13/02/2010 08:39
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Παταγώδης αποτυχία της ΕΕ

Η υπόθεση της οικονομίας της Ελλάδας και όλο το σκηνικό που στήθηκε στις Βρυξέλλες για να σωθεί ανέδειξε για ακόμη μια φορά τις τεράστιες αδυναμίες της Ευρωπαϊκής Ένωσης να διαχειριστεί τα του οίκου της. Αν είναι ανίκανη να εκτελέσει μια σοβαρή αποστολή, τη σωτηρία ενός κράτους – μέλους και αναγκάζεται να ζητήσει την τεχνογνωσία του ΔΝΤ τότε καλύτερα να το κλείσει το μαγαζάκι της.

Οι Μέρκελ και Σαρκοζί, αν δεν μπορούν να κάνουν πράξη ένα βασικό και θεμελιώδες κεφάλαιο της συνθήκης του Μάαστριχτ, δηλαδή την οικονομική στήριξη μιας χώρας, τότε είναι ανίκανοι να διαχειριστούν την ενότητα της ΕΕ.

Τι θα γίνει δηλαδή αν κληθούν να στηρίξουν την Ισπανία, την Πορτογαλία, τη Βρετανία και την Ιταλία ταυτόχρονα;

Τι θα γίνει αν μια χώρα – μέλος της ΕΕ δεχθεί επίθεση από μη μέλος (π.χ. η Ελλάδα με την Τουρκία); Θα κάνουν συσκέψεις για να... νουθετήσουν τον εχθρό;

Αστεία πράγματα για μια Ευρωπαϊκή Ένωση που αλλιώς ξεκίνησε και αλλιώς έχει καταλήξει. Ούτε οικονομική, ούτε πολιτική Ένωση μπορεί να λέγεται. Έχει αποτύχει παταγωδώς.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. kanis avatar
    kanis 13/02/2010 09:08:56

    Είμαστε μια Βαλκανική και Μεσογειακή χώρα, όθεν Εύρωπαική!
    'Ας συγκεντρωθούμε στη γειτονιά μας,τη μικροκλίμακα μας,
    να συμαζέψουμε 'τα του οίκου μας',να ξαναμάθουμε την υπέροχη
    ιστορία μας,τη χαρά της ζωής και να απομονώσουμε-κυρίως-τους
    ανόητους κομφορμιστές.
    Μπορούμε να ζήσουμε φτωχότεροι και λιγότερο ανόητοι, l'arte
    povera di vivere.... 'Eγιναν λάθη....Αφήστε τους Γερμανούς να
    κάνουν τα μεγαλύτερα και τους Αγγλοσάξονες να υπονομεύουν ό,τι
    ...κινείται. Νone of our business!

  2. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 13/02/2010 10:28:15

    Νομίζω ότι αυτό που "απέτυχε" είναι αυτό που νομίζαμε εμείς επί 30 χρόνια ότι είναι η ΕΟΚ/Ε.Ε.: Ένα κλαμπ που θα λύσει τα προβλήματά μας για εμάς αντί για εμάς, χωρίς εμείς να κουραστούμε καθόλου. Θα μας ταϊζει, θα υπερασπίζεται τα σύνορά μας, θα μας αγοράζει τα προϊόντα μας, θα μας θαυμάζει για την ιστορία μας και αν κάνουμε και καμιά στραβή θα μας τη συγχωρούν και θα μας δίνουν κι άλλα χρήματα χάριν της "κοινοτικής αλληλεγγύης".

    Δεν είναι και δεν ήταν ποτέ αυτό η Ε.Ε. Αν μιλάμε γι' αυτό, απέτυχε αυτό που ζητούσαμε εμείς από την Ε.Ε. Πάντοτε στην αποτυχία ήταν. Γι' αυτό πάμε όπως πάμε και οι απανταχού Ευρωλιγούρηδες κοιτάζονται απορημένοι.

  3. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 13/02/2010 10:37:02

    Δεν εκπλήσσομαι καθόλου από την «αποτυχία» της ΕΕ. Έχει να κάνει με το τι είναι η ΕΕ, γιατί είναι έτσι που είναι, και γιατί φτιάχτηκε.

