#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
07/10/2012 20:34
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Παραμύθια για ανάπτυξη



Δικαίως έκραξαν ευρωπαικές εφημερίδες και το Antinews τον υπουργό ανάπτυξης, Κωστή Χατζηδάκη για την έμπνευση του να ξεκινήσει την «κούρσα» της ανάπτυξης στη χώρα με...υδροπλάνα και πίστα για Φόρμουλα 1 - (Ο Σουμάχερ μας μάρανε…)

Είναι γεγονός ότι ο συγκεκριμένος υπουργός επιδεικνύει μία υπερπληθωρικότητα δημοσίων δεσμεύσεων, χωρίς το αντίστοιχο μετρήσιμο έργο. Ως αφετηρία των μεγάλων επενδυτικών σχεδίων που θα αναθερμάνουν, υποτίθεται, την οικονομία, εμφανίζει κάποιες ξαναζεσταμένες, όσο και αμφιλεγόμενες επιχειρηματικές πρωτοβουλίες, όπως το αγγλικό τουριστικό Συγκρότημα στις εκτάσεις της Μονής Τοπλού, τα υδροπλάνα των Καναδών που καθηλώνονται με τα 5 μποφώρ και εσχάτως την πίστα αγώνων στην Πάτρα.

Για αυτή την τελευταία μάλιστα, που αποτέλεσε και την αφορμή για το σχετικό «κράξιμο», δεσμεύεται το ελληνικό δημόσιο να βάλει από εθνικούς πόρους το 1/3 της επένδυσης(συνολικού ύψους 100 εκατομμυρίων), λές και έχει λεφτά για ξόδεμα σε έργα υποθετικής και μόνον απόδοσης. Γιατί η περίφημη πίστα, παρότι θεωρητικά θα πληρεί τις απαραίτητες διεθνείς προδιαγραφές, μένει να φανεί στο μέλλον αν θα μπορεί να φιλοξενεί επίσημους αγώνες Φόρμουλας ή ακόμη και αγωνιστικών μοτοσυκλεττών.

Είναι γεγονός ότι τα πολλά λόγια του κ. Χατζηδάκη δεν έχουν πείσει ακόμη για την ικανότητα του να προσελκύσει σοβαρές επενδύσεις στη χώρα και να «ξεκολήσει» την χρηματοδότηση στις ήδη υπάρχουσες, που αφορούν κυρίως έργα υποδομών.

Ασφαλώς και ο ρόλος του δεν είναι εύκολος, σε μια εποχή όπου η Ελλάδα μαστίζεται από την ύφεση και το ευρωπαικό της μέλλον, παρά τις αθρόες διαβεβαιώσεις, εμφανίζεται αβέβαιο. Αλλά είναι επίσης βέβαιο ότι οι επενδύσεις δεν εξασφαλίζονται με έναν ακόμη επενδυτικό νόμο από τους δεκάδες που έχουν  αλλάξει στη χώρα στην περίοδο της μεταπολίτευσης.

Η ιστορία του “fast track” και του Οργανισμού “Invest in Greece”, υπήρξε  από τις πολλές κραυγαλέες αποτυχίες της κυβέρνησης Παπανδρέου που εμφανίζοντας μηδενικό έργο , εξυπηρέτησε απλώς το βόλεμα ημετέρων με παχυλούς μισθούς σε χλιδάτα γραφεία.

Κατά την γνώμη μου η νέα ηγεσία του υπουργείου ανάπτυξης έπρεπε να είχε ξηλώσει αυτό εξάμβλωμα και στη θέση του να έχει συστήσει έναν μικρό, αλλά ευέλικτο φορέα που να στεγάζεται στο ίδιο το υπουργείο. Δυστυχώς ο κ. Χατζηδάκης επέλεξε την ενίσχυση του οργανισμού με μεταγραφές στελεχών από την αγορά, ενώ άφησε στη θέση του και τον προηγούμενο πρόεδρο, πρώην μεγαλοστέλεχος της Ζήμενς, που είχε δώσει την εντύπωση προ μηνών ότι πωλούνται(σ.σ. σε Τούρκους!) ελληνικά νησιά.

