Παραταξιακός Καραμανλής
21/12/2014 09:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Παραταξιακός Καραμανλής

(Ανανεωμένο) Αξιοπρόσεκτη στάση επιδεικνύει την τελευταία περίοδο ο Κώστας Καραμανλής, δείχνοντας με τις κινήσεις του στο παρασκήνιο ότι βάζει κυριολεκτικά πλάτη στον Αντώνη Σαμαρά.

Ο πρώην Πρωθυπουργός, αυτή την κρίσιμη στιγμή για τον τόπο, όπου κρίνονται όλοι και όλες, επιδεικνύει έμπρακτα την στήριξή του στον διάδοχό του στην ηγεσία του κόμματος.

Οι δυο άνδρες έχουν σταθερή επικοινωνία, χωρίς ενδιάμεσους, όπως είναι σε θέση να γνωρίζει το antinews, και συζητούν για όλα τα τρέχοντα θέματα. Σε αυτή τη συγκυρία δεν είναι τυχαία η παρέμβαση του Κ. Καραμανλή, τουλάχιστον δυο φορές σε λίγες ημέρες, υπέρ της ΝΔ, προβάλλοντας και αυτός με διαρροή το δίλημμα που θέτει ο Πρωθυπουργός, περί καθαρών λύσεων: ή ψηφίζετε Πρόεδρος της Δημοκρατίας ή η χώρα οδηγείται σε πρόωρες εκλογές στις 25 Ιανουαρίου.

Και επειδή ακούγονται διάφορα ο Κ. Καραμανλής δεν θα συμμετάσχει στο ψηφοδέλτιο Επικρατείας της ΝΔ, αλλά θα είναι κανονικά υποψήφιος στην Α΄ Θεσσαλονίκης, όπου εκλέγεται χωρίς σταυρό ως πρώην πρωθυπουργός.

Μ.Α.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Φωτεινή avatar
    Φωτεινή 20/12/2014 01:20:21

    ῎Ε, τά μεγάλα πνεύματα πάντα συναντιῶντε!

  2. Θόδωρος 17.06.201? avatar
    Θόδωρος 17.06.201? 20/12/2014 17:51:06

    Αυτό με τις "καθαρές λύσεις" θέλει ίσως μια κάποια επιφύλαξη.. Μην πολυ-ακούγεται, θα έλεγα. Μην τυχόν και χρειαστεί καμιά "στροφή" μετά. Ουχί με ΠΑΣΟΚ αλλά με πολλούς ανεξάρτητους και "ποταμίσιους" κ.λ.π. Η υποστήριξη ανεξάρτητων είναι καλή έκβαση, για μένα. Σαν να ξανάρχεται η ΔΗΜΑΡ στην κυβέρνηση, ένα πράμα. Μην το απαξιώνουμε, δλδ. Και θα το επαναλάβω: Μην είστε σίγουροι για αριστερή παρένθεση! Αν κυβερνήσει ο Σύριζα μαζί με -δεν ξέρω ποιον άλλον- τίποτε δεν μπορεί να προβλεφθεί! Όχι απαραίτητα σε κακή έκβαση, αλλά τίποτε δεν μπορεί να προβλεφθεί. Μόνη διέξοδος της κυβέρνησης είναι να ολοκληρώσει την 4ετία της και η ΝΔ να ξαναζητήσει πάλι την υποστήριξη του λαού τότε. Με τον ΑΣ να το έχει φτιάξει κάπως το ρημάδι το κόμμα, να έχει ανανεώσει τα στελέχη. Αλλιώς πάμε με βάρκα την ελπίδα.. Όχι απαραίτητα άσχημα ξαναλέω, άλλα σε άγνωστα νερά, ναι. Το τολμάμε?

    • Θόδωρος 17.06.201? avatar
      Θόδωρος 17.06.201? @ Θόδωρος 17.06.201? 20/12/2014 19:50:00

      Να συμπληρώσω ακόμα προς διευκρίνηση, πως καταλαβαίνω την οπτική των "καθαρών λύσεων". Όπως καταλαβαίνω και την απόφαση επιλογής του Στ. Δήμα για προτεινόμενο ΠτΔ, αντί της πρότασης ενός γενικότερης αποδοχής κεντρο-κέντροαριστερού προσώπου για ΠτΔ. Εκτός των άλλων, αποτελεί μια αποφασιστική ενέργεια δεξιάς πεποίθησης και αυτοσεβασμού του ΑΣ. Και είναι εκτιμητέα και σεβαστή. Στη βάση όμως της δικής μου αντίληψης των πραγμάτων -πιο "ρομαντικής" και αφελούς ίσως αφού δεν δέχομαι ακόμα την "αριστερή παρένθεση"- και στο μέτρο που η πολιτική αποτελεί συνδυασμό επιλογών προς εύρεση της βέλτιστης πορείας, δεν πρέπει να "καίγονται γέφυρες".. Αλλά και το timing για όλα αυτά είναι πολύ σημαντικό: Η κατάλληλη ενέργεια την κατάλληλη στιγμή. Ούτε νωρίτερα (γιατί θα΄ναι πολύ νωρίς, γιατί θα αποκαλύψει πολύ νωρίς), ούτε αργότερα (γιατί θα'ναι πολύ αργά και τίποτε δεν θ' αλλάζει πια!).

