11/12/2008 19:56
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πειθαρχική δίωξη κατά Αλ. Κούγια

Το διοικητικό συμβούλιο του Δικηγορικού Συλλόγου Αθηνών αποδοκίμασε «ομόφωνα και με τον πλέον κατηγορηματικό τρόπο τις πρόσφατες δηλώσεις του μέλους του, δικηγόρου Αλέξη Κούγια, στα πλαίσια της υπεράσπισης του κατηγορουμένου για τη δολοφονία του 15χρονου Αλέξανδρου Γρηγορόπουλου».

Όπως επισημαίνεται στην ανακοίνωση του ΔΣΑ «η περιύβριση του νεκρού 15χρονου, είτε ατομικά, είτε με αναπαραγωγή των απόψεων του εντολέα του στα ΜΜΕ, καθώς και η δυσφήμηση των δικηγόρων που δεν δέχθηκαν να αναλάβουν την υπεράσπιση, αντίκειται στους κανόνες δικηγορικής δεοντολογίας και την υποχρέωση ευθέως τρόπου υπεράσπισης. Συνιστά μια νέα -ηθική- δολοφονία, η οποία πυροδοτεί την ένταση τις ημέρες που όλη η ελληνική κοινωνία εξεγείρεται και διαδηλώνει τιμώντας τη μνήμη του και καταγγέλλει την αστυνομική αυθαιρεσία».

«Για το λόγο αυτό ασκήθηκε πειθαρχική δίωξη και έχουν επιληφθεί τα αρμόδια Πειθαρχικά Συμβούλια του ΔΣΑ.».

Ο ΔΣΑ υπενθυμίζει ότι ήδη κατά του κ. Αλέξη Κούγια έχει εκδοθεί απόφαση οριστικής διαγραφής του Πρωτοβάθμιου Πειθαρχικού Συμβουλίου του ΔΣΑ., η οποία από 30.5.2008 έχει διαβιβαστεί στο Ανώτατο Πειθαρχικό Συμβούλιο, στον Άρειο Πάγο, όπου και εκκρεμεί

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ο Πιο Μεγάλος Πόνος avatar
    Ο Πιο Μεγάλος Πόνος 11/12/2008 20:05:08

    «Διαφωνώ με ό,τι λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες». Η στάση απέναντι στον Κούγια είναι κριτήριο δημοκρατίας. Στο φινάλε, νομίζετε ότι ο καραγκιόζης πείθει κανέναν; Ρωτήστε και τη Βατίδου...

  2. Nick avatar
    Nick 11/12/2008 20:14:56

    Να ρωτήσουμε το έτερο μηδενικό;; Γιατί και αυτή και ο ΚΟύγιας περί μηδενικών πρόκεινται.

  3. ataktos avatar
    ataktos 11/12/2008 20:17:57

    Nick - ΟΧΙ αυτο το ΚΑΘΑΡΜΑ νομιζω οτι μας ενοει!!!

  4. hiong avatar
    hiong 11/12/2008 20:21:15

    Διάβασα ολόκληρο το απολογητικό υπόμνημα του ειδικού φρουρού (γραφέν προφανώς από τον κ. Κούγια). Ο άνθρωπος (Κούγιας) είναι εγκληματίας! Όχι ηθικός, όπως λένε, αλλά εγκληματίας απέναντι στη Νομική Επιστήμη και την τέχνη της Υπερασπίσεως!

  5. nikos avatar
    nikos 11/12/2008 20:30:48

    Που είναι ο μπόγιας να τον μαζέψει ;

  6. Ο Πιο Μεγάλος Πόνος avatar
    Ο Πιο Μεγάλος Πόνος 11/12/2008 20:31:09

    Αγαπητέ Nick
    Ε όχι και μηδενικό η Βατίδου, δυο μέτρα πράμα... δεκάρι ξερό!

