#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
01/03/2010 13:59
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

«Πατριωτισμός» δεν είναι να θυσιαστούμε εμείς για να ζήσετε καλύτερα εσείς



Αντίστροφη μέτρηση για την ανακοίνωση των πρόσθετων σκληρών μέτρων, που «κλειδώνουν» στη συνάντηση Παπανδρέου - Ρεν, νωρίς το απόγευμα. «Ο λαός είναι έτοιμος για θυσίες για χάρη της πατρίδας» τόνισε στο Υπουργικό Συμβούλιο ο πρωθυπουργός και άφησε να εννοηθεί ότι τα πρόσθετα μέτρα που θα ανακοινωθούν θα είναι πράγματι σκληρά.

Προαναγγέλλοντας εξάλλου μέτρα για τον 14ο μισθό ο κ. Παπανδρέου είπε ότι «είναι έτοιμοι οι άνθρωποι του ενός μισθού να βοηθήσουν τη χώρα». Και πρόσθεσε ότι συγκινείται ειλικρινά όταν τον σταματούν στο δρόμο και του λεν ότι «για την πατρίδα δίνουμε και το μισθό μας» (!!!).

Για ποια πατρίδα όμως μιλάει ο κ. Παπανδρέου και ποιαν εννοεί; Το αφγανο-πακιστανο-κουρδικο-ιρακινο-τουρκικό Ελλαδιστάν, για το οποίο γράφουμε αλλού;

Ή, την σημερινή Ελλάδα που βλέπει έκπληκτη  τον πρωθυπουργό του κόμματος που ευθύνεται για την λεηλασία των πάντων και εγκαινίασε την πορεία προς τον γκρεμό επι τους πατρός του;

«Πατριωτισμός» δεν είναι να πούμε σφάξε με αγά μ΄ ν΄αγιάσω και να θυσιαστούμε εμείς για τα λάθη τα δικά τους και τα κλεμμένα από τους φίλους τους και τους χορηγούς τους.

«Πατριωτισμός» είναι να αγωνιστούμε για μια Ελλάδα καλύτερη κι αυτό δεν το εκπροσωπεί ούτε το ΠΑΣΟΚ, ούτε ο κ. Παπανδρέου

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Μάρκο Τ avatar
    Μάρκο Τ 01/03/2010 14:09:44

    Μιλάει για πατρίδα ο άνθρωπος που είχε για έμμισθο σύμβουλο και κολλητό τον Βαλλιανάτο! Πόσο λοβοτομημένοι μπορεί να είμαστε;

  2. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 01/03/2010 14:11:31

    Και η Αμερικη ηταν και ειναι ακομη η πατριδα των Ινδιανων.Απλως υπαρχουν και μερικοι αλλοι πλεον εκει που ειναι περισσοτεροι.Ο νεος πατριωτισμος απευθυνεται σε πατριδα μεταβλητης εθνικης συνθεσης.

    • χελιδόνι avatar
      χελιδόνι @ ψυχραιμια 01/03/2010 16:23:59

      come again... ?
      are you talking to greeks..?

    • (Α)θανάσης avatar
      (Α)θανάσης @ ψυχραιμια 01/03/2010 17:24:20

      Το καλύτερο σχόλιο εδώ και μέρες....

  3. Swell avatar
    Swell 01/03/2010 14:15:42

    Προφανώς αυτοί που σταματούν τον Γιώργο στο δρόμο και του δημιουργούν αυτή τηλανθασμένη εντύπωση, είναι αγγλόφωνοι.

  4. o aneksartitos avatar
    o aneksartitos 01/03/2010 14:28:53

    Χαχαχαχαχα.. Ο πρωθυπουργός της χώρας ανακοινώνει την κατάργηση του 14ου μισθού και τα διαπλεκόμενα ΜΜΕ τον υμνούν!!! πέρσι ο Καραμανλής ανακοίνωνε ότι οι δημόσιοι υπάλληλοι δεν θα πάρουν αύξηση στα επιδόματά τους (σιγά τα αυγά δηλαδή) και είχαν πέσει οι πράσινοι διαπλεκόμενοι πρασινοφρουροί να τον φάνε....
    Αντί να βάλει να πληρώσουν οι "έχοντες και κατέχοντες", ο ΓΑΠ φορτώνει το βάρος στα μεσαία στρώματα..... Εσύ δεν δήλωνες ΓΑΠ ότι την κρίση θα την πληρώσουν οι πλούσιοι και αυτοί που φοροδιαφεύγουν;;; Εννοούσες τους δημοσίους υπαλλήλους των 1.000 ευρώ;;;;
    Την ίδια ωρα το ελληνικό δημόσιο αναλαμβάνει να πληρώσει τις αγωγές των πολιτών κατά του Μπόμπολα για το επί 5μηνο κλείσιμο της Ε.Ο. Για να ξέρουμε που θα πάει ο 14ος μισθός μας και γιατί απόψε στις ειδήσεις των 8 θα πέσει η γνωστή αγιοποίηση του ΓΑΠ...

