17/11/2010 02:20
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Παραπομπή Μπασιάκου, Κοντού, Δούκα. Απαλλαγή Ρουσόπουλου, Βουλγαράκη

Την άσκηση ποινικής δίωξης και την παραπομπή τους στο Δικαστικό Συμβούλιο τριών  πρώην υπουργών της ΝΔ Ευ. Μπασιάκου, Α. Κοντού, και Πέτρου Δούκα αποφάσισαν πριν από λίγο ΠΑΣΟΚ, ΚΚΕ και ΣΥΡΙΖΑ ψηφίζοντας στην Ολομέλεια της Βουλής την πορισματική τους θέση όπως την είχαν διατυπώσει  στο πόρισμα της προανακριτικής επιτροπής που διερεύνησε την υπόθεση Βατοπεδίου και που είχαν παραδώσει  στον Πρόεδρο του Σώματος. Αντίθετα, οι Θ. Ρουσόπουλος και  Γ. Βουλγαράκης δε παραπέμπονται.

Το αποτέλεσμα της ψηφοφορίας ανακοινώθηκε στις 3:30 τα ξημερώματα και για την παραπομπή τους χρειάζονταν τουλάχιστον 151 ψήφοι

(Σε σύνολο 184 βουλευτών ΠΑΣΟΚ, ΚΚΕ, ΣΥΡΙΖΑ)

Ευ. Μπασιάκος:      162

Αλ. Κοντός:              155

Π. Δούκα:               156

Θ. Ρουσόπουλου:       131

Γ. Βουλγαράκη:            104

Αναλυτικά  οι βουλευτές ψήφισαν ως εξής :

Για τον κ. Ρουσόπουλο και για ηθική αυτουργία στο αδίκημα της νομιμοποίησης εσόδων από τις εγκληματικές δραστηριότητες ψήφισαν 131 ΝΑΙ, 38 ΟΧΙ ενώ 8 δήλωσαν παρόντες. Για το αδίκημα της ηθικής αυτουργίας στο αδίκημα της απιστίας περί τη υπηρεσία σε βάρος του Δημοσίου ψήφισαν 131 ΝΑΙ, 37 ΟΧΙ και 9 ΠΑΡΩΝ. Για το αδίκημα της ηθικής αυτουργία στο αδίκημα της απάτης από κοινού και κατ’ εξακολούθηση και μη, σε βάρος του Δημοσίου, ψήφισαν 130 ΝΑΙ, 30 ΟΧΙ και 9 ΠΑΡΩΝ.

Για τον κ. Βουλγαράκη και για το αδίκημα της παράβασης καθήκοντος ψήφισαν 104 ΝΑΙ, 54 ΟΧΙ και 20 ΠΑΡΩΝ.

Οι κ.κ. Δούκας Μπασιάκος και Κοντός παραπέμπονται για ηθική αυτουργία και συναυτουργία στο αδίκημα της απιστίας περί τη υπηρεσία σε βάρος του Δημοσίου με ψήφους υπέρ 156, 162 και 155 αντίστοιχα.

Λίγο νωρίτερα αποχώρησαν ΝΔ και ΛΑΟΣ. «Αυτή είναι η πιο μαύρη σελίδα στην ιστορία του ελληνικού κοινοβουλίου που γράφεται απόψε», τόνισε ο κοινοβουλευτικός εκπρόσωπος της ΝΔ Κώστας Τζαβάρας κάνοντας λόγο για «απίστευτη ανθρωποφαγία».

Από τη διαδικασία αποχώρησε και ο ΛΑ.Ο.Σ. υποστηρίζοντας δια του κ. Βορίδη, ότι δεν υπήρξαν επαρκείς εξηγήσεις για το ζήτημα της παραγραφής ή όχι των αδικημάτων.

«Θέατρο του παραλόγου» χαρακτήρισε ο Αλέκος Κοντός την πρόταση παραπομπής του για την υπόθεση του Βατοπεδίου ενώ για προκαθορισμένο και προειλημμένο σε ένα περιβάλλον κανιβαλικής ζούγκλας αποτέλεσμα, μίλησε ο Ευ.. Μπασιάκος. «Είναι δυνατόν η Βουλή σήμερα να δέχεται ότι ελέγχεται υπουργός επειδή δέχθηκε ομόφωνες αποφάσεις συνταγματικά θεσμοθετημένων οργάνων;» διερωτήθηκε ο Πέτρος Δούκας ενώ ο Γ. Βουλγαράκης είπε ότι έχει τη συνείδησή του απόλυτα καθαρή ευχόμενος να μην βρεθεί κανένας στη θέση του.