  7. ataktos avatar
    ataktos 11/12/2008 20:35:02

    Anonymous- λες τρεις καιγετε .Τι να καμω με δεκατρεις ουτε την τεφρα του να καψω !!!!!!!!!!!!0-0=-----------------???????????

  8. Ξένος Δάκτυλος avatar
    Ξένος Δάκτυλος 11/12/2008 20:36:19

    Αν ισχύουν οι πρώτες διαρροές στα δελτία, ότι στην σφαίρα υπάρχουν ίχνη επίστρωσης τοίχου, προσωπικά ως σχολιαστής εδώ ζητώ συγνώμη από τον ειδικό φρουρό για την επιμονή μου να τον χαρακτηρίζω μέσες-άκρες «στυγνό δολοφόνο» προτού βγουν τα αποτελέσματα της ιατροδικαστικής και βαλλιστικής εξέτασης.
    Έτσι λοιπόν, υποβιβάζω ανασκευάζοντας εκ νέου την βαρύτητα του χαρακτηρισμού μου απέναντί του, από «δολοφόνο» σε «σκέτο βλάκα». Γιατί τα υπόλοιπα γεγονότα, όπως ο ανόητος και ουσιαστικά απρόκλητος τσαμπουκάς του, η αδιάφορη απομάκρυνσή του από το σωριασμένο παιδί στο δρόμο, καθώς και η κατάχρηση του όπλου του, παραμένουν. Πιθανός εξοστρακισμός, απαλύνει ίσως κατά έναν βαθμό τους χαρακτηρισμούς, αλλά δεν τον αθωώνει στη συνείδησή μου. Παραδέχομαι βέβαια, αν και εφ’ όσον ισχύουν οι πρώτες πληροφορίες, πως άλλο πράγμα «δολοφόνος», άλλο «σκέτο ζώον».

  9. CD avatar
    CD 11/12/2008 20:38:18

    Το βλέπω ανάποδα το θέμα.

    Εχω την εντύπωση ότι είναι ο καταλληλότερος για την υπόθεση. Τον έκαψε το δολοφόνο.

    Εδώ ισχύει το ρητό "Εχουμε ότι μας αξίζει".

    Εγώ είμαι ΟΚ να έχει ο φονιάς χασοδίκη δικηγόρο.
    Αυτογκόλ από τα αποδυτήρια...

  10. Orestios avatar
    Orestios 11/12/2008 20:40:13

    Όπως με ενημέρωσαν φίλοι νομικοί, με το δεδομένο του εξωστρακισμού, ο μπάτσος θα δικαστεί για την σωστή ή μη χρήση του υπηρεσιακού όπλου. Ο Κούγιας τσίμπησε λαυράκι και εκεί θα περιοριστεί το κατηγορητήριο.

  11. CD avatar
    CD 11/12/2008 20:42:16

    Δηλαδή Orestie, το ίδιο θα ίσχυε να είχε βάλει σημάδι πινακίδα και την πετύχαινε μέσω του απένταντι τοίχου;

  12. ataktos avatar
    ataktos 11/12/2008 20:44:04

    Orestios-me avto oniro na kimatate simera file .Fenete oti den katalabe tipota ,alla oute esi pou ta metaferis .Krima parna o hronos tsampa!!!!

  13. Orestios avatar
    Orestios 11/12/2008 20:44:07

    Δεν γνωρίζω φίλε cd από νομικά. Γι' αυτό και συμβουλεύτηκα ανθρώπους που ξέρουν. Πανεπιστημιακούς. Και για το θέμα αυτό έτσι μου απάντησαν.

  14. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 11/12/2008 20:47:56

    ας μην γίνουμε μπλογκοδικαστήριο

    Ο Κούγιας είναι γραφικός, αλλά προφανώς επιλογή του είναι. Ο κατηγορούμενος είναι κατηγορούμενος. Ο πεθαμένος πεθαμένος.