  5. donaE avatar
    donaE 01/03/2010 14:45:01

    Πατριδα,δεν ειναι οι αποφασεις καθε κυβερνησης.Σιγα μην ζωθηκανε με εκρηκτικα κιολας να αυτοκτονησουν για τον Παπανδρεου οι απλοι πολιτες.
    Δεν εχω ακουσει κατι πιο λαικιστικο.

  6. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 01/03/2010 14:48:50

    Να προσπαθήσω να το δω μισό γεμάτο;

    Αν η οικονομία ήταν σε άνθηση
    Αν οι Έλληνες ήταν πεθαμένοι στην δουλειά και τα πολλά λεφτά
    Αν τα ταμεία ήταν γεμάτα
    Αν η τρομερή αύξηση στο ΑΕΠ δημιουργούσε πληθωριστικές πιέσεις
    Αν Αν

    Τότε να δω την απόφαση ελληνοποίησης αλλοδαπών.

    Τωρα είμαστε στα αντίθετα. Θα έχουμε στους επόμενους 12 μήνες εξαθλιωμένους Έλληνες, πρατημένη επαρχία και απαιτητικούς μετανάστες. Αγαπητέ ΓΑΠ, συνειδητοποιείς τι συνταγή είναι αυτή;

  7. donaE avatar
    donaE 01/03/2010 14:55:35

    Η GS θεωρει οτι η αδυναμη αναπτυξη ως παραγοντα κινδυνου,περα απο τα χρηματοδοτικα εμποδια.Δεν εχει τελος αυτη η νυχτα...

  8. χελιδόνι avatar
    χελιδόνι 01/03/2010 14:56:32

    Ας φροντίσει πρώτα...

    ... να δημευτούν οι περιουσίες, όσων ενθυλάκωσαν κρατικό ή μαύρο χρήμα....

    ... να προσφέρουν ανιδιοτελώς οι φιλικοί οφελημένοι "επιχειρηματίες" και τραπεζίτες...

    ... να προσλαμβάνονται οι άξιοι σύμφωνα με το opengov, που ο ίδιος πολυδιαφήμισε, κι όχι ο κολλητός του κάθε υπουργού...

    ... να τηρούνται τα όρια των αμοιβών των υψηλόμισθων κρατικών υπαλλήλων, που ο ίδιος υποσχέθηκε στην βουλή, κι όχι να τα κανονίζουν οι παρεούλες κατα το δοκούν...

    ... να στηρίξει τον εργαζόμενο κι όχι τον εθελοντή που αναζητά νόημα ζωής, όταν δεν βρίσκεται στη Μύκονο...

    ...ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΑ ΞΑΝΑΛΕΜΕ!

    • Αλεξάνδρα avatar
      Αλεξάνδρα @ χελιδόνι 01/03/2010 16:10:00

      ...Να φροντίσουν να μαζέψουν τους φόρους ολων των αεριτζήδων κατα περίσταση κατοίκων εξωτικών νήσων Φίτζι, Κύπρου, Σπετσών, Μυκόνου , Τήνου, Πάρου και λοιπών παραδείσων
      ...Να συμμαζέψουν την μαφία των ερτζιανών και των ποδοσφαίρων
      που τους χαρίστηκαν χρέη και τα δάνεια της αρκούδας

  9. Νίκος avatar
    Νίκος 01/03/2010 14:56:50

    «Ο λαός είναι έτοιμος για θυσίες για χάρη της πατρίδας».

    Ο δικος σας ορισμος της "πατριδας" Κε Παπανδρεου ειναι εκ διαμετρου αντιθετος απο τον δικο μας.
    Εσεις Κε Παπανδρεου δεν εχετε πατριδα αλλα υπερεθνικα αφεντικα.
    Εσεις Κε Παπανδρεου δεν εχετε "εθνικα" συμφεροντα διοτι υπηρετειτε, πιστα (λαθρονομοσχεδιο, εφ' ολης της υλης διαλογος με τους κεμαλοναζι και πλειστα οσα αλλα) τα υπερεθνικα συμφεροντα αυτων που σας εμπιστευτηκαν την διαχειρηση του χωρου που λεγεται Ελλαδα.
    Εσεις Κε Παπανδρεου εδω και πολλα χρονια προετοιμαζετε το εδαφος για δορυφοροποιηση της Ελλαδας.
    Εσεις Κε Παπανδρεου εδω και 4 μηνες υπηρετειτε καλα αυτο τον σκοπο με εθνικα επιζημιες πραξεις και δηλωσεις του τυπου (ειμαστε στα προθυρα χρεωκοπιας, κινδυνευει η "εθνικη" ανεξαρτησια κ.α.)
    Εσεις Κε Παπανδρεου δρατε εναντιον των εθνικων συμφεροντων μας.

  10. eo avatar
    eo 01/03/2010 14:59:04

    o aneksartitos says:
    01/03/2010 at 14:28
    Χαχαχαχαχα.. Ο πρωθυπουργός της χώρας ανακοινώνει την κατάργηση του 14ου μισθού και τα διαπλεκόμενα ΜΜΕ τον υμνούν!!! πέρσι ο Καραμανλής ανακοίνωνε ότι οι δημόσιοι υπάλληλοι δεν θα πάρουν αύξηση στα επιδόματά τους (σιγά τα αυγά δηλαδή) και είχαν πέσει οι πράσινοι διαπλεκόμενοι πρασινοφρουροί να τον φάνε….

