#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
26/09/2009 14:04
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Παύλος Μπακογιάννης

Πριν από είκοσι χρόνια η είδηση της δολοφονίας του Παύλου Μπακογιάννη από την 17Ν συγκλόνισε την Ελλάδα. Ταραγμένα χρόνια τότε, ταραγμένα και τώρα και - τι σύμπτωση !!! – η τρομοκρατία πάλι στο προσκήνιο. Ας θυμηθούμε λοιπόν τι έγραφε τότε το «Αντί» για έναν καλό του φίλο.

 





ΣΧΟΛΙΑ

  1. Le canard avatar
    Le canard 26/09/2009 14:35:54

    Ο Μπακογιάννης, μέλος και αυτός του αντιδικτατορικού αγώνα, που είχε πολύ στενές σχέσεις με πολλούς πρωτοκλασάτους πολιτικούς, οι οποίοι επίσης βρέθηκαν στον αντιδικτατορικό αγώνα, είχε προχωρήσει αρκετά τις έρευνές του για την ελληνική τρομοκρατία, όταν τον σκότωσαν.

  2. qaz avatar
    qaz 26/09/2009 14:37:31

    Άλντο Μόρο..

  3. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 26/09/2009 14:44:20

    Κριμα που ενας ΑΝΘΡΩΠΟΣ σαν τον Παυλο, εγινε "επιθετο" Marketing της Ντορας... δε λεω αλλα απο σεβασμο στο προσωπο του και την ιστορια του.


    ΠΠ

  4. kanis avatar
    kanis 26/09/2009 15:09:59

    Τελικά μάθαμε ποτέ, τι έγινε και τι περιείχε ο φάκελλος, που κρατούσε ο ίδιος εκείνο το μαύρο πρωινό που δολοφονήθηκε ο Παύλος Μπακογιάννης κι αφορούσε, όσα θα κατέθετε για την υπόθεση Κοσκωτά στην βουλή;

  5. kanis avatar
    kanis 26/09/2009 15:17:16

    Αληθεύει, ότι ο Μπακογιάννης ήταν σε διάσταση με την Ντόρα Μητσοτάκη και ζούσαν σε ξεχωριστά σπίτια, ενόψει διαζυγίου, την ημέρα της δολοφονίας του;

    • Μάρκος avatar
      Μάρκος @ kanis 27/09/2009 04:43:33

      Ρε γελοίε, τι σχέση έχει αυτό τώρα; Δείξε λίγο σεβασμό στη μνήμη ενός ανθρώπου που κόσμισε τη Δημοκρατία μας!

    • Μάρκος avatar
      Μάρκος @ kanis 27/09/2009 04:47:40

      Άσχετα σχόλια για ένα συγκεκριμένο θέμα. Ο άλλος ο αλητήριος αφού πετάει μέσα για το αν ήταν χωρισμένος ο Μπακογιάννης όταν δολοφονήθηκε, μας λέει μετά για τα καημένα τα παιδιά των εξαρχίων...τι να πεις...

  6. καθρέφτης avatar
    καθρέφτης 26/09/2009 15:23:19

    Καλλιμάρμαρο, πανσέληνος, συναυλία Χατζιδάκι -όπου και επετεύχθη η συμφιλίωσή του με την Νανα Μούσχουρη-
    επί πρωθυπουργίας Μητσοτάκη, όπου στο τέλος μιας σύντομης αλλά συμπυκνωμένης ανάλυσης περί τον πολιικο - πολιτιστικών της χώρας, κλπ, ο Μ.Χ ατζιδάκις κατέληξε απευθυνόμενος στον Κ. Μητσοτάκη που - ναι- ήταν εκεί, ομού μετά της κυρίας Μαρίκας : "Η Αυριανή πρέπει να κλείσει!"το χειροκρότημα που ακολούθησε δεν περιγράφεται...Ωστόσο, Ο Μάνος "έφυγε", η Αυριανή είναι ακόμη εδώ...το ίδιο και ο Μητσοτάκης(;).
    "Χάρτινο το φεγγαράκι..."τελικά;

    • sinn avatar
      sinn @ καθρέφτης 26/09/2009 15:30:09

      Kαι να κλέισει η Αυριανή (αμήν και πότε), ο αυριανισμός είναι και θα είναι εδώ (βλ. Πρώτο Θέμα και λοιπές φυλλάδες).