    Οι ΗΠΑ σχεδόν καταλαβάινω γιατί φτιάχτηκαν. Αρχικό συνοθύλευμα εποίκων, άλλοι λόγω πείνας, άλλοι λόγω καταπίεσης, άλλοι τυχοδιώκτες, άλλοι φτωχοί και πεινασμένοι που έψαχναν για χώρο. Αλλά έχουν κοινούς παρονομαστές, οι ιδεολογκοί και εσωτερικοί τους διχασμοί είναι ελεγμένοι και μετρημένοι.

    Η ΕΕ φτιάχτηκε για ποιόν ακριβώς λόγο; Για αναδόμηση της Ιεράς Ρωμαϊκής Αυτοκρατορίας; Την αναβίωση του Καρλομάγνου; Την ειρηνική γαλλομετριασμένη εκδοχή του Ράϊχ; Για να ψωνίζει ο Νότος από τον Βορρά και όχι από τους Αμρικάνους ή τους Ιάπωνες; Σίγουρα δεν φτιάχτηκε για να ροκανίζουν οι ΟΤΑ και οι «επιχειρηματίες» μας από λεφτά Γερμανών φορολογουμένων... Μήπως για να έχουν κοινό άνοιγμα οι σιδηρόδρομοι; Γιά να ξαναφτιάξει πόλο συμμαχίας με τους τέως Σοβιετικούς για να ξανγίνει Παγκόσμιος Πόλεμος να περνάει η ώρα; Η Γαλλογερμανική εκδοχή του e pluribus unum;

    Ποτέ μου δεν καταλάβα γιατί ακριβώς φτιάχτηκε η Ευρώπη, αλλά ίσως είναι ηλικιακό το θέμα. Οι κάτω των 30 ετών ίσως το έχουν εμπεδώσει και δεν καταλαβαίνουν καν τι λέω εγώ...

    Μήπως οι κάτω των 30 δεν ξέρουν τι ήταν ο «Ψυχρός Πόλεμος» (όπως δεν ξέρω εγώ τι ήταν ο μεσοπόλεμος;

    Και το μέγα ερώτημα που σέρνεται χωρίς σαφή απάντηση από το 1770... είμαστε ευρωπαϊκή/βαλκανική χώρα --όθεν ευρωπαϊκή; ή είμαστε μσογειακή χώρα--όθεν θαλασσοκρατορική;

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ archaeopteryx 13/02/2010 11:06:59

      Η ΕΟΚ φτιαχθηκε για να μη ξαναγινει πολεμος στην Ευρωπη και να λυθει ειρηνικα το γερμανικο Ζητημα που ειναι η υπαρξη μιας χωρας στη μεση της Ευρωπης πολυ ισχυροτερης απο τις υπολοιπες με συνεργασια και προς οφελος ολων.
      Αυτη ειναι η λογικη της ΕΕ.

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ archaeopteryx 13/02/2010 11:44:19

      OK, δηλαδή τάϊζε το θηρίο για να κάθεται ήσυχο και χορτάτο. Ή πούλα στο θηρίο σε τιμές και με όρους που θέλει, για να συναλλάσσεται και να μην βουτάει.

    • Ένας Τυχαίος avatar
      Ένας Τυχαίος @ archaeopteryx 13/02/2010 22:47:38

      Εκτιμώ ότι η Γερμανία σε συνεργασία με την Γαλλία θέλουν να θέσουν υπο οικονομική κατοχή όλη την Ευρώπη.

      Αυτό χωρίς τη συνεργασία των Αμερικάνοων δε πρόκειτε να το πετύχουν.

      Γιαυτό οι Αγγλοι μένουν εκτός, αλλά ρυθμίζουν τις καταστάσεις.

      Οι Ρώσσοι ψάχνουν για πελάτες πλέον και οι Κινέζοι θα βγάλουν υπεραξία από την Ευρώπη.

      Οι Ευρωπαίοι ας προετοιμαστούν για κανα εμφύλιο ή για ορδές κιάλλων φτωχών μεταναστών από το λεγόμενο 3ο κόσμο!

