#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
20/04/2011 17:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πατώσαμε! Είμαστε χειρότερα και από το Α τρίμηνο του 2009!

Το Zero Point  του Προϋπολογισμού του 2011




Παρά τα ασύλληπτα  Μνημονιακά Μέτρα, άνω των 20 δις  μόνο για  το 2010  τόσο στο σκέλος των εσόδων όσο και των δαπανών,  τα αποτελέσματα είναι απελπιστικά:

- Μισό δις ευρώ λιγότερα τα έσοδα του  του Α τριμήνου του 2011  σε σχέση με αυτά του 2009.

- Οι  δαπάνες  του ΤΠ το 2011 ξεπέρασαν κατά  120 εκ. ευρώ  αυτές του 2009.

- Το Πρόγραμμα Δημοσίων Επενδύσεων το 2011 υπολείπεται  κατά 2,25 δις του αντίστοιχου του 2009.

Το 2009  υποτίθεται ήταν έτος παροχών,  ξεχαρβαλώματος,  «προεκλογικό», χαλάρωσης των ελεγκτικών μηχανισμών!!!

Ν.Π.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. drider avatar
    drider 19/04/2011 18:42:03

    Κάποιος είχε πει ότι ο πιο εύκολος τρόπος να πει κανείς ψέματα ή "μισές" αλήθειες είναι να χρησιμοποιήσει αριθμούς.

    1) Μια πιο πλήρης ανάλυση θα συμπεριλάμβανε τα νούμερα του 2010.
    2) Θα φρόντιζε να επισημάνει που ακριβώς διαφοροποιούνται οι υπολογισμοί για τις επιμέρους κατηγορίες, π.χ. "πρωτογενείς δαπάνες".
    3) Η σύγκριση τι ακριβώς εξυπηρετεί; Αποδεικνύει ότι η πολιτική έχει αποτύχει ή ότι υπάρχουν και άλλα περιθώρια για "προσαρμογή";

    Με άλλα λόγια όλα τα πράγματα έχουν τουλάχιστον δύο αναγνώσεις (και όχι μόνο αυτή που επιθυμούμε).

    • pikras57 avatar
      pikras57 @ drider 19/04/2011 19:16:24

      http://www.antinews.gr/2011/04/12/96230/

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ drider 20/04/2011 02:55:40

      Θες μια ολόκληρη αλήθεια αγαπητέ? Η βενζίνη το 2009 ήταν κοντά στο 1 ευρώ, ενώ τώρα σπάει σιγά σιγά το φράγμα του 1,70, ο πληθωρισμός σχεδόν πενταπλασιάστηκε και η ανεργία σχεδόν διπλασιάστηκε. Αυτή είναι η αλήθεια εν ολοκλήρω που βιώνουν στο πετσί τους οι Έλληνες, από την πρώτη κι όλας ανάγνωση...

    • drider avatar
      drider @ drider 20/04/2011 12:00:09

      @TopGunZ

      Συμφωνώ με αυτά που λες, και φυσικά είμαι εναντίον της λογικής οποιασδήποτε αναδιανομής τους πλούτου από το 95% στο πολύ πλούσιο 5%. Αυτή είναι η κρίση και σε αυτό αποσκοπεί.

      Αναλύσεις σαν αυτή φαίνονται να ενισχύουν απόψεις που υποστηρίζουν ότι δεν προχωράει αρκετά "επιθετικά" η κυβέρνηση σε μια κατεύθυνση που είναι κατά βάση σωστή (σύμφωνα με αυτούς).

      Αυτό αποκρύπτει και η τελευταία γραμμή του σχόλιου μου.

  2. ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ avatar
    ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ 19/04/2011 18:44:04

    Περιμένω δέσμευση της ΝΔ ότι μόλις βγει κυβέρνηση θα προβεί στην άμεση σύλληψη και κράτηση του Παπακωσταντίνου .
    Και παραπομπή σε ειδικό δικαστήριο με την κατηγορία της εσχάτης προδοσίας.
    Δεν μπορώ να διανοηθώ ότι αυτός ο τύπος όταν γίνουν εκλογές απλά θα μαζέψει το γραφείο του και θα φύγει ανενόχλητος.
    Αυτός δεν πρέπει να γλυτώσει σε καμία περίπτωση...........

  3. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 19/04/2011 18:47:51

    Τραγικοί, απλώς τραγικοί!

    "Σώσανε" όμως τη χώρα, ε; Αυτό που το βάζετε, ε; "Ανόρθωσαν τη διεθνή της αξιοπιστία", ε; Μην είμαστε αχάριστοι, ρε;;; Τον ΓΑΠ μας, που σε αυτόν οφείλουμε το ότι είμαστε ακόμη ζωντανοί; Το ζην και το ευ ζην ταυτόχρονα;;;

    Μπάχαλο παντού! Να φύγουν τώρα!

