#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
01/08/2010 11:13
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Παρασκήνιο και ζυμώσεις για να σταματήσει η απεργία



Οι ιδιοκτήτες ΦΔΧ θα πραγματοποιήσουν το μεσημέρι νέα έκτακτη γενική συνέλευση στη διάρκεια της οποίας, ο πρόεδρος των Συνδικάτων Χερσαιων Μεταφορών, Γιώργος Τζωρτζάτος, όπως δεσμεύτηκε, θα προτείνει την αναστολή της απεργίας και την έναρξη νέου γύρου διαλόγου με την κυβέρνηση.

Προηγήθηκσν έντοντες διαβουλεύσεις από το Σάββατο το απόγευμα, καθώς από τις παραγωγικές και επιχειρηματικές τάξεις διατυπώθηκε η πρόταση να ανασταλεί η απεργία και η κυβέρνηση να άρει την πολιτική επιστράτευση.

Την εν λόγω πρόταση υιοθέτησαν οι απεργοί, ενώ έγινε αργότερα αποδεκτή και από τον υπουργό Υποδομών, Μεταφορών και Δικτύων, Δημήτρη Ρέππα, με την προϋπόθεση ότι θα υπάρξει δέσμευση από την πλευρά των απεργών ότι δεν προσφύγουν σε νέες κινητοποιήσεις όσο θα κρατήσει ο διάλογος για το νομοσχέδιο το οποίο αναμένεται να ψηφιστεί στο τέλος Σεπτεμβρίου.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. The Saint avatar
    The Saint 01/08/2010 09:12:01

    Πολύ διαλλακτικούς τους βλέπω εντελώς ξαφνικά... Εγινε τίποτα κάτω απ'το τραπέζι πάλι?
    Γιατί δεν αντελήφθην να είπε κάτι ουσιαστικό ο Ρεππας επι των θεμάτων που τους απασχολούν... Την ίδια ρώττα κρατάει...

  2. ataktos avatar
    ataktos 01/08/2010 09:22:03

    σε αυτήν την ...TV o καθένας μας ότι θέλει βλέπει ...και μετά κάθετε και γράφει ..το χαρτί είναι ακόμα αφορολόγητο ..

  3. Δημήτρης Μαγκούτηε avatar
    Δημήτρης Μαγκούτηε 01/08/2010 11:34:41

    Τι έγινε; Τελείωσε η "επανάσταση"; Και οι συνεπαναστάτες με τις "σηκωμένες ...σημαίες" εδώ μέσα τι θα απογίνουν; Το "κάνω το μάγκα με ξένο ...." νομίζω το γνωρίζουν όλοι.
    Απ'την άλλη, ο Τζωρτζάτος μιά "επανάσταση"¨γνωρίζει. Αυτή που του έδωσε δωρεάν την άδεια. Με χαρτόσημο 13 δραχμών. Ελεος πιά με τους κακούς (που ξέρουν και αγγλικά, οι αμόρφωτοι), που χτυπανε αλύπητα τους καλούς (ελληνάρες και αριστεύσαντες στη λαμογιά).

  4. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 01/08/2010 11:36:38

    Ειναι εντυπωσιακή αλλά και αποκαλυπτική η δυσανεξία έως τα όρια της μειονεξίας του λογιωτατισμού απέναντι στους φορτηγατζήδες που υπερασπίστηκαν το αυτονόητο.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ αλλενάκι 01/08/2010 12:49:18

      Υπερασπίζονται και οι "λογιώτατοι" τη μασαμπούκα στην οποία έπεσαν (κι ακόμα να σηκωθούν) επί αχαμνού λογιστάκου. Γι' αυτό έχουν δυσανεξία στις αυθόρμητες αντιδράσεις των λαϊκών τάξεων.

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ Αυριανιστής 01/08/2010 12:58:00

        Οι λογιώτατοι και οι ψευδο-διανοούμενοι πάντα είχαν μια σχετική δυσανεξία απέναντι σε κάτι παράξενους τύπους που με το κεφάλι μέσα στα αίματα ανασηκώνονται ζαλισμένοι από το έδαφος και ξαναρίχνονται στη μάχη.

