Παραπλανητικά τα στοιχεία των δημοσίων υπαλλήλων που έβγαλαν 1,5 δισ. ευρώ στο εξωτερικό!
31/10/2014 07:10
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Παραπλανητικά τα στοιχεία των δημοσίων υπαλλήλων που έβγαλαν 1,5 δισ. ευρώ στο εξωτερικό!

Η πραγματική φοροδιαφυγή είναι αλλού και ποτέ, καμιά κυβέρνηση δεν τόλμησε να την πατάξει...

Τα στοιχεία που είδαν το φως της δημοσιότητας για τους περισσότερους από 5.200 δημοσίους υπαλλήλους που έβγαλαν τα λεφτά τους στο εξωτερικό είναι συγκλονιστικά και συνάμα παραπλανητικά.

Το να υπάρχουν τόσοι απλοί υπάλληλοι, κυρίως εκπαιδευτικοί όλων των βαθμίδων αλλά και γιατροί και εργαζόμενοι στο υπ. Οικονομικών και το Υποδομών, που να έχουν τόσα πολλά λεφτά είναι πράγματι ένα θέμα. Μια ζωή δουλεύουν χιλιάδες πολίτες και δεν έχουν ούτε ευρώ σε λογαριασμό και βρέθηκαν κάποιοι που διαθέτουν 200 και 300 χιλιάρικα και τα βγάζουν στο εξωτερικό; Κομματάκι ύποπτο αλλά μέχρι να γίνουν οι έλεγχοι, αν γίνουν ας κρατάμε μικρό καλάθι.

Με τα στοιχεία που παρουσιάστηκαν δικαιολογείται το γνωστό του Πάγκαλου «μαζί τα φάγαμε» αλλά δεν είναι έτσι. Ότι υπάρχουν λαμόγια εκπαιδευτικοί που κάνουν μπίζνες κρυφές είναι γνωστό. Ότι υπάρχουν γιατροί που παίρνουν τρελά φακελάκια το ξέρουμε (και το επικροτούμε με το να τους τα δίνουμε). Κι ότι τα υπουργεία είναι βασίλεια της διαφθοράς το έχουμε αντιληφθεί.

Όμως, πώς να το κάνουμε, δεν είναι το 1,5 δις ευρώ η φοροδιαφυγή στην Ελλάδα, ούτε η παραοικονομία. Άσε δε που πολλά από αυτά είναι νόμιμα χρήματα που έτσι γούσταραν κάποιοι και τα έβγαλαν σε ξένες τράπεζες για να τα σώσουν.

Η πραγματική φοροδιαφυγή είναι αλλού και ποτέ, καμιά κυβέρνηση δεν τόλμησε να την πατάξει. Ας κάνουν μια βόλτα στα Βόρεια προάστια για να δουν βιλάρες από τύπους που δεν έχουν θεωρητικά χρήματα. Ας δουν τι γίνεται με τις σκαφάρες που οργώνουν τις ελληνικές θάλασσες;

Έκανε ποτέ κανείς πραγματικό έλεγχο στη νύχτα για να δει τι ξέπλυμα υπάρχει; Έψαξε κανείς αλυσίδες καταστημάτων και διάφορες άλλες δραστηριότητες που είναι ξεκάθαρο ξέπλυμα;

Μήπως το ελληνικό ποδόσφαιρο δεν είναι ξέπλυμα και απίστευτης έκτασης φοροδιαφυγή; Παίκτες που μέχρι πρότινος έπαιζαν στο… Κάτω Παρτάλι παίρνουν μεταγραφή με 10 και 20 εκατ. ευρώ και κανείς δε λέει τι είναι αυτό. Είναι δυνατόν να μας ξεγελάνε έτσι;

Για να μην πούμε για τη φοροδιαφυγή των μεγαλοεργολάβων, των μεγαλοεκδοτών και των εφοπλιστών. Εκεί υπάρχει τρελό μαύρο χρήμα που το 1,5 δις που λέει ότι έπιασε ο Μητσοτάκης είναι ψίχουλα.

Εδώ τα ληξιπρόθεσμα χρέη έφτασαν τα 70 δις ευρώ και πολλοί από αυτούς έχουν μεγάλες περιουσίες αλλά δε γουστάρουν να πληρώσουν. Τους έπιασε κανείς;

Αυτές οι λίστες Λαγκάρντ και Λιχτενστάιν τι έγιναν; Ελέγχθηκαν; Πλήρωσαν πρόστιμα οι δικαιούχοι των λογαριασμών; Οι μεγαλοδικηγόροι και μεγαλογιατροί του Κολωνακίου ελέγχθηκαν ή απλά έγινε κάποια στιγμή ένα επικοινωνιακό τζέρτζελο και εκεί τέλειωσαν όλα;

