#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
07/07/2010 09:19
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πατσατζίδικο άνευ άνευ και ψιλοκομμένου, ο «Θόδωρος».



Πάντα με γοήτευε ο κοσμοπολίτικος αέρας του αντιπροέδρου της κυβέρνησης σε σχέση με την λαικούρα που έβγαζαν οι κλασσικοί πασόκοι.

Βέβαια όσο πέρναγε ο καιρός αναλαμβανόμουν ότι η κοσμοπολίτικη αύρα του Θεόδωρου ήταν σαν τις κολόνιες που αγόραζα από του Μπακάκου. Στην αρχή έμοιαζαν με γνωστά αρώματα και σε λίγο κατάληγαν να μυρίζουν χειρότερα από πατσουλί.

Είμαι σίγουρος ότι στο γυμνάσιο θα ήταν χωρατατζής και καλαμπουρτζής.

Την ελαφρότητα της ψυχής την συνδύαζε με διαβάσματα αριστερής προέλευσης, μέλος της  ΚΝΕ για να προσεγγίζουμε και καμιά γκόμενα.

Μου θυμίζει έντονα κάτι  μπλαζέ τύπους που έχουμε στην δουλειά  με σπουδές στας Ευρώπας που πάντα βρίσκουν  ατέλειες στους άλλους και ασφυκτιούν με την μετριότητα όσων έχουν ένα ψωροπτυχίο από ΑΣΟΕΕ ή Μετσόβιο.

Πάντα κριτική και ανετίλα απέναντι στην εξουσία αλλά μπροστά στα αφεντικά ιδανικοί  χέστερμαν.

Πως από παιδιά της αμφισβήτησης, πάντα καταφέρνουν  να βρίσκονται εκ δεξιών  του συστήματος το έχω  απορία και κάθε εξήγηση δεκτή.

Με τούτα και με κείνα ο Τεό νάσου υπουργός εξωτερικών που με περίσσεια κομπορρημοσύνη από τις τηλεοπτικές εκπομπές παρέδιδε   άοκνα  μαθήματα εξωτερικής πολιτικής στους αδαής ιθαγενείς.

Στα κατορθώματα του τα Ίμια .

Αντί να βρίσκεται την  βραδιά της κρίσης στο υπουργείο αγόρευε με την γνωστή του άνεση στον Χατζηνικολάου.

Η προτροπή του στον αρχηγό ΓΕΕΘΑ να υποστείλει την ελληνική σημαία και να πει ότι την πήρε ο αέρας αποδεικνύει και το μέγεθος του φιλότιμου του ανδρός.

Η συμβολή του στην παράδοση Οτσαλάν  καθοριστική.

Για την περίσταση διάλεξε και το  παρατσούκλι  του «μεγάλου τραγουδιστή»,  γοητευμένος  προφανώς από τις αοιδούς του δημοτικού τραγουδιού των καλοκαιριών πανηγυριών της Χασιάς.

Τελευταία βάλθηκε να μας εξηγήσει τι είναι spread ΔΝΤ και λοιπά.

Κάθε φορά που έδινε συνέντευξη τσίμπαγαν τα spread γύρω στις 100 μονάδες την επόμενη.

Τέτοια ευστοχία …

Συγνώμη αλλά αν αθροίσω τις παραπάνω επιτυχίες του είναι  μεγαλύτερος γκαντέμης και από τον Μητσοτάκη

Πάντα προπέτης, χονδροειδέστατος στο χιούμορ,  αγενής με τους συνομιλητές του   στο προστατευμένο περιβάλλον της τηλεόρασης, ο κρασοπώλης της  Τζιάς.

Να ζήσεις ρε Αβραμό που καθάρισες για πλάκα και ακοπίαστα τον ψευτόμαγκα της Ελευσίνας.

Ο Γιώργος  βουτυράτος, παιδί  λεπτών τρόπων με ποδήλατο και κανό ήθελε κάποιον με γνήσια λαϊκή  μαγκιά να βάλει σειρά στο μαγαζί και έκανε την γκάφα βάζοντας τον αντιπρόεδρο..

Γιώργο καλά ξεμπερδέματα και από το πεζοδρόμιο.

Aris. A

ΥΓ. Προς Ντόρα και συνοδοιπόρους που ανησυχούν τώρα που έφυγαν μην  διαλύσουμε, συρρικνώσουμε το μαγαζί και πως περνάμε  με τον Σαμαρά.

Κορίτσια  μην ανησυχείτε δεν περνάγαμε ποτέ καλύτερα, υπόχρεοι  για το ενδιαφέρον σας.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Aggelos avatar
    Aggelos 07/07/2010 09:45:24

    πανω απο όλα θρασυδειλος ο παγκαλος..κανει τσαμπουκα μπροστα..και μολις του ζητησεις ρεστα τα παιρνει ολα πισω///

  2. χρήστης avatar
    χρήστης 07/07/2010 09:50:17

    "κοσμοπολίτικος"??? Μπα δεν νομίζω.
    Έξτρα μπούκουβοοοο σε μένα!!

  3. aurora3363 avatar
    aurora3363 07/07/2010 10:01:49

    Μια εικονα χιλιες λεξεις...Η φωτογραφια σκοτωνει!!!!!