        Με όρους λογιωτατισμού και ορθού λόγου είναι αδύνατο να εξηγηθεί το ένστικτο της αυτοσυντήρησης.

  5. ataktos avatar
    ataktos 01/08/2010 11:41:57

    Δημήτρη υπήρχαν σε τούτον το ντουνιά ποιο ολοκληρωμένα και προστατευόμενα πολιτικό-οικονομικά συστήματα ..που σήμερα κανείς δεν τα θυμάται .. εξαφανίστηκαν ... όχι από την θέλησή του θεού... απλά έκλεισαν τον ιστορικό τους ρόλο ..σε μας ο νεκροθάφτης του λέγετε ....ΓΑΠ χιχχι

  6. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 01/08/2010 11:43:04

    "Καραϊσκάκηδες" μπροστάρηδες στον αγώνα με 15 άδειες ΦΔΧ έκαστος, όπως ήταν "Ανδρούτσοι" των κάμπων εκείνοι με τις χιλιάδες τα στρέμματα. Όποιος θέλει να διαμαρτυρηθεί γνήσια, ας πάει να αποκλείσει τη Βουλή ή τα υπουργεία ή τα ξενοδοχεία όπου μένου οι Φον Φούφουτοι του ΔΝΤ. Όχι να βλάπτει τους υπόλοιπους μεροκαματιάρηδες για να εκβιάσει.
    Αυτό δεν είναι αγώνας, αυτό είναι το ίδιο με ότι κάνουν οι made men και οι wise guys του Μπρούκλιν.

    • Γιώργος avatar
      Γιώργος @ Strange Attractor 01/08/2010 13:25:11

      H oυσία είναι παιδιά ότι οι φορτηγατζήδες έκαναν την πιο επιτυχημένη απεργία μέχρι στιγμής. Κι αυτό οφείλεται σε δύο κυρίως λόγους κατά τη γνώμη μου:
      Πρώτον, οι συνδικαλιστές τους δεν είναι τόσο πουλημένοι στο ΠΑΣΟΚ όσο κάτι Παναγόπουλοι και Παπασπύρου.
      Δεύτερον, δεν έκαναν επαναστατική γυμναστική τόσα χρόνια, με επαναλαμβανόμενες απεργίες της μίας ή των δύο ημερών που θα τους εξαντλούσαν σταδιακώς.
      Έκαναν μία και καλή, φθάνοντας στο σημείο να αγνοήσουν ακόμα και την επιστράτευση, κάτι που είναι πρωτοφανές!!!
      Κι αν βιαστούν κάποιοι, να πουν "μα τι κέρδισαν;", η απάντηση είναι, προφανώς,τίποτα. Αυτά τα μέτρα που έχουν προδιαγραφεί στο μνημόνιο, θα περάσουν έτσι κι άλλιως, αφού στην ουσία είμαστε υπό οικονομική κατοχή.
      Το μόνο που έγινε είναι να τσαλακωθεί κάπως η βλοσυρή και αλαζονική εικόνα του ΠΑΣΟΚ, που με πολύ κόπο είχε χτίσει όλους αυτούς τους μήνες.

      • ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
        ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ @ Γιώργος 01/08/2010 13:40:14

        η αλλαζονεια της Μαριας Αντουανετας
        Εμφανιζονται στα ΜΜΕ και νομιζουν οτι μιλουν σε δουλοπαρικους Π.Χ.

      • Mitsos avatar
        Mitsos @ Γιώργος 01/08/2010 13:44:01

        Η πιο πετυχημένη από πλευράς αποτελέσματος, ήταν η προσφατη λευκή απεργία που ανάγκασε τον Χρέππα να τα δώσει όλα σε μια άλλη συντεχνία χωρίς να πάρει χαμπάρι κανείς.

