14/12/2009 18:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πατριωτικό ΠΑΣΟΚ εναντίον Δραγώνα



(Ανανεωμένο). Μπακογιάννη-Δραγώνα θα έκαναν καλό δίδυμο σημειώνει σήμερα το ΕΘΝΟΣ,  ενώ, όπως διαβάζουμε έντονες είναι οι αντιδράσεις στο «πατριωτικό ΠΑΣΟΚ» για την τοποθέτηση της κ. Θεοδώρας Κόκλα στη θέση του περιφερειάρχη Ανατολικής Μακεδονίας και Θράκης.

Η κ. Κόκλα, ηλεκτρολόγος μηχανικός και κομματικό στέλεχος υπήρξε συνεργάτις της βουλευτού Επικρατείας Θάλειας Δραγώνα και νυν ΓΓ στο υπ. Παιδείας καθώς και πρόεδρος του Κέντρου Έρευνας και Δράσης για την Ειρήνη (ΚΕΔΕ), ενώ συμμετέχει και στην «αδελφή» οργάνωση της ΚΕΔΕ, Winpeace. Επίτιμη πρόεδρος της ΚΕΔΕ είναι η μητέρα του πρωθυπουργού Μαργαρίτα Παπανδρέου. Η Winpeace ιδρύθηκε έναν χρόνο μετά το επεισόδιο των Ιμίων. Στόχος της οργάνωσης είναι η προαγωγή της ειρήνης μεταξύ Ελλάδας - Τουρκίας, ενώ στο παρελθόν έχει προτείνει την αλλαγή των συγγραμμάτων ιστορίας ώστε όλα τα παιδιά στα Βαλκάνια να διδάσκονται μια πιο ισόρροπη εκδοχή της.



Στο απαράδεκτο βιβλίο της «Τι είναι η πατρίδα μας» η Θάλεια Δραγώνα αναφέρει, μεταξύ άλλων, τρομακτικά ανθελληνικές απόψεις, με αποκορύφωμα ότι «δεν είμαστε Έλληνες αλλά μας... έκαναν» και ότι είναι... ρατσιστικό να δηλώνουμε την ελληνική μας ταυτότητα! Στο βιβλίο αυτό που είναι ένα κήρυγμα μίσους ενάντια σε καθετί ελληνοπρεπές και ελληνικό, αναφέρεται ακόμα ότι η Επανάσταση του 1821 αποτελούσε «επεκτατική εθνική πολιτική» των Ελλήνων, των οποίων η εθνική ταυτότητα «ενισχύεται αποφασιστικά από την αποσιώπηση σημαντικών ιστορικών πληροφοριών σχετικά με το μεγαλείο της Οθωμανικής Αυτοκρατορίας»!

Όπως επισημαίνει λοιπόν το ΕΘΝΟΣ Το πατριωτικό ΠΑΣΟΚ θεωρεί ότι με βάση το παραπάνω βιογραφικό η τοποθέτηση της κ. Κόκλα στην ιδιαίτερη Περιφέρεια Ανατολικής Μακεδονίας - Θράκης είναι τουλάχιστον προκλητική.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΜιχΜιχ avatar
    ΜιχΜιχ 14/12/2009 16:01:59

    Απλά ζηλεύετε τη Ντόρα επειδή είναι πολύ έξυπνη.

    Έτσι, τουλάχιστον, υποστηρίζει ο κ. Δήμου.

    http://www.ndimou.gr/articledisplay.asp?cat_parent=45&time_id=608&cat_id=45

    LiFO

    H δυστυχία του να είσαι Ντόρα (03.12.09)

    Η φράση αυτή μπορεί να αναλυθεί σε τρία: α) η δυστυχία του να είσαι πολύ έξυπνη (και να το δείχνεις) β) η δυστυχία του να είσαι γυναίκα και γ) η δυστυχία του να είσαι κόρη Μητσοτάκη.

    Αντικειμενικά η Ντόρα ήταν η καλύτερη επιλογή. Σαφώς πιο ικανή και πιο σωστή, είχε ως τώρα υπηρετήσει άψογα το κόμμα και τη χώρα. Αντίθετα στον Αντώνη οφείλουμε μόνο μία από τις πιο γερές εθνικές αποτυχίες των τελευταίων δεκαετιών. Το «Μακεδονικό» πρόβλημα θα είχε ήδη λυθεί από το 1992, αν ως υπουργός Εξωτερικών, δεν είχε απορρίψει τότε το «πακέτο Πινέιρο». (Περιείχε τους όρους που προσπαθούμε σήμερα να πετύχουμε). Με την αδιαλλαξία που επέβαλλε ο εθνικισμός του Σαμαρά, όλες οι χώρες του κόσμου αναγνώρισαν το γειτονικό κράτος ως Μακεδονία...

    Ωστόσο η τριπλή «δυστυχία» έφαγε τη Ντόρα. Δεν νομίζω ότι η προτίμηση στον Αντώνη εκφράζει τόσο ιδεολογικούς λόγους, όσο προσωπικούς. Στην Ελλάδα ψηφίζουμε πρόσωπα, όχι ιδέες. Και τον Κώστα Καραμανλή ως συμπαθές και (έτσι φαινόταν) ικανό άτομο τον ψήφισαν, όχι ως φορέα ιδεολογίας. Δεν θεωρώ πως οι ψηφοφόροι της Νέας Δημοκρατίας μεταμορφώθηκαν ξαφνικά από κεντροδεξιούς σε ακραιφνείς δεξιούς. (Θέλω τουλάχιστον να το ελπίζω).

    Οι πολύ ευφυείς άνθρωποι δεν ευημερούν στην πολιτική – εκτός αν (όπως ο Ομπάμα ή ο Κένεντυ) ακτινοβολούν και ζεστασιά. Ένας πολιτικός μετρίας εξυπνάδας (είμαι επιεικής) όπως ο υιός Μπους, γίνεται πολύ πιο εύκολα αποδεκτός από έναν διανοούμενο (κλασική η περίπτωση του Αντλάι Στήβενσον). Και σε μας τα ίδια ισχύουν. Π. χ. ο Μαρκεζίνης ήταν ευφυέστατος…

    Το ποιος εξελέγη, θα μπορούσε να μου είναι αδιάφορο. Όχι μόνο δεν ανήκω στην Νέα Δημοκρατία αλλά ούτε την έχω ψηφίσει, παρόλο που είχα φιλικές σχέσεις με τον ιδρυτή της (το γνώριζε).

    Όμως πέρα από τα πολιτικά υπάρχουν και τα προσωπικά δράματα. Μία ζωή η Ντόρα προετοιμαζόταν γι αυτό το ρόλο. Και ξαφνικά ήρθε ο άλλος από το πουθενά, εκμεταλλεύτηκε τις τρεις δυστυχίες και της πήρε το στέμμα…

    • kanis avatar
      kanis @ ΜιχΜιχ 14/12/2009 19:43:51

      Κύριε Δήμου

      Μήπως θεωρείτε ως άψογο, τον πολιτικό που ασχολείται αποκλειστικά και μόνο με τις προσωπικές του δημόσιες του σχέσεις κι όχι τα υπουργικά του καθήκοντα;

      Μήπως προσπαθείτε, να μας πείσετε, ότι ο κ.Καρατζαφέρης είναι κεντροδεξιός;

      Μήπως εννοείτε, ότι ευφυέστεροι είναι, όσοι δεν έχουν τελειώσει πανεπιστήμιο;

      Ως δράμα εκλαμβάνετε, ένα αποτυχημένο ακριβοπληρωμένο πείραμα εργαστηρίου ή την προσπάθεια ενός λαού να ανακάμψει από την
      παρακμή;

      Μας δυστυχείτε με τις τοποθετήσεις σας!

    • «Κασσάνδρα» avatar
      «Κασσάνδρα» @ ΜιχΜιχ 14/12/2009 21:20:33

      Έχει μετρήσεις από IQ o κύριος;

      Κατά άλλα ξέρουμε τους υποστηρικτές της, ο δήμου δεν θα μπορούσε παρά ένας από αυτούς.

