15/04/2009 22:40
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πασχαλινές φωτιές στον ΣΥΝ

«Δεν θα τους παρακολουθήσουμε στον δρόμο της διάσπασης του κόμματος και της μετάλλαξής του σε αριστερίστικη κατεύθυνση» καταγγέλλει το «Κοκκινοπράσινο Δίκτυο του ΣΥΝ», η «Ανανεωτική Πτέρυγα» του κόμματος στην ιστοσελίδα της (http://www.ananeotiki.gr/el/default.asp).

Αφορμή ήταν ένα κείμενο των «Κοκκινοπράσινων» στην «Αυγή», με το οποίο στρεφόταν εναντίον της Ανανεωτικής Πτέρυγας και έγραφε για «συχνότατη έλλειψη και του στοιχειώδους ακόμη σεβασμού απέναντι στις κομματικές διαδικασίες και αποφάσεις» (Διαβάστε το κείμενο που δημοσιεύτηκε στην «Αυγή» εδώ).

Στην απάντησή της η «Ανανεωτική Πτέρυγα» αναφέρει μεταξύ άλλων: «Το κείμενο αυτό, πέρα από τον απαράδεκτο και υβριστικό τόνο απέναντι στην Ανανεωτική Πτέρυγα, τη στοχοποίηση συγκεκριμένων στελεχών της, τη δημιουργία πλαστής εικόνας για τον ΣΥΝ και την ηγεσία του, δεν κάνει τίποτα άλλο παρά να επιβεβαιώνει για άλλη μια φορά την ύπαρξη κέντρου (το Κοκκινοπράσινο Δίκτυο αποτελεί συστατικό του στοιχείο) που επιδιώκει και απεργάζεται από καιρό τη διάσπαση του κόμματος και τη μετάλλαξή του σε αριστερίστικη κατεύθυνση...»

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 15/04/2009 22:46:39

    Δεν μας κατουράς ρε Βιολάρη....
    Ο κόσμος καίγεται και το....

  2. Orestios avatar
    Orestios 15/04/2009 22:50:33

    Αυτοί μπορεί τώρα να σφαχτούν μεταξύ τους και να διαπιστώσουμε τελικά ότι είναι 2 άτομα?

  3. AGR. avatar
    AGR. 15/04/2009 22:50:41

    ΑΝΕΜΟΜΑΖΩΜΑΤΑ- ΔΙΑΟΛΟΣΚΟΡΠΙΣΜΑΤΑ.

  4. SOL avatar
    SOL 15/04/2009 23:00:39

    O ψαριανος πριν παει στο συριζα ειχε δηλωσει
    για τον συν.
    Πεντε ΜΑ...ΕΣ ειναι που χωρανε και σε τηλεφωνικο
    θαλαμο και εχουν δεκα γνωμες ο καθενας για το πως
    μπηκανε και το πως θα βγουνε.

  5. Νικόλας avatar
    Νικόλας 15/04/2009 23:06:53

    Όσο καιρό είχε το πάνω χέρι η δεξιά πτέρυγα του συνασπισμού όλα ήταν καλά εκτός από την απήχησή του στον κόσμο. Τώρα που έχει τον έλεγχο η αριστερή πτέρυγα έχουν εξαγριωθεί οι δεξιοί και δεν τους χωράει ο τόπος. Βγαίνουν στα κανάλια και κλαίγονται για το αριστερίστικο κατάντημα του συνασπισμού και για την έλλειψη δημοκρατίας. Και στο βάθος πάντα οι "υγιείς δυνάμεις" του ΠΑΣΟΚ να λένε το τραγούδι των σειρήνων.
    Αρκετά με τους τυχοδιώκτες που περνάνε από την αριστερά για να γλυτώσουν την αναμονή στην Πασοκική επετηρίδα.