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ Γιώργος 01/08/2010 15:03:35

        Η επιτυχία μιας απεργίας μετράται εκ του αποτελέσματος, όχι από το πόση ζημιά κάνει σε μια κοινωνία ή σε μια οικονομία.

      • Πρωτοπαππας avatar
        Πρωτοπαππας @ Γιώργος 01/08/2010 15:45:51

        Η πιο πετυχημενη απεργια θα εναι αυτη που θα σημανει και το τελος αυτου του ανεκδοτου που λεγεται σοσιαληστρικη κυβερνηση πασοκ.

      • anonymous avatar
        anonymous @ Γιώργος 01/08/2010 18:54:22

        Κοίτα μια κάποια απελευθέρωση θα γίνει. Το θέμα είναι με ποιους όρους.

  7. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 01/08/2010 11:54:19

    από το ΝΗΣΙ ΤΟΥ ΗΛΙΟΥ:
    Ο προστατευτισμός είναι εχθρός των νεοταξιτών, γιατί η μετακίνηση ανέστιων ανθρώπων* όπως των οικονομικά εξαθλιωμένων Ελλήνων και Ελληνίδων, η μετακίνηση αγαθών χωρίς προστατευτικούς τελωνειακούς φόρους, και η μεταφορά χρημάτων διακρατικά χωρίς φορολόγησή, η καταστροφή της μεσαίας τάξης και η εξαθλίωση των μικρομεσαίων αποτελούν μέρος ενός σχεδίου που έχει εφαρμοστεί και αλλού αλλά έχει σαν πειραματικό πεδίο την Ελλάδα σε μια σειρά από νεοεφαρμοζόμενα σχέδια.

    Περίπου ότι ισχύει για τις κατασχέσεις σπιτιών, τόκοι και κεφάλαιο δανεισμένο από τις τράπεζες ή με το πρόσχημα των πράσινων κυβερνητικών φόρων, των προστιμων για ακάλυπτους, τις αντικειμενικές αξίες κ.α. ίσχύει (σε μικρότερο βαθμό) και για τον μηδενισμό των χρυσοπληρωμένων αδειών των φορτηγών.

    Ο δρόμος προς την σοσιαλπαγκόσμια διακυβέρνηση περνάει μέσα από την τεχνητή οικονομική κρίση που δημιούργησε το παγκόσμιο σοσιαλιστικό σύστημα, με τους εξής δύο τρόπους:

    Πρώτον,
    στην δημιουργία wolf packs μεταξύ των διεθνών διαχειριστών κεφαλαίου, οι οποίοι προσπαθούν να μεγιστοποιήσουν τις αποδόσεις τους παίζοντας εκ του ασφαλούς:

    α) σε προσυμφωνημένα χρηματιστηριακά παιχνίδια (με την συνεργασία φυτευτών εξουσιαστικών μηχανισμών σε διάφορα κράτη-θύματα),
    β) σε “τοξικά ομόλογα” που δημιουργούν οι ίδιοι
    γ) και σε ομόλογα κρατών που έχουν υψηλές αποδόσεις,

    και δεύτερον,
    στην αγαστή συνεργασία-συντονισμό μεταξύ των εθνικών κυβερνήσεων και των διεθνών οργανισμών (ΔΝΤ, Παγκόσμια τράπεζα, BIS, ΟΗΕ, κ.α.)

    Η Αμερική έχει καθοριστικό ρόλο για τη διαμόρφωση νέων κανόνων παιχνιδιού και ενίσχυει-κόβει δολλάρια στους διεθνείς οργανισμούς.

    Τα κεφάλαια πρέπει να διοχετεύονται στα πρόθυμα εργαλεία-εξουσιαστικούς μηχανισμούς-κυβερνήσεις αριστερών-σοσιαλιστικών-υλιστικών απόψεων περιφερειακών χωρών ώστε οι τεχνητά δημιουργημένες κρίσεις να συναντήσουν τις μικρότερες κατά το δυνατόν αντιδράσεις στο τελικά μεγαλύτερο “φαγοπότι” των wolf packs.

