#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
17/09/2011 19:08
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πασοκικές φαιδρότητες



Είναι αστείοι. Ερασιτέχνες. Ανεπαρκείς.

Εχουν ζαλιστεί απ’ τις απανωτές σφαλιάρες και δεν ξέρουν τι τους γίνεται.

Χθες γράφτηκε ο,τι ο πρωθυπουργός αναχώρησε για τις ΗΠΑ για να παραστεί στη Γενική Συνέλευση του ΟΗΕ.

Μας έλεγαν μάλιστα ότι πως παρασκηνιακά καταβάλλονταν προσπάθειες για να συναντηθεί με τον Ομπάμα.

Ηταν ήδη συμφωνημένο το ραντεβού με τον Ομπάμα.

Σήμερα το απόγευμα ακύρωσαν το ταξίδι!

Ο λόγος;

«Επειδή η ερχόμενη εβδομάδα είναι ιδιαίτερα κρίσιμη για την εφαρμογή των αποφάσεων της 21ης Ιουλίου στην ευρωζώνη και τις πρωτοβουλίες που πρέπει να αναλάβει η χώρα, ο πρωθυπουργός, Γιώργος Παπανδρέου, αποφάσισε να αναβάλλει την προγραμματισμένη επίσκεψή του στις ΗΠΑ».

Καλά πότε το συνειδητοποίησαν ότι η ερχόμενη εβδομάδα θα είναι κρίσιμη;

Σήμερα το απόγευμα;

Για λόγους που θα μάθουμε αργότερα η Κυβέρνηση επιχειρεί μια  δραματοποίηση του σκηνικού.

Θεωρεί ότι την εξυπηρετεί η κατάσταση αυτή επειδή τάχα περιορίζει τις κινήσεις της αντιπολίτευσης και του Αντώνη Σαμαρά ειδικότερα.

Τους επιβάλλει ένα είδος αυτοπεριορισμού όσον αφορά στην ένταση της πολιτικής αντιπαράθεσης.

Κάνουν ένα λάθος:

Αν τα πράγματα είναι όντως κρίσιμα, αυτό είναι αποκλειστικά δική τους ευθύνη.

Πρώτον γιατί πέρασε ένα Καλοκαίρι και ο Πρωθυπουργός συμπεριφερόταν ως…τουρίστας και δεν παρήχθη κανένα έργο.

Δεύτερον, ο κ. Βενιζέλος, ως ερασιτέχνης διαπραγματευτής, διέρρηξε τις σχέσεις με την τρόϊκα, ενώ ήταν παντελώς απροετοίμαστος.

Τώρα τους  παρακαλάνε να γυρίσουν και εκείνοι τους βάζουν στο μαχαίρι στο λαιμό!

Δημιουργούν, λοιπόν, ένα δραματικό σκηνικό για να δικαιολογήσουν την αποτυχία τους και τη νέα λαίλαπα που έρχεται.

Αυτός ο θίασος πρέπει να φύγει και το σήμα να δοθεί απόψε.

 Αδέξιος Δεξιός

Υ.Γ. Τους προέκυψε και ένα …έκτακτο πρόβλημα. Ο πρωθυπουργός τι ήθελε στο Λονδίνο οέο;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Aris. A avatar
    Aris. A 17/09/2011 19:24:59

    Οι δημοσκοπήσεις αυτής της εβδομάδας πρέπει να είναι τραγικές για το Πασόκ ειδικά μετά τα καραγκιοζιλίκια της προηγούμενης εβδομάδας.

    Παράλληλα νομικά πρέπει να μπάζει η ιστορία του φόρου στα ακίνητα με αποτέλεσμα να μην μπορεί να εφαρμοσθεί.

    Η τρόικα το γνωρίζει και τους ζητάει άμεσα απολύσεις ακριβώς αυτό που προσπαθούν να αποφύγουν.

    Γνωρίζουν ότι το τελευταίο αποκούμπι τους είναι το πράσινο παρακράτος που τους βάζουν να ξηλώσουν.

    Είναι σε αδιέξοδο.

    Εχουν πέσει θύμα της άγνοιας και των ερασιτεχνισμών τους.

    • anonymous avatar
      anonymous @ Aris. A 17/09/2011 20:04:38

      Παράλληλα νομικά πρέπει να μπάζει η ιστορία του φόρου στα ακίνητα με αποτέλεσμα να μην μπορεί να εφαρμοσθεί.

      Αυτό όντως ισχύει
      Γνωρίζουν ότι το τελευταίο αποκούμπι τους είναι το πράσινο παρακράτος που τους βάζουν να ξηλώσουν.

      Κι αυτό τους πονάει. Ξέρουν ότι ξήλωμα του μηχανισμού σημαίνει πτώση. Και μετά την πτώση οὐαὶ τοῖς ἡττημένοις. Ειδικά με αυτά που έχουν διαπράξει σε βάρος του λαού.