    Εμείς έχουμε τις 7 πληγές του Φαραώ όλες μαζί και όχι μία μία όπως ο Φαραώ (που έλεγε και ο μακαρίτης ο Τσιφόρος)

  15. ataktos avatar
    ataktos 11/12/2008 20:48:56

    Orestios- siopise epitelous .Ke i ilektroniki mnimi ehi ta oria tis .Tha mas anangasis na pame se 5,6, diastasi pou den kseris oute katanois.
    Krima se katagrafoun opos ke emas .

  16. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 11/12/2008 20:58:16

    γηα αυτό η Ελλάδα έχει "κοντύνει" ως χώρα: μέτρο επιτυχίας και σύγκρισης είναι ο ...Κούγιας

    (οι συνομιλητές του, οι θαυμαστές του, το life style, αν θέλετε να ...στενοχωρηθεί αγνοήστε τον, δεν θα το αντέξει)

  17. CD avatar
    CD 11/12/2008 20:58:40

    Orestie, μπορει να ειναι ετσι.

    Αλλα οι δικαστες ειναι ουφο; Ο Προκοπης το καταλαβαινω να ειναι. Εαν ελεγε ορθα κοφτα και δημοσια "θα τον ..... το μπατσο" θα μας εξεφραζε σχεδον ολους.

    Για την ιστορια αναφερω οτι η βαλιστικη γινεται απο μπατσους, οποτε η σποντα ειναι δεδομενη.

    Αυτο που πρεπει να ξεκαθαρισει το δικαστηριο ειναι η προθεση. Δηλαδη, μπορει να ισχυει και η περιπτωση, να ηθελε να σκοτωσει το μικρο και επειδη δεν ηξερε σημαδι τον πετυχε απο σποντα...

  18. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 11/12/2008 20:58:47

    ουπς για (...άκου γηα)

  19. Orestios avatar
    Orestios 11/12/2008 21:00:55

    άτακτε, η αυξημένη καχυποψία βλάπτει. Ρωτάω, μαθαίνω, σκέφτομαι και γράφω ελεύθερα. Δεν με ταίζει κανείς και εξασφαλίζω το ψωμί μου παράγοντας έργο. Μπορείς και εσύ να κάνεις το ίδιο.
    Αρνούμενος την πραγματικότητα δεν θα σε βοηθήσει. Και στο κάτω κάτω της γραφής δεν είσαι μπόγιας.

  20. ataktos avatar
    ataktos 11/12/2008 21:01:15

    ke ta diethni mesa enimerosis dinoun 5,6 meres zois.
    Ti krima .
    afou den katalaban oute to kopadi tou tsiflika A..
    pali o Aleksis tha tous ftei.(ksenes dinamis ke m....)
    Kales giortes se olous tous FILOUS ,SINTROFOUS i ali as tous afisoume nani(ehoun na hasoun ta perisotera) .

  21. Αλεξάνδρα avatar
    Αλεξάνδρα 11/12/2008 21:03:45

    Couille-αss,ο ανθρωπος που τιμάει το όνομά του.Ο Ευάγγελος Γιαννόπουλος που ήξερε να μιλάει και "τα γαλλικά" ειχε πεί πολλά δημοσίως για τον πατριώτη των βαβυλοπατριαρχείων. Καιρός ήταν να μάθει και ο Δ.Σ. "τα γαλλικά".

  22. ataktos avatar
    ataktos 11/12/2008 21:05:00

    Orestios- ειμαι ποιο ανετος απο εσενα .Guten Naht!!!!!

  23. Orestios avatar
    Orestios 11/12/2008 21:10:21

    @ CD
    Συμφωνώ με τους προβληματισμούς σου. Δεν διαφωνούμε σε κάτι. Και η δική μου άποψη είναι πως ο μπάτσος είναι φονιάς. Ανέφερα που θα σταθεί η υποστήριξη του και τι μπορεί να προκύψει από την δίκη. Ούτε φόνος, ούτε τίποτα. Η χρήση των όπλων προβλέπεται από τα σώματα ασφαλείας (υπό προϋποθέσεις) και στην προκειμένη ο φονιάς ήταν σε υπηρεσία. Δεν ήταν εκτός αυτής. Το λεπτό σημείο είναι ο εξωστρακισμός.
    Απομένει το δικαστήριο και η εμπιστοσύνη στους δικαστές.

