19/01/2009 13:20
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Παρενόχληση πολιτικού αεροσκάφους από τουρκικά

Δύο τουρκικά μαχητικά τύπου F-16 παρενόχλησαν στις 11 π.μ. αεροσκάφος της Aegean που εκτελούσε το δρομολόγιο Αθήνα - Αλεξανδρούπολη (πτήση Α-161),  πάνω απο την Λήμνο. Το επεισόδιο συνέβη ενώ το αεροσκάφος πετούσε πάνω από τη Λήμνο. Δηλώσεις αναμένεται να κάνει για το συμβάν ο κυβερνητικός εκπρόσωπος.

Τα δυο τουρκικά F-16 προσέγγισαν το αεροσκάφος της Aegean σε απόσταση 5 ναυτικών μιλίων, ενώ αυτό βρισκόταν 10 ναυτικά μίλια βόρεια της Λήμνου σε διαδικασία καθόδου από τα 16.000 πόδια στα 13.000 πόδια. Σύμφωνα με πηγές της Υπηρεσίας Πολιτικής Αεροπορίας τα τουρκικά προσέγγισαν σε πορεία σύγκρουσης με αποτέλεσμα να ενεργοποιηθεί το σύστημα συναγερμού ΤΙΚΑΣ . Η προσγείωση πραγματοποιήθηκε κανονικά λίγα λεπτά μετά στο αεροδρόμιο της Αλεξανδρούπολης χωρίς κανένας από τους 161 επιβαίνοντες να πάθει το παραμικρό. Σύμφωνα με στρατιωτικές πηγές δύο τουρκικά F-16 κατευθύνονταν από το FIR Κωνσταντινούπολης προς το FIR Αθήνας.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. vaggelas avatar
    vaggelas 19/01/2009 13:26:10

    Και τι να πει ο κυβερνητικός εκπρόσωπος;

    Οτι η Ελλάδα πέρα από την ανικανότητά της να προστατέψει τον εθνικό χώρο αδυνατεί πλέον να προστατέψει και την ασφάλεια των πτήσεων στο Ελληνικό FIR;

  2. thanos avatar
    thanos 19/01/2009 13:29:25

    ανικανοτητα προστασιας των παντων !!!

  3. koumparos avatar
    koumparos 19/01/2009 13:30:52

    Κακώς δημοσιεύεταιτέτοια πράγματα!!!
    Δέν σέβεσται τη κυρία Μπακογιάννη ούτε το πολιτικό της μέλλον.!!!

  4. ΑΤΑΚΤΟΣ avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ 19/01/2009 13:39:47

    koumparos - καθολου χα χα χα !!!

  5. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 19/01/2009 13:44:12

    Δεν μας ενδιαφερουν αυτά τα πράγματα γιατί είναι εθνικιστικά.
    Εμας μας νοιάζουν μονο οι Παλαιστινιοι.

  6. Βανζέτι avatar
    Βανζέτι 19/01/2009 13:46:35

    ψυχραιμία....

    το διεθνιστικό είναι ταυτόχρονα και εθνικό..

    Οι πραγματικοί διεθνιστές είναι πρώτα πατριώτες..

  7. anonymous avatar
    anonymous 19/01/2009 13:47:41

    @5
    Μα κι αυτοί στα χέρια της Ντόρας είναι:τους στέλνει σήμερα ανθρωπιστική βοήθεια....
    (παλι ρόμπες θα γίνουμε, όταν θα ανοίξουν τις κούτες οι άνθρωποι)!