Στην αρχή της συνεδρίασης ο Θ. Ρουσόπουλος απέστειλε επιστολή στη Βουλή στην οποία αναφέρει: «Επί δύο χρόνια αποτύπωσα τα αληθινά γεγονότα. Δεν έχω να προσθέσω τίποτα. Περιμένω σήμερα την ανεπηρέαστη από πολιτικές σκοπιμότητες κρίση σας».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Kώστας Θ. avatar
    Kώστας Θ. 17/11/2010 09:25:09

    Τα χθεσινά ήταν ένα αίσχος. Οι βουλευτές ψήφισαν χωρίς να παραστούν στις απολογίες των κατηγορουμένων, οι οποίες ήταν πολύ πειστικές. Πρωτάκουστο! Και μετά μιλάμε για δημοκρατία και κράτος δικαίου. Οφείλω ένα μπράβο στον Βορίδη για τη στάση του (κάνουν και κάτι καλό καμιά φορά).

    • man8os avatar
      man8os @ Kώστας Θ. 17/11/2010 10:25:41

      Επισης μετρησε η δια email ψηφος βουλευτων και υπουργων του ΠΑΣΟΚ. Μιλαμε για καταργηση του κοινοβουλευτισμου στην πραξη!!!
      Και τωρα η ΝΔ δινει συναινεση?

      • oli avatar
        oli @ man8os 17/11/2010 11:39:52

        Λεκτικες στρακαστρουκες του Αντωνη προς βρωσιν του κομματικου ακροατηριου.Η εθνικη συναινεση των 'προθυμων" επι θυραις.Εκτος αν το συνθημα ΕΑΜ-ΕΛΑΣ-ΣΑΜΑΡΑΣ! θα αντηχησει στα απαρτα βουνα...

      • Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ avatar
        Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ @ man8os 17/11/2010 12:16:13

        Η κατάργηση δεν πραγματοποιήθηκε με το....έγκαιρο κλείσιμο της Βουλής πέρσι το καλοκαίρι από τον Κωστάκη;
        Ξεχνάτε κι εσείς αλλά ευτυχώς ο κόσμος αρχίζει και θυμάται..Τα ίδια είστε, απλά οι άλλοι είναι δάσκαλοι..

        • Kώστας Θ. avatar
          Kώστας Θ. @ Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ 17/11/2010 12:22:11

          Δε μιλάμε για την ουσία. Εσύ θα ψήφιζες να παραπεμφθεί κάποιος χωρίς καν να ακούσεις την απολογία του; Και ο Aλ Καπόνε να ήταν.

          • Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ avatar
            Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ @ Kώστας Θ. 17/11/2010 12:32:30

            Οχι βέβαια! Δεν έχεις άδικο. Γιαυτό λέω ότι είναι δάσκαλοι στην εκτροπή.
            Αλλά αυτή η υπεράσπιση απο την ΝΔ των "βατοπεδινών" προκαλεί αλγειινή εντύπωση στον κόσμο.
            Μα ΔΕΝ το βλεπετε;;;;

  2. pavlina avatar
    pavlina 17/11/2010 11:38:38

    Το σημαντικότερο όλων, κατά την εκτίμησή μου είναι άλλο. Τα "δεκανίκια" που προσέφεραν ΚΚΕ και ΣΥΡΙΖΑ στον Παπανδρέου, ο οποίος χθες δέχτηκε την πρώτη μεγάλη εσωκομματική ήττα μετά τις εκλογές. Με τη στήριξη των ψήφων εξ αριστερών και, φυσικά, με την επιστολική ψήφο κατάφερε, έστω και οριακά, να παραπέμψει τουλάχιστον για απιστία τους τρεις. Γενικώς έφαγε "μαύρο" από περίπου 30 βουλευτές του κόμματός του. Το περίμενε η Αριστερά κι έσπευσε να τον στηρίξει. Είναι χαρακτηριστικό ότι ο Θ. Δρίτσας (και συμφώνησε ο Α. Σκυλλάκος) δήλωσαν απροκλυπτα πως δε ήταν σύμφωνοι με τα αδικήματα που ετέθησαν σε ψηφοφορία, αλλά επειδή "θέλουμε να μετάσχουμε στη διαδικασία" (!) θα ψηφίσουμε, ζητώντας και το παράλογο: να καταγραφούν στα πρακτικά διαφορετικά οι ψήφοι τους, στην κατά τα άλλα μυστική διαδικασί.
    Απροκάλυπτη η στάση της Αριστεράς, που δίνει απάντηση και στο πώς ο Γιώργος κράτησε δυνάμεις στις αυτοδιοικητκές εκλογές. ΚΚΕ και ΣΥΡΙΖΑ ξέρουν ότι ο Γιώργος πολιτικά έχει τελειώσει και του δίνουν ανάσες ζωές για να εξυπηρετήσουν δικές τους σκοπιμότητες!

