#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
04/07/2011 15:32
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Παραπλάνησαν την Βουλή κρύβοντας τα σκληρότερα μέτρα



Το νέο Μνημόνιο έχει πλέον αλλάξει ριζικά, σε σχέση με το αρχικό κείμενο του 2010. Περιλαμβάνει δεκάδες νέες και εξαιρετικά επώδυνες δεσμεύσεις, οι οποίες θα γίνουν γνωστές στους πολίτες και στο Κοινοβούλιο εκ των υστέρων.

Όπως γράψαμε χθες για τα  νέα μέτρα οικονομικού θανάτου που επιβάλουν οι Ευρωπαίοι, το επικαιροποιημένο Μνημόνιο που υπεγράφη το Σάββατο μεταξύ του υπουργού Οικονομικών και της τρόικας για να δοθεί η δόση του Ιουλίου περιλαμβάνει δεκάδες νέα επώδυνα μέτρα, επιπλέον όσων αποφασίστηκαν από τη Βουλή την περασμένη βδομάδα, χωρίς όμως η Βουλή να έχει ενημερωθεί επί των επιμέρους διατάξεων - δεν ήξεραν τι ψήφιζαν με άλλα λόγια.

Όπως επισημαίνει και η "Ελευθεροτυπία" η Ελλάδα δεσμεύεται να ψηφιστεί έως τις 15 Αυγούστου “εφαρμοστικός νόμος 2”, που θα περιλαμβάνει απολύσεις στο Δημόσιο, εξίσωση μισθών με αυτούς του ιδιωτικού τομέα και άμεσο λουκέτο και συγχωνεύσεις σε 76 ΔΕΚΟ. Παράλληλα, ανοίγει παράθυρο για νέες αλλαγές στο εργασιακό, αλλά και στις βασικές συντάξεις, και δεσμεύει την κυβέρνηση για σειρά παρεμβάσεων στα κοινωνικά επιδόματα, στην υγεία, στις επικουρικές συντάξεις και στην αγορά μέσα στις επόμενες εβδομάδες.

Αντίδραση της ΝΔ

Με σημερινή του ανακοίνωση, ο Υπουργός Οικονομικών και Αντιπρόεδρος της Κυβέρνησης Ευάγγελος Βενιζέλος δηλώνει ότι «Στο μνημόνιο δεν περιλαμβάνεται τίποτε που να μην έχει παρουσιαστεί αναλυτικά στη Βουλή, κατά τη συζήτηση και ψήφιση του Μεσοπροθέσμου Προγράμματος Δημοσιονομικής Προσαρμογής και του Εφαρμοστικού Νόμου».

Τον διέψευσε όμως ο εκπρόσωπος της ΝΔ. Γιάννης Μιχελάκης, που δήλωσε:

Ο κ. Βενιζέλος κρύβει την αλήθεια, αφού στην 4η επικαιροποίηση του «Μνημονίου», περιλαμβάνονται μέτρα και πολιτικές, που δεν περικλείονται στο Μεσοπρόθεσμο πλαίσιο.  Σας αναφέρω, για παράδειγμα, ότι στη σελίδα 114 της έκθεσης της Κομισιόν, όπου περιλαμβάνεται και η επικαιροποίηση του Μνημονίου, υπάρχει σαφής αναφορά για απολύσεις μετά την ολοκλήρωση του ενός έτους εφεδρείας, λέξη που απουσιάζει από το Μεσοπρόθεσμο πλαίσιο και από τον Εφαρμοστικό Νόμο.

Ειδικότερα, στο άρθρο 37 του Εφαρμοστικού Νόμου, όπου και υπάρχουν οι ρυθμίσεις για τον περιορισμό των προσλήψεων στους κρατικούς φορείς, απουσιάζει η λέξη «απόλυση».



Η Νέα Δημοκρατία ψήφισε αυτό το άρθρο, διότι είναι υπέρ του περιορισμού των δαπανών, όμως, δήλωσε στη Βουλή ότι διαφωνεί με την παράγραφο 7, που ρυθμίζει με αυθαίρετο τρόπο την επιλογή πλεονάζοντος προσωπικού στις ΔΕΚΟ.