  4. Λίζα Αλεξίου avatar
    Λίζα Αλεξίου 19/04/2011 19:27:19

    Οι κοροϊδίες και οι ψευτιές, λέγονται για να κρύψουν την πραγματική αλήθεια από τα υποψήφια θύματα, με σκοπό οι θύτες να συνεχίσουν να παρανομούν ασύστολα εις βάρος τους και χωρίς επιπτώσεις.

  5. tiramola avatar
    tiramola 19/04/2011 19:59:16

    Είναι ενσωματωμένες και οι ΔΕΚΟ, σωστό λάθος δεν έχει σημασία, αλλά πρέπει να διευκρινησθεί...

    • Εnzo avatar
      Εnzo @ tiramola 19/04/2011 20:42:52

      Στη διάρκεια του 2010 το 90% των επιχειρήσεων εμφανίζει μείωση πωλήσεων, ενώ το εμπόριο έχασε τζίρο ύψους 7,5 δισ. ευρώ και αυξήθηκε κατά 30% ο αριθμός των καταστημάτων που «έβαλε λουκέτο» λόγω της κρίσης.

      Σφραγιδα Παπ και Γαπ, εγγυηση για το μελλον της Ελλαδος. Πρωτα οι τοκογλυφοι.

  6. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 19/04/2011 20:14:55

    Μη κοιταζετε Φωτογραφιες-Αριθμων.. ειναι χειροτερο απ το να τους ακους!!!
    Υπαρχει "ιστορια" πισω τους την οποια δε θ μαθουμε ποτε, οποτε για μενα τουλαχιστον ειναι ασκοπη η παρατηρηση.

    Γιατι δε βγαινει σημερα η Ελλαδα ν αγορασει τα ομολογα της στο 55% ?
    και καπακι να τα πουλησει 65%?? να αγορασουμε - onscreen- 100 δις και να τα ξαναπουλησουμε επι τοπου. Θα βγαλουμε 10 Δις σε 1 ωρα.....
    Δλδ ποσο φωστηρας πρεπει να εισαι? μαμω τα διδακτορικα τους μεσα.
    Μιλω για την απλη αγορα πωληση. δεν μιλω για ασφαλισεις κλπ κλπ με τριτες εταιριες κοκ....... εχουμε την εντυπωση οτι οι αλλοι δεν το κανουν?? τα εχω ξαναπει..
    Αυτο που λεω ΔΕΝ ΤΟ ΦΩΝΑΖΕΙΣ... το κανεις απλα ευκολα ΕΝΤΙΜΑ και ΗΘΙΚΑ. Μη μου πειτε δε εχουμε $$ ν αγορασουμε και γελαω ολη τη Μ Εβδομαδα

    ΠΠ

  7. Αλέξης avatar
    Αλέξης 19/04/2011 20:22:02

    Λίγη σημασία έχουν όλα αυτά τα νούμερα για τον απλό πολίτη. Αυτό που τον νοιάζει είναι ότι πριν αγόραζε τη βενζίνη 0,89 το λίτρο και σήμερα 1,70. Καλό ξημέρωμα.

    • Φακ Κωστας avatar
      Φακ Κωστας @ Αλέξης 20/04/2011 01:06:14

      Αλέξη, το πιο σωστο σχόλιο έκανες..
      Αν και θα κοιμάσαι λέγεται ότι παμε καρφί για 2 ευρώ...

  8. Orestios avatar
    Orestios 19/04/2011 20:26:45

    Συμφωνώ.
    Τα νούμερα αυτά δεν αντικατοπτρίζουν το κλίμα που υπάρχει.

  9. dimos avatar
    dimos 19/04/2011 23:30:52

    To νούμερο που μετράει είναι το τελευταίο ,δηλαδή παρά την μείωση των εσόδων , το έλλειμμα έχει μειωθει κατά 30% σε σχεση με το 1 τρίμηνο του 2009 από 7.1 δις σε 4.7 δίς. Οτι αυτό έχει επιτευχθεί μέσω σημαντικής μείωσης δαπανών είναι γεγονός , ενώ τα έσοδα είναι μειωμένα λόγω της ισχυρής ύφεσης. Αν ο Σαμαράς κρατήσει την περικοπή των εξόδων σε αυτούς τους ρυθμούς ,δώσει αναπτυξιακά κίνητρα με μείωση φορολογίας εκεί που πρέπει και προχωρήσει σε μαζικές ιδιωτικοποιήσεις, η Ελλάδα θα πάει πολύ καλύτερα.

  10. θανος avatar
    θανος 20/04/2011 01:04:22

    αν κλεισει νοσοκομεια ,κλεισει σχολεια ,κλεισει πανεπιστημια ,αν δωσει ολα τα υπολοιπα στους μπομπολαιους,αν κοψει ολους τους μισθους,και στον ιδιωτικο τομεα και στον δημοσιο τομεα,αν κλεισει το ικα ,σταματησει τις συνταξεις,αν δωσει κινητρα με αναπτυξιακους νομους δηλ.ζεστο χρημα απο αυτα που θα κοψει απο τις συνταξεις θα παει πολυ καλυτερα η ελλαδα ,οι ελληνες θα εχουν πεθανει ,οχι ολοι θα εχει τους μπομπολαιους .

