#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
29/04/2009 17:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Παρασκηνιακά παιχνίδια για την ψηφοφορία στην Βουλή

Δε θα γίνει η ψηφοφορία στη Βουλή επί της πρότασης για Προανακριτική επιτροπή στην υπόθεση της Μονής Βατοπαιδίου ανακοίνωσε ο Πρόεδρος της Βουλής. Σύμφωνα με τον κ. Σιούφα η σχετική συζήτηση ολοκληρώθηκε τον περασμένο Ιανουάριο και δεν μπορεί να γίνει τώρα η ψηφοφορία.

Στο μεταξύ και ενώ μαίνεται η αντιπαράθεση κυβέρνησης - ΠΑΣΟΚ με σκληρές αντεπιθέσεις κυβερνητικών (ακόμα και της Ντόρας) στον Γιώργο Παπανδρέου (που περιόδευσε σήμερα στην Αττική) μια δήλωση του Mιχάλη Χρυσοχοΐδη στον City 99,5 υποδεικνύει τις διαφωνίες που υπάρχουν στο ΠΑΣΟΚ για το χειρισμό των σκανδάλων και την σκανδαλολογία. «Στην υπόθεση του Βατοπαιδίου και ο τελευταίος πολίτης της χώρας αντιλαμβάνεται ότι υπάρχει ένα μεγάλο ζήτημα, η υπόθεση Παυλίδη είναι πιο προσωπικό ζήτημα, έχει ατομικό χαρακτήρα», δήλωσε o. Κ. Χρυσοχοΐδης. Και πρόσθεσε ότι η σκανδαλολογία δε συμφέρει το ΠΑΣΟΚ, ενώ κατηγόρησε την κυβέρνηση ότι επιχειρεί πολιτική έντασης για να υπάρξει συσπείρωση στο κυβερνών κόμμα. Με άλλα λόγια διαμήνυσε στην ηγεσία του ΠΑΣΟΚ ότι η σκανδαλολογία συσπειρώνει τη ΝΔ, όπως άλλωστε έδειξε και η τελευταία δημοσκόπηση.

Έχει επίσης σημασία να υπενθυμίζουμε ότι στο post «Πολιτικά παζάρια ΝΔ- ΠΑΣΟΚ για τα σκάνδαλα» γράφαμε ότι κατά την διάρκεια της πρώτης συζήτησης στην Βουλή για την παραπομπή του Παυλίδη, στελέχη του ΠΑΣΟΚ όπως ο κ. Ρόβλιας και ο κ.  Λοβέρδος, είχαν κρατήσει διφορούμενη στάση, αφήνοντας να εννοηθεί πως τα στοιχεία που περιέχονται στον φάκελο της υπόθεσης που διαβίβασε στην επιτροπή ο ανακριτής δεν επαρκούν για την παραπομπή σε Ειδικό Δικαστήριο. Τις επόμενες ημέρες, εξάλλου, ο κοινοβουλευτικός εκπρόσωπος του κόμματος κ. Βενιζέλος είχε δεχθεί έντονη επίθεση από συντρόφους του βουλευτές, επειδή είχε ταυτιστεί με τον υπουργό Δικαιοσύνης κ. Δένδια στην άποψη περί ...αντισυνταγματικών ενεργειών των ανακριτών της υπόθεσης Παυλίδη.

Πρέπει επίσης να θεωρείται ως δεδομένο του ζητήματος, το γεγονός ότι αρκετοί βουλευτές, από όλα τα κόμματα, δυσανασχετούν με την παραπομπή Παυλίδη και για λόγους αλληλεγγύης και επειδή φοβούνται ότι θα δημιουργηθεί έτσι «μια κακή συνήθεια».

Όλα αυτά εξηγούν γιατί τα ΜΜΕ της αντιπολίτευσης ανησυχούν σήμερα επειδή «η Ρηγίλλης έχει αρχίσει και διαρρέει στους βουλευτές ότι ένας τρόπος για να εκφράσουν την αποδοκιμασία τους αλλά χωρίς να οδηγήσουν τα πράγματα σε εκλογές είναι να ψηφίσουν λευκό». Ο λόγος είναι ότι στην Αντιπολίτευση φοβούνται μήπως η γραμμή αυτή εισακουστεί και από ....δικούς της βουλευτές.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. kanis avatar
    kanis 29/04/2009 17:09:28

    "Αποστάσεις από την προαναγγελθείσα τοποθέτηση του αγάλματος του Μεγάλου Αλεξάνδρου στην κεντρική πλατεία των Σκοπίων, τηρεί η Ευρωπαϊκή Ένωση."in.gr

    ΝΤΟΡΟΥΛΑ

    ...μετά από το κομμωτήριο, ασχολήσου λίγο και με τα εθνικά μας...γι΄αυτό πληρώνεσαι!!!!

