#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
02/10/2009 17:35
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Παραμονές εκλογών η Τουρκία εκδίδει ΝΟΤΑΜ - και τα πράσινα ΜΜΕ το κρύβουν



Για πρώτη φορά μετά το 1974 η Τουρκία εκδίδει ΝΟΤΑΜ για θέματα ζωνών ευθύνης στο Αιγαίο.

 Οχι τυχαία εν μέσω προεκλογικού πυρετού και με απροσδιόριστη ακόμη την υπαρξη κυβερνήσεως την 5η Οκτωβρίου, οι Τούρκοι ανακινούν με τον πλέον επίσημο τρόπο θέματα ευθύνης Ερεύνης – Διασώσεως (SAR) ΚΑΙ δικαιωμάτων των Ελληνικών Ενόπλων Δυνάμεων να καθορίζουν περιοχές ασκήσεων στο Αιγαίο...

Ετσι  η Α3036/09 Τουρκική ΝΟΤΑΜ / 01 ΟΚΤ 06:19 2009 εξεδόθη ως «Διευκρινιστική» της αντιστοίχου Ελληνικής Α1814/09 περί διεξαγωγής ασκήσεως SAR για τις 24/25 Νοεμβρίου 2009.

Οι Τούρκοι δια της ΝΟΤΑΜ ισχυρίζονται οτι η οριζομένη απο την ΥΠΑ περιοχή (βλ. προσάρτημα χάρτη 1:500.000, η επίμαχη περιοχή με ερυθρό χρώμα) ευρίσκεται ΕΝΤΟΣ ΤΗΣ ΤΟΥΡΚΙΚΗΣ ΖΩΝΗΣ ΕΥΘΥΝΗΣ SAR Ως ΑΥΤΉ ΕΧΕΙ ΔΗΛΩΘΕΊ ΣΤΟΝ ΙΜΟ ΚΑΙ ΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΕΤΑΙ ΣΤΟ IMO GLOBAL PLAN.

ΚΑΘΕ ΛΟΙΠΟΝ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ SAR ΕΝΤΟΣ Της ΤΟΥΡΚΙΚΗΣ ΖΩΝΗΣ ΕΥΘΥΝΗΣ ΟΦΕΙΛΕΙ ΝΑ ΣΥΝΤΟΝΙΖΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΑΡΜΟΔΙΕΣ ΤΟΥΡΚΙΚΕΣ ΑΡΧΕΣ... (πηγή defencenet)

Εάν το παραπάνω εξωφρενικό δεν φθάνει, με τις ΝΟΤΑΜ Α3037/09 και Α3038/09 01 ΟΚΤ 06:43 2009 η Τουρκία «απαγορεύει»  προγραμματισμένες για σήμερα (02 ΟΚΤ) και αύριο ασκήσεις του ΠΝ και της ΠΑ στις περιοχές της Λήμνου, της Σαμοθράκης και των Ψαρών «ως παραβιάζουσες» (breach of Greece’s treaty obligations…) τις συνθήκες αποστρατιωτικοποιήσεως των νησιών του 1914 και της Λωζάννης του 1923 (με το πρασάρτημα της περί καθεστώτος των στενών) !

Χαρακτηριστικά “LEMNOS has a demilitarized status and MUSTNOT BE INCLUDED IN ANY SCENARIO /CONCEPT OF ANY TRAINING OR EXERCISE” !

Με την Α3056/09 που εκδίδεται 14:21 την ιδια ημέρα επανέρχεται ειδικά για την Λήμνο !

Για ολα αυτά η ΥΠΑ εξέδωσε μια αντι – ΝΟΤΑΜ στις 10:35 / 01 ΟΚΤ 2009 μόνον για το θέμα SAR οπου διευκρινίζει οτι «τα ορια της Eλληνικής ζώνης ευθύνης SAR συμπίπτουν με τα ορια του FIR Αθηνών» (με μαύρο χρώμα στον προσαρτημένο χάρτη) «σύμφωνα με τις αποφάσεις των συνόδων για την εναέριο κυκλοφορία της Κωνσταντινουπόλεως (1950), Παρισίων (1952) και Γενεύης (1958) ομόφωνα εγκεκριμένες απο το συμβούλιο του ICAO» 

Τα λαλίστατα για «τον εκλογικό πυρετό» και διάφορα καλλιτεχνικά κουτσομπολιά κανάλια εχουν παντελώς αποσιωπήσει το θέμα (γιατί άραγε;  μήπως και διαλάθει το εθνικό κριτήριο στις επιλογές μας την Κυριακή ;) και βεβαίως καλό ειναι να θυμηθούμε οτι τα Ιμια εγιναν μέ μια απειρη και ζαλισμένη απο την πρόσφατη εκλογή της κυβέρνηση...