  4. donaE avatar
    donaE 13/02/2010 11:02:45

    Το ζητημα για την ΕΕ ειναι αν θα προχωρησει σε πολιτικη ενωση.Δεν μπορει να λειτουργησει πλεον ετσι οπως ειναι.Αυτο φανηκε στην κριση.
    Οσο για εμας το ποταμι δεν γυριζει πισω,οπως γνωριζαμε την Ελλαδα δεν υπαρχει πια.

  5. JOHN avatar
    JOHN 13/02/2010 12:01:18

    Οι αρχες της ΕΕ του Ντεγκωλ και Αντεναουερ καταστρατηγηθηκαν.Η ΕΕ με τους κομικοτραγικους ηγετισκους της πηγε να γινει κατι αλλο,ενας σπορος παγκοσμιοποιησης με μια αλογιστη διευρυνση που μοιραια αλλαξε τους κανονες του παιγνιδιου κι εκανε την οποια σκεψη για μια χαλαρη πολιτικη ενωση απαγορευτικη.Η χαλαρη πολιτικη πολιτικη ενωση θα μπορουσε να γινει σε πρωτη φαση απο χωρες με ομορες οικονομιες και κοινες ιστορικες εμπειριες ωστε η εξεληξη να ειναι ομαλη και οι ανταγωνισμοι για σφαιρες απιροης ν αποτελεσουν παρελθον.Χωρες που δεν πληρουν αυτες τι προυποθεσεις ειναι βαρυδια και εξ ορισμου οδηγουν την Ενωση σε διαλυση και σε απραξια γιατι γινονται πεδιο ανταγωνισμων!

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ JOHN 13/02/2010 12:15:22

      ο Ντε Γκωλ το έπαιζε ανεξάρτητος ήπια αντιαμερικάνος και συνεχιστής της περήφανης γαλλικής αυτοκρατορίας. Ο Αντενάουερ προσπαθούσε να αναβιώσει μια καταστραμμένη χώρα και έβλεπε βοήθεια από τα τέως θύματα του.