      • Αγγελική avatar
        Αγγελική @ anonymous 18/09/2011 12:39:16

        Ο Φόρος ακινήτων είναι παραλογος και άδικος πέραν των άλλων γιατί επιβάλλεται μόνο στα ηλεκτροδοτούμενα ακίνητα. Ουσιαστικά θεσμοθετεί τη φοροδιαφυγή αφού ο κάτοχος Πχ μη ηλεκτροδούμενου ακίνητου αξίας 500.000€ δεν πληρώνει φόρο.
        Η αντισυνταγματικότητα του φόρου βρίσκεται στο γεγονός ότι κατοχοι ιδιας αξίας ακινήτου και με τα ίδια κοινωνικά χαρακτηριστικά αντιμετωπίζονται διαφορετικά. Κριττήριο φοροδοτικής ικανότητας δεν θεωρείται η αξ'ια της περιουσίας αλλά η ηλεκτροδότηση της ή μη.

  2. ΠΡΟΣΛΑΛΙΑ avatar
    ΠΡΟΣΛΑΛΙΑ 17/09/2011 19:27:34

    Το θέμα είναι εμείς σε τι θέση είμαστε. Και νέα λαίλαπα και νέα και νέα και εμείς;
    http://proslalia.blogspot.com/2011/09/blog-post_8743.html

  3. Ραββινος avatar
    Ραββινος 17/09/2011 19:34:36

    Λαθος ! Ακουσε τον αποψε στις 8 και αυριο στην συνεντευξη μπας και καταλαβεις τι ζηταει !

  4. cobalt avatar
    cobalt 17/09/2011 19:35:57

    Ντόρα εσύ; Βγές απ' το internet, θέλει να πάρει ο μπαμπάς τηλέφωνο το MEGA

    • johnnythespecs avatar
      johnnythespecs @ cobalt 18/09/2011 05:20:18

      @ cobalt: ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  5. nick avatar
    nick 17/09/2011 19:39:00

    Μήπως απλά θέλουν να σκεπάσουν επικοινωνιακά το πολύ σοβαρό θέμα με την ΕΛΣΤΑΤ που έχει αρχίσει να παίρνει διαστάσεις;;;

  6. Χρηστος Νικολοπουλος avatar
    Χρηστος Νικολοπουλος 17/09/2011 19:40:25

    Κι αν στο δρομο του ηρθε μια αδιαθεσια,μια αναγουλα ,ενας ντουβρουτζας ρε παιδι?(τρομερο αρθρο)
    ΥΓ .Εκει στο εσπανα τελειωστε το θεμα με συνοπτικες διαδικασιες!Με στραβογιαννους μιλατε.Οι μορτιδες ειναι στο μπουντρουμ!

  7. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 17/09/2011 19:41:08

    Κάποιοι διακινούν (σκοπίμως?) σενάρια για συγκυβέρνηση. Έλεος πια με το θέατρο σκιών και τους εκβιασμούς. Θυμίζουν Ανατολική Γερμανία λίγο πριν το τέλος...Έσχατη παρακμή.

  8. ikaros avatar
    ikaros 17/09/2011 19:45:18

    προσπαθούν με αυτήν την πασοκιά ακόμα κάτι. Να επισκιάσουν την βαρυσήμαντη ομιλία του Προέδρου μας. Θέλουν για άλλη μια φορά εκβιάζοντας την Κοινή Γνώμη με την "κρισιμότητα της κατάστασης" να υποβαθμίσουν τις δεσμεύσεις Σαμαρά. Να θεωρήσει δηλαδή ο κόσμος πως σε μια τόσο δύσκολη κατάσταση που μάλιστα "επιδεινώνεται" οι προτάσεις Σαμαρά δε μπορούν να εφαρμοστούν. Πασοκίες δηλαδή.

  9. λαικη δεξια avatar
    λαικη δεξια 17/09/2011 19:59:38

    αντωνη σαμαρα σημερα ειναι η μερα σου.
    ειναι δεν ειναι σοβαρα τα πραγματα , ειναι η ωρα να ζητησεις εκλογες , να βγαλεις τον κοσμο εξω , να ζητησεις να μην πληρωθει το αντισυνταγματικο χαρατσι μεσα απο τον λογαριασμο της ΔΕΗ.
    τερμα τα χαδια και τα ναι στους δοσιλογους και τα εξαπτερυγα τους.
    μονοδρομος δεν ηταν και δεν ειναι το μνημονιο.
    μονοδρομος ειναι να οδηγηθουν σε δικες οι προδοτες της κυβερνησης του τζεφρυ και τον υποστηρικτων του μνημονιου ( εξαπτερυγα-χουντοκαναλα-δημοσιογραφοι ).
    σημερα βγες και πες , οτι η υπογραφη που εβαλε ο γαπ και η αλητοπαρεα του , ΔΕΝ ΘΑ ΤΗΝ ΤΗΡΗΣΕΙΣ ΓΙΑΤΙ Η ΕΛΛΑΔΑ ΔΕΝ ΠΩΛΕΙΤΑΙ - ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΔΕΝ ΘΑ ΓΙΝΟΥΝ ΔΟΥΛΟΙ.