      Δεν μας φταίει καμιά Ντόρα, ο λαός τους βγάζει και τους σταυρώνει καλά μας κάνουν τέτοια βόδια που είμαστε.

      Μπορεί να έχασε αλλά 300.000 σταυροί της ντόρας είναι σκέτη απογοήτευση. Τι να πει κανείς με την απερίγραπτη νεοελληνική κατάντια.

    • Στέργιος avatar
      Στέργιος @ ΜιχΜιχ 14/12/2009 21:37:51

      Συμφωνώ απολύτως με τη Μαριάνθη.

      Ας μας υποδείξει ο κ. Δήμου έστω ένα βιβλίο στο οποίο η κ. Μπακογιάννη να καταθέτει την πολιτική της σκέψη για να δούμε κι εμείς πόσο ευφυής είναι.

    • anetos avatar
      anetos @ ΜιχΜιχ 15/12/2009 08:03:40

      Ο κος Δημου ο αντιδραστικος ξερολας το μονο που δεν ειχε πει μεχρι τωρα ειναι ,τηνΝτορα πολυ εξυπνη ..εξαλλου και ο ιδιος ειχε αποκαλεσει τον εαυτο του καποτε τον μοναδικο στην Ελλαδα Φιλοσοφο με πτυχιο !!!! α ρε Τσαρουχη ..."στην Ελλαδα εισαι οτι δηλωσεις"

  2. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 14/12/2009 17:14:41

    Πολύ πλάκα έχει αυτό ο Δήμου. Ούτε κατάλαβε τι συνέβη. Αλλά μάλλον δεν θέλουν να καταλάβουν. Ποτέ δεν μας επηρέασε ότι είναι γυναίκα. Αυτό είναι ένα δημοσκοπικό εφεύρημα του Πρετεντέρη. Ποτέ δεν έπαιξε τον παραμικρό ρόλο. Την αντιμετωπίσαμε όπως οποιονδήποτε άλλον πολιτικό.

    Τη Ντόρα την καταψηφίσαμε για τα εθνικά θέματα. Απλό. Πολύ απλό. Χωνέψτε το.

    • B.K.Σ. avatar
      B.K.Σ. @ Επώνυμος 14/12/2009 17:42:30

      υπάρχει μια μικρή δυστυχία για όλους αυτούς πλέον, ετούτη:
      "Ειρήσθω εν παρόδω, μία μελέτη από πολύ μεγάλο οργανισμό (αν δεν την κοινοποιήσουν θα το κάνουμε εμείς), έχει ορισμένα δείγματα που κάνουν κάποιους να χάνουν τον ύπνο τους… Έτσι, το Antinews θεωρείται από τα πλέον δημοφιλή μέσα με υψηλό δείκτη αξιοπιστίας, ακολουθεί το Ταχάλια και παίζουμε και εμείς σε πολύ καλό σημείο. Μιλάμε για θέσεις στα πρώτα 100 μέσα ενημέρωσης!" (από την Ολυμπία)

  3. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 14/12/2009 17:41:42

    ΤΟ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΜΕ ΤΑ ΣΠΙΡΤΑ.

    Για βουλευτής και δήμαρχος και γυναίκα της χρονιάς ως τι ψηφιζόταν επί σειρά ετών;
    Ως υβρίδιο;

    Φυσικά το πρότυπο της γυναίκας με τη σιδερένια πυγμή είναι πλέον πεπερασμένο και απωθητικό, ανήκει στη δεκαετία του '90, μαζί με κάτι μεγαλομανατζαραίες που έριξαν τις αμερικανικές πολυεθνικές στα βράχια [τύπου Τσάρλι Φιορίνα π.χ. και κάποιων άλλων θηλυκών Μάντοφ].

  4. Y. avatar
    Y. 14/12/2009 18:15:26

    Ο κος Δήμου εμπίπτει στη κατηγορία, εκέινων που περιέγραψε στο βιβλίο του, “Η δυστυχία του να είσαι Έλληνας”

    • kanis avatar
      kanis @ Y. 14/12/2009 19:24:29

      O κύριος Δήμου είναι Ελληνας;

      • Y. avatar
        Y. @ kanis 14/12/2009 19:43:11

        Έλλην, απεμπολήσας την καταγωγή του, όταν κοιτάχτηκε στο καθρέφτη, και είδε ότι δεν είχε την ίδια μύτη, όπως ο Ερμής στο ομώνυμο γλυπτό του Πραξιτέλη.

      • anthropos avatar
        anthropos @ kanis 14/12/2009 21:22:43

        Έτσι του είπαν, που θα ‘λεγε και η Θάλεια, αλλά αυτός –ευφυέστατος- δεν τσίμπησε!

        • kanis avatar
          kanis @ anthropos 14/12/2009 21:40:15

          Μήπως είναι πάφραλης;

  5. ident avatar
    ident 14/12/2009 18:35:45

    Ο Σαμαράς εμφανίσθηκε ως "αντισυστημικός" και όντας 15 χρόνια στο περιθώριο της πολιτικής ζωής μπορούσε να φανεί πειστικός σε αυτό τον ρόλο.

  6. Eastrader avatar
    Eastrader 14/12/2009 18:51:40

    Δεν αντεχω αλλο τους φεροντες ψυχικα τραυματα απο τον βαναυσο πατερα τους.Καποιος καποια στιγμη θα πρεπει να τους εξηγησει οτι υπαρχουν και ψυχιατροι.Δεν φταιει η χωρα εαν οι πατεραδες τους ηταν Ελληνες.Καταλαβατε Κε Δημου?Λυστε τα δικα σας προβληματα και αφηστε εμας στην "δυστυχια" μας.Καποιοι την λατρευουμε αυτην την "δυστυχια",και ειμαστε πολλοι περισοτεροι απο οσους μπορειτε να φανταστειτε.Σας σεβομαστε και σας αγαπαμε,αλλα αυτο δεν σημαινει πως οτι και να πειτε εχετε δικιο.

    • anthropos avatar
      anthropos @ Eastrader 14/12/2009 20:45:59

      Πειράζει που εγώ ούτε τον σέβομαι ούτε τον αγαπώ;

  7. Σαος avatar
    Σαος 14/12/2009 19:04:50

    Ο κ. Δήμου είναι φιλελεύθερος όπως και όλη η Μιτσοτακική πτέρυγα της ΝΔ. Όμοιος ομοίω αεί πελάζει, οπότε και ο κ Δήμου είπε να υποστηρίξει την ιδεολογικά κοντινή του...

    Πάντως έχουν και οι δύο τους μια αλλεργία στην Ελλάδα και τους Έλληνες...

    • anthropos avatar
      anthropos @ Σαος 14/12/2009 20:35:29

      Μόνο μία;

  8. nasos avatar
    nasos 14/12/2009 19:17:55

    Τα κείμενα του Δήμου,είναι στεγνά,πολύ βαρετά και βγάζουν προς τα έξω μια αίσθηση ανθρώπου στριμμένου,όπως θα περίμενε κανείς να είναι τα κείμενα ενός ηλικιωμένου,άτεκνου μαγκούφη.

    • anthropos avatar
      anthropos @ nasos 14/12/2009 20:43:39

      Έχει πολλά πνευματικά τέκνα όμως, από ιό μέχρι Ντόρα και από Γιώγο μέχρι Αλέξη.

  9. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 14/12/2009 19:25:07

    Την δυστυχία του να είσαι Ν. Δήμου, την έχει καταλάβει ο κύριος Ν. Δήμου?

  10. Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
    Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 14/12/2009 19:52:32

    Μεσιέ Δήμου, πεγαστικά σας, που λένε και στη Λυκόβγυση.

    • ΙΩΝΑΣ avatar
      ΙΩΝΑΣ @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 15/12/2009 07:58:10

      Γεια σου Φαήλο παλλήκαρε.