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ καθρέφτης 26/09/2009 15:32:37

      “Χάρτινο το φεγγαράκι…”τελικά; ναι σε χρωμα μωβ !!


      ΠΠ

      • kanis avatar
        kanis @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 26/09/2009 15:50:17

        Μια μωβ σκιά Μαΐου σκέπασε την Αθήνα. Κι όμως δεν βρέθηκε ένας δημοσιογράφος, μια εφημερίδα ν’ αγανακτήσει και να διαμαρτυρηθεί, να καταγγείλει την αλήθεια για αυτό το τρίγωνο του αίσχους. Σκουφά, Μαυρομιχάλη και Ιπποκράτους. Κι άρχισε μια σκόπιμη, ύποπτη κι έντεχνη σύγχυση τριών ασχέτων μεταξύ των περιπτώσεων. Οι νεαροί των Εξαρχείων να παρουσιάζονται ίδιοι με τους αλήτες των γηπέδων, τους επονομαζόμενους χούλιγκανς, και επιπλέον να καλλιεργείται η εντύπωση στην κοινή γνώμη, με στήλες ολόκληρες των θλιβερών εφημερίδων μας, ότι οι νέοι αυτοί, οι αναρχικοί, είναι οι βομβιστές και ίσως οι πιθανοί δράστες των δολοφονιών ή εμπρησμών. Και φυσικά, όταν με το καλό τελειώσει η δίωξη των εκατό, σαράντα ή είκοσι παιδιών και η όλη επιχείρηση στεφθεί με «επιτυχία», να πάρει τις διαστάσεις ενός πραγματικού θριάμβου… κατά του εγκλήματος. Την ίδια ώρα που δολοφονούνται εκδότες και οι δολοφόνοι δεν ανευρίσκονται. Δολοφονούνται πολίτες και οι δολοφόνοι δεν αποκαλύπτονται. Πεθαίνουν νέοι από ξυλοδαρμούς και οι δράστες κυκλοφορούν ανενόχλητοι και, τέλος, δεν… ανακαλύπτονται.

        Την ίδια ώρα η πολιτεία αγανακτεί διότι υπάρχουν μερικά ζωντανά της κύτταρα που αντιδρούν άτεχνα, ανοργάνωτα, ίσως μ’ αφέλεια, σ’ όλην αυτή την οργανωμένη κρατική ασχήμια, αντί να βλογάμε τον Θεό που βρίσκονται ακόμη μερικοί που δεν συνήθισαν στην «παρουσία του τέρατος». (…) Κορίτσια κι αγόρια με γυαλιά, έτσι καθώς κοιτάτε με απορία κι αγανάκτηση για ό,τι συμβαίνει γύρω σας, είμαι μαζί σας. Και σας αγαπώ».

    • kanis avatar
      kanis @ καθρέφτης 26/09/2009 15:35:17

      Ο Μάνος αποχαιρέτησε το αγαπημένο του ΤΕΤΑΡΤΟ, μόλις ο Μητσοτάκης ανέλαβε την ΝΔ. Το αποχαιρετηστήριο κείμενό του, σε εκείνο το τεύχος του περιοδικού, κυκλοφόρησε πολύ στο διαδίκτυο, με αφορμή την δολοφονία του Αλέξη το περασμένο Δεκέμβρη!