  2. theo1611 avatar
    theo1611 29/04/2009 17:32:00

    Είσαι ο πανθομολογούμενος αδέκαστος και αψεγάδιαστος δικαστής, με ευρεία αντίληψη περί δικαίου, τσαγανό και ευθυκρισία.

    Σου πέφτει να δικάσεις υπόθεση φίλου σου ή εχθρού σου?

    Τι κάνεις?

    Δικάζεις ή δηλώνεις κώλυμα?

    ΥΓ: Ποιός είναι ο κουραδοεγκέφαλος, συγγνώμη για την έκφραση, του αμελλητί και στη Βουλή?

  3. christos avatar
    christos 29/04/2009 17:33:22

    Ο Τσουκάτος ΟΜΟΛΟΓΗΣΕ ότι πήρε ΜΙΖΑ ενός εκατομμυρίου ευρώ (1 000 000 ευρώ) και τα κατέθεσε ΣΤΟ ΤΑΜΕΊΟ ΤΟΥ ΠΑΣΟΚ...
    Αυτό το ΓΕΓΟΝΟΣ δεν το αμφισβητεί ΚΑΝΕΝΑΣ...
    ΕΡΩΤΩ:
    Πρώτον: Γιατί δεν είναι στη φυλακή ο Τσουκάτος;
    Δεύτερον (και κυριότερο): ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΠΈΣΤΡΕΨΕ ΤΟ ΠΑΣΟΚ ΑΥΤΆ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΣΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ...
    Με τι μούτρα και τι υποκρισία μας παρουσιάζονται στα κανάλια και κρίνουν τους άλλους;
    Ας ξεκαθαρίσουν πρώτα τα του Οίκου τους και μετά να μας το παίζουν αδιάφθοροι...

  4. 321 avatar
    321 29/04/2009 17:37:46

    it takes two to tango

  5. ataktos avatar
    ataktos 29/04/2009 18:02:12

    Μια ο ένας θα μας παίζει μια ο άλλος και τούμπαλιν .35 χρονιά βουλευτής λίγο είναι για την κοινωνία που τον ψήφιζε, μια μίζα παραπάνω .Εκεί στην Ρόδο να του στήσουν ενα άγαλμα όπως του Πετρου Τοτι εδώ σε μας στην Πτολεμαΐδα .Έτσι και τα δισέγγονα μας θα μαθαίνουν τους ήρωες μας ...

  6. Jimmy L avatar
    Jimmy L 29/04/2009 18:22:59

    Που ειναι η διαφανεια ,η μηδενικη ανοχη, η παταξη της διαφθορας, το χυσιμο του απλετου φωτος,το νυκοκυρεμα του κρατους απο το κακο Πασοκ,η τιμωρια των ενοχων ,η ανεξαρτητη και αδεκαστη δικαιοσυνη και αλλα πολλα ηχηρα που ελεγοντο απο τα επισημα χειλη του Πρωθυπουργου σε καθε ευκαιρια????Με τι μουτρα θα εμφανισθουν στον κοσμο να υπερασπισθουν τις παραπανω εξαγγελιες???Θα το τολμησουν???Εχουν τα κοτσια και τα ουμπαλα εστω να τα εκστομισουν ξανα??

  7. osaperas avatar
    osaperas 29/04/2009 18:38:45

    Τελικά ο Παυλίδης τα πήρε ή δεν τα πήρε;

  8. Agami Thite avatar
    Agami Thite 29/04/2009 18:48:41

    @ 8 αnonumous..To Πασοκ εχει δωσει κατ επαναληψη την απαντηση του,δεν την εχεις ακουσει???Τιποτα απο οσα συμβαινουν δεν εχεις να πεις???

