07/11/2008 11:38
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πεθαίνουν περιμένοντας το εφάπαξ

Οι αγωνιστικές συσπειρώσεις για το Δημόσιο (βλέπε εδώ) καταγγέλλουν από καιρό ότι στο Ταμείο Πρόνοιας Δημοσίων Υπαλλήλων έχουν κατατεθεί έως τώρα 12.500 χιλιάδες αιτήσεις εφάπαξ , αλλά  η καθυστέρηση καταβολής του φτάνει τους 18 μήνες, επειδή δεν υπάρχουν λεφτά. Ο μέσος όρος των αιτήσεων για εφάπαξ έχει φτάσει τις 1.200 τον μήνα, αλλά οι αιτήσεις που μπορεί να ικανοποιηθούν είναι μόλις 590, αφού τα έσοδα από εισφορές είναι περίπου 25 εκατ. ευρώ τον μήνα. Για την καταβολή όλων των εφάπαξ που εκκρεμούν απαιτούνται περίπου 600 εκατ. ευρώ, ενώ στο Ταμείο τα διαθέσιμα δεν ξεπερνούν τα 32 εκατ. ευρώ!!

Έτσι, εκατοντάδες συνταξιούχοι έχουν ήδη ....πεθάνει περιμένοντας και οι κληρονόμοι τους δεν έχουν λάβει ως τώρα ούτε ευρώ.

Που πήγαν τα αποθεματικά του Ταμείου; Στις τσέπες των golden boys, ή εξανεμίσθηκαν αφού η προηγούμενη διοίκηση τα «επένδυσε» σε δομημένα ομόλογα, εκ των οποίων το ένα ήταν τόσο «τοξικό» που έχασε τη μισή του αξία.

Χθες λοιπόν πήγε και κλιμάκιο βουλευτών του ΠΑΣΟΚ να τους συμπαρασταθεί και όπως διαβάζω στο ΒΗΜΑ είπε διάφορα συγκινητικά. Αυτό όμως που έπρεπε να πει δεν το είπε:  Να δικαστούν αμέσως οι υπεύθυνοι της προηγούμενης διοίκησης. Να ξεσηκώσουν τον κόσμο για να κάνει και μια φορά διαδήλωση για ένα σοβαρό ζήτημα. Προσέξτε πως αντιπαρέρχεται το θέμα και η «έγκυρη εφημερίδα» αναφερόμενη στην χρεοκοπία του Ταμείου: «Ενδεικτική είναι η περίπτωση ενός δομημένου ομολόγου αξίας κτήσεως 13 εκατ. ευρώ που σήμερα αποτιμάται σε 8,6 εκατ. Ευρώ». Κουβέντα για το τι έγινε. Προφανώς και οι θάνατοι χωρίς το εφάπαξ είναι ενδεικτικοί. Ένα μικρό κοινωνικό ατύχημα.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. sovokai avatar
    sovokai 07/11/2008 11:52:21

    επειδη δεν αρχίζει κανείς να πω εγω κάτι. Οσοι το εχουν πληρώσει να το πάρουν αλλα κάτι ποσα περίεργα που ακού είναι ενοχλητικά. Συνταξιουχοι δημόσιοι ιδωτικόι συνταξιούχοι δύο ταχυτήτων

  2. leon avatar
    leon 07/11/2008 14:36:36

    Το αν θα παρουν εφαπαξ οι ιδιοι η οι κληρονομοι τους (η ακομα και να πανε στο ταμειο συνοχης η φτωχων) δεν με απασχολει καθολου. Αντιθετως με απασχολει πολυ που τα χρηματα που μου κρατανε δεν υπαρχουν στα ταμεια τους γιατι τα παιξανε και τα χασανε. Τουλαχιστον να τα ειχα εγω και ν ατα επαιζα στο καζινο μηπως και κερδιζα κατι...αλλα μπα...και να τα ειχα, δεν τα ετρωγα λουλακι να κλανω και μπλε?

  3. Νικόλας avatar
    Νικόλας 07/11/2008 16:42:19

    Ρε παιδιά το εφάπαξ προέρχεται και από τα χρήματα που παρακρατούσαν από το μισθό τους τόσα χρόνια.
    Με την ίδια λογική δεν θα έπρεπε να παίρνει κανείς εργαζόμενος το δώρο του, είτε αυτό είναι ΙΚΑ είτε Δημόσιο είτε οτιδήποτε, αλλά να δίνονται τα χρήματα στο ταμείο των φτωχών. Δεν μπορεί όμως να γίνει αυτό.

  4. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 07/11/2008 16:44:51

    Για αυτό το αίσχος, να έχουν δηλαδή εξανεμισθεί τα αποθεματικά ΚΑΙ του Ταμείου Δ.Υ. (δομημένα ομόλογα-κακοδιαχείριση-έλλειψη πρόβλεψης κ.α.) ΚΑΝΕΝΑΣ δεν ευθύνεται;
    ΚΑΝΕΝΑΣ δεν θα απολογηθεί;
    ΚΑΝΕΝΑΣ δεν θα πληρώσει;
    ΚΑΝΕΝΑΣ δεν θα κάτσει στο σκαμνί;

    Oi Τράπεζες, οι πολιτικοί τους εκπρόσωποι (κυβερνήσεις ΝΔ και ΠΑΣΟΚ) και οι διορισμένες διοικήσειςΣημείωση 1 ;
    Κ Α Ν Ε Ν Α Σ;

    Όλοι τους λοιπον, θα αφεθούν ανενόχλητοι να γελάνε πίσω από την πλάτη μας, ή να ροκανίζουν με την ησυχία τους τα κλεμένα χρήματα των ασφαλισμένων (και όχι μόνο των Δημ. Υπαλλήλων);

    Είναι δυνατόν να τους επιτρέψουμε να πάρουν, άλλο ένα συγχωροχάρτι;

    Σημείωση 1 Και για να μη αρχίσουν κάποιοι, να αναφέρονται στα γνωστά απαλλακτικά σχόλια: "ότι δηλαδή. και οι εκπρόσωποι των εργαζομένων ευθύνονται για το αίσχος αυτό, άρα μη μιλάς; αφού και οι της Αριστεράς συμμετέχουν στα Δ.Σ.,άρα κτλ.,κτλ.".