Οκ, λοιπόν, υπάρχουν πολλά λαμόγια δημόσιοι υπάλληλοι που πρέπει κάποτε να πιαστούν στα δίχτυα της εφορίας. Θα μείνουμε όμως σ’ αυτούς και θα ξεχάσουμε το τρελό πάρτι που γίνεται από μεγαλοεπιχειρηματίες και μεγαλονταβατζήδες; Θα δούμε το δέντρο και θα χάσουμε το δάσος; Θα συνεχίσουμε να μας ταϊζουν κουτόχορτο κι εμείς θα το παίρνουμε;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Jimakos avatar
    Jimakos 30/10/2014 20:03:45

    Φαντάσου τι γίνεται και για ποσά κάτω των 100.000€

  2. Uncle Stgm avatar
    Uncle Stgm 31/10/2014 13:10:27

    Χα χα, "ενιαίο μισθολόγιο" ΔΥ, το ανέκδοτο με 2 λέξεις. Το μισθολογικό άνοιγμα μέσα στους ΔΥ είναι τερατώδες. Υπάρχουν προνομιούχες "ευγενείς" ομάδες ΔΥ υπαλλήλων σε διάφορες γωνιές του κρατικου μηχανισμού με μυθικούς μισθούς και συντάξεις. Τι θα τά καναν όλα αυτά; Ομόλογα Ελληνικού δημοσίου; Καλύτερα UBS... Από την άλλη: ρωστήστε τον πρωτοδιοριζόμενο δασκαλάκο, να σας πεί δυο κουβέντες. Υπάρχει και άλλο "νήμα" της Αριάδνης: Κοινοί, κοινότατοι ΔΥ με συζύγους εργολάβους, μεγαλογιατρούς καθηγητάδες ή ιδιοκτήτες διαγνωστικών κέντρων, "μαύρους" προμηθευτές, λαδιάρηδες εφοριακούς, φακελλάκηδες και άλλους "έξυπνους" Έξυπνους φοροκυνηγούς έχουμε; Ναι... όμως έξυπνοι γίνονται μόνον δι' ίδιον όφελος, φοβάμαι...

    • Δημήτρης Κ. avatar
      Δημήτρης Κ. @ Uncle Stgm 31/10/2014 14:10:02

      Θείο, μας περιγράφεις πως λειτουργεί ο καπιταλισμός σε μια χώρα που είναι η πιό προηγμένη των Βαλκανίων και της Μ. Ανατολής και η πιο καθυστερημένη της Ευρώπης. Τίποτα το ιδιαίτερο δηλαδή. Ο Μπρέχτ είχε δώσει πολύ καλύτερες περιγραφές ήδη απο τον 19ο αιώνα... Οποιος είναι ικανός τ' αρπάζει. Κι όποιος αρπάζει τα περισσότερα είναι ικανός. Τον μακάκα δεν απαγορεύεται να τον εκμεταλλεύεσαι, και ό,τι είναι νόμιμο είναι και ηθικό...Δεν βλέπω να υστερούν στην κατηγορία που ανήκουν οι Έλληνες.

      • Uncle Stgm avatar
        Uncle Stgm @ Δημήτρης Κ. 31/10/2014 18:24:56

        Σωστός. Π.χ. απο Ιταλούς φίλους, ξέρω ότι οι "ομοιόφατσοι και ομοιόρατσοι" έχουν ίδιο περίπου πρόβλημα με το "βαθύ κράτος" τους. Άλλωστε ο Μπρέχτ (που στην τέχνη της ειρωνείας έχει μόνον έναν ανώτερο, έναν μαραγκό απο τη Ναζαρέτ), είπε ορθά-κοφτά αυτό ισχύει σε όλα τα μήκη και πλάτη: "Γιατί να είσαι άνθρωπος όταν μπορείς να είσαι πετυχημένος"; Ο δε μαραγκός απο τη Ναζαρέτ, επίσης ορθά-κοφτά, εξήγησε μια για πάντα τι είναι πιο εύκολο: Πλούσιος και ενάρετος, ή καμήλα που περνά απο την τρύπα της βελόνας;

        • Γεώργιος Τ. avatar
          Γεώργιος Τ. @ Uncle Stgm 31/10/2014 19:18:04

          ΈΞΟΧΟΣ!!!

        • Μικρός Νικόλας avatar
          Μικρός Νικόλας @ Uncle Stgm 01/11/2014 09:50:15

          Θείε, μερικές φορές ΖΩ ΓΡΑ ΦΙ ΖΕΙΣ !

  3. ΟΛΓΑ avatar
    ΟΛΓΑ 31/10/2014 13:24:16

    Μπράβο. Πείτε τα επί τέλους, που μας αντιμετωπίζουν σα να είμαστε περιορισμένης αντίληψης. Έλεος πια!

