#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
20/10/2013 16:39
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Παρεοκρατισμός...

"Φτιάχνουν οι Έλληνες κυκλώματα και ιστορία οι παρέες..." Δ. Σαββόπουλος



Αν και έχω πάρει διαζύγιο απ’ την τηλεόραση, χθες βλέποντας τα αθλητικά, έκανα και ένα πέρασμα από τα διάφορα κανάλια, ώσπου έπεσα πάνω στην εκπομπή που χρόνια την πληρώναμε στην ΕΡΤ και που τώρα (ευτυχώς) μεταφέρθηκε σε ιδιωτικό κανάλι. Και είδα τα γνωστά της παρέας, να ευλογεί δηλαδή ο ένας τα γένια του άλλου, το γλείψιμο να πέφτει βροχή και οι φιλοφρονήσεις να δίνουν και να παίρνουν «Λάκη μου» «Σπύρο μου» και τα υπόλοιπα.

Τα τελευταία τριάντα και βάλε χρόνια, οι παρέες κυβερνούσαν και απομυζούσαν αυτόν τον έρμο τον τόπο.

Παρεοκρατικός κυβερνητισμός, παρεοκρατικός συνδικαλισμός, παρεοκρατικός πολιτισμός.

Ναι, κυβερνούν οι παρέες. Κάθε υπουργός και κάθε κυβερνητικός παράγοντας, έφτιαχνε το τείχος γύρω του από κολλητούς, θείους, ξαδέρφια. Όλοι του σιναφιού. Με τα ίδια αντισώματα, για να τον προστατεύουν  απ’ το κακό το μάτι, με το αζημίωτο βέβαια.

Την αρχή  την έκανε ο αρχηγός της παρέας, που κουβάλησε απ’ τα καζίνα και τις μπαρμπουτιέρες των τυχερών παιγνίων του εξωτερικού όλο το συρφετό, όχι για να ποντάρουν, εδώ –βρακί δεν είχαν- αλλά για να τον προστατεύουν, χτίζοντας παράλληλα περιουσίες από ροζ βίλες μέχρι χρυσούς γάμους παριζιάνικους, υποβρύχιες μπίζνες και άλλα «ων ουκ έστιν αριθμός».

Βέβαια έριχναν και στο σοφό λαό κανένα κόκαλο και το πόπολο έριχνε τις ζεμπεκιές του στα «πολιτιστικά στέκια» των λαμέ και των λουλουδιών.

Έπρεπε όμως να έχουν ρίζες βαθιές, να τους κρατούν και έτσι έστησαν τον παρεοκρατικό συνδικαλισμό, ρίχνοντας άφθονο δανεικό στους κολαούζους ξελιγωμένους κλαδικούς συνδικάλες, οι οποίοι απ’ τα ζιβάγκο προς μίμηση πέρασαν στα μεταξωτά πουκάμισα.

Και να ΔΕΚΟ, ΜΚΟ, διαβόλια και τριβόλια εφευρήματα σοσιαλιστικής πονηριάς, δίνοντας δεκαχίλιαρα μηνιάτικα στους προέδρους, διευθυντές και εργατοπατέρες, οι οποίοι στη συνέχεια για να εδραιώσουν τη θέση τους, μοίραζαν αφειδώς θέσεις σε παρατρεχάμενους κλακαδόρους αφισοκολλητές που τους τοποθετούσαν κατ’ επιλογή χωρίς πτυχία με συνοπτικές διαδικασίες. Και ο χορός κρατούσε.

Ναι αλλά, ο κόσμος θέλει και θεάματα. Και τσουπ! Στήθηκε ο παρεοκρατικός πολιτισμός. Δώσε και μένα μπάρμπα. Εκατομμύρια στα πόδια αοιδών και άμουσων μουσών. Συναυλίες και παραστάσεις σε στρατόπεδα για τα καημένα τα φανταράκια, για τον απόδημο ελληνισμό, για τη μαρτυρική Κύπρο, με προϋπολογισμούς περιοδείας των Pink Floyd, για κάθε εμφάνιση.