  11. Marianthe avatar
    Marianthe 14/12/2009 20:30:24

    ΚΟΥΙΖ: Ποιοι είναι οι «κοινοί τόποι» του κόμματος του Μάνου (με Δήμου κλπ., ξέχασα πώς το έλεγαν), των «ιών», του ΓΑΠ και της Θάλειας, του Βαλλιανάτου και του ΣΥΡΙΖΑ;

    • anthropos avatar
      anthropos @ Marianthe 14/12/2009 21:18:57

      Ξέρω αλλά δεν το λέω γιατί ξέχασες τη Ντόρα!

      • Marianthe avatar
        Marianthe @ anthropos 14/12/2009 21:38:20

        Παράλειψη!
        Το ξέρω ότι ξέρεις, διότι το ερώτημα είναι ρητορικό, αγαπητέ!

  12. Marianthe avatar
    Marianthe 14/12/2009 20:56:41

    Δηλαδή υποτίθεται ότι ο κ. Δήμου διαθέτει το κριτήριο ώστε να γνωρίζει ποιος είναι ευφυής και ποιος όχι;;;;;

  13. anthropos avatar
    anthropos 14/12/2009 21:01:24

    Δηλαδή κάνει τη δουλειά του!

    • kanis avatar
      kanis @ anthropos 14/12/2009 21:09:42

      Παραγωγός δυστυχίας επαγγέλεται;
      ...δεν ξέρω, ρωτάω!

    • Y. avatar
      Y. @ anthropos 14/12/2009 21:20:57

      Παραγωγός αυτοπροβολής, ώστε να απομακρύνει το χρόνο της λήθης.
      (...συγχαρητήρια για τους τόνους....δε πιστεύω να είσαι η αδελφή σου?)

    • kanis avatar
      kanis @ anthropos 14/12/2009 21:27:33

      Υ

      παραγωγός αυτοπροβολής???τηλεπερσόνα σαν τις μαγγίρες δηλαδή???
      τόνους ???
      αδελφή ???
      ti enois kardia mou???

    • Y. avatar
      Y. @ anthropos 14/12/2009 21:45:50

      ….Lifoπερσόνα, μιας και έχει στερέψει από ιδέες συγγραφής, τον δε ιστότοπό του τον επισκέπτεται μόνο ο ίδιος.
      (...λίγο πεσμένη ως προς τους τόνους του χιούμορ, εσχάτως)

    • kanis avatar
      kanis @ anthropos 14/12/2009 22:37:32

      ..και κάποιες μάυρες γάτες που ουδεμία σχέση έχουν με εκείνες του Ελλιοτ!

      ...!!!

    • Y. avatar
      Y. @ anthropos 14/12/2009 22:54:38

      ...και μια απ’ αυτές, μια κατάμαυρη στις 29, που ήθελε να το παίξει ανώτερο αιλουροειδές, στην ιεραρχία του ζωικού βασιλείου...

    • kanis avatar
      kanis @ anthropos 14/12/2009 23:02:21

      Συγγενεύουν οι μαύρες γάτες με το δράκουλα;

    • Y. avatar
      Y. @ anthropos 14/12/2009 23:17:15

      Και με τους δυο σε τυχαία συνάντηση, κάνεις το σταυρό σου. Σε προγραμματισμένη, κουβαλάς ξόρκια

  14. Y. avatar
    Y. 14/12/2009 21:11:40

    Επί ΓΑΠ, θα δούμε πολλές Ρεπούσες, Β` Φάση!

  15. «Κασσάνδρα» avatar
    «Κασσάνδρα» 14/12/2009 21:22:42

    Ασε ένας ένας να ξεβρακώνονται μπας και ανοίξουν τα στραβά τους ορισμένοι.

    Με τέτοια έργα και ημέρες δεν θα μπορούσε να στηρίζει κάτι άλλο.

  16. Νικηφορος Φωκας avatar
    Νικηφορος Φωκας 14/12/2009 22:31:18

    Και μονο που ΤΗΝ αβανταρει αυτο το ΑΝΘΕΛΛΗΝΙΚΟ ΡΕΤΑΛΙ ο ΔΗΜΟΥ (αν χρειασθει θα αποδειξω τους εξαιρετικα αβρους χαρακτηρισμους μου προς αυτο το τσολι) ΦΤΑΝΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ για να καταλαβει ΤΙ ΚΑΠΝΟ ΦΟΥΜΑΡΕΙ Η ΝΤΟΡΑ...

    Για τον ΔΗΜΟΥ (προσωπικα αρνουμαι τον χαρακτηρισμο κυριος για αυτον) αξια εχει καποιος να τον παρακολουθει να δει ΠΟΙΟΥΣ ΠΑΙΝΕΥΕΙ... ετσι για να ξερει ΜΕΤΑ ΒΕΒΑΙΟΤΗΤΟΣ ΠΟΙΟΝ ΝΑ ΑΠΟΦΕΥΓΕΙ και ποιον να φτυνει ..

    Φτανει πια η ανοχη στον καθε τυχαρπαστο ΔΗΜΟΥ , ολοι αυτοι ΚΥΡΙΟΣ ΟΙΔΕ με τι παροχες ΕΧΟΥΝ ΑΝΑΛΑΒΕΙ ΝΑ ΑΠΟΔΟΜΗΣΟΥΝ ΤΗΝ ΗΘΙΚΗ ΥΠΟΣΤΑΣΗ ΤΗς ΕΛΛΑΔΟΣ, ευθεως ΔΗΛΩΝΟΥΝ ΑΝΘΕΛΛΗΝΕΣ και παιρνουν ΠΡΟΔΟΤΙΚΕΣ (ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ Π-Ρ-Ο-Δ-Ο-Τ-Ι-Κ-Ε-Σ) θεσεις καθως προπαγανδιζουν ανοιχτα και ξεδιαντροπα ΤΙΣ ΠΟΛΙΤΙΚΕΣ ΤΩΝ ΕΧΘΡΩΝ ΤΟΥ ΤΟΠΟΥ ΜΑΣ μεσα εδω στο σπιτι μας.

    ΦΤΑΝΕΙ ! και βεβαια θα υμνησει την ντορα , οπως υμνησε και την γιαννακου, οπως θα υμνησει -αν δεν το εκανε ηδη- και την δραγωνα , και καθε ενα/μια που ΒΑΛΛΕΙ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΤΟΥ ΤΟΠΟΥ ΑΥΤΟΥ...

    Υπενθυμιζω μονο μια απο τις τελευταιες εμετικες προτασεις αυτου του υποκειμενου = ''Θέλω μια Ελλάδα με αυτοπεπoίθηση που γεναιόδωρα θα άφηνε το όνομα Μακεδονία στους γείτονες χώρις να παθαίνει υστερία''

    Εγω ρε ΔΗΜΟΥ θελω μια Ελλαδα με αυτοπεποιθηση που γενναιοδωρα θα σε πλακωνε στα γιαουρτια για να δεις την υστερια ντυμενη στα λευκα..

    Τετοια η ντορα τετοιος και ο παινευτης της..

    Τωρα περιμενω και τον Σωμεριτη... αργησε να εκδηλωθει ο γλυκος μου ...

    • kanis avatar
      kanis @ Νικηφορος Φωκας 14/12/2009 22:45:09

      ...κι ο Κακουλίδης!

    • Lavazza avatar
      Lavazza @ Νικηφορος Φωκας 14/12/2009 22:58:15

      Νικηφόρε,

      μην συγχύζεσαι αγαπητέ.

      Άσε να εκδηλώνονται ανθελληνικά ένας-ένας (και η Κυβέρνηση και τα Κόμματα μαζί) μήπως και πάρει χαμπάρι κενένας που τα έχει "πλάκα στη σειρά" και σώσει τον τόπο...!!!

      Ο Κ.Κ και η ΝΔ εβριθαν από ανθέλληνες.

      Ο ΓΑΠ εξ' αίματος...

      Η Αριστερά εξ επαγγέλματος...

      Η καλλιτεχνική ελίτ, η πνευματική ελιτ και οι λοιποί ντιγκηντάγκηδες, λόγω βίτσιου...