Συσχετίστε τα παραπάνω με τις επίμονες «προειδοποιήσεις» για αποχώρηση εκ του «Τουρκικού εναερίου χώρου» του  Κέντρου Ελέγχου Περιοχής της Datca (Radar αεράμυνας και μονάδα αντιαεροπορικών βλημάτων) πρός αεροσκάφη και ελικόπτερα της FRONTEX και σε ελληνικά που κινούνται απο / πρός Αγαθονήσι – Φαρμακονήσι, τις «ενισχυμένες» παραβιάσεις (8 με 16 Α/Φ με τα μισά οπλισμένα) σχεδόν καθημερινά  και διερωτηθείτε :

Προκαταλαμβάνουν την οποια κυβέρνηση για τον Νοέμβριο του 2009 ; Τι θα γίνει εάν τα συμμετέχοντα μέσα στην ασκηση SAR «παρενοχληθούν» απο τουρκικά πλοία και αεροσκάφη ; Όταν εκδίδεις ΝΟΤΑΜ ασκείς και “Law Enforcement” δηλαδή αναχαιτίζεις η εστω ελέγχεις τους «παραβάτες»...Μήπως οριοθετούν αυτοί και βάζουν τις «κόκκινες γραμμές» τους για το μέλλον; Ετσι για να ξέρει η προσεχής κυβέρνηση «πως να πορευθεί» στα Εθνικά και στην «διευθέτηση» του “pairing” για τον ελεγχο της εναερίου κυκλοφορίας στο Αιγαίο ;

Parsifal

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Nick avatar
    Nick 02/10/2009 18:45:19

    Σιγά μη σε ενημερώσουν τα ΜΜΕ ότι η Τουρκία μας εξωθεί σε ΠΟΛΕΜΟ.

    • fantomas avatar
      fantomas @ Nick 02/10/2009 18:55:25

      Δικιο εχεις. Ποιος να τα πει? η φυλαδα του Μπομπολα? ή του Λαμπρακη?

  2. Nick avatar
    Nick 02/10/2009 18:59:08

    Και να ήθελαν να το πούν, θα έπεφταν τηλέφωνα από Karaman-lee/Μεϊμάρ/Dora να σταματήσουν για να μην "τρομάζουν το κοσμάκη".

    Να'ναι καλά το Διαδίχτυο...

  3. Προφήτης avatar
    Προφήτης 02/10/2009 19:37:48

    Ο πιθανός πρωθυπουργός της Ελλάδας - όχι Έλληνας πρωθυπουργός- γιουσουφάκι με ένσημα.

    Our new Yorgo; Greece has its first female FM
    πανηγύριζε η Χουριετ, μόλις είχε αναλάβει ΥΠΕΞ το άλλο τομάρι.
    http://arama.hurriyet.com.tr/arsivnews.aspx?id=3937755

    Ο ΓΑΠ για τους Τούρκους είναι «ο Γιώργος μας». Που θα βρουν καλύτερο πελάτη;
    Και ο Ανδρουλάκης, ο στραβοχυμένος συμπλεγματικός νάνος, ζητούσε στον Φλας να ψηφισθούν "διαλλακτικοί στα εθνικά θέματα" βουλευτές.

    Μόνο το Κουρδικό, από Ανατολικά, «μας σώζει».

  4. Σπύρος avatar
    Σπύρος 02/10/2009 19:40:20

    Προφητη τι κανει ο Μιμάκος ρε??
    Βλεπω ολο βιβλια βγαζει...
    Σε ενα προηγουμενο είχε τακτοποιήσει Μαρξ-Φροϋντ-Νιτσε σε 300 σελιδες..
    Παμμέγιστος................................

    • Προφήτης avatar
      Προφήτης @ Σπύρος 02/10/2009 20:43:23

      Σπύρο, θυμάσαι το πραγματικό ανέκδοτο με τον σερβιτόρο;
      Που πήγαιναν ο Ανδρουλάκης με πολιτικούς ηγέτες και έτρωγαν, 1988-91, κάπου προς Πλάκα-Ακρόπολη, και κατά τη διάρκεια του φαγητού μιλούσε συνεχώς, κάνοντας εμβριθείς αναλύσεις της πολιτικής κατάστασης - αλλά απηύθυνε και επαινετικά σχόλια για το φαγητό προς τον σερβιτόρο, κάθε φορά που περνούσε.

