#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
05/08/2011 12:11
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πας διακοπές στο χωριό; Στο πυρ το εξώτερον!



Ενώ, μεσούντος του θέρους, πέφτουν οι απολύσεις σαν το χαλάζι σε κάθε κλάδο της οικονομίας και ολοένα και περισσότεροι Έλληνες δεν ξέρουν τι τους ξημερώνει όχι ο Σεπτέμβρης, αλλά το επόμενο λεπτό -ειδικά τις Παρασκευές, καλή ώρα-, τα κρατικά ραδιοτηλεοπτικά μέσα εζήλωσαν τις αλήστου μνήμης εποχές Μαρούδα. Και αφού οι ταξιτζήδες φαίνεται να εκτονώνουν προς το παρόν τις κινητοποιήσεις τους, τι απέμεινε καταμεσής στα "μπάνια του λαού" για να συκοφαντηθεί και να ριφθεί βορά στις αρένες του κοινωνικού αυτοματισμού; Μα τα... ίδια τα "μπάνια του λαού"!

 

Άκουγα σήμερα, λίγο μετά τις επτά το πρωί, την καθημερινή ενημερωτική εκπομπή στο ραδιόφωνο της ΝΕΤ, με παραγωγούς ντουέτο δημοσιογράφων. Και τι νομίζετε ότι είπε η γυναίκα του ντουέτου; Ότι, όπως παρατηρεί από τους γείτονες και τους γνωστούς της, "κανένας Έλληνας δεν μειώνει το χρόνο των διακοπών του. Μπορεί να πηγαίνουν στα χωριά τους ή φιλοξενούμενοι σε φίλους και συγγενείς, αλλά κανείς δεν μειώνει το χρόνο των διακοπών του."

 

Τι θέλει να πει η... ποιήτρια; Πως, το γεγονός ότι κάποιοι καταφέρνουν, κουτσά-στραβά, να πάνε στο πατρικό τους στο χωριό ή να "ζητιανέψουν" εμμέσως φιλοξενία σε φίλους τους, αποδεικνύει ότι... δεν υπάρχει καμία κρίση και ότι "δόξα τω Θεώ, καλά περνάμε" (όπως έλεγε και ένα προπαγανδιστικό ασμάτιο επί χούντας). Τι θέλουμε λοιπόν και διαμαρτυρόμαστε, αφού... πάμε διακοπές, έστω και τζάμπα; Οι τροϊκανοί που "μας στηρίζουν", επιβάλλουν ασκητική ζωή και αυτή αποδεικνύεται μόνο αν μείνουμε κλεισμένοι στο τριάρι της Κυψέλης να βράζουμε στο ζουμί μας. Γιατί μάλιστα να μην έχει καταργηθεί ακόμα το αντιαναπτυξιακό δικαίωμα της πληρωμένης άδειας (για όσους έχουν δουλειά); Τι τις θέλουν οι "τεμπέληδες Έλληνες" τις διακοπές; Arbeit macht frei!

 

Ποιος είπε ότι τον Αύγουστο... αργεί η στοχοποίηση; Ο νέος κοινωνικός αυτοματισμός, με τις ευλογίες της κρατικής ραδιοφωνίας, είναι εδώ: πας διακοπές στο χωριό; Στο πυρ το εξώτερον!

Αυριανιστής

ΣΧΟΛΙΑ

  1. spiros avatar
    spiros 05/08/2011 12:28:26

    Ούτε διακοπές δεν κάνουν για να ανμένουν στις 18/Αυγούστου με την Παιδεία .Νομοσχέδιο, ελλείψεις βιβλίων , ελλείψεις καθηγητών και δασκάλων και πάει λέγοντας μέχρι την εμφάνιση της 6ης δόσης.