      Πέραν τούτου, βλέπουμε εκτεταμένα τη "βαλλιανατοποίηση" των Ηθών...
      Τον "Εκμοντερνισμό" του όρου και της έννοιας της Οικογένειας...
      Τη διάλυση της Εκκλησίας και των Σωμάτων Ασφαλείας...
      Την υπονόμευση της εθνικής ταυτότητας και του δικαιώματος να αυτοπροσδιοριζόμαστε περήφανα ως Έλληνες μέσα στον χωροχρόνο του πλανήτη...

      κτλ. κτλ. κτλ.

      Μα να προσπαθούν μετά βδελυγμίας να μας αφελληνίσουν και μετέπειτα να μας κάνουν "μοντέρνους" και "πολυπολιτισμικούς" με το στανιό, ε! αυτό δεν έχει προηγούμενο...

      • ΙΩΝΑΣ avatar
        ΙΩΝΑΣ @ Lavazza 15/12/2009 08:00:30

        Από τις 29 Νοέμβρη άλλαξαν τα πράγματα.

      • anetos avatar
        anetos @ Lavazza 15/12/2009 08:11:53

        τα έχει “πλάκα στη σειρά” και σώσει τον τόπο…!!!

        εννοεις κανενα εγγονακι του Παττακου ?

  17. kanis avatar
    kanis 14/12/2009 22:44:43

    Η κυρία Δραγώνα είναι εκείνη, που έχει και κάποιο θέμα με το ΔΙΚΑΤΣΑ για τα πτυχία της; Γι' αυτό είναι κι η Ακαδημία Αθηνών εναντίον της; Είναι αλήθεια, ότι έγινε διαδήλωση κατά της πρόσληψης της, λόγω των βιβλίων της;
    Τι εκπροσωπεί και λοιδορείται;

    • Y. avatar
      Y. @ kanis 14/12/2009 23:06:29

      Έναν....“οίκο”, κάπου κοντά στη πλατεία Μαβίλη.

    • Lavazza avatar
      Lavazza @ kanis 14/12/2009 23:10:43

      Kanis,

      εάν δεν την γνωρίζεις και κρίνεις από τα λεγόμενά/γραφόμενά της, νομίζεις οτι είναι πρεσβευτής της Αλβανίας, Τουρκίας, Βουλγαρίας ή των Σκοπίων (ίσως και των ΗΠΑ).

      Αλλά είναι "Ελληνίδα" και στην Ελλάδα είναι δερβέναγας σε Υπουργείο...

      Τώρα, ή την επιβράβευσε το ΠΑΣΟΚ για τις ανθελληνικές της θέσεις, ή την επέβαλλαν στο ΠΑΣΟΚ οι Σοροκύκλοι εντός και εκτός της χώρας...

      • kanis avatar
        kanis @ Lavazza 14/12/2009 23:58:54

        Lavazza
        Σίγουρα φυσιογνωμικά θυμίζει σκληροπυρηνικής Ελληνίδα, παρόμοια με τις αντάρτισες κάθε κατοχής στην επικράτεια!
        Ομως, τα γραπτά της που προβάλονται, μας αποπροσανατολίζουν.
        Οι "Σοροκοκύκλοι" που λες,συγγενεύουν με την Ντόρα με γάμους συγγενικών της προσώπων με εκπροσώπους του κλπ.., αγνώστων δε των σημερινών του προσδοκιών!Πάρακτ λοιπόν!

  18. ident avatar
    ident 14/12/2009 23:00:33

    Το βιβλίο για τον εθνοκεντρισμό στην εκπαίδευση το οποίο επιμελήθηκε με την Άννα Φραγκουδάκη είναι το πληρέστερο της ελληνικής βιβλιογραφίας.

    • kanis avatar
      kanis @ ident 14/12/2009 23:09:07

      Eνδιαφέρον!
      Καθότι μελετώ τέτοια θέματα, μήπως γνωρίζεις την/τον αντίστοιχο στην Τουρκία;

      • ident avatar
        ident @ kanis 14/12/2009 23:13:35

        Εξ ων γνωρίζω δεν υπάρχει. Φαντάζομαι ότι ερωτηματολόγιο αντίστοιχο με εκείνο που υποβλήθηκε στους έλληνες εκπαιδευτικούς (οι στατιστικοποιημένες απαντήσεις του δείγματος αποτελούν τη βάση του βιβλίου) δεν θα περνούσε εύκολα τις πύλες του τουρκικού εκπαιδευτικού συστήματος.

        • kanis avatar
          kanis @ ident 15/12/2009 00:04:11

          ident

          Προφανής λοιπόν η ανισομερότης.
          ΑΝ ΔΕΝ ΣΤΗΡΙΞΕΙΣ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΣΟΥ ΠΕΦΤΕΙ ΚΑΙ ΣΕ ΠΛΑΚΩΝΕΙ!
          Μετανάστες να γίνουμε;

        • ident avatar
          ident @ ident 15/12/2009 22:14:23

          Να υποθέσω λοιπόν ότι η κατακραυγή δεν αφορά την αλήθεια των λεγομένων της αλλά τη χρησιμότητά τους;

  19. Νίκος avatar
    Νίκος 14/12/2009 23:03:58

    Φιλοι συνιστολογουντες αντιλαμβανομαι την οργη σας και την συμμεριζομαι αλλα ειμαστε δημοκρατικη χωρα και γι'αυτο ο κ. Δημου και οι λοιποι εφιλατες μας εχουν το δικαιωμα να διατυπωνουν τη γνωμη τους.

    Ομως εγω εχω ενα πραγμα να πω στον κο Δημου ο οποιος στην αγγλικη εκδοση του ιστολογιου του εχει ως υποτιτλο το "antihellene".

    Αν ζουσατε στις ΗΠΑ κε Δημου και γραφατε οτι ειστε Αντιαμερικανος, την αλλη μερα θα σας περιελαμβανε η χοουμλαντ σεκιουριτι και θα σας εστελνε "αδιαβαστο" στο γκουλαγκ -το γκουανταναμο-της μεγαλυτερης δημοκρατιας του κοσμου, οπως αυταρεσκα αποκαλειται και της οποιας τα συμφεροντα προωθειτε εις βαρος ημων των ιθαγενων με το αζημειωτο φυσικα φυσικα ως "διαφημιστης".

  20. Νίκος avatar
    Νίκος 14/12/2009 23:04:40

    εφιλατες . Ορατε εφιαλτες. συγγνωμη.

  21. Νίκος avatar
    Νίκος 14/12/2009 23:08:45

    Επισης, εγω θα ηθελα ο κος Δημου στην γενναιοδωρια του να μας χαρισει τους τραπεζικους λογαριασμους του. Γενναιοδωρος γαρ ο ιδιος με ονοματα τα οποια δεν του λενε τιποτα. Με ξενα για σας ονοματα ειστε γενναιοδωρος κε Δημου μου. Χμμμμμ!

  22. Νικηφορος Φωκας avatar
    Νικηφορος Φωκας 14/12/2009 23:09:16

    Σχετικως με τα της ΔΡΑΓΩΝΑΣ και τπ 'πληρεστερο' βιβλιο της απλως σας παραθετω μερικα αποσπασματα για να δειτε ΤΙ ΛΟΥΛΟΥΔΙ ειναι...