  4. Karanus avatar
    Karanus 31/10/2014 16:31:57

    Το ότι υπάρχουν χειρότεροι δεν ακυρώνει αυτό που προέκυψε με τους ΔΥ. Κατά την λογική του άρθρου, δεν πρέπει να σχοληθούμε με αυτό το θέμα, επειδή υπάρχει κάτι μεγαλύτερο και μετά όταν βρούμε το κάτι μεγαλύτερο , θα υπάρχει κάτι ακόμα μεγαλύτερο και πάει λέγοντας... Οπότε να μην ξεκινήσουμε ποτέ και καμία διαδικασία. Ωραία πρόταση!!!

    • foros1 avatar
      foros1 @ Karanus 31/10/2014 21:03:44

      πολύ έξυπνο!!! ξεκινήστε δηλαδή από τις "μαρίδες" και δώστε χρόνο στους "καρχαρίες", κάτι μπορεί να συμβεί και να την γλυτώσουν... ξεκινήσαμε εδώ και χρόνια με κάποια λίστα Λαγκάρντ, το αποτέλεσμα το ξέρουν όλοι!... ένα μεγάλο τίποτα!

    • Δημήτρης Κ. avatar
      Δημήτρης Κ. @ Karanus 31/10/2014 21:53:41

      Δεν κατάλαβες. Το άρθρο λέει το αντίθετο και είναι ΑΠΟΛΥΤΑ ΣΩΣΤΟ! Λέει οτι έπρεπε χθές, να αρχίσουμε τη διαδικασία, αφού τους είχαμε γραμμένους με ονόματα και διευθύνσεις εδώ και 2,5 χρόνια στις λίστες Λαγκάρντ και Λιχτενστάιν και όχι να περιμένουμε να πιάσουμε μετά απο 2,5 χρόνια τη μαρίδα κι απ' αυτή μάλλον μόνο όσους δεν είναι δικοί μας. Σαφώς και πρέπει να ασχοληθούμε με όλες τις παρανομίες που κοστίζουν στους φορολογούμενους, αλλά με απόλυτη ΙΕΡΑΡΧΗΣΗ βάσει ΜΕΓΕΘΟΥΣ κάθε παρανομίας, διότι αν φάμε την τετραετία για να εισπράξουμε μόνο 100 εκατομμύρια απο τα 50 δις της διαπιστωμένης φοροδιαφυγής είμαστε ή συνένοχοι, ή βλάκες φίλε Karanus.

  5. dim avatar
    dim 31/10/2014 19:40:47

    Όταν θα παραδεχθούνε όλοι (και όταν λέμε «όλοι» εννοούμε πάντα η μεγάλη πλειοψηφία – 70% - 80%, μην αρχίσει πάλι ο καθένας τα «εγω δεν ανήκω στους όλους και να μιλάς για τον εαυτό σου» κλπ), ότι από εκεί που ζούσαν το 80' σε ημιυπόγεια, ή στο νοίκι, και τώρα έχουν όλοι από 1-2 σπίτια και εξοχικά... Όταν θα παραδεχθούνε όλοι ότι με το ΠΑΣΟΚ στην εξουσία επί 23 χρόνια "λάδωσε το αντεράκι όλου αυτού του 46% (και σίγουρα και ένα μέρος του 40% της ΝΔ, δεν είναι και αυτή άμοιρη ευθυνών για τα 3,5 + 5,5 = 9 χρόνια διακυβέρνησής της)… Όταν θα καταλάβουν όλοι ότι το 80% του λαού περίπου «επωφελήθηκε» από το πάρτυ με τα ελλείμματα και τα δανεικά, από τα 200δις ΕΣΠΑ κλπ, από από από (φοροδιαφυγή ακόμα και των μικρών, μη εκδοση αποδείξεων ή παραστατικών από ελεύθερους επαγγελματίες κλπ κλπ κλπ)... Όταν καταλάβουν όλοι ότι τα 300 δις έλλειμμα, δεν έγινε μόνο επειδή κάποιοι 1.000 ή 3.000 έφαγαν από 1 εκατ. ή 5 εκατ. έκαστος σε βάθος εικοσαετίας (2.000 μέσος όρος επί 2,5 εκατ. έκαστος μέσος όρος = 5 δις σύνολο επιβάρυνση στο έλλειμμα, άντε να τα δεκαπλασιάσω και να σου τα κάνω 50 δις, μένουν άλλα 250 δις, που είναι στην ουσία η μικρή φοροδιαφυγή – εισφοροδιαφυγή, επιδόματα, προσλήψεις υπεράριθμων κλπ όλων των 3 εκατ. πολιτών και των οικογενειών τους, που «επωφελήθηκαν» έτσι από αυτή τη συνδιαλλαγή «πελάτη που δίνει τη ψήφο του στον πολιτικό, και εξασφαλίζει έτσι πλαστή ευημερία για καμιά εικοσαριά χρόνια, υποθηκεύοντας όμως συνειδητά το μέλλον των παιδιών του)....
    Τότε, θα μπορέσουμε να σοβαραρευτούμε ως χώρα και να μην επαναλάβουμε τα λάθη των γονιών μας, που ψήφιζαν τον λαϊκιστη Ανδρέα, ή έβγαζαν πρώτο σε ψήφους τον Άκη ή έδιναν 44% στον Γιωργάκη του Λεφτά Υπάρχουν... Αλλά βλέπεις ως λαός έχουμε κοντή μνήμη ή ισχύει το γνωστό «για όλα μας φταίνε οι άλλοι, και ποτέ εμείς οι ίδιοι», και έτσι τώρα δηλώνουμε και πάλι ότι θα ψηφίσουμε ως πλειοψηφία (στις δημοσκοπήσεις τουλάχιστον ως τώρα), τον νέο Ανδρέα, τον νέο Γιωργάκη, που θα διαγράψει το χρέος, θα αυξήσει τους μισθούς, θα επαναπροσλάβει όλους τους απολυμένους, θα ικανοποιήσει τα αιτήμα καμίας διακοσαριάς κλάδων που στέκεται στο πλευρό τους.... Αν επομένως, ακόμα και μετά από αυτή τη κρίση, δε βάζουμε μυαλό και δηλώνουμε ότι θα βγάλουμε πρώτο κόμμα το συνασπισμό της ριζοσπαστικής και λαϊκίστικης - μαρξιστικής - λενινιστικής αναρχοαυτόνομης και στα όρια των άκρων - αριστεράς .