Τα Ηρώδεια από τη μια και τα κορόιδα από την άλλη. Παρέες μοίραζαν την πίτα του Υπουργείου Πολιτισμού, την οποία τροφοδοτούσε ο λαός. Η τέχνη για το λαό και τα ρετιρέ για τους καλλιτέχνες.

Και βέβαια δεν τους τσουβαλιάζω όλους. Ευτυχώς υπάρχουν εξαιρετικοί καλλιτέχνες, τους γνωρίζουμε, αξιοπρεπέστατοι που στάθηκαν μακριά από όλα αυτά.

Και έτσι μ’ αυτά και άλλα τόσα τινάξαμε τη μπάνκα στον αέρα. Η σαπίλα αυτή, σαν επιδημία, κάλυψε όλες τις πολιτικές ετικέτες μηδεμιάς εξαιρουμένης.

Το ξέρω είσαι μόνος. Παλεύεις μόνος. Εργάζεσαι ακούραστα.

Περιμένω όμως να σηκώσεις τη ρομφαία και να κλάσουν μέντα όλοι αυτοί οι κουραμπιέδες. Να δεις πώς στρώνουν τα πράγματα.

Δαναός

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ιαπετός avatar
    Ιαπετός 20/10/2013 17:55:57

    Παρεοκρατικός κυβερνητισμός, παρεοκρατικός συνδικαλισμός, παρεοκρατικός πολιτισμός.

    Σοφέ διδάσκαλε.
    Άψογος.

    Παρεοκρατική δικαιοσύνη, παρεοκρατική παιδεία, ... “Φτιάχνουν οι Έλληνες κυκλώματα και ιστορία οι παρέες…”

    • tasos1 avatar
      tasos1 @ Ιαπετός 21/10/2013 19:14:18

      Ειδικά Ιαπετέ, όταν εκμεταλλεύονται κάποιοι άλλοι έξυπνοι, κάποιους άλλους χαζοχαρούμενους, επιβάλλοντας τους να πιστεύουν πως έχουν ... ιερή υποχρέωση να τα ακουμπάνε για την ... τέχνη! Της ... αρπαχτής!

  2. Diamond Angel avatar
    Diamond Angel 20/10/2013 18:20:17

    Και στο πέρασμα που έκανα , πετυχαίνω τη Χ. Ρώπα , η οποία έλεγε : '' ...... μια παράσταση με τις πολύ καλές ηθοποιές ...... '' . Εκεί έκλεισα και την τηλεόραση . Ετσι και σηκώσει τη ρομφαία , ούτε που φαντάζεται πόσος κόσμος θα τον υποστηρίξει..... Διδάσκαλε , με μια λέξη απέδωσες τη πραγματικότητα !

    • Aspetos avatar
      Aspetos @ Diamond Angel 21/10/2013 19:19:57

      Καλά τα λέει ο Δαναός... Και η επισήμανσή σας σοβαρή... Οι λαοί που δε σέβονται τη γλώσσα τους, στο τέλος μουγκρίζουν... Με ότι αυτό μπορεί να σημαίνει...

  3. Const avatar
    Const 20/10/2013 18:36:23

    Και η ΝΔ στα πλαίσια του παρεοκρατισμού κινείται. Γιατί παραπονιέστε;

  4. Δαναός avatar
    Δαναός 20/10/2013 18:57:40

    Διάβασε προσεκτικά σε παρακαλώ.

  5. Φελίζα avatar
    Φελίζα 20/10/2013 19:09:41

    Ανατροπές χρειάζονται Δάσκαλε...για να πάρουμε ανάσα.
    Δεν υπάρχει πλέον χώρος για παρεοκρατικούς πολιτικάντηδες και τοιαύτα θεάματα.

  6. Αγρότης avatar
    Αγρότης 20/10/2013 19:14:28

    "Παρεοκρατισμός" !!!!!
    Δαναέ είσαι μεγάλος διδάσκαλος!