  24. Orestios avatar
    Orestios 11/12/2008 21:11:55

    Πολύ σκέφτηκες για το επιχείρημα σου άτακτε?

  25. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 11/12/2008 21:13:42

    1000% κατ εμε ο Κουγιας παρακαλεσε να αναλαβει την υποθεση!

    Ναρκισοπουλος χωρις ταιρι...

    Αλλα περισσοτερο αλητης απο ναρκισσος...

  26. fantomas avatar
    fantomas 11/12/2008 21:14:37

    AΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ Ο ΦΡΟΥΡΟΣ ΣΚΟΠΗΜΑ ΠΥΡΟΒΟΛΗΣΕ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΑΝ ΔΕΝ ΗΘΕΛΕ ΤΟΝ ΘΑΝΑΤΟ, ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΑΝ ΥΠΗΡΧΕ ΕΞΟΣΤΡΑΚΙΣΜΟΣ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΟΤΕ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΟΣ ΔΟΛΟΣ ΠΟΥ ΑΥΤΟ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΔΟΛΟΣ.

    Η ΥΠΕΡΑΣΠΙΣΤΙΚΗ ΓΡΑΜΜΗ ΤΟΥ ΚΟΥΓΙΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ:

    ΟΙ ΔΥΟ ΠΡΩΤΟΙ ΠΥΡΟΒΟΛΙΣΜΟΙ ΕΓΙΝΑΝ ΣΚΟΠΗΜΑ ΓΙΑ ΕΚΦΟΒΙΣΜΟ(ΠΑΡΑΝΟΜΑ ) ΑΛΛΑ ΟΙ ΒΟΛΙΔΕΣ ΔΕΝ ΧΤΥΠΗΣΑΝ ΚΑΝΕΝΑΝ.

    Ο ΤΡΙΤΟΣ ΠΥΡΟΒΟΛΙΣΜΟΣ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΕΓΙΝΕ ΚΑΤΑ ΛΑΘΟΣ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΤΗΣ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗΣ ΤΟΥ ΟΠΛΟΥ ΣΤΗΝ ΘΥΚΗ ΕΞΟΣΤΡΑΚΙΣΤΗΚΕ ΣΤΗΝ ΑΣΦΑΛΤΟ ΚΑΙ ΒΡΕΙΚΕ ΤΟ ΘΥΜΑ.

    ΤΟ ΚΑΚΟ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΟΒΑΡΕΣ ΕΝΔΕΙΞΕΙΣ ΠΟΥ ΕΙΚΑΖΟΥΝ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ.

    ΑΡΚΕΙ Η ΑΜΦΙΒΟΛΙΑ ΣΕ ΕΝΑ ΜΙΚΤΟ ΟΡΚΟΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΣΕ ΚΑΝΑ 18ΑΡΗ ΜΗΝΕς ΓΙΑ ΝΑ ΜΕΤΑΤΡΑΠΕΙ Η ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΣΕ ΒΑΡΙΑ ΑΜΕΛΙΑ!!!

  27. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 11/12/2008 21:15:11

    Σκέψεις:

    Όταν, πριν 23 χρόνια, ο αστυφύλακας Μελίστας είχε δολοφονήσει ένα 15χρονο «αναρχικό», τον Μιχάλη Καλτεζά (τελικά ο Μελίστας αθωώθηκε, εγκαινιάζοντας την παράδοση ατιμωρησίας που μας οδήγησε εδώ) είχα δημοσιεύσει στο ΒΗΜΑ ένα κείμενο με τίτλο «Που με βία μετράει τη γη».