  2. danaos avatar
    danaos 05/08/2011 12:34:30

    Αυριανιστή, στην περιοχή που μένω (Χαλκιδική)τα μισά καταλύματα - ενοικιαζόμενα δωμάτια είναι άδεια.Σ' αυτά, ως επί το πλείστον, μένουν Έλληνες,οι ξένοι πάνε οργανωμένα σε ξενοδοχεία. Έτσι αντί να ΄ρθουν και να μείνουν 10-15 μέρες,έρχονται, κάνουν το μπάνιο τους, ανοίγουν το μεσημέρι τα τάπερ τους με τα κεφτεδάκια και τα γεμιστά και το βράδυ επιστρέφουν σπίτι τους!Δεν μπορούν πλέον οι άνθρωποι να πληρώσουν το χιλιάρικο για διαμονή και φαγητό. Στο πυρ το εξώτερον κι αυτούς;

    • The Saint avatar
      The Saint @ danaos 05/08/2011 12:41:56

      Kάτι δεν κατάλαβες μάλλον αγαπητέ. Δεν λέτε κάτι διαφορετικο με τον Αυριανιστή...

      • The Saint avatar
        The Saint @ The Saint 05/08/2011 12:47:15

        p.s. Χαχαχα
        Ασχετο.
        "Υou're posting comments quickly. Slow Down!"
        Βρε Φάκτορα, είσαι απίστευτος! Μιλάμε δεν παίζεσαι με τίποτα!!!
        Με έκανες και πέθανα στα γέλια μεσημεριάτικο....
        Nα'σαι καλά!
        χαχαχα

        • Kennan avatar
          Kennan @ The Saint 05/08/2011 13:19:46

          Ποιό είναι το πρόβλημα; Δεν ανεβαίνουν τα σχόλιά σου; Πόσο προκατειλημμένος είσαι ώστε να μην αντιλαμβάνεσαι ότι είναι "λογικό" για το σύστημα του word press να σου λέει μην βιάζεσαι επειδή την ίδια στιγμή ποστάρουν και δεκάδες άλλοι και δεν αντέχει. Και σε εμένα συμβαίνει πολλές φορές..

          Αλλά ξέρεις ποιό είναι το πρόβλημα με διάφορους σαν κι εσένα που δεν αντέχουν να μην σχολιάσουν στο antinews; Έχετε τύψεις που στηρίζατε μια ζωή την πρασινοροζ πολιτική χούντα και αισθάνεσθε την ανάγκη να μπείτε εδω και να υπάρξετε.

          Όμως πρέπει ταυτόχρονα να απολογηθείτε και στον εαυτό σας, ή στους κομματάρχες σας και λέτε και καμιά μακακία για να περνά η ώρα.

          • Αυριανιστής avatar
            Αυριανιστής @ Kennan 05/08/2011 13:25:24

            Κεννάν, δεν είναι η κατάλληλη στιγμή, ούτε ο κατάλληλος χώρος για να τσακωνόμαστε μεταξύ μας εδώ. Προφανώς ο Άγιος δεν ήξερε αυτό που (σωστά) του εξηγείς, και βιάστηκε στο συμπέρασμά του. Από την άλλη όμως, δεν έχω δει τον Άγιο να υπερασπίζεται την πρασινορόζ χούντα εδώ μέσα. Οπότε, ας χαλαρώσουμε όλοι καλύτερα.

      • danaos avatar
        danaos @ The Saint 05/08/2011 13:45:09

        Κατάλαβα πολύ καλά Saint.Μάλλον εσύ δεν κατάλαβες.Απλά ενισχύω τα τα του Αυριανιστή!

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ danaos 05/08/2011 12:44:12

      Αναλόγως, αν τα γεμιστά είναι με ρύζι ή με κιμά, γιατί και κεφτεδάκια και κιμά στα γεμιστά, πως την είδαμε, τόσο κρέας από που βρίσκουν να το αγοράσουν? Εδώ μιλάμε για μαχαραγιάδικες διακοπές.

      • The Saint avatar
        The Saint @ TopGunZ 05/08/2011 12:48:27

        Πιθανόν τα κεφτεδάκια να είναι γεμάτα ψωμί, και λίγο κρεάς ίσα ίσα γιά να ξεγελιούνται όσοι τα τρωνε...