    Η Δραγωνα είναι ειδική γραμματέας Ενιαίου Διοικητικού Τομέα Θεμάτων Εκπαιδευτικού Σχεδιασμού, Εκπαίδευσης Ελληνοπαίδων.. η Θάλεια Δραγώνα, επικεφαλής του σχεδιασμού και της χάραξης της εκπαίδευσης των Ελληνόπουλων…(ΗΜΑΡΤΟΝ ΚΥΡΙΕ !)
    Βασικός άξονας της επιχειρηματολογίας της Δραγώνας για την εκ βάθρων αλλαγή των σχολικών συγγραμμάτων είναι ότι διαμορφώνουν στους Ελληνες μαθητές μια «ψευδαισθητική και απατηλή ταυτότητα», προβάλλοντας το μεγαλείο του αρχαιοελληνικού πολιτισμού και τα ανδραγαθήματα των προγόνων μας (!), ενώ αυτή η «στρατηγική παρέκκλισης» στηρίζεται στην «αποσιώπηση της σημασίας, της τεράστιας δύναμης, της έκτασης και του κύρους της Οθωμανικής Αυτοκρατορίας»!
    Ενδεικτικό του εκπαιδευτικού και ιστορικού πλαισίου στο οποίο κινείται η Δραγώνα είναι το βιβλίο που επιμελήθηκε σε συνεργασία με τον Τούρκο καθηγητή Κοινωνιολογίας στο Πανεπιστήμιο Μπογάζιτσι της Κωνσταντινούπολης, Φαρούκ Μπιρτέκ, με τίτλο «Ελλάδα και Τουρκία - Πολίτης και Εθνος-Κράτος».
    Το βιβλίο αυτό, το οποίο εκδόθηκε τον Ιούνιο του 2006,είναι αποτέλεσμα διεπιστημονικού διαλόγου μεταξύ Τούρκων και Ελλήνων κοινωνικών επιστημόνων, στον οποίο πρωτοστατεί η ίδια ήδη από τα μέσα της περασμένης δεκαετίας. Βάσει της επιστημονικής προσέγγισης της Δραγώνας στην ενότητα «Πώς οι Ελληνες και οι Τούρκοι μαθητές αντιλαμβάνονται την ιστορία, το έθνος και τη δημοκρατία», απαιτούνται άμεσες αλλαγές στα σχολικά βιβλία της Ιστορίας, της Γλώσσας και της Γεωγραφίας, αφού παρουσιάζουν το ελληνικό έθνος να έλκει την καταγωγή του στην αρχαιότητα, κάτι που για την ίδια δεν ισχύει!
    Η συστηματική διαστρέβλωση της Ιστορίας από το ελληνικό κράτος, κατά την κυρία Δραγώνα, υλοποιείται με την παρουσιαζόμενη «πολιτισμική ‘‘καθαρότητα’’» των Ελλήνων, μέσω της άρνησης «των επιδράσεων, με δεδομένο τον εθνικό μύθο της πολυχιλιετούς πολιτισμικής ‘‘διατήρησης’’, πριν απ’ όλα αρνείται να αναγνωρίσει τις οθωμανικές και τουρκικές επιδράσεις» (σελ. 336).
    Το μεγάλο «παράπονο» της νέας ειδικής γραμματέως του υπουργείου Παιδείας είναι η άνιση και άδικη μεταχείριση που επιφυλάσσουν τα σχολικά μας βιβλία στους Τούρκους, σε αντιδιαστολή με την «επεκτατική εθνική πολιτική κατά τον 19ο και 20ό αιώνα» των Ελλήνων! «Η διεκδίκηση εδαφών, για παράδειγμα, αναφέρεται συστηματικά ως μέρος των ‘‘εθνικών δικαίων’’ των Ελλήνων και σαν αθέμιτη επιθετικότητα για όλους τους ‘‘άλλους’’» (σελ. 332).

    Η Δραγώνα φαίνεται να ενοχλείται ιδιαίτερα και από τον ηρωισμό του ελληνικού έθνους.
    «Οι στρατιωτικές νίκες αποδίδονται στον ηρωισμό των Ελλήνων και οι αντίστοιχες ήττες είτε δεν ερμηνεύονται είτε αποδίδονται στο πλήθος ή στην αγριότητα των κάθε εθνικότητας aντιπάλων» (σελ. 332), ενώ χαρακτηρίζει «ανιστορική και συναισθηματικά φορτισμένη μονομέρεια» την αφήγηση της Σφαγής των Ελλήνων στη Σμύρνη το 1922! «Τα μόνα δεδομένα στα βιβλία αφορούν τις συγκρούσεις των δύο κρατών, από το 1922, που περιγράφεται με ανιστορική και συναισθηματικά φορτισμένη μονομέρεια» (σελ. 339).
    Στο μεταξύ, η έντονη ενόχληση της Δραγώνας με το γεγονός ότι στα σχολικά βιβλία οι Ελληνες «εμφανίζονται ‘‘ηρωικοί’’, ‘‘μεγαλόψυχοι’’, ‘‘αποφασισμένοι’’, ‘‘άφοβοι’’, ‘‘έτοιμοι να θυσιαστούν για την πατρίδα τους και την ελευθερία’’» (σελ. 89) είχε ήδη γίνει γνωστή από το 1997 στο βιβλίο «Τι είν’ η πατρίδα μας;»,το οποίο είχε επιμεληθεί με την καθηγήτρια Κοινωνιολογίας Αθηνών (!!!), Αννα Φραγκουδάκη (ΑΣΧΗΜΗ ΚΑΙ ΜΠΑΣΤΑΡΔΗ ΣΥΜΜΟΡΙΑ χαρακτηρίζει τους Έλληνες..)
    Οι ίδιες απόψεις και για τον «εθνικισμό» της Επανάστασης και την ασυνέχεια του ελληνικού έθνους.
    «Ο λόγος των σχολικών βιβλίων για το έθνος, την κουλτούρα, την πολιτισμική ομοιογένεια και την εθνική συνέχεια από την αρχαιότητα εμφανίζεται να παραμένει εγκλωβισμένος στους μύθους και τις αντιφάσεις ενός εθνικισμού του 19ου αιώνα» (σελ. 16). Εν κατακλείδι, η ελληνική εθνική ταυτότητα που καλλιεργούν τα σχολικά βιβλία είναι «μια ψευδαισθητική ταυτότητα». «Αυτή η απατηλή ταυτότητα έχει ανάγκη από μύθους (όπως αυτοί που συναντάμε στα σχολικά εγχειρίδια αλλά και στις κυρίαρχες κοινωνικές αναπαραστάσεις), που εκτρέφουν τη φαντασιωτική σημασία της» (σελ. 88)!

    Ως βιβλίο-«παράδειγμα» έχει χαρακτηρίσει η ειδική γραμματέας Εκπαίδευσης Ελληνοπαίδων, κατά το πρόσφατο παρελθόν, το βιβλίο «Το βάσανο της Ιστορίας», το οποίο πρότεινε μέσω της προσωπικής ιστοσελίδας του ο κ. Γιώργος Παπανδρέου ….και κατέβασε ύστερα από σχετικό δημοσίευμα του ΘΕΜΑτος».

    Η Δραγώνα στο τεύχος Οκτωβρίου - Δεκεμβρίου 2008 του περιοδικού «Σύγχρονα Θέματα» αναφέρει ότι το βιβλίο αποδίδει «μεγάλη σημασία σε τέτοιου τύπου εγχειρήματα», καθώς το συγκεκριμένο «αποτελεί παράδειγμα», χαρακτηρίζοντας μάλιστα την Επανάσταση του 1821 «ελληνικό εθνικισμό που ήταν συνδεδεμένος με αλυτρωτισμό και επεκτατισμό»!

    Νομιζω φτανουν τα ανωτερω για να καταλαβει καποιος τι εστι Δραγωνα ΚΑΙ Φραγκουδακη...

    • Lavazza avatar
      Lavazza @ Νικηφορος Φωκας 14/12/2009 23:56:30

      ΝΙΚΗΦΟΡΕ,

      σε ευχαριστώ για το διαφωτιστικό σου ποστ.

      Δεν γνώριζα τα κοιτάπια που καταδεικνείουν πέραν πάσης αμφιβολίας τί ρόλο βαράει η λεγάμενη και μαζί και αυτοί που την φύτεψαν στο Υπουργείο Παιδείας...

      Είναι μετά να μην γίνεσαι ΦΑΣΙΣΤΑΣ...;;;

      • (Α)θανάσης avatar
        (Α)θανάσης @ Lavazza 15/12/2009 04:19:37

        Αμα θέλουμε φασίστες, έχουμε και τη Δραγώνα, ευχαριστούμε...

  23. B.K.Σ. avatar
    B.K.Σ. 14/12/2009 23:12:30

    από Δήμαρχος, κλητήρας:
    http://www.ardin.gr/node/2526

  24. μαρικα avatar
    μαρικα 14/12/2009 23:14:23

    για την αυτοπεποιθηση του Δρουτσα τι λετε;Παντος σαν ποιο μεγαλη τις παρεας
    και Ελληνιδα του εξωτερικου, σας χαιρωμε,οταν εχει η πατριδα μας τετοιους νεους σαν και εσας τι θελει αλλο;Πανω απο ολα η ΕΛΛΑΔΑ!!!!!!!