    • ορεσείβιος avatar
      ορεσείβιος @ dim 31/10/2014 21:29:13

      Αυτό είπε και ο πάγκαλος και πέσαμε όλοι να τον φάμε...

      • Δημήτρης Κ.. avatar
        Δημήτρης Κ.. @ ορεσείβιος 01/11/2014 10:16:07

        Bλέπεις αγαπητέ ορεσείβιε, ο Πάγκαλος έχει και οπαδούς. Ετρωγε αυτός το βόδι και τους έριχνε την ουρά, οπότε μαζί τα φάγανε εξ ίσου, ανάλογα με το εκτόπισμά τους ο καθένας...

    • Δημήτρης Κ.- avatar
      Δημήτρης Κ.- @ dim 01/11/2014 10:13:38

      . Ακριβώς αυτά λένε και οι παπάδες φίλε dim. Οταν παραδεχτούμε τις αμαρτίες μας και εξομολογηθούμε, αυτομάτως η κρίση θα εξαφανιστεί και θα γίνουμε πάλι πλούσιοι. Θα βρούμε όλοι δουλειά, θα δουλεύουμε 18 ώρες /24ωρο και κυρίως δεν θα ξαναγίνουμε καπιταλιστές ή κεφαλαιοκράτες... Θα είμαστε το μόνο έντιμο κράτος στον κόσμο. Βεβαίως θα μετανοήσουν και οι ζάπλουτοι και θα επιστρέψουν τα κλεψιμέικα στο κράτος εννοείται, διότι αν δεν μετανοήσει το κεφάλι, τι να σου κάνουν τα πόδια...Το ίδιο και οι Ιταλοί που τώρα έχουν χρέος 125%, μεγαλύτερο απο το δικό μας όταν μας πέταξαν στα σκουπίδια οι "οίκοι" και μας απέκλεισαν οι αγορές, μετά θα ακολουθήσουν οι Ισπανοί, οι Ιρλανδοί, οι Πορτογάλλοι και οι Γάλλοι που έχουν αμαρτήσει και αυτοί...

      • Uncle Stgm avatar
        Uncle Stgm @ Δημήτρης Κ.- 01/11/2014 19:08:20

        Χρέος 136,6 % του ΑΕΠ οι Ιταλιάνοι και ανεβαίνει... "Dolce Vita", έλεγε ο τρισμέγιστος. http://www.nationaldebtclocks.org/debtclock/italy Χθές ήταν 136,59 % ! Ανβεβαίνει γρήγορα το άτιμο...Άν πάει έτσι μέχρι την άνοιξη θα έχουμε τρελές ιστορίες μες τα μακροοικονομικά και τη σταθερότητα της Ευρωζώνης. Τελικά οι νεοκλασικοί οικονομολόγοι είναι εντελώς ηλίθιοι; "Ρολόι (που κανει τικ - τακ)" με το χρέος ως ποσοστό του ΑΕΠ, real time, για όλες τις χώρες: http://www.nationaldebtclocks.org/

        • Δημήτρης Κ. avatar
          Δημήτρης Κ. @ Uncle Stgm 03/11/2014 10:50:14

          Συγγνώμη θείο και ευχαριστώ για τη διόρθωση. Έχω μείνει πίσω. Τρέχει πολύ πιο γρήγορα απο μένα πλέον το ρημάδι το χρέος...Σε λίγο θα μας περάσουν ακόμα και στο σημερινό χάλι μας οι Ιταλιάνοι. Λες μαζί με το Pony να καταλήξουμε να φτιάχνουμε εδώ και Ferrari και Μazerrati? Ούτως ή άλλως Mercedes και ΒΜW μια χαρά φτιάχνουμε στη Στουτγγάρδη με βοηθούς του Τούρκους και τους Ιταλούς. Εδώ θα τους είχαμε και δίπλα, τώρα και με την Εγνατία...