  6. EUROTSOPANHS avatar
    EUROTSOPANHS 13/02/2010 13:17:58

    ΔΕΝ ΣΑΣ ΑΡΕΣΕΙ Η ΕΥΡΩΠΑΙΚΗ ΕΝΩΣΗ ΛΟΙΠΟΝ,ΞΕΧΑΣΑΤΕ ΕΝ ΜΙΑ ΝΥΚΤΙ ΤΑ ΑΝΗΚΩΜΕΝ ΕΙΣ ΤΗΝ ΔΥΣΙΝ,ΕΛΛΑΣ ΓΑΛΛΙΑ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΦΑΙΔΡΑ.
    ΠΟΙΟΣ ΣΑΣ ΕΙΠΕ ΟΤΙ Η ΕΕ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΑΠΟ ΡΩΜΑΙΚΗΣ ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΙΑΣ ΕΧΟΥΜΕ ΕΥΡΩΠΑΙΚΕΣ ΕΝΩΣΕΙΣ ΝΟΜΙΣΜΑΤΙΚΕΣ ΕΝΩΣΕΙΣ ΕΥΡΩΠΑΙΚΩΝ ΚΡΑΤΩΝ ΚΑΙ ΔΙΑΛΥΣΗ ΤΟΥΣ ΣΤΙΣ ΠΡΩΤΕΣ ΔΥΣΚΟΛΙΕΣ.
    ΕΙΤΕ ΤΟ ΘΕΛΟΥΜΕ ΕΙΤΕ ΟΧΙ ΟΙ ΜΟΝΟΙ ΠΟΥ ΣΕ ΔΥΣΚΟΛΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΜΑΣ ΣΩΣΑΝΕ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΙ.
    ΟΙ ΕΥΡΩΠΑΙΟΙ ΓΕΡΜΑΝΟΙ, ΑΓΓΛΟΙ,ΓΑΛΛΟΙ ΙΤΑΛΟΙ ΣΦΥΡΙΖΑΝ ΠΑΝΤΑ ΑΔΙΑΦΟΡΑ ΚΑΙ ΜΑΣ ΡΙΧΝΑΝ ΚΑΙ ΜΙΑ ΚΛΩΤΣΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΓΚΡΕΜΙΣΤΟΥΜΕ.
    Η ΕΥΡΩΠΑΙΚΗ ΕΝΩΣΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΙΠΟΤΕ ΑΛΛΟ ΑΠΟ ΕΝΑ ΓΡΑΦΕΙΟΚΡΑΤΙΚΟ ΤΕΡΑΣ ΠΟΥ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΕΠΙΤΡΟΠΕΣ ΚΑΤΕΥΘΥΝΟΜΕΝΕΣ ΑΠΟ ΤΡΑΠΕΖΕΣ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΕΣ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ ΚΑΙ ΒΙΟΜΗΧΑΝΙΑ ΜΑΣ ΕΧΕΙ ΔΕΣΕΙ ΧΕΙΡΟΠΟΔΑΡΑ ΚΑΙ ΚΑΝΕΙ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΕΝΑ ΙΣΧΥΡΟ ΓΑΛΛΟΓΕΡΜΑΝΙΚΟ ΑΞΩΝΑ.
    Η ΘΑΤΣΕΡ ΕΙΧΕ ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΙΟ ΟΤΑΝ ΕΛΕΓΕ ΟΤΙ Η ΕΕ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΜΟΝΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΕ ΠΑΡΑΠΕΡΑ.
    Η ΣΗΜΕΡΙΝΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΗΝ ΔΙΚΑΙΩΝΕΙ.
    Η ΕΛΛΑΔΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΘΑΡΙΣΕΙ ΑΠΟ ΜΟΝΗ ΤΗΣ ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΟΡΑ ΑΡΧΙΖΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΚΑΘΑΡΣΗ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΛΑΚΕΔΕΣ ΤΟΥ ΓΕΡΜΑΝΙΚΟΥ ΛΟΜΒΥ ΚΑΙ ΤΑ ΛΑΜΟΓΙΑ ΤΗΣ ΔΗΜΟΣΙΑΣ ΖΩΗΣ.
    Ο ΚΑΡΑΜΑΝΛΗΣ ΣΤΟ LAST WALTZ ΤΟΥ ΕΣΤΕΙΛΛΕ ΜΕΡΙΚΟΥΣ ΣΠΙΤΙ ΤΟΥΣ Ο ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ ΩΦΕΙΛΕΙ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΤΑΚΤΙΚΗ ΑΝΑΓΚΗ ΝΑ ΣΤΕΙΛΛΕΙ ΠΟΛΛΟΥΣ ΣΤΗΝ ΦΥΛΑΚΗ ΟΠΟΥ ΘΑ ΠΑΡΑΜΕΙΝΟΥΝ ΟΠΩΣ ΕΜΕΙΝΕ Ο ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ.
    ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΕΥΡΩΠΑΙΟΥΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΥΡΩΠΑΙΚΗ ΕΝΩΣΗ ΑΥΤΟΙ ΖΑΧΡΩΣΑΝ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΤΟ ΚΡΑΣΙ ΓΙΑ ΝΑ ΠΟΥΛΑΝ ΟΙ ΚΟΛΛΗΤΟΙ ΤΟΥΣ.

    • Alkimos avatar
      Alkimos @ EUROTSOPANHS 13/02/2010 13:25:13

      Αν και …ευρωπαίος τσομπάνης, είπες εντούτοις τα πράγματα με τ’ όνομά τους… Μακάρι να είχαμε τσοπαναραίους σαν κι εσένα στη Βουλή!

  7. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 13/02/2010 13:57:12

    Aπο τις αντιευρωπαικες δυναμεις αναγνωριζω τιμιοτητα στο ΚΚΕ και το ΛΑΟΣ.
    Καποιος που ζητει καθαρα αποχωρηση απο την ΕΕ εχει καθαρη θεση αν και διαφωνω.Εδω ομως εχουμε πηξει απο υπουλους αντιευρωπαιους που δε θελουν να φυγουν αλλα θελουν να μεινουν μεσα,να μη τηρουν τους κανονες και να εκβιαζουν.Καμμια Γερμανια δε χρωσταει στο ΠΑΣΟΚ και το ΓΑΠ τιποτα.Αυτοι ειναι που μετ επιτασεως ζητουσαν να μπουν στην ΟΝΕ και μαλιστα ο ΓΑΠ τοτε ηταν υπουργος Εξωτερικων.Τους κανονες της ΟΝΕ τους ηξεραν.Tωρα γιατι ζητουν να αλλαξουν;για να διατηρησουν το "σοσιαλισμο" δηλαδη το τζαμπα με λεφτα ξενων;

