24/03/2009 14:48
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Παραπομπή στη Χάγη προτείνει ο Σημίτης

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Σαος avatar
    Σαος 24/03/2009 15:23:39

    ...είπε ο ελληνέζος πρωθυπουργός που αναγνώρισε μονομερώς ζωτικά συμφέροντα της Τουρκίας στο Αιγαίο!!!!

  2. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 24/03/2009 15:41:26

    Και βέβαια όλοι γνωρίζουμε τι εστί δικαστήριο της Χάγης. Ειδικά για τα Ελληνικά συμφέροντα...

  3. Σαος avatar
    Σαος 24/03/2009 16:18:02

    Ναι αλλά ποια είναι αυτά τα νόμιμα ζωτικά συμφέροντα; Πως τα ερμηνεύει αυτά η Τουρκία;

  4. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 24/03/2009 16:27:12

    @3 Κάνει τίποτα άλλο εκτός του να καταπίνει η Ελλάδα τα τελευταία 30 και χρόνια;

  5. Τηλέμαχος avatar
    Τηλέμαχος 24/03/2009 17:02:37

    Για κάτσε ρε νο. 3, όταν σου καταπατούν ελληνικό έδαφος (δεν πιστεύω να έχεις αμφιβολία για αυτό έτσι;) και σηκώνουν εκεί τουρκική σημαία και μετά σου πατάνε τα κομμάντα τους το απέναντι νησάκι και εσύ το καταπίνεις(*) και δέχεσαι ουσιαστικά ότι πρόκειται για "γκρίζες ζώνες" και μετά από 15 μήνες υπογράφεις την αποδοχή σου σε "ζωτικά συμφέροντα της Τουρκίας στο Αιγαίο", πόση αξιοπιστία σου μένει και τι θα κάνεις στο μέλλον δηλαδή; Πώς θα επανέλθεις;

    (*) και μόνο το γεγονός ότι το ΚΥΣΕΑ εκείνο το βράδυ δεν έγινε στο Υπ. Εθ.Αμύνης αλλά στο γραφείο του πρωθυπουργού στη Βουλή, εκεί δηλαδή που δεν υπήρχε ΚΑΜΙΑ ενημέρωση από το τι γίνεται στην περιοχή, έδωσε αυτομάτως το μήνυμα πως ό,τι και να γίνει εμείς θα πάμε για υποχώρηση. Αν εκείνο το βράδυ μας πατούσαν τη Ρόδο (λέμε τώρα) εμείς θα τρέχαμε κάτω από τις φούστες των αμερικάνων και πάλι. Τι στο καλό ΚΥΣΕΑ κάνεις μακρυά από το κέντρο επιχειρήσεων;

    Άσε να μην τα θυμόμαστε καλύτερα.

  6. Κανείς avatar
    Κανείς 24/03/2009 17:03:37

    Τα παντα στις διεθνεις σχεσεις εξαρτωνται απο την ισορροπια ισχυος των αντιθετων μερων, κρατων ή εθνικων πατριδων. Απλα πραγματα. Για τον Σημιτη και τους περι αυτον η Ελλαδα ειναι απλα χωρος δρασης. Προσεξτε το αυτο καλα, χρησιμοποιει ουδετερη γλωσσα.

    Ανωνυμε #5 δεν εχει καμμια σημασια αν μπηκαν ή μη υπογραφες.

    Ανωνυμε #3. το διλλημα δεν ειναι ποτε ειρηνη ή πολεμος. Κανενας εγχεφρων ανθρωπος δεν θελει πολεμο. Αν δεν μπορεις να τα διακρινεις αυτα τοτε δεν ξερεις τη διαφορα της αποτροπης, που ειναι το ζητουμενο αφου η Ελλαδα δεν εχει ουσιαστικο μαστιγιο, και αποφυγης που και εγω το πετυχαινω, αλλα με τι εθνικο εξοδο. ε; Κι'ας βγαλουν σπυρια οι εγχωριοι διεθνοφασιστες Ταλιμπαν τυπου Αλαβανου και ΣΙΑ.