  7. ΕΛΕΝΗ ΔΗΜΑΚΟΠΟΥΛΟΥ avatar
    ΕΛΕΝΗ ΔΗΜΑΚΟΠΟΥΛΟΥ 20/10/2013 20:16:34

    Νομιζω βιωνουμε την ρομφεα σε αργη κινηση ήδη.
    Εξ' ου και οι μεντες δεξια-αριστερα ήδη.
    Απλως απο καποιο σημειο και κατω(προς τη χλεμπα) χρειαζεται μια γραμμη και ξανα εκπαιδευση.
    Μην τους παρει ολους ο Χαρος γιατι τ0 ποιο σημαντικο που εκανε ο Μεγας Αντρεας ειναι οτι καταντισε τον μεσο Ελληνα λαμογιο !
    Εγραψες παλι Δαναε !

    • Φωτεινή avatar
      Φωτεινή @ ΕΛΕΝΗ ΔΗΜΑΚΟΠΟΥΛΟΥ 21/10/2013 01:05:16

      ". . .ο Μεγας Αντρεας . . ."

      ῾Ο μέγα διδάσκαλος καί πρῶτος διδάξας τόν παρεοκρατισμό! ᾿Αλήθεια, ἡ Μιμή κάνει ἀκόμα τίς ἴδιες παρέες;; :D

  8. Νικήτας avatar
    Νικήτας 20/10/2013 23:08:45

    Εύγε Δαναέ. Ωραίος όρος το ῾῾παρεοκρατισμός᾽᾽. Της κλίκας το κάγκελο γινόταν και γίνεται...!

  9. ΗΛΕΚΤΡΑ avatar
    ΗΛΕΚΤΡΑ 20/10/2013 23:08:52

    ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΔΙΚΙΟ
    Η ΕΚΠΟΜΠΗ ΤΟΥ ΣΠΥΡΟΥ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ
    ΗΤΑΝ
    ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΜΑΚΡΑΝ
    Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΨΥΧΑΓΩΓΙΚΗ ΕΚΠΟΜΠΗ(ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ) ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΚΑΝΑΛΙΩΝ
    ΕΔΩ ΠΛΗΡΩΝΑΜΕ ΓΕΛΟΙΟΥΣ ΚΑΙ ΓΕΛΟΙΟΥΣ ΣΤΗΝ ΚΡΑΤΙΚΗ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ
    ΤΟ ΣΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΜΑΣ ΗΤΑΝ ΔΙΑΜΑΝΤΙ
    ΟΙ ΠΑΡΕΕΣ ΕΤΣΙ ΚΙ ΑΛΛΟΙΩΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ
    ΟΤΑΝ ΠΑΡΑΓΟΥΝ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟ ΟΜΟΡΦΑ ΠΡΑΤΤΟΥΝ
    ΤΑ ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΟΥΝ
    ΓΙΑΤΙ ΕΚΕΙΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΚΡΥΒΟΥΝ ΠΙΣΩ ΤΟΥΣ ΑΤΑΛΑΝΤΟΥΣ ΠΑΡΕΟΚΡΑΤΙΚΟΥΣ
    ΤΟΥΣ ΤΑΛΑΝΤΟΥΧΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΧΑΡΑ ΜΑΣ ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΟ ΥΣΤΕΡΗΜΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΑΠΟΛΑΜΒΑΝΟΥΜΕ
    ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΗΘΟΠΟΙΕΣ ΤΗΣ ΡΩΠΑ
    ΤΙ ΝΑ ΠΩ;;;
    ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΤΟ ΕΙΠΕ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΤΟΝ ΣΩΣΤΟ ΤΥΠΟ ΤΗΣ ΛΕΞΗΣ
    ΗΘΟΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ
    ΧΙΟΥΜΟΡΙΖΕΤΑΙ

    • Δαναός avatar
      Δαναός @ ΗΛΕΚΤΡΑ 20/10/2013 23:51:38

      Ξεφύγατε απ' το στόχο του κειμένου.