    Το “σοσιαλιστικό” παρακράτος οργανώνεται έτσι ώστε να αντιμετωπίσει κάθε πιθανό σενάριο κρίσης από τους διάφορους λαούς προς εξαθλίωση.

    Σκοπός είναι να αποφευχθεί η άνοδος στην εξουσία πολιτικών που θα επαναφέρουν προστατευτικά μέτρα σε μικρότερες χώρες που πλήττονται από τις μεγάλες διακυμάνσεις των αγορών.

    Ο δρόμος για την τυραννική πολιτική, οικονομική και νομική σοσιαλπαγκόσμια χούντα είναι ανοικτός με την κατάφορη παραβίαση των εθνικών Συνταγμάτων και της Δημοκρατίας.

    • Misha avatar
      Misha @ αλλενάκι 01/08/2010 13:01:31

      Ο προστατευτισμός έσωζε την Ελλάδα τόσες δεκαετίες.Μόλις ανοιξαν τα σύνορα και έπεσαν οι φόροι βάρεσε μπιέλα το μαγαζί.
      Τωρα που όλοι οι νέοι θα πάρουν τα εοκικά διαβατηρια ανα χείρας και θα την κάνουν για άλλες πολιτείες, θα φυλάνε τα σύνορα ο Ισμαήλ από το Ελβασάν και ο Μωχάμετ από την Κουάλα Λουμπούρ.

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ Misha 01/08/2010 13:05:25

        Μακάρι να ήταν από την Κουάλα Λουμπούρ. Η Μαλαισία είναι ένα μάλλον πλούσιο (και πετρελαιοπαραγωγό) κράτος, με εύρωστη οικονομία. Δυστυχώς όμως, μάλλον από την Κανταχάρ, από το Ισλαμαμπάντ και από το Μογκαντίσου θα είναι ο κάθε "Μωχάμετ"...

    • apis22 avatar
      apis22 @ αλλενάκι 01/08/2010 14:01:32

      Εύγε.

  8. V FOR VENDETTA avatar
    V FOR VENDETTA 01/08/2010 12:08:28

    ΤΕΛΙΚΑ ΕΝΑ ΕΧΩ ΝΑ ΠΩ ΤΟ ΣΗΜΑ ΚΑΤΑΤΕΘΕΝ ΤΗΣ ΡΑΤΣΑΣ ΜΑΣ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟΤΗΝ ΡΟΥΦΙΑΝΙΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΟΙ ΓΑΡΓΑΡΕΣ ΝΑ ΓΙΑΤΙ ΚΑΝΟΥΝ ΟΤΙ ΚΑΝΟΥΝ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΞΕΡΟΥΝ ΜΕ ΤΙ ΛΑΚΙΕΔΕΣ ΕΧΟΥΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ

  9. popolaros avatar
    popolaros 01/08/2010 12:14:17

    +1000

  10. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 01/08/2010 12:16:01

    Όποιος γνωρίζει από την αμερικανική "πραγματικότητα" θα γνωρίζει ασφαλώς και τι ήταν οι teamsters αλλά και τι ρόλο έπαιξαν στην αμερικανική οικονομία και καθημερινότητα. Ήταν το μεγαλύτερο συνδικάτο των ΗΠΑ, αυτό των φορτηγατζήδων. Ο επί χρόνια αρχηγός τους Χόφφα, για τον οποίο υπάρχει και ταινία, ήταν διασυνδεδεμένος με τη Μαφία. Το ταμείο τους ήταν το δοχείο ξεπλύματος της μαφίας. Οι πρακτικές τους ήταν καθοδηγούμενες από τη Μαφία. Οι εκπρόσωποί τους ήταν όλοι εγκάθετοι της μαφίας, και πάει λέγοντας. Ο δε Χόφφα τσιμεντώθηκε κάπου... και αγνοείται έκτοτε.