    • EUROTSOPANHS avatar
      EUROTSOPANHS @ ψυχραιμια 13/02/2010 14:10:59

      ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΜΑΣ ΧΡΩΣΤΑΕΙ ΚΑΙ ΠΡΟΠΑΝΤΩΝ Η ΓΕΡΜΑΝΙΑ,ΕΔΩ ΓΕΛΑΝΕ,ΑΛΛΑ ΟΠΩΣ ΜΑΣ ΤΑ ΛΕΣ ....ΧΡΩΣΤΑΜΕ ΕΜΕΙΣ ΣΤΟΥΣ ΓΕΡΜΑΝΟΥΣ ΜΕ ΠΡΟΝΟΜΙΑ ΣΕ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΑ,ΤΗΛΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΕΣ ...ΓΗ ΚΑΙ ΥΔΩΡ,ΟΧΙ ΦΙΛΕ ΤΟ ΟΤΙ ΥΠΗΡΞΑΝ ΕΦΙΑΛΤΕΣ ΠΟΥ ΜΑΣ ΠΟΥΛΗΣΑΝ ΣΤΟΥΣ ΓΕΡΜΑΝΟΥΣ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΘΑ ΔΕΘΟΥΜΕ ΕΣ ΑΕΙ ΣΤΟ ΓΕΡΜΑΝΙΚΟ ΑΡΜΑ.
      ΡΩΤΑ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΝΟΡΒΗΓΟΥΣ.
      ΒΙΟΗΘΕΙΕΣ ΑΠΟΚΙΟΚΡΑΤΙΚΟΥ ΤΥΠΟΥ ΝΑ ΜΑΣ ΛΕΙΠΟΥΝ Ο ΓΕΡΜΑΝΙΚΟΣ ΤΥΠΟΣ ΜΑΣ ΚΑΤΗΓΟΡΕΙ ΟΤΙ ΤΟΥΣ ΕΧΟΥΜΕ ΦΑΕΙ ΤΑ ΛΕΦΤΑ,ΓΙΑ ΦΑΝΤΑΣΟΥ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΑΚΟΜΑ ΜΑΣ ΕΠΙΣΤΡΕΦΟΥΝ ΤΟΝ ΧΡΥΣΟ ΤΗΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ.ΝΤΡΟΠΗ

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ ψυχραιμια 13/02/2010 14:32:50

      Ψυχραιμία άκουσες αν το ΚΚΕ καταψηφίσει το νομοσχέδιο; Έτσι λέγεται και έχουν αρχίσει και το κατηγορούν ως εθνικιστικό οι αντίφα(έτσι λέγεται;)
      Πάντως εμφάνισε μια απαράδεκτη διγλωσσία κυριολεκτικά και μεταφορικά στο δίγλωσσο φυλλάδιο που εξέδωσε το ΠΑΜΕ για την απεργία προχτές, άλλα έλεγε στο ελληνικό, άλλα στο αγγλικό.

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ ψυχραιμια 13/02/2010 14:46:21

      Αν λες για το μεταναστευτικο θα το καταψηφισει μαλλον γιατι καταψηφιζει τα παντα.
      Τωρα με τα φυλλαδια του ΠΑΜΕ ενταξει τα εχει αυτα η διασπαση της εργατικης ταξης : τα ελληνικα ειχαν απαιτησεις για 1200 ευρω κατωτατο μισθο και τα αγγλικα να φυγει η FRONTEX απο το Αιγαιο -χα -χα .Ασκει το διεθνιστικο του καθηκον,αφου δεν υπαρχουν σοβαρα ΚΚ στη Μεση Ανατολη ας ελθουν εδω οι εργατες για να τους οργανωσει.