  6. Hunter avatar
    Hunter 31/10/2014 21:53:39

    Στα βόρεια προάστια έχει 1.500 βίλες (θεωρητικό το νούμερο). Με τα εκατομμύρια του λαού που έκλεβαν αβέρτα-κουβέρτα τι θα γίνει;;; Εύλογο το ερώτημα για το πώς απέκτησαν βίλες 2-3 εκατομμυρίων Ευρώ στην Εκάλη οι 200 εργολάβοι αλλά με τα εκατομμύρια υδραυλικών, ηλεκτρολόγων, ιδιοκτητών καταστημάτων υγειονομικού ενδιαφέροντος (καφετέριες, μπαρ, εστιατόρια), ιδιοκτητών εμπορικών καταστημάτων, ιδιοκτητών εταιρειών παροχής υπηρεσιών, ιδιοκτητών περιπτέρων, μισθωτών εκπαιδευτικών κ.λ., οι οποίοι δήλωναν όλα τα χρόνια το αφορολόγητο όριο (10-12 χιλιάρικα) και σήμερα είναι ιδιοκτήτες διαμερισμάτων τα οποία αγόρασαν με 250.000-500.000 Ευρώ (τιμές προ κρίσης), τι θα γίνει;;;;;;;;;;; Αυτοί έτσι θα τη γλιτώσουν;;;;;;;;;;;;; Εντάξει, οι μεγαλοεργολάβοι να πληρώσουν, να πάνε φυλακή, να κατασχεθούνε οι περιουσίες τους. Οπωσδήποτε! Τί θα γίνει όμως με όλους αυτούς τους "μικροεργολάβους" που ανέφερα παραπάνω, οι οποίοι δήλωναν το αφορολόγητο όριο και είχαν έξοδα διαβίωσης ετησίως 30.000 Ευρώ;;;;;; Πώς γίνεται ένας ηλεκτρολόγος να δηλώνει ετησίως 12.000 στο αφορολόγητο όριο και η οικογένεια να έχει μηνιαίως 800 Ευρώ δόση στεγαστικού δανείου, 200 Ευρώ δόση κατασκευαστικού δανείου (ξέρετε, ήταν τα "μαύρα" όταν αγοράστηκε το διαμέρισμα), 500 Ευρώ φροντιστήρια των παιδιών, 200 Ευρώ λογαριασμοί, 600 Ευρώ σουπερμαρκετ για 4 άτομα, 2 Ι.Χ με βενζίνες, ασφάλειες, τέλη κι επιπλέον να κάνουνε και "εξόδους" για Χριστούγεννα, Πάσχα, διακοπές κτλ.;;;;;; Αυτά βγαίνουν ετησίως μινιμουμ 30.000 Ευρώ. Από πού τα βρίσκαν;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;; Γιατί να μην γίνει έλεγχος αναδρομικά σε ΌΛΟΝ τον πληθυσμό τουλάχιστον από το 2003 (ένα χρόνο μετά το Ευρώ) και πέρα;;;;;;;;;;;;;;;;;; Να πληρώσουν οι "νταβατζήδες" οπωσδήποτε, αλλά πολύ φοβάμαι ότι στην τελική σούμα είναι πολύ λίγα ποσοστιαία και ποσοτικά αυτά που "έφαγαν" οι νταβατζήδες... Δεν μπορεί να κλέβουν την εφορία πλατιές λαϊκές μάζες κι ολόκληροι επαγγελματικοί κλάδοι (στα καταστήματα υγειονομικού ενδιαφέροντος φτάνει η φοροδιαφυγή στο 84%!!!!!!!!!!!!!!!!!) κι όταν πάει το κράτος να τους πιάσει να φωνάζουν "πιάστε πρώτα τον Μπόμπολα"...