    Στο κείμενο εκείνο (που συνέχισε την πορεία του σε βιβλία και στο Διαδίκτυο) είχα γράψει:

    «Προσέξτε, προσέξτε καλά τους αναρχικούς. Είναι, το θερμόμετρο της κοινωνίας. Όταν αγανακτούν, σημαίνει πως η “νόμιμη” βία έχει ξεπεράσει τα όρια επιφυλακής».

    Το κείμενο (ολόκληρο στην διεύθυνση http://www.ndimou.gr/articledisplay.asp?cat_parent=9&time_id=142&cat_id=16 ) έγινε πάλι τραγικά επίκαιρο. Η ιστορία επαναλαμβάνεται, όχι σαν φάρσα, όπως έγραψε ο Μαρξ, αλλά σαν χειρότερη τραγωδία.

    Αυτή τη φορά δεν ξεσηκώθηκαν μόνον οι αναρχικοί, αλλά σχεδόν όλοι οι νέοι. Ο φόνος του Γρηγορόπουλου αποκάλυψε ένα καζάνι που έβραζε από καιρό και που καμία βαλβίδα διαφυγής δεν μπόρεσε να εκτονώσει. Αποτέλεσμα η έκρηξη.

    Το κύριο χαρακτηριστικό αυτής της εξέγερσης ήταν η ΟΡΓΗ. Μία οργή κατά πάντων, έμψυχων και άψυχων. Συσσωρευμένη επιθετικότητα, αγανάκτηση, μανία, μίσος, σκύλιασμα τυφλό που εκτονώνονταν μόνο με καταστροφή.

    Η αυθαίρετη και αυταρχική αστυνομική βία ήταν το ένα έναυσμα – η αφορμή. Η γενικότερη απογοήτευση των νέων από την κοινωνία της διαφθοράς, της αυθαιρεσίας, της συναλλαγής, της μίζας, του βολέματος, του συμβιβασμού, ήταν η κύρια αιτία.

    Είδα νεαρό να κλοτσάει με πάθος ένα κάδο (μετά τον κατάκαψε) φωνάζοντας: «Να, ρε Εφραίμ!».

    Πριν 23 χρόνια είχα επισημάνει πόσο σημαντική είναι η παρουσία των αναρχικών, που μας θυμίζουν ότι σκοπός κάθε κοινωνίας είναι η ελαχιστοποίηση του ποσοστού ανελευθερίας. Έγραφα:

    «Οι αναρχικοί είναι τα πιο ευαίσθητα μέλη της κοινωνίας μας. Όταν αντιδρούν έχουν πάντα κάποιο δίκιο. Όπως οι καλλιτέχνες σηματοδοτούν το αόρατο, έτσι και οι αναρχικοί διαμαρτύρονται για μορφές βίας που εμείς (στην αλλοτρίωση μας) δεν τις βλέπουμε. Τις έχουμε συνηθίσει. Αλλά δεν παύουν να είναι αυθαίρετες και ίσως περιττές».

    Όταν όμως όλοι οι νέοι γίνονται αναρχικοί – τότε κάτι είναι πολύ λάθος στην κοινωνία μας.

    Και μην ακούσω για εγκληματικά στοιχεία και πλιατσικολόγους. Σίγουρα υπάρχουν κι αυτοί και επωφελούνται. Ήδη όμως τότε είχα γράψει:

    «Προσοχή: Μίλησα για αναρχικούς — όχι για τρομοκράτες (η προβοκάτορες !). Όποιος τους συγχέει, πάσχει από νοητική μυωπία. Διότι είναι πόλοι αντίθετοι».

    Αυτός που ζητάει ελευθερία δεν επιλέγει ελεύθερα τη βία — έστω και σαν μέσο. Του επιβάλλεται. Η βία είναι τέκνο της ανάγκης και της οργής. Φέρνει μόνο νέα βία και καταπίεση — ποτέ αυτονομία.