        • Αυριανιστής avatar
          Αυριανιστής @ The Saint 05/08/2011 14:06:34

          Πιθανόν να είναι και ο φθηνός κιμάς του γνωστού εκπτωτικού πολυεθνικού σούπερ μάρκετ, που πρόσφατα βρέθηκε (εν Ελλάδι) μολυσμένος με e-coli.

          • ΚΜ avatar
            ΚΜ @ Αυριανιστής 06/08/2011 09:17:31

            Στα Λιντλ συγκεκριμένα βρέθηκαν οι μολυσμένες παρτίδες.

      • danaos avatar
        danaos @ TopGunZ 05/08/2011 12:57:02

        Ξέχασα το καρό τραπεζομάντιλο στρωμένο στην άμμο κάτω από την ομπρέλα!

      • ΕΥΑ avatar
        ΕΥΑ @ TopGunZ 05/08/2011 12:57:21

        Και πού βάζετε τα έξοδα για βενζίνη;;; ε;;; μη σας πω ότι έχουν διασυνδέσεις με τα Ενωμένα Αραβικά Εμιράτα..εμίρηδες κι όχι κακομοίρηδες είναι οι Έλληνες! Αυτά βλέπουν κι ακούν οι Τροϊκανοί κι έρχονται με καινούριας σοδειάς φιστικάκια!

        • danaos avatar
          danaos @ ΕΥΑ 05/08/2011 13:03:33

          Αέριο Εύα μου,αέριο!

          • TopGunZ avatar
            TopGunZ @ danaos 05/08/2011 13:21:23

            Σε λίγο αγαπητέ ούτε να κλάσωμεν δεν θα έχουμε...

        • Αυριανιστής avatar
          Αυριανιστής @ ΕΥΑ 05/08/2011 13:04:12

          Μα, φυσικά και έρχονται με φυστικάκια. Γιατί να μην έρθουν, όταν βρίσκουν τόσους και τόσους πρόθυμους Έλληνες να αυτοενοχοποιηθούν;

  3. TopGunZ avatar
    TopGunZ 05/08/2011 12:40:19

    Τι εννοείς τριάρι? Σοβαρά μιλάς? Για κάτσε να έρθει η τρόικα να σου πάρει το ένα δωμάτιο που θες και τριάρι λαμόγιο Έλληνα. Έτσι τα φάγατε τα λεφτά του δύσμοιρου μέσου Γερμανού εργατάκου, σε τριάρια και έκφυλες διασκεδάσεις στην Άνω Κωλοπετινίτσα! Τσκ τσκ τσκ...

    Για να σοβαρευτούμε και λίγο, δεν είναι πρωτότυπη συμπεριφορά για φέτος αυτή, σε άλλο ιστολόγιο στις αρχές περίπου του καλοκαιριού είχανε βγει σχολιαστές και εγκαλούσαν όσους μποτιλιαρίζονταν στη Χαλκιδική για ένα μπάνιο αυθημερόν για τα λεφτά που ξόδευαν σε βενζίνη!

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ TopGunZ 05/08/2011 13:29:16

      Οι "νεογερμανοί" (κατά τους "νεότουρκους" του Κεμάλ), ξέρεις με τι θα ήταν ικανοποιημένοι;

      Μόνο με το να μας έβλεπαν όλους σε δυάρια, το πολύ τριάρια των 70 τετραγωνικών, που τους επιφύλασσε για 45 χρόνια ο (πάλαι ποτέ) "σοσιαλισμός" του Χόνεκερ.

      • TopGunZ avatar
        TopGunZ @ Αυριανιστής 05/08/2011 13:52:14

        Αντιλαμβάνεσαι φυσικά ότι το πρώτο σκέλος ήταν τελείως ειρωνικό, σωστά?

        • Αυριανιστής avatar
          Αυριανιστής @ TopGunZ 05/08/2011 13:55:43

          Ασφαλώς το αντιλαμβάνομαι. Για τις μύχιες επιθυμίες των "νεογερμανών" όμως ως προς το πώς θέλουν να μας δουν, εγώ δεν είμαι καθόλου ειρωνικός.