    • Ο Ιππέας avatar
      Ο Ιππέας @ Θόδωρος 17.06.201? 21/12/2014 06:32:16

      Αν με τον τρόπο που σκέπτεσαι ήσουν σε μια βάρκα κι έκανες κουπί θα γύριζες γύρω γύρω (όχι παραίτητα και τοσο άσχημα αλλά σε άγνωστα νερά ναι) :D

      • Θόδωρος 17.06.201? avatar
        Θόδωρος 17.06.201? @ Ο Ιππέας 21/12/2014 10:37:10

        Αν αυτό κατάλαβες, τι να πω.. Πάντως πρέπει να έχεις "τάσεις φυγής", απ' ότι βλέπω.

  3. Βασιλική Κ. Σ. avatar
    Βασιλική Κ. Σ. 20/12/2014 20:16:36

    Ο Παπανδρέου πλήρωσε με το ίδιο νόμισμα αυτό που έκανε στον Καραμανλή. Γιατί υπάρχει και Θεία Δίκη. Αυτά τα νομίσματα τελείωσαν. Γιατί υπάρχει και Πολιτική Ακεραιότητα.

  4. ν avatar
    ν 21/12/2014 11:24:39

    με τα αχαρακτηριστα αυτογκολ του συριζα και των λοιπων συγγενων,,,,η νεα δημοκρατια κτυπαει πρωτια σε εκλογες

  5. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 21/12/2014 13:16:28

    @ Θεόδωρος Φυσικά και δεν θα υπαρξει αριστερη παρενθεση εάν τα βρει ο συριζα με την Ευρώπη.Αλλά το ζήτημα είναι τι επιλογές έχει η ΝΔ. Ο μόνος τρόπος να αποτραπεί η άνοδος του συριζα θα ήταν η καθιέρωση της απλής αναλογικής.Αλλά αυτό θα έδινε για πάντα το πλεονέκτημα στον περιβόητο μεσαίο χώρο,τους δημαροπασόκους κλπ που θα ήσαν σε κάθε κυβέρνηση.Το ίδιο και οι κυβερνήσεις "ειδικού σκοπού". Η επιλογή "καθαρών λύσεων" και η διατήρηση του μπόνους των 50 εδρών δείχνει ότι Καραμανλής - Σαμαράς προτιμούν τη ρουλέτα ΝΔ ή σύριζα από κεντροαριστερούς.

  6. Ο Ηνίοχος avatar
    Ο Ηνίοχος 21/12/2014 15:20:42

    Απορώ γιατί η στάση του Καραμανλή, που μια ζωή παραμένει δεδομένη και ίδια, έγινε "τώρα" ξαφνικά αξιοπρόσεκτη.

    • roadrunner avatar
      roadrunner @ Ο Ηνίοχος 21/12/2014 15:29:09

      Ξεκάρφωμα ίσως ...

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Ο Ηνίοχος 21/12/2014 16:15:36

      Επειδή για μήνες πολλούς και ανά διαστήματα χανόταν εντελώς ο ίδιος και μιλούσαν οι γνωστοί "αντ' αυτού" που δημιουργούσαν θέματα. Πλέον (το τελευταίο εξάμηνο και κάτι) εμφανίζεται και κάνει δηλώσεις στήριξης. Και μπράβο του.

      • Νίκος Α avatar
        Νίκος Α @ Γεώργιος Τ. 22/12/2014 00:17:40

        Υπήρχε ποτέ αμφιβολία για την παραταξιακή συνείδηση και τον πατριωτισμό του Κ.Κ.; Επειδή κάποιοι υιοθετούσαν την άθλια εικόνα που διοχέτευε η Πρεσβεία για gameboy, σουβλάκια και δραπέτευση το 2009.

        • Ρεαλιστης avatar
          Ρεαλιστης @ Νίκος Α 22/12/2014 00:45:27

          Και να συμπηρωσω τα περι -κουρασμενου- που το εκανε σημαια ο μεγαλος Παντογνωστης Νικοσ Χ'νικολαου!!

        • Γεώργιος Τ. avatar
          Γεώργιος Τ. @ Νίκος Α 22/12/2014 11:11:28

          Το θέμα είναι να μην αφήνει να διαχέονται εντυπώσεις και λόγια από υποτιθέμενους καραμανλικούς. Αυτό είναι το ζητούμενο. Να παρεμβαίνει άμεσα σε ότι τον αφορά έστω και έμμεσα. Τώρα το κάνει και μπράβο του. Για μεγάλο διάστημα όμως είχε χαθεί και πήρε ο Καμμένος κόσμο μαζί του. Το ξέρω προσωπικά αυτό σε γνωστούς μου. Καιρός να μαζέψει τον κόσμο στο Σαμαρά. Είμαστε σε πολύ κρίσιμες στιγμές.

          • Ο Ιππέας avatar
            Ο Ιππέας @ Γεώργιος Τ. 22/12/2014 15:02:39

            Φίλε Γεώργιε τα ΑΤΠ (Αutomated Τeller Παράθυρα) δεν μπορεί ούτε ο ίδιος ούτε και κανείς άλλος να τα κλείσει. Ο κΚβ οτι έχει (άν ή όποτε) να πει, ευχάριστο ή μή, το λέει πάντοτε προσωπικά και στα ίσια, σε όσους έχουν αυτιά και ποτέ δεν χρησιμοποιεί πλάγιους τρόπους. Πολλοί προσπάθησαν να τον προκαλέσουν και να του βάλουν λόγια στο στόμα, (με πηγές 99.9% δυνατές κ.α. τέτοια) άπαντες απέτυχαν.