  8. Σωκράτης avatar
    Σωκράτης 19/01/2009 13:47:48

    Δηλαδή τι θέλατε να γίνει ρε ώψιμοι υπερπατριώτες?
    Αντί να γράφετε τις χχχχχ σας γράψτε καλύτερα 100 φορές: Θέλω ΠΑΣΟΚ για κυβέρνηση και Γιωργάκη πρωθυπουργό.

    factorx: δεν μου λες, έτσι μιλάτε στον λάκο που είσαι; Τελευταία φορά που σε αφήνω αν γράφεις έτσι. Και να μπαίνεις με ένα ψευδώνυμο, για να ξέρουμε πόσοι είστε

  9. Βανζέτι avatar
    Βανζέτι 19/01/2009 13:48:40

    θέλω ΠΑΣΟΚ για κυβέρνηση και Κωστάκη Πρωθυπουργό..

  10. anonymous avatar
    anonymous 19/01/2009 13:54:12

    Πάμε καλά ως έθνος...ο Κυριάκος αύριο στην ορκωμοσία; Για το γούρικο της οικογένειας, γνωρίζουν οι υπηρεσίες;

  11. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 19/01/2009 14:05:26

    @ Βανζετι
    Λοιπον να σου πω μερικά διεθνιστικά και πατριωτικά.
    Η ειρηνη στο Αιγαίο εξασφαλίζεται -όσο εξασφαλίζεται-από το ΝΑΤΟ και την αμερικανική υπερδυναμη που είναι πάνω από την Ελλάδα και την Τουρκία.Κακό άλλα ετσι είναι.
    Η κριση του δολλαρίου αναδεικνυει ως παγκοσμιο νόμισμα το ευρω προς μεγάλη λύπη των Αγγλων που με συνεχή δημοσιευματα προσπαθουν να το πληξουν διατυμπανιζοντας ότι έχει αδυνατους κρίκους και πρωτο πρωτο την Ελλάδα.Αυτός είναι και ο λόγος της μεγάλης προβολής των επεισοδίων από τα αγγλικά μεσα ενημερωσης και της φιλολογίας για εξοδο από το ευρω.Μία κρίση με την Τουρκία ασφαλώς θα επιδεινωσει πολύ περισσότερο την εικόνα της Ελλάδος και της "αναξιοπιστίας" του ευρω.
    Αυτό αυξάνει τα περιθωρια προκλήσεων των Τουρκων αφού ξέρουν ότι κάποιοι βλέπουν ευνοικά μια φασαρία.Βέβαια αυτοι οι καποιοι δεν είναι η κυριαρχη πλευρά στο συσχετισμό των δυναμεων του αμερικανικού κατεστημένου που κατά πλειοψηφία επιθυμεί τη συνοχή του ΝΑΤΟ.
    Εάν όμως στους Αγγλους και τους ευρωμάχους προστεθεί και το εβραικό λόμπυ ισως οι ισορροπίες ανατραπουν και φερε εσυ μετα Παλαιστινιους για να σε σωσουν.Αμφιβάλλω άλλωστε αν εχουν τη διάθεση.
    Η Χαμάς επιμένει σε όλες τις διαπραγματευσεις να είναι παρούσα η Τουρκία του πιστου μουσουλμάνου Ερντογάν.

  12. Σαος avatar
    Σαος 19/01/2009 14:07:49

    @Anonymous Says:
    January 19th, 2009 at 1:54 pm

    Λες να δολοφονήσουν τον Ομπάμα λόγω της παρουσίας του γιου του Γκαντέμη;

  13. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 19/01/2009 14:07:50

    Ο εχθρός πάντα ήταν οι Τούρκοι, και οι διαφορές μας με τους βόρειους (που δεν είναι επουσιώδεις) είναι ο αντιπερισπασμός.

    τώρα οι μεμέτηδες έχουν όρεξη για καυγά; πιζόμαστε για αεροπλάνα; έμαθαν ότι απαυτονόμαστε και επανήλθαν οι γύφτοι; δεν ξέρω εγώ από αυτά...

    πείτε μου βρε παιδιά, δεν πουλάνε στην μάυρη αγορά αυτά τα χειροκίνητα πυραυλάκια να πάμε καμιά εκδρομή σε κανένα να νησί και να ξεκινήσουμε θερμό επισόδειο;

  14. ευαγγελος avatar
    ευαγγελος 19/01/2009 14:12:46

    LETE NA XALASOYN OI DIAKOPES MOY STA PARALIA THS SMYRNHS ?