    Επισημαίνω ότι: Στο 99% των περιπτώσεων των Ασφ. Οργανισμών εκπρόσωποι εργαζομένων είναι 2 και όλοι ξέρουμε που ανήκει ο ένας και που ο άλλος.

    Στο υπόλοιπο 1%, και στην ακόμη απίθανη περίπτωση, να υπάρχει αριστερός (-οι)εκπρόσωποι, που τάπιασαν, και αυτοί να το πληρώσουν ακριβά, όπως και οι άλλοι!!..

    Καμμιά απολύτως αντίρρηση!!..

  5. Ανώνυμους avatar
    Ανώνυμους 07/11/2008 17:23:15

    Απολογήθηκαν φίλε Δημήτρη απ'ότι φαίνεται, οι Διοικητές στην κα. Φάνη-χάλι. Και αυτή, εκτιμώντας την προσφορά τους, αποφάσισε λίγες εβδομάδες πριν να υπογράψει το διάταγμα που θα αυξήσει τους μισθούς τους:
    http://www.capital.gr/news.asp?Details=608986

    http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=11424&subid=2&tag=8334&pubid=1800559

    Ε το έκανε μάλλον ώστε να πλουτίζουν με το μισθό τους. Έτσι δε χρειάζεται να σκέφτονται όλη την ώρα πώς θα κλέψουν τα ταμεία τους και τους μένει χρόνος να ασχοληθούν με την εργασία τους :D

  6. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 07/11/2008 20:06:00

    Πολυς λαικισμος μωρ αδερφακι μου.Γιατι, παλιοτερα, ποσο χρονο κανανε, να παρουν το εφαπαξ; Αμεσως το παιρνανε νομιζεις;
    Και γιατι ολοι αυτοι οι χαχολοι, τρεξανε να φυγουνε πριν απ το κανονικο, ανεβαζοντας τον καταλογο των δικαιουμενων;(Παλαιοτερα, οταν εφευγες στα 25 χρονια, που μπορουσες, επαιρνες και το 50% μονο της συνταξεως σου.Οταν ηλθε το αληστου μνημης πασοκ, αλλαξε το νομο και οι απωλειες απο την προωρη αποχωρηση, ηταν αμελητεες.Ετσι, ανοιξε το κουτι της πανδωρας και εφυγαν στρατιες υπαλληλων, τιναζοντας τα Ταμεια στον αερα.Αλλα τι τα ενοιαζε τα παλιοσκυλα; Δικα τους ηταν τα λεφτα;)
    Τωρα, ας παρουν το μπουλο.
    Και οχι τιποτ αλλο, αλλα με τις τσιριδες σας, σπρωχνετε το μαλακα τον Αλογομουρη, να εγυηθει, για να παρει δανειο το σχετικο Ταμειο, με ασυλληπτο επιτοκιο, για να παρουν ολοι αυτοι οι ανεγκκεφαλοι λεφτα, εις βαρος των επομενων, αφου μετα, ποιος θα πληρωσει τα σπασμενα;
    Εχετε υπ οψιν σας, ποσο ειναι το δημοσιο χρεος και τι χρεωλυσιο πληρωνουμε καθε χρονο;
    Και οτι οσο ανεβαινει το χρεος, τοσο ανεβαινουν και τα επιτοκια, και οτι τις τελευταιες ΗΜΕΡΕΣ,εχει ανεβει το spread των κρατικων επιτοκιων, κατα 172 μοναδες βασεως;
    Αλλα που να παρετε χαμπαρι.

  7. ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΚΟΣ avatar
    ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΚΟΣ 31/10/2009 16:43:04

    Είμαι δυστυχώς ένας από τους επιβιώντες (ακόμα) δικαιούχους του εφάπαξ από το ΤΠΔΥ. Ολα τα χρήματα που δικαιούμαι τα οφείλω στίς τράπεζες !!!
    Να κάνω εδώ μια κουτή ερώτηση ??? Γιατί εγώ περιμένοντας να πάρω τα τα χρήματά μου από το εφάπαξ ΑΤΟΚΑ, για το ίδιο ποσό να πληρώνω 500 ευρώ το μήνα για τόκους ???. Το εφάπαξ για όσους δεν το αντιλαμβάνονται είναι μια κορυφαία ικανοποίηση για τον εργαζόμενο ύστερα από 35 χρόνια εργασίας. Από τη νέα κυβέρνηση περιμένουμε ΑΜΕΣΕΣ ΕΝΕΡΓΕΙΕΣ για να λάβουμε το εφάπαξ...εν ζωή !!!
    Οι κκ Ανδρέας Λοβέρδος και Γιώργος Κουτρουμάνης σε αντίθεση με την φάνη-παλη-χαλι αποτελούν τουλάχιστον εγγύηση για την αμεση καταβολή του εφάπαξ. Μένει μόνο να επαληθευθούμε !!!