  9. daris avatar
    daris 29/04/2009 18:53:19

    Δεν εχει καμια σημασια αλλα ποιος πιστευει οτι: και ο Παυλιδης και ο Τσουκατος και ο Βουλγαρακης και ο Μαγγινας και ο Ρουσοπουλος και ο Δουκας και ο Αλογοσκουφης,(ξεχναω καμια 100σταρια ακομα ενεργους πολιτικους),
    και ολοι οι διοικητες των ταμειων και ο αρχηγος του Πυροσβεστικου σωματος (πριν 2 χρονια) και τα στελεχη της VODAFONE και ο Σανιδας και ο Εφραιμ και ο Ζαχοπουλος και...και...και ΠΟΛΛΟΙ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΙ,και ΠΟΛΛΟΙ ΜΕΓΑΛΟΔΙΚΗΓΟΡΟΙ,
    επρεπε να ειναι εκτος φυλακης και οχι βαθια στα κατεργα?
    Και ομως πολλοι απο εμας θα τους σφιξουν το χερι στο δρομο,θα τους χειροκροτησουν,θα τους ψηφισουν και θα τους στηριξουν!
    Ενα ονειρο ηταν η Ευρωπη και χαθηκε πατριωτες!

  10. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 29/04/2009 18:58:24

    @Anonymous 8
    Απο τα ταμεία του ΠΑΣΟΚ έχουν περάσει τόσα εκατομμύρια, ώστε το 1000000 που έφερε ο Τσουκάτος, δεν το πήραν καν χαμπάρι.
    Οι άνθρωποι είναι μαθημένοι στα πολλά,με ψίχουλα θα ασχολούνται?

  11. christos avatar
    christos 29/04/2009 19:18:04

    ΠΡΟΣΟΧΉ ΔΕΝ ΜΙΛΆΜΕ ΓΙΑ ΠΡΌΣΩΠΟ (ΤΣΟΥΚΑΤΟΣ,ΠΑΥΛΙΔΗΣ ΚΤΛ)...ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΤΟ ΚΟΜΜΑ ΠΟΥ ΘΈΛΕΙ ΝΑ ΜΑΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΕΙ...ΔΗΛΑΔΗ ΘΑ ΚΥΒΕΡΝΆ ΈΝΑ ΚΟΜΜΑ ΚΛΕΠΤΑΠΟΔΌΧΟΣ;

  12. osaperas avatar
    osaperas 29/04/2009 19:25:20

    @13
    Προβοκάρεις; Ή απλά είσαι άσχετος;

  13. christos avatar
    christos 29/04/2009 19:29:05

    τι εννοείς; Όποιος είναι αποδέκτης παράνομου χρήματος δεν είναι κλεπταποδόχος; Πες μου λοιπόν εσύ πως θα τους χαρακτήριζες…

  14. daris avatar
    daris 29/04/2009 19:32:35

    @15
    Εσυ πως χαρακτηριζεις αυτους που κυβερνανε σημερα?
    Δηλαδη εσυ γνωριζεις πολιτικο φορεα στην Ελλαδα(και αλλου) που τα εσοδα του ειναι νομιμα καταγεγραμμενα και ολα απο εισφορες των μελλων του?

  15. Πρώην ΙΝΤΡΑΚΟΜ avatar
    Πρώην ΙΝΤΡΑΚΟΜ 29/04/2009 19:34:24

    @osaperas

    Μην το ψάχνεις

    http://en.wikipedia.org/wiki/Cognitive_dissonance

    Τα εξηγεί όλα.

  16. osaperas avatar
    osaperas 29/04/2009 19:34:51

    @15
    Μα το ΠΑΣΟΚ έχει δηλώσει ότι δεν τα έχει παρει τα χρήματα ότι δεν έχουν μπει στο ταμείο του. Αλήθεια ή ψέματα αυτό έχουν δηλώσει. Πως είναι δυνατόν να μην το ξέρεις αυτό;

    Και κάτι ακόμη: Το ΠΑΣΟΚ για τους τσουκάτους και τους πάρα πολλούς άλλους πλήρωσε κι ακόμη πληρώνει, αφού δεν μπορέι να σηκώσει κεφάλι. Αν θα σηκώσει ποτέ.