  6. ΑGR avatar
    ΑGR 15/04/2009 23:16:49

    Νικολας 11.06pm
    Τωρα που κανει κουμαντο η αριστερη
    πτερυγα του συνσυριζα τα ποσοστα εχουν
    βαρεσει ταβανι;
    5,4 αν δεν κανω λαθος ηταν τα τελευταια
    και εχει και συνεχεια στην κατηφορα.

  7. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 15/04/2009 23:23:53

    Περιμένετε τις ευρωεκλογές κι έχει να πέσει πολύ γέλιο. Αυτή η κυρία του γκρουπούσκουλου της ΚΟΕ (που βάλανε στη δεύτερη θέση της λίστας) προβλέπω μάλλον να μπαίνει στην Ευρωβουλή με... κάρτα "visitor".

  8. Νικόλας avatar
    Νικόλας 15/04/2009 23:26:28

    Από τα τρία στα εκατό που ήταν ο συνασπισμός όταν ανέλαβε η αριστερή πτέρυγα πολύ δύσκολα θα πέσουν.
    Ας μη το πιάσουμε ποδοσφαιρικά το θέμα, όμως αυτοί οι "ανανεωτές" είναι πάντα έτοιμοι για το ρεσάλτο. Τώρα τους βγαίνει να κάνουν και λίγο από εισοδισμό στο δικό τους κόμμα.

  9. ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΑΚΟΣ avatar
    ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΑΚΟΣ 16/04/2009 00:17:22

    Αργα αρχισαν τα οργανα.Η αναμονη για την πασοκικη επετηριδα φιλε Νικολα υπηρχε παντοτε.Απλα απο την στιγμη που ανεθεσαν τα ηνια σε φλωροπαιδα
    σαν τον υπευθυνο τυπου η τον Τσιπρα ξεφυγαν τα "πραγματα"(Δεν παλευονται).Βλεπουμε τι φαγομαρα πεφτει για
    μια θεση στο ΕΥΡΩΨΗΦΟΔΕΛΤΙΟ.Πολλοι μεσω του ΣΥΝ
    ανοιξαν την τυχη τους με αξιωματα,καρεκλες,κουταλες.Εξαλλου οι περισσοτεροι απο τα μελη και τους ψηφοφορους του ηταν παντα "ΟΙ ΒΟΛΕΜΕΝΟΙ"(Κρατικοδιαιτοι κλπ).Τα χρονια της αθωοτητας
    περασαν ανεπιστρεπτι.Καποτε ο Αλαβανος και οι περι αυτον πρεπει να απολογηθουν για τις λανθασμενες μεταλλαξεις του κομματος(ΜΕ ΕΞΑΙΡΕΣΗ ΤΗΝ ΘΕΣΗ ΚΑΤΑ ΤΟΥ ΣΧΕΔΙΟΥ ΑΝΑΝ).

  10. ΑGR avatar
    ΑGR 16/04/2009 00:19:26

    Νικολας 11.26
    Τι παει να πει[απο τα τρια στα εκατο
    πολυ δυσκολα θα πεσουν];
    2,99 περνανε SYRIZA εξω απο την βουλη.

  11. SOL avatar
    SOL 16/04/2009 00:39:15

    ΣΥΝΤΡΟΦΟΙ ΜΗΝ ΜΑΣΑΤΕ.
    ΝΑ ΦΥΓΟΥΝ ΟΙ ΑΝΑΝΕΩΤΕΣ.
    ΜΑΣ ΕΜΕΙΝΕ Ο ΠΑΝΤΖΑΣ
    ΑΠΟ ΤΟ ΔΗΚΚΙ.