      Ναταν η πράσινη πέστροφα, ή κάτι άλλο που εννούσε ο μελωδικός μας ποιητής;

  7. Στέργιος avatar
    Στέργιος 26/09/2009 15:39:28

    Αν νομίζουμε ότι η 17 Νοέμβρη εξαρθρώθηκε με το που συνελήφθησαν αυτά τα χαζά παιδιά οι Ξηροί, είμαστε βαθιά νυχτωμένοι...

    Σας υπενθυμίζω ότι όταν ο Παπαθεμελής ως υπουργός δημοσίας τάξεως ζήτησε να δει τα αρχεία τής Stasi, ο Σημίτης τον έδιωξε σε κλάσματα δευτερολέπτου από την κυβέρνηση. Stasi, Ανατολική Γερμανία, κατασκοπείες, τηλεπικοινωνίες... αν ακολουθήσουμε τα στοιχεία όπως ο Κοντορεβυθούλης τα ψίχουλα, πού θα οδηγηθούμε;

  8. καθρέφτης avatar
    καθρέφτης 26/09/2009 15:43:37

    Μας τα είχε πει όλα, με χίλιους τρόπους, Ωραίος και "αριστοκρατικός" στη σκέψη και στον λόγο, σαν Έλληνας. Ας όψονται όσοι συνέθλιψαν τα "φεγγάρια" μας και τα λάσπωσαν.

  9. καθρέφτης avatar
    καθρέφτης 26/09/2009 16:13:45

    Να θυμίσω κι έναν διάλογο σε ραδιοφωνικό σταθμό της εποχής ,όπου συνομιλούσαν Μ.Χατζιδάκις και Στέφανος Ληναίος...
    Αφού, όπως αντιλαμβάνεστε, το επίπεδο ήταν τόσο εξόφθαλμα - όχι διαφορετικό, όπως έχουν "περάσει" οι ημιμαθείς και παντελώς αμόρφωτοι για να καλύπτουν την πνευματική τους ένδεια και να προωθούν την ισοπέδωση προς τα κάτω - αγεφύρωτο σε αξιολογική κλίμακα, ο γνωστός ηθοποιός είπε, εν κατακλείδι, στον Χατζιδάκι ότι τον δεν έχουν άδικο όσοι τον κατηγορούν για ελιτισμό. Και η απάντηση του Μάνου υπήρξε καταπέλτης: προτιμώ τον ελιτισμό, από τον αλητισμό!(sic).
    ( ζητώ συγνώμη που παρεκκλίνω από το θέμα, αλλά όλα τα επιμέρους - πολιτικά, οικονομικά, εθνικά, πολιτιστικά, κλπ,- νομίζω ότι συγκλίνουν στο ζήτημα της κοσμοθέασης και κοσμοθεωρίας που μας εκφράζει και προκρίνουμε για τον εαυτό μας και, συνακόλουθα, για την χώρα).

  10. mareli avatar
    mareli 27/09/2009 00:22:26

    Λοιπόν, θα ήθελα όλοι όσοι συμμετέχετε σ' αυτό το blog να κάνετε μια ερώτηση σ' έναν φίλο σας Πασόκο που έζησε την εποχή της δολοφονίας του Μπακογιάννη:
    " Ποιός σκότωσε τον Παύλο Μπακογιάννη;"

    Κάντε την ερώτηση με σχετική δόση αφέλειας και κάπως απότομο τρόπο, ώστε νάναι αντίστοιχη και η απάντηση...
    Ξέρετε τι απάντηση θα σας δώσει;
    "Ο Μητσοτάκης"!!!!!!!!!!
    Ναι δυστυχώς... οι πασόκοι που έχουν ζήσει την εποχή εκείνη βιώνουν ακόμα την προπαγάνδα της εποχής και δεν θέλουν να συνειδητοποιήσουν ότι οι δολοφόνοι του έχουν ομολογήσει και βρίσκονται στη φυλακή (σίγουρα όχι όλοι όμως...).
    Έτσι είναι η πασοκική προπαγάνδα... 20 χρόνια μετά προπαγανδίζουν επιστημονικά...