      • ΗΛΕΚΤΡΑ avatar
        ΗΛΕΚΤΡΑ @ Δαναός 21/10/2013 10:20:22

        ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΝ ΟΙ ΣΤΟΧΟΙ ΣΑΣ
        ΓΡΑΦΩ ΟΤΙ ΜΟΥ ΛΕΕΙ Η ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ

        • Δαναός avatar
          Δαναός @ ΗΛΕΚΤΡΑ 21/10/2013 13:54:16

          Γιατί φωνάζετε;

  10. Σ Μ avatar
    Σ Μ 20/10/2013 23:24:28

    «Περιμένω όμως να σηκώσεις τη ρομφαία και να κλάσουν μέντα όλοι αυτοί οι κουραμπιέδες. Να δεις πώς στρώνουν τα πράγματα.»

    Τὴ ρομφαία τὴν ἔχει δανείσει στὸν Παπαμιμίκο καὶ κάνει ἀπεντόμωση στὴν Συγγροῦ, ἔχει δύσκολες γωνίες. Μιλᾶμε γιὰ τὰ κανονικὰ ἔντομα, ἐπ' οὐδενὶ τὰ μεταφορικῶς νοούμενα: τὰ δεύτερα ἁπλῶς περνᾶνε ἀπὸ δόξης εἰς δόξαν.

  11. Θόδωρος 17.06.2014 avatar
    Θόδωρος 17.06.2014 21/10/2013 08:29:00

    Ώραια τα περιέγραψες, Δάσκαλε!
    Να θέσω την ρητορική ερώτηση: Κατάλοιπα της τουρκοκρατίας όλα αυτά? Μάλλον, ναι.
    Ποτέ δεν ελευθερωθήκαμε, Δαναέ. Από τα πρώτα δάνεια μετά τον Εθνικοαπελευθερωτικό Αγώνα..

    Υ.Γ. Θα' ταν ενδιαφέρον να ξέραμε, πόσα έπαιρνε ο υπεύθυνος της παρεο-εκπομπης που αναφέρεις στην ΕΡΤ (πόσα τον πληρώναμε ακούσια εμείς δλδ.) και πόσα παίρνει τώρα στο ιδιωτ. κανάλι που είναι.

  12. Ρηνα avatar
    Ρηνα 21/10/2013 10:31:33

    Το οτι μια εκπομπη τη βλεπει ολος περιπου ο Ελληνικος λαος εντος και εκτος των συνορων κατι λεει. Το οτι την εφτιαξε και τη ρυθμιζει ενας αριστερος κι αυτο παλι κατι λεει για τη "Δεξια" που ολο κλαυθμηριζει. Ας εφτιαχνε και εκεινη και να καλει ολους τους δεξιους καλλιτεχνες να τους μαθουμε κιολας..... Ολοι οι μιμητες απετυχαν. Τωρα οτι το συγκεκριμενο καναλι ειπε να προωθησει το "προϊον" Λακη μεσω του νεου "προϊοντος" που αγορασε, συνηθισμενο φαινομενο.
    Οσο για τον παρεοκρατισμο ας μη μιλαμε για σκοινι....Απλα μπορει να μην ειναι στα media αλλα σε αλλους χωρους, επιχειρησεις, Τραπεζες κλπ.

    • romeo avatar
      romeo @ Ρηνα 21/10/2013 19:08:12

      Δεν υπάρχουν δεξιοί καλλιτέχνες... Κάτι ... αδέξιοι, είναι παραγκωνισμένοι... Άλλωστε οι μεγαλόσχημοι -κάθε μορφής- της δεξιάς, αγόραζαν πάντα από τα ... αριστερά περίπτερα, ίνα έχουν άλλοθι... Κι όποιος θέλει περισσότερες κουβέντες, ας τις κάνουμε!