          • TopGunZ avatar
            TopGunZ @ Αυριανιστής 05/08/2011 14:52:44

            Σε αυτό που έγραψες συμφωνώ, τα παιδιά τρία τρία στα δωμάτια και ο παππούς στο μπαουλοντίβανο στο σαλόνι. Αν και παιδιά δε θα σε αφήνουν να κάνεις και ο παππούς θα πεθάνει από τα κομμένα φάρμακα, οπότε θα αποσυμφορείται η κατάσταση.

  4. The Saint avatar
    The Saint 05/08/2011 12:56:42

    Επί της ουσίας τώρα...
    Και φέτος διακοπές (όπως αναγκαστικά τα τελευταία 4 καλοκαίρια) διακοπές έκανα στο χωριό με τους "γέρους".
    Κατέβηκα στην Αθήνα γιά τρείς μέρες, και αυτό που διαπίστωσα ήταν ότι υπάρχει πολύς κόσμος που δεν έχει φύγει, ενω αντίστοιχα το περισυνό, η και προπέρσυνο ιδιο διάστημα, ήταν όλοι "εξαφανισμένοι".
    Δεν ξέρω αν υπάρχουν δημοσιεύσεις, ή αν εχει αναφερθεί στην tv τίποτα σχετικά με την Αυγουστιάτικη συνηθισμένη ερημοποίηση της πρωτεύουσας, αλλά φέτος δεν είναι έτσι τα πράγματα...
    Οσο γιά την ενημερωτική εκπομπή της ΝΕΤ, έπρεπε να το περιμένεις αγαπητέ Αυριανιστή.
    Ετσι και αλλιώς το χαζοκούτι (που προσωπικά δεν ανοίγω καθόλου) μας έχει συνηθίσει στην αρλουμπολογία....

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ The Saint 05/08/2011 13:32:39

      Άγιε, εκεί στο χωριό όπου κάνεις διακοπές, τι παρατηρείς; Αυξήθηκε ο κόσμος σε σχέση με πέρυσι; Και ο Αύγουστος σε σχέση με τον Ιούλιο, πώς ήταν; Όχι τίποτε άλλο, αλλά οι κοινωνικοί αυτοματιστές ισχυρίζονται ότι υπάρχει ακόμα πολύ "λίπος" στην ελληνική κοινωνία...

      • The Saint avatar
        The Saint @ Αυριανιστής 06/08/2011 00:36:57

        Πολυ λιγότερος κόσμος φέτος, απο ότι άλλες χρονιές αγαπητέ Αυριανιστή. Φαντάσου ότι σήμερα Παρασκευή που επέστρεψα, η παραλία ήταν ...άδεια! Δεν το έχω ξαναδεί αυτό!
        Ειναι εμφανές ότι ο κόσμος έχει πρόβλημα.
        Οι "κοινωνικοί αυτοματιστές" εννίοτε παρασύρονται αγαπητέ Αυριανιστή, απο τα γνωστά "κολληματα" που έχει αποκτήσει ο νεοέλληνας τα τελευταία χρόνια, με συγκεκριμένες (κακές) καταναλωτικές συνήθειες. Η ουσία όμως δεν αλλάζει...

  5. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 05/08/2011 13:11:40

    Διάβαζα Αυριανιστή ότι η αυτοενοχοποίηση είναι από τις καλύτερες μεθόδους να περάσει κάποιος τη γνώμη του...΄
    Δαναέ, σσσστ! θα κατηγορηθείς ότι είσαι ΄΄φιλορωσικός΄΄...

    • danaos avatar
      danaos @ ΕΥΑ 05/08/2011 13:51:36

      Γιατί, τι έκανα;

  6. Φακ Κωστας avatar
    Φακ Κωστας 05/08/2011 13:24:29

    Σωστότατος ο Αυριανιστής...