  11. θανος avatar
    θανος 20/04/2011 01:08:05

    αν σταματησει να πληρωνει ,το κρατος για κοινωνικες δαπανες να δειτε ποσο θα πεσει το ελλειμμα. ;να μειωσει την φορολογια στους μπομπολαιους ,κανει κατι αλλο ο γαπ,;

  12. pikras57 avatar
    pikras57 20/04/2011 08:09:25

    ..... παρότι οι αριθμοί δεν μπορούν να καταδείξουν την πραγματική οικονομική κατάσταση και την ευημερία ή την δυστυχία , η παραπάνω διαχρονική καταγραφή τους αποτυπώνει την πρόοδο ή την υστέρηση σε βασικά στοιχεία εκτέλεσης του προυπολογισμού. (Εσοδα, Δαπάνες, ΠΔΕ)
    Απλά και μέσω των αριθμών που "δυστυχούν" φαίνεται η χρεωκοπία του μνημονιακού σχεδίου που οδηγεί στην ύφεση και την απο-επένδυση.
    Αυτό που αισθανόμαστε στο πετσί μας ....επιβεβαιώνεται και με τους αριθμούς τους!

  13. vasileios avatar
    vasileios 20/04/2011 08:53:27

    Οι αριθμοί λένε πάντα την αλήθεια γι' αυτό και υπάρχουν. Το 1 δεν μπορεί ποτέ να είναι το 2. Το πρόβλημα της χώρας είναι ότι δεν υπάρχει σχέδιο. Δεν χρειάζονται ούτε νεες επενδύσεις ούτε καν επενδυτές. Να ξεκινήσουν να δουλεύουν οι υπάρχουσες επιχειρήσεις με κύρια κατεύθυνση τις εξαγωγές. Να γίνει πρόγραμμα για τα έσοδα από τον τουρισμό, την βαριά βιομηχανία μας, που σχεδόν όλοι φοροδιαφεύγουν. Στο κράτος πρέπει να γίνει οργανόγραμμα για κάθε οργανισμό για κάθε θέση. Σε κάθε θέση να υπάρχει ένα δείκτης απόδοσης, είτε οικονομικής, είτε κοινωνικής. Να γίνει έλεγχος σε κάθε δημόσιο υπάλληλο για το πως έγινε δημόσιος υπάλληλος. Οι μισοί έχουν μπει από το παράθυρο, από το παράθυρο να βγούν. Οσοι χρειάζονται να μείνουν οι υπόλοιποι στο καλό. Βαρεθήκαμε τα λόγια το πρόβλημα είναι ότι δεν υπάρχουν έργα.

  14. pikras57 avatar
    pikras57 21/04/2011 11:59:15

    http://www.minfin.gr/content-api/f/binaryChannel/minfin/datastore/c6/c8/2a/c6c82a091fb876dfd40100533ee37134d9f399db/application/pdf/110420_dt_budget+03+months.pdf

    ΥΠΟΙΚ:"Επισημαίνεται ότι τα έσοδα του α τριμήνου του 2011 βάσει του δελτίου εκτέλεσης του Π/Υ είναι σε ταμειακή βάση. Το συνολικό όμως αποτέλεσμα επί των εσόδων του 2011 σε εθνικολογιστική βάση καθορίζεται και από την πορεία των εσόδων έως το πρώτο δίμηνο του 2012 , ενώ μέρος των εσόδων της τρέχουσας περιόδου λογίζονται εθνικολογιστικά στα έσοδα του 2010".

    Από το επίσημο δελτίο του ΥΠΟΙΚ ... θα μας κουφάνουν!
    Τι θέλει να πει ο ποιητής?
    Ότι το έλλειμμα του 2010 μπορεί να ...κάτσει σε νούμερο υψηλότερο αυτού που έχει κυκλοφορήσει? 10+++++
    Ότι στο α τρίμηνο 2011 τα στοιχεία (έσοδα-δαπάνες-ΠΔΕ) είναι καλύτερα ...στην άλλη βάση ?
    Πόσο ακόμη θα παίζουν με τα δημοσιονομικά στοιχεία???

    Ένα πάντως είναι το συμπέρασμα που και η κυβέρνηση αποδέχεται.
    Τα έσοδα παντελώς αστόχησαν, οι δαπάνες ξέφυγαν (που να εμφανίσουν και τα χρωστούμενα!) , οι επενδύσεις (δημόσιες και ιδιωτικές) εξαφανίστηκαν.
    Σήμερα κινούμαστε στα επίπεδα ελλείμματος του 2009!
    Με τόσα μέτρα που έχουν στραγγαλίσει την αγορά και τους οικονομικά ασθενέστερους!
    Το Μνημόνιο κατέρρευσε και μαζί του θα καταποντιστούν οι εμπνευστές του .