  15. KaryID avatar
    KaryID 19/01/2009 14:14:00

    11-0

  16. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 19/01/2009 14:16:09

    Να βάψουμε τα αεροπλάνα κόκκινα να τους μπερδέψουμε.

    Οι πιλότοι φυσικά μπορούν να φορούν το αντίστοιχο φέσι.

    εεε ρε κατάντια..

    ΠΠ

  17. spyros avatar
    spyros 19/01/2009 14:17:44

    Είναι παράξενο το πώς βρίσκουν βήμα αυτές οι ειδήσεις, μόνο σε περιόδους που υπάρχει ¨κίνηση¨ στα ελληνοτουρκικά. Όταν ο λαός κοιμάται, οι παραβιάσεις και οι παρενοχλήσεις είναι ¨καθημερινά φαινόμενα¨ ανάξια δημοσιότητας –και δεν αναφέρομαι στο παρόν μέσο- που δεν παύουν όμως να υπάρχουν. Αυτά τα συμβάντα χρησιμοποιούνται μόνο όταν υπάρχει ανάγκη για δημιουργία κλίματος έντασης. Τότε μόνο μας ερεθίζουν και φουντώνουν το ¨πατριωτικό¨ μας αίσθημα. Είναι η λεγόμενη ¨διπλωματία των εντυπώσεων¨, πίσω από την οποία κρύβεται επιμελώς η πάγια ανικανότητα της Ελλάδας για άσκηση σταθερής –και σοβαρής- εξωτερικής πολιτικής.

  18. Factorx avatar
    Factorx 19/01/2009 14:18:10

    Προκλητικός και ο Ερντογάν
    Σε σημερινή ομιλία του στο European Policy Centre) στις Βρυξέλλες ο Ερντογάν είπε ότι θα είναι καλύτερες οι Ελληνοτουρκικές σχέσεις «σε περίπτωση που εκλείψουν τα στοιχεία της …πρόκλησης», Ερωτηθείς σχετικά με την πορεία των Ελληνοτουρκικών σχέσεων, ο Ερντογάν ανέφερε χαρακτηριστικά «εμείς ως κυβέρνηση και επί εποχής δικής μου πρωθυπουργίας, συνεχίσαμε και συνεχίζουμε τις συνομιλίες, πάντα με καλές προθέσεις, τόσο με τον κύριο Καραμανλή όσο και με τους κυρίους Παπανδρέου και Σημίτη» και υπογράμμισε επίσης ότι κατά τη διάρκεια αυτής της περιόδου, εκτός από τις επαφές υψηλού επιπέδου, συνεχίστηκαν και οι επί μέρους επαφές σε τομείς όπως η οικονομία και η άμυνα. «Παρ΄ όλα αυτά, οι σχέσεις δεν είναι στο επιθυμητό επίπεδο. Θα πρέπει να μην ΄΄κολλάμε΄΄ σε απλά πράγματα» πρόσθεσε ο τούρκος πρωθυπουργός για να προσθέσει ότι τα στοιχεία της πρόκλησης έφεραν τις σχέσεις στο σημείο αυτό. «Αν εκλείψουν τα στοιχεία της πρόκλησης, οι σχέσεις θα είναι σε καλύτερο σημείο» κατέληξε.

  19. andreas avatar
    andreas 19/01/2009 14:57:19

    Συμφωνώ με το Σωκράτη: Θέλω το ΠΑΣΟΚ στην κυβέρνηση και το Γιώργο πρωθυπουργό Χ 100

  20. ΑΤΑΚΤΟΣ avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ 19/01/2009 15:01:14

    andreas - sidereinios kai panta !!!!xaxa xa xa

  21. Βανζέτι avatar
    Βανζέτι 19/01/2009 15:12:44

    ψυχραιμία...