      Και είχε πει ο σερβιτόρος : "καλά, αυτός στην πολιτική τα καταλαβαίνει όλα. Πώς δεν καταλαβαίνει ότι κάθε μέρα του δίνω χθεσινούς κεφτέδες;»

  5. (Α)θανάσης avatar
    (Α)θανάσης 02/10/2009 19:52:47

    Και όπως θα έλεγε και ένας Βασίλης Λογοθετίδης τρίβοντας τα χέρια του και χαμογελόντας σαρδόνια (προς tiramola απευθυνόμενος):

    "Και τώρα να σε δω... Και ΤΩΡΑ να σε δω!"

  6. parsifal avatar
    parsifal 02/10/2009 20:43:48

    @Προφήτης : Εχων ιδίαν αντίληψη και συναναστροφή (επαγγελματική σε αντιστοίχου κλίματος ΡΣ επί "εκσυγχρονισμού") με τον νάνο, ομολογώ οτι πρόκειται για μια απο τις πλέον πετυχημένες και επιγραμματικές περιγραφές ! Μπράβο !
    Λείπει μια για το αλλο αντιαισθητικό και "αντι-εθνικιστικό" σούργελο τον σαπιοκοιλιά Ν. Μπ....

    • Προφήτης avatar
      Προφήτης @ parsifal 02/10/2009 20:46:26

      parsifal, διάβασε και το ανέκδοτο, πιο πάνω

    • Σπύρος avatar
      Σπύρος @ parsifal 02/10/2009 20:50:17

      Ζεί ο Μπ???
      Ειναι καλά??
      Ανησυχώ ..
      Εχω καιρό να δώ την Ξυνισμένη Μουρη του να απειλεί τον Ελληνικό Λαό οτι οι Τούρκοι θα καταλάβουν την Κύπρο αμα καταψηφισουν το Σχεδιο Ανάν..
      Αυτός μισει και τά άντερά του.

      Προφήτης@
      Μού θύμισες Αγαπημένα Πρόσωπα Μπρέ.
      Πές μου μωρέ τον τιτλο του τελευταιου του βιβλίου..
      Κάτι οδηγιες στον Γιώργο δεν δινει???

      • Προφήτης avatar
        Προφήτης @ Σπύρος 02/10/2009 21:27:45

        Το "Ε, Πρόεδρε" λες;
        Την "ψυχανάλυση" πολιτικών ηγετών την ξέχασες; Στους "αλχημιστές";

  7. Σπύρος avatar
    Σπύρος 02/10/2009 21:29:46

    Προφητης@

    Α γειά σου.
    Ε Προεδρε.
    Η Νάσαι Λουδοβίκος ή να μήν εισαι.
    Θα τούς δεις ολους μαζεμένους απο μεθαυριο.
    Και κάπου σε ένα σκαμνάκι θα κάθεται και ο άλλος ο Τρισμέγιστος ο Πέτρος Κουναλάκης.

  8. Προφήτης avatar
    Προφήτης 02/10/2009 21:53:23

    Μπιστοκουναλάκηδες και Νταλάρες.
    Ιοί και Βαλλιανάτοι.
    Κουλούρη, η "σεμινάρια στον Σορος", και Καραμάνου, η "γυναίκες στο Αγ. Όρος".

    Ευχαριστώ δεν θα πάρω.

    Α, εμφανίσθηκε κι ο Ρόντος. Μετά τη Γεωργία, εδώ.

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Προφήτης 03/10/2009 13:54:28

      και ο Βαλλιανατος με το Ουρανιο Τοξο Σκοπιων !!!

      Ψηλα τη σημαια.

      ΠΠ

  9. Σπύρος avatar
    Σπύρος 02/10/2009 22:01:52

    Γυρισε ο Αlex??
    Προφήτη θα ζησουμε μεγάλες στιγμές.
    Τετοια γράφεις και με βλέπω να αλλάζω γνώμη και να ριχνω Γ.Α.Π.

  10. blue nile avatar
    blue nile 03/10/2009 02:52:41

    ...τελικά ο καιρός έφτασε...τα έλεγα δύο μήνες πριν εδώ πέρα σε παλαιότερο σχόλιο...η Τουρκία θα κάνει κίνηση στο Αιγαίο και γρήγορα μάλιστα...το πιο πιθανό σενάριο είναι η προειδοποίηση προς ελληνικό σκάφος να απομακρυνθεί από τα ελληνικά χωρικά ύδατα και μετά την άρνηση του η άσκηση βίας...δεν αποκλείεται και η επανάληψη του σκηνικού των Ιμίων στο Φαρμακονήσι...