    • B.K.Σ. avatar
      B.K.Σ. @ μαρικα 14/12/2009 23:23:46

      Εάν εννοείς την συνέντευξη της Κυριακής, επηρμένος και στα όρια σχεδόν αγενής, μου θύμησε την Ντόρα που μείωνε λεκτικά τους Σκοπιανούς και από πίσω τους έδινε γλώσσα και ταυτότητα στα Παρίσια. Από λόγια του αέρα για εθνικές αξιοπρέπειες φλομώσαμε. Θα κριθεί στην πράξη. Απαιτώ όμως να είμαι ευγενής και ευπροσήγορος με οποιονδήποτε λαό γιατί είναι αντιπρόσωπός μου. Και έχει πολύ κακό ιστορικό με το Σχέδιο Αννάν που πρέπει να κάνει μεγάλη προσπάθεια για να το υπερκεράσει....

  25. μαρικα avatar
    μαρικα 14/12/2009 23:34:14

    Οχι δεν εννοω την συνεντευξη ,εννοω σημερα τι εγεινε στη Βουλη με το
    κομμα ΛΑ.Ο.Σ,δεν απαντησε σε καμια ερωτηση των βουλευτων του ΛΑ.Ο.Σ
    απογοητευτηκα απο τον Δρουτσα αλλα και τον κυριο Κακλαμανη που τον θεωρω για εμπειρο πολιτικο.Παντος κατι αρνητικο μαγειρευουν.

  26. Νικηφορος Φωκας avatar
    Νικηφορος Φωκας 14/12/2009 23:38:57

    Μια που με βρηκατε στην καταγραφη μιας εργασιας για την συγχρονη επιστημονικη χειραγωγηση των μαζων , καληνυχτωντας σας αφηνω και δυο-τρια λογια για το ετερο 'λουλουδι' που αναφεραμε πιο πανω την ΦΡΑΓΚΟΥΔΑΚΗ, ετσι για να ξερουμε οταν ακουμε καποια ονοματα ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΚΡΥΒΟΥΝ ΑΥΤΑ..

    ΑΝΝΑ ΦΡΑΓΚΟΥΔΑΚΗ
    Καθηγήτρια (!!) , του Πανεπιστημίου Αθηνών (α ρε καταντια – α ρε καταντια) , επιστημονική υπεύθυνη (χασανε καε ενοια πια οι λεξεις) του προγράμματος της Ευρωπαϊκής 'Ενωσης "Εκπαίδευση Μουσουλμανοπαίδων" στα Γυμνάσια της Θράκης και φυσικά Υπέρμαχος του πρόστυχου Ρεπουσιου βδελύγματος, του βιβλίου της Ιστορίας της ΣΤ΄ Δημοτικού.

    «Οι σύγχρονοι Έλληνες θέλουν να κρύψουν το άσχημο και μπάσταρδο εθνικό τους πρόσωπο». Τάδε έφη η Άννα Φραγκουδάκη, καθηγήτρια του Πανεπιστημίου Αθηνών... σε εκδήλωση υποστήριξης του βιβλίου Ιστορίας της Ρεπούση. Φιλη της Ρεπουση.. ναι διδασκει και αυτή στην Ελλαδα…και αρθρογραφει τακτικα που αλλου ? ΜΑ ΣΤΑ ΕΝΤΥΠΑ του ΛΑΜΠΡΑΚΗ (βημα – τα νεα) και ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ..

    Δείτε μερικά αποσπάσματα από ομιλίες της:

    "...πρέπει να συνειδητοποιήσουμε ότι όσοι φωνάζουν πως τη σημαία πρέπει να την κρατούν χέρια Ελλήνων είναι απολύτως συνεπείς με το πρότυπο πατριωτισμού που συμβολίζει ο εορτασμός με τη στρατιωτική παρέλαση των μαθητών, πρότυπο άλλων εποχών, όταν η εθνική πολιτική διεκδικούσε εδάφη και ήταν επεκτατική, τότε που το σχολείο έπρεπε να προετοιμάζει στρατιώτες."

    ( Όπως καταλάβατε ο Κολοκοτρώνης και οι αγωνιστές του ΄40 είχαν "επεκτατική πολιτική" σύμφωνα με την ΦΡΑΓΚΟΥΔΑΚΗ και...αποσπουσαν κομματια πο την Οθωμανικη αυτοκρατορια..… Για αυτήν δεν υπήρξε ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΣΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΤΟΥΡΚΟ ΚΑΤΑΚΤΗΤΗ , όχι οι Τούρκοι δεν ήταν επεκτατικοί ιμπεριαλιστές και σφαγείς του γένους μας, ΕΜΕΙΣ είμασταν κατακτητές που θέλαμε την ΛΕΥΤΕΡΙΑ μας και την ΕΛΛΑΔΑ μας πίσω. Και συνεχίζει το εμετικό της παραλήρημα, αναφέροντας ειρωνικά σε άλλο σημείο:

    "Όποιος κρατάει τη σημαία πρέπει να είναι έτοιμος να σκοτώσει και να σκοτωθεί για την πατρίδα" ( Μπα ? και δεν θαπρεπε ?)

    " Το ελληνικό σχολείο είναι ακόμα σήμερα παγιδευμένο στην εθνικιστική μυθολογία του 19ου αιώνα, δηλαδή στους εθνικούς μύθους που νομιμοποιούν τη διεκδίκηση εδαφών και προετοιμάζουν τους επεκτατικούς πολέμους. Τα βιβλία ιστορίας σε όλο το σχολείο, δημοτικό γυμνάσιο και λύκειο, έχουν αναλυθεί επιστημονικά και έχει επισημανθεί ότι καλλιεργούν μια εθνική ταυτότητα εύθραυστη και ανασφαλή, απολύτως ακατάλληλη για να βαδίσουν οι νέες γενιές στο ευρωπαϊκό μέλλον της χώρας. "

    Όσο τους "εθνικούς μύθους" ο Καραϊσκάκης γι αυτήν και ο Αθανάσιος Διάκος ανήκουν στην σφαίρα της φαντασίας και οι "επεκτατικοί πόλεμοι" ήταν η απελευθέρωση και το πέταγμα του τουρκικού ζυγού.

    Νομιζω ότι δεν χρειαζεται τιποτα άλλο να γραφτει …. Ηδη ανακατευομαι που την ξαναθυμηθηκα..

    καληνυχτα σας.

    • B.K.Σ. avatar
      B.K.Σ. @ Νικηφορος Φωκας 14/12/2009 23:52:36

      μα τι λες Νικηφόρε Φωκά;! εσύ φταίς που δεν αντιλαμβάνεσαι τις αγαθές προθέσεις της κύριας διαχειρίστριας των κοινοτικών κονδυλίων στην τριτοβάθμια εκπαίδευση! Θέλει κατάλληλη ταυτότητα για να βαδίσουν οι νέες γενιές στο ευρωπαϊκό μέλλον της χώρας! κι αυτή η έρμη η εθνική μας είναι εύθραυστη πολύ! μα τί κουτούτσικα που είμαστε! για το καλό μας νοιάζεται η κυρία καθηγήτρια....
      {εμ, ο εθνοκεντρισμός τις πονούσε, αυτόνα βλέπαν τα μπιρμπιλωτά τους μάτια αυτόν μελέτησαν, τους έκατσε έτσι και η μονοκαθεδρία, μη πω και η παγκόσμια πρωτοτυπία! στην περιλάλητη μελέτη τους}

    • Lavazza avatar
      Lavazza @ Νικηφορος Φωκας 15/12/2009 00:05:58

      Κοίτα ρε κάτι Καθηγητές Πανεπιστημίου...

      Ε άμα είπε κι αυτό το πράγμα αυτολεξί δημόσια, πλέον είναι επιβεβλημένη η διάλυση της Βουλής και η κήρυξη του στρατιωτικού νόμου από καναν λοχαγό.