  13. Βάγγος ο Μεγαλοαπρεπής avatar
    Βάγγος ο Μεγαλοαπρεπής 21/10/2013 14:21:24

    Της το έχουμε πεί πολλοί, αλλά για κάποιον ανεξήγητο λόγο, εκείνη νομίζει οτι ....αντιστεκόμενη στη λογική, πραγματοποιεί τάχα επαναστατική πράξη, ποιός ξέρει ενάντια σε τι??

    • ΗΛΕΚΤΡΑ avatar
      ΗΛΕΚΤΡΑ @ Βάγγος ο Μεγαλοαπρεπής 21/10/2013 14:47:04

      ΚΑΜΜΙΑ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ ΔΕΝ ΚΑΝΩ
      ΑΦΗΝΩ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΠΟΛΥΤΕΛΕΙΑ ΣΤΟΥΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ ΣΧΟΛΙΑΣΤΕΣ
      ΜΗΝ ΜΕ ΔΙΑΒΑΖΕΤΕ
      ΚΙ ΑΝ ΣΑΣ ΕΝΟΧΛΕΙ Η ΦΩΝΗ ΜΟΥ
      ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΙ ΟΙ ΩΤΑΣΠΙΔΕΣ

  14. Hawk avatar
    Hawk 21/10/2013 14:31:44

    Και πριν αλέκτωρ λαλίσει, τζούπ, νάσου και μάθαμε για τον παρεοκρατισμό του υπουργού παιδείας και τα δωράκια του σε εκδότες!

  15. Αρκτική avatar
    Αρκτική 21/10/2013 14:39:52

    ''Περιμένω όμως να σηκώσεις τη ρομφαία και να κλάσουν μέντα όλοι αυτοί οι κουραμπιέδες. Να δεις πώς στρώνουν τα πράγματα.'΄
    Εγώ πάλι ούτε ρεβάνς από τους κουραμπιέδες, ούτε από τα ...μελομακάρονα ψάχνω! Αν είναι να σηκώσεις τη ρομφαία, ας την κατεβάσεις με βία επί των ...πουγγιών των Λαγκαρντολήσταρχων και των λοιπών φοροκλεπτών, ώστε εκτός από άχρηστη ....ικανοποίηση θυμού, να εισπράξουμε και τίποτε εκατομμύρια Ευρώ, που είναι οπωσδήποτε πιο χρήσιμα..... Με ακούς;

  16. Δαναός avatar
    Δαναός 21/10/2013 15:10:26

    Δεν μπορεί, κάτι σας ενοχλεί πέρα απ' τα παραπάνω.

    • Δαναός avatar
      Δαναός @ Δαναός 21/10/2013 18:03:14

      Μα για καλό σας το λέω.

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Δαναός 21/10/2013 20:08:40

      Ψηφίζεις κιόλας ρε Ηλέκτρα;
      Όπως επιλέγεις ποιοτικές εκπομπές δηλαδή;
      Κατάλαβα...

    • Βάγγος ο Μεγαλοαπρεπής avatar
      Βάγγος ο Μεγαλοαπρεπής @ Δαναός 21/10/2013 20:40:11

      Ηλέκτρα, σας είναι τόσο δύσκολο αλήθεια να ...απενεργοποιήσετε το κομβίον Καπς-Λοκ εκεί, αριστερά στο πληκτρολόγιό σας; Νομίζετε (εσφαλμένα) οτι γίνονται πιο σημαντικά αυτά που γράφετε, ή δεν έχετε ιδέα περί διαδικτυακού αλληλοσεβασμού; Ένα...θεματάκι πάντως, υπάρχει. Μην το αρνηθείτε!

    • ΗΛΕΚΤΡΑ avatar
      ΗΛΕΚΤΡΑ @ Δαναός 21/10/2013 22:00:21

      ΔΑΝΑΕ
      ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΠΟΥ ΝΟΙΑΖΕΣΤΕ ΓΙΑ ΜΕΝΑ
      ΚΑΙ ΘΕΛΕΤΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΜΟΥ
      ΕΠΙΤΡΕΨΤΕ ΜΟΥ
      ΝΑ ΞΕΡΩ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ
      ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ

    • ΗΛΕΚΤΡΑ avatar