  11. Bone Collector avatar
    Bone Collector 03/10/2009 03:36:10

    Ελάτε τώρα. Όλος ο κόσμος ξέρει πως τα νησιά που δείχνετε, είναι τουρκικά.

    http://bit.ly/W13ny

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Bone Collector 03/10/2009 13:56:53

      Σπαει bones, to link σου !!

      ΠΠ

  12. aris53m avatar
    aris53m 03/10/2009 10:23:51

    Έχουμε χάσει την εθνική μας ταυτότητα και επιπλέουμε στα λήματα του βόθρου της Siemens και του Βατοπαιδίου. Αν δεν έχει ΡΕΜΟΥΛΑ το θέμα το απαξιώνουμε ενώ ο Τούρκος παραμονεύει στη γωνία.

    Και συνεχίζουμε να εκλέγουμε ανίκανους ηγέτες να μας κάνουν περήφανους για την Πατρίδα μας και το '21.

    http://www.hellaswebnews.com/node/449

  13. dimitrios avatar
    dimitrios 03/10/2009 13:04:21

    Ο Γέρων Παΐσιος για Τουρκία, Πόλη, Αιγαίο

    ► «Οι Τούρκοι τα κόλλυβα τα έχουν στη μέση τους. Θα πάθουν μεγάλο κακό. Τότε θα επέμβη από πάνω ο Ρώσος και θα γίνει όπως τα λέει η προφητεία του Αγίου Κοσμά. Οι μεγάλοι θα φροντίσουν… Την Κωνσταντινούπολη οι Έλληνες πρέπει να τη φυλάξουν. Και, έτσι, ο Θεός θα τη χαρίσει σε μας. Θα μας βοηθήσει ο Θεός, γιατί είμαστε Ορθόδοξοι»… σελ. 410



    ► «Η Τουρκία θα διαλυθεί και, μάλιστα, θα τη διαλύσουν οι ίδιοι οι σύμμαχοι» Μάρτιος 1994, σελ. 412



    ► «Οι Τούρκοι έχουν τα κόλλυβα στο ζωνάρι τους» 1991, σελ. 413



    ► «Άντε, άντε, δε θα είμαι να σε καμαρώσω στην προέλαση, όταν θα προελαύνει ο ελληνικός στρατός για την Κωνσταντινούπολη» 1992, προς Αξκο της Π.Α., σελ. 413



    ► «Ο Άγιος Κοσμάς ο Αιτωλός είχε δίκιο που είπε για τα «Εξαμίλια», διότι τα «Εξαμίλια» δεν είναι ούτε χωριά, ούτε πόλεις, αλλά είναι τα έξι ναυτικά μίλια, η ζώνη των έξι μιλίων που περιβάλλει τα παράλια της Ελλάδας και κάθε νησί μας. «Εξαμίλι» είναι κάθε σημείο που απέχει έξι μίλια από τις ακτές της Ελλάδας, χερσαίες ή νησιωτικές. Εκεί, λοιπόν, θα γίνει εκείνο που είπε ο Άγιος Κοσμάς ο Αιτωλός» σελ. 417



    ► «Όταν ο τουρκικός στόλος ξεκινήσει να κατευθύνεται κατά της Ελλάδος και φθάσει στα έξι μίλια, πράγματι θα καταστραφεί. Θα είναι η ώρα που θα έχουν τα κόλλυβα στο ζωνάρι τους. Αλλά, αυτό δε θα γίνει από εμάς. Αυτό είναι το θέλημα του Θεού. Το «Εξαμίλι» θα είναι η αρχή του τέλους…..Μετά θα αρχίσουν όλα τα γεγονότα, που θα καταλήξουν στο να πάρουμε την Πόλη…. Την Πόλη θα μας τη δώσουν….. Θα γίνει πόλεμος μεταξύ Ρωσίας και Τουρκίας. Στην αρχή, οι Τούρκοι θα νομίσουν ότι νικάνε, αλλά αυτό θα είναι η καταστροφή τους. Οι Ρώσοι, τελικά, θα νικήσουν και θα πέσει η Πόλη στα χέρια τους. Μετά θα την πάρουμε εμείς…… Θα αναγκασθούν να μας τη δώσουν…» σελ. 417 - 418

    • Προφήτης avatar
      Προφήτης @ dimitrios 03/10/2009 13:33:58

      Εδώ που'χουμε φτάσει, θα γυρέψουμε αισιοδοξία και σε προφητείες...