  7. Κανείς avatar
    Κανείς 24/03/2009 17:06:00

    Εγω προτεινω παραπομπη των Σημιτη, ΓΑΠ και μεριοκων αλλων στα Ελληνικα δικαστηρια, αν υπαρχουν και λειτουργουν ανεξαρτητα, πραγμα που το αμφισβητω πλεον. Ειναι προσθετος λογος που ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ. Διοτι δεν εχουμε ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΗ ΔΙΚΑΙΣΥΝΗ.
    Απλα πραγματα.

  8. Ηellenic avatar
    Ηellenic 24/03/2009 17:08:00

    Η Τουρκια μια λεξη καταλαβαινει και αυτη ειναι η ισχυς, πολιτικη, οικονομικη, στρατιωτικη. Η ολιγαρχια που στηριξε τον Κυριο Σημιτη βεβαια επουδενι θα διακινδυνευε τα συμφεροντα της με ενα ενδεχομενο θερμο επεισοδιο η με ενα πολεμο μικρης διαρκειας. Στην κριση των Ιμιων ο τοτε πρωθυπουργος πιστευσε οτι διαλεξε το λιγοτερο κακο που ηταν η μεσολαβηση των Η.Π.Α.αντι για ενα αποφασιστικο πληγμα κατα της Τουρκιας εφοσον ειχε καταληφθει Ελληνικο εδαφος.Οι αιτιασεις του οτι το προβλημα ηταν πολιτικο και οτι μια κλιμακωση θα εσερνε την Ελλαδα σε διαπραγματευσεις ειχε λογικη πριν την καταληψη της νησιδας και οχι μετα.

  9. Orestios avatar
    Orestios 24/03/2009 17:57:19

    Βγήκε πάλι ο τάπερμαν να μας μιλήσει χρησιμοποιόντας άψογα την εκσυγχρονιστική. Πόσες μέρες σκεφτόταν αυτά που θα πεί?

  10. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 24/03/2009 18:05:52

    Τον επανέφεραν φαίνεται για να αναλάβει τις "δύσκολες" αποστολές ... όσα δεν "μπορούν" να πουν οι άλλοι εν όψει εκλογών.