  12. Νικόλας avatar
    Νικόλας 16/04/2009 00:46:58

    @AGR
    το 3% ήταν το σημείο από όπου παρέλαβε ο Αλαβάνος και η αριστερή πτέρυγα τον Συνασπισμό. Η διαφορά ήταν ότι βγήκαν από τα γραφεία τους, τις επιτροπές τους, τις "μη κυβερνητικές" μπούρδες τους και βρέθηκαν στο πεζοδρόμιο μαζί με τον κόσμο. Τότε για πρώτη φορά μοίρασαν και προκηρύξεις χέρι με χέρι κάτι που συχαίνονται να κάνουν οι ανανεωτές. Τα λάθη γίνονται όταν κάποιοι αρχίζουν να έχουν πολιτική δράση και πολιτική δράση δεν υπήρχε στον Συνασπισμό της Δαμανάκη του "κάντε με Πρόεδρο Δημοκρατίας" Κωνσταντόπουλου και των καρεκλάδων της Ευρωβουλής. Απορώ που δεν ντρέπονται να βγαίνουν και να κλαίνε για την θέση στην Ευρωβουλή και μετά να λένε πως είναι και αριστεροί. Αυτοί που φτιάξανε τον Σύριζα και μετά αδειάσανε όλες συνιστώσες πλην Συνασπισμού την προηγούμενη φορά.

  13. τρια πουλακια καθονταν avatar
    τρια πουλακια καθονταν 16/04/2009 02:36:34

    mikri Loulou
    πως τους αφηνεις να αυθαδιαζουν για τον ΣΥΡΙΖΑ?

  14. SOL avatar
    SOL 16/04/2009 02:45:52

    2.36
    ΨΑΡΙ... ΑΚΟΜΑ ΞΥΠΝΙΟΣ ΕΙΣΑΙ;

  15. ELL. avatar
    ELL. 16/04/2009 03:00:42

    τρια πουλακια καθονταν
    Θα αυθαδιαζουμε ολη νυχτα
    μεχρι να γινεις λιωμα απο
    την αυπνια.
    Εκτος και αν δηλωσεις
    μετανοια και οτι ειδες
    το ΦΩΣ ΤΟ ΑΛΗΘΙΝΟ.

  16. SOL avatar
    SOL 16/04/2009 03:21:38

    ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ;
    ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΔΗΛΩΣΟΥΛΑ
    ΝΑ ΠΑΜΕ ΓΙΑ ΥΠΝΟ;
    ΤΟ ΠΡΩΙ ΘΑ ΝΥΣΤΑΖΟΥΜΕ ΟΛΟΙ
    ΚΑΙ ΘΑ ΚΟΙΜΟΜΑΣΤΕ ΑΛΛΟΣ
    ΣΕ ΚΑΡΕΚΛΑ ΚΑΙ ΑΛΛΟΣ ΣΕ ΕΔΡΑΝΟ.
    ΓΙΑΥΤΟ ΣΟΥ ΛΕΩ ΚΑΝΤΗΝ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΝΟΥΜΕ.