Η Νέα Δημοκρατία, με συνέπεια, υποστηρίζει, αντί των απολύσεων, το θεσμό της εφεδρείας για οικονομικούς και κοινωνικούς λόγους.

Μετά από όλα αυτά, ο κ. Βενιζέλος πρέπει να έρθει στη Βουλή και να δώσει εξηγήσεις για την πρωτοφανή αυτή παραπλάνηση της Εθνικής Αντιπροσωπείας.

Κανένα ζήτημα απόλυσης δεν τίθεται στον στενό δημόσιο τομέα, διαβεβαίωσε ο κυβερνητικός εκπρόσωπος, παραπέμποντας στο σχετικό άρθρο του Συντάγματος.

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Κυνηγός avatar
    Κυνηγός 04/07/2011 15:38:56

    ΠΑΣΟΚ, παλαιά μας τέχνη κόσκινο.
    Γιατί συνομιλείτε μαζί τους;;
    Αφού ανέκαθεν ήταν αναξιόπιστοι..
    Δώστε τέλος και ρίξτε τους απ΄την κυβέρνηση ΧΤΕΣ !!

  2. ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
    ΝΙΚΟΛΑΣ 04/07/2011 15:51:05

    Για να γελάσουμε:
    Έλληνας ο "Εισαγγελέας της χρονιάς"
    h__p://www.capital.gr/gmessages/showTopic.asp?id=2321292&nid=1231741

    Φανταστικό το σχόλιο του mauricio

    "Ωραία
    Έχουμε :
    1. Τον νο1 αντικαπνιστή (ΒΡΑΒΕΥΣΗ ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΝΤΙΚΑΠΝΙΣΤΙΚΟ ΝΟΜΟ)
    2. Τον νο1 ειλικρινή («Δύναμη για Αλήθεια» Quadriga 2010 Παπανδρέου)
    3. Και τώρα Τον νο1 εισαγγελέα

    Αξιοπερίεργο είναι ,γιατί μας έχει πάρει ο διάολος

    Τι άλλο μας μένει να δούμε άραγε...?
    Το βραβείο του Μπέου για παράγοντα της χρονιάς?"

    • ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
      ΝΙΚΟΛΑΣ @ ΝΙΚΟΛΑΣ 04/07/2011 15:54:53

      Μπράβο στο συγκεκριμένο εισαγγελέα.

      Ντροπή στους 10 της πλατείας Συντάγματος που δεν είδαν ούτε άκουσαν για τις εκκαθαριστικές επιχειρήσεις των ΜΑΤ.

      Ένας κούκος δε φέρνει την άνοιξη.

  3. koinos_nous avatar
    koinos_nous 04/07/2011 15:53:05

    Ελπιζω να κανω λαθος, αλλα νομιζω οτι πλεον δεν θα αφαιρειται το συνολο των κρατησεων απο τις μικτες αποδοχες για να προκυψει το φορολογητεο ποσο αλλα μονο το 20% αυτων.
    Αν ειναι ετσι μιλαμε για επιπλεον επιβαρυνση στο φορο περαν των 400 ευρω ετησιως λογω μειωσης του αφορολογητου (8,000-12,000 Χ 10%).
    Οταν ερθει η εγκυκλιος για την εφαρμογη του φορου θα ενημερωσω.
    Και παλι ελπιζω να κανω λαθος.

  4. ThW avatar
    ThW 04/07/2011 16:21:38

    «Από 1.1.2013 θεσπίζεται εισφορά υπέρ ΟΑΕΕ ανά κλάδο επιχείρησης ως ποσοστό επί των ετήσιων εσόδων (τζίρου) της επιχείρησης. Το ποσοστό εισφοράς καθορίζεται με απόφαση των Υπουργών Οικονομικών, Εργασίας και Κοινωνικής Ασφάλισης μετά από ειδική οικονομική μελέτη του Υπουργείου Οικονομικών και γνώμη του ΣΚΑ.»
    Απο taxheaven.gr

    Και ακόμα στην αρχή είμαστε!!! εχουμε ακόομαααα......!!!!!!