  11. babis lazarou avatar
    babis lazarou 24/03/2009 19:56:42

    ΤΟ ΕΛΕΙΝΟ ΑΥΤΟ ΚΙΤΡΙΝΟ ΑΝΘΡΩΠΑΚΙ ΠΟΥ ΑΝΤΙ ΤΟ ΒΡΩΜΙΚΟ ΣΩΜΑΤΟΥ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΡΕΜΑΣΜΕΝΟ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ ΣΥΝΤΑΓΜΑΤΟΣ ΤΙΜΩΡΙΜΕΝΟΣ ΓΙΑ ΠΡΟΔΩΣΙΑ ΕΧΕΙ ΤΟ ΘΡΑΣΟΣ ΚΑΙ ΚΑΝΕΙ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ.ΤΙ ΝΑ ΧΩΡΙΣΟΥΜΕ ΣΤΗ ΧΑΓΗ ΡΕ ΑΒΟΟΥΡΗ ΠΟΥ ΝΤΡΕΠΕΣΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΓΩΓΗ ΣΟΥ ΚΑΙ ΕΓΙΝΕΣ ΣΗΜΗΤΗΣ.ΤΙ ΝΑ ΧΩΡΙΣΟΥΜΕ.ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΑΣ?ΕΤΣΙ ΣΕ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΕΙ ΤΟ ΠΑΤΡΙΩΤΑΚΗ ΣΟΥ Ο ΡΟΖΑΚΗΣ? ΟΠΩΣ ΤΟΤΕ ΜΕΤΑ ΤΙΣ ΕΚΛΟΓΕΣ ΠΟΥ ΣΕ ΠΗΓΕ ΧΕΡΑΚΙ ΣΤΟ ΡΟΤΣΙΛΝΤ ΣΤΗΝ ΚΕΡΚΥΡΑ ΠΟΥ ΣΑΣ ΕΝΟΧΛΟΥΣΕ ΤΟ Χ.Ο ΣΤΙΣ ΤΑΥΤΟΤΗΤΕΣ?ΑΛΛΑ ΤΙ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΗΣ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΥ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΠΑΡΑΒΡΕΘΗΚΕ ΩΣ ΠΡΟΘΥΠΟΥΡΓΟΣ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΑΡΕΛΑΣΗ.ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΕΚΔΗΛΩΣΗ.ΤΟ ΔΗΛΩΣΕ Ο ΑΒΟΥΡΗΣ.Η ΣΗΜΑΙΑ ΛΕΕΙ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΠΑΝΙ ΞΕΠΕΡΑΣΜΕΝΩΝ ΕΘΝΙΚΙΣΜΩΝ.ΑΝΤΙ ΝΑ ΚΡΥΒΕΤΕ Ο ΚΑΤΑΠΤΥΣΤΟΣ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΕ ΩΣ ΒΡΥΚΟΛΑΚΑΣ ΝΑ ΜΑΣ ΘΥΜΙΣΕΙ ΤΑ ΕΡΓΑ ΤΟΥ.ΤΟΝ ΚΑΚΟΜΟΙΡΟ ΤΟΝ ΟΤΣΑΛΑΝ ,ΤΟ ΓΡΙΖΑΡΙΣΜΑ ΤΟΥ ΑΙΓΑΙΟΥ ΜΕ ΤΑ ΥΜΙΑ,ΤΗ ΣΥΜΦΩΝΙΑ ΤΗΣ ΜΑΔΡΙΤΗΣ ΜΕ ΤΗΝ ΑΠΟΔΟΧΗ ΓΙΑ ΖΩΤΙΚΑ ΣΥΜΦΕΡΩΝΤΑ ΤΩΝ ΤΟΥΡΚΩΝ ΣΤΟ ΑΙΓΑΙΟ ,ΤΙΣ ΤΑΥΤΟΤΗΤΕΣ,ΚΑΙ ΕΚΕΙΝΟ ΤΟ ΠΕΡΙΒΟΗΤΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΤΗΝ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΤΩΝ Η.Π.Α .ΑΛΛΑ ΠΟΙΟΣ ΝΑ ΝΤΡΑΠΕΙ .ΑΥΤΟΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΜΟΥΤΡΑ ΕΧΕΙ ΤΕΦΑΛ.ΔΕΝ ΤΟΝ ΚΟΛΑΕΙ ΤΙΠΟΤΑ.ΕΠΙ ΤΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΕΚΕΙΝΟ ΤΟ ΠΑΙΔΙ Ο ΛΥΜΠΕΡΗΣ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ?ΞΕΚΟΚΑΛΙΖΕΙ ΤΟΝ ΙΔΡΩΤΑ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ ΠΟΥ ΠΟΥΛΗΣΕ ΕΚΕΙΝΟ ΤΟ ΒΡΑΔΥ.ΣΙΓΑ ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΤΑΔΕΧΟΤΑΝ ΝΑ ΤΟΝ ΛΕΝΕ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΚΑΤΣΙΜΗΤΡΟ.ΟΧΙ .ΩΣ ΛΥΜΠΕΡΗΣ ΘΑ ΠΕΡΑΣΗ ΣΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ.ΠΟΥ ΚΑΠΟΤΕ ΡΕ ΠΑΙΔΑΚΙ ΜΟΥ ΘΑ ΜΙΛΟΥΣΕ.

  12. Dimitris D avatar
    Dimitris D 24/03/2009 20:12:23

    Όσο ηταν πρωθυπουργός δεν προσπάθησε να λύσει κανένα Ελληνοτουρκικό πρόβλημα - αντίθετα κατάφερε να υποβαθμίσει τις Ελληνικές θέσεις. Τώρα, από την ασφάλεια της μη ηγεσίας, μπορεί να το παίζει μάγκας και έξυπνος.
    Η Ιστορία δεν ξεχνάει - τα παιδιά μας θα μάθουν για τον χειρότερο πρωθυπουργό της σύγχρονης Ελλάδας...

  13. ΑΓΡΑΦΑ avatar
    ΑΓΡΑΦΑ 24/03/2009 22:57:55

    Ο πατριωτισμος των δεξιων εχει πλεον καταντησει κοροιδια!
    Ο κ.Μειμαρακης σε παλαιοτερη δηλωση σχετικα με τις παραβισεις του FIR Αθηνων ειχε πει οτι φταινε οι Ελληνες πιλοτοι που προκαλουν!
    Ο Σημιτης εχει δικιο για τη Χαγη. Οι Τουρκοι δεν εχουν ελπιδα εκει. Ειναι καλυτερα με τη γραμμη του απευθειας διαλογου που προωθει η Ντορουλα?
    Αλλα αυτη η παραταξη των βασιλοχουντικων μια ζωη εχει μαθει να πουλαει τζαμπα μαγκια (ενιοτε σε σουβλατζιδικα της Θεσ/νικης) και μετα τουμπεκι μπροστα στους Αμερικανους!