    • Σωτ avatar
      Σωτ @ Strange Attractor 01/08/2010 13:27:33

      Και στην Ουκρανία, όλοι οι μαφιόζοι είναι πολιτικοί και βουλευτές...
      Θέλεις να πεις κάτι? Σαν εγκάθετος μου φαίνεσαι του Υπουργείου Τύπου (δηλαδή του ΜΕΓΚΑ)

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ Σωτ 01/08/2010 13:30:07

        Όπως μπορεί ο κάθένας... καμιά δουλειά δεν είναι ντροπή.

  11. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 01/08/2010 12:27:54

    Η απεργια θα σταματησει γιατι ειναι αναποτελεσματικη.Απο τη στιγμη που κινητοποιειται ο στρατος,ο ανεφοδιασμος εστω με προβληματα θα γινει.

    • Ανδρέας avatar
      Ανδρέας @ ψυχραιμια 01/08/2010 13:28:54

      Η Απεργία θα σταματήσει γιατί ο Ρέππας χθες έκανε πίσω!
      Για πρώτη φορά οι Έλληνες σημείωσαν νίκη έναντι των ανδρείκελων του ΔΝΤ!
      Ο δρόμος είναι μακρύς αλλά θα νικήσουμε!!!!

  12. Στάθης Δ avatar
    Στάθης Δ 01/08/2010 12:33:39

    Κλισέ, αλλά συνεχώς επιβεβαιούμενο: Εχουμε την κυβέρνηση που μας αξίζει, τα συνδικάτα που μας αξίζουν και πάει λέγοντας

    Για όποιον δεν βαριέται να διαβάσει (το σαραντατρίο, όλα τα λεφτά!):

    Η μικροπολιτική κουτοπονηριά του ΠΑ"ΣΟ"Κ (Μάϊος 2010) να κρατήσει και την πίττα (φορτηγατζήδες) ολόκληρη και τον σκύλο (Τρόϊκα) χορτάτο, με τα γνωστά αποτελέσματα...

    h**p://www.euro2day.gr/news/economy/124/articles/585577/Article.aspx

    Οι δύο αντικρουόμενες απόψεις για το θέμα της απελευθέρωσης:

    Η πλευρά της διατήρησης του προστατευτισμού (Πανελλήνιο Συνδικάτο Χερσαίων Μεταφορών, μελέτη Πανεπιστημίου Πειραιώς)

    h**p://www.logistics-management.gr/article.php?ID=678

    Η πλευρά της απελευθέρωσης (IOBE)

    h**p://www.4troxoi.gr/default.php?pname=Article&cat_id=37&art_id=9128

    Και τέλος, για να σκάσει και λίγο το χειλάκι μας μεσ' την μαυρίλα των ημερών, μιά ιστορία ενός ανώνυμου φορτηγατζή (το διάσημο "σαραντρίο")...

    h**p://www.youtube.com/watch?v=nGnbXqvG9Mo&feature=related

    • Δημήτρης Μαγκούτηε avatar
      Δημήτρης Μαγκούτηε @ Στάθης Δ 01/08/2010 13:08:29

      Ο ανεπανάληπτος "σιγούλια-σιγούλια" σίγουρα θα διαπραγματευόταν καλύτερα και σίγουρα δεν θα έφτανε στην επίταξη. Απλά υπάρχουν οι ωραίοι Ελληνες και οι "Ελληνάρες".

  13. Tassos avatar
    Tassos 01/08/2010 12:56:10

    Για να δείτε με τί σαπίλα συμπαρατάχθηκαν κάποιοι εδώ μέσα ακούστε τί κάνουν οι "επαναστάτες¨φορτηγατζήδες: Κάθε οδηγός μετά από κάποιες χιλιάδες ένσημα δικαιούται άδειας φορτηγού. Επειδή δεν έχει του την αγοράζει ο ιδιοκτήτης, του δίνειένα ποσοστό γύρω στο 30 % των κερδών + τον μισθό του σαν οδηγός και ο ιδιοκτήτης βρίσκεται με 1,7 νταλίκες. Μιλάμε για Ωνάσηδες όχι αστεία. Αυτούς υποστήριξαν πολλοί εδώ μέσα (εννοείται με καλές προθέσεις, δεν κατηγορώ κανένα).