  3. V. avatar
    V. 17/11/2010 11:51:02

    Στό μέλλον, προβλέπω θα έχουμε και άλλες παραμπομπές.
    Οχι βέβαια γιά τα νερά της Βισθωνίδας και πράσινα άλογα.
    1)Γιά την ανταλλαγή του δημοσίου χρέους που από χωρίς καμμία υποθήκη,
    έγινε ενυπόθηκο μέσω Μνημονίου, με εγγύηση και ενέχυρο την χώρα.
    2)Την διαίρεση της χώρας σε "καντόνια"- περιφέρειες.
    3)Την εγκατάσταση ή και απόδοση ιθαγένειας εκατομμυρίων αλλοδαπών λαθρομεταναστών.
    Αν μάλιστα και κάτι συμβεί στήν εδαφική ακεραιότητα της χώρας ....

  4. Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ avatar
    Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ 17/11/2010 12:08:13

    Αισχος όντως!
    Θυσιάστηκαν οι τίμιοι βουλευτές του "νόμιμου και ηθικού" για να πάρει πάλι πίσω το κράτος τη λίμνη Βιστωνίδα και να δώσει αντάλλαγμα κτίρια φιλέτα στους τραγοπαπάδες-businessmen (που το ήθελαν το κτίριο για πνευματικό κέντρο...αλλά αναγκαστηκαν να το πουλησουν στον επιχειρηματία σε χρόνο μηδέν)

    Α, ρε κατακαημένη ΝΔ... μετά πάλι θα αναρωτιέστε τί έφταιξε και σας έφτυσε ο κόςμος

    • V. avatar
      V. @ Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ 17/11/2010 18:22:36

      Δύο χρόνια τώρα τα ΜΜΕ ασχολούνται με τις ανταλλαγές του Βατοπεδίου, χωρίς να ενδιαφέρονται για το ξεπούλημα της χώρας μέσω Μνημονίου.
      Χρέη του Δημοσίου σε ιδιώτες και τράπεζες, χωρίς καμμία υποθήκη, ΑΝΤΑΛΛΑΣΟΝΤΑΙ με χρέη στην Τρώϊκα, με υποθήκη την περιουσία του Δημοσίου! Αντί το Δημόσιο να κηρύξει χρεοκοπία και να πληρώσει ελάχιστα όπως στο τέλος έγινε στην Αργεντινή με το ΔΝΤ, κινδυνεύει να χάσει τον ορυκτό πλούτο και ότι πολύτιμο έχει η χώρα.
      Το υποτιθέμενο "σκάνδαλο" Βατοπεδίου δεν είναι ούτε πταίσμα μπροστά στο έγκλημα που τώρα εξελίσεται με τό Μνημόνιο.

  5. Kasut avatar
    Kasut 17/11/2010 12:14:59

    Να οι αντιμνημονιακες συμμαχιες με την αριστερα που καταληγουν.

    • Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ avatar
      Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ @ Kasut 17/11/2010 12:18:58

      Ευτυχώς που σας ξέρει καλά η αριστερά και δεν μασάει από "αντιμνημονιακούς με offshore" και αντιμνημονιακούς άεργους οννεδίτες του κολωνακίου και του ψυχικού

      • noldor avatar
        noldor @ Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ 17/11/2010 13:07:42

        Αφού είναι όπως τα λες, γιατί οι βουλευτές ΚΚΕ και ΣΥΡΙΖΑ ψήφισαν κατά της παραπομπής ΟΛΩΝ των πρώην υπουργών; Ή μήπως ψήφισαν υπέρ αυτοί και κατά από 25-60 βουλευτές του ΠΑΣΟΚ;

  6. astefan avatar
    astefan 17/11/2010 12:22:27

    Μήπως ξέρει κανένας τα ονόματα των βουλευτών που δήλωσαν παρών;

  7. παγωτατζής avatar
    παγωτατζής 17/11/2010 12:48:42

    " Η Δίκη τού Τροικανού Αγώνα"...Mήν τό χάσετε.! Θά χάσετε!!!!!