  5. ΙΩΝΑΣ avatar
    ΙΩΝΑΣ 04/07/2011 16:37:41

    Πόσο ακόμα θα ανεχόμαστε τους πραξικοπηματίες? Κάθε λεπτό που περνάει, με το καθεστώς Παπανδρέου στην εξουσία, είναι μια ακόμα σφαίρα στην καρδιά της προδομένης μας Πατρίδας! Να τους διώξουμε ΧΤΕΣ!

  6. Κοινὸς νοῦς avatar
    Κοινὸς νοῦς 04/07/2011 16:38:31

    Εἶναι ἁπλό:

    Θὰ ἀπολυθοῦν μὲ κάποιον ἐφαρμοστικὸ νόμο οἱ μὴ ἀρεστοὶ στὴν κυβερνῶσα κομματικὴ κλίκα δημόσιοι ὑπάλληλοι, καὶ ἐν συνεχείᾳ, ἴσως προεκλογικῶς, θὰ προσληφθοῦν ἄλλοι ἀρεστοὶ νὰ τοὺς ἀντικαταστήσουν.

    καὶ οἱ τροϊκανοὶ θὰ εἶναι εὐχαριστημένοι ποὺ θὰ ἔχουν μειώσει τὸ κράτος καὶ ἡ κυβερνῶσα πολιτικὴ κλίκα θὰ εἶναι εὐχαριστημένη ποὺ θὰ διασώσει τὸ δικό της κομματικὸ κράτος καὶ θὰ διασφαλίσει τὸ δικό της κομματικὸ μέλλον.

    • victoria (true) avatar
      victoria (true) @ Κοινὸς νοῦς 04/07/2011 18:04:52

      Εντελώς όμως.

  7. Southlancer avatar
    Southlancer 04/07/2011 16:51:46

    Ο κύριος Βενιζέλος ας βάλει πρώτα τάξη στο σπίτι του, να θυμiσω περσινό πρωτοσέλιδο του Εθνους που διακοπάρει σε σκάφος της οικ. Μπακατσέλη με την σημέα Cayman Islands ψηλά στο κατάρτι ...

  8. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 04/07/2011 16:52:50

    ΝΑ σας πω αλλο ενα ΨΕΜΜΑ ??
    Εκτος του οτι ΔΕΝ ΠΗΡΑΜΕ την 5η δοση ολοκληρη παρα τα 9/12...

    Χρειαζομαστε 18-20 δις το καλοκαιρι !

    ΕΧΟΥΜΕ ( βασει Μνημονιου Ι 1,5δισ Ευρω αποθεματικο για τις Τραπεζες ! )

    ΜΑΣ ΛΕΙΠΟΥΝ ΑΚΟΜΗ 4,5 δισ ευρώ !!! ( Συνολο 18 ! αν δεν ειναι 20 δις... )

    Αυτα τα 4,5 ή 6 δισ Ευρω ΠΟΥ ΘΑ ΤΑ ΒΡΟΥΜΕ ????

    ΤΙ ΨΗΦΙΣΑΝ ??

    ΤΙ ΠΗΡΑΝ ??

    Θα μας απαντησει ο Εκτοπισματικός Μπεννυς??? ΕΙΠΑΝ ΨΕΜΜΑΤΑ ή ΟΧΙ ?

    ΠΠ ( Πραξεις - Πραξεις )

    • H pena tis orghs avatar
      H pena tis orghs @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 04/07/2011 17:07:45

      Πάμε για μεγάλο ΜΠΑΜ λέμεεε! Και για πράσινες απολύσεις στο Δημόσιο φυσικά, φυσικά καθώς όπως είναι γνωστό οι Νεοδημοκράτες ΔΥ είναι οι πιο αντιπαραγωγικοί ενώ τα παιδιά του ΠΑΣΟΚ ξεχυλίζουν από παραγωγικότητα. Και μετά θα απορούν γιατί θα ξεσπάσει εμφύλιος...

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ H pena tis orghs 04/07/2011 17:08:43

        Δεν ακους κ εσυ τα ΤΥΜΠΑΝΑ ΤΗΣ ΝΙΚΗΣ ΤΟΥ ΠΑΣΟΚ ??

        Βουιζουν τ αυτια μου !!!