  4. Στέργιος avatar
    Στέργιος 07/07/2010 10:28:13

    Ο ΓΑΠ δεν έκανε καθόλου γκάφα βάζοντας τον Πάγκαλο αντιπρόεδρο.
    Ήξερε από τις κυβερνήσεις Σημίτη ότι όσο ο Πάγκαλος βρισκόταν εντός των κυβερνήσεων, μετατρεπόταν στο πιστότερο ντόμπερμαν τής εξουσίας. Έτσι κι έμενε εκτός, άρχιζε να δίνει συνεντεύξεις όπου με τον αυστηρώς ελεγχόμενο "αυθορμητισμό" του, τά'χωνε στον Σημίτη χειρότερα από ό,τι η ΝΔ.

  5. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 07/07/2010 10:28:15

    Μπράβο Αρη!
    Να γράφεις πιό συχνά!

    Εξαιρετική γραφή και έξυπνη!

    Και το χιούμορ σκοτώνει!
    Ειδικά εκείνο με την ...άθροιση των ..επιτυχιών!

    Μπράβο!

  6. Τσολιάς avatar
    Τσολιάς 07/07/2010 11:22:25

    Την σημαία ο Πάγκαλος έλεγε να πουνε πως την πήρε το κύμα, όχι ο αέρας.
    (πάντως κάτι μου θυμίζει η πολύ καλή γραφή του Άρη Α. αλλά δεν μπορώ να το προσδιορίσω)

  7. Dimi avatar
    Dimi 07/07/2010 11:37:57

    Kαι γιά τους φίλους και φίλες που δεν έχουν γνώση των έργων της ανήσυχης και υπέρμετρα φιλόδοξης Χριστίνας Χριστοφάκη, συζύγου του Αντιπροέδρου, υπάρχει η σελίδα antinews no. 51663 "Το… θωρηκτό «Πάγκαλος» βγήκε πάλι παγανιά κι όποιον πάρει ο χάρος".

    • Orestios avatar
      Orestios @ Dimi 07/07/2010 14:23:34

      Αξιοκρατικά πάντα η σύζυγος θέλει να γίνει δημαρχέσσα

  8. δημητρης avatar
    δημητρης 07/07/2010 12:18:30

    OIΟΙ ΑΡΧΑΙΟΙ ΗΜΩΝ ΠΡΟΓΟΝΟΙ ΕΛΕΓΑΝ: ΝΟΥΣ ΥΓΙΗΣ ΕΝ ΣΩΜΑΤΙ ΥΓΙΕΣ.
    ΑΥΤΟ ΙΣΧΥΕΙ ΒΕΒΑΙΩΣ ΓΙΑ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΚΑΙΝ ΟΧΙ ΓΙΑ ΠΑΧΥΔΕΡΜΑ ΚΤΗΝΗ.

    • αναρχοδεξιός avatar
      αναρχοδεξιός @ δημητρης 07/07/2010 12:23:48

      "εν σώματι υγιή". δοτική είναι.
      είναι γελοιότητα να κρίνεις παχύδερμα κτήνη επικαλούμενος αρχαιοελληνικό ρητό γραμμένο λάθος.

      • αναρχοδεξιός avatar
        αναρχοδεξιός @ αναρχοδεξιός 07/07/2010 12:34:44

        αλλά νομίζω δεν "επικαλρείσαι" ρητά, οπότε κι αυτό που έγραψα είναι μια γελοιότητα. εκτός αν μπορείς να πεις "επικαλούμαι το τάδε ρητό", οπότε το παρόν είναι γελειότης.. δεν ξέρω

  9. ataktos avatar
    ataktos 07/07/2010 13:32:25

    και αυτο ειναι ψεμα...
    http://amaranthuspress.blogspot.com/2010/07/blog-post_06.html

  10. aengus avatar
    aengus 07/07/2010 14:38:31

    Πολύ καλό κείμενο Άρη!!!!
    Μην ξεχνάτε όμως και το Πρωτόκολλο ή Σύμφωνο της Μαδρίτης !!!!! Τα σχετικά τα έχει καταγγείλει ο Πεπονής («το πέρασαν πίσω από την πλάτη μας, δεν το έφεραν στη Βουλή»), τα έχει γράψει ο πολλές φορές ο «Ριζοσπάστης» και μία φορά άκουσα τον Κώστα Καραμανλή να αναφέρει το επαίσχυντο Σύμφωνο στη Βουλή για να πει «να ποιοι είστε…» Από αυτό το Σύμφωνο εκπορεύεται και η σημερινή συμπεριφορά της Τουρκίας απέναντί μας…
    Εννοείται όμως ότι τέτοια θέματα δεν μπορούν να τα «παλεύουν» μόνες τους ούτε μεμονωμένες προσωπικότητες (που μάλιστα περιθωριοποιήθηκαν) ούτε μικρότερα κόμματα, όπως ΚΚΕ, που μάλιστα κατηγορήθηκε πρόσφατα (όταν έφερε το θέμα της συγκυριαρχίας στη Βουλή) για…. εθνικισμό !

  11. aengus avatar
    aengus 07/07/2010 15:10:33

    «Πάντα προπέτης, χονδροειδέστατος στο χιούμορ, αγενής με τους συνομιλητές του στο προστατευμένο περιβάλλον της τηλεόρασης, ο κρασοπώλης της Τζιάς.»
    ΠΕΡΙΕΚΤΙΚΟΤΑΤΟ :)

  12. Hase avatar
    Hase 07/07/2010 15:30:55

    Ξεχασες φιλε μου τις κλανιες στην ΤΙΒι, αυτες που μυριζαν λεβαντα.