    Μπασιάκος: πώ πώ! Η φάτσα τού διαπλεκόμενου μαφιόζου!.... ΕΝΟΧΟΣ
    Δούκας: ή φάτσα "ό Λογιστής τής Μαφίας με τα διπλά βιβλία".... ένιώθε τόν ρόλο στό πετσί του.... ΕΝΟΧΟΣ
    Κοντός: ή φάτσα "Τό κομματόσκυλο " ό εκτελεστής τής μαφίας..εξαιρετικός και αποδοτικός σαν όργανο ....ΕΝΟΧΟΣ
    Ρουσσόπουλος: ΄Η φάτσα " ο Υπαρχηγός τού Νονού" τό δεξί χέρι ή φωνή του κυρίου.... ΑΘΏΟΣ
    Βουλγαράκης: ή φάτσα "Consigliere ό ηθικός" ό νομικός διεκπαιραιωτής τού νονού..ΑΘΩΟΣ

    Ρε τί υπερπαραγωγές γυρίζει τό Vouli Productions..

  8. Θραξ Αναρμόδιος avatar
    Θραξ Αναρμόδιος 17/11/2010 13:15:06

    Σιγά μη μάθουμε την αλήθεια από τις εξεταστικές επιτροπές της βουλής.

    Το μόνο που κάνουν οι επιτροπές αυτές είναι να συνεχίζουν την κομματική αντιδικία.

    Για να λάμψει η αλήθεια απαιτείται εξεταστική από ΚΛΗΡΩΤΟΥΣ ΠΟΛΙΤΕΣ. Επιτροπή από 2-3 εκατοντάδες πολίτες που θα επιλεγούν με ΚΛΗΡΩΣΗ και θα στελεχωθεί με τεχνικούς, όπως νομικούς, λογιστές κλπ κλπ και θα έχει σύντομη θητεία.

    Οι βουλευτές των κομμάτων ΔΕΝ ψηφίζουν και ΔΕΝ αποφασίζουν κατά συνείδηση. Ενεργούν παραταξιακά.

    Οι βουλευτές των κομμάτων βάζουν το κομματικό συμφέρον ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΟ ΕΘΝΙΚΟ.

    Είναι κανείς έλληνας που δεν έχει καταλάβει ακόμα αυτό το τελευταίο; Ε, να το ξαναπώ:

    Οι βουλευτές των κομμάτων βάζουν το κομματικό συμφέρον ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΟ ΕΘΝΙΚΟ.

    Πως γίνεται και για το κάθε κόμμα ταυτίζεται το πατριωτικό και το εθνικό καθήκον με το το κομματικό, είναι κάτι που ΔΕΝ θα καταλάβω ποτέ.

    Εχουνε καταντήσει την "δημοκρατία" καταγέλαστη και ζητιάνα. Αθλια και ρακένδυτη.

    Και έχουν το θράσος όλοι να μου παριστάνουν και τους δημοκράτες.

    Θραξ Αναρμόδιος

  9. PIG avatar
    PIG 17/11/2010 14:23:28

    1. Δικαίωμα ακρόασης σημαίνει να ακούσει-κρίνει ο συλλογικός Δικαστής των Τριακοσίων την απολογία του κατηγορουμένου. ΠΑΡΑΒΙΑΣΤΗΚΕ ΜΕ ΑΝΑΡΧΙΑ ΔΙΚΑΙΟΥ (ούτε στον ισπανικό εμφύλιο δεν έγινναν αυτά).
    2. Ακυρότητα κατηγορητηρίου (καραμπινάτη) προκύπτει όταν άλλα άρθρα περιλαμβάνει η κλήση σε απολογία (για τα οποία και μόνον αμύνεσαι) και για άλλα τελικά παραπέμπεσαι. ΠΑΡΑΒΙΑΣΤΗΚΕ ΜΕ ΣΥΝΤΑΓΜΑΤΙΚΗ ΕΚΤΡΟΠΗ (τύπου Μογκαντίσου, Κινσάσα και άλλα κεντροαφρικανικά).
    3. Επιστολική ψήφος για παραρπομπή κατηγορίας σημαίνει ότι ο κάθε άρρωστος χρήσητης κάνναβης που περνάει αυτόφωρο θα μπορούσε να συρθεί στο ακροατήρο δίχως εισαγγελική παρουσία (να το έκανε δηλαδή από το σπίτι του ο εισαγγελέας. Δεν γίνεται ΠΟΤΕ. Περνάει στη στενή το βραδάκι, και την άλλη μέρα αφού υποχρεωτικά πει δύο κουβέντες, τότε μόνο παραπέμπεται. ΠΑΡΑΒΙΑΣΤΙΚΕ ΜΕ ΜΙΣΟΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΟΣΚΥΛΕΥΣΗΣ

    Αν ως πρωτοετείς νομικής μας έβαζαν τέτοια τα θέματα στις εξετάσεις στο ΑΠΘ οι Βενιζέλοι κλπ., και τυχόν απαντούσαμε όπως έπραξαν χθες, θα μας έκοβαν με μονάδα (1) ως άχρηστους, ως βόιδια και θα μας έπαιρναν και το φοιτητικό πάσο.