  14. thanos avatar
    thanos 24/03/2009 23:00:57

    11-Ηellenic Says:
    March 24th, 2009 at 5:08 pm

    Η Τουρκια μια λεξη καταλαβαινει και αυτη ειναι η ισχυς, πολιτικη, οικονομικη, στρατιωτικη.

    Που υπερτερουμε της Τουρκιας στα τρια που αναφερεις?

  15. I am the Killer of the Trolls avatar
    I am the Killer of the Trolls 24/03/2009 23:06:20

    @ 19 thanos,

    Εμείς, αν δεν το γνωρίζεις εχουμε περισσότερους πολεμιστές (με αρχηγό τον Αλέκο),
    της Στρατιάς του Σύριγκα...

  16. I am the Killer of the Trolls avatar
    I am the Killer of the Trolls 24/03/2009 23:12:09

    @ 19

    Οπότε, με τόσους μαχητές του Σύριγκα, που αγαπάνε τους Τούρκους -όπως και οποιοδήποτε εχθρό της Ελλάδας- πώς να τολμήσουν οι Τουρκαλάδες να κάνουν κάτι?

    Έκτός αυτού, εχεις σκεφτεί τί μπορεί να πάθουν, άμα τους στείλουμε τη Ρεπούση?

  17. Σπύρος avatar
    Σπύρος 24/03/2009 23:13:53

    Aκριβώς το ίδιο σχόλιο τού Νο 3 είχε παρατεθεί σε παλιότερο θέμα.
    Και πάλι είχε υποτιμηθεί πλήρως η έννοια τών ΄Νομίμων Συμφερόντων΄...
    Προσθέτω τό δήθεν ΄άσχετο΄Αρθρο Στεφανόπουλου μόλις απεχώρησε απο την Προεδρία τής Δημοκρατίας στην Καθημερινή,όπου έθετε και πάλι ζήτημα Χάγης...
    Οι εξυπηρετήσεις πρέπει να ανταποδίδονται.
    Η Ελληνική Ελίτ πού εκπροσωπείται και απο την Ντόρα αλλά και απο τον Σημίτη δέν έχει κανένα πρόβλημα να ενταχθεί στά Νεοοθωμανικά σχέδια.
    Ως γνωστόν το Κεφάλαιο δέν έχει πατρίδα.

  18. Hellenic avatar
    Hellenic 24/03/2009 23:23:51

    19-Στο πρωτο και στο δευτερο σιγουρα, για το τριτο πρεπει πολλα ακομα να γινουν.

  19. Σπύρος avatar
    Σπύρος 25/03/2009 00:57:42

    Σε συζήτηση πρό διμήνου έχω κάνει ολόκληρες αναφορές και γιά τίς ΑΟΖ τής Κύπρου και τά εκεί Τουρκικά κόλπα,αλλά και για την Συμφωνία τής Μαδρίτης.
    Απο τότε δέν έχει αλλάξει τίποτα.
    Δυο κουβέντες μόνον:
    H προσφυγή στη Χάγη δεν είνα αποφυγή διαπραγμάτευσης με την Τουρκία, αντιθέτως προϋποθέτει και επιβάλλει διμερείς διαπραγματεύσεις με την Τουρκία: Για να προσφύγουμε στη Χάγη πρέπει να υπογράψουμε συνυποσχετικό με την Άγκυρα. Δηλαδή να συμφωνήσουμε μαζί της ποιά διμερή θέματα θα θέσουμε στην κρίση του Διεθνούς Δικαστηρίου και σε ποιά νομική βάση θα ζητήσουμε να κριθούν τα ζητήματα αυτά. Αυτό, όμως, εξαρτά την προσφυγή στη Χάγη από την υπογραφή της Άγκυρας. Η οποία μπορεί να θέσει όποιο ζήτημα θέλει, αλλιώς δεν θα υπογράψει συνυποσχετικό. Η Άγκυρα μπορεί επίσης να επικαλεστεί όποια νομική βάση επιθυμεί ή να ζητήσει να εφαρμοστούν εξαιρέσεις για οποιαδήποτε αρχή Δικαίου δεν την συμφέρει (όπως το Δίκαιο της Θάλασσας).
    Αρα:Η προσφυγή στη Χάγη προϋποθέτει διαπραγματεύσεις με την Άγκυρα εφ’ όλης της ύλης. Όχι μόνο διαπραγματεύσεις, αλλά και συμφωνία μαζί της επί της ουσίας.