  17. zapata avatar
    zapata 16/04/2009 09:11:20

    επειδή λείπει η μικρή λουλού (που ψηφίζει ΑΝΤΑΡΣΥΑ) ευχαρίστως να απαντήσω εγώ που ψήφιζα άκυρο και τώρα θα ρίξω ένα Συριζα περίπου 10% με το συμπάθειο. Κταναοώ απολύτως την οργή και την πίκρα των ΛΑΟΚΚΕ, αλλά δυστυχώς η τελευταία δημοσκόπηση για τις εθνικές φίλε AGR έδωσε 8,5% ενώ η τελευταία για τις ευρωεκλογές έδωσε 10%. (όταν εμφανιστεί η μικρή λουλού που δουλεύει σε εταιρεία ερευνών να την ρωτήσετε περισσότερες λεπτομέρειες) Το δε πιο ανησυχητικό για το ΠΑΣΟΝΟΥΔΟΥ, είναι πως μία πολύ φιλική προς το πολιτικό σύστημα εταιρεία δημοσκοπήσεων έδωσε στον Συριζα 18% στις ηλικίες 18-24. Αν δεν πάνε τριήμερο τα παλιόπαιδα (που έχουν γραμμένους στα παλαιότερα των υποδημάτων τους τους "ανανεωτικούς") και κατέβουν να ψηφίσουν την βάψατε ΚΟΥΚΟΥΕΑΡΔΗΝ... ο ΝΙΚΟΛΑΣ το έχει πιάσει το νόημα και σας αναλύει πολύ καλά τι συνέβει επί Αλαβάνου και πως γύρισε την κατάσταση, οι υπόλοιποι απλά θυμάστε το φαινόμενο "δαμανακισμού" το οποίο όλο και λιγοστεύει στον ΣΥΝ.( άντε Μαργαρίτη, εσύ έμεινες, πήγαινε στο καλό παιδί μου). Εκείνο που δεν λαμβάνετε υποόψη σας είναι οι κοινωνικές ανακατατάξεις, η αλλαγή του εκλογικού σώματος(ηλικιακά, ταξικά, δημογραφικά) που στηρίζει Συριζα. Για αυτό και το βράδυ των εκλογών θα λέει ο ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΑΚΟΣ που στο διάολο βρήκαν τόσες ψήφους τα ¨φλωρόπαιδα"??? Θα χτυπιέται ο ΑΥΡΙΑΝΙΣΤΗΣ για την ευρωβουλευτίνα της ΚΟΕ κλπ κλπ.. ΥΓ. χίλιες φορές με τον Πάντζα, παρά με την Κανέλλη, τον Καραμπελιά και τον Άνθιμο...( το αφεντικό εδώ μέσα κάποτε μπορεί να σας γράψει για την καλά κρυμμένη προσωπική και πολιτική πορεία του Πάντζα, έχει ενδιαφέρεον...)

  18. SOL avatar
    SOL 16/04/2009 11:19:28

    ZAPATA 9.11
    ΩΡΑΙΑ ΚΑΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΣΑ Η ΑΝΑΛΥΣΗ ΣΟΥ.
    ΤΗΝ ΔΙΑΒΑΣΑΜΕ ΚΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΔΕΝ ΕΙΔΑΜΕ
    ΠΟΥΘΕΝΑ ΤΟΝ ΔΡΑΚΟ ΑΛΛΑ ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΤΗΝ
    ΠΡΙΓΚΙΠΟΠΟΥΛΑ ΕΚΤΟΣ ΑΝ ΕΝΝΟΕΙΣ ΤΟΝ
    ΠΑΝΤΖΑ ΠΟΥ ΓΙΑ ΧΑΡΗ ΤΟΥ ΠΗΓΕ ΝΑ
    ΔΙΑΛΥΘΕΙ ΟΛΟΚΛΗΡΟ [ΚΟΜΜΑ][ΛΕΜΕ ΚΑΙ ΚΑΜΜΙΑ
    ΜΑΚΑΚΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΡΝΑΕΙ Η ΩΡΑ].
    ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΝΑ ΚΕΡΔΙΖΕ ΤΟ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΟ
    ΝΑ ΕΙΧΕ ΚΑΙ ΤΑ ΦΡΑΓΚΑ [6.000.000] ΕΥΡΩ
    ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ.
    ΑΛΛΑ ΤΩΡΑ ΕΜΕΙΝΕ ΜΟΝΟ ΤΟ ΠΑΛΤΟ
    ΧΩΡΙΣ ΤΗΝ ΦΟΔΡΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΕΓΙΝΕ
    ΟΛΟ ΤΟ ΣΚΗΝΙΚΟ.
    ΩΡΑΙΟ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΠΟΡΕΙΑ ΤΟΥ
    ΠΑΝΤΖΑ.
    ΤΗΝ ΔΙΑΒΑΣΑΜΕ ΚΑΙ ΑΜΑΡΤΗΣΑΜΕ[ΜΕΓΑ ΠΕΜΠΤΗ ΣΗΜΕΡΑ]
    ΟΛΟ ΔΑΚΡΥΑ ΚΑΙ ΙΔΡΩΤΑΣ ΗΤΑΝ.
    ΠΑΜΕ ΓΡΗΓΟΡΑ ΓΙΑ ΕΞΟΜΟΛΟΓΗΣΗ.