  10. PIG avatar
    PIG 17/11/2010 14:32:24

    ΥΓ Ειδικά για όποιους ασπάστηκαν εκείνο το φρικοσκανδαλώδες "...με τα λίγα νομικά που ξέρω, τους κρίνω ένοχους" μόνον εγκλεισμός σε πυελοδοχείο τούς πρέπει. Δεν γυμνώσαν προς βιασμό έτσι μπροστά στα παιδιά τους κανέναν ούτε οι κομιτατζήδες. Αχρειότητα, λακεδισμός, καφρίλα.

    • loretta avatar
      loretta @ PIG 17/11/2010 14:54:06

      ................να ερωτηθει ο έγκριτος συνταγματολογος benny....!!! σαν δεν ντρεπονται ....μετα μιλανε για το νομιμο και το ηθικο και οι πασοκοι εχουν ξεφτυλισει το νομιμο και συνταγματικο.!!!

  11. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 17/11/2010 14:56:40

    Θεαρτο του παραλογου ειαι η λογικη του ΓΑΠ.
    Εχω πει.. οσο ο Τσουκρατος κυκλοφορει ελευθερας βοσκης θα χορευουμε σαν τις αρκουδες.
    Αντωνη, ξαναλεω... βαλε τον Τσουκρατο φυλακη με ομολογια.

    ΠΠ

  12. ΚΔΓ avatar
    ΚΔΓ 17/11/2010 18:11:09

    Δεν γνωρίζω αν έχουν ευθύνη ή όχι, αλλά από τη στιγμή που προέκυψε θέμα η δικαστική εκκαθάριση είναι η μόνη λύση. Αυτό βέβαι ισχύει και για τους κ. Φωτιάδη και Δρυ, τους οποίους οι συνάδελφοί τους του ΠΑΣΟΚ αδιάντροπα αρνήθηκαν να παραπέψουν, αποκρύπτοντας το γεγονός ότι αυτοί πρώτοι αναγνώρισαν την κυριότητα επί της Λίμνης και των παραλιμνίων εκτάσεων της Μονής Βατοπεδίου. Στο θέμα αυτό έχουν ευθύνη και τα κόμματα της αριστεράς που αποσιώπησαν το γεγονός που γέννησε στην ουσία το θέμα.
    Ευχαριστώ.

  13. ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
    ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 17/11/2010 22:50:35

    Είναι θλιβερό το μέγεθος της χουντοποίησης της Ελλάδας από το Πασόκ. Ο στόχος είναι να το καταλάβουν οι απέχοντες και να ενεργοποιηθούν από εδώ και πέρα. Όταν θα έρθει η ΝΔ στην εξουσία πρέπει να έχει εμπνεύσει όλον αυτόν τον κόσμο. Αλλιώς θα κερδίσει την εξουσία αλλά δεν θα μπορεί να επιφέρει ουσιαστικές αλλαγές στην χώρα και συγχρόνως η χουντοποιημένη διαπλεκόμενη μηχανή και τα πασοκικά πλοκάμια στον δημόσιο τομέα θα παραμείνουν ως έχουν. Όπως έγινε επί Καραμανλή δυστυχώς. Γι' αυτό να ξεκινήσουμε από τώρα έναν μεγάλο αγώνα αφύπνισης των απεχόντων

  14. ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
    ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 17/11/2010 22:53:38

    Επίσης, να διακηρυχθεί από τη ΝΔ ως στόχος ο εκδημοκρατισμός (ναι ο εκδημοκρατισμός) ή αλλιώς η απο-πασοκοποίηση των ΜΜΕ. Δεν μπορεί το 80% της ραδιοφωνικής ενημέρωσης και το 95% της τηλεοπτικής να είναι πασοκικό, ψευδοπροοδευτικό, αθεϊστικό, ροζ "πολυπολιτισμικό", αριστερίστικό και χλευσαστικό προς κάθε αντίθετο.