    • Δημήτρης Κ. avatar
      Δημήτρης Κ. @ Hunter 01/11/2014 13:44:29

      Αγαπητέ Hunter, O OOΣΑ, και όλες οι οικονομικές εφημεριδες της γής συμφωνούν οτι οι νταβατζήδες στην Ελλάδα έχουν φάει τουλάχιστο το 60% του χρέους και το έχουν βγάλει στις Ελβετίες. Κάνεις ασυγχώρητο λάθος και κακή προπαγάνδα, να νομίζεις ότι "στην τελική σούμα είναι πολύ λίγα ποσοστιαία και ποσοτικά αυτά που "έφαγαν" οι νταβατζήδες..."Αν μόνο αυτά τα "πολύ λίγα ποσοστιαία και ποσοτικά" τολμούσε ο Σαμαράς να φέρει πίσω, η Ελλάδα θα είχε οικονομικούς δείκτες Αυστρίας , με χρέος στο 50% του ΑΕΠ, ακόμα κι αν δεν πιανότανε κανένας απο τους υπόλοιπους φοροφυγάδες που αναφέρεις , άσε που αν πλήρωναν οι μεγάλοι, η φοροδιαφυγή στην Ελλάδα θα ήταν μικρότερη απο εκείνην της Γερμανίας. Αν πιανόταν οι μεγάλοι ποιός μικρός θα τολμούσε να φοροδιαφύγει? Και τι είναι πιο εύκολο για το κράτος, αν ήθελε και αν τολμούσε, να πιάσει τους 5000 που έχει με τηλέφωνα και διευθύνσεις σις λίστες Λαγκάρντ ή να πιάσει τα 5.000.000 κλεφτοκοτάδες που αναφέρεις? Γιατί νομίζεις οτι δεν επικρατεί η λογική σ΄αυτό το θέμα και πληρώνουμε 20.000 ευρώ σε υπαλλήλους για να εισπράξουν 2.000 ευρώ απ' τους κλεφτοκοτάδες? Ή μήπως νομίζεις αλήθεια οτι μόλις πάει το κράτος να πιάσει έναν μικρομεσαίο φοροφυγά και του φωνάξουν οι γείτονες "πιάστε πρώτα τον Μπόμπολα", τον αφήνει και παίρνει το μισθό του χωρίς να πιάνει κανέναν και χωρίς να στενοχωρείται ο Υπουργός και ο Πρωθυπουργός γι αυτό?. ποιός ευθύνεται για την ύπαρξη φροντιστηρίων και "ιδιαιτέρων" μόνο στην Ελλάδα? Το DNA μας?

  7. roadrunner avatar
    roadrunner 31/10/2014 22:54:15

    Αν δεν απατώμαι το πρωτότυπο στους ελέγχους είναι ότι ελέγχθηκαν ΔΥ που παραιτήθηκαν από το Δημόσιο. Το μύνημα που εκπέμπεται είναι ότι η παραίτηση παύει να αποτελεί την ύστατη δίοδο διαφυγής, για τυχόν ΔΥ που διασπάθισαν δημόσιο χρήμα. Ισως λοιπόν να διαβάσουμε το μύνημα, ως αποτρεπτικό για πιθανούς μελλοντικούς καταχραστές,επίορκους, παραβάτες καθήκοντος ΔΥ και λιγότερο ως εισπρακτικό μέτρο, που θα γεμίσει τα δημόσια ταμεία. Καλη κίνηση του κ.Μητσοτάκη, αλλά πιστεύω οτι δεν ήταν απαραίτητο να στοχοποιηθούν κατηγορίες ΔΥ,πχ οι εκπαιδευτικοι,ειδικά εφόσον δεν έγιναν τελικές διασυαυρώσεις.

  8. panas avatar
    panas 01/11/2014 00:09:50

    Η μεγάλη αυτή ανακάλυψη των 1,5 δισ. ήταν από ελέγχους σε εμβάσματα στο εξωτερικό. Φανερές κινήσεις χρημάτων δηλαδή που είναι γνωστές εδώ και χρόνια. Κάποιος πήρε ένα αρχείο Excel με τα εμβάσματα και έβαλε ένα "φίλτρο" στους ΔΥ. Η "ενδελεχής αυτή έρευνα" μπορεί και να κράτησε μισή ώρα... Τώρα θα περιμένουμε κάποια χρόνια για να μπει το φίλτρο σε άλλες κατηγορίες... Και μιλάμε για φανερά χρήματα που στάλθηκαν στο εξωτερικό. Μόνο αφελείς έβγαλαν με αυτό το τρόπο τα μαύρα χρήματα... Οι όποιες λίστες απότις οποίες οι γερμανοί έβγαλαν πολλά χρήματα από δικούς τους φοροφυγάδες είναι ακόμη υπό έρευνα. Φυσικά απαιτείται περισσότερος χρόνος της μισής ώρας και είναι μέσα δύσκολα επίθετα. Αλήθεια, εκείνοι οι γιατροί του Κολωνακίου αρχές τις κρίσης κλήθηκαν να δώσουν εξηγήσεις για τις περιουσίες τους; 4 χρόνια δεν πέρασαν και αν θυμάμαι καλά ήταν μεγάλο θέμα στις ειδήσεις...