    Μήπως λοιπόν οι πρώτοι που ευθύνονται και το αντικείμενο της εξεταστικής θα έπρεπε να είναι το παραπάνω;
    Αν καθήσουμε και το σκεφτουμε λίγο η υποκρισία τους σοκάρει, όπως και η απόφαση όμως του Καραμανλή να μην κυβερνήσει και να μην συγκρουστεί...

  11. Kὀριννα avatar
    Kὀριννα 01/03/2010 15:26:28

    Δέν υπάρχει περίπτωσις νά θυσιαστώ γιά τήν πατρίδα τών λαθρομεταναστών,γιά τήν δική μου,ναί,όταν έρθη ή ώρα,πού ώς φαίνεται θά έρθη soon enough(γιά νά μάς καταλαβαίνη κι'όλας).

  12. nov11 avatar
    nov11 01/03/2010 17:20:41

    Οι έτοιμοι για αυτοθυσία της ' οικολογικής....γειτονιάς '.... έχουν τον μισθό πασατέμπο και τις off-shore κομπολόι...
    Αν έχουν σκοπό την περικοπή του 14ου μισθού ας ξεκινήσει η επιβίβαση στις σωστικές λέμβους ταυτόχρονα με τη λειτουργία της τροχαλίας για κατέβασμα...
    Αντί να ασχολούνται με τους μισθούς και τα επιδόματα των εργαζομένων καλά θα κάνουν να ασχοληθούν με τον επαναπατρισμό των χρημάτων ενός σκανδάλου που επαρκούν για την αποπληρωμή του χρέους.
    Ακόμη θα ήταν ωφέλιμο να ξελασπώσουμε και να αισθανθούμε ελεύθεροι απαλλάσσοντας αυτούς που 'χαιδεύουν' τα πολύτιμα μέταλλα μετά τη βίαιη εξόρυξη τους από το κερδοσκοπικό βίτσιο του βιασμού της χώρας.
    ΛΥΣΕΙΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ.....ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΚΟΡΟΙΔΙΑ.

  13. o βουνίσιος avatar
    o βουνίσιος 01/03/2010 18:22:27

    de facto άρχοντες!
    ποιος είπε ότι ο λαός θέλει να θυσιαστεί για τα συμφέροντα και τους τραπεζίτες;

  14. Αναρμόδιος avatar
    Αναρμόδιος 01/03/2010 18:24:53

    Συμφωνώ κύριε συντάκτα της ανάρτησης πως
    "
    «Πατριωτισμός» είναι να αγωνιστούμε για μια Ελλάδα καλύτερη κι αυτό δεν το εκπροσωπεί ούτε το ΠΑΣΟΚ, ούτε ο κ. Παπανδρέου
    "

    Φοβούμαι ότι δεν υπάρχει κανείς που να εκπροσωπεί αυτή την Ελλάδα. Την καλύτερη. Είτε πολιτικός σχηματισμός είτε κάποιος άλλος.

    Αλλιώς θα τον είχαμε ανακαλύψει κάποια στιγμή.

  15. Θεός avatar
    Θεός 01/03/2010 20:12:01

    Α ρε Ελλάδα! Λούφα και παραλλαγή!

  16. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 01/03/2010 20:35:20

    Εγώ πάντως, εάν έβλεπα στο δρόμο το ΓΑΠ, πιθανόν να έχανα την ψυχραιμία μου, που μας προέκυψε και πατριώτης.

  17. Μαυρη Αντιδραση avatar
    Μαυρη Αντιδραση 01/03/2010 23:18:03

    are you talking to me George?

  18. TARAMAS avatar
    TARAMAS 02/03/2010 11:34:05

    Πατριωτισμός είναι να τιγκάρεις στα διαρθρωτικά ελλείματα τη χώρα για να περνάς εσύ καλά και να πρέπει τα παιδιά σου να πουλήσουν τους εαυτούς τους για να ξεπληρώσουν τα χρέη σου. Πατριωτισμός είναι να κλέβεις το κοινωνικό σύνολο, κι όταν σου πούνε να μπει επιτέλους μια τάξη, εσύ να λες "πιάσε πρώτα όλους τους άλλους και μετά το ξανασυζητάμε".

  19. Harry Koniotakis avatar
    Harry Koniotakis 02/03/2010 18:56:22

    Φαγανε τα λεφτά βολέψανε τους ημετέρους, δώσανε συνταξη στα 45 σε οποιον μας ψηφήσει και τώρα που πατώσανε οικονομικά ανακάλυψαν την κρίση να μας πάρουν κι'αλλα και το βαφτίζουν πατριωτισμό.... για πόσο κορόϊδα μας θεωρούν πια?? οξω π... στη από την παράγκα που έλεγε και κάποια που μας λοιπει πολύ.