        ΠΠ

        • victoria (true) avatar
          victoria (true) @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 04/07/2011 18:12:05

          ΠΠ όσοι κατάλαβαν, κατάλαβαν.
          Δεν μπορεί το νηπιαγωγείο να παραταχθεί μπροστά στην πράσινη λαίλαπα. Και δεν μιλάω για το μιχελάκη.
          Εμείς θα μείνουμε να ψάχνουμε για ανάχωμα στο πογκρόμ.
          Κι όσοι μπορούμε, όπως μπορούμε θα κάνουμε το ανάχωμα, ή έστω θα δημοσιοποιούμε το προγκρόμ όπως το κάνεις κι εσύ, κι ο φάκτορας.

          Σωστό το είπε ο Προφήτης, η θεσμικότητα σε εποχή κατάργησης θεσμών είναι ατελέσφορη!

          (ΥΓ τα 9/12 που λες πάνω είναι μείον τόκοι;)

          • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
            ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ victoria (true) 04/07/2011 21:13:38

            Ολη η φασαρια και η Ψηφιση του Ετρωματος εγινε για να παρουμε 12 δις την 5η δοση !!!

            Η ΕΕ και η ΕΚΤ ειπαν ΝΑΙ σε 8.7δις ( τα οποια ακομη δεν πηραμε !! το ΝΑΙ πηραμε !! )

            Λειπουν 3.3 δις Ευρω το μερτικο του ΔΝΤ ! για να γινουν 12! Αυτα ΔΕ ΘΑ ΤΑ ΠΑΡΟΥΜΕ !!! ΕΤΣΙ ΛΕΩ ΕΓΩ.

            Επισης λειπουν οπως λεω, 4.5-6 Δις για να τη βγαλουμε το καλοκαιρι ! ( συνολο υπολογιζω 18-20δις )

            Τελικα τα κατεβασουμε ρολα στις 15 Ιουλιου και θα πληρωσουμε το 20% των συνταξεων οπως μας εκβιαζε το ΓΑΠ και το ΠΑΠΑΚι ???

            ΠΠ

          • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
            ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ victoria (true) 04/07/2011 22:04:32

            Διαβασε φρεσκα νεα κατω κατω !!!

            ΠΠ

      • juliet avatar
        juliet @ H pena tis orghs 04/07/2011 21:39:26

        Δεν υπάρχουν κριτήρια κομματικά ,υπάρχουνε κριτήρια χρηματικά.
        Πριν απο λίγο φίλος ,χρόνια στέλεχος του πράσινου προτεκτοράτου,διευθυντής υπηρεσία ΔΕΚΟ,επήρε την λυπητερή.
        Θα πρέπει πάση θυσία να μείνουμε ενωμένοι ,δεν υπάρχουνε γι΄αυτούς Πασοκοι και μη ,υπάρχουνε οι νέοι που θα έλθουνε, γενίτσαροι ,και θα ακούνε μόνο εντολές μόνο απο συγκεκριμένα αφεντικά.
        Αν πεισθούν οι Πασόκοι ότι το θέμα αφορά όχι εμας αλλά και αυτούς ,αφορά ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ,θα είναι πιο εύκολα και αν και η αντιπολίτευση είναι με μας και όχι φούμαρα και λόγια λουστρινάτα,αλλά ψυχή για τη σωτηρία της Πατρίδας μας ,θα μπορέσουμε να ξεφύγουμε .
        Για μια ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΠΑΤΡΙΔΑ,λυτρωμένη απο τη ''βρώμα των λουλουδιών του πράσινου βάλτου''.
        Τα δύσκολα έρχονται........