    Κάποτε τις Δευτέρες οι συνάδελφοι ρωτούσαν ο ένας τον άλλο τι έκαναν το σαββατοκύριακο...Οι απαντήσεις: 2ήμερο στην Ρωμη για ψώνια, βολτίσα χειμωνιατικα στην Αστυπάλαια κλπ...

    Τώρα οι αντιστοιχες απαντήσεις: "μεγάλε, πήγα στο χωριό, δεν ξόδεψα δραχμή, έφαγα σπιτικό φαγητό και γέμισα το πορτ μπαγκαζ με 2 τενεκές λαδι, τυρί φέτα και μέλι χωριάτικο..."

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Φακ Κωστας 05/08/2011 13:44:12

      Κώστα, αν κάποιοι ΔΥ πάνε κι αυτοί 2 εβδομάδες διακοπές στα χωριά τους, θα το θεωρήσεις ότι... καλοπερνάνε;

      • Φακ Κωστας avatar
        Φακ Κωστας @ Αυριανιστής 06/08/2011 01:43:10

        Aυτοί κάνουν διακοπές συνέχεια...και είναι και οι πιο "μπουχτισμένοι"..

  7. unfair avatar
    unfair 05/08/2011 15:52:45

    χεχεχε! τι μου θύμησες Αυριανιστή!
    Ήμουν φοιτητής κ σ΄ ένα δωμάτιο 3Χ4,5 στον έναν τοίχο ήταν μια ταπετσαρία με εικόνα τροπικής παραλίας ...που να φανταστώ πως έβλεπα τις μελλοντικές μας διακοπές!

  8. parsifal avatar
    parsifal 05/08/2011 19:00:03

    Προσωπική αντίληψη της κρίσεως σε επίπεδο διακοπών: Στον παραθαλάσσιο οικισμό της Αττικής οπου κατοικώ το καλοκαίρι, εχουν κατοικηθεί εφέτος ακόμη και τα επι χρόνια "πριφρονημένα" εις οφελος Σίφνων, Σερίφων και Πάρων εξοχικά...
    Η παραλία εχει πολύ κόσμο ακόμη και τις καθημερινές ΟΜΩΣ τα πανάκριβα, κακομαθημένα ταβερνεία είναι αδεια πλήν ΣΚ και ορισμένα ειδικευόμενα σε αστακομακαρονάδες εισήγαγαν ακόμη και ...σαρδέλλες στο μενού !
    Βεβαίως, απο την βεράντα παρατηρώ αμείωτη την κίνηση σε πυκνούς σχηματισμούς των σκαφών πρός Ν- ΝΑ κάθε Παρασκευή απόγευμα, με αντίστοιχη πορεία επιστροφής την Κυριακή το απόγευμα. Προφανώς υπάρχουν πολλά, πάρα πολλά λαμόγια ακόμη ανέγγιχτα απο το ζόρι.
    Η συνολική εικόνα ομως είναι αυτή που περιγράφει ο Αυριανιστής, ακόμη και σε μια περιοχή με υψηλά εισοδήματα και εως τώρα περισσή "ανεση".

  9. Σταύρος avatar
    Σταύρος 06/08/2011 01:29:06

    Αυριανιστή, αν διαμαρτύρεσαι για ένα "πρωνό-ΝΕΤ", εγώ τι να πω που για δύο μήνες ο συν-κάτοικός μου, μου έκανε καθημερινή πλύση εγκεφάλου με αυτούς!
    Ξέρεις πόσα χρήματα ξόδεψα για να διώξω την πράσινη γλίτσα;

    • juliet avatar
      juliet @ Σταύρος 06/08/2011 08:29:04

      Εσύ πλήρωσες και γλύτωσες.Εμείς που και πληρώνουμε και δεν γλυτώνουμε τι να πούμε!!!!

  10. man8os avatar
    man8os 06/08/2011 08:41:19

    Μα με τα τσιμεντα να βραζουν και τι θερμοκρασια να μην πεφτει το βραδυ στην Αθηνα, ειναι δυνατο να μην πας διακοπες?