  19. M.D avatar
    M.D 16/04/2009 12:49:49

    TO ROZ-POUA MEROS TOU SYN DEN PHRE 8ESH? O VALIANATOS EINAI APASXOLHMENOS ME TO SYNTROFO TOU?

  20. ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΑΚΟΣ avatar
    ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΑΚΟΣ 16/04/2009 12:51:41

    ΖΑΠΑΤΑ ΤΑ xxxxx ΘΑ ΔΟΥΜΕ ΤΙ ΠΟΣΟΣΤΑ ΘΑ ΚΡΑΤΗΣΟΥΝ ΣΕ ΕΘΝΙΚΕΣ ΕΚΛΟΓΕΣ,ΟΧΙ ΣΤΙΣ ΕΥΡΩΕΚΛΟΓΕΣ. ΑΥΤΑ ΤΑ xxxxx ΤΑ ΨΗΦΙΣΑ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΤΙΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ ΕΚΛΟΓΕΣ.ΨΗΦΙΖΑ(ΠΙΘΑΝΟΝ ΝΑ ΜΗ ΕΙΧΕΣ ΓΕΝΝΗΘΕΙ)ΑΠΟ ΤΟ 1977 ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΧΩΡΟ(ΕΙΤΕ ΣΑΝ ΣΥΜΜΑΧΙΑ,ΕΙΤΕ ΚΚΕ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟΥ Κ.Λ.Π.).ΟΤΑΝ ΤΑ "ΑΔΕΛΦΑΤΑ"ΤΩΝ ΧΧΧΧΧΧ ΚΑΙ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΟΜΑΔΩΝ ΜΕ ΙΔΙΑΙΤΕΡΟΤΗΤΕΣ ΦΤΙΑΞΟΥΝ ΔΙΚΟ ΤΟΥΣ ΚΟΜΜΑ ΤΟΤΕ ΘΑ ΤΑ ΞΑΝΑΛΕΜΕ.ΜΕΧΡΙ ΤΟΤΕ ΘΑ ΠΙΑΝΟΥΝ ΘΕΣΗ ΣΤΑ ΕΔΡΑΝΑ ΑΝΕΤΑ.ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΠΟΛΥ ΧΟΛΗ ΠΟΥ ΑΜΟΛΗΣΑ.ΑΝΤΕ ΚΑΛΟ ΤΕΤΡΑΗΜΕΡΟ Σ"ΟΛΟΥΣ (ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΔΙΗΜΕΡΟ)

    FACTORX: ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΡΕ ΦΙΛΑΡΑ, ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΓΡΑΨΕΙΣ ΣΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟΣ. ΜΕΤΑ ΛΕΣ ΟΤΙ ΣΕ ΚΟΒΩ. ΑΝΤΕ ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ

  21. ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΑΚΟΣ avatar
    ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΑΚΟΣ 16/04/2009 13:42:47

    ΦΙΛΕ ΦΑΚΤΟΡΑ ΤΟΥΣ ΧΧΧΧΧ ΔΕΝ ΘΕΩΡΩ ΑΝΗΘΙΚΟ ΚΑΙ ΥΠΟΤΙΜΗΤΙΚΟ ΝΑ ΤΟΥΣ ΑΠΟΚΑΛΩ ΜΕ .... ΔΙΟΤΙ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΘΕΩΡΩ ΑΝΗΘΙΚΟΥΣ ΑΝ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΕΝΝΟΙΑ ΕΧΕΙ ΤΟ
    ΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧ.ΕΞΑΛΛΟΥ Η ΗΘΙΚΗ ΔΕΝ ΚΡΥΒΕΤΑΙ ΜΟΝΟ ΣΤΟ ΣΩΒΡΑΚΟ.ΤΟ ΡΕ ΕΚ ΜΕΡΟΥΣ ΣΟΥ ΤΟ ΛΑΜΒΑΝΩ ΣΑΝ ΦΙΛΙΚΗ ΦΙΛΟΦΡΟΝΗΣΗ ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΑΝ ΝΑΠΟΛΕΟΝΤΕΙΟ ΕΠΙΠΛΗΞΗ.