      Δυό χρόνια συμμάζεμα η κατάσταση με συνοπτικές διαδικασίες (πολιτικοί, κόμματα, καθηγητές πανεπιστημίου, κουκουλοφόροι, τραπεζίτες αιμορουφήχτρες, καιροσκόποι πάσης φύσεως σε δημόσια πόστα, λαθρομετανάστες, γκαγκστερ ημεδαποί και αλλοδαποί κτλ.) και μετά ελεύθερες εκλογές φυσικά με τον φόβο να φυλάει τα έρημα από πλευράς πολιτικών που δεν θα θέλουν να ξαναπάθουν καμια νείλα...

      Αει σιχτιρ με δαύτους

      • B.K.Σ. avatar
        B.K.Σ. @ Lavazza 15/12/2009 00:12:35

        Λαβάτζα μ΄ αρέσει που ήσουν στο ξεκίνημα της Άνοιξης και είσαι και ο εδώ εκπρόσωπος του Λάος, εσύ παιδί μου είσαι εντελώς αθώο! (δεν θέλω να σε πω πολιτικά αγράμματο, φοβάμαι πως δεν θα αντιληφθείς την τρυφερότητα του πράγματος!)

        • Lavazza avatar
          Lavazza @ B.K.Σ. 15/12/2009 00:46:56

          Β.Κ.Σ.

          γιατί με βρίζεις...;;;

          Εγώ ποτέ δεν ήμουν Χουντικός!

          Τείνω να γίνω από το 1996 και μετά, ορμώμενος από τα κατορθώματα των δημοκρατικότατα εκλεγμένων κυβερνήσεων της χώρας που μας έφεραν και επισήμως βάσει στατιστικών στο επίπεδο της Νιγηρίας, Τανζανίας, Σιερρα Λεόνε κτλ.

          Φυσικά δικαίωμά σου εσένα να θέλεις να διαιωνίζεται αυτή η κατάσταση από την οποία εξυπηρετούνται αποκλειστικά και μόνο όλοι οι άλλοι πλην των Ελλήνων πολιτών...

          Εγώ δεν σε βρίζω ούτε σε αποκαλώ πολιτικά αγράμματο επειδή θέλεις πάση θυσία να συνεχίσουν να υπάρχουν Χριστοφοράκοι-κομηστές βαλιτσών και πολιτικοί-αποδέκτες βαλιτσών στη Χώρα μας...

          Όσο για το τί αντιλαμβάνομαι και τί όχι καθώς και πώς αντιλαμβάνομαι το καθετί ξέρω εγώ καλύτερα από εσένα...

          Εκπρόσωπος του ΛΑΟΣ δεν δήλωσα ποτέ.

          Και ας πούμε οτι είμαι πολιτικά αγράμματος, εσύ που θεωρείς τον εαυτό σου πολιτικά εγγράματο, απάντησέ μου εάν θέλεις μόνο στην εξής τοποθέτηση:

          Από το 1974 και μετά με την αποκατάσταση της "Δημοκρατίας" στη Χώρα μας διενεργούνται δημοκρατικότατες εκλογές κάθε τέσσερα χρόνια (ενίοτε και νωρίτερα).
          Σε κάθε εκλογική αναμέτρηση (επαναλαμβάνω ΣΕ ΚΑΘΕ) πάμε με πρόσχημα κάποιες "βαλίτσες" (ενίοτε και pampers).

          Για να μην μακρυγορώ ας πάμε στα τελευταία 20 χρόνια.

          To 1989 οι "Βαλίτσες" του Κοσκωτά.

          Το 1993 οι "Βαλίτσες" της Mayo και της ΑΓΕΤ.

          Το 1996 οι "Βαλίτσες" του Πορτο Καρρας.

          Το 2000 οι "Βαλίτσες" του Χρηματιστηρίου.

          Το 2004 οι "Βαλίτσες" του C4I, των Αγώνων κτλ.

          Το 2007 οι "Βαλίτσες" των ομολόγων.

          Το 2009 οι "Βαλίτσες" του Βατοπαιδίου.

          Οι επόμενες Εκλογές θα είναι για τις "Βαλίτσες" της SIEMENS να μου το θυμηθείς.

          Αποκαταστάθηκε η Δημοκρατία όπως βλέπεις φίλτατε και πάει η Βαλίτσα νείλα...

          Τώρα φυσικά, καταλαβαίνω τους ανθρώπους που έχουν κάποια σχέση με Βαλίτσες (αλλά καί Βαλιτσάκια μικρότερα σε άλλα πόστα) και να θέλουν να διαιωνίζεται η Βαλιτσοκατάσταση αλλά επίτρεψέ μου εγώ να διαφωνώ...

          Υ.Γ.:
          Επειδή βλέπω είσαι ένας από τους εκπροσώπους του Σαμαρά εδώ μέσα (δικαίωμά σου φυσικά), σε πληροφορώ οτι οι απόψεις μου κρίνονταν από τον Αρχηγό κάποτε πολύ light...
          "Έτσι θα πάρουμε την Πόλη;" έλεγε συγκεκριμένα...
          Άλλο άμα τώρα έγινε κι αυτός μοντέρνος...

        • B.K.Σ. avatar
          B.K.Σ. @ B.K.Σ. 15/12/2009 00:50:09

          Λαβάτζα μου δεν σε βρίζω! αλλά από το 96 μεγαλουργεί και η Φραγκουδάκη και όφειλες να την ξέρεις... {οι υψηλές απαιτήσεις δεν είναι ποτέ μομφή είναι κίνητρο για ανόρθωση! :) }

        • kanis avatar
          kanis @ B.K.Σ. 15/12/2009 00:53:57

          Lavazza

          Ασε το δούλεμα!

          ΟΛΕΣ οι ΒΑΛΙΤΣΕΣ που αναφέρεις ήταν ΜΗΤΣΟΤΑΚΙΚΕΣ!
          Μηδεμίας εξαιρουμένης!

          Βέβαια είτε βαλίτσα είτε διαμέρισμα, ίδιο μοιάζει, έ;

        • loretta avatar
          loretta @ B.K.Σ. 15/12/2009 00:57:51

          φτου γκαμτ με προλαβες κανις!!

          αλλα σαν λιγε μου φαινονται αυτες οι βαλιτσες για ολοκληρο μητσοτακοσογο!!!

          παμ παρακατ

        • Lavazza avatar
          Lavazza @ B.K.Σ. 15/12/2009 01:04:03

          Οι Βαλίτσες του χρηματιστηρίου, του Πορτο Καρρας, του Τομπρα, του Ρουσοπουλου (Βατοπαιδι) που ηταν ο εξ απορρητων του Καραμανλή, ήταν του Μητσοτάκη...;;;

          Τώρα τελευταία ακούγεται στα μπλογκ και κάτι για "σακούλες" του Σαμαρά...

        • Lavazza avatar
          Lavazza @ B.K.Σ. 15/12/2009 01:05:54

          Αυτό το χάλι που βλέπεις εδώ:

          http://www.youtube.com/watch?v=cky4ZY66NpU

          είναι του Μητσοτάκη κι αυτό:;;

          Γιατί εγώ βλέπω να είναι κατόρθωμα από Σημίτη και μετά (μέχρι σήμερα)...

        • loretta avatar
          loretta @ B.K.Σ. 15/12/2009 01:08:33

          πω πω βρε Λαβατζα δεν χορταινεις να σκαβεις...!!
          φανταζομαι σε τι εκτιμηση θα σε ειχε ο αντωνης...τελικα σε ηξερε καλα η του προεκυψες...διοτι αν ο καθε εκ δεξιων του αρχηγου ενος κομματος ηταν σαν και σενα....ζητω που καηκε ο καθε αρχηγος..!!

          και πολυ επιεικώς το λεω....

    • Στέργιος avatar
      Στέργιος @ Νικηφορος Φωκας 15/12/2009 10:56:51

      “Όποιος κρατάει τη σημαία πρέπει να είναι έτοιμος να σκοτώσει και να σκοτωθεί για την πατρίδα”

      Κάτι που κάνουν συστηματικά οι σαν τη Φραγκουδάκη είναι αυτή ακριβώς η στρέβλωση.