  8. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 13/02/2010 19:19:19

    Λοιπον για να τελειωνουμε : η Νορβηγια ειναι η πλουσιοτερη χωρα του κοσμου γιατι συνδυαζει το επιπεδο ανατπυξης μιας σκανδιναβικης χωρας με πολυ πετρελαιο.Ειναι η μονη χωρα που δεν εχει χρεος αλλα κομποδεμα που το ονομαζει "Ταμειο για τις επομενες γενιες".Δεν εχει αναγκη την ΕΕ οπως δεν την εχει αναγκη και η Ελβετια.
    ΟΛΕΣ ΟΙ ΑΛΛΕΣ χωρες της Ευρωπης θελουν να μπουν στην ΕΕ και ειδικα αυτες που ειναι ιστορικα καθυστερημενες.Στα Βαλκανια δεν υπαρχει ουτε μια που να μη χτυπιεται για να μπει.Αν λοιπον καποιοι βρισκουν τους ορους της ΕΕ κακους ΜΟΝΟ για την Ελλαδα γιατι εμεις εχουμε αλλο DNA ή γιατι ολοι οι αλλοι ειναι πουλημενοι και εμεις θα ανακαλυψουμε το τελειο κοινωνικο συστημα που δεν τους χρειαζεται δεν εχουν παρα να μπουν σε ενα απο τα αντιευρωπικα κομματα,δεξια και αριστερα και να ζητησουν να φυγουμε.

  9. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 13/02/2010 22:38:52

    http://www.thenational.ae/apps/pbcs.dll/article?AID=/20100212/OPINION/702119950/1080

    http://online.barrons.com/article/SB126597810077944739.html?mod=BOL_hpp_highlight

  10. xrhxa65 avatar
    xrhxa65 13/02/2010 23:03:55

    Δεν ξέρω αν κάνω λάθος αλλά σε όλη την υφήλιο όλοι συγκεντρώνονται σε σχήματα "υπερκρατικά"......και δεν νομίζω να είναι άλλη μια συνομοσία του "απάτριδος" κεφαλαίου αυτό...οι συγκεντρώσεις κρατών έχουν από πίσω την ελπίδα των λαών να σταματήσουν οι πόλεμοι....να διευρυνθούν τα όρια δράσης του απλού ανθρώπου...να μπει ένα σταθερο πλαίσιο (νόμοι-κανόνες) μεσα στο οποίο θα ζει και θα αναπτύσεται ο καθένας χωρίς περιορισούς - ρατσισμούς- φασισμούς -και γενικά -ισμούς....
    Σ'αυτό το πεδίο ,ναι απέτυχαν να κινηθούν εγκαίρως οι πολιτικοί της E.U....αλλά τελικά κινήθηκαν....έδωσαν αρχικά πολιτική στήριξη...και θα δούμε....και θα βάλουν και τοποτηρητές-και καλά θα κάνουν-για να μην ξεφύγει ο έλεγχος και αυτήν την φορά ....
    Όσο γι εμάς.....τί ενοούμε όταν θέλουμε ενωμένη ευρώπη;ποιός θα παίρνει αποφάσεις; καλώς ή κακώς αυτήν την ώρα είναι οι κυβερνήσεις των ισχυρών...αργότερα άν αλλάξουν οι δομές ,κάποιος 'αλλος δεν θα τις παίρνει;και γιατί είναι κακό να παίρνει κάποιος αποφάσεις;οι δομές και το σταθερό περιβάλον κάνουν τον άνθρωπο ευτυχή.....του δίνουν το χώρο να αναπτυχθει....τα λαμόγια και ο έλεγχος των πάντων για να εξυπηρετηθεούν τα"δικά μας" πνίγουν τον άνθρωπο και τον κάνουν άμοιρο και δυστυχή....

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ xrhxa65 13/02/2010 23:36:59

      Αυτό είναι το δόλωμα για τους λαούς, αλλά οι πόλεμοι οφείλονται στην ατέλεια της ανθρώπινης φύσης και όχι στις διεθνείς δομές. Πάντοτε θα υπάρχουν πόλεμοι, όσο παραμένει ατελής η ανθρώπινη φύση.