    factorx: Yes sir

  22. SOL avatar
    SOL 16/04/2009 13:46:23

    Ο adiakritos.blogspot.com ΛΕΕΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΕΝΑΝ
    ΑΛΛΟ ΧΩΡΙΣΜΟ.ΑΥΤΟΝ ΤΟΥ ΛΑΖΟΠΟΥΛΟΥ ΜΕ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΤΟΥ.
    ΤΕΛΙΚΑ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΟΜΜΑ ΟΛΟΙ ΧΩΡΙΣΜΕΝΟΙ ΕΙΝΑΙ;

    OI ΧΩΡΙΣΜΕΝΟΙ ΔΕΝ ΓΙΟΡΤΑΖΟΥΝΕ ΠΟΤΕ ΠΟΥ ΛΕΕΙ
    ΚΑΙ ΤΟ ΑΣΜΑ. ΤΕΤΟΙΕΣ ΑΓΙΕΣ ΜΕΡΕΣ ΚΡΙΜΑ ΝΑ ΕΙΣΑΙ
    ΜΟΝΟΣ.
    ΤΙ ΔΡΑΜΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟ.
    ΧΩΡΙΣ ΚΟΜΜΑ - ΧΩΡΙΣ ΣΩΜΑ.

  23. ΕLL avatar
    ΕLL 16/04/2009 14:01:16

    Aυτη η ιτορια με τον SYNSYRIZA μοιαζει
    με μια ειδηση που διαβασα χθες.

    Ναρκωνε τον συζυγο και το γλενταγε
    με τον ξαδερφο.
    Ε ρε γλεντια.

  24. zapata avatar
    zapata 16/04/2009 14:11:35

    1.πως δεν είδες δράκο? είναι ο Καρατζαφέρης...
    2. Ο Βαλλιανάτος είναι ΠΑΣΟΚ...δε έχεις ενημερωθεί?
    3.Δεν έχω πρόβλημα με την χολή κανενός, ο Πάντζας είναι παιδί μακρονησιωτών και δεν ξεφτιλίστηκε στα δικαστήρια όπως ο Τσοβόλας δέκα χρόνια τώρα μπας και κανένα τέκνο του πάρει το χρίσμα για τα ψηφοδέλτια του Πασοκ...
    4.Εγώ μιλάω για ευρωεκλογές, αν θέλεις να συζητήσουμε για εθνικές, κανένα πρόβλημα.
    5.εγώ είμαι το ροζ πουά μέρος του Συν και μόλις πήρα θέση M.D.

  25. M.D avatar
    M.D 16/04/2009 15:05:47

    Ο Βαλλιανάτος είναι ΠΑΣΟΚ…δε έχεις ενημερωθεί?

    DIEGRAFH PROSFATA, DEN TO EMA8ES?

    εγώ είμαι το ροζ πουά μέρος του Συν και μόλις πήρα θέση M.D.

    PERI OREXEWS...AGGOUROPITA!

  26. mikrh_loulou avatar
    mikrh_loulou 16/04/2009 15:35:00

    Καλή σας όρεξη...

  27. mikrh_loulou avatar
    mikrh_loulou 16/04/2009 15:35:27

    Σας έλειψα?

  28. SOL avatar
    SOL 16/04/2009 16:13:56

    ΧΩΡΙΣ ΚΟΜΜΑ- ΧΩΡΙΣ ΣΩΜΑ
    ΠΟΣΕΣ ΜΕΡΕΣ ΤΟΥΣ ΜΕΙΝΑΝΕ ΑΚΟΜΑ;

    ΤΟ ΧΑΣΑΝΕ ΤΟ ΚΟΡΜΙ ΠΑΤΡΙΩΤΕΣ.

