness avatar
    occular witness 15/04/2014 22:19:45

    α ρε Περαία και να φανταστείς κάποτε (δεκαετία '50) το καμάρι σου ήταν ο Εθνικός. τώρα σε κατάντησαν να κάνουν κουμάντο τα ταμπόυρια +τα καμίνια κι αυτοί που σε κατέστρεψαν.

    • Κυθήριος avatar
      Κυθήριος @ occular witness 15/04/2014 22:23:18

      Ο Ολυμπιακός να υποθέσω ήταν παντελώς άγνωστος τότε;...

    • Π.Κ. avatar
      Π.Κ. @ occular witness 15/04/2014 22:27:46

      Είστε κύριε από τα ταμπούρια??? η από τα Λιόσια???

  5. ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
    ΣΟΝ ΠΕΝ 16/04/2014 08:25:33

    Όταν ο Πειραιάς ήταν το 2010 μέσα στα σκουπίδια, πού ήταν όλοι αυτοί οι κύριοι; Γιατί άφησαν τον Πειραιά στο έλεος της άλλης μεγάλης Ολυμπιακάρας το Φασούλα; Άρα δεν είναι θέμα Ολυμπιακού η υπόθεση Πειραιάς. Όποιος είναι Πειραιώτης ξέρει ότι σήμερα ο Πειραιάς έχει πραγματικά βρει το δρόμο του. Ότι άλλα παιχνίδια παίζει ο Μαρινάκης και μάλιστα βάζοντας τον υπάλληλό του μπροστινό. Δεν είναι καταρχάς ούτε Δημότης Πειραιά και τον έπιασε καημός για την Πόλη;

  6. ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
    ΣΟΝ ΠΕΝ 16/04/2014 08:47:38

    Εσύ Π.Κ ή ο Βασιλειάδης είσαι ή ο Δουρέκας.