  10. Grigoris avatar
    Grigoris 17/09/2011 20:07:29

    Αντωνη προχωρα! Το ΓΑΠ αρχιζει να χανει το παιχνιδι!! Οταν παιζεις με την φωτια καιγεσαι!!

  11. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 17/09/2011 20:07:58

    O Ιορδάνης στο MEGA είπε οτι ο κ. Παπανδρέου θα επιστρέψει από το Λονδίνο αύριο το μεσημέρι!!!
    Τι είδους έκτακτη κατάσταση είναι αυτή;

    • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
      Γιάννης Φαίλτωρ @ Κώστας Ροδινός 17/09/2011 20:18:11

      Αυτός δεν είναι που είχε κάνει ρεπορτάζ από τη συνάντηση Καραμανλή-Ερντογάν, ενώ ο Ερντογάν δεν είχε έρθει?
      Τελικά που είναι ο πρωθυπουργός?

  12. αλλήθωρος avatar
    αλλήθωρος 17/09/2011 20:16:24

    Τι έκτατη κατάσταση και πράσινα άλογα!!!
    Μια μόνιμη κατάσταση πάει να εξελιχθεί σε έκτακτη για να εξυπηρετήσει τους σκοπούς της κυβέρνησης.
    Αν δεν πάνε σε εκλογές άμεσα, μάλλον προσπαθούν να «σερβίρουν» και άλλα μέτρα.

  13. Χρηστος Νικολοπουλος avatar
    Χρηστος Νικολοπουλος 17/09/2011 20:17:05

    Εχουμε και φαμιλια στο London.Ασε και το dinner at seven που στο λαιμο να του κατσει.Αυτος τελειωσε.....παμε παρακατω!

  14. nick avatar
    nick 17/09/2011 20:22:53

    Φοβερό το ξεκίνημα της ομιλίας του!!!

  15. Κρης avatar
    Κρης 17/09/2011 20:23:05

    Μπας και Βενιζελος του ειπε τα βροντάω και σε παρατώ ;
    μετα τον κάζο που έπαυε στην Πολωνια .

    Και γυρναει πισω κακην κακως

  16. χρηστος α avatar
    χρηστος α 17/09/2011 20:26:17

    Οι Τούρκοι απέριψαν το Ελληνικό διάβημα για τις έρευνες στην υφαλοκριπήδα μας και ισχυρίζονται ότι η περιοχή εκεί είναι Τουρκική υφαλοκριπήδα.. 1 αντιτορπιλλικό στην Ρόδο... θα μας πάρουνε τα σώβρακα οεο

    • kp8 avatar
      kp8 @ χρηστος α 17/09/2011 22:19:52

      Μωρέ λες να βγούνε αληθινές κάτι προφητείες του γέροντα μοναχού που είχε πει "θα επιβάλλουν φόρους σκληρούς, αλλά δεν θα μπορέσουν να τους εισπράξουν γιατί θα γίνει πόλεμος" ?

  17. kp8 avatar
    kp8 17/09/2011 22:13:56

    Το σήμα πράγματι δόθηκε απόψε

  18. Nikos22 avatar
    Nikos22 17/09/2011 22:31:32

    Αυτός ο θίασος πρέπει να φύγει και το σήμα να δοθεί απόψε.

    ==
    Oh yes..

  19. Δαίμων avatar
    Δαίμων 17/09/2011 23:00:40

    "Δεν είναι λογικό να απουσιάζει ο πρωθυπουργός της χώρας για περισσότερο από μία εβδομάδα σε μια κρίσιμη περίοδο με σοβαρότατα εσωτερικά και εξωτερικά θέματα ανοιχτά." Από το κύριο άρθρο της "Καθημερινής", η οποία γνωρίζουμε πόσο ενθαρρύνει τον Παπανδρέου να "ολοκληρώσει" το έργο του. Από αύριο λοιπόν το σκληρό κατεστημένο της χώρας μας, και οι εντολοδόχοι και διαχειριστές των συμφερόντων του (Κυβέρνηση και ΜΜΕ), αρχίζουν την τελική επίθεση κατατρομοκράτησης. Θα χρησιμοποιήσουν όλα τα μέσα. Απέναντι τους πρέπει να βρούν ένα λαό αποφασισμένο και ακλόνητο. Να μη ξεχνάμε: Ο Poll tax έριξε τη βαρώνη Thatcer.

  20. Γιώργος avatar
    Γιώργος 18/09/2011 01:56:07

    Αντώνη τώρα σώσε την Ελλάδα! Οι ανώμαλοι θα μας πάρουν στο λαιμό τους.

  21. AB avatar
    AB 18/09/2011 17:05:22

    "Πρώτον γιατί πέρασε ένα Καλοκαίρι και ο Πρωθυπουργός συμπεριφερόταν ως…τουρίστας και δεν παρήχθη κανένα έργο."
    Εδώ αγαπητέ κάνεις και εσύ ένα λάθος, το καλοκαίρι δεν συμπεριφερόταν ως τουρίστας, ήταν όντως πραγματικός τουρίστας με τα όλα του, όλο το υπόλοιπο διάστημα συμπεριφερόταν ως τουρίστας, ακόμη και τώρα.