  29. mikrh_loulou avatar
    mikrh_loulou 16/04/2009 16:36:35

    sol ονειρεύεσαι?

  30. Antreas avatar
    Antreas 16/04/2009 17:22:39

    Θα μας τρελάνουν ορισμένοι. Την πρώτη φορά που κατέβηκε στις εκλογές ο ΣΥΝ (μετά την αποχώρηση του ΚΚΕ)τα ηνία είχαν οι "αριστεροί" με Γραμματέα τη Δαμανάκη και μέντορα τον Φαράκο. Τότε πήραν 2,8% και δεν μπήκαν στη Βουλή. Άλλαξε η ηγεσία και ανέλαβαν οι "δεξιοί" (Κωνσταντόπουλος)(ανανεωτικοί) και στις επόμενες εκλογές του 1996 πήραν 5,4%. Μετά το "αριστερό ρεύμα" άρχισε την αντιπολίτευση και το ποσοστό έπεσε στο 3,5%. Το 5,2% του "αριστερού" Αλαβάνου είναι μικρότερο από το 5,4% του "δεξιού" Κωνσταντόπουλου.
    Έτσι για μερικούς να μαθαίνουν ιστορία...

  31. SOL avatar
    SOL 16/04/2009 19:32:16

    μικρη λουλου

    ΔΥΣΚΟΛΕΥΟΜΑΙ ΝΑ ΣΕ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΩ.
    ΣΥΝΕΧΙΣΕ ΟΜΩΣ ΝΑ ΣΧΟΛΙΑΖΕΙΣ
    ΓΙΑΤΙ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΣΟΥ.

  32. mikrh_loulou avatar
    mikrh_loulou 16/04/2009 21:41:15

    εμένα πάλι όχι sol... όσο για σένα φίλε αντρέα σε ενημερώνω πως η δαμανάκη με τον παπαγιαννάκη και την γραμμή σύμπλευσης με το πασοκ άφησαν τον συν εκτός βουλής το 1993. ο δε πονηρός κωνσταντόπουλος, κεντρώος ο άνθρωπος, προήδρευε με αριστερό ρεύμα πλειοψηφία, μέχρι και τον συριζα αυτός τον έφτιαξε...το 1996 ο συν πήρε 5,12% δηλαδή μιά από τα ίδια με το 5,ο4% που πήρε πέρυσι με αλαβάνο.το 2000 και το 2004 τα ποσοστά ήταν ακριβώς ίδια 3,20% και 3,26%. ύστερα είπε ο καραμανλής στον κωνσταντόπουλο πως θα τον κάνει πρόεδρο της δημοκρατίας και την έκανε, αλλιώς ακόμα πάνω από το κεφάλι τους θα ήταν.

  33. mikrh_loulou avatar
    mikrh_loulou 16/04/2009 21:42:37

    είδες αντρέα...την ιστορία για να την λες πρέπει να την ξέρεις πρώτα...

  34. SOL avatar
    SOL 16/04/2009 22:14:21

    μικρη λουλου
    ΜΗΝ ΚΑΡΦΩΝΕΣΑΙ.
    ΘΑ ΒΓΕΙ Ο ΨΑΡΙ...Σ
    ΚΑΙ ΘΑ ΣΟΥ ΤΗΝ ΠΕΙ ΠΑΛΙ
    ΣΑΝ ΚΑΙ ΧΘΕΣ ΤΟ ΒΡΑΔΥ
    ΚΑΙ ΑΝΤΕ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ
    ΠΑΛΙ ΟΛΗ ΝΥΧΤΑ ΤΗΝ ΔΗΛΩΣΗ
    ΜΕΤΑΝΟΙΑΣ ΚΑΙ ΝΑ ΔΕΙ ΤΟ
    ΦΩΣ ΤΟ ΑΛΗΘΙΝΟ ΠΕΡΑ ΑΠΟ
    ΣΤΟΝ ΜΑΚΡΥ ΓΙΑΛΟ.