      Μας λένε ότι αν δεν δεχτούμε την ταπεινωτική φινλανδοποίηση τού νεο-οθωμανού ραγιά, τότε θα ζήσουμε πόλεμο, πείνα, λιμούς, και άλλα ζοφερά.

      Δηλαδή, δεν μπορεί να υπάρχει μέση λύση... μια περήφανη, πατριωτική Ελλάδα που μέσα από την ΕΕ δεν θα δέχεται πια να είναι το κλωτσοσκούφι τής Άγκυρας και θα διεκδικεί ειρηνικά και αποτελεσματικά τα δίκαιά της.

  27. B.K.Σ. avatar
    B.K.Σ. 14/12/2009 23:39:21

    Μα το έχουν αποδείξει πως την Βουλή την έχουν απαξιωμένη. Δεν θεωρούν πως έχουν υποχρέωση να απαντήσουν! Αφού είναι κυβέρνηση, ήτοι μονοκράτορες. Έτσι αντιλαμβάνονται την εξουσία, έτσι την αντιλαμβανόταν και το 2004 που τους είχε σιχαθεί ο κόσμος όλος. Και δεν έχει καμμία σχέση το 2004 με το 1989, τότε ήταν σκέτοι ερασιτέχνες. Στο κανάλι της Βουλής που αναμεταδίδει τις συνεδριάσεις αντιλαμβάνεσαι το μέγεθος της έκπτωσής μας ως κράτος, από τα άδεια έδρανα.... Εδώ είμαστε για τα αρνητικά. Καλώς να τα φέρουν.

  28. μαρικα avatar
    μαρικα 14/12/2009 23:47:27

    Πως καταντησαν ετσι την πατριδα μας;Στην Μικρα Ασια υπαρχουν μονο τρια εκκατομυρια καθαροι τουρκοι οι αλλοι ειναι...........απο τους αλλους προς τα εμας,καταλαβατε;

    • B.K.Σ. avatar
      B.K.Σ. @ μαρικα 14/12/2009 23:56:51

      Κα Μαρίκα, έτσι είναι, αλλά τώρα θέλουν συνδιαχείρηση στο Αιγαίο αυτά τα τρία εκατομμύρια καθαροί τούρκοι, που με τις διώξεις τους και τους εξαναγκασμούς τους τους κάναν και τους υπόλοιπους φανατικούς -όχι όλους, ευτυχώς. Δυστυχώς δεν είναι εύκολα τα πράγματα, και εμείς τόσα χρόνια όλο λόγια είμαστε κι από πράξεις μηδέν. Αλλά και δεν θα σκύψουμε και το κεφάλι.

  29. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 15/12/2009 00:11:14

    Ποιάς χώρας κυβέρνηση είναι η Κυβέρνηση; Μήπως είναι aliens?

  30. kanis avatar
    kanis 15/12/2009 00:12:41

    Τι είναι η πατρίδα μας;
    Από Βικιθήκη
    Μετάβαση σε: πλοήγηση, αναζήτηση
    <- Ιωάννης Πολέμης

    Τι είναι η πατρίδα μας;

    Τι είναι η πατρίδα μας; Μην είν' οι κάμποι;
    Μην είναι τ' άσπαρτα ψηλά βουνά;
    Μην είναι ο ήλιος της, που χρυσολάμπει;
    Μην είναι τ' άστρα της τα φωτεινά;

    Μην είναι κάθε της ρηχό ακρογιάλι
    και κάθε χώρα της με τα χωριά;
    κάθε νησάκι της που αχνά προβάλλει,
    κάθε της θάλασσα, κάθε στεριά;

    Μην είναι τάχατε τα ερειπωμένα
    αρχαία μνημεία της χρυσή στολή
    που η τέχνη εφόρεσε και το καθένα
    μια δόξα αθάνατη αντιλαλεί;

    Όλα πατρίδα μας! Κι αυτά κι εκείνα,
    και κάτι που 'χουμε μες την καρδιά
    και λάμπει αθώρητο σαν ήλιου αχτίνα
    και κράζει μέσα μας: Εμπρός παιδιά!

    • vardarskian avatar
      vardarskian @ kanis 15/12/2009 00:23:34

      εμπρός παιδιά να την γεμίσουμε ανεμιστήρες!

  31. μαρικα avatar
    μαρικα 15/12/2009 00:23:08

    Ποτε,ο Ελληνας δεν σκυβει το κεφαλι,ξερω εδω κρυπτοχριστιανους που τα
    παιδια τους ειναι φανατικοι τουρκοι,αλλα φταιμε κι εμεις που εχουμε αφηση με την χαλαρωτητα που μας διακρηνει να φτασουν τα πραγματα μεχρι εδω ενω αυτοι δημιουργουν μοιονοτιτες εκει που δεν υπαρχουν,ξερεται τι τραβανε οι Πομακοι απο το τουρκικο προξενειο; κανεις δεν ενδιαφερεται γιαυτο τι να πω
    δεν εχω λογια,με συνχωρητε και για την ορθογραφια αλλα 47 χρονια ξενιτιας
    εχουν αφησει ηχνει.

    • B.K.Σ. avatar
      B.K.Σ. @ μαρικα 15/12/2009 00:42:18

      47 χρόνια ηρωϊδα κα Μαρίκα μου, μακριά από την πατρώα γη. Να σ΄ ευλογήσει ο Θεός να γυρίσεις στα χώματά σου και μέχρι να έρθει εκείνη η στιγμή αυτά τα χώματα θα είμαστε εδώ, όλοι μαζί! νά ΄σαι καλά, :)

  32. μαρικα avatar
    μαρικα 15/12/2009 00:31:21

    Κανις: αυτα ολα και αλλα τοσα ειναι η πατριδα μας πανω στη γη!!!!!!

    • kanis avatar
      kanis @ μαρικα 15/12/2009 00:37:31

      ..κι είναι δικά μας εδω και τόσα χρόνια!
      Δε σφάξαμε για να τα πάρουμε, αλλά μοναχά για τα προασπιστούμε!
      Ενοχλεί κι αυτό;

  33. μαρικα avatar
    μαρικα 15/12/2009 00:58:13

    Β.Κ.Σ.Σε ευχαριστω,με συγκυνησες,ο καιρος πλησιαζει για τον γυρισμο στην ΙΘΑΚΗ,ενοεις ο Θεος της Ελλαδας,γιατι εμεις εχουμε εναν δικο μας Θεο
    που ευχομαι ολους σας να σας ευλωγει.
    κανις εχεις δικιο εμεις ειμαστε ειρινηκος λαος αλλα αν χρειαστει θα δωσουμε και την ζωη μας, ως για τις Δραγωνες και τις Ρεπουσιες εξυπναδες ,εγω θα ελεγα ας τους νεκρους να πρωχωρανε.

  34. μαρικα avatar
    μαρικα 15/12/2009 03:02:55

    Anonymus ,δεν ειναι μυθος,ειναι ομως δυσκολο να εισχωρησει κανεις σε τετοιους ανθρωπους,για να ανοιχτουν και να σου πουν πρεπει να σου εχουν και καπια εμπυστοσηνη,αλλα αυτα την σημερον ημερα ειναι ψηλα γραμματα.
    Εγω εχω δει Ελληνιδες ορθοδοξες που παντρευτηκαν μουσουλμανους,αυτο δεν
    ανερει το οτι στην Τουρκια υπαρχει μεγαλος πληθησμος κρυπτοχριστιανων.
    μπορεις να μου πης τι εγειναν οι δικιοι μας πληθησμοι που δεν μπορεσαν να φυγουν τοτε απο την Μικρα Ασια;

  35. thouthou avatar
    thouthou 15/12/2009 07:44:19

    Συγγνώμη που θα επανέλθω στο θέμα, αλλά "πατριωτικό ΠΑΣΟΚ";;;;

    • anthropos avatar
      anthropos @ thouthou 15/12/2009 14:52:25

      Σχήμα οξύμωρο, τώρα πια!