Οι επιλογές του κυρίου υπουργού, (όπως για παράδειγμα και η επιστράτευση ως...συντονιστή καινοτομίας του «για ένα φεγγάρι» υφυπουργού και εκλεκτού  του Γιώργου Παπανδρεου, Παντελή Τζωρτζάκη) θα κριθούν ασφαλώς εκ του αποτελέσματος.  Πολύ σύντομα όμως. Γιατί αν τα πρώτα σημάδια ανάκαμψης μέσω αναπτυξιακών δράσεων δεν φανούν στις αρχές της επόμενης χρονιάς, ο κ. Χατζηδάκης θα έχει αποτύχει. Και στην συνείδηση του κόσμου θα μείνουν μόνο οι μεγαλόστομες εξαγγελίες και οι παράξενες «συμπλεύσεις» με πρόσωπα της απολύτου εμπιστοσύνης των κκ. Παπανδρέου και Παπακωσταντίνου...

Γιώργος Χαρβαλιάς

ΣΧΟΛΙΑ

  1. katalytikos avatar
    katalytikos 07/10/2012 21:31:23

    Και που να δείτε τι γίνεται με τα προγράμματα του ΕΣΠΑ!!!
    Μελέτες, μελέτες και παλι μελέτες!!!!!
    Και έργα του στυλ:
    Πράσινες ταράτσες
    Φωτοβολταικά στις στάσεις των Λεωφορείων
    κλπ κλπ
    Έλεγχος τώρα γιατί σε λίγο θα είναι πολύ αργά!!!!!!!!!!!!!!!!

  2. Aris. A avatar
    Aris. A 07/10/2012 21:44:31

    Σπηλιωτόπουλο στο ποιο σοβαρό μου θυμίζει.

  3. kostis avatar
    kostis 07/10/2012 21:49:52

    δεν μπορω να καταλαβω γιατι τον κραζεται τον ανθρωπο. Τρεις μηνες υπουργος εχει σε ενα υπερυπουργειο καινουργιο, χωρις λεφτα και τον περισσοτερο χρονο να τον τρωνε αυτος, οι μισοι υπουργοι και πρωθυπουργος με τα μετρα και την τροικα. Νομιζω πως αδικειται. Και ας μην εχουμε επιτελους την απαιτηση, προβληματα που χρονιζουν δεκαετιες να λυθουν σε λιγες εβδομαδες. Και δεν ειναι μονο η αναπτυξη, αλλα και φοροδιαφυγη, η οργανωση της δημοσιας διοικησης, η διαφθορα, ο περιορισμος της σπαταλης του δημοσιου και τοσα αλλα.. Ας εχουμε λιγη υπομονη.

  4. ANTONIS avatar
    ANTONIS 07/10/2012 22:29:27

    Πρωτα επρεπε να ξεκινησει περικοπτοντας κατα το μισο τους υπαλληλους του υπουργειου του - το ιδιο και οι αλλοι υπουργοι-ολους αυτους τους αχρηστους και διεφθαρμενους κιφηνες που πληρωνει ο φορολογουμενος - ιδιωτικου τομεα βεβαια- και μετα να κανει πλανα.... Αλλα αμα εισαι ....ΧΑΙΒΑΝΙ δεν χαμπαριαζεις τιποτα......ΤΑ ΕΙΠΕ ΚΑΙ Ο ΦΑΗΛΟΣ... ΑΝΑΠΤΥΞΙΑΚΟΣ ΝΟΜΟΣ που ειναι ρε η εθνικη και πατριωτικη διασταση του?? Θα μοιρασετε τα χρηματα του ελληνα φορολογουμενου για να επωφεληθουν οι φορολογουμενοι βουλγαριας , ρουμανιας κ.λ.π ως γινεται τωρα π.χ στα ξενοδοχεια που πληρωσε ο ελληνας , αλλα εργαζονται αλλοδαποι...γιατι δεν βαζετε ΡΗΤΡΑ -αναλογως επιχορηγησεως- να απασχολει ελληνες - συνηπολογισμος μεροκαματου επι τοσα χρονια ....ωστε να παρει πισω τα χρηματα του ο φορολογουμενος και το μπουρδελο το κρατος που φτιαξατε??? ΓΙΑΤΙ να μη δικαιουτε ο ΕΛΛΗΝΑΣ να στησει οπουδηποτε γουσταρει φοτοβολταικα ? να διατηρει δωματια προς ενοικιαση σε τουριστες? να χτιζει οπου θελει-αφου το οικοπεδο η το χωραφι ειναι δικο του-και να κανει οτι κατασκευες θελει.??? Αυτος ειναι ο λαικος καπιταλισμος χειροπιαστος...τοτε ανοιγουν τα σεντουκια και κινηται το χρημα....Με αυτα που κανετε ρε τσογλανια βγαζετε ακομα και εμας τους καραδεξιους απο τα ρουχα μας ...με κονσερβοκουτια αλλα κουμουνες θα σας σφαξουμε αργα η γρηγορα....πρωσοπικα θα ξεκινησω απο τους δικαστες --εδω να δειτε διαφθορα απο τις ασφαλιστικες , ολοι με βιλες και μεζονετες γλυφαδα , βουλιαγμενη , αλοιμο , βουλα κ.λ.π ---και μετα σε σας τους απατριδες πολιτικαντιδες .Λεπιδι αριστερους και δεξιους.... ΦΑΗΛΟ παραπονο το εχουμε να τσακιζεις με την πενα σου , αλλα να υποστηριζεις αυτοτο τσιρκο τυπου χατζ και σια..