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Προφήτης 03/10/2009 14:00:56

        Ουδείς προφήτης στον τόπο του.-

        Εισαι ετεροδημοτης Προφητα μου? χαχα

        ΠΠ

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Προφήτης 03/10/2009 14:05:15

        Complex Numbers pt1 & 2, για Προφητη

        http://www.youtube.com/watch?v=kpywdu1afas

        http://www.youtube.com/watch?v=bPqB9a1uk_8

        ΠΠ

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Προφήτης 03/10/2009 14:14:47

        Modern Physics: Quantum Mechanics (Stanford)

        http://www.youtube.com/watch?v=JzhlfbWBuQ8

        Προφητα, μιας και 8α παμε να ψηφισουμε ετσι κ αλλιως.. λεω να μας χαλαρωσω μεχρι αυριο. !!

        ΠΠ

      • Προφήτης avatar
        Προφήτης @ Προφήτης 03/10/2009 14:32:10

        ΠΠ ευχαριστώ.
        Έχεις δει τη διάλεξη μέχρι το τέλος;
        Μπορεί η Κβαντομηχανική να μάς σώσει από τον ΓΑΠ;

        Μάς βλέπω αύριο βράδυ με τηλεόραση και πληκτρολόγιο.

  14. parsifal avatar
    parsifal 03/10/2009 14:17:11

    Δημήτριε καλός ο γέροντας Παίσιος αλλά ...πάρε και μια γάτα !Δεν ειναι τόσο απλά τα πράγματα με την ...καταστροφή του τουρκικού στόλου στα 6 μίλια, πρός το παρόν εμείς είμεθα χωρίς υποβρύχια, με φρεγάτες αεράμυνας σε ...διαρκή παραγγελία και αλλα ευτράπελα για "ναυτική" δύναμη αποτροπής !
    Οι Τούρκοι με το UZUN UFUK εχουν σε μεγάλο βαθμό εξουδετερώσει και το τακτικό πλεονέκτημα αποκρύψεως και ενεδρών που είχαμε στο νησιωτικό σύμπλεγμα απο το 1973 - 2000...

  15. Hellenic avatar
    Hellenic 03/10/2009 15:51:42

    H λυσσασμενη δεξια επιτιθεται στον Γ.Παπανδρεου το ιδιο ξεδιαντροπα που το εκανε χρονια πολλα. Επεσε το προσωπειο του "μεσαιου χωρου". Επερεται η δεξια οτι εκανε υπευθυνη διακυβερνηση, που ξεπουλησε την [περιουσια των ταμειων, που διοριζε κουμπαρους και φιλους που ειχαν αυτοκτονικο συνδρομο(ζαχοπουλος), που αφησε τους παπαδες να κανουν μπιζνες κτλ. Στην Εξωτερικη πολιτικη, επερεται η δεξια οτι θωρακισε ενεργειακα τη χωρα.- -Στρατιωτικα?-ασε δε βαριεσαι θα μας προστατευσει η frontex και οι "συμμαχοι". Στη διαφθορα, τα καρτελ και τα μονοπωλια γνωρισαν ημερες δοξας.Εαν δεν αναμορφωθει, επανιδρυθει η οπως θελετε πειτε το, ενας Καραμανλης η ενας Παπανδρεου δεν μπορουν να φερουν την ανοιξη. Χρειαζεται λαικη συμμετοχη, γνωση της αληθειας και διαθεση αλλαγης στην Ελληνικη κοινωνια.

  16. dimitrios avatar
    dimitrios 03/10/2009 19:42:34

    Αδέφρια, ειρηνεύεται και μην τα υψηλά φρονείτε, γιατί ότι είναι αδύνατον για τους ανθρώπους είναι δυνατο για το Θεό, γιαυτό ας κοιτάξουμε να μετανοήσουμε και να προσευχηθούμε, η μόνη μας ελπίδα ο Θεός, μόνο ο Κύριος είναι αληθινός, οι πολιτικοί αποδείχτικαν απλές φούσκες. Προσευχή και μετάνοια μήπως και μας λυπηθεί ο Φιλέσπλαχνός Κύριος γιατί τα χειρότερα είναι προ των πυλών με όλους αυτούς τους προδότες πολιτικάντιδες που έχουμε μπλέξει.
    http://www.youtube.com/view_play_list?p=3A6EA22A85209414&playnext=1&playnext_from=PL&v=wVmeynXuuiE