    Η διαφορά από τότε είναι ότι σήμερα η αντίδραση των λίγων, έγινε εξέγερση των πολλών. Δεν είναι στραβός ο γιαλός, εμείς στραβά αρμενίζουμε.


    για την αντιγραφή: Νίκος Δήμου

  28. CD avatar
    CD 11/12/2008 21:42:06

    Φιλε Ιθαγενη,

    την καταλαβαινουμε τη διαφορα. Οχι ομως ολοι. Δυστυχως διαπιστωσα οτι και οι καταγραφοντες δηλ. οι δημοσιογραφοι, εβαζαν αλλους τιτλους στο κατω μερος της οθονης.

    Πικρα...

  29. Χα χα χα avatar
    Χα χα χα 11/12/2008 21:56:20

    21:49 Στο ΟΑΚΑ μόλις άρχισε το παιχνίδι Παναθηναϊκός - Μπαρτσελόνα.
    Οι βάζελοι Φωνάζουν:

    Κούγια πινέ, τουτάνας γιέ...

    Όσο πιο αργά αντιδρά η πολιτεία, τόσο πιο άμεσα αντιδρά ο πολίτης.

    Χοντρούλη, δεν είναι μόνο το Playstation realtime!
    Είναι και οι πολίτες!

  30. Ξενη avatar
    Ξενη 11/12/2008 22:02:58

    Από τη μια η οργανωμένη επίθεση του παρακράτους,
    από την άλλη το δηλητήριο του Κούγια.

    Είναι η ζωή μια τρεέελαα....

  31. Ξένος Δάκτυλος avatar
    Ξένος Δάκτυλος 11/12/2008 22:07:29

    Ιθαγενής, φιλική συμβούλή: μη πολυ επικαλείσαι με άνεση επίθετα όπως "Δήμου" (ή Μανδραβέλης) όσο δίκιο και αν έχουν, όσο σωστά και αν τα λένε σε πολλά που γράφουν. Την ρετσινιά που θα σου κολλήσει αυτομάτως από μεγάλο μέρος συνομιλητών, δεν θα την ξεπλένει ούτε ένας Δούναβης aqua-forte.

  32. Jiovani avatar
    Jiovani 11/12/2008 23:02:59

    Πάντως αν [λέμε τώρα] ο Άρειος Πάγος ξεπαγώσει τη διαγραφή Κούγια,
    όπως τον "καρφώνει" ο ΔΣΑ,
    θα υπάρξει κάποια μικρή πρόοδος.
    Το εξηγήσεις της χρωστάει [ο Α.Πάγος] αλλά
    δεν περιμένω να τις δώσει,
    εδώ τα διοικητικά δικαστήρια ανακάλυψαν
    αναστολή της πειθαρχικής ποινής του Κούγια,
    που δεν προβλέπεται...

  33. popolaros avatar
    popolaros 11/12/2008 23:17:09

    Από ότι ξέρω, ο κούγιας ήταν ο 3ος στην σειρά δικηγόρος και ο μόνος που δέχτηκε να αναλάβει τον φρουρό.
    Οι 2 άλλοι τον παράτησαν.Μάλλον τον έβλεπαν ως χαμένη υπόθεση.
    Ουσιαστικά τα μονά λόγια υπέρ του φρουρού, ακούστηκαν μόνο από τον κούγια, όταν μια ολόκληρη χώρα/πλανήτης τον έλεγε εν ψυχρώ εκτελεστή.
    Ότι και να είναι ο κούγιας, αν μη τι άλλο δεν πούλησε τον πελάτη του και βγήκε μπροστά, λέγοντας ίσως και ακραία πράγματα.
    Εαν ισχύουν τελικά όσα διαβάζω περί εξοστρακισμού και όχι εν ψυχρώ δολοφονίας, τα πράγματα γυρίζουν 180 μοίρες.
    Το θέμα είναι να βρεθεί η ΑΛΗΘΕΙΑ.
    Τι πραγματικά έγινε και όχι τι μας βολεύει να έγινε.
    Είδομεν...