    • Uncle Stgm avatar
      Uncle Stgm @ panas 01/11/2014 01:31:36

      ...γιατροί; ...Κολωνακίου; Μη σε παρακαλώ, κάνουν τζιζ τέτοιες λέξεις. Απαγορεύεται η εκφώνησή τους. Πληκτρολόγηση στο ψαχτήρι του Excel; Τρελός είσαι; Ακόμη και ο Χάρυ Πότερ αυτοπροσώπως, τον Βολντεμορτ τον έλεγε "ο ξέρεις ποιός"...

  9. ΔΖ avatar
    ΔΖ 01/11/2014 09:00:29

    Το άρθρο εξαιρετικό και τα σχόλια εντυπωσιακά. Αναρωτιέμαι, όμως εγώ, ένας γνήσιος και σοβαρός αριστερός (που δεν έχει καμία σχέση με τον ΣΥΡΙΖΑ), γιατί όλοι εσείς οι δεξιοί, που βλέπετε την αλήθεια συνεχίζετε να στηρίζετε την σαπίλα; Γιατί εθελοτυφλείτε; Γιατί πιστεύετε ότι ο Σαμαράς- ο άνθρωπος που ως υπουργός πολιτισμού διόρισε όλους τους Μεσσήνιους στο νέο μουσείο και που διορίζει, αθόρυβα, αλλά διαρκώς, αποτυχημένους πολιτευτές της ΝΔ σε διοικήσεις νοσοκομείων και άλλων οργανισμών- ο απίστευτα συντηρητικός, ο κωλοτούμπας με τα Ζάπεια, θα σώσει την χώρα; Για να τελειώνω: Η χώρα θα σωθεί αν βρεθούν οι ηγέτες του ΚΕΝΤΡΟΥ, γνήσιοι κεντροδεξιοί και κεντροαριστεροί, μ' άλλα λόγια ΜΕΤΡΙΟΠΑΘΕΙΣ, προοδευτικού ευρωπαϊστές, που θα ενώσουν τις δυνάμεις τους και θα φτιάξουν νέο κόμμα με αρχές.

    • ΙΦΘΙΜΟΣ avatar
      ΙΦΘΙΜΟΣ @ ΔΖ 01/11/2014 14:56:32

      "...κεντροδεξιοί...κεντροαριστεροί...ΜΕΤΡΙΟΠΑΘΕΙΣ, προοδευτικοί... ευρωπαϊστές... ". Εμ, βέβαια, τέτοιους θέλει ένας κατά δήλωσή του "αριστερός". Ο Αντώνης Σαμαράς του πέφτει βαρύς ως " απίστευτα συντηρητικός"! Άδεια πουκάμισα θέλεις φίλε " αριστερέ" να σε κυβερνούν, διότι οι (αριστερές) εμμονές σου δεν σου επιτρέπουν να αντέχεις ανθρώπους που λένε την ωμή αλήθεια όπως ο Σαμαράς. Λοιπόν, να σου πω εγώ ποιο είναι το πρόβλημα. Το πρόβλημα δεν είναι ο Σαμαράς, αλλά το ότι δυστυχώς δεν έχουμε πολλούς Σαμαράδες.

      • Fotini avatar
        Fotini @ ΙΦΘΙΜΟΣ 03/11/2014 01:40:48

        ῎Ετσι, πρέπει νά τά γράφωμε γιατί οἱ "ἀριστεροί" δέν ἔχουν τό ἀλάθητο. Καιρός νά τούς ἀνιμετωπίζωμε μέ τό ἴδιο νόμισμα! ῎Οχι φόβος, ἀνοχή καί ἐνοχή πλέον!!!

  10. ΔΔΝ avatar
    ΔΔΝ 01/11/2014 09:24:04

    Φοροδιαφυγή και φοροαποφυγή υπάρχει παντού. Μικρή και μεγάλη. Είναι ένα κρυφτούλι που παίζεται μεταξύ 500-1000 ελεγκτών με 3.000.000 ΑΦΜ. Βεβαίως σχεδόν κάθε φορά που πιάνουν κάτι βρίσκουν και ένα μικρό ή μεγάλο θησαυρό. Η λύση δεν είναι να αυξήσουν την παραγωγικότητά τους οι ελεγκτές. Για μένα, η λύση βρίσκεται στην αλλαγή της διαδικασίας. Δηλαδή θα πρέπει να γίνουν τα 3.000.000 ΑΦΜ ελεγκτές του εαυτού τους. ΜΗΝ ΓΕΛΑΤΕ, θα σας πω πως : 1.Δημιουργείς πλήρες περιουσιολόγιο 2.Τους ζητάς να εφαρμόσουν τις έμμεσες τεχνικές ελέγχου από το 2000 έως το 2013 3.Υπολογίζουν μόνοι τους τις διαφορές και υποβάλλουν τις δηλώσεις ( ΣΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΑΥΤΟ ΠΟΙΑΝΟΥΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΟΙ ΕΛΕΓΚΤΕΣ ΚΑΙ ΕΛΕΓΧΟΥN ΤΙΣ ΑΙΤΙΟΛΟΓΗΣΕΙΣ) 4.Πληρώνουν το φόρο που θα πλήρωναν τότε, και αν τον εξοφλήσουν χωρίς προσαυξήσεις και πρόστιμα 5.Τους απαλλάσσεις από κάθε άλλο έλεγχο ή φόρο (αρκεί στο περιουσιολόγιο να μην προκύψουν νέα αδήλωτα στοιχεία) ΑΥΤΑ .