    Τούτο όμως σημαίνει ότι οι της νεάς δημοκρατίας θα μας κλέβουν μπροστα στα μάτια μας και εμείς δεν θα τους "βλέπουμε";

  17. daris avatar
    daris 29/04/2009 19:42:45

    ...την παραπομπή του στη Δικαιοσύνη και να υποβάλλει την παραίτησή του, κάλεσε τον πρώην υπουργό Παυλίδη ο βουλευτής της ΝΔ Μάξιμος Χαρακόπουλος και τούτο όπως είπε «όχι ως ομολογία ενοχής, αλλά αντιθέτως για να αποδείξει την αθωότητά του. Να μην τον ακολουθούν σκιές στην πολιτική του διαδρομή. Γιατί το σημαντικότερο περιουσιακό στοιχείο για έναν πολιτικό είναι το όνομά του».
    Ναι το ονομα τους κοιτανε ολοι τους στη βουλη και οχι το χρεος τους.
    Το ονομα τους και οχι το μετωπο τους!
    Γιατι καθαρο μετωπο εχει σημερα μονο οποιος εχει "καταθεσεις" να το καθαρισει...
    Ολοι ξερουν ονοματα οπως Μητσοτακης-Κεφαλογιαννης κ.λ.π αλλα κανενας τα δικα μας!

  18. christos avatar
    christos 29/04/2009 21:09:24

    όλοι οι κλέφτες να πάνε φυλακή.
    το ΠΑΣΟΚ να πληρώσει(επιστέψει) με πραγματικά μπικικίνια ΄το 1000000 ευρώ...ειδάλλως θα είναι κομμα κλεπταποδόχος...

  19. ataktos avatar
    ataktos 29/04/2009 21:14:25

    Παρακολούθησα σήμερα την πολωνική TV και διάβασα το επίσημο δελτίο του ΑΠΕ Συμπέρασμα ο Κωστάκης Κ . θα πάει στην Βαρσοβία για ένα δείπνο .Τέτοιος ξεπεσμός ...

  20. christos avatar
    christos 29/04/2009 21:31:09

    Καλά το καλύτερο video που είδαμε, ήταν αυτό με τον Γιώργο Παπανδρέου. Ο άνθρωπος πήγε και έκανε περιφορά του επιταφίου με το κεράκι του. Όλοι είχαν προστατευτικό κυπελλάκι για να μη στάζει το κερί. Όλοι εκτός από τον Γ.Παπανδρέου. Τί είχε κάνει νωρίτερα ο γίγαντας;
    Πήγε στο...μανουάλι και άναψε κερί και το έβαλε πάνω στην άμμο μαζί με το κυπελλάκι! Καλά το είδαμε στο "Όλα" και είχε πλάκα. Δεν πρέπει να έχει πάει πολλές φορές εκκλησία ο Γιωργάκης

  21. ataktos avatar
    ataktos 29/04/2009 22:09:39

    Κατά συνείδηση λέει θα ψηφίσουν οι βουλευτές της Νέας Δημοκρατίας.... το αποτέλεσμα είναι γνωστό εκ των προτέρων...... κανένας δεν θέλει να πάει σε εκλογές..... "λάδι" λοιπόν ο Παυλίδης...... θέλει "καρδιά" για να είσαι σήμερα πολιτικός...... με όλη τη σημασία της λέξης....

  22. Raven avatar
    Raven 29/04/2009 22:22:45

    Μηπως τωρα που μπαινει ο Μαης πρεπει να θυμηθουμε και την Mayo ? Ποσα ρουφηξε η NΔουλα του δρακουμελ μεσω της συγκεκριμενης offshore? Αν ανοιξουν εκεινοι ο λογαρισμοι θα γελασει και καθε πικραμενος!

  23. christos avatar
    christos 29/04/2009 22:39:05

    S I E M E N S
    Τ Σ Ο Υ Κ Α Τ Ο Σ
    Π Α Σ Ο Κ
    S O K

  24. Agami Thite avatar
    Agami Thite 29/04/2009 22:59:30

    ! 27 CHRISTOS Μην εισαι τοσο πολυ αντικειμενικος!!!Για τα υπολοιπα δεν εχεις να πεις τιποτα??Στα υπενθυμιζω"
    Mayo
    Ομολογα
    Κουμπαροι
    Υποκλοπες
    Βατοπεδι
    Μαγγινας
    Βουλγαρακις
    Ρουσοπουλος
    Παυλιδης.....Τι διαολο δεν σου θυμιζουν τιποτα ολα αυτα????