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Tassos 01/08/2010 14:54:10

      Τάσο, δεν έχεις καταλάβει κάτι.

      Εμείς οι "κάποιοι εδώ μέσα" που υποστηρίξαμε την κατά τη γνώμη σου) "σαπίλα" -αλήθεια, αυτό που λες ότι "κάνουν" οι φορτηγατζήδες, σε καμιά "Καθημερινή" ή σε κανα "Βήμα" το διάβασες";-, δεν υποστηρίξαμε κάποιο συντεχνιακό συμφέρον, αλλά την αντίσταση ενός ολόκληρου λαού σε μια ξενοκίνητη δύναμη κατοχής και στις παράλογες απαιτήσεις της. Προσωπικά, δεν έχω κανένα πρόβλημα να σου πω ότι ακόμα και με το διάολο θα συμμαχούσα (που έλεγε κάποτε και ο Κύρκος) προκειμένου να εκδιωχθεί από την πατρίδα μου η φασιστική μπότα του ΔΝΤ και οι εδώ συνεργάτες της.

      • Tassos avatar
        Tassos @ Αυριανιστής 01/08/2010 15:17:06

        Μόνο "Μακεδονία" διαβάζω κατ'αρχήν. Δεν με αφορούν οι Αθηναίϊκες εφημερίδες. Ναι, να φύγει το ΔΝΤ αλλά σε θέματα όπως η απεευθέρωση των κλειστών επαγγελμάτων και το σπάσιμο των μονοπωλίων έχει δίκιο κατά την γνώμη μου.

      • mavrogialouros avatar
        mavrogialouros @ Αυριανιστής 01/08/2010 16:18:40

        Εδω δεν ειχατε προβλημα να ανακηρυξετε τους νταλικερηδες
        σε ...μεσαια ταξη,
        και σε ... ζωτικη αμυνα της χωρας,
        και μετα να αυτοανακυρηχθειτε ... νταλικερηδες,
        Ο ... Κυρκος θα σε πειραζε???
        ΥΓ. Πως το εφτασες απο τους νταλικερηδες στον ...Κυρκο???

  14. ident avatar
    ident 01/08/2010 14:45:23

    Ο Σαμαράς δεν θα ράψει φθινοπωρινό κοστούμι πρωθυπουργού. Η ορκωμοσία μετατίθεται για τον χειμώνα και βλέπουμε.

    • tiramola avatar
      tiramola @ ident 01/08/2010 15:25:29

      Ποιού έτους?

      • ident avatar
        ident @ tiramola 01/08/2010 16:27:42

        Εμένα η γυάλα μου δείχνει χειμωνιάτικο τοπίο, ο Παναγιωτόπουλος φορά αγιοβασιλιάτικο σκούφο και ο Κρανιδιώτης κρατά φακό θυέλλης. Η σημειολογία της πρόγνωσης μου διαφεύγει, αλλά προφανώς κάτι θέλει να μου πει η γυάλα.

  15. man8os avatar
    man8os 01/08/2010 15:01:56

    Η ορκωμοσια θα γινει τον Δεκεβριο.

    • ident avatar
      ident @ man8os 01/08/2010 16:29:28

      Τον Δεκέμβριο θα γίνει η ορκωμοσία των αποφοίτων του πρώτου έτους της Μεγάλης της Αντιπολιτεύσεως Σχολής.

      • man8os avatar
        man8os @ ident 01/08/2010 19:09:47

        Ετσι λεει η μαγικη σου σφαιρα?

  16. ΤΟ ΨΑΧΤΗΡΙ avatar
    ΤΟ ΨΑΧΤΗΡΙ 02/08/2010 12:53:45

    ΚΑΛΑ....
    ΠΕΡΙΜΕΝΕΤΕ ΚΑΙ ΣΕΙΣ ΤΟ ΣΑΜΑΡΑ ΝΑ ΣΑΣ ΣΩΣΕΙ...