  11. Μικρός Νικόλας avatar
    Μικρός Νικόλας 01/11/2014 09:52:14

    Δεν τσιμπάμε με προπετάσματα καπνού. Κάντε σωστά τη δουλειά σας, τσακώστε τους μεγαλοφοροκλέφτες κολλητούς και μην μας υποτιμάτε.

  12. ΚωσταςΧ. avatar
    ΚωσταςΧ. 01/11/2014 15:35:20

    για κατι τρελα εφ απαξ προ κρισης δεν λενε τιποτα! για διευθυντες & επιμελητες κλινικων δημοσιων νοσοκομείων μουγκα! για πανεπιστημιακούς με συγγράμματα σιωπη! για οποιον δημοσιο υπαλληλο ειχε τροπο να τα "παρει χοντρα" λογω ποστου, κουβεντα! Ολοι λοιπον οι δημόσιοι υπαλληλοι στο ιδιο σακι! στο βωμο της επικοινωνιακης πολιτικης !κι οι καθαριστριες μαζι,ολοι κι εργατες καθαριοτητας!

    • Uncle Stgm avatar
      Uncle Stgm @ ΚωσταςΧ. 01/11/2014 19:19:17

      Ολο τα σάπιο κοινωνικό συμβόλαιο πριν το 2008 σ' αυτό στηριζόταν: Συμμαχία της πάμπλουτης ολιγαρχικής ελίτ με την ανερχόμενη, πελατειακή μεγαλομεσαία τάξη. Εις βάρος των φτωχών πολιτών. Οι πρώτοι χαλπάκιαζαν την νεφραμιά, και πετούσαν παχιές μπριζόλες στους δεύτερους δούλους τους. Αυτό εννοούσε ο Πάγκαλας - "μαζί τα φάγαμε". Τώρα οι ελίτ κυττάνε να σώσουν το φαύλο κοινωνικό συμβόλαιο χρησιμοποιώντας την Παγκάλεια λογική: Όλοι φταίνε, π.χ. όλοι οι ΔΥ. Απο τον υψηλόβαθμο στελεχαρά υπουργείου, νοσοκομείου, ΔΕΚΟ, Δημοτικής επιχείρησης - σφραγίδα, επίορκο (παρα)δικαστή κυκλωματία, μέχρι τον νεοδιορισμένο δασκαλάκο ή νεαρό παιδάκι αστυνομικό του ΔΙΑΣ που τον στέλνουν με 700 ευρώ και χωρίς γιλέκο να πολεμήσει με τους γκάνγκστερς και με τη μαύρη νύχτα. Όμως απο μας τους πολίτες και μόνον, εξαρτάται άν θα περάσει αυτή η κυνική επιχείρηση αποπροσανατολισμού και προστασίας των αφεντικών του πολιτικού προσωπικού. Αρκετά πολιτευτάκηδες, το παιχνίδι σας το έχουμε καταλάβει...

      • Τ. Αριστερός avatar
        Τ. Αριστερός @ Uncle Stgm 01/11/2014 21:08:23

        και όμως μαζί τα φάγατε .... Δεν γίνεται κι αλλοιώς, εκ των πραγμάτων. Όλοι εδώ ζούσαμε και ψηφίζαμε και βλέπαμε και παίζαμε στο χρηματιστήριο... Και και και...χωρίς να παράγει κανείς !

        • Δημήτρης Κ.. avatar
          Δημήτρης Κ.. @ Τ. Αριστερός 03/11/2014 11:01:48

          Αυτό το και...χωρίς να παράγει κανείς ! (Θαύμα! Θαύμα!) είναι πλέον το συντομότερο ανέκδοτο... Επί 40 χρόνια μας τάιζαν οι κουτόφραγκοι χωρίς να παράγει κανείς μας τίποτε, ενώ αυτοί ζούσαν για χάρη μας σε συνθήκες ψωροκώσταινας με μισθούς Αθηνών και τιμές βρυξελλών!...Και πολύ πειστικό επειχείρημα για το πώς έσκασε η Leehman brothers , η DEXIA και προσφάτως η Banco Spirito Santo...Αφού εμείς δεν παράγουμε τίποτα. Δες τους δικούς τους περιπτεράδες, υπερπαραγωγή που έχουν...