    • Φωτεινή avatar
      Φωτεινή @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 04/07/2011 18:25:07

      ΠΠ,

      You scream your lungs out, but NO ONE LISTENS!!! Φωνή βοῶντος ἐν τῆ ἐρήμω!! Ἡ ΝΔ διαβάζει ἈΝΤΙ καί ΠΠ;;;

  9. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 04/07/2011 17:56:07

    Στο στενό δημόσιο τομέα, όχι
    Στον ευρύτερο; ναι

  10. Δημήτριος Κοκκαλάκης avatar
    Δημήτριος Κοκκαλάκης 04/07/2011 18:02:24

    Ψήφισε το άρθρο 37 αλλά διαφωνεί με την παράγραφο 7.............
    Είναι κόμμα εξουσίας αυτό;;;;;;;
    Αυτό το κόμμα θα ρίξει το Πασοκ;;;;;;;;;;;;;

  11. juliet avatar
    juliet 04/07/2011 18:07:24

    Οι συνδικαλιστές που είναι ;Είναι της μόδας η περισυλλογή ραδικίων και είναι σε αναζήτηση ;Η με το που άκουσαν τον Μπέννυ να λέει ότι τώρα πήραμε το διαβατήριο αξιοπιστίας ,με την ψήφιση του μεσοπρόθεσμου,ετοιμάζουνε τις βαλίτσες για τις ''διακοπές'' ,μήπως εκ παραδρομής γράφτηκε απολύσεις;
    Α,ρε ,Πάκη θα σε θυμώμαστε για τους αγώνες σου για την αποκατάσταση της πράσινης δημόσιας κοινωνίας .

  12. Kennan avatar
    Kennan 04/07/2011 18:13:56

    Κάψανε την Αθήνα και σπάσανε στο ξύλο αθώους πολίτες για να περάσουν το μεσοπρόθεσμο. Αποκαλύπτεται τώρα, ότι απέκρυψαν μία σειρά νέων επώδυνων μέτρων. Και έρχεται η ΝΔ να το καταγγείλει σήμερα;

  13. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 04/07/2011 22:03:54

    Παιδια με εχουν τρελλανει οι "γνωστοι" !!

    Μου ξανααλλαξαν τα νουμερα !!! για προσεξτε παρακαλω !!!!

    1. μεχρι τελος Ιουλίου θα πρεπει να δώσουμε 6.4 δισ. για εξόφληση προηγουμένων δανείων.
    2. τον Αύγουστο θα πρέπει να δώσουμε στους δανειστές 10.6 δισ. !!!!!
    Σε ένα δίμηνο 17 δισ.!

    ( κοντα επεσα πριν !!! ειχα δοκαρι !! ) μπορει και να εχω εγω δικιο !! ΑΛΛΑ

    Προσεξτε
    ΤΙ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ !!
    ΣΕ ΠΟΙΟΝ ΤΟ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ !!
    ΓΙΑΤΙ ΨΗΦΙΣΑΜΕ τα παντα ολα σε 2 νυχτες ?? ( για να μην αγχωθουν οι Τραπεζες φυσικα ! )
    ΓΙΑΤΙ ΜΑΣ ΕΚΒΙΑΖΕ ΤΟ ΠΑΣΟΚ !!! ( για να πληρωσουν τους ΤΟΚΟΥΣ και οχι τα παλια δανεια !!!! )

    Δε βριζω αλλο. αν Υπαρχει ΕΝΑΣ Χριστιανος σε ενα κομμα ( θεσμικος ) ας του παρει τα κεφαλια !!!

    Εγω σηκωνω τα χερια ψηλα !!!!

    ΠΠ

  14. δημης avatar
    δημης 04/07/2011 22:31:45

    "Κανένα ζήτημα απόλυσης δεν τίθεται στον στενό δημόσιο τομέα, διαβεβαίωσε ο κυβερνητικός εκπρόσωπος, παραπέμποντας στο σχετικό άρθρο του Συντάγματος."
    ΚΑΛΟΟΟΟΟΟΟ ΤΟ ΠΟΙΟ ΕΙΠΑΤΕ ;;;;; ...ΤΟ....ΣΥΝΤΑΓΜΑ ;;;;;;;;
    ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ ΕΧΕΤΕ ΤΗΝ ΔΙΑΤΕΤΑΓΜΕΝΗ ...ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ..... (ΕΒΓΑΛΑΝ ΤΟ 1 ...ΣΥΝΤΑΓΜΑΤΙΚΟ).....

    • panos avatar
      panos @ δημης 05/07/2011 01:23:06

      ΠΟΙΟ ΣΥΝΤΑΓΜΑ ? ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΦΥΙΑΓΜΕΝΟ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΟΛΙΓΟΥΣ ΚΟΛΗΤΟΥΣ!!!!