    2)Αν υπογραφεί συνυποσχετικό, είναι προφανές ότι θα υπάρξουν διαφωνίες και θα προκύψουν αδιέξοδα(άλλα τα ζωτικά συμφέροντα τα δικά μας και άλλα τά ζωτικά συμφέροντα τής τουρκίας). Σε τέτοιες συνθήκες είναι πιθανό η Τουρκία να κλιμακώσει τις στρατιωτικές προκλήσεις της, ώστε να μας εξαναγκάσει να αποδεχθούμε όρους συνυποσχετικού, που δεν θα θέλαμε, γιατί δεν μας ευνοούν. Είναι πιθανό, δηλαδή, να κλιμακώσει τις πιέσεις της, ώστε να αναγκαστούμε να δεχθούμε να συμπεριληφθούν οι 'γκρίζες ζώνες' στα επίδικα αντικείμενα της Χάγης, κι έτσι να βρεθούμε να διαπραγματευόμαστε και πράγματα που απορρίπταμε εξ αρχής.
    Aυτά.

  20. Lavazza avatar
    Lavazza 25/03/2009 01:29:18

    Καλά, αυτόν τον Σημίτη αναζητεί το ΠΑΣΟΚ τρόπους να ξαναεντάξει στους κόλπους του;;;

    Καλά δεν έχουν ούτε ιερό ούτε όσιο;;;

    Προκειμένου να αρπάξουν τις καρέκλες δεν τους νοιάζει τίποτε...

    Και μη χειρότερα...

  21. larogk avatar
    larogk 25/03/2009 09:53:32

    Η αλλαγή ηγεσίας στο Πασοκ, θυμάστε νομίζω με τι συνθήκες έγινε. Αλλαγή ηγεσίας όχι από Παπανδρέου σε Σημίτη, αλλά από ένα τσουλί κι έναν περίγυρο, σε Σημίτη.

    Θα θυμάστε επίσης πως η διακυβέρνησή του είχε μια τρομερή εσωκομματική αντιπολίτευση. θυμηθείτε πόση μελάνι χύθηκε για το αν είχε δικαίωμα ο Πρωθυπουργός να συγκαλεί την κοινοβουλευτική ομάδα του κόμματος!!!
    Τα Ιμια έγιναν λιγες ημέρες μετά την ανάληψη της ευθύνης διακυβέρνησης από τον Σημίτη.
    Για να εφαρμόσεις αποτρεπτική πολιτική (που ασκείται μόνο όταν μιλάς από θέση στρατιωτικής υπεροχής) θα πρέπει να έχεις, ως πρωθυπουργός, αξιόπιστες Ενοπλες δυνάμεις.
    Θυμάστε ποιος προεδρικός ήταν υπουργός άμυνας; Ειχε πραγματική στρατιωτική υπεροχή; Μήπως είχε διαλύσει το στρατό; Που θα πάταγε ο οποιοσδήποτε Σημίτης για να επιβάλλει αποτροπή;
    Το "ευχαριστούμε τους αμερικανούς..." είναι μια άτυχη στιγμή. Ειναι απο αυτά που τα κάνεις χωρίς να τα λές δημόσια.

    Ο Σημίτης υπήρξε ο καλύτερος Πρωθυπουργός μεταπολιτευτικά. Και ουσιαστικά η μόνη περίοδος διακυβέρνησης από το ΠΑΣΟΚ που πρόσσφερε χειροπιαστό έργο για τη χώρα.

    Ας είμαστε όσο γίνεται νηφάλιοι στις κρίσεις μας.

  22. Σπύρος avatar
    Σπύρος 25/03/2009 17:17:18

    Γιατί με υποθέσεις??
    Σάμπως η Προσφυγή στην Χάγη ευχή κάποιων δεν είναι??
    Eίναι γεγονός??