  5. gram avatar
    gram 07/10/2012 22:43:03

    Λιγη αμφιβολια υπαρχει οτι ο Χατζηδακης φαινεται ευθυνοφοβος και προτιμα τις αοριστιες και τις μεγαλοσχημες εξαγγελιες. Αυτο για την πιστα ειναι χαρακτηριστικο σε αντιδιαστολη μαλιστα με την εξ αποστασεως και δειλη διαχειριση των αυτοκινητοδρομων που ειναι το μονο εργο που θα φερει αμεσες, πολλες νεες θεσεις εργασιας. Τελικα ειναι απο τους υπουργους που εχει απογοητευσει με την αποδοση του.

  6. μαρικα avatar
    μαρικα 08/10/2012 01:21:12

    Και τι να κανει ο ανθρωπος?να κανει εργοστασια?Την αλλη μερα τα εκλεισε το ΠΑΜΕ ,να φταξει κρουαζεροπλοια?την αλλη μερα τα ακηνιτοποιησαι το ΠΑΜΕ.
    Οτι και να κανει καποιος παντα θα τον περιμενει στην γωνια.Γιαυτο και αυτος ο καημενος εχει γεμησει τα καναλια με διαφημησεις του ΕΣΠΑ.Σου λεει γιατι να πανε τα χρηματα χαμενα τουλαχιστον καποιος να τα παρει,ας τα παρουνε αυτοι που πρεπει να τους κλεισουμε το στωμα.Δεν προκειτε να τελειωσουν αυτα στην Ελλαδα μας ΔΥΣΤΙΧΩΣ φαυλος κυκλος.

    • Εθνικιστης avatar
      Εθνικιστης @ μαρικα 08/10/2012 12:39:47

      Η μονη πιθανοτητα να κανεις εργοστασια στην Ελλαδα ειναι ειτε να ειναι αυτοματοποιημενα ή να καθορισεις ανωτατο μισθο 150 ευρω. Στη πρωτη περιπτωση, εκτος κι αν το ΠΑΜΕ υποστηριζει και τα δικαιωματα των μηχανων, δεν θα εχεις προβλημα, στη δευτερη καλα θα σου κανει να στο κλεισει, εκτος κι αν εχεις το μαγικο κουμπι που θα επιφερει και ενα 70% αποπληθωρισμο...

  7. ευτυχια avatar
    ευτυχια 08/10/2012 18:28:31

    Ο Χατζηδάκης είναι μακράν ο καλύτερος και αποτελεσματικότερος Υπουργό της Κυβέρνησης.Επίσης είναι ο μόνος που κίνησε το ΕΣΠΑ στην ελάχιστη εξάμηνη θητεία του στην Κυβέρνηση Καραμανλή. Από τότε ΔΕΝ έγινε ΤΙΠΟΤΑ.Βέβαια στο Ελλαδιστάν ό,τι και να κάνει κάποιος, κριτικάρεται μέχρι θανάτου, χωρίς κανείς να αρθρώσει μια άλλη πρόταση.Είναι πρακτικός, αθορυβος και ευφυής και γι αυτό λοιδωρείται ασύστολα.