    αν τα δούμε λίγο πιο ψυχρα και ψύχραιμα τα πράγματα δεν είναι έτσι.

    Η συγκατοίκηση ΕΛΛΑΔΑΣ και ΤΟΥΡΚΙΑΣ στη Βορειοατλαντική συμμαχία, δεν εμπόδισε σε τίποτα τη δημιουργία γκρίζων ζωνών, τις συνεχείς προκλήσεις από τη στρατιωτική ηγεσία, το casus belli, από μια υπό ένταξή χώρα στην ΕΕ, σε μία χώρα-μέλος της ΕΕ.

    Η πολεμική μηχανή του ΝΑΤΟ, δε μπορεί να εγγυηθεί καμία γόνιμη και αυθεντική ειρήνη.

    Ασε που πολιτικά δε θα έπρεπε να έχει καμία ύπαρξη μιας και το αντίπαλον δεός, δεν υπάρχει, αρά δεν έχει "κάποιον αντίπαλο", εκτός από τους ίδιους τους λαούς.

  22. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 19/01/2009 15:15:13

    μην έχει κανείς αμφιβολία, οτι η Τουρκία θα χρησιμοποιήσει εκβιαστικά, προς όφελός της κάθε αγωγό και κάθε καλώδιο που περνάει από το έδαφός της.

  23. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 19/01/2009 15:25:18

    @ Bανζετι
    Οι λαοί δεν είναι ενωμένοι.Δεν υπάρχει καμμια περιπτωση η Χαμάς να υποστηρίξει π.χ. σε διαμάχη Ελλάδος - Τουρκίας την Ελλάδα.Ακριβως το αντιθετο θα γινει.
    Στον αραβικο κοσμο έχει ανεβει ως ιδεολογία ο ισλαμισμός που είναι υπέρ των μουσουλμανων σε καθε διαμάχη με απιστους αδιακριτως.

  24. Βανζέτι avatar
    Βανζέτι 19/01/2009 15:36:24

    ψυχραιμία..


    Μάλλον κάποιοι, δε θέλουν να είναι ενωμένοι λαοί και δημιουργούν ιδεολογήματα περί σύγκρουσης πολιτισμών. Είναι οι ίδιοι που έφτιαξαν τους Ταλιμπάν, τη ΧΑΜΑΣ, και με τη στάση τους οδήγησαν το κόσμο προς τα εκεί.

  25. Factorx avatar
    Factorx 19/01/2009 15:40:25

    @Anonymous25: Το είδαμε κι εμείς, αλλά απο την ΥΠΑ λένε άλλα στοιχεία. Και οι στρατιωτικοί συντάκτες (γραμμή Πενταγώνου) προσπασθούν να υποβαθμίσουν το γεγονός. Θα δούμε

  26. Factorx avatar
    Factorx 19/01/2009 17:14:52

    Διάσταση απόψεων υπουργείου Άμυνας και ΥΠΑ διαπιστώνει και η http://new.enet.gr/?i=news.el.article&id=8997

  27. osaperas avatar
    osaperas 19/01/2009 17:58:02

    Μπορεί κάποιο από τα πολυποίκιλα παπαγαλάκια της κυβέρνησης να μας διαφωτίσει εάν έγινε παρενόχληση ή όχι;
    Ή έστω κάποιος από τους εθνικοπατριώτες (που όλο και κάποιο κολλητό θα έχει στο στράτευμα) να μας πει ποια τελικά είναι η αλήθεια;

  28. νταβαδες avatar
    νταβαδες 19/01/2009 18:28:48

    αντε ρε παιδια,φωναξτε και εσεις να αγορασει το
    ελληνικο κρατος νεα οπλα,γιατι εχουν μεινει αφραγκοι.
    θα αρχισουμε να απαγαγουμε εφοπλιστες..για να ξεπληρωσουμε τα χρεη στις τραπεζες.